8-14 lipca 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Czy deszcz, czy upał, lato dostarcza wielu okazji do czytania. Jeśli szukacie interesujących lektur, to wybraliśmy dla was najciekawsze nowości, które ukazały się w dniach od 8 do 14 lipca.
Jakub Szamałek „Złoty pył” | Opis wydawcy: Leochares, agent w służbie greckiej demokracji i spec od spraw niemożliwych podbił serca czytelników sprytem, wiedzą i odwagą. Po latach nieobecności na polskim rynku, w zmienionej szacie graficznej, powraca debiutancka seria kryminałów Jakuba Szamałka!
Ateny, schyłek lata 430 roku p.n.e. Miasto oblegają wojska Spartan. Tymczasem Leochares musi stawić czoła niebezpiecznej siatce szpiegowskiej i groźbie zniszczenia miasta od środka. Perykles, najważniejszy z ateńskich polityków i równocześnie jego pracodawca, mierzy się ze swoimi ambicjami i pokusą zdobycia jeszcze większej władzy.
Ale i Leochares musi uporać się z własnymi słabościami. Małżeńskie problemy nie chcą się same rozwiązać, związek trzeszczy w szwach od kłótni, a zjawiskowo piękny niewolnik Demokles miesza mu w głowie i robi wszystko, żeby zdobyć jego uczucie… Fragment książki.
Jakub Szamałek „Woskowa maska” | Opis wydawcy: Drugi tom debiutanckiej serii kryminałów Jakuba Szamałka! 421 r. p.n.e., Veii, dwadzieścia kilometrów na północ od Rzymu. Leochares podejmuje się swojego ostatniego detektywistycznego zadania – ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Jednak wszystko idzie nie tak, jakby jakieś siły sprzysięgły się przeciwko Leocharesowi. Wspólnik mordercy woli zginąć niż pomóc w śledztwie, a główny świadek ledwo uchodzi z życiem podczas zamachu.
2015 r. n.e., Londyn. Młoda archeolożka Inga Szczęsna przygotowuje prezentację na prestiżową konferencję naukową. Przypadkowo staje przed wielką tajemnicą, do rozwiązania której kluczem są antyczne ludzkie kości. Dwie zbrodnie i dwa śledztwa, które dzieli ponad dwa tysiące lat. Zabójca jest jeden. I tylko czytelnicy mają szansę go zdemaskować.
Jakub Szamałek „Gorzkie wino” | Opis wydawcy: Trzeci to serii kryminałów Jakuba Szamałka! Leochares, niegdyś agent greckiego wywiadu, przybywa do królestwa Bosporu, położonego nad Morzem Czarnym, w poszukiwaniu wytchnienia i szansy na kolejny życiowy start. Liczy, że z dala od wyniszczających wojen i wielkiej polityki zbuduje swój nowy dom, co zresztą szybko mu się udaje.
Jednak po kilku latach beztroski trafia, wbrew własnej woli, w samo centrum niebezpiecznego spisku. W siedzibie władcy Bosporu zostaje zamordowany poseł prowadzący sekretne negocjacje. Leochares musi przedrzeć się przez sieć pałacowych intryg i odnaleźć zabójcę, nie naruszając kruchego pokoju.
Przy okazji jego żona daje się poznać jako sprawna śledcza – lecz wspólne dochodzenie, zamiast przybliżać, znów ich od siebie oddala. Tymczasem starożytny świat znów drży w posadach…
Amanda Svensson „System” | Opis wydawcy: W październiku 1989 roku na świat przychodzą trojaczki i to właśnie w tym momencie ich ojciec postanawia ujawnić matce swój romans. Następuje pandemonium.
Ponad dwie dekady później rodzeństwo żyje rozproszone po różnych zakątkach świata, a siostry nawet nie rozmawiają z sobą. Wtedy dzieje się coś, co zmusza trojaczki do ponownego spotkania. Ich matka dzwoni z niepokojącą wiadomością: ojciec zaginął, a ona musi im coś wyjawić: sekret sprzed lat, który odmieni całe ich życie…
„System” to dziwaczna i przypominająca labirynt historia o drobnych, pozornie nieistotnych szczegółach, które są jedynie fragmentami większego obrazu. Przede wszystkim jest to opowieść o rodzinie, nieporozumieniach, różnicach charakteru i wybaczeniu – pokręcony obraz ludzkiego umysłu i duszy. Ta niesamowita, radosna i momentami bardzo śmieszna powieść stawia kluczowe pytanie: czy możemy swobodnie kreować własny los, czy też jesteśmy tylko częścią systemu, nad którym nie mamy kontroli?
Stefan Friedmann „Pechowy dzień” | Opis wydawcy: 17 i pół historii, które jeśli się nawet nie wydarzyły, to przecież mogły. Brawurowy zbiór przewrotnych humoresek pełnych purnonsensu znanego i lubianego aktora, pisarza i reżysera.
Zaskakujące skojarzenia, plastyczne obrazy, zabawne etiudy, żonglerka językiem. Wszystko w formie krótkich opowiadań kojarzących się z miniaturami filmowymi i najlepszymi czasami autorskich programów radiowej Trójki. Lektura rozbrajająca, rozbawiająca, skłaniająca do refleksji i wspomnień. Świetna zabawa literacka na wyśmienitym poziomie.
Gwen Cooper „Odyseja kota imieniem Homer” | Opis wydawcy: Ostatnie, czego Gwen potrzebowała, to kolejny kot. Miała już dwa – a do tego beznadziejnie płatną pracę i bałagan w życiu emocjonalnym. Ale gdy odebrała telefon z kliniki weterynaryjnej, że pozbawiony oczu kot szuka domu i nikt go nie chce wziąć, nie mogła odmówić.
Szybko przekonała się jednak, jak mocno utrwalone są stereotypy. Znajomi i rodzina powtarzali, że ślepy kot to brzemię. Że sobie nie poradzi. Że umrze z głodu. Że to zwyczajny inwalida. Tymczasem Homer miał to gdzieś. Pędził przez mieszkanie jak rakieta, łapał owady (w locie!), a nawet obronił Gwen przed włamywaczem! Przeżył też zamach na World Trade Center. Oto historia odważnego kota, który chciał żyć.
John Steinbeck „Zagubiony autobus” | Opis wydawcy: Emocjonująca podróż przez ludzkie historie autorstwa doskonałego obserwatora rzeczywistości. Przemierzając Kalifornię autobusem, Steinbeck poznaje setki pasażerów, z których każdy ma do opowiedzenia inną historię. A podróżują wszyscy: skąpi i hojni, mądrzy i głupi, piękni, brzydcy, towarzyscy, samotni… Łączy ich jedno: potrzeba bycia wysłuchanym. Steinbeck zbiera więc te opowieści, by stworzyć z nich kronikę ludzkich namiętności. W „Zagubionym autobusie” uwiecznia przedstawicieli amerykańskiego społeczeństwa swojej epoki, nieustannie goniących za lepszą przyszłością.
Jan Sztaudynger „Krakowskie piórka” | Opis wydawcy: „W tym uroczym mieście nawet byle kto musi kochać nawet byle co” – pisał ironicznie we wstępie do tej książki – wydanej po raz pierwszy w 1959 roku – Jan Sztaudynger. W roku jubileuszu 120-lecia narodzin mistrza poetyckiej lekkości i krótkiej formy Wydawnictwo Literackie wznawia „Krakowskie piórka” – zbiór kilkunastu wierszy i kilkudziesięciu fraszek Jana Sztaudyngera poświęconych Krakowowi, z oryginalnymi ilustracjami Jana Bruchnalskiego.
„Cóż to by była za dziura, / Gdyby nie architektura”. Skąd u Sztaudyngera ta szczególna, kąśliwa czułość wobec miasta przekupek i centusiów, królów i kościołów? Otóż stąd, że przez całe życie czuł się krakowianinem, niezależnie od tego, czy mieszkał w Łodzi, Szklarskiej Porębie, czy w Zakopanem.
Ta książka zaprasza w podróż do nieco dawniejszego Krakowa, miasta pełnego wdzięku i specyficznego uroku. Ale na kartach „Krakowskich piórek” nie brakuje również tekstów (niestety?) ponadczasowych: „Krakowiaczek ci ja, / Krakowiaczek żwawy, / Tylko przemyśliwam, / Jak zwiać do Warszawy”.
Andrea Camilleri „Morze błota” | Opis wydawcy: Nowa odsłona bestsellerowej serii sycylijskich kryminałów! Wczesnym rankiem potężny grzmot burzy wyrywa Salva Montalbana z koszmarnego snu. Powoli zasypia znowu, ale nie na długo – odbiera telefon od Fazia z komisariatu o zgłoszeniu ofiary morderstwa. Trafiony kulą w plecy Giugiu Nicotra zostaje znaleziony w samej bieliźnie w tunelu budowanego wodociągu. Plac budowy, podobnie jak cały region Vigaty, po ostatnich gwałtownych ulewach i powodziach zalewających domy i pola, zamienił się w morze błota.
Czy motywem zbrodni mogła być zdrada małżeńska, czy też podłoże było zupełnie inne? Wiele poszlak kieruje uwagę komisarza Montalbana na branżę budownictwa i urzędy zamówień publicznych – świat mglisty, oślizgły, jakby błoto przeniknęło do jego krwiobiegu i stało się nieodłączną częścią. Bagno korupcji, łapówek, lipnych odszkodowań, oszustw podatkowych, prania pieniędzy. Montalbano nie może pozbyć się uporczywej myśli, że Nicotra, schroniwszy się w tunelu, próbował tym coś przekazać…
Do księgarń trafiło również nowe wydanie czwartej powieści z komisarzem Salvem Montalbanem zatytułowanej „Głos skrzypiec.
J.P. O’Connell „Hotel Portofino” | Opis wydawcy: Książka dla fanów „Downton Abbey” i Agathy Christie. Prowadzenie hotelu jest tak łatwe jak jego goście. Przekonuje się o tym Bella Ainsworth, właścicielka działającego od kilku tygodni ekskluzywnego hotelu Portofino, zlokalizowanego na włoskiej riwierze. W jednym czasie zjeżdżają do niego nietuzinkowe postacie: Julia, dawna miłość męża Belli, wraz ze swoją córką Rose, którą rodzina Ainsworthów pragnie wydać za syna Belli – pokiereszowanego emocjonalnie weterana pierwszej wojny światowej; marszand Jack Turner z ciemnoskórą tancerką, która rozpala wyobraźnię gości i mieszkańców miasteczka; wiecznie niezadowolona lady Latchmere, skrywająca bolesną historię; były student medycyny z Indii, który podczas wojny opiekował się rannym synem Belli; uznany tenisista z żoną; oraz hrabia Albani z synem, jedyni Włosi w tym towarzystwie.
Bella robi wszystko, aby jej goście miło spędzili czas – od tego zależy powodzenie jej przedsięwzięcia. Na drodze staje jej jednak skorumpowany lokalny polityk, zwolennik Mussoliniego, grożąc zamknięciem hotelu, a napięcie sięga zenitu, gdy znika cenny obraz Rubensa należący do męża Belli i wszystkie osoby przebywające w hotelu zostają zamknięte na czas śledztwa. Każda z nich ma swój sekret, którego musi strzec.
Porywający dramat historyczny z intrygą i faszystowskimi rozgrywkami w tle. Na podstawie książki powstał serial o tym samym tytule.
Murakami Haruki „Kronika ptaka nakręcacza” | Opis wydawcy: Akcja „Kroniki ptaka nakręcacza”, podobnie jak w większości książek Haruki Murakami jest bardzo skomplikowana, ale nie ona jest najważniejsza. Jeden z recenzentów streścił ją tak: Toru Okada traci najpierw pracę, potem kota, potem żonę a w końcu – rozum. O ile w pierwszych trzech punktach można recenzentowi przyznać rację, o tyle z tym rozumem sprawa jest nieco bardziej złożona.
Życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, prowadząca do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.
W nowej szacie graficznej ukazały się również powieści „Po zmierzchu” i „Tańcz, tańcz, tańcz”.
Roel Torres, Łukasz Kowalczuk „Frankenrocker & The JailBait Punks” | Opis wydawcy: Potwór Frankensteina, Alexa Przemoc, Nikki Katastrofa i Jenny Destrukcja tworzą kapelę punkową grającą w zapyziałych norach. Zespół otrzymuje propozycję nie do odrzucenia i podróżuje na kraniec galaktyki, żeby uratować świat Szarych przed Reptilianami. Saturday morning cartoons + Sunday hardcore matinee = Frankenrocker & The JailBait Punks! Album stanowi zamkniętą całość. Zawiera cztery numery miniserii „Frankenrocker & The JailBait Punks” oraz niepublikowane wcześniej szkice, ilustracje i teksty.
Mike Garley, Łukasz Kowalczuk „Samurai Slasher: Late Fees” | Opis wydawcy: Pamiętacie wczesne lata 90.? Co za czasy! Wypożyczalnie kaset, salony z grami wideo, komiksy w kioskach. Kiedyś wszystko było nowe, kolorowe, ekscytujące, lepsze… Stop! Na pewno lepsze? „Samurai Slasher: Late Fees” to osobista opowieść o rodzinnych relacjach i walce z potworami. Spółka Garley, Kowalczuk i Mazur zafunduje wam podróż do przeszłości bez nostalgicznego skrzywienia. Album zawiera komiks „Samurai Slasher: Late Fees”, szort „Samurai Slasher vs Clinical Drug Trials” oraz niepublikowane wcześniej szkice, ilustracje i teksty.
Tomasz Żak „usuń_to!” | Opis wydawcy: Umiera znany polski raper Dawid Dybuk, który wykorzystywał swoją muzykę do ewangelizacji. Policja uznaje śmierć artysty za samobójstwo, jednak żona Dybuka nie zgadza się z tą teorią. Do zbadania sprawy kobieta zatrudnia prywatnego detektywa Adama Jensena.
Jensen, wdowiec i samotny ojciec, w pracy znajduje ukojenie. Postanawia porozmawiać ze znajomymi muzyka, związanymi z nim wspólną pracą, wiarą, a także potworną tajemnicą sprzed lat. Tajemnicą, która zamieniła życie kilku osób w koszmar.
Od Śremu i Poznania, przez Wielkopolskę, aż do Hiszpanii i dalej, do Dominikany. Od muzycznych fascynacji, przez religijny fanatyzm, aż do straceńczej cielesności i politycznych zagrywek. Powieść „usuń_to!” poprowadzi cię przez różne wymiary miłości, pogardy, nienawiści, pragnień i śmierci.
Joann Sfar „Pieśń o Renarcie tom 2: Magia bez cudów” | Opis wydawcy: W średniowieczu wymieszanym z fantazją, Renart, psotny zbir i słynny kłamca, wyrusza na nowe przygody. W towarzystwie swojego wiernego przyjaciela, wilka Isengrima, ten odwieczny kozioł ofiarny spotyka czarodzieja Merlina… i musi przyjąć rolę, który nie jest jego zgodna z jego naturą: musi uratować świat przed nieuchronną katastrofą! Tłem wydarzeń jest region prowansalski, w którym króluje magia, a kabaliści, czarownicy i greccy bogowie wkrótce znajdą tu swoje miejsce. Joann Sfar w bezprecedensowy sposób oddaje hołd średniowiecznym opowieścią, które na stała weszły do kultury. Tak jak i lis Renart.
Sfar ofiarowuje nam zupełnie nową odsłonę przygód Renarta w jego fantastyczno-epickiej wizji średniowiecznej Francji, gdzieś pomiędzy „eposem a komedią”, jak pisze o swojej serii autor. Sam tytuł serii, „Pieśń o Renarcie”, nawiązuje też do „Pieśni o Rolandzie” i ma wskazywać, choć bardziej jako parodia, na jeszcze jedno źródło średniowiecznych inspiracji Sfara: chanson de geste, czyli epos rycerski. I tak na kartach tej serii będziemy mieli do czynienia z mieszanką niepoprawnego humoru, niegodziwych oszustw, przebiegłości, wielkich czynów, a wśród bohaterów, oprócz samego Renarta, zobaczymy między innymi wilka Isengrima, a także czarodzieja Merlina czy też postać historyczną – Marię z Francji, pierwszą znaną średniowieczną powieściopisarkę. Drugi tom zamyka serię.
Run „Mutafukaz” | Opis wydawcy: Angelino mieszka ze swoim przyjacielem Vinzem w obskurnym pokoju hotelowym w latynoskiej dzielnicy. Utrzymuje się z dorywczych prac. Dni upływają mu na monotonnym oglądaniu telewizji (na szczęście są w niej meksykańskie zapasy, których jest fanem), na kiepskiej pracy oraz dyskusjach pod gwiazdami z przyjacielem. Wszystko zmienia wypadek, który pogrąża go w ciągu wydarzeń z udziałem ciężko uzbrojonych mężczyzn ubranych na czarno, wszelkiego rodzaju gangów, meksykańskich zapaśników, a nawet złośliwych kosmicznych istot z ukrytymi celami!
„Mutafukaz” inspirowany jest science fiction z lat 50. XX wieku, do której włącza współczesne elementy – choćby hip-hop i meksykańskie zapasy. Dzięki temu koktajlowi jest to komiks o mrocznej, paranoicznej atmosferze, ale jest też bardzo zabawny. Komiks Runa to flagowa seria studia Label 619, które odpowiada za takie znane polskim czytelnikom tytuły jak: „Shangri-La”, „PTSD”, „Węgiel i Krzem”, „The Midnigth Order”, „Frontier”, „Hoka Hey!”.
Wydanie zbiorcze zbiera wszystkie 5. tomów serii, pojawiają się nowe strony, a wiele innych zostało wyretuszowanych, aby poprawić spójność uniwersum serii komiksowej i filmu fabularnego „Mutafukaz” (można obejrzeć w internecie).
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi