Agata z Placu Słonecznego – polska Mary Poppins pod patronatem Booklips.pl!

1 grudnia 2013

agata-z-placu-3-premiera
2 grudnia w księgarniach pojawi się trzeci tom przygód Agaty z Placu Słonecznego, niezwykłej opiekunki do dzieci, którą śmiało możemy określić mianem współczesnego, polskiego odpowiednika Mary Poppins. Powieść pod tytułem ?Agato, zostań!? autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

Pierwsze spotkanie czytelników z tajemniczą Agatą i piątką rodzeństwa zamieszkującą dom przy ulicy Fortecznej miało miejsce przed rokiem. Rodzice bliźniaków Matyldy i Piotrusia oraz Nieznośnych Trojaczków musieli wyjechać na trzy miesiące do Papui-Nowej Gwinei, aby badać zwyczaje tamtejszych plemion. Oznaczało to, że w czasie ich nieobecności dziećmi miała opiekować się niania. Zgłaszające się kandydatki nie przypadły jednak rodzeństwu do gustu, do czasu aż przed drzwiami nie pojawiła się na złocistym rowerze rudowłosa Agata, która jest inna od wszystkich niań. Nie wiadomo, skąd pochodzi, kim jest, zna wschodnie sztuki walki i wywraca życie rodzeństwa do góry nogami, stając się ich przewodniczką po różnych światach. To właśnie z Agatą dzieci przenoszą się do świata Manu, gubią się w nieprzebytej krainie śniegu i odkrywają teatr w teatrze.

W najnowszym tomie pod tytułem ?Agato, zostań!? rodzice piątki rodzeństwa powrócili już z Papui-Nowej Gwinei. Agata postanawia odejść, wezwana listem z końca świata. Dzieci podejmują wyprawę po tajemniczy naszyjnik, aby ofiarować go w darze ukochanej niani, z nadzieją że z nimi zostanie. W trzecim tomie podopieczni Agaty odkryją kim są Stroiciele Snów, poznają tajemniczą królową żab, odszukają Włóczykija, a także odwiedzą planetę Małego Księcia. Zawsze jednak będą wracać na plac Słoneczny, tam gdzie wszystko rozpoczyna się na nowo.

Choć cykl Ewy Karwan-Jastrzębskiej adresowany jest do młodych czytelników, z równą przyjemnością książkę czytają również dorośli, zapewne dzięki literackim tropom i nawiązaniom, jakie tylko dojrzali odbiorcy potrafią odnaleźć w tekście. Sama autorka nie kryje, że jej bohaterka to wynik fascynacji lekturą klasycznej serii książek o Mary Poppins Pameli L. Trawers. Podobnie jak perypetie rodzeństwa Banksów pozostawionych po opieką Poppins zyskiwały niepowtarzalnego uroku dzięki ilustracjom Mary Shepard, tak i Agata z Placu Słonecznego Karwan-Jastrzębskiej doczekała się wyjątkowych ilustracji Anny Pol.

Autorka powieści jest absolwentką filologii polskiej UW, pisarką, scenarzystką i dziennikarką. Ma w swoim dorobku kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1993 filozoficzną baśnią o Misiu Fantazym, która doczekała się ekranizacji w postaci serialu telewizyjnego.

„Agato, zostań!” ukaże się 2 grudnia nakładem oficyny Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Poniżej możecie zobaczyć dwie ilustracje Anny Pol pochodzące z poprzednich tomów Agaty z Placu Słonecznego:

Agata - 10

Agata - 133

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi