„Batman: Zabójczy żart” w marcu!

24 lutego 2012


5 marca nakładem wydawnictwa Egmont ukaże się jeden z najsłynniejszych komiksów o Batmanie – „Zabójczy żart” autorstwa Alana Moore’a i Briana Bollanda.

„Uwielbiam ten album. To mój ulubiony komiks. Pierwszy, który pokochałem” – wyznał swego czasu Tim Burton. Reżyser twierdził, że „Zabójczy żart” wywarł niemały wpływ na jego filmową adaptację przygód Batmana. Co ciekawe, również Christopher Nolan, realizując „Mrocznego Rycerza”, powiedział: „Chcę pokazać Jokera takim jaki był w ’Zabójczym żarcie’. Do komiksu odwoływali się także twórcy popularnej gry komputerowej „Batman: Arkham Asylum”

„Zabójczy żart” opowiada o narodzinach największego wroga Batmana. Jeden zły dzień – według wiecznie szczerzącego zęby zbrodniarza, znanego jako Joker, tylko tyle dzieli człowieka zrównoważonego psychicznie od szaleńca. Zwolniony z azylu Arkham przestępca planuje udowodnić swą obłąkaną tezę. Posłuży się w tym celu najlepszym policjantem w Gotham City, komisarzem Jimem Gordonem, i jego błyskotliwą i piękną córką Barbarą.

Ale Joker nie zawsze był taki, jakim go znamy. Zanim stał się Księciem Zbrodni, zanim jeden fatalny dzień nie oszpecił mu twarzy i nie wypaczył umysłu na zawsze, był jednym z ludzi, których ochronie Mroczny Rycerz poświęcił swe życie ? był zwyczajnym człowiekiem.

Co doprowadziło do transformacji przeciętnego obywatela w największe wcielenie zła, jakie kiedykolwiek grasowało po ulicach Gotham City? Czy Batman powstrzyma plan Jokera i nie dopuści do tego, by komisarz Gordon i jego córka zostali wciągnięci w krąg morderczego szaleństwa? Czy dwóm odwiecznym wrogom uda się zakończyć odwieczny pojedynek, zanim będzie za późno?

Legendarny scenarzysta Alan Moore w dziełach „Strażnicy” i „V jak Vendetta” stworzył nową jakość komiksu superbohaterskiego. W albumie „Batman: Zabójczy żart” ukazuje genezę największego komiksowego łotra ? Jokera ? i na zawsze zmienia świat Batmana.

Mrożący krew w żyłach „Zabójczy żart” ? komiks, który należy do klasyki gatunku ? ukazuje sie po raz pierwszy w Polsce z nowymi kolorami, zgodnymi z autorską wizją rysownika Briana Bollanda.

Zobacz przykładowe plansze z komiksu „Batman: Zabójczy żart”.

Przeczytaj biografię Alana Moore’a.

Przeczytaj biografię Briana Bollanda.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi