29 kwietnia-5 maja 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

4 maja 2019


Tegoroczny długi weekend majowy przypadł w takie dni, że większość premier książkowych, które wydawcy przygotowali na ten okres, zdążyła trafić na rynek w poprzednim tygodniu. Ale i w tym tygodniu ukazało się kilka ciekawych pozycji wartych polecenia.

Opis wydawcy: „Wyznanie maski” jest opowieścią o dojrzewaniu K?chana, chłopca żyjącego w Japonii w czasach wojny. W swoim wyznaniu, czy właściwie „spowiedzi”, opisuje zmagania z własną cielesnością (fizycznie zawsze ustępował rówieśnikom) oraz orientacją seksualną. Czując się inny od pozostałych, szuka swojego miejsca na świecie, akceptacji i sposobu na życie w niesprzyjających warunkach. Przejmująca opowieść o zmaganiach z samym sobą i poszukiwaniach źródeł swojej tożsamości przeplatana jest porywającymi opisami przyrody.

Wydana w 1949 książka przyniosła młodemu Yukio Mishimie sławę na całym świecie. Czytelnicy doszukują się w opowieści K?chana wątków autobiograficznych, z kolei badacze uznają tę powieść za jedną z najważniejszych w powojennej historii Japonii i jedną z ważniejszych w XX-wiecznej literaturze światowej. Jest to pierwszy wydanie prozatorskiego debiutu Yukio Mishimy w Polsce.

Opis wydawcy: Kiedy Europę dzieli żelazna kurtyna, a w Czechosłowacji kształtuje się komunistyczna dyktatura, Jan Antonin Baťa, najsłynniejszy producent obuwia w Europie Środkowej, postanawia zbudować nowy Zlin? w brazylijskiej dżungli.

„Z Baťą w dżungli” to coś więcej niż biografia ? kompozycja książki łączy formę klasycznej powieści, reportażu i eseju. To fascynująca, a zarazem intymna opowieść o życiu, pracy i rodzinie jednej z największych postaci czeskiej historii XX wieku. Rewidując stereotypy na temat Jana Bati, Pilátová pokazuje próbę połączenia dwóch zupełnie odmiennych światów i zastanawia się, w jaki sposób ludzkie losy nadają znaczenie różnym miejscom.

Opis wydawcy: Wybór opowiadań Andrása Pályiego (1942), węgierskiego pisarza, tłumacza i dziennikarza. „Te bardzo piękne, dopracowane teksty (?), te ascetyczne, pozbawione ozdób zdania, te historie w każdym calu wiarygodne pod względem psychologicznym, dobre są jedynie na to, by odsłaniać świat, o którym dające się wypowiedzieć słowa niczego w gruncie rzeczy nie mówią. (?) ­András Pályi to pisarz spirytualny, należy do tej samej rodziny, co Dostojewski, Kafka, Buber, Weil, Blixen, Pilin­szky i jest obok Kurtága jedynym współczesnym mistykiem węgierskim. (?) Bohaterowie Pályiego żyją tak intensywnie, że niemal duszą się swymi doznaniami, choć przecież to, czego doświadczają, nie jest niczym szczególnym, nie mają własnej historii. Świat, w którym żyją, ma wprawdzie jakąś mętną i nieuchwytną przeszłość, ale nie ma teraźniejszości i donikąd nie zmierza. (?) Z braku zbawienia ich życie jest najwyżej krótką chwilą zmysłowej rozkoszy, przerwą w szaleńczym cierpieniu między strasznym cierpieniem, zwątpieniem, zdradą, kłamstwem czy grzechem” ? pisze we wstępie Péter Nádas.

Opis wydawcy: Bloodshot ruszył na łowy. Zdeterminowany aby powstrzymać falę terroru przelewającą się przez Kolorado, Bloodshot wyrusza w podróż przez Góry Skaliste aby zniszczyć nanity, które budzą w ludziach rządzę zabijania. Czy uda mu się dopiąć swego wbrew alkoholowi, narkotykom i chorym wizjom nawiedzającym jego głowę?

Przekonaj się sam. W drugim tomie serii autorstwa bestsellerowego scenarzysty Jeffa Lemire?a („Waleczni”, „Descender”) oraz nominowanego do nagrody Eisnera artysty Butcha Guice’a („Ninjak”, „Zimowy Żołnierz”).

Opis wydawcy: Powraca klasyczny (a dziś rzekłoby się kultowy) tom esejów Rogera Caillois, którego bohaterami są Jan Potocki i jego „Rękopis”, Lautréamont, modliszka, powieść kryminalna, baśń, sztuka poetycka i estetyka.

„Od pierwszego wydania 'Odpowiedzialności i stylu’, otwierającego PIW-owską serię Biblioteka Krytyki Współczesnej, minęło już ponad pół wieku. W historii literatury i kultury to bardzo długo ? szczególnie w historii najnowszej [?] część tomów Biblioteki ? jestem o tym przekonany ? nigdy nie zostanie wznowiona: zbyt silnie przynależą do swojej epoki, zbyt gruba jest warstwa literaturoznawczego kurzu, jaka osiadła na nich w ciągu ostatnich dekad. Z pismami Rogera Caillois ? o tym również jestem przekonany ? będzie inaczej. Nie tylko dlatego, że z jego własnej perspektywy, przejętej od liczących miliardy lat minerałów, takie pół wieku to tyle co nic, nieznacząca chwila w dziejach Ziemi i wszechświata. A co za tym idzie, setki i tysiące lat, jakie dzielą rozmaite teksty kultury, właściwie nie zmieniają ich współczesnego (współczesnego dla nas, a także jednych względem drugich) charakteru. O aktualności i niezmiennej atrakcyjności esejów Caillois decyduje jednak przede wszystkim oryginalność zawartej w nich refleksji, wynikająca z głęboko osobistego podejścia do literatury, opartego z kolei na traktowaniu jej nie w kategoriach form artystycznych, lecz form wyobraźni, zakorzenionych we wszystkim, co istnieje ? od modliszki po czerń obsydianu” ? pisze Tomasz Swoboda.

Roger Caillois (1913?1978) był jednym z najbardziej wszechstronnych autorów XX stulecia. W latach trzydziestych zyskał miano cudownego dziecka francuskiej literatury, obracał się wśród surrealistów i ekscentryków z grupy Le Grand Jeu, na czas wojny zaś przeniósł się ? jak Gombrowicz ? do Argentyny, „uprowadzony” przez wpływową Victorię Ocampo. Jako wyznawca językowej precyzji i klarowności bywał surowym krytykiem literackich eksperymentów. Jako stuprocentowy racjonalista badał fantastykę i marzenia senne, szukając ich prawdziwego sensu. W równej mierze fascynowała go poezja i biologia, historia i fizyka. Ostatnie lata życia poświęcił kontemplacji minerałów. Był renesansowym umysłem w epoce ścisłej specjalizacji. W Polsce znany jako autor tomów: „Żywioł i ład”, „Człowiek i sacrum”, „Gry i ludzie”, „W sercu fantastyki”, „Siła powieści”, opowiadania „Poncjusz Piłat”, a także niniejszego wyboru esejów, który ukazuje się teraz w nowym opracowaniu.

Opis wydawcy: Jak zachowywali się zabójcy w ostatnich godzinach i w ostatnich chwilach swojego życia, stojąc na szubienicy? Nikt nie znał odpowiedzi na to pytanie lepiej niż John Ellis (1874?1932), pełniący przez niemal ćwierć wieku obowiązki pierwszego kata Wielkiej Brytanii.

Z jego relacji czytelnik dowiaduje się, jak omdlewającą Edith Thompson niesiono na szubienicę, jak doktor Crippen z uśmiechem maszerował na spotkanie stryczka, i jak William Palmer walczył zaciekle o życie w celi śmierci. I dlaczego młodociany Jack Griffiths popędził naprzeciw śmierci. Jedni ginęli jak bohaterowie, inni zaś jak tchórze…

Kat John Ellis wykonał wyroki na dwustu trzech osobach i spisał kronikę ostatnich gestów wielu spośród tych, którzy przeszli przez jego ręce na finałowej prostej swej podróży ku wieczności.

Opis wydawcy: „Podobno Jedyne zbudował Król. Tak mówią legendy, choć Basior twierdzi, że było inaczej: że Król przybył do Jedynego, które wtedy było jedynie potencjałem, czystą siłą, nagą i dziką. Gdy stanęła przed nim pierwsza świadoma istota, zyskało świadomość, choć nie własną. Stało się odbiciem świadomości Króla. I zaatakowało go ułamek sekundy po tym, jak pomyślało: jestem. Tak naprawdę nie wiadomo, czy to Król wygrał, czy też wygrało Jedyne i stało się Królem. Przyjmuje się, że Król zwyciężył, ale może być i tak, że stał się tylko naczyniem na Jedyne i to on wzywa pomocy”.

Myszon Oko, urodzony w zaściankowym świecie-widmie, syn potężnego renegata z Jedynego, zostaje przymusowo wcielony do Węzłów, elitarnego królewskiego komanda. Czyli oddziału do zadań specjalnych złożonego ze szczególnie niebezpiecznych buntowników i przestępców, których wolną wolę Król złamał, podporządkowując ich sobie i zadaniu ochrony Jedynego.

Centrum Wieloświata jest areną nieustającej walki o wpływy pomiędzy frakcjami politycznymi, religiami, korporacjami, gangami i tajnymi stowarzyszeniami. Obiektem ataków rebeliantów, terrorystów, anarchistów i „zaszumionych”. Raz na jakiś czas, kiedy Jedyne próbuje uwolnić się spod władzy Króla, rywalizacja staje się wyjątkowo bezpardonowa, a liczba zamachów i przewrotów gwałtownie rośnie. W trakcie jednego z takich przesileń Węzły zostają wysłane w pościg za Szalonym Widmiarzem, który podróżuje przez Wieloświat w sposób od dawna już zapomniany ? pradawnymi ścieżkami krwi. Schwytanie uciekiniera jednak okazuje się nie rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa Jedynego, a wręcz przeciwnie uświadamia Węzłom przed jak wielkim niebezpieczeństwem stoi wszelkie istnienie. Zaczyna się wyścig z czasem!

Paweł Majka, trzykrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, stworzył kolejny tętniącym życiem świat, pełen niezwykłych i barwnych postaci. Nieskrępowana wyobraźnia, erudycja i bezkompromisowe podejście do rozmiarów kreowanych wizji gwarantują pasjonującą lekturę. Jeśli podobały Ci się „Kroniki Amberu” Rogera Zelaznego, „Ścieżki krwi” cię zachwycą!

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi