3-9 grudnia 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

8 grudnia 2018


Większość wydawców zdążyła już opublikować w ostatnich tygodniach najważniejsze premiery końca roku. Niemniej jednak możecie jeszcze spodziewać się w grudniu nowości książkowych, które przypadną wam do gustu. Oto najciekawsze tytuły, które trafiły do sprzedaży w dniach od 3 do 9 grudnia.

Opis wydawcy: Kolejny tom przygód komisarza Maigreta autorstwa klasyka kryminału, Georgesa Simenona. Kiedy Armand de Saint-Hilaire zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie, sprawa trafia do Maigreta. Bo zastrzelony hrabia to były ambasador i do śledztwa należy podejść delikatnie. Szybko się okaże, że to historia jak z taniego romansu, nawet jeśli wplątane są w nią osoby z wyższych sfer. A komisarz Maigret tego świata kompletnie nie zna, co od pierwszych chwil bardzo go irytuje.

Opis wydawcy: Czy istnieje czeska książka, którą Czesi wolą od „Szwejka”? Nie, powiecie. A jednak! Istnieje i po 60 latach powraca w nowym polskim przekładzie! Powieść Zdeňka Jirotki od 1942 niezmiennie bawi kolejne pokolenia czeskich czytelników. Autor wydał ją jako swój debiut i właściwie do końca (wcale nie krótkiego, bo 92-letniego) życia mógłby siedzieć z założonymi rękami ze (słusznym) przekonaniem, że dla literatury czeskiej zrobił wystarczająco dużo.

W czym tkwi czar Saturnina? To absurdalny angielski humor w czeskim wydaniu. Miks idealny. Perypetie charyzmatycznego służącego Saturnina (pierwowzorem bohatera była postać angielskiego kamerdynera Jeevesa z humoresek P.G. Wodehouse?a), jego oryginalnego pana, irytującej ciotki Kateřiny, jej syna Milouša, doktora Vlacha, pięknej panny Barbory i innych barwnych postaci podbiły serca Czechów tak skutecznie, że powieść 75 lat po premierze zwyciężyła w plebiscycie Książka Stulecia Magnesia Litera, pokonując samego „Szwejka”. Wcześniej, w 1994, zdobyła tytuł Książka najbliższa sercu w konkursie zorganizowanym przez Czeską Telewizję.

Opis wydawcy: Przyjaciele, którzy wiele mogą sobie dać i wiele mogą się od siebie nauczyć. Ukochana opowieść milionów młodych czytelników w Australii i na całym świecie po raz pierwszy wydana w Polsce. Ekranizacja z Geoffreyem Rushem w kinach już w styczniu 2019 roku!

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala ? pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

Opis wydawcy: Zbiorczy album autorstwa Moebiusa (Jeana Girauda, 1938?2012), francuskiego klasyka gatunku, zawiera trzy tomy: „Arzach”, „Szalony Erektoman” i „Wakacje Majora”. Mistrz opowiadania obrazem kolejny raz ukazuje nam zwariowany wszechświat, w którym wszystko jest możliwe. W „Arzachu” Moebius prowadzi narrację bez słów, a samo dzieło stanowi refleksję na temat lektury, tworzenia i przekazywania fabuł. Poza tym można w nim znaleźć dużo elementów onirycznych i nawiązujących do śmierci. Zabiera nas także w podróż ze zwykłą francuską rodziną, która zbacza z drogi, aby szybciej dojechać na wakacje. Turyści gubią się i zaczynają przeżywać irracjonalne przygody. W „Szalonym Erektomanie” przestrzega przed skutkami lekceważenia zakazów? Policji Antywzwodowej. W zbiorze historii „Wakacje Majora” pojawia się opowieść o stereotypowym Francuzie, a także dużo zabawy z konwencją i narracją.

W 1986 roku wydawnictwo Marvel postanowiło przedstawić amerykańskiej publiczności wszystkie dzieła francuskiego artysty stworzone do połowy lat 80. Na potrzeby rynku amerykańskiego komiksy musiały zostać pokolorowane. Puryści okrzyknęli ten zabieg świętokradztwem, ale barwna edycja biła w USA rekordy sprzedaży. Niedługo potem ukazała się także we Francji. Przedstawiamy kolorową wersję trzech komiksów w zbiorczym tomie.

Opis wydawcy: Drugi ze zbiorczych albumów kultowej serii opowiadającej o przygodach Cliftona ? sławnego agenta MI5, a potem detektywa amatora! Publikacja zawiera cztery tomy: „Matoutou-falaise”, „Klan McGregorów”, „Śmiertelny sezon” i „Pocałunek Kobry”. Życie emerytowanego pułkownika Cliftona wydaje się niezwykle spokojne… Ale nic bardziej złudnego: nawet kiedy wąsaty detektyw amator wyjeżdża na wakacje, musi być przygotowany na wiadomość, że czeka na niego ważne zadanie, bo wszędzie czyhają szpiedzy i złoczyńcy. Czy to na Martynice, czy w Szkocji, czy w Londynie nie brakuje przygód, a dziarski emeryt bardzo chętnie podejmuje każde wyzwanie. I choć nie wszystko wychodzi mu najlepiej, można być pewnym, że wystawi się na największe niebezpieczeństwo, aby zwyciężyła sprawiedliwość… oraz zatriumfowały interesy tajnych służb Jej Królewskiej Mości.

Rysownikiem wszystkich historii zamieszczonych w tym albumie oraz scenarzystą trzech z nich jest słynny belgijski twórca Bédu (Bernard Dumont), autor bardzo popularnej w Polsce serii „Hugo”.

Opis wydawcy: Kazimierz Mann (1910?1975) był artystą, lwowiakiem, więźniem stalinowskiego więzienia, bywalcem SPATiF-u, synem, mężem, ojcem. Ze wspomnień jego syna Wojciecha wyłania się postać człowieka niezależnego, zbuntowanego wobec peerelowskiej rzeczywistości, żyjącego po swojemu, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiającego najbliższych. „Artysta” to wzruszająca i zabawna opowieść nie tylko o niezwykłym człowieku, jego talencie i poruszających wyobraźnię dziełach, ale także o sile pamięci i rodzinnych więzi.

„Nie oceniałem jego obrazków, były taką samą częścią mojej codzienności jak meble w mieszkaniu, firanki w oknach czy kolor ścian. Jednak słuchając mimochodem tego, co ojciec mówił o różnych wydarzeniach czy faktach artystycznych, zacząłem orientować się, jak ważne jest rozróżnianie tego, co brzydkie, a co ładne. Nie potrafię powiedzieć, czy wieloletnie obcowanie ze sztuką, którą tworzył, ukształtowało mój gust, ale z całą pewnością pozwoliło mi docenić to, co robił. Jakby na przekór oficjalnie dominującej szarzyźnie i braku fantazji tamtych lat, jego obrazy uderzały feerią kolorów i śmiałością ich zestawiania. Mam to szczęście, że mimo dość lekceważącego podejścia Kazimierza Manna do archiwizacji swoich prac, udało mi się część z nich uratować i wszystko, co wisi u nas na ścianach, to właśnie jego dzieła. Kim był?” ? pisze Wojciech Mann.

Opis wydawcy: „Uważam go za najwybitniejszego pisarza mego pokolenia”, napisał w roku 1951 Jerzy Giedroyc o Czesławie Straszewiczu. Ten ostatni był prozaikiem i krytykiem literackim, który po II wojnie znalazł się na emigracji w Urugwaju. Dzięki Giedroyciowi Straszewicz zaczął publikować w „Kulturze” i napisał „Turystów z bocianich gniazd”, jedną najważniejszych i najśmieszniejszych książek emigracyjnych. „Listy 1946-1962” to nieocenione, unikalne źródło wiedzy o powojennych losach Straszewicza, jego literackich planach, współpracy z „Kulturą” i Radiem Wolna Europa. Są tu też cenne fragmenty wspomnieniowe. Interesujące są uwagi poświęcone Gombrowiczowi, z którym Straszewicz opuścił kraj latem 1939 roku. „Listy 1946-1962” pełne też są jego specyficznego humoru. Całość składa się na fascynujący autoportret jednego z ciekawszych i zarazem zapomnianych prozaików polskich minionego stulecia. Stanowi także ważne uzupełnienie i poszerzenie Giedroyciowej „rzeczpospolitej epistolarnej”. Wyłania się z niej wreszcie piękna historia przywrócenia literaturze Czesława Straszewicza. Piękna, ale ostatecznie dramatyczna, może nawet smutna.

Opis wydawcy: Kultowy zbiór baśniowych opowiadań dla dzieci, na którym wychowało się kilka pokoleń polskich czytelników, po raz pierwszy ukazuje się w pełnej wersji i z oryginalnymi rysunkami w serii Mistrzowie Światowej Ilustracji.

Dwadzieścia siedem mądrych i dowcipnych opowieści, pełnych zaskakujących przypadków, szczęśliwych zbiegów okoliczności i cudów. O rezolutnych służących i nieskorych do ożenku królach, rozkapryszonych królewnach i zdolnych, ale niedocenianych krawcowych, młodych chłopcach i starych zrzędach, bezimiennych kwiatach, zapomnianych rozkazach i złotej rybce, która chciała poślubić Księżyc?

Opis wydawcy: Pierwsza biografia jednego z największych kompozytorów epoki. Sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: „że nie temperował jęzora”. Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.

Trzecią Symfonią pieśni żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do „Pasji”.

Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego jest opowieścią o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść ? prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

Opis wydawcy: „Conan, Cymeryjczyk, czarnowłosy, o ponurym wejrzeniu, z mieczem w dłoni. Złodziej, rozbójnik, pogromca. Przepełniony melancholią, ale i skory do uciech. Gotów wysadzane klejnotami ziemskie trony zdeptać stopami obutymi w sandały”. Conan barbarzyńca, wykreowany przez Roberta E. Howarda, jest jedną z najpopularniejszych postaci literatury fantastycznej. Tym razem przybywa do Miasta Złodziei, gdzie dowiaduje się o należącej do potężnego czarownika Wieży Słonia, której podobno nie sposób okraść. Czy jest coś bardziej kuszącego od takiego wyzwania? A poza tym nieustępliwy barbarzyńca znów spotka na swojej drodze przebiegłe demony, piękne i niebezpieczne kobiety oraz hardych wojowników. Niech więc Crom liczy trupy!

Opis: Amerykańska mitologia, noir, pulpowy horror, dużo, dużo humoru, niepodrabialny styl rysunków Erica Powella i Mike Mignola na gościnnych występach ? legendarny „Goon” wreszcie w całości po polsku.

Główny bohater, Zbir, mieszka w mieście pełnym zombi, wilkołaków i innych stworów prosto z klasycznych horrorów. Zachodnią połowę miasta opanowały zombi, wskrzeszane przez chorobliwie pragnącego władzy Bezimiennego. Druga połowa miasta pozostaje pod kontrolą Zbira, który nie cierpi wszelkiego rodzaju potworów? Kiedy Bezimienny odkrywa pilnie strzeżony sekret Zbira, równowaga sił w mieście może zostać zachwiana.

Opis wydawcy: Na polecenie Augusta, Alix jedzie do Grecji, aby odszukać zbiory proroctw z wyroczni Apollina. Spartanie, kwestionując autorytet Rzymu, starają się go w tym względzie uprzedzić. W celu wykonania swojej misji, Alix spotyka się z Heraklionem, Spartanin potępia działania swoich kolegów rebeliantów.

Kolejne historie o Aliksie, słynnej postaci stworzonej przez Jacques’a Martina. Bohater, tym razem już jako senator w Rzymie, przeżywa nowe i ekscytujące przygody, które wymyślili scenarzystka Valérie Mangin i rysownik Thierry Démarez. Zbiorczy album zawiera cztery kolejne tomy: „Demony Sparty”, „Skowyt Kybele”, „Góra Umarłych”, „Potęga i wieczność”.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi