30 września-6 października 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

3 października 2019


Obfitość premier w tym tygodniu to skutek dwóch dużych wydarzeń: zakończonego w minioną niedzielę Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz zbliżających się Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Sprawdźcie wyselekcjonowane przez naszą redakcję najciekawsze nowości wydawnicze, które trafiły do sprzedaży w dniach od 30 września do 6 października.

Ian McEwan „Maszyny takie jak ja” | Opis wydawcy: Prowokacyjna i wcale nie nieprawdopodobna historia, będąca przestrogą przed śmiałymi wynalazkami człowieka, które niepostrzeżenie wymykają się spod kontroli?

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i? android zostaną poddani niezwykłej próbie? człowieczeństwa.

Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatne planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki ? piękny, silny i mądry ? stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku. Fragment książki.

Janusz Leon Wiśniewski „Koniec samotności” | Opis wydawcy: Kontynuacja „Samotności w Sieci”, książki-fenomenu. Główni bohaterowie „Końca samotności” to nowe pokolenie. Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale? w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby. Wszystkie postaci nieoczekiwanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa. Więcej o książce.

Paweł Goźliński „Akan” | Opis wydawcy: „Ta wyspa cała jest bluźnierstwem. Jeśli stworzył ją jakiś bóg, to strach się do niego modlić”. Był starszy od Józefa o trzynaście miesięcy. Rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to dwudziestojednoletni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na piętnaście lat zesłania. Sachalin, odległa wyspa między wybrzeżem Rosji a Japonią, to piekło, jak pisał Czechow. Ale dla żyjących tam plemion jest domem. Staje się nim również dla starszego z braci Piłsudskich, który coraz bardziej oddala się od nieludzkiego świata zesłańców i zanurza w niezwykłym świecie Ajnów ? najbardziej tajemniczego ludu na ziemi, otaczającego kultem niedźwiedzie i szamanów, a wystrzegającego się bliźniąt. Bronisław Piłsudski staje się dla Ajnów kimś więcej niż badaczem, który na zawsze ocali ich kulturę od zapomnienia. Tymczasem, w przededniu wojny rosyjsko-japońskiej, otwiera się przed nim szansa powrotu. Ale skorzystać z niej, oznacza porzucić ludzi, dla których stał się Akanem.

Ann Cleeves „Martwa Woda” | Opis wydawcy: Piąty tom „Serii Szetlandzkiej”, wielokrotnie nagradzanej, kultowej serii kryminalnej! Dziennikarz Jerry Markham zostaje znaleziony martwy w łodzi pochodzącej z Szetlandów. Jego sprawą zajmuje się młoda detektyw Willow. Pomaga jej Jimmy Perez, który wciąż próbuje się pozbierać po dramatycznych wydarzeniach sprzed sześciu miesięcy.

Markham mieszkał w okolicy, ale wyniósł się do Londynu, gdzie zrobił karierę. Opuścił Szetlandy akurat gdy na wyspach rozgorzał skandal związany z nim i pewną młodą dziewczyną, Evie Watt. Nie miał tutaj zbyt wielu przyjaciół, dlaczego więc wrócił?

May Sinclair „Niesamowitości” | Opis wydawcy: Jej opowiadania szokują, fascynują, budzą zachwyt i niepokój… May Sinclair (1863-1946) była innowatorką nowoczesnej prozy, późnowiktoriańską prekursorką modernizmu w duchu Virginii Woolf. W „Niesamowitościach” (1923) łączy tradycyjną opowieść grozy z odkryciami Freuda i Einsteina.

Dwoje kochanków skazanych na przeżywanie aż po wieczność jałowego romansu? Kobieta-medium zmuszona zmierzyć się z konsekwencjami czynów, jakie popełniła? Ofiara brutalnego morderstwa naigrawająca się po śmierci ze swojego oprawcy? A umieszczony specjalnie w tym tomie „Pośrednik” (1911) to przejmująca opowieść Sinclair o nieszczęśliwym dzieciństwie i odrzuconej miłości, historia niemal tak pochłaniająca jak te autorstwa sióstr Brontë.

Marcelo D’Salete „Angola Janga” | Opis wydawcy: Angola Janga to niezależne królestwo zbiegłych niewolników założone pod koniec XVI wieku w Brazylii, które było latarnią wolności w kraju nękanym przez niewolnictwo. D?Salete ożywia historię i bolesne żywoty zbiegłych niewolników, pokazuje brutalność portugalskich kolonistów oraz bezwzględną walkę o władzę w tym nietrwałym królestwie. „Angola Janga” rzuca światło na długo pomijany w historii moment walki z niewolnictwem.

Wojciech Stefaniec, Daniel Odija „Rita” | Opis wydawcy: „Rita” to druga część futurystycznej antyutopii z cyklu „Bardo”. W komiksie ponownie zanurzamy się w rzeczywistość miasta „bez końca”, gdzie wymarła roślinność, giną ostatnie gatunki zwierząt, a jedzenie zastąpiły chemiczne pigułki. Czy jest szansa na ocalenie świata skażonego przekleństwem bezpłodności? Czy despotyczne rządy Naczelnego mają rację bytu, a eksperymenty doktora Majnda zmierzają ku życiodajnym rezultatom? Wreszcie czy Stolp wyjaśni trapiącą go zagadkę? Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na te i inne pytania, sięgnijcie po „Ritę”, która jest kontynuacją „Stolpa”.

Wojciech Stefaniec jest specjalistą od barwy i konturu ? światy, które buduje, cechuje niezwykła plastyczność, a tetralogia „Bardo” to dzieło, w którym popuścił wodze wyobraźni jak nigdy dotąd. Dla miłośników komiksu ? lektura obowiązkowa. Daniel Odija do tej pory był kojarzony z powieściami na wskroś realistycznymi, opowiadającymi o problemach z transformacją ustrojową. Tetralogia „Bardo” to radykalne odejście od tej tematyki. Dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody „Nike”, jeden z najważniejszych polskich pisarzy w komiksie? To trzeba przeczytać.

Frank Thorne „Iron Devil ? Żelazny Diabeł” | Opis wydawcy: „Żelazny Diabeł” to saga o losach dwóch bezpruderyjnych blondynek, złączonych przeznaczeniem, lecz podzielonych eonami. Gdy obumiera XX wiek, a nadejście nowego millennium świętuje się w najlepszych nowojorskich burdelach, te dwie przeklęte córy Wenus stają się jednością. Towarzyszący temu diaboliczni emisariusze, potężni nekromanci, a także trawieni nieziemskim pożądaniem śmiertelnicy wyzwalają spiralę wydarzeń całkowicie wymykających się kontroli rozumu.

„Żelazny Diabeł” to komiks noszący cechy idealnych kochanków: jest piękny, perwersyjny i popieprzony. Ocieka seksem i przemocą, rzuca na bruk symbole prawości, plącze drogowskazy na ścieżce duchowego oświecenia, powala absurdalnym, czarnym humorem.

„Żelazny Diabeł” to dzieło genialnego i legendarnego autora (znanego m.in z serii komiksów o Czerwonej Sonji) ? Franka Thorne?a, którego wyobraźnia zmienia najpodlejszy ściek w krainę czarów. Wydanie łączy oryginalną serię, jej kontynuację zatytułowaną „Diabelski Anioł” oraz zwieńczenie ich obu, zainspirowane burzliwą akcją w pewnym sklepie komiksowym w Oklahomie, która na zawsze zapisała się w historii amerykańskiej walki z cenzurą.

różni autorzy „Tajfun. Nowe przygody. Antologia” | Opis wydawcy: Agenci NINO wracają do akcji! Nowe przygody Tajfuna, Kriss i Maar! Dość już wakacji na marsjańskich plażach. Trójka niestrudzonych agentów znowu bierze się do roboty! Mrożące krew w żyłach niebezpieczeństwo, postapokaliptyczne wizje, bezlitosna kosmiczna próżnia, a także? Piękne kobiety, ryczące buldożery, zakręcony humor, dzikie pościgi, walki kung-fu, nieprawdopodobne wynalazki nauki przyszłości oraz solidna, nieskrępowana prawami fizyki dawka przygody. Po prostu Tajfun w całej okazałości, przemawiający przez nowe pokolenie twórców. Jeszcze nie pora golić wąsa! Do boju!

Scenariusze komiksów stworzyli: Bartłomiej Sztobryn, Wiktor Talaga, Maria Lengren, Nikodem Cabała, Mariusz Zabdyr, Andrzej Włudecki, Paweł Gierczak, Maciej Pałka. Za rysunki odpowiadają: Adam Kmiołek, Marcin Nowakowski, Monika Laprus-Wierzejska, Piotr Rosner, Mariusz Zabdyr, Nikodem Cabała, Paweł Gierczak, Arkadius Klimek, Maciej Pałka, Jakub Topor, Tomasz Marcinkiewicz (kolorysta), Patryk Cabała (kolorysta). W komiksie znalazła się obszerna galeria fanartów od różnych twórców oraz teksty publicystyczne Waldemara Miaśkiewicza, Michała Siromskiego i Marii Lengren.

Sándor Márai „Kronika Niedzielna” | Opis wydawcy: „Kronika Niedzielna” to autorski wybór felietonów Sándora Máraiego, publikowanych od grudnia 1936 do stycznia 1943 roku w dzienniku „Pesti Hirlap”, w prestiżowej rubryce stworzonej przez Ferenca Molnára, następnie wiele lat prowadzonej przez Dezső Kosztolányiego, innego wybitnego pisarza węgierskiego. Zaproszenie do współpracy z „Pesti Hirlap” Márai przyjął jako niewątpliwy zaszczyt, ale też ogromne wyzwanie. Pozbawione pośpiesznej powierzchowności, niezwykle błyskotliwe i wyjątkowo przenikliwe teksty szybko przyniosły mu uznanie czytelników.

„Kronika Niedzielna” jest osobistym komentarzem Máraiego do bieżących wydarzeń politycznych i zjawisk społecznych w przededniu wybuchu i w latach drugiej wojny światowej. Márai stawia pytania o szanse oraz zagrożenia dla Węgier, zastanawia się nad powojenną przyszłością, przewiduje możliwość podziału Europy na Wschód i Zachód, oddzielone od siebie żelazną kurtyną. Wskazuje na niepewny los małych krajów, zmuszonych do walki o zachowanie tożsamości. Podkreśla, że dla ocalenia dziedzictwa i tradycji Europy niezbędna jest solidarność wszystkich narodów tworzących jej wspólnotę kulturową. Wreszcie wyraża obawę, by z wielkiej idei europejskiej nie pozostało jedynie pojęcie geograficzne, kontynent o wspaniałej naturze i pięknych zabytkach, lecz bez ducha, który spaja żyjące tu ludy i ich historię.

Na kartach „Kroniki Niedzielnej” Márai podejmuje wiele innych, wciąż aktualnych tematów, jak eutanazja, fabryki literatury, prawdziwy i fałszywy patriotyzm, pisarz (czy publicysta) jako sumienie narodu. Sięga przy tym do wątków z życiorysów postaci historycznych (Goethego, Skłodowskiej-Curie, Holbeina) oraz popularnych postaci kultury masowej (Winnetou, Robinsona Crusoe). Słowa, jakimi w jednym z felietonów Márai charakteryzuje dokonania Ludwiga Börnego, którego uważa za ojca nowoczesnego wschodnio-europejskiego dziennikarstwa, w pełni oddają istotę jego własnej publicystyki: „?z fragmentu, ze szczegółu umie wnioskować o całości? za kłamliwą metaforą wyczuje zakłamanego ducha wspólnoty? z wiadomości dnia wyciągać potrafi wnioski dotyczące historii, z tego, co przemija wywieść to, co trwałe, z nieszczęśliwego wypadku wnioskować o przeznaczeniu”.

Ian McEwan „Pierwsza miłość, ostatnie posługi” | Opis wydawcy: Zbiór ośmiu opowiadań koncentrujących się na okresie dojrzewania, brutalna opowieść o końcu niewinności. Z szokującą śmiałością pisarz podejmuje tematy uchodzące za tabu ? ocierające się o perwersję relacje seksualne, przemoc prowadzącą do zbrodni, masturbację, kazirodztwo, gwałt. Przybliża czytelnikowi zagmatwany świat ludzkiej psychiki. Jakie są konsekwencje rodzicielskiej nadopiekuńczości? Jak rodzi się moralne zepsucie? Czy morderstwo można popełnić z nudy?

Margalit Fox „Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa” | Opis wydawcy: Sir Arthur Conan Doyle znany jest głównie jako twórca najsłynniejszego duetu detektywistycznego w historii literatury, czyli postaci Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Niewielu jednak wie, że ten szanowany dżentelmen i pisarz na początku XX wieku wcielił się w detektywa i zajął sprawą morderstwa.

W 1908 roku bogata kobieta została zamordowana w swoim domu w Glasgow. Sprawcą uznano Oscara Slatera ? żydowskiego imigranta. Pomimo nieoczywistych dowodów świadczących o jego winie, został on osądzony i skazany. Arthur Conan Doyle, oburzony jawną niesprawiedliwością, postanowił wszcząć własne dochodzenie. Używając metod i umiejętności, którymi obdarzył swoich literackich bohaterów, przeanalizował akta sprawy, zeznania i wypowiedzi świadków. Odkrył manipulację policji i prokuratorów, zgłębił środowisko Oscara Slatera i z ogromną determinacją dążył do poznania prawdy.

Margalit Fox łączy fascynującą historię prawdziwej zbrodni sprzed ponad stu lat z aktualnymi tematami. To porywająco napisane true crime osadzone u schyłku malowniczej epoki wiktoriańskiej.

Lisa Brennan-Jobs „Płotka” | Opis wydawcy: Każda historia ma kilka wersji, a każdy człowiek niejedno oblicze? Nieznana twarz Steve?a Jobsa w przejmującej opowieści jego córki. Jedna z 10 najlepszych książek roku według „New York Timesa” i „New Yorkera”.

Urodziła się na farmie, a rodzice nadali jej imię pośród pól. Dziewczynkę nazwano Lisa. Tak samo jak komputer, nad którym Steve Jobs pracował, gdy jego partnerka, artystka Chrisann Brennan, zaszła w ciążę. „To nie moje dziecko” ? powtarzał latami, mimo że testy DNA nie pozostawiały złudzeń. Lisa Brennan-Jobs towarzyszyła ojcu w ostatnich chwilach, choć ten niegdyś nie chciał wychowywać córki. Całą swoją energię skupił na komputerze o nazwie Lisa, prototypie Macintosha, który miał okazać się sukcesem. „Jestem jednym z najważniejszych ludzi, których będziesz znać” ? usłyszała dwuletnia dziewczynka podczas ich pierwszego spotkania. Wówczas jeszcze nie wiedziała, że grube ryby pożerają płotki?

Spisana z wyczuciem literacka autobiografia. Intymny zapis dorastania i życia w cieniu wielkiego wizjonera. Walka o własny głos w historii zdominowanej przez niezwykle silne osobowości matki i ojca. A także poruszająca opowieść o tym, że na pojednanie nigdy nie jest za późno. Więcej o książce.

Bolesław Chromry „Pozwólcie pieskom przyjść do mnie” | Opis wydawcy: Debiut literacki depresyjnego rysownika skandalisty Bolesława Chromrego. Po powieściach graficznych, („Pokrzywy”, „Renata”) i świetnie przyjętych notesach/poradnikach („Notes dla ludzi uczulonych na gluten i laktozę”, „Elementarz Polski dla Polaka i Polki z Polski”) autor wziął na swój warsztat fabułę.

Bartek i Dorota czują się trochę bardziej „alternatywni” niż są w rzeczywistości. Może i kwestionują pojęcie małżeństwa, mają tatuaże, na półce stoi antologia poezji gejowskiej i „Czarodziejska Góra”, rolę dziecka pełni pies Gizmo, a w sobotnie przedpołudnia piją prosecco. Ale umówmy się ? to (z drobnymi różnicami) sposób życia połowy warszawskiej hipsteriady. Dlatego nie do końca wiadomo z jakich przyczyn to właśnie Bartek i Dorota zostają wciągnięci w środek kryminalnej, psiej intrygi. Wywiad z autorem.

Charlotte Malterre-Barthes, Zosia Dzierżawska „Eileen Gray. Dom pod słońcem” | Opis wydawcy: Rok 1924, południe Francji. Rozpoczyna się budowa położonej nad morzem willi. Niespełna 100 lat później budynek nazwany E-1027 uznawany jest za kamień milowy projektowania, a jego autorka, Eileen Gray, za pionierkę modernistycznego designu i architektury.

To podczas szalonych lat 20. w Paryżu prace Gray osiągnęły niespotykany wcześniej poziom innowacji. Dążenie do tworzenia sztuki, która będzie jednocześnie funkcjonalna i zmysłowa zaprowadziło ją do stworzenia niezwykłego domu, najodważniejszego dzieła w jej karierze. Jednak życie w cieniu męskich współpracowników i konflikt z legendarnym Le Corbusierem nieomal doprowadziły do całkowitego wymazania Gray z kart historii architektury.

Komiks polskiej rysowniczki Zosi Dzierżawskiej i francuskiej architektki Charlotte Malterre-Barthes przybliża życie i dzieło tej niezwykłej artystki ? prawdziwej wizjonerki, która nie idąc na kompromisy zawsze szukała artystycznej doskonałości.

Frank Miller „Kserkses” | Opis wydawcy: Frank Miller powraca do świata „300”. Perski król Kserkses wyrusza na kolejną wyprawę wojenną. Chce pomścić swojego ojca Dariusza i zbudować imperium, które przewyższałoby wszystko, co dotąd widziały ludzkie oczy? Grecy jednak stawią mu zaciekły opór prowadzeni przez znakomitego dowódcę Aleksandra Wielkiego. Twórcą scenariusza i rysunków jest Frank Miller, znany z takich serii jak „Sin City”, „Daredevil” czy „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza”.

S?ren Sveistrup „Kasztanowy ludzik” | Opis wydawcy: Jeżeli znalazłeś kasztanowego ludzika, to znaczy, że jest już za późno? Psychopata terroryzuje Kopenhagę ? krwawo morduje swe ofiary, a na miejscach zbrodni pozostawia ręcznie zrobione kasztanowe ludziki. Policja szybko odkrywa, że ślady w tajemniczy sposób prowadzą do dziewczynki, która została uznana za martwą ? chodzi o porwaną rok wcześniej córkę minister spraw społecznych. Do jej zabicia przyznał się pewien mężczyzna, a sprawę uznano za wyjaśnioną. Tragiczny zbieg okoliczności czy też te dwie sprawy faktycznie łączy coś mrocznego? Kim jest tajemniczy morderca? By ocalić niewinnych, detektywi muszą połączyć siły i toczyć walkę z czasem. Ponieważ szaleniec ma misję, która jeszcze się nie skończyła? Nikt nie jest bezpieczny!

Roy Jacobsen „Białe morze” | Opis wydawcy: Poruszająca kontynuacja nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera „Niewidzialnych”. „Życie mieszkańca wyspy to szukanie. (?) Oczy mieszkańca wyspy szukają bez względu na to, czym zajmują się głowa i ręce, niezaznające spokoju spojrzenie krąży po wyspach i morzu, zahacza o każdą najmniejszą zmianę, rejestruje najdrobniejsze znaki, dostrzega wiosnę jeszcze przed jej przyjściem i śnieg, zanim ten namaluje białymi pociągnięciami rowy i dołki, widzi śmierć zwierząt, zanim umrą, i upadek dzieci, zanim się przewrócą, widzi też niewidzialną rybę w morzu pod rojem białych skrzydeł; wzrok to bijące serce mieszkańca wyspy”.

Ingrid na wyspie Barr?y żyje zupełnie sama. Ale nawet tu dosięga ją trauma wojny, gdy morze wyrzuca na brzeg kolejne ciała z zatopionego niemieckiego statku. Jej dojmującą samotność przerwie pojawienie się na wyspie ocalałego żołnierza, który jednak nie mówi po niemiecku? „Białe morze” to mistrzowsko napisana opowieść o wojnie, miłości i odkrywaniu własnej pamięci. Roy Jacobsen w charakterystycznym, oszczędnym stylu kreśli fascynujący portret niezwykle silnej kobiety.

Sigri Sandberg „Ciemność. W obronie mroku” | Opis wydawcy: Od wieków uważana za wroga ? zagrożenie, zło, a nawet śmierć. Niegdyś trudna do pokonania, dziś coraz rzadziej spotykana. Czy ciemności należy się bać? Aż 60% Europejczyków nie ma szansy na to, aby zobaczyć Drogę Mleczną. Światło otacza nas przez całą dobę, zacierając granicę między nocą a dniem. Rozprasza mrok dzięki żarówkom ledowym, ekranom smartfonów i tabletów, ulicznym światłom, diodom i neonom.

Sigri Sandberg wyrusza na daleką Północ w poszukiwaniu całkowitej ciemności. Walcząc z własnym lękiem, przekonuje się, że ciemność jest sprzymierzeńcem człowieka. Zwraca uwagę na narastający problem zanieczyszczenia świetlnego i związane z nim zagrożenia. Spogląda w niebo i tęskni za gwiazdami. W swojej niezwykłej opowieści o mroku udowadnia, że bardziej przerażający od ciemności okazuje się jej brak.

Karin Slaughter „Ostatnia wdowa” | Opis wydawcy: Rutynę rodzinnych zakupów przerywa uprowadzenie Michelle Spivey, matki opuszczającej sklep z jedenastoletnią córką. Śledztwo trwa, policja szuka porwanej, a partner błaga o jej uwolnienie. Bez powodzenia. Jakby Michelle rozpłynęła się w powietrzu.

Miesiąc później, w senne niedzielne popołudnie lekarka sądowa Sara Linton jest na lunchu ze swoim chłopakiem, Willem Trentem, agentem Georgia Bureau of Investigation. Spokój letniego dnia przerywa gwałtowne wycie syren.

Oboje Sara i Will to profesjonaliści. Ale tego jednego dnia instynkt zawodzi ich oboje. W ciągu kilku godzin sytuacja wymyka się spod kontroli: Sara staje się zakładniczką, a Will musi pracować pod przykrywką. Wydarzenia tego dnia zaprowadzą ich w odległe tereny Appalachów, ku przerażającej prawdzie o tym, co rzeczywiście stało się z Michelle Spivey.

Leszek Herman „Sieci widma” | Opis wydawcy: Jeden prom, kilku bohaterów i wzburzone morze. Napięcie, sensacja i trudna do rozwikłania zagadka. Leszek Herman ? autor bestsellerowych powieści „Sedinum”, „Latarnia umarłych” oraz „Biblia diabła” ? zabiera czytelnika w przygodowo-kryminalną podróż, która nie może skończyć się dobrze.

Początek czerwca. Piątek. Terminal Promowy w Świnoujściu. Dochodzi 22:45, gdy ostatni samochód znika w czeluściach ładowni, a zaraz potem zamykają się za nim stalowe wrota. Kilkanaście minut później rozlega się dźwięk syreny okrętowej i wielki biały prom odrywa się od nabrzeża? Rejs do Ystad i rozpoczynające się wakacje splatają ze sobą losy kilkorga pasażerów. Młode małżeństwo z sześcioletnim synkiem wybiera się w sentymentalną podróż do Norwegii. Sześcioro młodych ludzi jedzie na szaloną wakacyjną wyprawę do Skandynawii. Zdesperowana młoda dziewczyna porzucona przez żonatego mężczyznę udaje się za nim w pogoń, licząc, że nie wszystko jeszcze stracone. Małżeństwo w średnim wieku płynie odwiedzić mieszkającą w Szwecji córkę.

Wszyscy zostawiają za sobą na lądzie różne sprawy, różne strachy i mniejsze lub większe problemy, które i tak wkrótce dopadną każdego z nich na morzu. Ta noc na promie miała być po prostu miła i atrakcyjna. Stała się jednak prawdziwie przerażająca ? z powodu tego, co wydarzyło się tydzień wcześniej w Szczecinie, a także kilka lat wcześniej w Rotterdamie?

Neil Gaiman i inni „Sandman Uniwersum” | Opis wydawcy: Gratka dla miłośników twórczości Neila Gaimana. Wielki powrót do uniwersum Sandmana! Kiedy fani Władcy Snów na całym świecie uwierzyli, że saga o Sandmanie dobiegła końca, Neil Gaiman wraz z innymi scenarzystami i całym gronem zdolnych rysowników postanowił przedstawić kilka nowych opowieści rozgrywających się w świecie Śnienia. Tom „Sandman Uniwersum” skrótowo wprowadza czytelnika w różne zakątki Gaimanowskiego świata, a wszystkie zarysowane w nim wątki zostaną rozwinięte w czterech odrębnych seriach zatytułowanych: „Śnienie”, „Dom Szeptów”, „Lucyfer” i „Księgi Magii”.

Historie opowiedziane w tym komiksie wymyślił Neil Gaiman, autor licznych bestsellerowych książek fantasy i grozy, m.in. „Amerykańskich bogów”, „Koraliny”, „Nigdziebądź”, oraz scenariuszy do komiksów takich jak „Sandman”, „1602”, „Śmierć”. Scenariusz napisali Simon Spurrier, Kat Howard, Nalo Hopkinson i Dan Watters. Ilustracje wykonali Bilquis Evely, Tom Fowler, Dominike Stanton i inni.

Simon Spurrier, Bilquis Evely „Śnienie tom 1: Ścieżki i wpływy” | Opis wydawcy: Pierwszy tom jednej z czterech nowych serii komiksowych rozgrywających się w wymyślonym przez Neila Gaimana uniwersum Sandmana. W krainie Śnienia źle się dzieje. Daniel, Władca Snów, opuścił królestwo i pozostawił niestrzeżone granice. Jego wierny namiestnik Lucien czuje, że traci rozum, w miarę jak kraina Króla Snów zaczyna się rozpadać. A inni mieszkańcy Śnienia, począwszy od potwornej i przekupnej Dory, aż po szorstkiego i niewzruszonego Merva Dyniogłowego, walczą ze sobą, żeby zachować, ile tylko się da. Lecz prawdziwy koszmar dopiero nadejdzie. Z czarnej skrzyni, pełnej niechcianych nocnych mar, wyłoni się zapomniane monstrum ? zło, które przez ponad sto lat pozostawało uwięzione. Sędzia Stryk, ze swą żelazną ręką i konopnym sznurem, zaprowadzi nowe porządki w Śnieniu, przerabiając je na swoje posępne i krwawe podobieństwo.

Album został stworzony pod artystyczną opieką Neila Gaimana przez doświadczonego brytyjskiego scenarzystę Simona Spurriera (m.in. serie „Lobster Random”, „The Simping Detective”) oraz Bilquis Evely, młodą brazylijską rysowniczkę, która zyskała uznanie jako autorka ilustracji do opowieści napisanych przez Grega Ruckę ? „Wonder Woman” i „Lazarus”.

Benoît Peeters, François Schuiten „Mroczne Miasta. Urbikandyjska gorączka” | Opis wydawcy: Eugen Robick, pełniący w Urbicandzie funkcję urbatekta, pragnie wypełnić lukę architektoniczną w mieście, która zaburza jego symetrię. Staje jednak w obliczu niepowstrzymanego rozrostu Sieci, która swój początek bierze w tajemniczym sześcianie znalezionym na placu budowy. Będąca poza kontrolą Sieć wstrząśnie miastem i jego mieszkańcami, poczynając od wywrócenia do góry nogami życia samego Robicka. Szorstki mężczyzna spotyka Sophie, właścicielkę domu publicznego, ściera się ze swoim najstarszym przyjacielem, inżynierem Thomasem Brochem, a nawet daje się uwięzić…

Boris Golzio „Kroniki Francine R.” | Opis wydawcy: Gestapo aresztowało Francine R. i jej siostrę 6 kwietnia 1944 roku. Powodem był udział ich brata Joann?sa w ruchu oporu. Obie kobiety najpierw znalazły się w transporcie z innymi uwięzionymi, a potem je rozdzielono. Siostra Francine trafiła do obozu pracy w Hanowerze, a ona sama najpierw do obozu w Ravensbruck, a potem do jednej z fabryk broni doglądanych przez Hermana Göringa.

Podróż Francine była niezwykle ciężka. Bito ją od momentu aresztowania przez Gestapo, nieustannie poniżano, przewożono bydlęcymi wagonami, szczuto psami na platformach obozów pracy, poddawano medycznym eksperymentom, delegowano do rozbierania zwłok i odbierania dobytku żywym, zmuszano do katorżniczej pracy? Jednak kobieta nigdy nie utraciła nadziei, że wyjdzie z tego piekła żywa.

O swoich wojennych przeżyciach Francine opowiedziała ze szczegółami Borisowi Golzio. Ten przez długi czas nie wiedział, co z tym szokującym materiałem zrobić, by w końcu zdecydować się na uczynienie z tej rozmowy powieści graficznej. Każde słowo w komiksie pochodzi z opowieści Francine i oddaje jej dosadny sposób mówienia, powtórzenia, wahnięcia w głosie. Wszystko po to, by jak najbardziej zbliżyć się do prawdy ukrytej w słowach kobiety. Jednej z wielu uwięzionych, których głos, każde słowo powinny zostać ocalone od zapomnienia.

Wojciech Orliński „Człowiek, który wynalazł internet” | Opis wydawcy: Autor książki „Lem. Życie nie z tej ziemi” bierze pod lupę historię człowieka, który opracował techniczne założenia internetu. Pierwsze łącze sieci według pomysłu Paula Barana uruchomiono w 1969 roku w Kalifornii, a było to możliwe po tym jak urodzony w polskim Grodnie inżynier przekonał do zainwestowania w swój pomysł amerykańskich generałów. Paul Baran pracował przy konstrukcji pierwszego komercyjnego komputera UNIVAC, pierwszej rakiety typu „cruise missile” i przy narodzinach technologii Hi-Fi. Zanim wprowadzono w życie jego pomysły, Paul Baran przewidział wideokonferencje, internetowe zakupy, a także powszechność prywatnych urządzeń interaktywnych z dostępem do wielkich baz wiedzy, dziś znanych jako laptopy i smartfony. Przewidział też związane z Internetem zagrożenia dla prywatności i demokracji. Niestety, politycy nie dorównywali mu geniuszem i tak zostało do dziś: Internet to arcydzieło inżynierii, ale od strony regulacji prawnych, kompletna fuszerka.

Adam Higginbotham „O północy w Czarnobylu” | Opis wydawcy: Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, które przyćmiły nieznaną historię największej katastrofy nuklearnej XX wieku. Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jądrowej i fizyce nuklearnej ? tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały obalone. Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach. Nikt nie wiedział, że do budowy elektrowni kazano użyć materiałów, które nie były nawet produkowane w ZSRR, a wcześniejsze wypadki i incydenty kwalifikowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego ? aż do teraz.

Adam Higginbotham dzięki licznym wywiadom z świadkami, a także dostępowi do odtajnionych akt i nieopublikowanych dotąd wspomnień, przedstawia nieznaną historię Czarnobyla. Pisze o powstaniu elektrowni, o życiu mieszkańców Prypeci, o absurdach ZSRR. Skupia się na przebiegu tragedii, kulisach działań propagandowych oraz skutkach wybuchu. Snuje przejmującą opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy.

Takiej książki jeszcze nie było. Wątek społeczny przeplata się z naukowym, historia zwykłych ludzi rozgrywa się na tle wyścigu technologicznego. „O północy w Czarnobylu” to zwieńczenie ponad dziesięcioletniej reporterskiej pracy nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy ? nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady. Więcej o książce.

Łukasz Modelski „Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek” | Opis wydawcy: Biblia smakoszy i erudytów, czyli rozmowy o literaturze i kuchni. Co jada szatan u Bułhakowa? Jak gotuje Julian Barnes? Czy przy politycznych dysputach lepiej sprawdza się piwo smichovskie Jaroslava Haška, a może czerwone wino Rolanda Barthes?a? Upodobania kulinarne tajnych agentów, zarówno u Iana Fleminga, jak i Umberto Eco, mogą zadziwić. Za to postacie Hrabala hołdują raczej tradycyjnym przysmakom. Ernest Hemingway i Francis Scott Fitzgerald dzielą się pulardą z truflami, Charles Dickens je ostrygi od ulicznego sprzedawcy, a Miguel de Cervantes i Jan Potocki wspólnie podziwiają kastylijskie duszone mięso z warzywami.

Po siedmiu latach prowadzenia kultowej „Drogi przez mąkę”, Łukasz Modelski wybrał 50 najbardziej literackich spośród przeprowadzonych rozmów, nadając nowy sens pojęciu „literatura dla kucharek”. Na końcu każdej z nich znaleźć można przepis na najważniejsze z omawianych dań.

Rosella Postorino „Przy stole z Hitlerem” | Opis wydawcy: Międzynarodowy bestseller oparty na prawdziwej historii z czasów II wojny światowej. Rodzice dwudziestosześcioletniej Rosy Sauer odeszli, a jej mąż Gregor walczy na wojnie. Zubożała i samotna podejmuje decyzję opuszczenia rozdartego wojną Berlina, by zamieszkać z teściami na wsi. Wydaje jej się, że znajdzie tam schronienie. Pewnego ranka do ich drzwi pukają esesmani, aby oznajmić jej, że została powołana do bycia testerką Hitlera: trzy razy dziennie, ona i dziewięć innych kobiet udają się do tajnej siedziby Hitlera w Wilczym Szańcu, aby próbować jego potraw, zanim on to zrobi.

Zmuszone do jedzenia tego, co mogłoby je zabić, degustatorki zaczynają dzielić się na dwie grupy: fanatyczki lojalne Hitlerowi oraz kobiety takie, jak Rosa, upierające się, że nie są nazistkami, pomimo tego, że każdego dnia ryzykują własne życie dla Hitlera. W pewnym momencie wszyscy zaczynają się zastanawiać, czy stoją po złej stronie historii. „Przy stole z Hitlerem” budzi prowokacyjne pytania o współudział w zbrodniach, poczucie winy i przetrwanie.

Joanna Opiat-Bojarska „Kryształowi tom 3: Polowanie” | Opis wydawcy: Z policyjnej broni padają strzały. Ginie mężczyzna podejrzany o porwanie. Sprawę prowadzi Driver ? outsider z konieczności, rozwodnik z wyboru, glina z krwi i kości. Czwórka obecnych przy zdarzeniu stróżów prawa trafia pod lupę Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Ich zeznania są wyjątkowo spójne, ale tylko do czasu, gdy jedno z nich ginie pod kołami pociągu.

Gdy pojawiają się anonimy i wzajemne oskarżenia, funkcjonariusze tracą poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do swoich partnerów. Ich ofiarą pada Driver, który decyduje się wyznać prawdę dziennikarce. W kawiarni, gdzie są umówieni, czeka na niego płatny zabójca?

Mogłoby się wydawać, że w brutalnym świecie poradzą sobie tylko mężczyźni, tymczasem zastępcą naczelnika BSWP zostaje Zośka. Mundurowi myślą, że władza uderzyła jej do głowy, nie wiedzą jednak, że Zośka także może pociągnąć za spust.

Anne Goscinny, il. Catel „Lukrecja” | Opis wydawcy: Cześć, jestem Lulu! I tyle z dobrych wiadomości. Moje życie jest pełne katastrof. Marzyłam o psie, ale dostałam? żółwia. Nazwałam go Madonna. Nie mogłam doczekać się szkolnej wycieczki, dopóki moja mama nie zgłosiła się na opiekunkę (na ochotnika!) A gdy zrobiłam imprezę, to wpadła na nią, uwaga? babcia. Dobrze, że chociaż nauczyła nas grać w karty. I teraz wymiatamy w szkole z Aliną, Karoliną i Pauliną. Choć przyznam szczerze ? gdy po szkolnym korytarzu przechodzi pewien chłopak ze starszej klasy, to nie mogę się skupić.

Anne Goscinny ? w dzieciństwie spędzała czas z „Mikołajkiem” i innymi chłopięcymi postaciami, ale już w głębi duszy marzyła o świecie Lukrecji! Córka Rene Goscinnego we własnej historii kierowanej do młodych czytelników. Więcej o książce.

Pierre Dubois, Zbigniew Kasprzak „Bez twarzy” | Opis wydawcy: Najnowszy komiks znanego polskiego rysownika Zbigniewa Kasprzaka! XVII wiek, czasy wojny trzydziestoletniej. Ogromne obszary Europy zostały spustoszone przez walczące ze sobą armie. Zmagania trwają od tylu lat, że zwykli żołnierze już nie pamiętają, za kogo i za co się biją. Oddział najemników zwanych ludźmi bez twarzy, uciekając przed liczniejszym wrogiem, zapuszcza się w góry, po czym trafia do zagubionej doliny, gdzie nikt nie słyszał o pustoszącej świat zawierusze. Co czeka wychowanych na polu bitwy łupieżców w krainie wydającej się rajem? Czy ludzie, którzy ledwie pamiętają czasy pokoju, są w stanie dostosować się do normalnego życia? Być może zdołają zapomnieć o wojnie, ale czy wojna zapomni o nich?

Scenariusz „Bez twarzy” napisał Pierre Dubois, francuski autor cykli przygodowych, w których dużą rolę odgrywają dawne wierzenia celtyckie i baśnie bretońskie (m.in. „Le grimoire du petit peuple”, „Les lutins”, „La légende du changeling”). Twórcą ilustracji do albumu jest jeden z najbardziej znanych na Zachodzie polskich grafików, Zbigniew Kasprzak („Yans”, „Podróżnicy”, „Dziewczyna z Panamy”, „Halloween Blues”).

Steve Niles, Bernie Wrightson „Frankenstein żyje, żyje!” | Opis wydawcy: Album „Frankenstein żyje, żyje!” powstał z inspiracji nieśmiertelnym klasykiem gotyckiego horroru pióra Mary Shelley i stanowi kontynuację opowieści o stworzonym przez Wiktora Frankensteina prometejskim potworze, który wędruje w poszukiwaniu swojego człowieczeństwa. Komiks napisał i zilustrował duet również iście klasyczny: Steve Niles i Bernie Wrightson.

To wydanie zbiorcze zawiera czteroczęściową serię oraz obszerną galerię niepublikowanych dotąd projektów i szkiców Wrightsona. Uzupełniające ilustracje do ostatniego rozdziału stworzył Kelley Jones, wyznaczony osobiście przez rysownika do dokończenia serii „Frankenstein żyje, żyje!”.

Brian Azzarello, Eduardo Risso „Księżycówka tom 2: Pociąg rozpaczy” | Opis wydawcy: Lou Pirlo sądził, że jego kłopoty wreszcie się zakończyły, gdy on i jego nowa dziewczyna, Delia, wskoczyli do pociągu jadącego do Nowego Orleanu, zostawiając za sobą wieśniaków z Appalachów i zabójców nowojorskiej mafii.

Kłopoty jednak mają to do siebie, że zwykły podążać za Lou. Zresztą nie tylko kłopoty. Widzicie, Lou został ugryziony przez wilkołaka i na jego drodze wciąż pojawiają się ci, którzy nie zatrzymają się przed niczym, aby go usidlić lub odstrzelić.

Brian Azzarello oraz Eduardo Risso ? duet nagrodzony Eisnerem za ich wspólne osiągnięcie, jakim była klasyczna już seria „100 Naboi” ? kontynuują gangsterską opowieść z domieszką horroru!

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi