7-13 grudnia 2020 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

13 grudnia 2020

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości książkowych i komiksowych, które wydawcy opublikowali w dniach od 7 do 13 grudnia.

Horacio Altuna „Voyeur: komiksy erotyczne z Playboya – tom 2” | Opis wydawcy: „Voyeur” to kolekcja komiksów, ilustracji i szkiców Horacio Altuny, publikowanych w magazynie „Playboy”. Drugi tom zbiera ponad dwadzieścia niezależnych opowiadań i galerię kolorowych ilustracji.

Przerzucając strony albumu, podglądamy kobiety i mężczyzn w domach, w pracy, na wakacjach. Widzimy ich takich, jakimi są naprawdę. Czasem z wdziękiem i przebiegle idących po swoje, czasem nieporadnie miotających się w sidłach pożądania. Wciągając czytelnika w opowieści o nieskrępowanej pasji, Altuna pokazuje, jak rozbrajający bywają ludzie, gdy dążą do zaspokojenia najskrytszych pragnień. Piękne ilustracje i wysmakowana erotyka podana z przymrużeniem oka.

Benjamin Legrand, Jean-Marc Rochette „Snowpiercer. Przez wieczny śnieg – tom 2” | Opis wydawcy: Świat za oknem przestaje istnieć. Cała Ziemia pogrąża się w nieprzemijającej mroźnej zimie. Białej, śmiertelnej, wrogiej wszystkim formom życia. Garstka ludzi chroni się w eksperymentalnym pociągu Snowpiercer, który nigdy się nie zatrzymuje. Ostatni bastion ludzkiej cywilizacji?

Ale jest jeszcze drugi pociąg, Icebreaker, który jeździ po tym samym torze, a jego mieszkańcy żyją w ciągłym strachu, że zderzą się z pierwszym Snowpiercerem. Niewielka grupa poszukiwaczy i odkrywców ryzykuje życie w śmiertelnym mrozie by znaleźć ocalenie.

Opowieść łączy politykę z dramatem, miłością, z pierwiastkiem poezji nadającej całemu komiksowi wymiar alegorii. Niniejszy tom zawiera dwie części: „Mierniczy” i „Przeprawa” tworzące zamkniętą opowieść. Komiks doczekał się adaptacji. W 2013 roku powstał film kinowy w reżyserii Koreańczyka Joon-ho Bonga, autora oscarowego „Parasite”. W 2020 roku w serwisie Netflix pojawił się pierwszy sezon serialu. W jednej z głównych ról wystąpiła Jennifer Connelly.

różni autorzy „Z duchami przy wigilijnym stole” | Opis wydawcy: Mistrzowska kolekcja niezwykłych opowieści, która przeraża i bawi, zapraszając czytelnika do podróży po świecie upiornych zjaw, poszukiwaczy przygód i nawiedzonych posiadłości.

Klasyczne opowieści o duchach, nie dających się wyjaśnić fenomenach, klątwach rodowych i niezwykłych wydarzeniach w wigilię Bożego Narodzenia autorstwa wielu wybitnych pisarzy, jak choćby Walter Scott i Henry James.

Zbiór opowieści przenosi czytelnika w czasy, kiedy w starych dworach skrzypiały schody, a świecę mógł zdmuchnąć podmuch wiatru lub… przechodzący duch. Napisane w różnych okresach historie prezentują pełen arsenał gotyckich motywów i nadprzyrodzonych zjawisk. Duch jest najstarszym i najtrwalszym motywem w literaturze – zmieniają się epoki, przemijają mody, jednak postać ducha niezmiennie pozostaje trwałym elementem naszej kultury popularnej od czasów szekspirowskich po dzisiejsze kinowe i serialowe fascynacje.

Peter J. Tomasi, Ian Bertrem „Dom Pokuty” | Opis wydawcy: Przerażająca historia o nawiedzonym domu i kobiecie, która stawia sobie za cel zmycie krwawej klątwy rzuconej przez wynalazek jej męża. Tylko w ten sposób ocali swe życie i duszę.

To opowieść o poczuciu winy, duchach i broni, jak również o tym, że fortuna może doprowadzić do niefortunnych zdarzeń. Posępna, zdeterminowana kobieta dogląda budowy domu powstającego dwadzieścia cztery godziny na dobę przez dwadzieścia lat. Towarzyszy jej proste motto: „zajmij się budową lub szykuj się na śmierć”.

Ten tom zawiera miniserię „House of Penance” wydaną w Stanach Zjednoczonych w sześciu zeszytach. Album prezentuje całość w większym formacie, z nową okładką i materiałami dodatkowymi.

Andreas „Raffington Event” | Opis wydawcy: Prywatny detektyw Raffington Event zajmuje się tylko… dziwnymi sprawami. W trakcie śledztw spotyka na swojej drodze osoby niezwykłe, żałosne, a czasami tragikomiczne. Demoniczna książka, sen niosący śmierć, sekret za ścianą, feralne lustra i wiele innych zagadek czeka na korpulentnego człowieczka w okularach.

Raffington Event pojawił się w komiksie „Rork”, gdzie był postacią drugoplanową, choć jedną z kluczowych. Teraz gra pierwsze skrzypce. Niniejszy album to gratka dla fanów. Każda historia to mały klejnot. Autor wykorzystał swoją postać do eksperymentowania: nietypowe ujęcia czy historie bez słów, składają się w jeden obraz niczym puzzle. Andreas buduje nawet pomosty ze światem Rorka i zaczynamy przeglądać plansze w poszukiwaniu wskazówek lub nawiązań.

Nicolas Presl „Orientalizm” | Opis wydawcy: Młody pasterz żyjący w Anatolii zostaje odrzucony przez ojca dziewczyny, w której się zakochał. Nie wiadomo, co jest przyczyną tej niechęci. Ojcowski konserwatyzm i nadopiekuńczość? Różnice światopoglądowe? Uprzedzenia rasowe? Istotne jest to, że młodzi nie mogą się ze sobą spotykać. Sytuacja nie ulega zmianie nawet po śmierci ojca dziewczyny, gdyż w rolę jej strażniczki wchodzi matka. Pewnego dnia chłopak znajduje w gazecie reklamę stambulskiego biura pośrednictwa pracy. Namawia ukochaną na wyjazd.

Podróż jest długa i ciężka. Pomagają im turyści, którzy od samego początku kręcą się po okolicy i maniakalnie robią zdjęcia. Są mili, pomocni, ale na głębszym poziomie całkowicie obojętni. Dla nich to egzotyczna przygoda, która jest istotna tylko wtedy, gdy trwa. Za kilka dni wrócą do swojego życia, zapewne w jednym z zachodnich państw. Będą opowiadać znajomym o tureckiej podróży, pokazywać zdjęcia, zachwycać się ludźmi i miejscami, przyrodą i architekturą, nie zadając sobie pytań o los dwójki ludzi, których podrzucili do Stambułu.

Nicolas Presl urodził się w Vendée w 1976 roku. Po krótkiej karierze kamieniarza poświęcił się rysowaniu komiksów. W trzech pierwszych książkach, wydanych w Atrabile („Priape”, „Boska kolonia”, „Fabryka”) wypracował swój charakterystyczny styl, łatwo rozpoznawalny tak dzięki związkom z nowoczesnym malarstwem (Grosz, Picasso), jak i dzięki wyborowi narracji bez tekstu. We wszystkich dziełach wykazuje się niezwykłym wyczuleniem na historię. Dowodzi tego też opublikowana w 2010 roku książka graficzna pt. „Syn swojego ojca”.

Robert E. Heinlein „Obcy w obcym kraju” | Opis: Był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith. Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce – poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę. Historia człowieka wychowanego przez Marsjan i przewiezionego na Ziemię uznana przez Bibliotekę Kongresu za jedną z osiemdziesięciu ośmiu książek, które ukształtowały Amerykę. To pierwsza powieść science fiction, która dostała się na ogólnoliterackie listy bestsellerów „New York Timesa”.

Renata Faron-Bartels „Złote cywilizacje Ameryki” | Opis wydawcy: „Złote cywilizacje Ameryki” to ekscytująca podróż w czasie oraz sposobność poznania kulturowego i materialnego bogactwa prekolumbijskiej Ameryki.
Choć złoto fascynowało ludzkość od zawsze, różne kultury traktowały je w różny sposób. Wśród ludów tubylczych prekolumbijskiej Ameryki spotykamy się z niezwykłym stosunkiem do złota i szlachetnych kruszców, których znaczenie materialne było stosunkowo niewielkie w porównaniu do ich wartości sakralnej, symbolicznej i duchowej. Pierwsza część książki przybliża czytelnikowi te niesamowite cywilizacje, ich kulturę i materialne artefakty, gdzie za oś narracji służą dzieje złota, jego rodzime użytkowanie i kulturowe znaczenie oraz technologie jego wydobycia i obróbki.

Jednak dopiero gdy pierwsze ładunki kruszcu przybyły do Europy przełomie XV i XVI wieku, złoto nie tylko w kluczowy sposób rozstrzygnęło o losie rdzennych mieszkańców Ameryki, ale też nieodwracalnie zmieniło ekonomię i kulturę całego świata. O tym traktuje druga część książki, gdzie jako najważniejsze konsekwencje pogoni za złotem w Ameryce autorka wskazuje między innymi szybki podbój kontynentu i daleko idące wyniszczenie miejscowej ludności, zachwianie ekonomii europejskiej nadmiarem szlachetnych metali na rynku, rozwój dalekosiężnego handlu (rozpoczynający na dobre proces globalizacji), a także powstanie i długoletnie utrzymanie się niewolnictwa na wielką skalę. Kolejne „gorączki złota” wstrząsające Ameryką od początku XIX wieku były następnie przyczyną licznych masowych migracji ludności z całego świata, w wieloraki sposób kształtując demograficzne i ekonomiczne realia współczesności. A choć dzisiejsze „gorączki złota” mają nieco inny wymiar od tych historycznych, ich przyczyny są podobne, a konsekwencje równie tragiczne.

Ada Palmer „Zdecydowani na walkę” | Opis wydawcy: Długa epoka świata bliskiego utopii skończyła się nagle. Pokój i ład są tylko wspomnieniami czasów minionych. Wśród godnych ongiś zaufania przywódców Pasiek – państw niemających określonego terytorium – szerzą się korupcja, oszustwo i żądza wojny.

Straszliwa prawda brzmi tak, że od dziesięcioleci, a nawet stuleci przywódcy wielkich Pasiek utrzymywali pokój na świecie dzięki nielicznym, matematycznie zaplanowanym skrytobójstwom. Dzięki nim żadna frakcja nie mogła zdobyć przewagi i równowaga się utrzymywała. Fasada uczciwości Pasiek jest jedyną nadzieją utrzymania porządku, niedopuszczenia do tego, by ludzkość znowu pogrążyła się w krwawym barbarzyństwie, jak podczas dawnych wojen. Ale wielka tajemnica stopniowo wychodzi na jaw i fasada zaczyna się kruszyć.

Przed zaledwie kilkoma dniami wydawało się, że cywilizacja na świecie sięgnęła szczytu. Ale teraz wszyscy – Pasieki i Bezpasiekowi, Utopianie i senseiści, cesarza i uciśnieni, wojownicy i święci – przygotowują się do wojny, którą uważają za nieuniknioną.

Guido Nolitta, Gallieno Ferri „Zagor tom 1: Zasadzka” | Opis wydawcy: „Zagor” jest klasyką włoskiego komiksu. Po prawie sześćdziesięciu latach od rodzimej premiery wreszcie pojawia się także w Polsce. „Zagor” to wyśmienita uczta dla każdego miłośnika dobrej przygody: wartka i wciągająca akcja, ciekawe dialogi, wyraziści bohaterowie oraz odwieczna walka dobra ze złem. Wszystko okraszone doskonałym humorem. Danie to serwują nam: sam Sergio Bonelli (pod pseudonimem Guido Nolitta) oraz doskonały ilustrator Gallieno Ferri.

W tomie pierwszym zatytułowanym „Zasadzka” poznajemy głównego bohatera, który rusza tropem morderców załogi barki dostarczającej towar do Fortu Henry. Akcja opowieści toczy się w scenerii fikcyjnego lasu Darkwood, gdzieś w Pensylwanii… Tytułowy Zagor, a właściwie Za-Gor Te-Nay, czyli „Duch z toporem” to obrońca pokoju, który pomaga najbardziej potrzebującym oraz mściciel wymierzający karę złoczyńcom.

Czy uda mu się odnaleźć przestępców? Jakie niebezpieczeństwa będą czyhać na jego drodze? Kogo na niej spotka i jak dalej potoczą się jego losy? Tego dowiecie się z pierwszego oraz kolejnych tomów przygód Zagora. Zapraszamy na włoską pulpę w jej najlepszym wydaniu, która w rodzimym kraju, oraz poza jego granicami, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Michael Swanwick „Matka żelaznego smoka” | Opis wydawcy: Michael Swanwick, laureat wielu nagród, wraca do brutalnego postindustrialnego świata fantasy „Córki żelaznego smoka”, swego arcydzieła obwołanego Ważną Książką Roku przez „New York Timesa”, z kolejną, samodzielną powieścią zatytułowaną „Matka żelaznego smoka”.

Caitlin z rodu Sans Merci, półkrwi elfka, jest młodą pilotką inteligentnego mechanicznego smoka. Wracając z pierwszej grabieży dusz, odkrywa w sobie niechcianą pasażerkę na gapę. Gdy zostaje wrobiona w zamordowanie swego brata, ratuje się, uciekając do uprzemysłowionego Faerie, by tropić jedyną osobę mogącą oczyścić ją z zarzutów. Niestety jednak nie ma pojęcia, że cała gra toczy się o wyższą stawkę. Jej czyny mają na zawsze odmienić świat.

Yan Lianke „Całusy Lenina” | Opis wydawcy: Czwarta dostępna w tłumaczeniu na język polski książka Yana Lianke nie pozostawia żadnych wątpliwości – oto mamy kolejne dzieło jednego z najbardziej utalentowanych i bezlitosnych kronikarzy współczesnych Chin. Na pozór mamy do czynienia z komedią, lecz trudno o komedię czarniejszą – urzędnicy są bez reszty skorumpowani i cierpią na gigantomanię, poddana ich władzy społeczność kalek – brutalna, nieuczciwa i podstępna, a mające przynieść wszystkim dostatek mauzoleum Lenina – absurdalnie przeskalowane (położone w zagubionej w górach wiosce, wymiarami odpowiada dokładnie pekińskiemu mauzoleum Mao Zedonga). Gorzki śmiech zamiera równie szybko, jak się rodzi, a wymazywana prawda o historii – motyw powracający w twórczości Yana Lianke – choć ubrana w niecodzienną formę, nie staje się przez to mniej przejmująca.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi