banner ad

4-18 maja 2025 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl

22 maja 2025

Książki są dobre na pogodę i na niepogodę. Bez względu więc na to, co szykuje nam jeszcze ta wiosna, z pewnością znajdziecie dużo interesujących lektur dla siebie wśród nowości, które ukazały się w dniach od 4 do 18 maja.

Alan Murrin „Coast Road” | Opis wydawcy: W latach 90. XX wieku, w czasach, gdy rozwody były wciąż nielegalne, w prowincjonalnym nadmorskim miasteczku w Irlandii kobiety uwięzione w nieudanych małżeństwach poszukują własnej drogi do wolności.

Po zakończonym romansie poetka Colette stara się odzyskać dawne życie, ale powrót do hermetycznej społeczności okazuje się trudny. Mąż odmawia jej kontaktu z dziećmi, a jedyną szansą na spotkanie z nimi staje się pomoc Izzy, gospodyni domowej i żony lokalnego polityka, która sama zmaga się z problemami małżeńskimi. Zmiany, które przyniosła rozwijająca się między kobietami przyjaźń, jednej z nich pozwolą zawalczyć o siebie, drugą natomiast doprowadzą do tragedii. Fragment książki.

Isabel Allende „Wiatr zna moje imię” | Opis wydawcy: Wiedeń, rok 1938. Ojciec Samuela Adlera, sześcioletniego żydowskiego chłopca, znika podczas nocy kryształowej, a rodzina traci wszystko. Zdesperowana matka wsadza Samuela do pociągu, który zabierze go z nazistowskiej Austrii do Anglii. Chłopiec, ze skrzypcami pod pachą, rozpoczyna nowe życie. Już zawsze towarzyszyć mu będą ciężar samotności i niepewność.

Arizona, rok 2019. Siedmioletnia Anita Díaz wraz z matką uciekają przed niebezpieczeństwem w Salwadorze. Ich przybycie do Stanów Zjednoczonych zbiega się z wdrożeniem nowej, bezwzględnej polityki rządu, przez którą na granicy zostają rozdzielone. Samotna i przestraszona, z dala od wszystkiego, co zna, Anita ucieka do Azabaharu, magicznego świata, który istnieje tylko w jej wyobraźni. Tymczasem młoda pracownica opieki społecznej i odnoszący sukcesy prawnik walczą o zjednoczenie dziewczynki z matką i zapewnienie jej lepszej przyszłości.

„Wiatr zna moje imię” to powieść o poświęceniach, jakie czasami muszą ponieść rodzice, o zaskakującej zdolności dzieci do snucia marzeń, która pozwala im przetrwać najgorsze, i o nieustającej nadziei, która rozświetla nawet najciemniejsze chwile. Fragment książki.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz „Pamiętnik pani Hanki” | Opis wydawcy: Powieść obyczajowa z wyższych sfer przedwojennej Warszawy, a przy tym pasjonujący kryminał. Blichtr wykwintnych salonów, kawiarniane romanse, szpiedzy i detektywi, afera z kradzieżą tajnych dokumentów państwowych, szantaże i podsłuchy. Pełna finezji powieść, demaskująca pustkę moralną i intelektualną elit społecznych, była jednocześnie próbą ostrzeżenia przed nadciągającą katastrofą.

Ernest Hemingway „Pierwsze 49 opowiadań” | Opis wydawcy: Kanoniczny zbiór wczesnych opowiadań Hemingwaya. W wydanych w 1938 roku „Pierwszych 49 opowiadaniach” znalazły się utwory napisane przez przyszłego noblistę w latach 1921–1938. Dają one wgląd w świat widziany oczami pisarza, który materii do twórczości szukał poza bezpieczną przestrzenią swojego biurka: w świat barwny, żywiołowy, okrutny, niekiedy romantyczny. Są tu zatem historie o wyczynach na arenach walk z bykami, polowaniach w afrykańskim buszu, wyścigach konnych we Francji czy łowieniu ryb w rzekach Michigan. Konkretne obrazy wyrosłe na kanwie autentycznych przeżyć przekazują refleksje autora o połączeniu człowieka ze światem natury, traumie wojennej, relacjach damsko-męskich, życia artysty.

Tym zbiorem Hemingway udowadnia, że w krótkiej formie siła jego prozy jest równie potężna i przejmująca, co w pisanych z rozmachem powieściach, nie dziwi więc, że opowiadania – wśród których znalazły się znakomite „Śniegi Kilimandżaro”, „Czyste, dobrze oświetlone miejsce” czy „Wzgórza jak słonie” – weszły do ścisłego kanonu najważniejszych osiągnięć nowelistyki XX wieku.

Roberto Bolaño „Dzicy detektywi” | Opis wydawcy: „Dzicy detektywi” to jedna z najgłośniejszych powieści Chilijczyka Roberta Bolaño. Napisana z wielkim rozmachem i swobodą, aż dech zapiera, prawdziwa czytelnicza uczta. Sylwester 1975 roku, Miasto Meksyk. Arturo Belano i Ulises Lima, liderzy młodzieńczego ruchu literackiego, który nazywają bebechorealizmem, opuszczają miasto, aby szukać zaginionej legendarnej poetki. Wszystko tu jest: humor, przemoc, nostalgia, tęsknota. Prawdziwa powieść totalna.

Luigi Pirandello „Nagie maski” | Opis wydawcy: W zbiorze pt. „Nagie Maski” ze wstępem autorstwa Judyty Pągowskiej znalazło się 6 dramatów powstałych w latach 1917–1929: „Tak jest, jak się państwu zdaje”, „Henryk IV”, „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”, „Każdy na swój sposób”, „Dziś wieczorem improwizujemy” oraz „Rzeczywistość snu”. Niektóre z wymienionych utworów zaprezentowano w nowym, przystosowanym do realiów współczesnego teatru tłumaczeniu Kamili Straszyńskiej, inne zostały przez italianistkę przełożone na język polski po raz pierwszy.

„W tym pierwszym od dziesięcioleci wydaniu dramatów włoskiego noblisty w Polsce zostały zawarte utwory, które obrazują bogactwo i ewolucję myśli pisarza oraz ukazują, że interesowało go przede wszystkim poszukiwanie prawdy o człowieku. Człowieku, którego niejednolita osobowość jest zależna 'od wszystkich możliwości bytu, jakie są w każdym z nas'” – pisze we wstępie Judyta Pągowska.

Jack Kerouac „Włóczędzy Dharmy” | Opis wydawcy: Jedna z najsłynniejszych powieści Jacka Kerouaca, otaczana nabożnym wręcz kultem przez czytelników na całym świecie. Środowisko artystycznej bohemy San Francisco. Ray Smith i Japy Rider wkraczają w nie jako młodzi buntownicy zafascynowani buddyzmem. Na jednym z wieczorów poetyckich rodzi się idea wyprawy w góry Sierra Nevada. Bohaterowie pragną – wzorem mnichów zen – odnaleźć tam Dharmę, czyli Prawdę.

„Włóczędzy Dharmy” są niczym almanach doświadczeń pokolenia bitników. Narkotyczne eksperymenty, przypadkowy seks, alkoholowe maratony – to nieodłączne aspekty ich barwnej egzystencji. To też opowieść o nieustającej walce z osamotnieniem i o przetrwanie.

Bernard Minier „Niewidzialne” | Opis wydawcy: Nowe śledztwo Lucii Guerrero. Dwaj mordercy. Dwa światy. Dwa koszmary. W hiszpańskiej Galicji trwa seria porwań. Porywacz poluje na młode, niepozorne kobiety wychodzące wczesnym rankiem do pracy. W tym samym czasie w Madrycie ktoś zabija milionerów i na miejscu zbrodni zostawia hasło: śmierć bogaczom.

Porucznik Lucia Guerrero, której sercu bliski jest los zwykłych kobiet na prowincji, zostaje zmuszona do podjęcia śledztwa w sprawie zamordowanych bogaczy. Sprawa ma najwyższy priorytet. Tymczasem dochodzenie w Galicji przejmuje sierżant Arias. Śledztwo doprowadza porucznik Guerrero do Cuenki – pięknego miasta w środkowej Hiszpanii. Czy tam znajdzie mordercę?

H.P. Lovecraft, August Derleth „Czyhający w progu” | Opis wydawcy: Granice świata to tylko iluzja, tuż za progiem czai się niewyobrażalna groza… Ambrose Dewart, dziedzic zrujnowanej posiadłości w lasach Massachusetts, przybywa, by przywrócić jej dawną świetność. Podczas remontu odkrywa zagadkowy dokument podpisany przez swojego dziadka, zawierający złowrogie ostrzeżenie: „Nie zapraszaj tego, który czai się na progu!”. Zaintrygowany, zagłębia się w mroczne tajemnice rodzinnej przeszłości. Śledztwo prowadzi go do wstrząsającego odkrycia – poza naszym wymiarem egzystują złowrogie starożytne istoty, zdolne do przekraczania granic czasu i przestrzeni, które cierpliwie czekają, by zostać wezwane do naszego świata…

„Mistrz makabry”, jak często nazywano Lovecrafta, spadkobierca tradycji Edgara Allana Poego, pozostawił po sobie wiele notatek i niedokończonych utworów, a August Derleth podjął się trudnego dzieła połączenia tych fragmentów w całość, tworząc ze znanych wątków nowe i mrożące krew w żyłach historie. „Czyhający w progu” jest najsłynniejszą z nich.

Alejandro Zambra „Moje dokumenty” | Opis wydawcy: „Moje dokumenty” uczyniły z Alejandro Zambry międzynarodową gwiazdę. W zbiorze jedenastu powiązanych ze sobą opowiadań Zambra we właściwy sobie, pełen humoru sposób opisuje egzystencję chilijskiej klasy średniej po upadku Pinocheta. Przygląda się życiu kilku młodych mężczyzn, którzy nierzadko myśląc o wyborze artystycznej drogi, zmagają się z przyziemną koniecznością wiązania końca z końcem i próbują jeszcze zagrać o miłość. Ich koncepcja męskości wydaje się jednak przestarzała, demokracja ich rozczarowuje, a kłamstwo i przemilczenie coraz częściej wydają im się jedynym możliwym sposobem na budowanie relacji. Przedmioty i uczucia, które jawiły się jako wieczne, starzeją się i rozpadają.

Tytuł książki w sposób oczywisty odsyła do głównego folderu Windowsa, w którym przechowujemy urzędowe dokumenty, ale też tworzymy własne. „Moje dokumenty” stawiają pytanie o to, czym jest autobiografia, jak bardzo realna jest przeszłość i w jakim stopniu nas kształtuje; czy opowiadając o sobie, możemy uniknąć klisz i czy możemy to zrobić inaczej niż we fragmentach… Na poły ironiczne, na poły melancholijne opowiadania Zambry to wspaniała kronika codziennych wzlotów i upadków, które są udziałem nas wszystkich.

Weronika Murek „Urodziny” | Opis wydawcy: Kim jest Jaga Babażyna? Starzejącą się aktorką, a może reżyserką inscenizującą spektakl grozy? Kogo gra w swoim życiu? A może to życie z nią pogrywa? A jeśli tak, to w którym ze światów? Brawurowa powieść Weroniki Murek to historia o teatrze życia, w którym nie wiadomo, kto jest lalką, a kto pociąga za sznurki. Pełna intryg nicujących rzeczywistość, wydarzeń, które wymykają się wszelkim regułom, i niepokoju, który czai się tuż-tuż, w garderobie pośród kostiumów, pod stołem czy przy zejściu do metra.

Halldór Laxness „Dzwon Islandii” | Opis wydawcy: Pierwsza powieść historyczna w dorobku islandzkiego mistrza. Na przełomie XVII i XVIII wieku Islandia jest ubogą, zaniedbaną, głodującą i wyzyskiwaną duńską kolonią. Tran z islandzkich wielorybów oświetla ulice Kopenhagi, a dochody ze zmonopolizowanego handlu finansują królewskie bale i wojny. Biedny gospodarz i złodziej sznurka Jón Hreggviðsson ukarany zostaje chłostą za obrazę majestatu. Podczas powrotu z miejsca wykonania kary ginie królewski kat i znów podejrzanym staje się Jón Hreggviðsson. Ponownie staje przed sądem i znów zostaje skazany. Na śmierć. Udaje mu się jednak uciec i przez kolejne trzydzieści lat żyje jako zbieg, zmagając się z islandzkim i duńskim wymiarem sprawiedliwości i władzą. Staje się pionkiem w walce o wpływy i cześć między dwojgiem kochanków: szlachcianką z najznakomitszego islandzkiego rodu Snæfríður, zwaną także Słońcem Islandii, a królewskim antykwariuszem i przyjacielem królewskim, Arnasem Arnæusem, pragnącym poprawić byt islandzkiego gminu.

Powieść powstała w latach czterdziestych XX wieku, a bezpośredni impuls do jej napisania stanowił opublikowany w 1922 roku list żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku przestępcy… Jóna Hreggviðssona. Jej karty zaludnia galeria iście dickensowskich postaci, a autor, opisując ich losy, nie stroni od elementów realizmu magicznego i tajemnic świata staronordyckich wierzeń i magii.

Laura Martínez Belli „Zraniony stół” | Opis wydawcy: Jedna z największych zagadek w świecie sztuki. Dwie pełne pasji i bólu kobiety, które połączyła miłość do malarstwa. Meksyk, 1935 rok – Frida, zdradzona przez własną siostrę i Diega Riverę, pogrąża się w rozpaczy, którą przenosi na płótno. Powstaje „Zraniony stół”, wielki obraz, pełen cierpienia, tajemnicy i symboliki. Frida kochała Diega i jednocześnie go nienawidziła. Przyciągał ją, tak jak światło przyciąga owady. Oboje są zafascynowani założeniami i komunizmu marzą o tym, żeby ich dzieła zostały pokazane w Związku Radzieckim.

Moskwa, 1947 rok – Olga, wierna Partii urzędniczka, pod wpływem poruszającego dzieła Fridy Kahlo na nowo odkrywa w sobie pasję do sztuki. Pragnie się dowiedzieć, kim jest autorka „Zranionego stołu”. Obraz oburzył radzieckich urzędników – uznali go za dekadencki i burżuazyjny. Olga zostaje wplątana w mroczny spisek mający doprowadzić do zniszczenia obrazu. Czy odnajdzie w sobie odwagę, by ocalić dzieło malarki, która zdaje się rozumieć jej cierpienie?

Zdrady, rany, kradzieże, fałszerstwa i handel dziełami sztuki splatają się w tym porywającym thrillerze historycznym, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami. Autorka odsłania w nim jeden z największych sekretów meksykańskiej sztuki: sprawę wyjątkowego obrazu, który zaginął w 1955 roku po pokazie w Warszawie. Czy to możliwe, że arcydzieło Fridy Kahlo nadal jest w Polsce?

Marek Górlikowski „Ilustrator. Przygody ojca Koziołka Matołka tylko dla dorosłych” | Opis wydawcy: Biografia Mariana Walentynowicza – polskiego prekursora komiksu, artysty totalnego. Znikł, przepadł. Pozostał po nim strych zawalony teczkami i pudłami pełnymi projektów, książek, akwareli, plakatów, partytur, zdjęć, tekstów, reportaży.

Chudy jak tyczka, śmiał się, że musi dwa razy wejść do pokoju, by ktoś go zauważył. Ale jego twórczość znali wszyscy. Dzieciom dał Koziołka Matołka, Cichociemnym słynny znak spadającego orła, baśniom braci Grimm kultowe okładki. Polakom – komiks.

Sława Walentynowicza rysownika przed wojną mogła się równać jedynie ze sławą Walentynowicza podróżnika. Kilka razy objechał świat dookoła. Jako korespondent wojenny przeszedł wraz z 1 Dywizją Pancerną gen. Maczka cały jej szlak bojowy. Gdziekolwiek był – na tournée z baletem reprezentacyjnym, w Afryce na safari czy na procesach norymberskich – utrwalał to, co widział. Ideałem było rysowanie w marszu. Bezlitosny i czuły: w jego karykaturach ludzie są brzydcy, na zdjęciach – piękni. Jego twórczość to nie tylko świadectwo talentu, ale też bezcenne świadectwo czasów: bezpośrednia relacja z epoki kolonialnej, epoki wszelkich szowinizmów, wojen, przełomów i nowych początków.

Brigitte Benkemoun „Szukając Dory Maar” | Opis wydawcy: Fotografka, malarka i muza francuskiej bohemy. Bez niej nie powstałaby „Guernica” Picassa. Żyła otoczona sławnymi ludźmi, jednak na jej pogrzeb nie przyszedł prawie nikt. Jedyna fotografka, którą surrealiści przyjęli do swego grona.

Francuska dziennikarka kupuje w internecie kalendarzyk, w którego okładce odnajduje notes, a w nim zapisane telefony takich postaci jak Breton, Brassaï, Cocteau, Éluard, Lacan i Chagall. Kto mógł znać tych wszystkich geniuszy? Oczywiście inny geniusz! Pełne pasji dziennikarskie śledztwo doprowadza do odkrycia historii właścicielki notesu.

Kim naprawdę była Dora Maar? Brigitte Benkemoun uwalnia Dorę od Pabla, który zamknął ją w obrazie „Kobiety płaczącej”. Czym przekonał ją słynny kochanek, by porzuciła fotografię dla malarstwa? Dlaczego umarła w samotności jako dewotka? Kto odziedziczył obrazy Picassa, które latami chowała pod łóżkiem? Czy naprawdę przechowywała zdjęcie Hitlera? Autorka pokazuje artystkę nie taką, jaką namalował ją zazdrosny Picasso, ale taką, jaką widzieli ją współcześni. Zadziorną, utalentowaną i niezależną Dorę – zawsze w najmodniejszych sukniach od Balenciagi. To historia pełna obsesji, demonów i namiętności.

Peach Momoko „Dni demonów” | Opis wydawcy: Pierwszy tom baśniowej sagi z Momokowersum – alternatywnego świata Marvela inspirowanego japońskim folklorem! Dawno, dawno temu ludzie i potężne duchy oni żyli ze sobą w zgodzie. Z czasem jednak ci pierwsi ulegli chciwości i zagarnęli dzikie ostępy, w których mieszkały oni. Głodne duchy wypowiedziały ludzkości wojnę i zmieniły się w stwory z koszmarów…

Do Mariko Yashidy, nastolatki ze współczesnej Japonii, echa tej prastarej opowieści powracają w niepokojących snach. Dręczona tajemniczymi głosami dziewczyna nie ma wyboru: musi wyruszyć w niezwykłą podróż na legendarną górę Kirisaki, by odkryć tajemnicę swojej rodziny. Jej droga prowadzi przez pogrążone we mgle lasy, w których czają się groźne stwory z najmroczniejszych baśni: zmiennokształtna kobieta o błękitnej skórze, zielony olbrzym o nadludzkiej sile, bogini wiatru i bóg gromu szukający sposobności do spłaty honorowego długu… a także srebrna wojowniczka, która najbardziej na świecie pragnie krwi Mariko. Czy spotkanie tych dwóch młodych kobiet przyniesie im upragniony spokój? Czy też czeka je walka na śmierć i życie?

Autorką tej opowieści, będącej jednym z najciekawszych eksperymentów Marvela ostatnich lat, jest japońska artystka Peach Momoko. Specjalny powiększony format komiksu pozwala w pełni docenić delikatne akwarelowe ilustracje, z których słynie.

John Glatt „Więzy krwi” | Opis wydawcy: Jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat w USA. Zekranizowana przez Netflix w serialu dokumentalnym „Skandal w Karolinie Południowej: Kto zabił Paula i Maggie Murdaugh” oraz HBO w miniserialu „Low Country: Dynastia Murdaugh”.

7 czerwca 2021 roku wpływowy prawnik Alex Murdaugh odkrył ciała swojej żony Maggie i syna Paula na terenie ich tysiącakrowego majątku myśliwskiego. Zaledwie kilka miesięcy później samego Alexa znaleziono postrzelonego w głowę na poboczu lokalnej drogi. W toku śledztwa wyszły na jaw mroczne sekrety dynastii prawniczej. Gdy ujawniono setki oszustw finansowych i powiązano z Murdaughami kilka podejrzanych zgonów, wyłonił się nowy portret Alexa Murdaugha – zdesperowanego człowieka na skraju ruiny, który zrobiłby wszystko, nawet zaplanował własną śmierć, aby uratować reputację rodziny.

Lisa Jewell „Pokonać mrok” | Opis wydawcy: Za każdą obietnicą doskonałości kryje się niebezpieczny cień. Jessica Jones, była superbohaterka i prywatna detektywka z nowojorskiej Hell’s Kitchen, zostaje zaangażowana przez zaniepokojoną matkę, której nastoletnie bliźniaki wróciły z wakacji spędzonych w Anglii odmienione, i to zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu. Ich nieskazitelna cera i idealne zachowanie każą jej podejrzewać, że dzieci zastąpiono czymś „perfekt”…

W czasie podróży na brytyjską prowincję Jessica poznaje tajemniczą Belle żyjącą w odosobnieniu w starym domu z dziwną kobietą, utrzymującą, że jest jej opiekunką. Czy ta dziewczyna nie z tego świata naprawdę może być odpowiedzialna za odmienione charaktery bliźniaków? Dlaczego wioska Barton Wallop sprawia wrażenie, że na każdym kroku skrywa jakąś ciemną energię i tajemnicę? Mrok stopniowo gęstnieje, a groza narasta. Czy Jones zdoła rozwikłać zagadkę i powstrzymać szalone zapędy pewnej enigmatycznej influencerki branży beauty? „Pokonać mrok” to pierwszy tom nowej serii kryminałów Marvela.

Josh Malerman „Coś się dzieje w naszym domu” | Opis wydawcy: Bella ma osiem lat, a rodzina jest dla niej całym światem. Kocha swoją mamę, tatę i babcię Ruth. Jednak jest jeszcze druga mamusia, która mieszka w szafie dziewczynki. To coś złego i strasznego, co codziennie pyta, czy może wejść do jej serduszka. I jest zmęczone tym, że dziewczynka mówi „nie”.

Kiedy w domu zaczynają dziać się przerażające rzeczy, Bella rozumie, że jeśli znowu odmówi drugiej mamusi, to karę za to poniesie jej rodzina. Potwór z szafy rośnie w siłę i zaczyna się niecierpliwić.

„Coś się dzieje w naszym domu” to mrożący krew w żyłach horror napisany z perspektywy ośmioletniej dziewczynki. Zaleca się czytanie przy włączonym świetle i zamkniętej szafie.

Freida McFadden „Nie kłam” | Opis wydawcy: Nowożeńcy Tricia i Ethan w poszukiwaniu idealnego miejsca do życia trafiają do położonego na odludziu domu. Dawniej należał do doktor Adrienne Hale – znanej psychiatrki, która zniknęła bez śladu cztery lata temu. Gdy nadciąga gwałtowna śnieżyca i odcina im drogę powrotu, para zostaje uwięziona w posiadłości.

Znudzona Tricia zaczyna badać zakamarki budynku i przypadkiem odkrywa ukryty pokój. W środku znajduje kasety z nagraniami sesji terapeutycznych doktor Hale. Każda kolejna taśma ukazuje szokujące szczegóły, a sieć kłamstw zaczyna się rozpadać. W końcu Tricia dociera do ostatniej kasety. Kasety, która zmienia wszystko.

Ian Fleming „Moonraker” | Opis wydawcy: James Bond na tropie przeciwnika zdolnego wywołać wojnę atomową. Sir Hugo Drax jest multimilionerem i bohaterem wojennym uwielbianym przez brytyjską opinię publiczną, twórcą rakietowego systemu obronnego znanego pod kryptonimem Moonraker. Ten niezwykły człowiek ukrywa jednak przed światem wiele tajemnic. M podejrzewa go o oszustwo przy karcianym stoliku. Nie rozumie, dlaczego bogacz i patriota jest gotów zaryzykować utratę dobrego imienia i pogrążyć swój projekt, więc zleca Bondowi przeniknięcie do kręgu współpracowników Draxa.

Gdy agent 007 dociera do ośrodka rakietowego tuż przed pierwszym startem Moonrakera, poznaje prawdę o wojennych przeżyciach Draxa i jego ówczesnych mocodawcach – a do tego odkrywa diaboliczny plan użycia groźnego pocisku.

Amelia Jabłońska „Przemiana” | Opis wydawcy: Makabryczne znalezisko, tajemnicza organizacja i amatorskie śledztwo, które wymyka się spod kontroli… Ryszard Woźniak, emerytowany księgowy i wdowiec, podejmuje pracę w firmie WeCare jako dog walker. Pieski zamożnych warszawiaków mają różne potrzeby i charaktery, ale Ryszard ma plan, jak zorganizować sobie pracę. Sprawy się komplikują, gdy jeden z nich zwraca na trawnik ludzki palec, bez wątpienia prawdziwy. Co robić? Wezwać policję? Ryzykować utratą z trudem znalezionej pracy?

Zdeterminowany senior z pomocą czternastoletniego sąsiada o pseudonimie Jamochłon odkrywa kolejne tajemnice. To daje początek szalonej przygodzie, w której nie da się uniknąć kłopotów. Czy samotny staruszek z psim oddziałem u boku rozwiąże zagadkę? I czy dzięki śledztwu odkryje coś więcej – może nawet nowy sens życia?

Remigiusz Mróz „Kasprowy” | Opis wydawcy: Czasem trzeba wszystko spalić, by już nigdy nie wybuchł żaden pożar. Czerwiec 2025 roku. Zbliża się szczyt sezonu w Tatrach, na szlakach pojawia się coraz więcej turystów, a w Kuźnicach wydłużają się kolejki do wjazdu na Kasprowy Wierch. Edmund Osica zabiera tam dzieci Dominiki, które przyjechały odwiedzić Zakopane, podczas gdy Wiktor Forst jest zmuszony zostać na komendzie. Obaj są zupełnie nieświadomi tego, że zamachowcy planują atak na kolej linową.

Czerwiec 2022 roku. Dominika Wadryś-Hansen wraz z Wiktorem układa sobie życie w Krakowie, przekonana, że nic nie może stanąć na drodze ich wspólnego szczęścia. Praca schodzi dla niej na dalszy plan, zaczyna liczyć się wyłącznie rodzina. Mimo to podejmuje się śledztwa w sprawie masowego grobu odnalezionego na składowisku odpadów w Pleszowie. Śledztwa, którego skutki sięgają aż do czerwca 2025 roku…

Mieczysław Gorzka „Zła przeszłość” | Opis wydawcy: Zabójca sprzed wielu lat, zwany Prorokiem, powraca. Zaczepia kobiety na ulicy, przepowiada im śmierć i za kilka dni je morduje. Podkomisarz Karina Buczko staje na czele grupy śledczej, jednak mimo szeroko zakrojonych działań, nie ma nawet podejrzanego.

Kiedyś bliska Marcinowi Zakrzewskiemu osoba przyjeżdża z Warszawy, aby zbadać, dlaczego pierwsze śledztwo w sprawie Proroka zakończyło się fiaskiem. Przy okazji policja odkrywa, że z magazynu zniknęły ślady zabezpieczone w miejscach poprzednich zabójstw. Czy ktoś w policji chronił Proroka? Rozpoczyna się dramatyczna walka z czasem. Jednak zanim pościg za Prorokiem na dobre się zacznie, każdy z bohaterów będzie musiał zmierzyć się z własnymi traumami i demonami przeszłości.

Takie śledztwa to specjalność nadkomisarza Marcina Zakrzewskiego. Tylko czy inne spojrzenie, jego podstawowa zasada, w tej sytuacji zadziała? Bo przeszłość jest zła i ma wielki wpływ na teraźniejszość.

Kamila Bryksy „Rysa” | Opis wydawcy: Nie patrz w lustro. Nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się w nim odbicie z przeszłości. Dwa rodzeństwa. Krew z krwi. Kość z kości. Latem 2011 roku czworo młodych ludzi wyrusza na wyprawę w Bieszczady. Gubią drogę i w nocy błądzą po szlaku. Do Gdańska wraca tylko troje z nich. Latem 2021 roku kamery pokazują obraz z ulicy Lublina. W tłumie turystów uczestnicy tamtej wycieczki dostrzegają zaginioną dziewczynę. Gdzie była przez dziesięć lat i dlaczego postanowiła wrócić? Jaka tajemnica kryje się za jej zniknięciem? W Bieszczadach życie całej czwórki rozsypało się na drobne kawałki. Z trudem udało się posklejać je na nowo. Komuś do tej układanki na pewno nie będzie pasować odnaleziona kobieta. Fragment książki.

Remigiusz Grzela „Poszukiwany Franz Kafka” | Opis wydawcy: Jesienią 1911 roku w Café Savoy w Pradze Franz Kafka poznaje aktorów żydowskich z Warszawy i ze Lwowa. To jak oglądanie freak show, trudno o bardziej osobliwe towarzystwo, w dodatku mówiące w jidysz i uprawiające nie tyle teatr, ile teatralny circus. Tułają się po całej Europie, niosąc rozrywkę, często tanią. Pochodzą z ortodoksyjnych rodzin, lecz pozrywali wszelkie więzy, by być wolnymi. Robią to, na co on sam nie ma odwagi.

Remigiusz Grzela odsłania nie tylko relację Kafki z żydowskimi aktorami, ale także przygląda się życiu po życiu słynnego autora „Procesu”. Bo jakiego Kafkę znamy? Wszak to Max Brod, przyjaciel pisarza, wydawał pośmiertnie jego dzieła, dowolnie je komponując i uzupełniając. I w ogóle kim był Kafka, skoro po latach dwa państwa stoczą wojnę o tożsamość jego twórczości? Jaki był los żydowskich aktorów i bliskich Franza po jego śmierci i w czasie Zagłady? Kto z nich ocalał?

„Poszukiwany Franz Kafka” to starannie udokumentowana reporterska opowieść rozgrywająca się w XX i XXI wieku, w której autor ożywił postaci dotychczas będące za mgłą. Książka jest zmienioną i uzupełnioną wersją „Bagaży Franza K.” wydanych w 2004 roku.

Jerzy Jarniewicz „Trzy kobiety” | Opis wydawcy: Trzy kobiety – jak trzy Parki, które jednak nie przecinają nici życia bohatera tomu, lecz przeciwnie: dopiero nanizują wątki, snują osnowy, splatają w historię. A właściwie to on – chłopiec dorastający w towarzystwie przyjaciółek matki – tka opowieść: o kobiecej niezłomności, solidarności, wzajemnym wsparciu. Pierwszy po otrzymaniu Nagrody Literackiej Nike tom poetycki Jerzego Jarniewicza to hymn na cześć kobiet, przyjaźni i dzieciństwa.

Yuri Lee „Brokułowy cios” | Opis wydawcy: Debiutancki zbiór opowiadań utalentowanej koreańskiej pisarki. Yuri Lee zabiera czytelników w świat surrealistycznych fantazji. Znajdziemy tu ojca, którego prochy zasiane w doniczce zamieniają się w rozgadaną roślinę lubiącą oglądać telewizję i pić colę, chłopaka, którego ramię przeistacza się w brokuł, czy grupkę kosmitów śledzących losy psychofanki gwiazdora K-popu. W tych niestroniących od groteski opowieściach o młodych Koreańczykach tematami są m.in. strata, żal, współczesny kult idoli czy miłość. Świat Yuri Lee pełen jest humoru i emocji, ale kryje się za nim także odświeżająca perspektywa na złożoność ludzkiej natury i dzisiejszego społeczeństwa koreańskiego. „Brokułowy cios” przynosi dowcipne i absurdalne spojrzenie na współczesną popkulturę i życie młodych dorosłych, a wszystko to zanurzone w magicznym hiperrealizmie.

Vincenzo Latronico „Do perfekcji” | Opis wydawcy: Nominacja do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Praca w branży kreatywnej, bez etatu i siedzenia w biurze. Jasne, modnie urządzone, wypełnione roślinami berlińskie mieszkanie. Eksperymenty kulinarne, dyskusje polityczne, przygody narkotykowe i wieczory, które kończą się późnym rankiem. Ekscytujące, idealne życie, pieczołowicie relacjonowanie w mediach społecznościowych – któż nie chciałby być Anną i Tomem?

Jednak poza zasięgiem wzroku znajomych i followersów rośnie niezadowolenie. Codzienność, skodyfikowana przez lifestyle’owe magazyny, powielana w nieskończoność na facebookowych i instagramowych feedach, zaczyna przytłaczać. Praca nudzi i frustruje, grupa przyjaciół się rozpada, zaangażowanie polityczne zaczyna się i kończy w internecie. Bohaterowie, uwięzieni we własnych wyobrażeniach o życiowej perfekcji, chcą znaleźć coś prawdziwszego. Ale czy coś takiego w ogóle jeszcze istnieje?

Książka Vincenza Latronica to gorzka proza o marzeniach i rozczarowaniach pokolenia współczesnych trzydziestolatków. Przypowieść o autentyczności, którą coraz trudniej odnaleźć.

Aga Zano „Czwarte wymieranie” | Opis wydawcy: Debiut poetycki jednej z najważniejszych współczesnych polskich tłumaczek. Wiersze Agi Zano sięgają w przeszłość, dotyczą pamięci, traumy i historii, ale wszystkie te pojęcia dekonstruują. Nie ma w tej poezji żadnych oczywistych wzruszeń i sentymentów. Niebanalny i odważny głos w dyskusji o przodkach, miejscach i czasie.

Ziemowit Szczerek „Końce światów” | Opis wydawcy: Światy mogą się kończyć na różne sposoby. Czasem stary świat przegrywa z modernizacją, szutrowe drogi kapitulują przed asfaltem, a dawne zwyczaje zmiata globalizacja. I nie zawsze jest to złe. Bywa, że Wschód pakuje manatki i rusza na Zachód, ale sił starcza mu tylko na połowę drogi. Albo ludzie odchodzą w poszukiwaniu lepszego losu, za nimi zostają puste miasta i martwe domy. A czasem odwrotnie – boimy się, że koniec świata nadciągnie wraz z tłumami uciekinierów przekraczających nasze granice. Albo kiedy atakuje wirus: nie ochronią nas wtedy celnicy ani opuszczone szlabany. Koniec świata może nadjechać wraz z kolumną czołgów, ogłosić się alarmem przeciwlotniczym. Albo nadejść, kiedy Słowianin zacznie się zastanawiać, czy przypadkiem nie jest Niemcem. To też koniec świata, chociaż w innym sensie.

Ziemowit Szczerek wędruje po obrzeżach naszego świata, od Gruzji, Armenii i Górskiego Karabachu, przez Bułgarię, Grecję, Serbię, Chorwację, Czechy i Słowację, po Ukrainę. I patrzy, jak wszystko się zmienia. A tam, gdzie koniec, zawsze jest też początek.

Johanna Swanberg „Cassi” | Opis wydawcy: Cassi nie chce mieć już z nikim kontaktu. Wycofała się z życia, przestała o siebie dbać. Codziennie wykłada towar na półki w supermarkecie, czego nienawidzi, a potem pije wino z kartonu, by stłumić frustrację i przygnębienie. Nim jej świat wywrócił się do góry nogami, zarządzała renomowaną restauracją. Miała przyjaciół, czuła się kochana. Teraz ma tylko psa. Wydaje jej się, że już nigdy nie będzie szczęśliwa.

Pewnego dnia pod wpływem impulsu przenosi się na wieś. Nowy dom Cassi wymaga remontu, a ona czuje, że musi się nim zaopiekować. Wkrótce po okolicy rozchodzi się pogłoska, jakoby była duchową przewodniczką. Zamiast sprostować nieporozumienie, Cassi postanawia wejść w rolę. Improwizuje z różnymi formami terapii, jogi i magicznymi kamieniami… i ku swojemu zdziwieniu zdobywa prawdziwych przyjaciół. Ale czy życie zbudowane na kłamstwie na pewno jest dobrym pomysłem?

Laura van den Berg „Stan raju” | Opis wydawcy: W małym miasteczku na Florydzie rozpoczyna się kolejne lato. Po chorobie, która znika tak samo tajemniczo, jak się pojawiła, wydaje się, że wszystko powoli wraca do normy: panuje nieznośny upał, padają ulewne deszcze, co kilka dni pojawiają się nowe zapadliska pochłaniające całe ogrody, po okolicy włóczą się ponure, bezdomne koty. Niby jest normalnie, jak dawniej, ale jednak nie.

W mieście rozdawane jest „oko umysłu”, urządzenie do zagłębiana się w wirtualnej rzeczywistości produkowane przez tajemniczą firmę z Miami. Na ulicach pojawia się coraz więcej plakatów z twarzami zaginionych sąsiadów. Mieszkająca w domu swojej matki ghostwriterka, autorka znanych thrillerów, z niepokojem śledzi zachodzące zmiany. Zmaga się z rodzinnymi tajemnicami, dręczą ją fragmentaryczne wspomnienia trudnej młodości, relacja z rodzinnymi stronami jest słodko-gorzka, na dodatek bliscy jej ludzie zachowują się coraz dziwniej. Jest gorąco, duszno, rzeczywistość przytłacza…

Lepki, przesiąknięty deszczem i upałem „Stan raju” to wciągający jak wir opis splotu wydarzeń na pograniczu rzeczywistości i fikcji. Powieść została uznana za jedną ze stu książek, które trzeba przeczytać w 2024 roku według tygodnika „Time”.

Tomasz Jastrun „Trąba powietrzna” | Opis wydawcy: „Trąba powietrzna” to zbiór opowiadań o ludziach, którzy toczą boje z codziennością – często przewrotną i pełną niespodzianek. Z pozoru zwyczajne sytuacje nagle wywracają się na drugą stronę, czasem poruszając, czasem wzburzając, zaskakując, a niekiedy bawiąc. Bohaterowie tych opowieści są różni: młodzi i starzy, szczęśliwi i zagubieni, pełni nadziei na lepsze jutro lub pogodzeni z kaprysami losu. Tomasz Jastrun z charakterystyczną dla siebie mieszanką humoru i empatii portretuje świat, gdzie miłość, namiętność, zdrada, starość i śmierć splatają się w złożoną mozaikę.

To proza, która nie tylko pozostaje w pamięci, ale też zmienia sposób patrzenia na własne życie. Pełna wnikliwych obserwacji i niebanalnych historii, realistyczna, a zarazem liryczna, prowokuje do refleksji nad tym, co spotyka każdego z nas.

Jerzy Wróblewski, Anna Banach „Zesłańcy” | Opis wydawcy: Maurycy Beniowski już za życia stał się legendą. Ten urodzony w 1746 roku węgiersko-polski szlachcic, mając zaledwie dwadzieścia dwa lata, dołączył do konfederacji barskiej – czyli zbrojnego wystąpienia przeciwko protektoratowi Imperium Rosyjskiego. Uwięziono go za to w Kazaniu, skąd jednak zdołał uciec.

Złapany ponownie w trakcie próby dostania się na statek odpływający do Holandii, tym razem został zesłany aż na Kamczatkę. Ucieczka stamtąd była jego głównym celem od samego początku wygnania, musiał ją jednak dobrze zaplanować i przygotować, a działania spiskowców utrzymać w tajemnicy…

Na potrzeby nowego wydania plansze komiksu zostały poddane remasteringowi, a tekst o kulisach powstawania „Zesłańców” napisał Maciej Jasiński.

Fernando Aramburu „Chłopiec” | Opis wydawcy: Opowieść o bolesnej stracie, która wpływa na losy rodziny, zmieniając ją na zawsze. W 1980 roku wybuch gazu w szkole w Ortuelli, w Kraju Basków, pochłonął życie wielu dzieci, w tym Nuco. Od tego czasu jego dziadek, Nicasio, co czwartek odwiedza grób chłopca, dzieląc się z nim opowieściami o świecie. Codzienność dziadka, pełna bolesnych wspomnień i niegasnącej miłości, staje się sercem tej niezwykle emocjonalnej historii.

Życie rodziny uległo nieodwracalnej zmianie, a rodzice Nuco próbują radzić sobie z cierpieniem każde na własny sposób. Matka, Mariaje, nie potrafi oderwać się od przeszłości, podczas gdy ojciec, José Miguel, szuka ukojenia w zapomnieniu.

Fernando Aramburu po raz kolejny udowadnia swój literacki kunszt, wciągając czytelnika w głęboką analizę emocji i relacji międzyludzkich. Chłopiec to nie tylko historia żalu i straty, ale także próba odpowiedzi na pytanie: czy można pogodzić się z niewyobrażalną tragedią?

Riad Sattouf „Ja, Fadi. Porwany brat tom 1 (1986-1994)” | Opis wydawcy: Zaskakujący powrót Riada Sattoufa do rodzinnej sagi! Autor głośnego „Araba przyszłości” powraca do historii swojej wielokulturowej rodziny, by tym razem pokazać ją oczami młodszego brata, który został porwany przez ojca, stracił kontakt z matką i rodzeństwem, a resztę dzieciństwa spędził w Syrii. Czym różni się jego opowieść od tego, co zapamiętał Riad?

„Ja, Fadi. Porwany brat” to oryginalna kontynuacja autobiograficznego komiksu Riada Sattoufa, w którym opowiadał on o swoim dzieciństwie spędzonym w cieniu trzech dyktatorów – Mu’ammara al-Kadafiego, Hafiza al-Asada i własnego ojca. Tym razem prezentuje tę historię z perspektywy porwanego przez ojca brata.

„Arab przyszłości” to prawdziwa historia pewnej ekscentrycznej rodziny, pokazująca zaskakujący, pełen niuansów i absurdów obraz Bliskiego Wschodu. Kipiący życiem i nie stroniący od czarnego humoru komiks to popis niesamowitego talentu Riada Sattoufa i dzieło, które już dziś porównuje się do „Mausa” Arta Spiegelmana i „Persepolis” Marjane Satrapi.

Yi Hyosok „Gdy dojrzewa gryka” | Opis wydawcy: „Gdy dojrzewa gryka” – zbiór opowiadań oraz tytuł jednego z nich – jest książką przedstawiającą polskiemu czytelnikowi po raz pierwszy prozaika Yi Hyosoka (1885–1930), który często określany jest mianem „koreańskiego Lawrence’a”. Podobnie do swojego brytyjskiego rówieśnika Yi Hyosok uczynił pożądanie motywem przewodnim swoich utworów, starał się pragnienia człowieka przedstawić w sposób bezpruderyjny, przez co wzbudzał kontrowersje, nawet doświadczał różnych form ostracyzmu. Erotyzm jego utworów łączył z problematyką społeczną lub też zmitologizowanym obrazem świata natury, będącym dla człowieka ostoją i wzorcem działań oraz zachowań.

Wyboru opowiadań dokonała, przetłumaczyła oraz posłowiem opatrzyła profesor Ewa Rynarzewska, która już wcześniej dała się poznać polskiemu czytelnikowi jako świetna tłumaczka zbioru opowiadań innego legendarnego twórcy koreańskiego – Yi Sanga.

Krzysztof „Prosiak” Owedyk „Będziesz smażyć się w piekle” | Opis wydawcy: Nowe wydanie legendarnego komiksu Prosiaka z dodatkami i alternatywnym zakończeniem! Tarantul, utalentowany gitarzysta, ma marzenie – dołączyć do Deathstar, jednego z najważniejszych zespołów sceny metalowej. Gdy w końcu dostaje swoją szansę, wydaje mu się, że teraz wszystko zacznie się układać. Na horyzoncie pojawiają się międzynarodowe trasy koncertowe, płyty i świetne gaże, które rozwiążą finansowe problemy i zapewnią godne życie rodzinie Tarantula.

Niestety, szybko okazuje się, że stosunki panujące w zespole są dalekie od normalności i zamiast iść ku lepszemu, sytuacja coraz bardziej się komplikuje… Lord Solo, lider grupy, żąda całkowitego poświęcenia i nie interesuje go, czy basista Bogey, perkusista Dworf i Tarantul mają, co jeść, gdzie spać i za co żyć. Konflikt jest nieunikniony.

Ta tragikomiczna historia o pasji, rodzinie i przyjaźni została uznana przez jury 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi najlepszym komiksem roku, otrzymała również nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za Najlepszy Komiks Roku, a sam Prosiak zgarnął statuetki za najlepszy scenariusz i rysunki. Owedyk został także laureatem nagrody popkulturalnej Misie. Na podstawie komiksu powstaje właśnie pełnometrażowy film, którego reżyserem ma być Arkadiusz Jakubik.

Selva Almada „To nie rzeka” | Opis wydawcy: Gorące, duszne popołudnie. Enero i El Negro łowią ryby. Opiekują się Tilo – nastoletnim synem ich przyjaciela, który utonął kiedyś w tej samej rzece. Wędkują, rozmawiają i piją wino, próbując odegnać duchy przeszłości. Otacza ich przyroda rządząca się swoimi prawami, niepokojąca. Lokalni mieszkańcy obserwują ich z podejrzliwością. Po godzinach zmagań z płaszczką Enero nie wytrzymuje. Wyciąga rewolwer, celuje w wodę i pociąga za spust. Po przybyciu do obozowiska mężczyźni przewlekają żyłkę przez oczodoły martwej płaszczki i zawieszają jej ogromne ciało na drzewie. Pozwalają mu zgnić, co przyciąga uwagę mieszkańców wyspy i rozpala tlący się gniew wobec intruzów. Przemoc wydaje się nieunikniona…

Antoni Serkowski, Tomasz Kontny „Medium” | Opis wydawcy: Pełnometrażowa historia ze świata serii „Wydział 7”! Rok 1968. Helena Kwiatkowska jako wróżbitka i medium świadczy usługi warszawskim elitom. Jednak nagle duchy zaczynają pojawiać się nieproszone, a plaga opętań zatacza coraz szersze kręgi… Helena wraz ze swoimi towarzyszami, lokajem Szawłem i boginką Kaliną, muszą stawić czoła zmarłym i rozwiązać zagadkę zapomnianego epizodu tragicznej historii stolicy.

„Medium” rozwija świat przedstawiony w nagradzanej serii komiksowej „Wydział 7” o specjalnej jednostce Służby Bezpieczeństwa zajmującej się badaniem wydarzeń paranormalnych na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Jakub Żulczyk „Kandydat” | Opis wydawcy: Jesteś prezydentem, powtarzał sobie przez pierwszy rok, dwa prezydentury. Wybrano cię. Jesteś silny siłą przywódcy. Jesteś dzieckiem przeznaczenia. Nie każdy może zostać prezydentem. Nie jesteś Dyzmą, Dyzma to kłamstwo. To bajki. Władza tak nie wygląda. Zostałeś wybrany z jakiegoś powodu.

Polska, dzień drugiej tury wyborów prezydenckich. Trzecia nad ranem. Prezydent, kandydujący na drugą kadencję, nie może zasnąć. Pozornie wszystko jest w porządku. Prezydent prowadzi w sondażach. Jego pozycja jest niezagrożona. Ale coś jest nie tak, Prezydent czuje to w sercu. Musi porozmawiać ze swoją żoną. W tym samym czasie skompromitowany Reporter stawia wszystko na jedną kartę. Jego jedyna szansa na odzyskanie pracy i godności to ujawnienie materiałów, które mogą zburzyć dotychczasowy porządek polityczny. Drogi obu mężczyzn przetną się w przeciągu najbliższych godzin, na styku prawdy, manipulacji i desperackiej potrzeby ocalenia siebie samego.

„Kandydat” – najbardziej intensywna i dynamiczna powieść Żulczyka od czasów „Ślepnąc od świateł”. To polityczny thriller, powieść psychologiczna, ale także medytacja o władzy i wpisanej w nią na stałe patologii.

Jakub Nowak „Nie w szczepionkę” | Opis wydawcy: Opowieść o bestiach pamięci i czystego serca. Znaczona namiętnością, intensywna literacka podróż.

Lata 90., niejasne układy, brudne pieniądze i wszechobecna przemoc gwałtownego świata, pokrytego boazerią i plastikiem. Kilkoro młodych przyjaciół próbuje się w nim odnaleźć. Towarzyszymy Mikołajowi, który w poszukiwaniu zaginionej matki zapuszcza się w miejsca, gdzie biją ciemne serca jego miasta. Co odkryje?

2025 rok, Siwa mieszka z kilkuletnią córką, a w punkowym zespole, który sama zakładała 20 lat wcześniej, nagle zastępuje ją nastoletnia wokalistka. Przyjaciel z dzieciństwa zmusza ją do konfrontacji z tajemnicą sprzed lat. W chaotycznych wspomnieniach Mikołaja Siwa rozpozna kogoś, o kim chciała zapomnieć. Nie zawsze stajemy się tym, kim kiedyś być chcieliśmy. Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w mistrzowskiej, bardzo osobistej opowieści!

Waldemar Bawołek „Litania” | Opis wydawcy: „Litanię” Waldemara Bawołka, nową powieść autora wyróżnionego Nagrodą Literacką Gdynia, trudno jednoznacznie zakwalifikować jako zbiór opowiadań, powieść czy też dziennik. To raczej rodzaj prośby lub modlitwy. Pisarz w swoistej i bardzo indywidualnej Litaniae Sanctorum, po wezwaniu i po błaganiu, oddaje się temu, co w jego prozie najlepsze: dygresyjności, dyskursywności, wspomnieniom, spostrzeżeniom oraz opisom przeżyć wewnętrznych, pogody i przyrody. Nieustępliwie prowadzi czytelnika w stronę błyskotliwych miniesejów o literaturze, w strony alegorii, snów i wszystkiego, co chyba nawet nie powinno być nazwane. W ciężkowickim „modlitewniku” jest miejsce dla każdego, a sam autor prosi, by „Litania” połączyła nas wszystkich.

Frederik Hautain, Hanne Dewachter „Wieloryb” | Opis wydawcy: Egbert Monk nigdy w życiu z nikim nie był, choć bardzo tego pragnie – miłość po prostu jakoś go nie znalazła. Na imprezie najlepsza przyjaciółka radzi mu, żeby poszedł do wróżki. Po wyciągnięciu karty śmierci Egbert jest totalnie skołowany. Tej samej nocy budzi go stukanie w okno sypialni. Egbert odsuwa zasłonę… i nagle staje oko w oko z unoszącym się w powietrzu wielorybem. „Wieloryb” to magiczna opowieść o odwadze potrzebnej, by wierzyć w rzeczy niewyjaśnione i wykraczające poza nasze pojmowanie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi