4-10 października 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

10 października 2021

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości, które staraniem wydawców znalazły się w księgarniach w dniach od 4 do 10 października.

Karel Michal „Straszydła na co dzień” | Opis wydawcy: „Straszydła na co dzień” Karela Michala to jedna z najbardziej kultowych czeskich książek XX wieku. O tragicznych losach pisarza i jego żony poetki Violi Fischerovej pisał Mariusz Szczygieł w „Nie ma” (rozdział „Czytanie ścian”).

„Straszydła” – wznawiane w Czechosłowacji wielokrotnie – są zbiorem opowiadań, w których do racjonalnego świata wkracza irracjonalne – jak w „Mistrzu i Małgorzacie”. Niedźwiedź, który umie księgować, kurczak, który brukuje ulice… To tylko dwóch z wielu bohaterów tych opowieści zaliczanych do klasyki czeskiej literatury. Gdy książka ukazała się w 1961 roku, pisano, że to „opowiadania Haška, tyle że inteligentniejsze”. Zresztą pierwszą nagrodą, jaką pisarz otrzymał, była Nagroda im. Jaroslava Haška.

Viola Fischerová uważała, że ta humorystyczna książka na głębszym poziomie jest opowieścią o rozczarowaniu ludźmi. „Nie jest to humor beztroskiego kpiarza” – napisała w posłowiu. Na podstawie jednego z opowiadań – „Jak Pryszczaka spotkało szczęście” – autor stworzył wraz z reżyserem Zdeńkiem Podskalskim scenariusz filmu „Biała dama” („Bílá paní”, 1965), który do dzisiaj jest chętnie oglądany w Czechach.

Olivier Bocquet, Jean-Marc Rochette „Snowpiercer. Przez wieczny śnieg – tom 3” | Opis wydawcy: Po dziesięcioleciach bezcelowych podróży po zamarzniętej ziemi Snowpiercer nie jest w stanie kontynuować swojej odysei. Pasażerowie – cała ocalała ludzkość – zmuszeni są opuścić pociąg w poszukiwaniu nowego schronienia. Mimo ryzyka odnajdują podziemną bazę. To raj utracony czy złota klatka? Opowieść łączy politykę z dramatem, miłością, z pierwiastkiem poezji nadającej całemu komiksowi wymiar alegorii. Niniejszy tom zawiera opowieść „Stacja końcowa”. Komiks doczekał się adaptacji. W 2013 roku powstał film kinowy w reżyserii Koreańczyka Joon-ho Bonga, autora oscarowego „Parasite”. W 2020 roku w serwisie Netflix pojawił się pierwszy sezon serialu. W jednej z głównych ról wystąpiła Jennifer Connelly.

Philip K. Dick „Opowiadania najlepsze” | Opis wydawcy: Zbiór opowiadań prezentujących niepokojące „dickowskie” światy i przenikającego je, nurtującego wielu z nas podejrzenia, że rzeczywistość skrywa coś znacznie mroczniejszego. Tak jak cała twórczość Dicka, także jego doskonałe krótkie teksty przenoszą nas w przyszłość, która nie jest naszym celem, ale kluczem do zrozumienia współczesności i nas samych.

Dziewiętnaście tekstów prezentuje przekrój literackiej kariery Dicka, od pierwszego „Rooga”, przez „Elektryczną mrówkę”, uznaną przez Lawrenca Sutina za najlepsze z opowiadań Dicka, po jeden z ostatnich, „Małe co nieco dla nas, chrononautów”. Wstęp napisał John Brunner, a posłowie Dicka przedstawia niezwykle ciekawe tło powstawania każdego z opowiadań.

Tiziano Sclavi, Corrado Roi „Dylan Dog: Alfa i Omega” | Opis wydawcy: Rozgwieżdżone niebo na angielskiej prowincji i dwójka zakochanych w sobie ludzi. Niebawem będą oni świadkami zdarzenia, które już na zawsze odmieni ich życie. Oto niezidentyfikowany obiekt rozbija się o Ziemię. Czy czeka ich sława? Przecież jako pierwsi zobaczyli ten niezwykły moment. Pojawia się gorączkowe podniecenie, które zwycięża nad strachem. Ale wydarzeniami zaczyna kierować jakaś wszechpotężna siła. „Alfa i Omega” to opowieść o tajemniczej mocy, która potrafi przybierać nieskończenie różne formy. Mocy, która wymyka się naszemu pojmowaniu świata. Tym razem Dylan Dog staje w obliczu tajemnicy tak ciemnej i głębokiej, jak kosmiczna przestrzeń…

Mrs Henry Wood „Posiadłość East Lynne” | Opis wydawcy: Fascynująca i intrygująca opowieść o mieszkańcach East Lynne. East Lynne, posiadłość lorda Mount Severn, jest wyjątkowa, ale jej właściciel jest człowiekiem bez grosza. Kiedy lord nagle umiera, jego córka zostaje pozbawiona środków do życia. Aby uniknąć nieszczęścia i upokorzenia, lady Isabel przyjmuje propozycję małżeństwa od Archibalda Carlyle’a, nowego właściciela East Lynne. Wkrótce jednak zmaga się z dwoma silnymi emocjami: zazdrością o przyjaciółkę męża, Barbarę Hare, oraz fascynacją przystojnym kapitanem Levisonem. Lady Isabel decyduje się postawić wszystko na jedną kartę, co uruchamia lawinę niespodziewanych zdarzeń.

Powieść „East Lynne” była tłumaczona na wiele języków, a także przenoszona na deski teatralne i na ekran filmowy (ekranizacja z roku 1931 była nominowana do Oscara).

Carlos Trillo, Jordi Bernet „Cicca Dum-Dum tom 3” | Opis wydawcy: Pożądliwą Ciccę Dum-Dum, przeszywającą serca niezliczonych kochanków i kochanek niczym śmiercionośny pocisk, czeka ostateczna próba charakteru. Musi stać się wzorem cnót dla swej osieroconej bratanicy. Czy kojąca dłoń cioteczki zdoła osłonić dziewczynę przed pokusami wielkiego świata? A może podsunie jej rozkosz przewyższającą wszystko, co ów ma do zaoferowania?

Drogę do samopoznania przerywa lubieżny arabski szejk. Dla ognistej młódki życie w haremie okazuje się mieć znaczące plusy. Cicca toczy karkołomną walkę o miłość i wyzwolenie, niekoniecznie idące w parze z monogamią. Zabójczo zabawny komiks erotyczny od znanego duetu: rysownika Jordiego Berneta („Torpedo”) i scenarzysty Carlosa Trillo („Wielki Kant”).

Natsuko Imamura „Kobieta w Fioletowej Spódnicy” | Opis wydawcy: Prawie każdego popołudnia Kobieta w Fioletowej Spódnicy siada na ławce w parku, a okoliczne dzieci usiłują wciągnąć ją w zabawę. Nie domyśla się, że od dawna obserwuje ją Kobieta w Żółtym Kardiganie, która wie o niej prawie wszystko – zna jej ulubione posiłki, rozkład dnia i sposób zachowania. Wkrótce spotykają się w jednym miejscu pracy. Tam Kobieta w Fioletowej Spódnicy skupia na sobie uwagę wszystkich. Kobieta w Żółtym Kardiganie, nie zauważana przez nikogo, coraz bardziej zatraca się w szaleństwie.

Thriller psychologiczny Imamury to niepokojące studium obsesji przybierającej na sile, w której ciąg wydarzeń doprowadzi do niespodziewanego finału. To także opowieść o zazdrości, alienacji, relacjach władzy i sytuacji tych, którzy desperacko pragną, by ktoś ich zauważył. „Kobieta w Fioletowej Spódnicy” to japoński bestseller wyróżniony prestiżową nagrodą Akutagawy.

Sonny Liew „Życie i czasy Charliego Chana Hock Chye” | Opis wydawcy: Nagrodzony trzema Eisnerami, wyróżniony tytułem Książka Roku w Singapurze, bestseller „The New York Timesa”, komiks roku według „The Economist”. Wymieniać można jeszcze wiele list i rankingów, bo „Życie i czasy Charliego Chana Hock Chye” to praca unikatowa, wybitna i wyłamująca się poza stereotypowe pojmowanie komiksów. A przecież to na wskroś komiksowy komiks poświęcony mistrzowi komiksu!

Sonny Liew (rocznik 1974) znany z lekkich przygodowych komiksów wydawanych w USA (Dark Horse, Marvel i in.) w 2015 opublikował swoje opus magnum. Komiks komiksów, biografię nie-biografię, opowieść o artyście, a tak naprawdę historię Singapuru.

Sylwia Frołow „Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski” | Opis wydawcy: Powieści Dostojewskiego to historie męskich tragedii, dla których kobiety stanowią jedynie tło. W jego życiu było odwrotnie – to one stały na pierwszym planie, to bez nich nie potrafił istnieć ani tworzyć. A więc ukochana matka, znosząca humory zazdrosnego męża; pierwsza żona Maria, cierpiąca na gruźlicę i skrajne stany emocjonalne; Polina, uwieczniona w „Graczu” kontrowersyjna kochanka; no i Ania, druga żona, oddana towarzyszka godząca się na wszelkie upokorzenia i nałóg hazardowy wybitnego męża. To te najważniejsze.

Ale kobiet w życiu Dostojewskiego było więcej. I niemal każda dała cząstkę siebie którejś z jego bohaterek. Geniusz i znawca duszy ludzkiej od kobiet oczekiwał poświęcenia i współczucia, w zamian oferując emocjonalne piekło. Anna Korwin-Krukowska, której pisarz się oświadczył, szybko to zrozumiała: „Jego żona powinna zupełnie, całkowicie poświęcić się jemu, oddać mu całe swoje życie, myśleć tylko o nim. A ja tak nie mogę, ja sama chcę żyć!”.

„Nasz biedny Fiedia” to gorzka i pasjonująca opowieść o kobietach w życiu geniusza i klucz do nowego odczytania jego twórczości. To także opowieść o pierwszych rosyjskich emancypantkach, które należały do bliskiego kręgu przyjaciół Dostojewskiego.

Javier Cercas „Żołnierze spod Salaminy” | Opis wydawcy: Nowe wydanie bestsellerowej powieści o hiszpańskiej wojnie domowej! Kanwą powieści jest prawdziwa historia pisarza i głównego ideologa faszystowskiej Falangi, Rafaela Sancheza Mazasa, który dwukrotnie uniknął śmierci podczas hiszpańskiej wojny domowej: raz, gdy uciekł sprzed plutonu egzekucyjnego, i ponownie, gdy tropiący go żołnierz republikański darował mu życie.

Narrator książki, młody dziennikarz, stara się odszukać dziś owego żołnierza, a przy okazji weryfikuje swój stosunek do wojny domowej, najważniejszego wydarzenia we współczesnej historii Hiszpanii. Powieść była bestsellerem w Hiszpanii na początku XXI wieku, została przetłumaczona na kilkanaście języków. W Polsce miała swoje pierwsze wydanie w 2005 roku.

Maciej Pałka „Ostatni seans w kinie Corso” | Opis wydawcy: Ta historia zaczyna się pewnego lubelskiego poranka czasów wielkiego kryzysu. Desperacko szukający pracy młody człowiek w dość przypadkowy sposób zostaje fotografem. Ma udokumentować architekturę miejską w związku z planowaną przebudową Podzamcza. Pozostawiony przez dziadka stary aparat kolodionowy, utrwalający obraz na szklanych negatywach, stanie się przyczyną fantastycznych i dramatycznych wydarzeń.

„Historię z topografią Lublina i szklanymi negatywami w rolach głównych chciałem narysować od czasu, gdy zanurzyłem się w utracony świat przedwojennego Lublina zatrzymany w fotografiach między innymi Stefana Kiełszni, Henryka Poddębskiego, Ludwika Hartwiga i Abrama Zylberberga. Ich kompozycje wielokrotnie cytuję na kolejnych stronach komiksu, pozostawiając czytelnikom możliwość samodzielnego odnajdywania wszystkich nawiązań” – pisze autor.

Daniel Odija „Pusty przelot” | Opis wydawcy: Jak kierować własnym życiem, gdy jedna z najbliższych osób popada w chorobę psychiczną? „Pusty przelot” to historia dorastania i życia dwóch braci. Gdy starszy niczym męczennik na klęczkach wyrusza w drogę, z ust psychiatry pada diagnoza. Od tej chwili młodszy brat musi zmierzyć się z nową sytuacją, poczuciem winy i odpowiedzialności oraz własnymi problemami, w tym nierówną walką z alkoholem. Nie może liczyć na pomoc matki – zrezygnowana trzyma się z boku.

W tej powieści Daniel Odija opowiada o rodzinnych relacjach, które życie wystawia na najcięższą próbę. Choroba psychiczna kładzie się cieniem na losach całej rodziny. Rzeczywistość wyznaczają kolejne wizyty w szpitalach, remisje i nawroty. Główny bohater z całych sił stara się nie stracić z oczu człowieka, z którym się wychował. Tylko czy to jest możliwe, gdy życie brata zamienia się w pusty przelot, „tam, gdzie niepojęta pustka staje się tobą, a ty stajesz się pustką”?

Robert Ostaszewski „Śmierć last minute” | Opis wydawcy: Podkomisarz Rowicki na policyjnej emeryturze chce już tylko spokojnie korzystać z życia. W ramach, rzecz jasna, swojego skromnego budżetu. I trzeba mieć prawdziwego pecha, by dać się dogonić zbrodni akurat na greckich wakacjach, które w dodatku spędza się z bardzo młodą kobietą. Bohater powieści Roberta Ostaszewskiego szybko się przekonuje, że można odejść z policji, ale policja nigdy nie wyjdzie z prawdziwego gliny. Rowicki rozpoczyna swoje śledztwo…

Lucas Harari „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” | Opis wydawcy: Pierre, paryski student architektury, zostawia wszystko i rusza do Szwajcarii. Cel podróży: termy w Vals, wspaniała budowla w sercu gór. Konstrukcja o idealnie czystej formie, przedmiot jego rozprawy, urzeka go i staje się jego obsesją… Pierre jest pewny, że jej ściany kryją w sobie tajemnicę – ukryte przejście, które trzeba koniecznie odnaleźć.

Projektantem term w Vals (1996), które stały się zarówno bohaterem, jak i scenerią fabularnego komiksu noir Lucasa Harariego, jest Peter Zumthor, światowej sławy szwajcarski architekt, laureat nagrody Pritzkera (2009). Budowla od momentu powstania budzi emocje i przyciąga. Wiele osób marzy, by zobaczyć jej wnętrze, zanurzyć się w wodzie i samemu przekonać się, na czym polega wyjątkowość tej architektury. Francuski rysownik i scenarzysta z dramaturgicznym wyczuciem powiązał opowieść o budynku i jej twórcy z lokalną legendą o morderczej górze, dorzucił wątki: niewielki erotyczny i spory erudycyjny, a przede wszystkim – niezwykle pięknie tę architektoniczno-kryminalną historię narysował.

Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Dev Pramanik, Alex Guimarães „Diuna: Ród Atrydów tom 1” | Opis wydawcy: Komiksowy prequel do klasycznej powieści Franka Herberta to świetna rozgrzewka przed najgorętszą premierą filmową ostatnich lat, czyli adaptacją „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve’a.

Witamy w odległej przyszłości na pustynnej planecie Arrakis, gdzie Pardot Kynes szuka swoich sekretów. Tymczasem syn cesarza Elrooda planuje zamach stanu, ośmioletni niewolnik Duncan Idaho próbuje uciec swoim okrutnym panom, a młody człowiek imieniem Leto Atryda rozpoczyna pamiętną podróż. Ci bohaterowie połączą się jako renegaci i wkrótce odkryją, że los postanowił, iż zmienią kształt historii.

Michał Cetnarowski „Gnoza” | Opis wydawcy: Opowieść o starciu Ciała z Rozumem, Materii z Duchem, Natury z Kulturą. Warszawa, Polska, świat w połowie XXI wieku. Nękające ludzkość kryzysy przyspieszają rozwój coraz sprawniejszych i coraz tańszych Sztucznych Inteligencji. Opierając się na ich systemach, pracują Asystenci Personalni. To prywatne interfejsy, osobiści doradcy, którzy analizując wzorce zachowań i zbiory big data, wiedzą o ludziach więcej niż oni sami. Pokierują twoim związkiem, karierą, dietą, czasem wolnym, rozrywką. Rozgrywająca się w przyszłości powieść science fiction Michała Cetnarowskiego nie daje łatwych odpowiedzi, ale za to pomaga stawiać intrygujące pytania.

Philippe Druillet „Vuzz” | Opis wydawcy: Vuzz to wędrowny zabijaka. Szabrownik, który ma proste potrzeby życiowe: walczyć, jeść i uprawiać seks. Żyje w świecie, w którym zrujnowane miasta są domem dla zombie, gigantycznych królików-kanibali i innych czarodziejów. Świecie, w którym wszystko jest bezwzględne, brutalne i niepewne. Vuzz może ostatecznie liczyć tylko na siebie. I bardzo mu to odpowiada.

Dla Philippe’a Druilleta „Vuzz” to odmienny tytuł w jego bogatej twórczości. Tym razem porzucił monumentalne wizje, barokowe freski z wybujałą architekturą i ornamentyką na rzecz minimalistycznej narracji oraz szkicowej, celowo niestarannej kreski. Uciekł od mroku i dekadencji tematu, a sama opowieść świadomie łamie konwencję, jest niemal humorystyczna.

Niniejszy tom zawiera komplet zmagań antybohatera w częściach: „Vuzz” oraz „Tam”. Pozwala odkryć ogrom nieskrępowanej wyobraźni niezwykłego, kontrowersyjnego autora.

Marek Hłasko „Brudne czyny” | Opis wydawcy: „Brudne czyny” to pierwsza izraelska powieść Marka Hłaski i najdłuższa z dotychczas napisanych. Stanowi ona swoistą cezurę w jego twórczości. To utwór człowieka dojrzałego, rozgoryczonego, doświadczonego nostalgią i poczuciem braku. Historia Abakarowa, pałającego żądzą zemsty pilota pozbawionego licencji, oraz Katarzyny, zgorzkniałej artystki tęskniącej za uznaniem, zagubionej w anonimowym świecie.

Marian Pilot „Dzikie mieso” | Opis wydawcy: „Dzikie mieso” to prawdopodobnie najbardziej radykalny utwór powstały w języku polskim. Jego oryginalność polega na tym, że zamiast języka polskiego w liczbie pojedynczej autor używa języka polskiego w liczbie mnogiej. Marian Pilot pisze książkę nie w oficjalnej polszczyźnie, ale we wszystkich dostępnych gwarach, dialektach i odmianach języka polskiego. W książce laureata nagrody Nike odzywają się zatem języki z tysięcy polskich mateczników, czyli niewielkich społeczności posługujących się niestandardową polszczyzną. To książka o religii, bólu, miłości, wyzwiskach… To także literatura niekreatywna, plagiat nad plagiatami. Zdania, wyrażenia, frazy zaczerpnięte są z wcześniej istniejących tekstów, zapisów, listów, wspomnień. Konceptualna literatura ludowa na pograniczu prozy i poezji.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi