4-10 marca 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

9 marca 2019


Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które znalazły się na półkach księgarń w dniach od 4 do 10 marca.

Opis wydawcy: Pierwsza powieść nowej serii w konwencji space opera, osadzonych w całkowicie nowym uniwersum, napisana przez laureata nagrody Hugo, autora bestsellerów z listy „New York Timesa”: „Wojna starego człowieka” oraz „Czerwone koszule”.

Naszym Wszechświatem rządzi fizyka, więc podróżowanie szybciej niż prędkość światła nie jest możliwe. Tak było, dopóki nie odkryto Nurtu ? pozawymiarowego pola, do którego możemy uzyskać dostęp w określonych punktach Czasoprzestrzeni, a ono niesie nas do innych światów, krążących wokół innych gwiazd. Ludzkość wyruszyła z Ziemi w kosmos i z czasem zapomniała o swoim rodzimym świecie, tworząc nowe imperium, Wspólnotę, której etos mówi, że żadna z placówek zamieszkanych przez człowieka nie jest w stanie przetrwać bez pozostałych. To stanowi barierę dla międzygwiezdnych wojen, ale też system kontroli władców nad imperium.

Nurt jest wieczny, ale nie statyczny ? tak jak rzeka zmienia swój bieg, odcinając różne światy od reszty ludzkości. Kiedy przemieszczanie się Nurtu zostaje odkryte ? co może się zakończyć odizolowaniem wszystkich miejsc zamieszkanych przez człowieka poprzez uniemożliwienie podróży szybszych niż prędkość światła ? troje ludzi: naukowiec, kapitan statku kosmicznego oraz cesarzowa Wspólnoty, prowadzą wyścig z czasem, żeby zbadać co, jeśli w ogóle cokolwiek, da się uratować z międzygwiezdnego imperium, znajdującego się na krawędzi rozpadu.

Opis wydawcy: Komiksowa adaptacja kinowego obrazu Francisa Forda Coppoli, będącego stylową ekranizacją klasycznej powieści grozy Brama Stokera, ukazała się jednocześnie z premierą filmu. Scenariusz napisał weteran rynku opowieści obrazkowych Roy Thomas, a historię o wampirze zilustrował Mike Mignola, który wówczas dopiero wspinał się po szczeblach komiksowej kariery.

Album „Dracula” został entuzjastycznie przyjęty przez amerykańskich fanów. Obecnie ma status dzieła kultowego. Przedstawiamy tę słynną opowieść w wersji czarno-białej, dzięki czemu otrzymujemy niezwykłą możliwość przyjrzenia się przepięknym i nastrojowym ilustracjom Mignoli, jego niezwykłej umiejętności wykorzystania surowych cieni i zaawansowanej technice opowiadania obrazem.

Opis wydawcy: „Utracony świat” to trzeci tom trylogii kryminalnej „Ostatni policjant” Bena H. Wintersa. Apokaliptyczny obraz świata tydzień przed spodziewaną zagładą przyprawia o dreszcze i sprawia wrażenie bardzo realistycznej wizji. Zagrożenie nieuniknioną katastrofą poprzez zderzenie Ziemi z asteroidą wyzwala w społeczności pokłady egoizmu, agresji i psychozy. Na szczęście na straży sprawiedliwości i bezpieczeństwa znowu staje Henry Palace wraz z towarzyszem ? momentami irytującym, lecz zaradnym Cortezem.

Tym razem policjant wyrusza w drogę ku odnalezieniu swojej zaginionej siostry. Dręczony wyrzutami sumienia z powodu zniknięcia Nico, postanawia naprawić błędy swojej przeszłości. Droga nie będzie jednak należeć do łatwych. Na głównych bohaterów czeka wiele niebezpieczeństw, głód, pragnienie, choroby i ludzie gotowi posunąć się do wszystkiego, oby tylko zdobyć leki i butelkę wody. Czy śledztwo zakończy się powodzeniem? Czy kompani wyprawy po raz kolejny poradzą sobie w siódmym kręgu piekła?

Opis wydawcy: Jack Joseph, podwodny spawacz na platformie wiertniczej u wybrzeża Nowej Szkocji, jest przyzwyczajony do ogromnej presji pracy w głębinach. Jednak nic nie jest w stanie przygotować go do presji związanej z czekającą go nową rolą ? Jack ma zostać ojcem. Im głębiej nurkuje, tym bardziej oddala się od swojej młodej żony i nienarodzonego dziecka. Pewnej nocy, gdy zanurza się głęboko w lodowatym oceanie, przeżywa tajemnicze doświadczenie, które bezpowrotnie odmieni jego życie.

„Podwodny spawacz” to zarówno studium postaci robotnika, jak i zawiła tajemnica ? to powieść graficzna o ojcu i synu, narodzinach i śmierci, wspomnieniu i rzeczywistości oraz skarbach, które w sobie skrywamy.

Opis wydawcy: Już w 1639 roku zapisano, że puszcza „poczyna się od wsi Orzeszkowa”. Podróż z warszawskiego Dworca Śródmieście, przez Siedlce i Czeremchę, przez Wisłę i Bug, trwa zazwyczaj cztery godziny. Tuż przy torach tablica z napisem „Orzeszkowo”.

Nie za daleko od stacji kolejowej, nie za blisko sklepu ? stoi dom. Otacza go, jak starych ludzi i stare drzewach, ciepłe światło nostalgii. To właśnie dom, wieś, jej mieszkańcy, dawni i obecni, są głównymi bohaterami tej opowieści. Polacy, prawosławni Białorusini, z dziada pradziada „tutejsi”, mocno związani z ziemią przodków. A tłem jest podlaska przyroda, niepozorna, skryta, i historia ? odmierzana datami kolejnych wojen, wysiedleń, bieżeństwa.

„Orzeszkowo 14” to próba zapisania świata, który odchodzi, otwarcia na to, co dawniejsze, uważne, uczciwe spisanie widzianego i wysłuchanego.

Opis wydawcy: Nazywany czwartym wieszczem Stanisław Wyspiański zyskał miano najwybitniejszego artysty swego pokolenia, który pomimo krótkiego życia pozostawił po sobie budzącą szacunek spuściznę ? przerastające epokę dzieła, które do dziś inspirują kolejne pokolenia twórców i prowokują do interpretowania na nowo zawartych w nich treści. Zajmował się szeroko rozumianymi sztukami wizualnymi: malarstwem, rysunkiem, architekturą, projektowaniem witraży, mebli i wnętrz, konserwacją, typografią i plakatem, ale także literaturą: dramatem, poezją i przekładem. Album „Stanisław Wyspiański. Artysta i wizjoner” to zajmująca opowieść o jednym z najwybitniejszych młodopolskich twórców, wzbogacona licznymi reprodukcjami bardziej i mniej znanych dzieł. Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, zdradza szczegóły biografii, inspiracje i tajniki warsztatu artysty.

Opis wydawcy: „John Barleycorn” to autobiograficzna powieść Jacka Londona, opowiadająca o radości z picia i zmaganiach z alkoholizmem. Została wydana w 1913 roku. Tytuł pochodzi z brytyjskiej piosenki ludowej „John Barleycorn”. Tematem powieści jest męska przyjaźń. London omawia różne doświadczenia życiowe z alkoholem na różnych etapach swojego życia. Kluczowe etapy to późne lata nastoletnie, kiedy zarabiał jako marynarz, a także później, gdy był zamożnym, odnoszącym sukcesy pisarzem. W książce po raz pierwszy użyto określenia „widzieć różowe słonie” na człowieka w stanie głębokiego upojenia alkoholowego.

Opis wydawcy: Dwunasty już tom „Opowiadań powojennych” najbardziej warszawskiego z pisarzy warszawskich Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Wiech nie tylko odtwarza koloryt Warszawy, on wręcz tworzy język, gwarę warszawskich drobnych cwaniaczków. Opisując świat z punktu widzenie przeciętnego Warszawiaka cwaniaka, zawsze pewnego swych racji, zauważa w tym świecie masę absurdów, rzeczy pozytywnych i negatywnych. Wielokrotnie zajmuje się sportem, zwłaszcza kolarstwem (przecież cała Polska fascynowała się Wyścigiem Pokoju, więc wśród kibiców nie mogło zabraknąć Walerego Wątróbki i jego małżonki) i piłką nożną Wiech częstokroć kpi sobie z władzy, ale ponieważ robi to jako pan „Wątróbka” (bo tak się nazywa główny bohater opowiadań Wiecha) to zdaje się, iż można to traktować z przymrużeniem oka. A tymczasem Wiech był po prostu wielkim pisarzem i stworzył tę swoją specyficzną formę, bo może ułatwiała zawoalowaną krytykę i pozostawiała to co najcenniejsze ? trochę żartu, śmiechu, przymrużenia oka. A o języku swojej twórczości sam Wiech stwierdził ambiwalentnie: „Pytano mnie, czy uważam się za współtwórcę gwary warszawskiej. Współtwórca to za duże słowo. Starałem się zawsze wiernie ją tylko odtworzyć. Oczywiście zdarzało się na kanwie istniejących zwrotów wyprodukować coś nowego, ale wypadków tych było niewiele”. Tej gwary już prawie nie ma, powracamy więc do Wiecha trochę z tęsknoty za dawną Warszawą, ale może przede wszystkim to po prostu pisarz znakomity, o którym Michał Choromański pisał nawet: „Uważam Wiecha za jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych”. W tym tomie znajdziecie opowiadania opublikowane pierwotnie w 1968 roku przez wydawnictwo Czytelnik w zbiorze pod tytułem „Śmiech śmiechem”. A wszak: Kto czyta Wiecha, ten się uśmiecha!

Opis wydawcy: Wznowienie kolejnej pozycji w serii „Najlepsze kryminały PRL”. W jednym z warszawskich gangów, handlujących walutą i obrazami, w tajemniczy sposób ginie bardzo cenny obraz. Młoda dziewczyna z Gdańska, która go dostarczała, twierdzi, że trafił on do odbiorcy. Jednak po arcydziele ślad się urywa. W środowisku handlarzy wrze, cały warszawski światek przestępczy liczy na przechwycenie wartościowego towaru. Tymczasem pojawia się nowy gang, zajmujący się skupywaniem i przemycaniem za granicę obrazów, rzeźb, starej porcelany i wyrobów ze złota.

Opis wydawcy: Mafia nie lubi Tylera Crossa, niewątpliwie ze wzajemnością. Gdy otwierają kontrakt na jego głowę i ginie ważna dla niego osoba, Tyler nie ma wyjścia, zaczyna poszukiwania… Musi tylko odzyskać kasę z ostatniej roboty. Ale ktoś już ją wydał, inwestując w szemrany interes w Miami. Jeśli Tyler chce odzyskać swoje pieniądze (a zapewne i „zarobić” jeszcze więcej), będzie musiał wejść do gry. Osiłki z biura prokuratora, zbiry z kubańskiej mafii, deweloper-krętacz, sekretarka w toksycznym związku z nie do końca byłym przestępcą ? wszyscy oni spróbują utrudnić życie Tylerowi. Na szczęście Cross nie tylko szybko wyciąga broń, ale przede wszystkim ? logiczne wnioski. W grze, która pozornie toczyła się o grubszą kasę, najważniejsze staje się przetrwanie…

Trzecia i ostatnia część serii noir utrzymanej w specyficznej cartoonowej stylistyce. W 2018 roku ukazały się na polskim rynku dwa pierwsze tomy.

Opis wydawcy: Legendarny esej Virginii Woolf „Własny pokój” obchodzi w tym roku dziewięćdziesiątą rocznicę. Czytając go po latach w tłumaczeniu Agnieszki Graff dowiadujemy się, jak wiele postulatów zapisanych przez brytyjską pisarkę nadal jest aktualnych. O własnej drodze do niezależności opowiadają też Sylwii Chutnik i Karolinie Sulej sławne Polki: Edyta Bartosiewicz, Joanna Bator, Magda Cielecka, Katarzyna Kozyra, Martyna Wojciechowska, Ewa Woydyłło. Virginia Woolf żyła w innym świecie, ale jej esej nadal pozostaje perłą. Udowadniają ta także rozmowy o nim sławnych i przebojowych kobiet. Więcej o książce.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi