6-12 maja 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

12 maja 2024

Prezentujemy kolejną porcję nowości, po które warto sięgnąć w wiosenne dni. Tym razem proponujemy tytuły, które ukazały się w tygodniu od 6 do 12 maja.

Robert A. Heinlein „Luna to surowa pani” | Opis wydawcy: Życie politycznych dysydentów i zesłańców w rozproszonych osiedlach, z których składa się księżycowa cywilizacja, nie jest łatwe. Wszystko jest precyzyjnie, optymalnie i tanio zarządzane przez centralny superkomputer, HOLMES-a IV. Kiedy skromny technik Mannie O’Kelly-Davis odkrywa, że HOLMES IV potajemnie osiągnął świadomość (i dorobił się poczucia humoru), wybór jest jasny: albo donieść władzom, albo… się z HOLMES-em zaprzyjaźnić. A może przy okazji jeszcze obalić rząd.

„Luna to surowa pani” jest uważana za szczytowe osiągnięcie Roberta A. Heinleina, autora znanego także z takich powieści jak „Obcy w obcym kraju” czy „Żołnierzy kosmosu”.

Jorge Zentner, Rubén Pellejero „Dieter Lumpen” | Opis wydawcy: Dieter Lumpen zarazem wygląda i nie wygląda na klasycznego poszukiwacza przygód. Jakby chciał i nie chciał pakować się w żadne tarapaty. Nic więc dziwnego, że to właśnie sama przygoda zazwyczaj staje mu na drodze i porywa w wir wydarzeń. Dieter Lumpen jest elegancko noszącym się jegomościem o wytwornych manierach, o którego zawodzie i zarobkach niezbyt wiele wiemy. Zabiera nas w podróż z Turcji na Karaiby, po drodze przemierzając między innymi Chiny oraz Wenecję, czyli miejsca stworzone, aby przeżyć w nich przygodę życia.

Dieter Lumpen zadebiutował na łamach magazynu komiksowego „Cairo” w 1981 roku, a potem jego przygody ukazywały się jeszcze w wielu różnych pismach aż do 1994 roku. W tym tomie znalazło się pięć albumów, które tworzą całą serię, a także prolog Tima Sale’a („Długie Halloween”) oraz zamykający tom tekst dziennikarki Celii Macías Castejón.

Charles Soule, Ryan Browne „8 miliardów dżinów” | Opis wydawcy: Wszędzie, dokładnie w tej samej chwili, każdy na Ziemi otrzymuje dżina i jedno życzenie. Kiedy ludzie na całej planecie zaczynają wypowiadać najcudaczniejsze i najszczersze życzenia, świat zmienia się na zawsze, a ludzkość – wraz z nim.

My śledzimy losy ósemki bohaterów, którzy znajdują się w położonym w Detroit barze, gdy na świecie pojawiają się dżiny. Wszyscy próbują radzić sobie z nadziejami, strachem, marzeniami i życzeniami przez pierwsze osiem sekund… pierwsze osiem godzin… aż ostatecznie… kolejne osiem stuleci.

Niniejszy tom zawiera wszystkie osiem zeszytów nowatorskiej, uznanej przez krytyków, bestsellerowej serii, której autorami są Charles Soule i Ryan Browne. Oprócz tego znajdziecie tu obszerne materiały dokumentujące powstanie tej historii, projekty postaci i wiele innych dodatków. Amazon Studios pracuje obecnie nad filmem fabularnym i wykorzystaniem świata „Ośmiu miliardów dżinów”.

Kim Hye-jin „Dobre ucho” | Opis wydawcy: Im Hae-su popełnia fatalny błąd – odczytuje na antenie skrypt, który zawiera nieprawdziwe informacje. Po tym wydarzeniu na bohatera programu, pewnego aktora średniego kalibru spada potężna fala krytyki, która doprowadza go do samobójstwa. Zaczyna się szukanie winnych. Im Hae-su z dnia na dzień z szanowanej ekspertki staje się wrogiem publicznym numer jeden. Reszta dzieje się już lawinowo – utrata autorytetu, wizerunku, pracy, ukochanego… Starając się odzyskać dawną pozycję, kobieta każdej nocy pisze listy z przeprosinami. Gdy czuje, że znalazła się już na dnie rozpaczy, do jej życia niespodziewanie wkracza bezdomny kotek oraz mała dziewczynka z sąsiedztwa.

Patrick Mallet, Lionel Marty „Cienie z Thule” | Opis wydawcy: Szkocja, II wiek n.e. Za Murem Antonina wojna między rzymskim najeźdźcą a ludami Caelów i Piktów nie posuwa się naprzód. Zmanipulowany przez czarownicę generał Gajusz Horacjusz doprowadza do uwolnienia nad ziemiami swoich przeciwników pradawnego zagrożenia: Cieni z Thule. Aby stawić temu czoło, Cormak Mak Fianna będzie musiał zjednoczyć niegdyś wrogie sobie plemiona i odwołać się do zapomnianych sił.

Mikael Coadou, Benjamin Blasco-Martinez „Wilusa. Ostatnie godziny Troi” | Opis wydawcy: 1270 r. p.n.e. W Hattusie, stolicy króla Hetytów Hattusilisa III, panują rządy terroru. Tymczasem pod Troją król Agamemnon wciąż szuka sposobu na przedarcie się przez mury legendarnego miasta. Wojna trwa już przecież dziesięć lat… Król Priam, gotów bronić Troi za wszelką cenę, wysyła rozpaczliwą prośbę o pomoc do swojego sojusznika – Hattusilisa.

Czy władca Hetytów odpowie na wezwanie, czy będzie wolał, by Achajowie i Trojanie dalej się nawzajem zabijali? Jego decyzja mogłaby odmienić bieg historii…

Wilusa była miastem położonym nad morzem w obecnej zachodniej Turcji, którego istnienie potwierdzają m.in. teksty hetyckie z XIII wieku p.n.e. Przez część naukowców jest utożsamiana z opisywaną przez Homera Troją (w starożytnej grece zwaną także Ilion lub Ilios – co być może wymawiano jako „Wilios”).

Inga Iwasiów „Widok z okna w podróży służbowej” | Opis wydawcy: Inga Iwasiów w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych zapisywała najpierw na karteluszkach, biletach i marginesach referatów, a w ostatnich latach rejestrowała je w mediach społecznościowych, rozsiewała w chmurach internetu.

Tekstom towarzyszyły zdjęcia – na początku robione prostym japońskim aparatem, później zwykle komórką. Książka, która w ten sposób powstała, stanowi niezwykły zbiór autoetnograficzny – skupia jak w soczewce prywatne powidoki z okien kolejnych pensjonatów, hoteli czy akademików, ale też jest czułą kliszą, na której zachowały się ślady społecznych, kulturowych i politycznych przemian ostatnich czterech dekad.

Clemens J. Setz „Pociecha rzeczy okrągłych” | Opis wydawcy: Clemens J. Setz uznawany jest za jednego z najciekawszych austriackich pisarzy żyjących współcześnie. Został laureatem wielu nagród, z nagrodą imienia Georga Büchnera na czele, którą przyznaje się za wybitne osiągnięcia literackie; wyróżnienie to zdobyli m.in. Max Frisch, Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard czy Elfriede Jelinek. Pisarz chętnie żongluje w swojej twórczości różnymi gatunkami, korzysta z romantycznej tradycji grozy i groteski, a także z najlepszych wzorców science-fiction od Philipa K. Dicka po Davida Lyncha. Wielu krytyków jest zdania, że talent pisarza najpełniej objawia się w opowiadaniach, jakie składają się na tom „Pociecha rzeczy okrągłych”. To pierwsza książka austriackiego autora, jaka ukazuje się po polsku.

Spotkamy w niej pisarza, któremu odwołano lot, a po nieoczekiwanym powrocie do domu okazuje się, że jego żona w błyskawicznym tempie przeobraziła mieszkanie w lazaret. Zobaczymy woźnego zakochanego w niewidomej kobiecie, który z konsternacją odkrywa, że wszystkie ściany jej lokum pokrywają sprośne napisy. Powiedzieć jej czy nie? A może ona już wie? Będziemy towarzyszyć kobiecie, która pragnie uprawiać seks w pokoju, gdzie leży jej syn pogrążony w śpiączce, by w oczach kochanków dostrzec wątpliwość: a może on jednak jest świadomy?

Dysponującego niecenzurowaną niczym fantazją pisarza interesuje wszystko, co odbiega od normy – dziwactwa, nerwice, obsesje – to, co chore i podatne na zranienie. Jednak szaleństwo bohaterów jest tu tylko pozorne: w istocie stanowi sposób na radzenie sobie z własnym bólem i chaosem otoczenia. Pozorny jest też surrealizm tych opowiadań: wprowadzając elementy fantastyczne, autor podkreśla alienację swoich postaci, ich poczucie nierealności istnienia. Bohaterowie Setza są od świata odklejeni, nie potrafią się z nim zestroić, ale czy – będąc przy zdrowych zmysłach – można żyć w harmonii z rzeczywistością tak okrutną? Proza Clemensa J. Setza niejedno pytanie pozostawia otwartym. W czasach coraz powszechniejszego pisarstwa autobiograficznego, które odzwierciedla fakty, igrający z realnością i niedający łatwych odpowiedzi Setz, jest ożywczym doświadczeniem literackim. Przeczytaj jedno opowiadanie.

Maya Angelou „Śpiewaj, tańcuj i wesel się” | Opis wydawcy: W trzecim tomie autobiografii Maya Angelou przenosi się w świat dorosłych. Stara się utrzymać siebie i syna, wykonując szereg dorywczych prac, radzi sobie z nieudanym małżeństwem z białym mężczyzną, śpiewa w jednym z najpopularniejszych klubów nocnych na wybrzeżu San Francisco. Wyrusza do Nowego Jorku, aby dołączyć do obsady „Porgy and Bess”. Koncertuje we Włoszech, Francji, Grecji, Jugosławii i Egipcie, występując dla dużej, entuzjastycznej publiczności. Ekscytację tłumi jednak dojmujące poczucie winy związane z porzuceniem syna. Apoteoza życia i miłości, świętowanie człowieczeństwa i fascynująca saga, która poruszyła, zainspirowała i wzmocniła czytelników na całym świecie.

Za przekład „Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak”, pierwszej części siedmiotomowego autobiograficznego cyklu, Elżbieta Janota otrzymała Vivelo Book Awards 2023.

Ante Tomić „Cud w Dolinie Poskoków” | Opis wydawcy: Pełna humoru, czasami absurdalnego, opowieść o być może (zbyt) powolnym, ale ostatecznym i nieodwracalnym rozpadzie patriarchalnego świata, nad którym nie ma powodu wylewać łez. Wysoko w górach leży Dolina Poskoków, rodu, który nosi nazwisko nie przez przypadek utworzone od nazwy wyjątkowo jadowitego gatunku żmij. W niewielkiej wiosce przetrwało już tylko pięciu mężczyzn – Jozo Poskok i jego czterej synowie. Od śmierci Zory, żony Joza i matki chłopców, nie najlepiej im się wiedzie: jedzą mamałygę przyrządzaną na nieskończenie wiele sposobów, chodzą w bieliźnie zafarbowanej na różowo i nieskutecznie zmagają się z rosnąca stertą brudnych naczyń. Jednak mimo wszystko próbują nie tracić animuszu, są panami swojej ziemi i sami ustanawiają na niej prawo, i biada temu, kto spróbuje się im przeciwstawić.

Na bolączki dnia codziennego zaprzyjaźniony ksiądz doradza im, żeby któryś z nich się ożenił. Realizacja tego niezwykle trudnego zadania, którego podjął się Kreszimir, najstarszy z braci, wywoła prawdziwą lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. Czy znajdzie wybrankę swojego serce i po raz kolejny potwierdzi się życiowa prawda zawarta w przysłowiu „gdzie diabeł nie może, tam babę pośle”?

Daniel Gizicki, Krzysztof Małecki, Łukasz Rydzewski, Grzegorz Pawlak „Postapo tom 4: Jacy jesteśmy?” | Opis wydawcy: Gdzie leży granica człowieczeństwa? W którym momencie zostaje przekroczona i jaki bagaż emocjonalny trzeba w związku z tym unieść? Czy zawsze można o sobie myśleć jako o dobrym człowieku? A może czasami nie ma innego wyjścia, jak zostać tym złym? Czy chcąc pozostać dobrym, trzeba niekiedy postąpić źle? Czy cel uświęca środki? Jaki powinien być człowiek? Jacy naprawdę jesteśmy?

Życie w postapokaliptycznej Polsce nie jest łatwe, o czym na każdym kroku przekonują się Marcin Tramowski i jego towarzysze, bohaterowie serii komiksowej wykreowanej przez scenarzystę Daniela Gizickiego i rysownika Krzysztofa Małeckiego, do których dołączyli także nowi rysownicy: Łukasz Rydzewski i Grzegorz Pawlak.

Sebastian Sadlej „Za szczytem” | Opis wydawcy: W trakcie zamieci w górskiej chatce spotyka się kilka z pozoru niezwiązanych ze sobą osób: starsza kobieta, bezdomny, biznesmen oraz okoliczny bandzior. Wkrótce wszyscy będą już martwi, a miejscowa policja będzie próbowała dociec, co tak naprawdę wydarzyło się w tym ponurym miejscu.

Niedługo później znana polska himalaistka Alicja Kandora przybywa do rodzinnego Międzygorza, by poznać okoliczności śmierci swojej matki, Jadwigi. Czy to możliwe, że popełniła ona samobójstwo? Alicja postanawia na własną rękę odkryć prawdę o śmierci matki. W śledztwie pomaga jej dawny znajomy Albert, nowo poznany GOPR-owiec Figiel oraz dwóch specyficznych miejscowych, którzy mroczne sekrety Międzygórza znają od podszewki. Nie wszyscy w małym górskim miasteczku chcą jednak, aby prawda wyszła na jaw. Alicja musi się zmierzyć nie tylko z tragiczną śmiercią matki, ale i z własną przeszłością. Czy górskie szczyty skrywają w sobie coś więcej niż tylko piękno, ambicję i poświęcenie?

Krzysztof A. Zajas „Taniec piżmowych szczurów” | Opis wydawcy: Pisarz Wiktor Szczęsny dostaje od tajemniczego fana… dom. Ponieważ jego życie właśnie wali się w gruzy, postanawia wprowadzić się do posiadłości w Podborzu. Nie jest to jednak nieruchomość jak wszystkie. Nawiedzają ją na przemian goście z tego i tamtego świata. Za dnia para policjantów, która prowadzi śledztwo w sprawie zaginionych dzieci, nocami zaś duchy domagające się czegoś od pisarza. Aby dowiedzieć się, jaką tajemnicę skrywa budynek, Wiktor musi odkryć dobrze skrywane tajemnice Podborza. Odpowiedzi na swoje pytania znajduje w powieści sprzed lat. Na pobliskim stawie nocami tańczą szczury piżmowe, nikt nie wie dlaczego. Będą tańczyć, dopóki to, co schowane głęboko w ziemi, nie ujrzy światła dziennego… Autor znakomitej kryminalnej „Trylogii grobiańskiej” powraca z powieścią w stylu swojego ulubionego autora – Stephena Kinga.

Claire Vaye Watkins „Kocham cię, ale wybieram ciemność” | Opis wydawcy: Claire słyszała od rodziców, że pochodzi z solidnego rodu. Ze strony ojca – bliskiego współpracownika Charlesa Masona – szaleni bajarze, cwaniaczki i pijacy. Matka z kolei nauczyła córkę tworzyć biżuterię, robić zdjęcia i włamywać się do domów. Budować, wyłudzać, kraść i ściemniać. Gdy Claire mówiła matce, że chciałaby tylko, aby ich rodzina była normalna, słyszała: „Kochanie, nie ma czegoś takiego”.

A jednak, przynajmniej na pozór, Claire się to udało. Wydała powieść i zgarnęła wszystkie nagrody dla żółtodziobów, zdobyła etat na uczelni, wzięła ślub z Theo (zmienimy mu imię, bo on jest niewinny) i urodziła dziecko. Odniosła sukces, więc skąd te napady niekontrolowanego smutku? Dlaczego zamiast spełnienia czuje tylko wściekłość i żal za utraconą wolnością? Claire próbuje ratować się ucieczką – zostawia córkę pod opieką męża i wyjeżdża w rodzinne strony – na pustynię w Nevadzie. Chce działać: porywczo, czasem nieodpowiedzialnie, nawet okrutnie. Odrzucając reguły społecznego awansu, stopniowo zatraca się w poszukiwaniu siebie.

„Kocham cię, ale wybieram ciemność” to wciągająca opowieść o kobiecie na skraju i furii, która pcha nas do działania. Claire Watkins, odważnie czerpiąc z własnej biografii, kwestionuje tradycyjne spojrzenie na monogamię, macierzyństwo i stabilne życie, które powinny dawać szczęście, a okazują się rozczarowaniem.

Sontag Susan „Co ważne” | Opis wydawcy: Nietłumaczony dotąd na język polski ostatni tom esejów, który ukazał się za życia amerykańskiej intelektualistki. Teksty powstałe w latach 1982-2001 dotyczą literatury, filmu, teatru, sztuki oraz tańca współczesnego. Sontag porusza się po tych tematach ze znawstwem i dociekliwością. Najwięcej miejsca poświęca literaturze. Przygląda się językowi poezji i prozy, interpretuje dzieła tych, których podziwiała i których zachłannie, choć niebezkrytycznie, czytała (Cwietajewej, Gombrowicza, Sebalda, Walsera, Zagajewskiego, Machado de Assisa, Barthesa), oraz pisarzy i pisarek, z którymi łączyła ją przyjaźń (Kiš czy Hartwick).

Poprzez teksty kultury przygląda się nowym trendom, żegna ze światem wielkich narracji (jej ukochane kino!), próbuje zajrzeć pod powierzchnię tego, co polityczne – gdy opisuje wyzwania związane z wystawieniem „Czekając na Godota” w Sarajewie. By zbadać związki między tym, co rzeczywiste, i tym, co nierzeczywiste, sięga do bunraku, a gdy chce oddać hołd radosnej energii twórczej, przywołuje obrazy Howarda Hodgkina. Z jej zapisków przebija pasja odkrywania i opisywania świata, ale i niepokój o to, co przyniesie przyszłość.

„Dziś książki są gatunkiem zagrożonym. Przez książki rozumiem także takie warunki czytania, w których literatura może istnieć i wpływać na duszę” – pisze w datowanym na 1996 rok bardzo osobistym liście do Borgesa.

Riff Reb’s „Wilk morski” | Opis wydawcy: Słynna powieść Jacka Londona ponad sto lat później odczytana na nowo w brawurowej adaptacji Riffa Reb’sa. Młody, naiwny mieszczuch z zamożnej rodziny trafia wskutek katastrofy na szkuner łowców fok płynący na dalekie morza. Sielskie dotąd życie Humphreya van Weydena już nigdy nie będzie takie samo, odkąd na jego drodze stanie kapitan Wilk Larsen – człowiek niezwykły, despotyczny i brutalny, prawdziwy wilk morski, rzucający wyzwanie śmierci, drwiący z moralności, sam sobie wyznaczający zasady. Porywająca wojna o duszę w fantastycznej scenerii złowrogich mgieł i ryczących fal spienionego morza!

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi