30 marca-5 kwietnia 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

5 kwietnia 2020


Kolejna porcja nowości na czas epidemii. Zapraszamy na przeglądać najciekawszych książek i komiksów, które ukazały się w dniach od 30 marca do 5 kwietnia.

Box Brown „Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę” | Opis wydawcy: „Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę” Boxa Browna to opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych używek w historii ludzkiej cywilizacji. Towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów jako święty element religijnych rytuałów, lekarstwo, środek odurzający albo wprowadzający w bitewny szał.

W 1519 roku na amerykański kontynent przywieźli ją konkwistadorzy, m.in. Hernan Cortés, którzy korzystając z żyznej gleby i dobrych warunków zakładali jej plantację, by plony sprzedawać z dużym zyskiem w Europie. Lokalna ludność, szczególnie z terenów dzisiejszego Meksyku, zaczęła ją jednak stosować jako używkę pozwalającą przyjemnie spędzać czas.

Gdy na początku XX wieku Meksykanie w poszukiwaniu pracy nielegalnie emigrowali do Stanów Zjednoczonych zabierali ze sobą trawkę, którą dzielili się z wykonującymi podobnie niewolnicze prace Afroamerykanami. Nie potrzeba było wiele czasu, by amerykańscy prawodawcy powiązali używkę z etnicznymi mniejszościami i tym samym uznali ją za równie niebezpieczną dla zdrowej społecznej tkanki, co one.

W opartym na faktach komiksie Box Brown przedstawia historię trawki i pokazuje, dlaczego w wielu miejscach na całym świecie stała się ona wrogiem publicznym.

Jeff Lemire „Twardziel” | Opis wydawcy: Derek Ouelette czasy sportowej chwały ma już za sobą. Jego kariera hokeisty zakończyła się dziesięć lat temu brutalnym incydentem podczas meczu. Od tamtej pory Derek mieszka w rodzinnym miasteczku na północy Kanady. Wykorzystuje swoją reputację, nadużywa alkoholu i bierze się za łby z każdym, kto staje mu na drodze. Nie spodziewa się tylko jednego ? że jego siostra, Beth, której nie widział od lat, nieoczekiwanie zjawi się w mieście, uciekając przed okrutnym chłopakiem.

Rodzeństwo znajduje schronienie w zacisznej chatce myśliwskiej położonej głęboko w lesie. Tam brat i siostra podejmują próbę odnowienia więzi rodzinnych, rozliczając się z bolesnych tajemnic. Tymczasem tropem Dereka i Beth podąża jej były chłopak. Oboje obawiają się, że nieuchronna konfrontacja może doprowadzić do sytuacji, po której nie będzie już odwrotu…

„Twardziel” jest komiksem jednocześnie wzruszającym i wstrząsającym. To prawdziwe arcydzieło jednego z najbardziej uznanych autorów świata komiksu. Głęboko poruszająca i pięknie ilustrowana opowieść o rodzinie, tradycjach i dążeniu do przerwania cyklu przemocy za wszelką cenę.

Kurt Vonnegut „Rysio Snajper” | Opis wydawcy: Czarna komedia o zbrodni, karze i bezlitosnym przeznaczeniu. Narrator książki, Rudy Waltz, zyskał przydomek Rysio Snajper po tym, jak w wieku dwunastu lat przypadkowo zastrzelił z karabinu ciężarną kobietę. To wydarzenie na zawsze definiuje życie bohatera, które staje się niekończącym pasmem nieszczęść.

„Rysio Snajper” ? to typowo po Vonnegutowsku zabawne, ale i przejmujące satyryczne spojrzenie na śmierć niewinności. Wśród przerażających zdarzeń ? podwójnego morderstwa, niebezpiecznej dawki promieniowania, urwanych głów czy zniszczenia miasta przez bombę neutronową ? tytułowy bohater powieści zabiera czytelnika na zwariowane poszukiwanie przebaczenia i szczęścia.

różni autorzy „Opowieści niesamowite z języka niemieckiego” | Opis wydawcy: Tom trzeci serii niesamowitych opowieści gromadzi nowele pisane po niemiecku. Mamy w zestawie Niemców, Austriaków i Szwajcara; „baśniopisarzy i metafizyków”. Pełne mrocznego klimatu, wysublimowane literacko utwory takich tuzów, jak Johann Wolfgang Goethe, Heinrich von Kleist, Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, Heinrich Mann, Thomas Mann, Gustav Meyrink, ale i perełki mniej znanych pisarzy: Oskara A.H. Schmitza, Paula Ernsta, Hannsa Heinza Ewersa, Paula Rohrera. Jak zawsze w świetnych przekładach.

Andrew Caldecott „Miasteczko Rotherweird” | Opis wydawcy: Witamy w miasteczku Rotherweird! Rok 1558: Dwanaścioro dzieci o talentach niewiarygodnych jak na ich wiek zostaje wygnanych przez królową do miasta Rotherweird. Niektórzy uważają je za wyjątkowe, inni za pomiot szatana. Jednak wszyscy zgodnie uznają, że trzeba je traktować z respektem i? obawą.

Czterysta pięćdziesiąt lat później miasto nadal żyje odizolowane od reszty Anglii. I wciąż rządzone historycznym prawem. Niezależne, ale zobowiązane do przestrzegania jednego dziwnego warunku: absolutnie nikomu nie wolno badać miasta i jego przeszłości.

I wtedy do miasta przybywa dwóch ciekawskich gości z zewnątrz: Jonah Oblong, nauczyciel w miejscowej szkole oraz złowrogi miliarder sir Veronal Slickstone, który planuje odnowić zrujnowany miejski pałac. Chociaż kierowani całkowicie różnymi motywami, Slickstone i Oblong starają się połączyć przeszłość z teraźniejszością, aż w końcu zaczynają wyścig z czasem ? oraz ze sobą nawzajem. Konsekwencje będą śmiertelne i zapowiadają apokalipsę?

Icchok Lejb Perec „Opowiadania chasydzkie i ludowe” | Opis wydawcy: Zbiór drobnych tekstów Pereca, klasyka literatury żydowskiej, wprowadza w bogaty, różnorodny ? i nieodżałowany ? świat wyobrażeń, wierzeń i życia codziennego dawnej społeczności polskich Żydów.

Niektóre opowiadania to poetyckie obrazki czy przypowieści („Bard”, „Cudzoziemski ptak”), inne odnoszą się do religijno-magicznego postrzegania rzeczywistości (np. „Reb Jochanan”, „U wezgłowia konającego”, „Chełmski mełamed”), jeszcze inne mówią o problemach, przed jakimi stawiała ludzi rzeczywistość końca XIX i początku XX wieku („O historii”, „Lag baomer”).

Robyn Harding „Umowa” | Opis wydawcy: Mroczna wersja „Pretty Woman”. Przerażający thriller o miłosnej obsesji. Nat, studentka nowojorskiej akademii sztuk pięknych, nie radzi sobie finansowo, a współlokatorki grożą jej eksmisją. Koleżanka ze studiów, która opływa w luksusy, podsuwa Nat pewien pomysł: znaleźć w internecie bogatego mężczyznę, który będzie płacił za jej towarzystwo, a nawet może zgodzi się na stałą, miesięczną pensję. Podobno wiele dziewczyn tak robi?

Gabe, przystojny adwokat, jest znacznie starszy od Nat. Wydaje się idealnym kandydatem. Mija miesiąc, romans kwitnie, świata poza sobą nie widzą. Nat jednak nie wie, że Gabe ma rodzinę i wcale nie zamierza rozwieść się z żoną. Gdy mężczyzna w końcu zrywa z dziewczyną, ta wpada w obsesję: śledzi Gabe?a, nęka go SMS-ami, szantażuje zawiadomieniem żony, nawet zaprzyjaźnia się z jego córką. Gabe jest gotów na wszystko, by bronić swojego wygodnego, poukładanego życia. A czy Nat gotowa jest zabić?

Robert Aickman „W głębi lasu. Opowieści upiorne i śmiertelne” | Opis wydawcy: Zbiór upiornych opowieści brytyjskiego klasyka Roberta Aickmana (1914-1981), porównywanego do MR Jamesa i Waltera de la Mare. Jak sam twierdził, „opowieści o duchach stanowią próbę wyobraźni. Ich doniosłość tkwi po części w tym, że wyobraźnię każdego z nas powinno się poddawać próbie, a w dzisiejszych czasach daje się jej strasznie małe pole do działania, przez co w rezultacie społeczeństwu grozi obłęd. Opowieść o duchach jest w szczególności wielkim pojednawcą w granicach królestwa miłości i śmierci, jedynych rzeczy, które naprawdę mają znaczenie. Z tego też powodu historii o duchach znacznie bliżej do dzieła sztuki: tylko artysta potrafi wzbudzić dreszcz i doprowadzić do absolutnego oczyszczenia”.

Dennis E. Taylor „Nasze imię Legion, Nasze imię Bob” | Opis wydawcy: Bob Johanson właśnie sprzedał swoją firmę informatyczną i już nie może się doczekać życia pełnego atrakcji ? książek do przeczytania, filmów do obejrzenia i miejsc do odwiedzenia. Więc to trochę niesprawiedliwe, gdy po chwili śmiertelnie potrąca go samochód.

Budzi się sto lat później i stwierdza, że odmrożeńcy nie mają już żadnych praw, jest więc własnością państwa. Został przekopiowany do komputera i ma zostać inteligencją sterującą międzygwiezdną sondą kosmiczną, szukającą planet do zamieszkania. Stawka jest wysoka ? co najmniej trzy inne państwa próbują pierwsze wystrzelić takie sondy, a nie grają czysto.

Najbezpieczniej mu będzie w kosmosie, jak najdalej od Ziemi. Ale tak mu się tylko wydaje. Bowiem wszechświat też jest pełen wrednych istot, które wcale nie lubią, gdy wkracza się na ich teren.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi