31 stycznia-6 lutego 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

6 lutego 2022

Nasza redakcja po raz kolejny wybrała dla was najciekawsze nowości wydawnicze. Tym razem polecamy publikacje, które ukazały się w dniach od 31 stycznia do 6 lutego.

Peter Mohlin, Peter Nyström „Druga siostra” | Opis wydawcy: Alicia Bjelke to młoda kobieta, której zdeformowana twarz sprawia, że ludzie odwracają się na jej widok. Oddała się więc pracy jako programistka i wraz z siostrą – piękną Stellą – założyła firmę i stworzyła cieszącą się ogromnym powodzeniem aplikację randkową. Pewnego dnia Stella zostaje znaleziona martwa, a Alicia zdaje sobie sprawę, że jest kolejnym celem.

Sprawa morderstwa zostaje przekazana byłemu agentowi FBI Johnowi Adderleyowi, który nadal przebywa w Karlstad i ukrywa się pod nową tożsamością. Ciągle prześladowany przez demony przeszłości, zamiast uciekać, jest zmuszony raz na zawsze zmierzyć się ze swoją przeszłością, a śledztwo w sprawie morderstwa bardzo szybko daje mu ku temu pretekst.

Jeśli uda mu się zrealizować swój plan, może mieć w końcu szansę na upragnioną wolność. Czy nie jest jednak za późno? Fragment książki.

Garth Ennis, Russ Braun „Chłopaki – Droga Becky” | Opis wydawcy: Billy Rzeźnik, Tyci Hughie, Cycuś Glancuś, Francuz i Niewiasta tworzyli „Chłopaków”: zorganizowaną przez CIA grupę wyjątkowo niebezpiecznych osobników, z których każdy poświęcił życie walce z najgroźniejszą siłą na naszej planecie – supermocą. Niektórych superbohaterów wystarczyło obserwować. Innych należało kontrolować. Niektórych trzeba było usunąć.

Losy konfliktu rozstrzygnęła bitwa z ogromną armią superbohaterów; plan obalenia przez „supki” rządu Stanów Zjednoczonych zakończył się koszmarną katastrofą. Dwanaście lat po tych wydarzeniach Hughie wraca ze swoją ukochaną Annie January do rodzinnego miasta Auchterladle w Szkocji. Wygrana wojna oznacza koniec ich bólu i cierpienia.

Czasy, w których pułkownik Greg Mallory dowodził Chłopakami, to już zamierzchła przeszłość. Podobnie jak dni, które Billy Rzeźnik dzielił z kobietą mającą dość odwagi, by próbować go zmienić. Wszystko minęło i już nie wróci. Koniec. Czy aby na pewno?

Nan Shepherd „Żyjąca Góra” | Opis wydawcy: Urzekający obraz piękna szkockich gór. W tym mistrzowskim obrazie przyrody Nan Shepherd odmalowuje swe wędrówki po szkockich górach Cairngorms. Natknęła się tam na świat zapierającego dech piękna, a czasem bezlitosnej surowości. Ta bogata poetycka proza otwiera przed nami świat skał, rzek, istot żywych, ale i skrytych aspektów tego górskiego pejzażu.

Shepherd poświęciła życie poznaniu „esencji” gór Cairngorms. W efekcie stworzyła klasyczną medytację nad wspaniałością tego pasma, a także nad wieloraką więzią, jaka łączy nas z dookolnym dzikim światem. Przygotowany podczas II wojny światowej manuskrypt przeleżał nietknięty ponad trzydzieści lat, nim doczekał się publikacji.

Maciej Falkowski „Armenia. Obieg zamknięty” | Opis wydawcy: Nie tak daleko leży kraj, w którym ludzie od ponad trzech dekad żyją w lockdownie. To Armenia, która z powodu zamkniętych granic z Turcją i Azerbejdżanem, morderczego konfliktu o Górski Karabach, uzależnienia od Rosji, ekstremalnie trudnej sytuacji gospodarczej i postępującego rozkładu państwa jest izolowana na arenie międzynarodowej. Ale ormiańskie zamknięcie ma też silny wymiar mentalny. Między Ormianami a resztą świata istnieje nieprzekraczalna granica inności.

„Armenia. Obieg zamknięty” to próba przybliżenia skomplikowanej historii tego kraju i zrozumienia tożsamości Ormian. Maciej Falkowski, który przez wiele lat poznawał Armenię od środka, przywiózł ze swych podróży fascynujące opowieści o ormiańskiej przeszłości i teraźniejszości. Opowiada więc o stolicy i prowincji, o polityce i codziennym życiu, o stanowiącym kość niezgody z Azerbejdżanem Górskim Karabachu, ale przynosi też czytelnikom historie ze wschodniej Turcji, z Gruzji, Rosji, Bliskiego Wschodu, dawnych Kresów Wschodnich, Wenecji i wielu innych miejsc, do których los przez wieki rzucał Ormian. Jego książka jest jednak nie tylko opowieścią o Armenii i Ormianach, ale także o tym, jak bardzo historia może definiować współczesność. Tytułowy obieg zamknięty to bowiem również przyczynek do refleksji nad odpowiedzialnością elit za losy zwykłych ludzi, nad tym, jak ideologiczne wizje lub brutalne interesy tych pierwszych często na wiele dekad decydują o życiu tych drugich.

Robert Louis Stevenson „Doktor Jekyll i pan Hyde” | Opis wydawcy: Ponadczasowa opowieść o dwoistości ludzkiej natury w efektownym, nowoczesnym opracowaniu graficznym. Drugi tom w serii „Świeżym Okiem”, prezentującej bogato i wyraziście zilustrowane wydania klasyki literatury światowej.

Jaką tajemnicę skrywają odrapane drzwi w ślepej ścianie pewnego ponurego londyńskiego domostwa? I co łączy jego mieszkańca, brutalnego i bezwzględnego Edwarda Hyde’a, z szanowanym londyńskim lekarzem Henrykiem Jekyllem? Gotycka nowela Roberta Louisa Stevensona już od ponad 140 lat wciąga czytelników w mroczne śledztwo rozgrywające się w wiktoriańskim Londynie, a zarazem w labirynty ludzkiej psychiki, sprzecznych instynktów i pragnień.

Pierwotnie wydana jako groszowa powieść, szybko stała się bestsellerem, zawładnęła wyobraźnią czytelników i na stałe zapisała się w historii literatury. Doczekała się ponad stu dwudziestu adaptacji filmowych i teatralnych, a interpretowano ją na wiele sposobów – jako literacką zapowiedź psychoanalizy, opowieść o mrocznych impulsach kryjących się w podświadomości, opis patologicznego rozdwojenia jaźni, analizę mechanizmu uzależnienia czy krytykę wiktoriańskiego społeczeństwa. Zarazem jednak jest to klasyczne dzieło literatury grozy i frapująca historia kryminalna, która do dziś nie przestaje zachwycać precyzyjną konstrukcją, psychologiczną przenikliwością i siłą wyrazu.

Ekspresyjne i pełne czarnego humoru ilustracje brazylijskiego artysty Adão Iturrusgaraia, łączące technikę kolażu z estetyką komiksu i pop-artu, nadają tej wciąż inspirującej opowieści nowe, świeże oblicze.

Angela Saini „Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet” | Opis wydawcy: Kobieta ma mniejszy mózg i dużo słabszy popęd seksualny niż mężczyzna, jest pozbawiona skłonności przywódczych, ma gorszą orientację przestrzenną, zdolności motoryczne i analityczne, jest natomiast bardziej empatyczna, dlatego doskonale sprawdza się jako opiekunka i strażniczka domowego ogniska… Te przekonania to nie tylko część potocznego obrazu świata, ale też element naukowych teorii, nadal rozwijanych przez wielu poważnych badaczy.

I choć mogłoby się wydawać, że na temat różnic między płciami powiedziano już dość, Angela Saini udowadnia, że jest inaczej. Opisuje dziesiątki teorii, analizuje setki badań, dawnych i współczesnych, rozmawia z naukowcami i naukowczyniami. Niczego z góry nie zakłada, niczego nie odrzuca i często dochodzi do całkiem nieoczekiwanych wniosków.

To lektura, z którą powinny się zmierzyć obie strony odwiecznego sporu o rolę i miejsce kobiety – choćby po to, żeby się przekonać, że nawet o kwestiach budzących największe emocje można pisać rzeczowo i bez uprzedzeń.

Jacek Getner „Podejrzany bez dwóch zdań. | Opis wydawcy: Basia Kotula wciąż wierzy, że „kryminał to taki romans, tyle że z trupem w tle”. Dlatego gdy ktoś na szyi dyrektora działu personalnego zacisnął krawat w różowe słonie, jest przekonana, że za zbrodnią czai się zawiedzione uczucie. Inaczej uważa podkomisarz Martuś, który szuka mordercy wśród kandydatów do zwolnienia z pracy. W trakcie śledztwa musi dodatkowo opierać się zakusom samotnych pracownic korporacji, które nie mają pojęcia, że podkomisarz jest związany z ich szefową. Tymczasem Martuś nie wie, że sam jest podejrzewany przez Basię o chęć porzucenia jej…

Czy szukanie mordercy nie zagrozi ponownie ich związkowi? Co kryje się w kieszeni denata i skąd podkomisarz Rafał Martuś wie, co to jest? I czy uda się oczyścić Basię Kotulę z podejrzeń, kiedy okazuje się, że to ona jest tą pierwszą do zwolnienia z pracy?

Maciej Kaźmierczak „Nikt” | Opis wydawcy: Zło ma wiele imion, jedno z nich to NIKT. Mroczna i brudna historia przesiąknięta tym, co w człowieku najniebezpieczniejsze – poczuciem bezkarności.

W łódzkiej kamienicy znaleziono ciało Moniki Maj. Choć młoda kobieta miała podcięte żyły, na brzegu wanny trudno było dostrzec ślady krwi. Sprawę prowadzi podkomisarz Kamila Szolc. Podejrzewa, że kobieta została zamordowana, a sprawca nieudolnie upozorował jej samobójstwo.

W tym samym mieszkaniu dokładnie rok wcześniej zginęła Karolina Gryz. Oficjalną przyczyną śmierci było także samobójstwo. Obecne wydarzenia rzucają jednak zupełnie nowe światło na sprawę sprzed roku. Czy doszło do fatalnej pomyłki śledczych? Jak naprawdę zginęła Karolina Gryz? A może Monika Maj została zamordowana, bo wiedziała zbyt wiele?

Śledczy, którzy pracują nad rozwiązaniem zagadki, wkrótce dostają kolejne zgłoszenie: w pobliskim lesie przypadkowy przechodzień znalazł na wpół powieszoną i nieprzytomną nastolatkę. Ślady wskazują, że była torturowana. Choć zbrodnia różni się od wcześniejszych, intuicja podpowiada Szolc, że sprawa tej dziewczyny może być kluczem do rozwiązania zagadki. Ma nadzieję, że jej zeznania pomogą skierować śledztwo na właściwe tory. Ale ofiara nie jest skora do współpracy, a na pytanie, kto ją skrzywdził, drżącą ręką zapisuje tylko jedno słowo: NIKT…

Peter Handke „Strach bramkarza przed jedenastką” | Opis wydawcy: Czy ta książka to kryminał? W pewnym sensie tak, jednak o ile dla Holmesa i Poirota zbrodnia stanowi zaledwie drobną rysę na tafli idealnego porządku, o tyle w przypadku byłego bramkarza Josefa Blocha morderstwo okazuje się jedną z niewielu oczywistości w zagmatwanym gąszczu znaków, gestów, poszlak i symboli. Stawką nie jest tu przywrócenie pierwotnego ładu, ale raczej narzucenie jakiejkolwiek struktury chaotycznej masie rzeczywistości, która wymyka się wszelkiemu ujęciu, przytłaczając swoją złożonością. W tym sensie można powiedzieć, że to kryminał radykalny albo kryminał à rebours.

Choć opowiadanie „Strach bramkarza przed jedenastką” z 1970 roku należy do najbardziej znanych utworów Petera Handkego, dopiero teraz ukazuje się w polskim przekładzie. Pomimo upływu czasu nie straciło na aktualności, i to niezależnie od tego, czy czytać je jako studium postępującej choroby psychicznej, traktat o problemie interpretacji, dogłębną charakterystykę wyalienowanej jednostki, czy też w jeszcze inny sposób.

Sarah Pearse „Sanatorium” | Opis wydawcy: Klimatyczna opowieść o policjantce, która podczas pobytu w górskim hotelu musi zmierzyć się z mordercą… i z własną przeszłością. Elin Warner, na co dzień pracująca w angielskiej policji, decyduje się otworzyć nowy rozdział w życiu w ekskluzywnym hotelu na górskim zboczu. Szybko okazuje się jednak, że zamieszkujące miejsce duchy nie pozwalają o sobie zapomnieć – ośnieżone lasy skrywają bowiem wiele mrocznych tajemnic.

Pewnego dnia jeden z pracowników hotelu dokonuje makabrycznego odkrycia – w sanatorium grasuje morderca. Tymczasem śnieżyca i lawina odcinają budynek od świata. Elin decyduje się zająć potworną zagadką człowieka, który najwyraźniej bardzo stara się udowodnić coś światu. Rozpoczyna się gra jeden na jednego… Trzymająca w napięciu opowieść przywodząca na myśl klasyki gatunku.

Tiburce Oger, Steve Cuzor i in. „Go West, Young Man” | Opis wydawcy: Czternaście krótkich historii zawartych w „Go West, Young Man” przedstawia podbój Dzikiego Zachodu, począwszy od 1763 i skończywszy na 1938 roku. Od konfliktów nad brzegami Wielkich Jezior po zatargi na pustyni w Meksyku, a na ich tle losy różnych postaci. Traperzy i pionierzy, indiańskie plemiona, desperados i prostytutki – wszyscy walczą o przetrwanie na Wielkich Równinach, w dynamicznie rozwijających się miasteczkach i podczas niekończących się wojen.

Motywem przewodnim tego albumu jest ciemna strona ludzkiej natury, a także gorzki smak amerykańskiego snu. Pojawia się tu także tematyka rasizmu, ludobójstwa Indian, sytuacji kobiet, wojen i biedy. „Go West, Young Man” to wnikliwy i świadomy hołd złożony westernowi.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi