29 lipca-4 sierpnia 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi nowościami wydawniczymi, które znalazły się na półkach księgarń w dniach od 29 lipca do 4 sierpnia.
Eleanor H. Porter „Pollyanna dorasta” | Opis wydawcy: Drugi tom kultowej „Pollyanny”. Po rocznej rekonwalescencji po wypadku, na skutek którego straciła władzę w nogach, Pollyanna nadal rozwesela wszystkich pogodną osobowością i niesłabnącym dobrym humorem. Może chodzić! Na dodatek teraz, gdy ciotka Polly wyszła za mąż za doktora Chiltona, cała trójka cieszy się rodzinnym szczęściem.
Pollyanna ma także szansę pojechać do Bostonu, gdzie – jak ma nadzieję – pozna nowych przyjaciół. Została zaproszona przez swoją dawną pielęgniarkę Dellę Wetherby. Della liczy, że dziewczynka będzie miała dobry wpływ na jej pogrążoną w rozpaczy siostrę, która po śmierci męża i zaginięciu siostrzeńca o imieniu Jamie zamknęła się w sobie. Pollyanna angażuje się w jego poszukiwania i rzeczywiście udaje jej się poznać chłopca o tym imieniu. Czy to możliwe, że jej nowy przyjaciel to zaginiony krewny pani Carew?
Z biegiem lat Pollyanna wyrasta na troskliwą młodą damę, która nigdy nie traci charakterystycznej iskry dobrego humoru, mimo że jej rodzinę wkrótce dotyka tragedia, a sama dziewczyna zostaje wplątana w skomplikowany trójkąt miłosny. Potrzeba wyjątkowego człowieka, aby przejść przez to wszystko z uśmiechem na twarzy – na szczęście Pollyanna taka właśnie jest. Fragment książki.
Joanna Siedlecka „Mahatma Witkac” | Opis wydawcy: Autorka „Mahatmy Witkaca” dotarła do ostatnich świadków pamiętających jeszcze Witkacego: Oli Watowej, Ireny Krzywickiej, Anny Linke, Wally Pawlikowskiej. Pokazała też tragikomiczne, peerelowskie losy jego najbliższych, dopełniające katastroficzne wizje Witkacego. Żyli w zbydlęconym świecie, w którym on sam odmówił udziału. Jego żona Jadwiga, stara już i chroma, przepędzona została z krakowskiego kołchozu na Krupniczej przez komunistę Polewkę. Autorka opisała nędzę demonicznych niegdyś modelek, wyprzedających wykonane przez niego portrety w zamian za miejsca w domu starców. Przypomniała tragigroteskę „grzebalnej awantury”, gdy na cmentarzu w Zakopanem, wśród przemówień o polsko-radzieckiej przyjaźni, pochowano ekshumowaną z Polesia, Bogu ducha winną młodą Ukrainkę.
Nowe wydanie „Mahatmy” poszerzone zostało o unikatowe i niepublikowane wcześniej zdjęcia Witkacego na „wyrypach” w ukochanych Tatrach oraz jako męża i nie-męża z żoną i najważniejszymi kobietami jego metafizycznego haremu, a także o trzy nowe rozdziały:
„Ciućka jego tango tańcowała” (o Witkacym jako wirtuozie niepodrabialnego, pełnego komizmu języka, twórcy neologizmów, które weszły do polszczyzny, np. pyfko, papojka, kobietony, bebechy, szpryngle, oraz przekleństw podniesionych do rangi sztuki, np. sturba jego suka, ścierwa ich pyzdry, ty skierdaszony wądrołaju!), „Kronika intymna” (o szczerych, wręcz ekshibicjonistycznych listach Witkacego do żony i przyjaciół, swoistym intymnym dzienniku artysty i człowieka z krwi i kości, ze swadą i humorem relacjonującego swoje twórcze niemoce, jak też kłopoty z zębami i hemoroidami) i „Śpiewki poranne” (o tworzonych zwykle podczas kąpieli żartobliwych wierszykach o tematyce erotycznej, peyotlowej, klozetowej, pisanych dla rozrywki i ucieczki od prześladujących go glątw, często niecenzuralnych, dosadnych, nigdy jednak wulgarnych).
Jerzy Edigey „Strzały na rozstajnych drogach” | Opis wydawcy: W nieprzyjemną marcową noc do budynku Komendy Stołecznej MO zgłasza się Stanisław Kowalski. Przyszedł zaopatrzony w przybory toaletowe i żywność niezbędne przy dłuższym pobycie w więzieniu. Oświadcza, że przed dwoma laty popełnił przestępstwo: brał udział w napadzie rabunkowym, podczas którego zginęły dwie osoby. Wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju, nie może już żyć w stanie nieustającego napięcia i chce dobrowolnie oddać się w ręce władz. Zostaje przyjęty przez majora Witolda Nowakowskiego, który z dystansem podchodzi do wyznania dziwnego przybysza. Uruchamia jednak magnetofon, żeby nagrać każde słowo niezwykłej opowieści, w nadziei, że może uda się rozwikłać sprawę kradzieży sprzed lat, której sprawcy dotąd pozostają na wolności.
John Wyndham „Poczwarki” | Opis wydawcy: Ojciec Davida Strorma nie może ścierpieć nadnaturalnie wielkich koni Angusa Mortona, które nazywa bluźnierstwem przeciwko naturze. Nie zdaje sobie sprawy, że jego własny syn, jego kuzynka Rosalind oraz ich przyjaciele mają niewidoczną aberrację, która określa ich jako mutantów. Jednak w miarę jak David i Rosalind dorastają, coraz trudniej jest ją ukrywać przed starszymi wioski. Wkrótce stają przed wyborem: czekać, aż zostaną zdemaskowani i zabici, lub uciec na przerażające, dzikie Pustkowia…
„Poczwarki” to postapokaliptyczna opowieść o mutacjach genetycznych w zrujnowanym świecie, ukazująca, jak daleko może się posunąć ludzka społeczność, aby się pozbyć odmieńców.
Różni autorzy „Duchy letniej nocy” | Opis wydawcy: Antologia opowiadań grozy brytyjskich i amerykańskich autorów. Literatura grozy, choć jako gatunek wykształciła się na przełomie XVIII i XIX wieku, sięga korzeniami w głęboką przeszłość, odwołując się do mitów, folkloru i wierzeń religijnych różnych narodów. Historie o duchach, wampirach i czarownicach pod pozorami rozrywkowych opowieści z dreszczykiem skrywają głęboką refleksję nad naturą zła i odwiecznym lękiem człowieka przed śmiercią.
Antologia zawiera opowiadania pochodzące ze „złotego okresu” literatury grozy, który przypada na początek XX wieku, kiedy to wraz z rozwojem prasy i czytelnictwa krótkie opowiadania o nadprzyrodzonych zjawiskach publikowane w periodykach zyskały szczególną popularność. Są to opowiadania brytyjskich i amerykańskich pisarzy tamtego okresu, takich jak Ellen Glasgow, John Buchan, Amelia Edwards i Allen Upward, których twórczość stanowi doskonały przykład literatury grozy.
Kevin J. Anderson, Frank Herbert, Brian Herbert i in. „Diuna. Powieść graficzna. Księga III: Prorok” | Opis wydawcy: Ostatni tom graficznej adaptacji „Diuny” Franka Herberta! Paul Atryda został przywódcą Fremenów, lecz świadom jest niebezpieczeństwa wielkiego dżihadu. Lady Jessica wspiera syna, a zarazem próbuje spełnić oczekiwania zgromadzenia żeńskiego, tymczasem baron Vladimir Harkonnen robi wszystko, by rękami Feyda-Rauthy podporządkować sobie Arrakis. Szybkimi krokami zbliża się ostateczna bitwa o jedyne źródło melanżu we wszechświecie.
Filip Zawada „Z punktu widzenia ziemniaka” | Opis wydawcy: Tako rzecze ziemniak. Trochę filozof, trochę najlepszy kumpel, trochę mistrz zen. Czego uczy nas życie? Co komplikuje miłość? Jaki problem najtrudniej jest rozwiązać? Dla ziemniaka nie ma trudnych ani głupich pytań, a jego odpowiedzi są zawsze zaskakujące i przewrotne. Opowieść Filipa Zawady można czytać, oglądać i rozumieć na wiele sposobów (i każdy będzie tym najlepszym). Bo „jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, możesz dojść wszędzie”.
Filip Zawada – pisarz, muzyk, fotograf, autor nagradzanych sztuk teatralnych, finalista Nagrody Literackiej Nike 2020 za powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za „Psy pociągowe” (2012) i „Pod słońce było” (2015). „Z punktu widzenia ziemniaka” to pierwsza książka w stworzonym przez Filipa gatunku „Jung Jang”.
Jen Beagin „Szwajcara” | Opis wydawcy: Po zakończeniu wieloletniego związku Greta wprowadza się do swojej jedynej przyjaciółki na przedmieścia Hudson. Trzystuletni niewyremontowany dom, z wielkim gniazdem pszczół pośrodku kuchni, sprawia, że w listach do nieżyjącej od lat matki, Greta zaczyna się zastanawiać, czy to początek nowego, czy raczej kontynuacja pełnego porażek życia.
Dni spędza, zaglądając w cudze życia: przepisuje notatki z sesji terapeutycznych dla pracującego niekonwencjonalnymi metodami seksuologa. I niespodziewanie zakochuje się w jednej z jego klientek – pięknej mężatce o szwajcarskich korzeniach. Jest zafascynowana tym, jak Flavia radzi sobie z dramatycznym zdarzeniem z przeszłości. Dwie kobiety są swoimi lustrzanymi odbiciami: dystans wobec innych, który opanowały po mistrzowsku, zemści się na nich w momencie przypadkowego spotkania. Czy będą w stanie wyjść poza własne obsesje, by rzeczywiście zobaczyć tę drugą?
Jen Beagin z niezwykłym poczuciem humoru, a zarazem dogłębnym zrozumieniem mechanizmów przemocy, traumy i ich konsekwencji, tworzy ekscentryczną powieść pełną obsesji, dziwactw i niewygodnych pytań.
Katniss Hsiao „Zanim zostaliśmy potworami” | Opis wydawcy: Porywający thriller psychologiczny, który w wirtuozowski sposób obnaża naturę seryjnych morderców. Wybrany w ramach przeglądu „Shoot the Book” w Cannes jako książka o dużym potencjale ekranizacji.
Wydaje ci się, że potwór jest zły z natury. To stwarza między wami bezpieczny dystans. A może w rzeczywistości nie różnicie się aż tak bardzo? Zapach śmierci i rozkładu to jedyne, co jest w stanie poczuć Ning. Kiedyś obdarzona ponadprzeciętnym węchem, wskutek gwałtownych przeżyć straciła wszystko. Kobieta zostaje sprzątaczką miejsc zbrodni, bo tylko tam jest w stanie poczuć cokolwiek. Kiedy przekracza próg kolejnego mieszkania, nie przypuszcza, że właśnie staje się ofiarą. Pułapka się zatrzaskuje. Ning podczas pracy usuwa ślady morderstwa, a tym samym staje się główną podejrzaną w śledztwie. Podejmuje desperacką próbę udowodnienia swojej niewinności. Jedynym tropem prowadzącym ją do mordercy jest smuga jego zapachu. Tylko, żeby upolować potwora, sama będzie musiała stać się potworem.
John Grisham „Wymiana” | Opis wydawcy: Długo wyczekiwana kontynuacja bestsellerowej „Firmy”, od której rozpoczęła się zawrotna kariera pisarska Johna Grishama, a nakręcony na jej podstawie film z Tomem Cruise’em stał się hitem kinowym. Powieść sensacyjna i thriller prawniczy w jednym – książka, która usatysfakcjonuje nawet najwytrawniejszych fanów obu gatunków. Jak wyglądały dalsze losy młodego prawnika, Mitcha McDeere’a, po tym, jak ujawnił przekręty kancelarii z Memphis, zwinął mafii pieniądze i uciekł z kraju?
Piętnaście lat później Mitch mieszka z żoną na Manhattanie i jest wspólnikiem w jednej z największych firm prawniczych na świecie – Scully&Pershing. Kiedy przyjaciel i starszy wspólnik z rzymskiej filii prosi o pomoc, Mitch nie waha się ani chwili. Sprawa prowadzona jest w imieniu tureckiej firmy budowlanej, która otrzymała od libijskiego rządu wielomilionowy kontrakt na budowę mostu nad wyschniętą rzeką na środku pustyni. Razem z córką przyjaciela, Giovanną, która również jest prawniczką, udaje się do Libii, by zbadać sprawę osobiście. Wkrótce po przybyciu na miejsce młoda kobieta zostaje porwana przez ludzi tak doskonale poinformowanych, że muszą czerpać wiedzę z samej góry. A zawrotnie wysoka suma, jakiej żądają za jej uwolnienie, wskazuje na to, że nie są to drobni przestępcy, a poważni gracze.
Mitch, czując się winny, że nie dopilnował córki przyjaciela, rozpoczyna krucjatę – od Nowego Jorku, przez Londyn i Rzym, po Marrakesz – mającą na celu zdobycie gotówki na okup. Ma tylko dziesięć dni na uratowanie życia Giovanny, podczas gdy przeciwnikom wystarczy sekunda na to, by ją zabić. I być może nie chodzi dziewczynę, tylko o niego.
Paola Barbato „Na złej drodze” | Opis wydawcy: „Wpakowałeś się w coś złego i zbyt dużego dla ciebie, bracie, ale cię przez to przeprowadzimy”. Gdyby tylko było to takie proste… Teraz droga to wszystko, co ma. Nie powinien był otwierać tego pudełka. Wiedział o tym, to była jedna z niepisanych zasad umowy. A jednak to zrobił. Podpisując na siebie wyrok.
Giosciua nigdy nie wymagał zbyt wiele od życia, a życie odwzajemniało mu się w ten sam sposób. Teraz jednak, po trzydziestce, znalazł coś, w czym jest naprawdę dobry. Został kurierem. Nie wie jednak, co dostarcza. Nie ma ambicji, nic go nie obchodzi, o nic nigdy nie pyta, nigdy się też nie spóźnia. Może to właśnie dlatego został wybrany. Pewnej nocy, gdy zobaczył, co przewozi, zdaje sobie sprawę, że jest w pułapce i musi zrobić coś, na co nigdy wcześniej się nie odważył. Musi odmówić posłuszeństwa.
I nagle wszystko się zmienia – nieodwracalnie. Najpierw robi mu się słabo na samą myśl o kontroli policyjnej. Następnie ogarnia go paniczny strach: a jeśli nadawca o wszystkim się dowie? Obejrzał zbyt wiele filmów i los niewygodnych świadków nie jest mu obcy. A kiedy dociera do niego, że ten, kto go wynajął, jest gdzieś tu, w pobliżu, i obserwuje każdy jego ruch, Giosciua uświadamia sobie, że pozostaje mu wyłącznie ucieczka. I że jest tylko jedno miejsce, gdzie nic złego nie może mu się stać: autostrada, po której jedzie i z której nie może już zjechać.
Jenny Jackson „Pineapple Street” | Opis wydawcy: Powieść dla wszystkich fanów serialu „Sukcesja”! Poznajcie kobiety Stockton z owocowego zakątka Nowego Jorku – Pineapple Street!
Darley Stockton, od dziecka ciesząca się przywilejami najbogatszych, nigdy nie musiała martwić się o pieniądze. Postanowiła jednak podążyć za głosem serca i zrezygnowała z bogactw dla swojej nowej rodziny. Sasha, żona jedynego syna Stocktonów, nie urodziła się w zamożnej rodzinie, a w domu męża czuje się jak w muzeum. Nikt nie liczy się z jej zdaniem, trudno jej się odnaleźć w towarzystwie, na przyjęciach ktoś zawsze myli ją z kelnerką… Georgina, najmłodsza z rodziny Stocktonów, wychowana wśród bogactw, marzy o tym, aby pozbyć się ich ciężaru i związanych z nimi oczekiwań.
„Pineapple Street” to iskrząca humorem opowieść o złożonych relacjach rodzinnych i fascynującym życiu wyższych sfer. To historia, która w przewrotny sposób zadaje jedno z najstarszych pytań świata: czy pieniądze naprawdę dają szczęście?
Sheryl Browne „Romans” | Opis wydawcy: Życie Alicii upływało w kłamstwie, za które teraz przyjdzie jej zapłacić. Kiedy na przyjęciu podchodzi do niej dawny znajomy, Alicia staje twarzą w twarz z kimś, kto może zniszczyć doskonały obraz jej rodziny. Ale przecież nie zrobi tego… prawda? Aby nie dopuścić do ujawnienia tajemnicy, Alicia zostaje zmuszona do maskowania prawdy kolejnymi kłamstwami, a gdy dochodzi do tragicznego wypadku samochodowego, sytuacja staje się jeszcze poważniejsza i tylko kwestią czasu staje się, kiedy wszystko się rozpadnie.
Isabelle Bottier, Emmanuel Despujol „Agatha Christie. Zakończeniem jest śmierć” | Opis wydawcy: Pierwsza powieść Agaty Christie, której akcja nie dzieje się w XX wieku. Tym razem scenerią wydarzeń jest starożytny Egipt, około 2000 roku p.n.e. Ponadto nie znajdziemy tu postaci żadnego z detektywów wymyślonych przez królową kryminału. Autorka wykorzystała tu egipską tradycję pisania listów do zmarłych, w których proszono ich o wsparcie lub interwencję, np. wobec innych zmarłych, którzy mogli mieć o coś pretensję do żyjących.
Bohaterami tej historii są członkowie rodziny kapłana Imhotepa, który po śmierci żony sprowadza do domu młodą nałożnicę Nofret. Jej aroganckie zachowanie wzbudza niechęć, a później nienawiść pozostałych członków rodziny. Kiedy Nofret umiera, w rodzinie następuje seria podejrzanych zgonów. Wszyscy są przekonani, odpowiada za nie duch Nofret, który mści się na swoich wrogach. Zaangażowany zostaje nawet specjalny kapłan, próbujący połączyć się ze światem umarłych i przebłagać upiora. Córka Imhotepa, Renisenb zdaje sobie jednak sprawę, że za zbrodnie odpowiada żyjąca osoba i winowajcy należy szukać w najbliższym otoczeniu.
Autorką scenariusza tej komiksowej adaptacji jest Isabelle Bottier, znana z albumu „Śmierć na Nilu”, opublikowanego w tej serii, a rysunki wykonał francuski rysownik Emmanuel Despujol.
Warren Ellis, Mike Deodato Jr. „Thunderbolts” | Opis wydawcy: Thunderbolts – superzłoczyńcy próbujący czynić dobro – od dawna szukają sprawiedliwości w Ameryce. Jak dotąd wszystko, co robili, tylko oddalało ich od tego celu, a odkupienie wydawało się nieosiągalne. Teraz, po niesławnej wojnie domowej superbohaterów, karta wreszcie się odwróciła: kraj, który stracił wiarę w swoich herosów, jest gotowy zaufać potworom! Nadszedł czas, aby to Thunderbolts wymierzyli sprawiedliwość Ameryce…
„Thunderbolts” to arcydzieło scenarzysty Warrena Ellisa („Authority”, „Planetary”, „Transmetropolitan”) i rysownika Mike’a Deodato („Avengers”, „Grzech pierworodny”, „Wojny nieskończoności”), które zmiata z nóg błyskawiczną akcją, a do tego intryguje mrocznym klimatem i wielowymiarowymi postaciami nawróconych superłotrów, takich jak Venom czy Zielony Goblin.
Guillaume Musso „Ktoś inny” | Opis wydawcy: Najnowsza powieść gwiazdy literatury – ulubieńca mediów, krytyków i czytelników, jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy. Śmiały, emocjonujący i całkowicie nieprzewidywalny thriller psychologiczny. Zagadkowa opowieść, w której prawdę poznajemy dopiero w ostatnich linijkach tekstu. Jedna z najbardziej udanych powieści Guillaume’a Musso.
„Są trzy prawdy: moja prawda, twoja prawda i… prawda”. Francja, Lazurowe Wybrzeże. Wiosna 2023 roku. U wybrzeży Cannes, między Wyspami Leryńskimi, dryfuje jacht. Na jego pokładzie znaleziona zostaje ciężko ranna Oriana Di Pietro, włoska wydawczyni, dziedziczka bogatej i wpływowej mediolańskiej rodziny. Brutalnie zaatakowana kobieta daje nikłe oznaki życia i przewieziona do szpitala umiera po dziesięciu dniach, nie wybudziwszy się ze śpiączki.
Kto zabił Orianę? Jeden mężczyzna i trzy kobiety opowiadają swoją wersję historii: Adrien, mąż ofiary, uwodzicielski i tajemniczy pianista jazzowy; nieuchwytna Adèle, jego młoda kochanka; Justine, lokalna policjantka odpowiedzialna za śledztwo; i Oriana – poprzez poruszającą relację z ostatnich tygodni jej życia. Nikt nie kłamie. Ale ich wersje prawdy znacząco się od siebie różnią. Fascynująca zagadka, której rozwiązania nie sposób przewidzieć.
Ewa Salwin, Grzegorz Kalinowski „Wczasowiczka. Śmierć w Tatrach” | Opis wydawcy: Lato 1937 roku nie jest łatwe dla Zuzanny Orłowskiej, bo trudno jednocześnie porządkować swoje życie prywatne i zawodowe, zakończyć sprawę rozwodową i otworzyć galerię wzornictwa. Do tego przyjaciółka wzywa na spotkanie w Tatrach, bo chce opowiedzieć o czymś, co ma zmienić jej dotychczasowe życie. Chcąc nie chcąc Zuzanna decyduje się na wyjazd, który rozpoczyna serię dramatycznych zdarzeń, od wielkiej katastrofy pod Giewontem, po tajemnicze zniknięcia. Do Zakopanego łatwo dojechać Luxtorpedą, ale trudno się z niego wyrwać, a jeszcze trudniej zrozumieć, co dzieje się z uczestnikami górskich wycieczek i kto jest sprawcą tajemniczych zgonów i zaginięć.
Mordercy, adoratorzy, górskie szczyty i wysławiana przez Witkacego zakopianka nie ułatwiają Zuzannie życiowej stabilizacji, zamiast niej są przygody i debiut w nowej roli: detektywki amatorki. Autorzy, Ewa Salwin i Grzegorz Kalinowski, zabierają czytelników w wakacyjny świat przedwojennych elit, gwarantując przy tym emocje i niespodziewane zwroty akcji.
Moa Herngren „Teściowa” | Opis wydawcy: Czy synowa i teściowa mogą się dogadać? Czy dwie obce sobie kobiety stworzą prawdziwą rodzinę? Relacja teściowej i synowej – obciążona stereotypami, temat miliona żartów, ale również obaw. Czy ma szansę stać się prawdziwą relacją pełną szacunku i zrozumienia? Czy miłość do tego samego mężczyzny musi dzielić?
W nowej powieści Moi Herngren, autorki bestsellerowego „Rozwodu”, Åsa, samotna matka, zmaga się z nową rzeczywistością, gdy jej syn Andreas, z którym zawsze była blisko, wprowadza się do jej domu ze swoją partnerką, Josephin. Mimo że Åsa robi wszystko, aby nawiązać więź z synową i działa z najlepszymi intencjami, cały czas czuje się w tej sytuacji intruzem i popełnia niewybaczalny błąd.
Relacje całej trójki ulegają dramatycznym zmianom, a konflikt wydaje się nieunikniony… „Teściowa” to opowieść o miłości, zaufaniu i przebaczeniu, przedstawiona z dwóch perspektyw – synowej i teściowej, która skłania do refleksji nad własnymi więziami rodzinnymi.
Michelle Good „Pięcioro małych Indian” | Opis wydawcy: Szokująca opowieść o mrocznym okresie w historii Kanady. Historia pięciorga ocalałych ze szkoły z internatem prowadzonej przez Kościół, której celem było pozbawienie dzieci rodzimej kultury i języka. Doświadczający molestowania, krzywdzeni i brutalnie traktowani Kenny, Lucy, Clara, Howie i Maisie przeżywają lata udręki, z dala od rodzin i jakiegokolwiek wsparcia.
Ich rozdzierające serca doświadczenia znacząco wpływają na ich przyszłość i funkcjonowanie w świecie, o czym przekonują się już u progu dorosłości, gdy po latach więzienia zostają wypuszczeni na wolność – samotni i zdani tylko na siebie. Na przestrzeni kolejnych lat ścieżki przyjaciół raz po raz się przecinają, przypominając o strasznych doświadczeniach.
Czy piątka ocalałych znajdzie wreszcie poczucie bezpieczeństwa i przynależności? Czy zaakceptują swój los, tak niesprawiedliwy i brutalny? Czy mimo traumatycznych przeżyć będą w stanie po prostu… żyć? „Pięcioro małych Indian” to pełna współczucia, przenikliwa kronika rozpaczliwych wysiłków podejmowanych przez młodych Kanadyjczyków w celu pogodzenia się z przeszłością i znalezienia własnej drogi.
Wojciech Górecki „Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie” | Opis wydawcy: W 2022 roku Wojciech Górecki wyruszył w kolejną podróż po Kazachstanie. Nie była to droga krótka – dość powiedzieć, że z Polski do zachodniej kazachstańskiej granicy jest bliżej niż stamtąd do Ałmatów, dawnej stolicy kraju. Nie była to też wyprawa łatwa – od miasta do miasta, od wsi do wsi, od człowieka do człowieka. Po stepie, w dzień lub w nocy, tysiące kilometrów koleją, samolotem, marszrutką.
Ta książka to podróż po ścieżkach przeszłości – do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. To próba uchwycenia charakteru i zmieniającej się tożsamości mieszkających tu ludzi, stosunków społecznych, politycznych układów. To wreszcie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyszłość narodu, który usiłuje wydostać się z przygniatającego cienia wielkiego sąsiada, Rosji.
G. Willow Wilson, Javier Rodriguez, Nick Robles, M.K. Perker „Śnienie – Na jawie” | Opis wydawcy: Powrót do Gaimanowskiego królestwa Śnienia w pięknej miniserii ze scenariuszem G. Willow Wilson! Ruin, czyli sen o klęsce i katastrofie, miał być arcydziełem Władcy Snów. Jednak każdy akt stworzenia niesie za sobą nieprzewidziane skutki. Ruin zakochuje się bez pamięci w pierwszym napotkanym śniącym. Teraz za wszelką cenę chce go odnaleźć. Wędruje zatem pomiędzy Śnieniem a światami jawy i szuka pewnego chłopca. Po drodze spotyka umęczoną młodą matkę śniącą o Williamie Szekspirze, władców Magicznego Królestwa, upadłego cherubina, który pragnie odzyskać łaskę Niebios, czy czarodziejkę, w zaskakujący i wybuchowy sposób związaną z najmroczniejszym okresem życia samego Snu. Zamęt i ruina naznaczą każde z tych spotkań.
Zespół autorski w składzie G. Willow Wilson („Ms. Marvel”, „Wonder Woman”) oraz rysownicy Nick Robles i Javier Rodríguez („Batgirl: Year One”) zyskał duże uznanie krytyków komiksowych za znakomite oddanie atmosfery oryginalnej serii „Sandman” i wykreowanie nowych niezwykłych postaci.
Paul Jenkins, Sean Phillips, Pat McEown, Al Davison „Hellblazer – tom 1” | Opis wydawcy: Dalszy ciąg mrocznej opowieści o Johnie Constantinie, magu i okultyście, bezustannie nękanym przez moce piekielne, czyhające na jego duszę. W dzikim zakątku Australii Hellblazer wyrusza w swoją pierwszą podróż do tjukurrtjany, „marzenia sennego”, które łączy wszystkie punkty czasu i przestrzeni we wszechświecie. Rozpoczyna się mistyczna podróż pomiędzy snem a rzeczywistością, z której zarówno John, jak i jego znajomi z pewnością nie wyjdą bez szwanku, ponieważ nikt nie wraca niezmieniony po spotkaniu z aborygeńskim bogiem.
„Hellblazer” to najdłużej ukazująca się seria imprintu Vertigo (1988–2013). Na przestrzeni lat scenariusze przygód Johna Constantine’a pisało wielu znanych autorów, m.in. Garth Ennis, Paul Jenkins, Warren Ellis, Brian Azzarello, Neil Gaiman czy Grant Morrison. Paul Jenkins kontynuuje wyjątkową opowieść o angielskim magu, tym razem kierując go ku mistycyzmowi pierwotnych ludów Australii.
Bill Willingham, Lilah Sturges i inni „Jack z Baśni – tom 3” | Opis wydawcy: Trzeci i ostatni tom „Jacka z Baśni”. Autorami scenariusza są twórca „Baśni” Bill Willingham i Lilah Sturges. Po opuszczeniu bezpiecznych, lecz dusznych granic Baśniogrodu na rzecz okrutnych i dławiących marzenia ulic Hollywood, niezrównany Jack Horner (vel Jack B. Nimble, vel Jack Zabójca Olbrzymów, vel Jack z Opowieści) zyskał niespotykaną sławę i fortunę, sprzedając własną, nadmiernie upiększoną legendę… tylko po to, by wszystko odebrali mu stróże baśniogrodzkiego prawa. Teraz pozbawiony bogactwa i zmuszony do życia na wygnaniu Jack musi powrócić do korzeni jako wędrowny szelma, goniący za łatwymi pieniędzmi i jeszcze łatwiejszymi kobietami. Gdy jednak wyrusza w podróż, szybko okazuje się, że w doczesnym świecie czyhają niebezpieczeństwa, z jakimi nawet taki nadzwyczaj doświadczony i uroczy hultaj jeszcze nigdy się nie spotkał. Na tym polega problem z wrodzoną wspaniałością – reszta rzeczywistości zawsze przynosi rozczarowanie!
Zerocalcare „Kobane Calling” | Opis wydawcy: Zerocalcare, niezależny artysta, wywodzący się ze sceny hardcore/punk, autor komiksów, których wielcy wydawać nie chcieli a dzisiaj… najpopularniejszy twórca komiksów w całej Europie! Rzecz jasna to Włosi kochają go najbardziej i kupują każdy zeszyt jego komiksów w setkach tysięcy sztuk.
Pochodzący z 2016 roku „Kobane Calling” jest zapisem podróży autora na granicę syryjsko-turecką, do obozów kurdyjskich. Zerocalcare podjął się trudnego zadania zdania relacji z jednego z blisko-wschodnich konfliktów – Kurdów i Państwa Islamskiego. W swoim stylu gorzko-słodkim, z charakterystyczną dla włoskiej opowieści umiejętnością rozładowania humorem zdałoby się ekstremalnych historii, Zerocalcare opowiada m.in. historię walk o miasto Kobane w regionie Rożawa, którego oblężenie trwało przez pół roku. Jak zwykle poruszająco!
fot. freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi