8-14 kwietnia 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

13 kwietnia 2019


Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości książkowych, które ukazały się w księgarniach w dniach od 8 do 14 kwietnia.

Opis wydawcy: Książka laureata Literackiej Nagrody Nobla. W starym wydaniu popołudniówki „Paris-Soir” z 31 grudnia 1941 roku narrator przypadkiem natrafia na ogłoszenie w rubryce „Od wczoraj do dziś”. Dotyczy poszukiwania piętnastoletniej uciekinierki Dory Bruder. „Wczoraj” to czasy okupacji Paryża, żółtej gwiazdy Dawida, łapanek i zamykania ludzi w obozach; „dziś” to ostatnie lata XX wieku, kiedy tamta tragiczna przeszłość wciąż jeszcze ciąży na żyjących. Między 25 lutego 1926 roku, dniem narodzin Dory, a 13 sierpnia 1942 roku, datą wywiezienia jej do obozu w Drancy, pisarz poszukuje okruchów życia, które pokonają zapomnienie, i emocjonalnie, acz precyzyjnie kolejno przekazuje je czytelnikowi.

Opis wydawcy: Długo oczekiwane, nowe wydanie bestsellerowej autobiograficznej książki Geralda Durrella, opisującej lata spędzone przez jego rodzinę na greckiej wyspie Korfu. Ekscentrycy, artyści, lekkoduchy. Brytyjczycy nie znający żadnych konwenansów. Durrellów poznajemy oczami najmłodszego członka rodu, który, wiedziony przyrodniczą pasją, wzbogaca ich codzienność prawdziwą plejadą zwierzęcych podopiecznych. Czym byłby rodzinny obiad bez znajdowanych w pudełkach zapałek skorpionów? I czy chęć wieczornej kąpieli to wystarczający powód, by eksmitować spokojnie żyjące w wannie zaskrońce?

Opowieści Geralda Durrella o zwierzętach nie mają jednak wyłącznie anegdotycznego charakteru. Choć nigdy nie chodził do szkoły, a lekcji udzielali mu nieraz bardzo osobliwi nauczyciele, jego miłość do przyrody inspirowała go do wciąż nowych poszukiwań. Dzięki nim, ten ambitny samouk wiele lat później stanie na czele naukowych ekspedycji i będzie właścicielem własnego zoo.

Książka obfituje nie tylko w uważne opisy wyspiarskiej przyrody, ale jest też prawdziwym pomnikiem na cześć uroków wyspy Korfu i jej mieszkańców. Ich życie poznajemy w krótkich i zabawnych opowieściach przyjaciół rodziny ? nauczyciela młodego Geralda, doktora Teodora Stephanidesa i taksówkarza Spirosa Amerikanosa. To zarazem pierwsza część trylogii, na którą składają się również „Ptaki zwierzaki i krewni” oraz „Ogród bogów”, które także zostaną wznowione nakładem Noir sur Blanc. Na podstawie książek Geralda Durrella powstał serial telewizyjny ?Durrellowie?.

Opis wydawcy: „Rok 1926 był dobrym momentem na wizytę w Związku Radzieckim ? rozkwit NEP­?u, czas poluzowania gospodarczego i w związku z tym rozbudzenie życia obywatelskiego po czasie wojny domowej, głodu i terroru. Jak wszyscy myślący młodzi ludzie wówczas w Europie, Roth był bardzo zaciekawiony sowieckim eksperymentem. Teorie i doktryny polityczne bolszewików mniej go interesowały wszelako niż konkret ludzkiego życia. Znał dobrze wszystkie hasła, ale żeby ocenić wiarygodność rewolucji, chciał zobaczyć jej codzienność. (?) Roth jest mistrzem krótkiej formy literackiej (?) Pisze w swoich korespondencjach z Rosji o sprawach, o których zwykle mówi się, patrząc z dystansu na kształtowanie się nowego świata w krainie rządzonej przez bolszewików ? na przykład o rewolucji obyczajowej i emancypacji kobiet, ale też o tym, co można zobaczyć, patrząc tylko z bliska, będąc na miejscu ? na przykład o muchach w Astrachaniu (pasjonująca lektura!). A każdy temat opowiedziany jest bez zbędnego słowa, bo ograniczona długość tekstu narzuca dyscyplinę. Tłumaczenie Małgorzaty Łukasiewicz wspaniale oddaje wymuszoną przez gazetową objętość felietonu muskularność prozy Rotha” ? pisze we wstępie Jan T. Gross.

Opis wydawcy: Klasyczna powieść radzieckiej SF z 1962 roku, opisująca eksperymenty z ludzkim mózgiem, które prowadzą do powstania antropoidów, wzniecających bunt przeciwko swoim twórcom. Historia francuskiego naukowca, który w swoim domu w Paryżu, niczym doktor Frankenstein, prowadzi eksperymenty nad stworzeniem sztucznego, idealnego człowieka. Jeden z najbardziej znanych utworów Ariadny Gromowej.

Ariadna Gromowa (1916-1981) to radziecka autorka science fiction. W czasie II wojny światowej trzykrotnie trafiała do obozu koncentracyjnego, trzykrotnie udawało jej się stamtąd uciec. Po wojnie ukończyła studia wyższe i osiadła w Moskwie. Debiutowała powieścią „Na tropie tajemnicy”. Gromowa działała w związku pisarzy ZSRR, w którym kierowała sekcją sf. W latach 60. napisała kilka znakomitych tekstów krytycznych, poświęconych fantastyce, a przede wszystkim twórczości braci Strugackich i Stanisława Lema. Z polskim pisarzem przyjaźniła się, tłumaczyła jego utwory na rosyjski. Krytyczna wobec władzy radzieckiej, ze swego mieszkania uczyniła miejsce spotkań ludzi podobnie do niej myślących. Bywał u niej Wysocki; to tam wykonywał swoje piosenki dedykowane Lemowi.

Opis wydawcy: Jest to kolejny „klasyczny” tytuł w dorobku włoskiego mistrza, nawiązujący do chińskiej legendy pt. „Podróż na Zachód”. Czarno-biała powieść graficzna opowiada historię króla ludu małpy Sun Wukonga ? od jego narodzin ze skały poprzez podróż do Jaskini Wodnej Kurtyny Góry Kwiatów i Owoców, kolejnych podróży w poszukiwaniu nieśmiertelności i siły na wojnie, aż po konflikt z Jadeitowym Cesarzem i Buddą, który ostatecznie karze go za arogancję grzebiąc pod Górą Pięciu Elementów. W skrócie: piękna, orientalna przypowieść zabarwiona odrobiną erotyki.

Opis wydawcy: W latach 1891?1894 Sherlock Holmes był uznawany za martwego. Niewiele osób wiedziało, że udało mu się ujść z życiem po konfrontacji z Jamesem Moriartym przy wodospadzie Reichenbach. Nawet sam doktor Watson. W końcu, po długiej walce ze sobą, Holmes postanowił zakończyć tę maskaradę i w wielkim stylu powrócił do zawodu detektywa.

Na polecenie Scotland Yardu właśnie rozpracowywał zagadkę Kuby Rozpruwacza, kiedy jego brat, Mycroft, niespodziewanie poprosił go o pomoc. Keelodge, niewielka wioska u północnych wybrzeży Irlandii, stała się sceną przerażających wydarzeń, które ? jak wszystko na to wskazuje ? nie są dziełem przypadku. Jednak czy znakomity detektyw poradzi sobie z rozwiązaniem tajemnicy wymarłej wioski? Oto zaczyna się jedno z najbardziej mrocznych śledztw, z jakimi Holmes kiedykolwiek miał do czynienia.

Opis wydawcy: Krwią drzewa są jego soki. Utrzymywały przy życiu rodzinę Scotta Belvedere’a przez całe pokolenia. To sekretny składnik rodowych trunków ? ale i burbona. Gdy Scott dziedziczy Zajazd Pod Rodowym Drzewem, skrytą pośród wzgórz Virginii posiadłość, poznaje swoją rodzinę, jej historię i znaczenie gigantycznego drzewa, wokół którego powstał zajazd. A kiedy pośród korzeni odkryje tajemnice swego rodu i zatopi się w ramionach córki szynkarza, dowie się, że nie tylko krew jest gęściejsza niż woda…. Czy podzieli los swych przodków?

Opis wydawcy: Pierwszy tom nowego cyklu o B.B.P.O. pt. „Piekło na Ziemi”. Agenci Biura Badań Paranormalnych i Obrony nie mogą liczyć na chwilę wytchnienia. Ledwie udało im się uporać z plagą żab, a już B.B.P.O. musi się zmagać z nowymi zagrożeniami. Pojawiają się kolejne potwory, bezkształtne byty z zaświatów wcielają się w ludzi, wirus zombie zbiera żniwo, sekciarze odprawiają krwawe rytuały, tajne organizacje wpływowych ludzi przygotowują się do przyjęcia pradawnych bogów. Znikają mieszkańcy całych miasteczek, wybuchają wulkany, szaleją katastrofalne burze. Fala zniszczeń ogarnia wiele rejonów Ziemi ? od Kanady po Indonezję, Rosję i Anglię. Co gorsza, wygląda na to, że wszystkie te wydarzenia są ze sobą powiązane i nieuchronnie prowadzą do apokalipsy… Czy B.B.P.O., którego szeregi powoli topnieją, będzie w stanie zapobiec końcu świata? Autorami scenariusza są Mike Mignola i John Arcudi, a rysunki przygotowali Guy Davis i Tyler Crook.

Opis wydawcy: Rok 1999. Ostatni rok przed wkroczeniem ludzkości w przyszłość. Mattias jest ogrodnikiem, który przyszedł na świat w noc lądowania pierwszego człowieka na Księżycu trzydzieści lat wcześniej. Jego największe marzenie to nikomu nie zawadzać, pozostać anonimowym trybikiem w wielkiej machinerii wszechświata. Od ośmiu lat jest z tą samą dziewczyną, ma pracę, którą kocha oraz wielkie pudło książek o podboju kosmosu. Ma również przyjaciela, który ma ze swoim zespołem zagrać koncert na Wyspach Owczych. Mattias zgadza mu się towarzyszyć w charakterze dźwiękowca ? ktoś w końcu musi dopilnować właściwego brzmienia. Planuje wrócić do domu po tygodniu. Po drodze okazuje się jednak, że potrzeba niewiele, by wywrócić stabilną życiową łódź. Wystarczy jedna kropla, by ocean zalał ląd. Minie wiele czasu, zanim Mattias wróci do domu. Naprawdę wiele. By to zrobić, musi najpierw zniknąć.

Opis wydawcy: „Elena wie”: Elena żyje w rytm pigułek. Musi zażywać je w określonych odstępach, inaczej jej mózg przestanie wydzielać dopaminę, a wtedy ciało nie będzie jej słuchać. Każdy krok to wyzwanie. Każdy ruch to niewiadoma. Każdy dzień może przynieść pogorszenie, bo poprawa po prostu jest niemożliwa. Mimo tego wszystkiego Elena wyrusza w drogę, która dla zdrowego człowieka byłaby banalnie prosta, a dla niej stanowi prawdziwą mękę. Musi dojść na stację kolejową i pojechać do centrum miasta, znaleźć dom, w którym mieszka pewna kobieta, bo tylko ona może pomóc Elenie poznać prawdę o Ricie. Rita, córka Eleny, nie żyje od paru miesięcy. Wszyscy powtarzają, że to samobójstwo. Elena wie, że to niemożliwe.

„Twoja”: Inés Pereyra: zawsze zadbana i uśmiechnięta, troszczy się o dom, męża i córkę. Idealna pani domu, wyrozumiała i ułożona. Jednak pewnego dnia Inés znajduje w rzeczach męża kartkę z narysowanym szminką sercem i podpisem „Twoja”. I teraz już wie, że Ernesto ją zdradza. Pewnego wieczora śledzi męża i staje się mimowolnym świadkiem śmierci jego kochanki. Co zrobi Inés? Wszystko, by uratować swoje małżeństwo, by jej wygodne życie rodzinne nie ucierpiało przez ten incydent. Inés, dyskretnie i z tylnego siedzenia, bierze sprawy w swoje ręce.

„Elena wie” to thriller, który pod pozorem gatunkowej konwencji kryje najprawdziwszą i przejmującą grozę. Grozę choroby, utraty kontroli nad ciałem, osuwania się w mrok niesprawności. Grozę toksycznych relacji między bliskimi i życiowych sytuacji, do których popchnąć może tylko rozpacz. To historia jednego dnia, w którym odbija się całe życie i odsłania prawda, która być może powinna była zostać zasłonięta.

„Twoja” to historia pewnej zdrady i jej konsekwencji. Claudia Pi?eiro tworzy z tych elementów świetną opowieść kryminalną, w której nie brak typowych elementów gatunku: zbrodni, śledztwa, winnego i solidnej porcji napięcia. Zarazem jednak pojawiają się motywy, które sprawiają, że nie jest to tylko kolejny kryminał, a coś więcej?

Opis wydawcy: Samotna matka, Maisey Addington, nigdy nie spełniała oczekiwań swojej matki. Nie wyszła za mąż, była odrobinę zagubiona w życiu i marnowała swoje wysokie IQ na pracę bez perspektyw. Jedyną rzeczą, która wychodzi Maisey, jest jej relacja z dwunastoletnią córką, Elle? dopóki rozmowa telefoniczna nie niszczy równowagi ich życia. Matka Maisey jest w śpiączce, a starzejący się ojciec musi zmierzyć się z oskarżeniami o znęcanie się i zaniedbanie. Wracając do rodzinnego domu, Maisey musi podjąć rozdzierającą serce decyzję dotyczącą wyboru podtrzymania życia swojej matki lub jej śmierci. Zdezorientowany ojciec zniszczył dokumenty rodzinne, a wśród nich znajdowała się ostatnia wola matki. Szukając odpowiedzi, Maisey odkrywa jedną tajemnicę za drugą, aż trafia na druzgocącą prawdę.

Obsesja Maisey dotycząca rozwiązania rodzinnej tajemnicy zmusza ją do zbadania swoich najmroczniejszych wspomnień oraz jest bodźcem do rozpoczęcia walki z ojcem Elle o opiekę nad nią. Czy miłość Maisey do córki będzie na tyle silna, aby przerwać krąg przemocy i stworzyć dla nich nowy początek?

Opis wydawcy: „Dla nas, mieszkańców Mühlberga, jest niezrozumiałe, jak taki człowiek może być zbrodniarzem” ? napisali jego byli pacjenci do trybunału wojskowego w Hamburgu. Bo to przecież on, ich „dobrodziej ludzkości”, lekarz, który potrafił spędzić noc przy łóżku chorego, który fundował lekarstwa biednym, wspierał ich finansowo. Lekarz intelektualista, czytający Goethego i Schillera, kochający sztukę, pasjonujący się ezoteryką. „Człowiek bez skazy”.

Doktor Alfred Trzebinski był rasy „przeważająco nordyckiej”. Przekonany o wyjątkowości krwi niemieckiej w 1932 roku wstąpił do SS, a rok później został członkiem NSDAP, zapominając o polskim pochodzeniu swojego ojca. W 1941 roku został lekarzem w Auschwitz, potem na Majdanku, w końcu w Neuengamme. W 1946 roku skazano go na karę śmierci przez powieszenie. Trybunałem najbardziej wstrząsnął udział Trzebinskiego w egzekucji dwadzieściorga żydowskich dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci mogły przeżyć, ale powieszono je tuż przed wyzwoleniem obozu, by ukryć, że przez ostatnie miesiące poddawano je okrutnym eksperymentom medycznym.

Natalia Budzyńska w opowieści o Alfredzie Trzebinskim mierzy się z rodzinną tajemnicą. Czytając pamiętnik wuja esesmana, próbuje też zrozumieć, jak to możliwe, że współczujący lekarz robił karierę w kolejnych obozach koncentracyjnych. Autorka w tej trudnej i emocjonalnej podróży pyta o rolę ?dobrych ludzi w czasach zła?, o wolność wyboru i łatwość, z jaką z niej rezygnujemy. Przede wszystkim jednak przywraca pamięć o zamordowanych dzieciach, niemych, niemal zapomnianych ofiarach.

Opis wydawcy: Nowa książka reportażowa autorki „Króla kebabów i innych zderzeń polsko-obcych”. Kiedy oczy wszystkich kierują się na to, co w świetle reflektorów, w cieniu można zobaczyć to, co prawdziwe. Bardzo dużo się tu dzieje. Ktoś umarł i cichutko leży sobie za ścianą. Ktoś włóczy się po mieście i pije, bo szuka miłości. Więc pisze wiersze i pije, i znów się włóczy, bo szuka miłości. Ktoś marzy o lataniu, ale ziemia zbyt mocno trzyma go za nogi. A ktoś inny grzebie w ziemi, bo chce zapomnieć o przeszłości. Matka pielgrzymuje do więzienia, do syna. Żona już nie wie, czyją właściwie jest żoną. Młoda dziewczyna nerwowo obgryza paznokcie. Zwyczajność i niezwykłość, magia i codzienność, natłok emocji i samotność mieszają się w tych historiach i tylko od czytelnika zależy, czego odnajdzie tu więcej.

Opis wydawcy: Najnowszy ? wydany we Francji w 2018 roku ? album przygód najsławniejszego komiksowego kowboja. Tym razem rewolwerowiec szybszy od własnego cienia wybierze się na Stary Kontynent! Lucky Luke dwukrotnie ratuje z poważnych opresji francuskiego rzeźbiarza Bartholdiego. Przybysz z Europy odbywa właśnie tournée po Stanach Zjednoczonych, prezentując swoje dzieło: ogromną pochodnię, która jest częścią Statuy Wolności ? gigantycznego posągu, mającego stanąć w nowojorskim porcie. Samotny Kowboj postanawia chronić rzeźbiarza przed zbirami nasłanymi przez szalonego dyrektora więzienia, który nie chce dopuścić do wzniesienia pomnika wolności. Bohaterów czeka wiele przygód ? nie tylko w Ameryce, gdyż najszybszy strzelec Dzikiego Zachodu dotrze nawet do Paryża! Czy spodoba mu się najsłynniejsze miasto świata?

Seria „Lucky Luke” została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego (1926?1977) oraz rysownika Morrisa (własc. Maurice de Bevere, 1923?2001). Po ich śmierci prace nad cyklem kontynuują uznani francuscy autorzy. Rysownik Achdé jest współtwórcą kilkunastu serii humorystycznych, między innymi „Big Twin”, „Esmeralda” czy „Kid Lucky”. Z kolei Jul napisał scenariusze do takich bestsellerów rynku frankofońskiego, jak „Silex and the City”, „La Plan?te des sages” i „Platon la Gaffe”.

Opis wydawcy: Adrian Velba nie może się już doczekać dorocznych Igrzysk. Jednak jego nadzieje na udział w zawodach rozsypują się w pył, gdy choroba rozkłada jego partnera. Wybawieniem z sytuacji okazuje się tajemniczy przybysz ? Richard Aldana ? milczący twardziel z na oko zupełnie innego świata. Przypadkowe spotkanie na zawsze odmieni losy obu bohaterów. Jeden z największych francuskich hitów komiksowych ostatnich lat ? mangowa ekspresja, europejska wrażliwość, szalona, nieprzewidywalna akcja rodem z amerykańskich blockbusterów.

Bastien Viv?s (ur. 11.021984 r.) to francuski twórca komiksów, który zajmował się rysunkiem od najmłodszych lat, za sprawą ojca, matte paintera. Studiował sztukę użytkową w l?Institut Sainte-Genevi?ve w Paryżu i trzy lata w Penninghen School of Graphic Arts, a ostatecznie trafił do Gobelins School, gdzie studiował animację. Viv?s zadebiutował w Internecie postacią Poungiego, pingwina „łajdaka”, którego przygody ukazały się w zbiorczym albumie w 2006 roku. W 2007 roku trafia pod skrzydła wydawnictwa Casterman, które publikuje większość jego autorskich komiksów. Rok później album „Le go?t du chlore” trafia do oficjalnej selekcji konkursu Angouleme i otrzymuje Revelation Prix. Do 2018 roku stworzył łącznie czternaście autorskich powieści graficznych (w Polsce wydano album „Polina”, który został zaadaptowany na film fabularny), współtworzył dziewięć krótkich opowieści do przeróżnych antologii oraz kilka serii, m.in. trylogię „Za Imperium” oraz niezwykle popularnego „LastMana”, który przerodził się w dochodową franczyzę (na jego podstawie wyprodukowano m.in. serial animowany, grę komputerową i gadżety). Komiks, nagrodzony w kategorii najlepsza seria podczas 42. Festiwalu Angouleme i włoskiego festiwalu Lucca Comics and Games, wydawany w formacie mangowym, w chwili obecnej liczy jedenaście tomów, i doczekał się serii odpryskowej, „LastMan Stories”, będącej prequelem.

Opis wydawcy: Ile twarzy posiada każdy z nas? Jakie pragnienia tłumimy w sobie, a którym pozwalamy ujrzeć światło dzienne lub pojawić się pod osłoną nocy? Do czego może doprowadzić brak akceptacji? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w historii bohaterów „Drugiej twarzy”. Komisarz Anders Knutas wraz z Karin Jacobsson tym razem starają się rozwikłać tajemniczą śmierć przykładnego męża i ojca, który zostaje znaleziony w sypialni rodzinnego domku letniego. Okoliczności jego śmierci wskazują na morderstwo o podłożu seksualnym. Czy policja ma do czynienia ze zgonem autoerotycznym? W toku dochodzenia dochodzi do podobnego przypadku śmiertelnego. Ślady prowadzą między innymi do klubu dostępnego dla wtajemniczonych, którego motywem przewodnim jest bondage i zaawansowane erotyczne zabawy.

„Druga twarz” to książka poruszająca tematy zdrady, seksualnych fantazji, toksycznej miłości, a także ukrywania swojego prawdziwego oblicza. W tej powieści nie zabrakło także opisów wspaniałych gotlandzkich krajobrazów i elementów szwedzkiej tradycji.

Opis wydawcy: Pierwsza część nowej serii królowej szwedzkiego kryminału. Inteligentna i piękna Faye ma wszystko ? wspaniałego męża, ukochaną córeczkę i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Jednak pozory mogą mylić? Jej idealne życie to w rzeczywistości desperackie próby zadowolenia Jacka. Dręczona przez mroczne wspomnienia z Fjällbacki, Faye coraz częściej czuje się jak zamknięta w złotej klatce. Nie może pozbyć się wrażenia, że poświęciła swoje ambicje na rzecz mężczyzny, który coraz bardziej się od niej oddala.

Kiedy Jack i ich córka Julienne nie wracają z rejsu łodzią, a policja dostrzega w mieszkaniu kałużę krwi, podejrzenie szybko spada na męża Faye. Co przed nią ukrywa? Czy zabił własną córkę? Nic w życiu Faye nie będzie już takie, jak do tej pory. „Złota klatka” to trzymający w napięciu thriller o determinacji, sile charakteru i brutalnej zemście.

Opis wydawcy: Café Macondo istnieje naprawdę. Nie jest to co prawda magiczna wieś na końcu świata ? jak w powieści Marqueza, ale kawiarnia, w której ? jak w całym tym kraju ? można się spodziewać wszystkiego. Dają tu na przykład sałatkę, na którą składają się sałata, ser, pomidory i truskawki ze śmietaną!

Do Café Macondo trafia podróżując po Kolumbii Maciej Wesołowski. Reporter próbuje zrozumieć, dlaczego Kolumbijczycy nie lubią filmu Narcos i ale wielu uważa Pablo Escobara za bohatera narodowego. Jak to możliwe, że w „Tańcu z gwiazdami” rywalizują tam ze sobą była partyzantka i porwany przez partyzantów policjant. Opowiada o odbudowie kraju, przez który przetoczyła się najdłuższa wojna domowa współczesnego świata. I o tym, jak próbują się ze sobą dogadać ci, którzy przez długie lata byli po różnych stronach barykady.

Przedstawia przy tym czytelnikom galerię postaci tak niezwykłych, że równie dobrze mogłyby pochodzić z powieści Marqueza albo obrazów Bootero. Były terrorysta, który został burmistrzem. Najważniejszy karzeł w historii kolumbijskiej partyzantki. Stara Indianka, który umarła pięć razy. Stróż grobu Escobara. Kolumbia jest daleko, ale bliżej nam do niej, niż mogłoby się wydawać.

fot. Katrina_S/Pixabay

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi