28 czerwca-4 lipca 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Tegoroczne wakacje upłyną pod znakiem wielu godnych polecenia książek i ekranizacji. Dowodem mogą być najciekawsze nowości, których premiera miała miejsce w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
„To wiem na pewno”, reż. i scen. Derek Cianfrance | Opis dystrybutora: Sześcioodcinkowa historia, oparta na powieści Wally’ego Lamba, w pełni wydobywająca talent aktorski Marka Ruffalo. Aktor, w sposób genialny, wciela się w podwójną rolę braci bliźniaków, Dominicka i Thomasa, mieszkających w miasteczku Three Rivers w Connecticut. Historia przedstawiona jest z punktu widzenia Dominica i pokazuje problemy jego schizofrenicznego brata, który odsiaduje wyrok w więzieniu.
Losy Dominicka i Thomasa Birdsey’ów pokazane są na różnych etapach ich życia. Widzowie poznają braci w czasach dla nich współczesnych, na początku lat 90. XX wieku, kiedy obaj osiągają wiek średni. Produkcja wraca też do przeszłości w scenach pokazujących ich młodość i dzieciństwo. Więcej o serialu.
„Mroczne materie – sezon 2”, reż. Jamie Childs, Leanne Welham, scen. Jack Thorne i in. | Opis dystrybutora: Widowiskowa adaptacja nagradzanej trylogii Philipa Pullmana. Drugi sezon rozpoczyna Lord Asriel, który zdecydował się otworzyć most do nowego świata, by udać się tam wraz z Lyrą, rozpaczającą po śmierci przyjaciela. Na miejscu dziewczyna poznaje Willa, chłopca pochodzącego z naszego świata, który również stara się w tej nieznanej rzeczywistości zapomnieć o swojej przeszłości.
Lyra dowiaduje się, że los nakazuje jej pomóc chłopcu połączyć się z ojcem. Na przeszkodzie młodym ludziom staje wojna między złowrogim Magisterium, a czarownicami chcącymi spełnienia przepowiedni dotyczącej Lyry. Wydanie płytowe zawiera materiały dodatkowe poświęcone kulisom kręcenia serialu, efektom specjalnym, ponadto zamieszczono wypowiedzi aktorów o odtwarzanych przez nich postaciach i wiele innych. Więcej o serialu.
„Wróg doskonały”, reż. Kike Maíllo, scen. Kike Maíllo, Cristina Clemente, Fernando Navarro | Opis dystrybutora: Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje spóźnieni są zmuszeni czekać na kolejny lot.
Początkowo ich rozmowa zdaje się być zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem Jeremiasz nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki. Dziewczyna z minuty na minutę pcha architekta w coraz bardziej mroczną pułapkę. A przecież wszystko zaczęło się tak niewinnie…
„Wróg doskonały” to 88 minut mistrzowsko narastającego napięcia oraz znakomity debiut Tomasza Kota w zagranicznej produkcji i psychologicznym thrillerze. To również zaskakująca i wciągająca adaptacja powieści Amélie Nothomb „Kosmetyka wroga”, której podjął się hiszpański reżyser Kiké Maíllo. Wywiad z Tomaszem Kotem.
Eduardo Mazzitelli, Enrique Alcatena „Shankar – tom 1” | Opis wydawcy: „Legenda o wszystkich legendach” – czyli zbiór opowiadań o Shankarze. Shankar jest bohaterem totalnym, nie żadnym amerykańskim super-bohaterem. On bohaterów zjada na śniadanie, przerasta ich i ogrywa inteligencją, pomysłowością i sprytem. Jego błyskotliwość, inteligencja i zalety umysłu zjednywały mu królów i cesarzy. Shankar znał wszystkich świętych, ważnych, a nawet tych, o których poznaniu ludziom się nie śniło.
Eduardo Mazzitelli i Enrique Alcatena znowu wzięli nas w podróż do świata fantazji. Tym razem zupełnie innego niż ten znany ze świetnie przyjętej „Żywej Stali”. Autorzy dali bowiem prawdziwy koncert erudycji przy którym bledną popisy Alana Moore’a i Neila Gaimana. Alcatena sam twierdzi, że „Shankar” był jednym z jego najbardziej ambitnych projektów. Dlaczego? Bohater serii opowiadań przedziera się prze mity, wierzenia, legendy kilku kontynentów. Spotyka się i walczy z bóstwami wyznawanymi w tradycji indyjskiej, ściera się z postaciami z podań chińskim mistrzów gawęd, nie ominie Japonii, Rosji, Europy, a nawet Ameryki Północnej.
Nawiązań, dyskretnych aluzji, polemik z popkulturą będzie bez liku. Oba ponad trzystustronicowe tomy opowieści o Shankarze są przepełnione erudycją i maestrią jednocześnie. Rysunki Alcateny zniewalają i przenoszą w świat magii. Argentyński mag czaruje światy, potwory, jakie tylko jemu przyjść do głowy mogą. Lektura tomów zbiorczych „Shankara” jest solidnym wyzwaniem dla czytelników komiksów, bowiem Mazzitelli i Alcatena ani na moment nie chcą zwalniać. Nie ma cienia wątpliwości, że obaj panowie na uniwersytecie nie próżnowali, dużo czytali, oglądali, a Alcatena z racji licznych kontraktów zagranicznych sporo w świecie bywał. Nie od rzeczy wspomnieć o jego fascynacji kulturami antyku, botaniką i światem zwierząt. Trzeba bowiem naprawdę nieokiełznanej wyobraźni by narysować to wszystko co wymyślił Mazzitelli. Zresztą, przekonajcie się sami, bo słowami doprawdy trudno opisać popisy tych Panów!
Jacek Pomorski „Praskie święta radości” | Opis wydawcy: Damsko-męskie zawirowania sprawiają, że główny bohater ucieka z Warszawy do czeskiej Pragi, z którą ma romans od Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku. W ironicznej literackiej grze, którą są „Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego”, „złote miasto” staje się sceną, planem filmowym i akuszerką narodzin książki. Kluczem są na nowo odczytana postać Don Giovanniego z głośnej praskiej opery z 1787 roku, a także postaci Mozarta, Hrabala, Kafki. W motywach ich dzieł przeglądają się męskie marzenia i wrażliwość, zmieniające się role kobiet i mężczyzn doby feminizmu. Tak jak w oknach praskich pałaców i kamienic, tramwajów, w premierze słynnego Divadlo pod Palmovkou, w kuflach i butelkach czeskiego piwa.
Knut Hamsun „Szarady” | Opis wydawcy: Uznana powieść o obsesyjnej miłości i walce z samym sobą. Pewnego czerwcowego wieczoru do norweskiego miasteczka Lillesand przypływa obcy mężczyzna w aksamitnej czapce i żółtym garniturze z buteleczką trucizny w kieszeni. Johan Nagel od razu budzi wiele emocji. Wydaje się bowiem, że zna tajemnice mieszkańców. Wkrótce bez pamięci zakochuje się w córce pastora, która niedawno się zaręczyła. Zarazem uczciwy i niemoralny, arogancki i skromny szybko staje się głównym tematem rozmów.
„Szarady” to niezwykłe studium szaleństwa i egzystencji. Uważane za jedną z najwybitniejszych powieści norweskiego noblisty dopiero po ponad dziewięćdziesięciu latach doczekały się kolejnego polskiego wydania, w nowym przekładzie Marii Gołębiewskiej-Bijak.
Sue Monk Kidd „Księga tęsknot” | Opis wydawcy: Długo wyczekiwana nowa książka autorki światowych hitów – „Sekretne życie pszczół” i „Czarne skrzydła”, które przez wiele tygodni zajmowały pierwsze miejsca listy bestsellerów „New York Timesa”.
„Na imię mi Ana. Byłam żoną Jezusa z Nazaretu, syna Józefa. Nazywałam go Ukochanym, a on mnie Małym Grzmotem, zawsze się przy tym śmiejąc. Twierdził, iż kiedy spałam, rozlegało się we mnie dudnienie, niczym dźwięk pioruna dolatujący z dalekiej doliny Nahal Zippori lub jeszcze odleglejszej Jordanii. Nie wątpię, że naprawdę coś słyszał. Odkąd sięgam pamięcią, gnieździły się we mnie tęsknoty, które wzbierały jak nokturny, mącące swymi dźwiękami ciszę nocy”.
Tak rozpoczyna się opowieść Any. Młodej Żydówki z zamożnej rodziny, blisko związanej z dworem tetrarchy Heroda Antypasa. Jej los dyktują mężczyźni i tradycje, a przekleństwem nastolatki jest pęd do wiedzy, który nie pozwala się jej podporządkować. Przemożną chęć do wyrażania swoich myśli i spisywania losu kobiet pielęgnuje w dziewczynie ciotka Yaltha, uczona siostra jej ojca, która po latach banicji powróciła w tajemnicy na łono rodziny.
Brutalny męski świat zmusza Anę do ucieczki. Dziewczyna rozpoczyna własną podróż przez życie, spisując pomijaną w oficjalnych przekazach historię kobiet początku naszej ery. Jej droga rozpoczyna się w 16. roku w Seforis, a kończy w 60 roku w Egipcie. „Księga tęsknot” przedstawia, z kobiecej perspektywy, wydarzenia znane z Nowego Testamentu. To poruszająca, hipnotyzująca powieść, napisana z rozmachem i jednocześnie szacunkiem do religii chrześcijańskiej, ukazująca ludzką twarz Jezusa z Nazaretu i jego życie z Aną.
Konstanty Usenko „Wykresy fal środkowej Wołgi” | Opis wydawcy: Wołga – nieodgadniona niebieska trasa nieśpiesznego ruchu. Biegnie od drewnianych cerkiewek przez meandry komarowych rozlewisk, rosyjskie miasta i miasteczka, święte puszcze i pozostałości Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej aż po białe budowle z kredy, klify i wąwozy, zmurszałe przystanie i wielkie radzieckie hydroelektrownie. Tatarskie chatki i pasieki na jednym brzegu, deweloperskie kilkunastopiętrowce na drugim. Kazań, Samara, Joszkar-Oła, Nabierieżnyje Czełny… To tutaj tak naprawdę kończy się Europa, a w nadwołżańskim tyglu mieszają się dziesiątki kultur, historii i wierzeń.
Konstanty Usenko, którego korzenie sięgają Koźmodemiańska w autonomicznej Republice Mari El, zabiera nas w podróż po peryferiach Europy, nie porzucając przy tym muzycznych fascynacji. Rytm marszruty wyznaczają pradawne pentatoniczne melodie pomieszane z elektronicznym radzieckim industrialem, a magicznej podróży do źródeł towarzyszy atmosfera snu na jawie. „Wykresy fal środkowej Wołgi” to brawurowy przykład punkowej etnografii i wyznanie wiary nowofalowca, próbującego poskładać swoją nomadyczną tożsamość.
Lana Del Rey „Violet robi mostek na trawie” | Opis wydawcy: Debiutancki tomik poezji Lany Del Rey, który znalazł się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Niezwykle intymna i pełna emocji książka Lany ugruntowuje jej pozycję „nieodzownej pisarki swoich czasów” („The Atlantic”).
Tomik zawiera ponad trzydzieści wierszy, a część z nich można znaleźć wyłącznie na kartkach tej książki. Pisany na maszynie manuskrypt Lany, przeplatany zdjęciami jej autorstwa, tworzy niezwykły krajobraz poetycki, odzwierciedlający nieskrępowanego ducha swojej twórczyni.
Erckmann-Chatrian „Niewidzialne oko” | Opis wydawcy: Te widma, wiedźmy i klątwy w gotyckich historiach do dziś wywołują dreszcze i działają na wyobraźnię… Émile Erckmann (1822-1899) i Alexandre Chatrian (1826-1890) stworzyli spółkę autorską, która zasłynęła z wybornych opowieści grozy. We francuskiej literaturze tego gatunku Erckmann-Chatrian obok Guya de Maupassanta i Théophile’a Gautiera to najważniejsi jej przedstawiciele. A pochwały, jakich doczekali od mistrzów tej prozy, H.P. Lovecrafta i M.R. Jamesa, wystarczą tytułem rekomendacji. Wybór siedmiu najsławniejszych historii – od legendarnej noweli „Hugon Wilk” po niesamowitego „Pająka” czy szokującą tytułową opowieść – pozwoli czytelnikowi polskiemu zapoznać się po latach (a nawet wiekach!) z tą owianą legendą twórczością Francuzów.
Kristin Hannah „Pomiędzy siostrami” | Opis wydawcy: Nowa powieść Kristin Hannah, autorki bestsellerów „Słowik”, „Wielka samotność” oraz „Zimowy ogród”. Wzruszająca, chwilami zabawna, momentami dramatyczna i pełna goryczy opowieść o życiu.
Czy może być coś wspanialszego niż miłość? A coś gorszego niż samotność? Dramatyczne losy dwóch sióstr, które po latach odnajdują łączącą je niegdyś więź, są jeszcze jednym tego przykładem. Claire kocha i jest kochana; Meghann boi się bliskości, nie pozwala, by jej życiem rządziły emocje. Claire żyje skromnie, otoczona rodziną i przyjaciółmi; Meghann zajmuje luksusowy apartament, ale czuje się w nim obco i samotnie.
Nieoczekiwane wydarzenia w życiu Claire radykalnie zmieniają skalę wartości Meghann i ułatwiają jej rozliczenie się z przeszłością.
Stefan Ahnhem „X sposobów na śmierć” | Opis wydawcy: Mroczny, pełen napięcia thriller pióra jednego z najciekawszych współczesnych skandynawskich pisarzy. Szwedzka policja zmaga się z serią wymyślnych i przerażająco brutalnych zabójstw. Nic w nich nie ma sensu: brak wyraźnego motywu, a metody zmieniają się przy każdej zbrodni. Jedna z ofiar została utopiona nocą we własnym łóżku. Inną przywiązano i zamknięto w hermetycznym kokonie, by powoli się dusiła. Kolejne torturowano, rozczłonkowano, zadźgano, zastrzelono, otruto… A wszystko z mrożącą krew w żyłach precyzją. Jak wygrać z kimś, kogo działań nie sposób przewidzieć?
W tym samym czasie prywatne śledztwo Fabiana Riska w sprawie rzekomo samobójczej śmierci kolegi z wydziału w końcu nabiera tempa. Policjant niespodziewanie zyskuje sojusznika, na światło dzienne wychodzą również nowe dowody. Tylko dlaczego Fabianowi wydaje się, że nieustannie jest o krok do tyłu?
Piąta część popularnej serii o Fabianie Risku i jego walce z przestępczością, kontynuująca wątki podjęte w „Motywie X”. Cykl został przetłumaczony na kilkanaście języków, sprzedano też prawa do jego adaptacji filmowej, nad którą trwają prace.
Tana French „Z dala od świateł” | Opis wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem.
Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości - raz policjant, zawsze policjant.
Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub bardziej brutalny sposób. Cal powinien się bać, tylko że nie wie czego ani kogo. A twarde konkrety chowają się wśród meandrów mglistych historii.
Aneta Jadowska „Denat wieczorową porą” | Opis wydawcy: Niektórzy nawet zza grobu potrafią napsuć krwi! Anonimowe zaproszenie na Bal Tajemnic nie budzi w Marii Garstce entuzjazmu, za to w Anieli Grzebałko, jej najlepszej przyjaciółce – i owszem. A Maria, zdaniem Anieli, po prostu musi jej towarzyszyć.
Wkrótce stary dom w usteckim lesie, w samym środku śnieżycy stulecia, staje się sceną przemyślnej intrygi i konfrontacji. A ledwie Maria pomyśli, że nie może być gorzej, pojawia się trup… żeby jeden! Gdy jej najbliżsi są w niebezpieczeństwie, Maria musi wyznać prawdę. Tylko którą właściwie? Sekrety i tajemnice, którymi przez lata obrastali goście Uroczyska, zaczynają wypełzać. Jedna noc zmieni ich życie na zawsze.
Mark Greaney „Gray Man” | Opis wydawcy: Dla tych, którzy żyją w cieniu, jest znany jako Gray Man. Jest legendą, cicho przechodzi od pracy do pracy, dokonuje niemożliwego, a następnie znika. I zawsze trafia w swój cel. Zawsze. Ale na świecie są siły bardziej śmiercionośne niż Gentry. Siły lubiące pieniądze. I władzę. I ludzie, dla których Court Gentry jest problemem…
Polscy fani thrillerów sensacyjnych dostają do rąk pierwszą powieść z dziesięciotomowego cyklu „Gray Man” i tym samym dołączają do milionów fanów Courta Gentry’ego na całym świecie. Autor, Mark Greaney, był bliskim współpracownikiem wielkiego Toma Clancy’ego, jest jego prawdziwym spadkobiercą i kontynuatorem dzieła mistrza, w tym postaci Jacka Ryana. Ten genialny analityk CIA, obok Jamesa Bonda, Jasona Bourne’a czy George Smileya, stał się pomnikową postacią światowej literatury sensacyjnej. Court Gentry, stworzony przez Greaneya „płatny zabójca z zasadami” i bohater cyklu „Gray Man”, z pewnością dołączy do tej historycznej listy.
Loreth Anne White „Nasze idealne małżeństwo” | Opis wydawcy: Ellie jest gotowa zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Kiedy poznaje Martina, czuje, że w końcu spotyka ją upragnione szczęście. Mężczyzna roztacza przed nią cudowną wizję przyszłości i bardzo szybko się oświadcza. Wkrótce spełnia się marzenie o idealnym małżeństwie. Jednak pozory mogą mylić…
Za zamkniętymi drzwiami nowego domu zaczyna się koszmar pełen precyzyjnie utkanych intryg, kłamstw i toksycznych relacji, które kończą się brutalnym zabójstwem.
Policjantka Lozza musi rozwiązać tajemnicę morderstwa, ale od początku czuje, że jest manipulowana. Czy w tej zawiłej psychologicznej grze chodzi wyłącznie o zdradę? Kto naprawdę jest winny?
Rita Porretto, Silvia Mericone, Valerio Piccioni, Maurizio Di Vincenzo „Dylan Dog. Czarne jezioro” | Opis wydawcy: Ellie, odnosząca sukcesy kobieta, pewnego dnia rzuca wielkomiejskie życie i przenosi się wraz z córką do wynajętego domu w Datchet – miejscowości, w której nic się nie dzieje. Sielanka nie trwa jednak długo, a spokój burzy seria niepokojących zdarzeń. Kim jest tajemnicza zjawa, nawiedzająca małą Gretę? Jakie tajemnice skrywa dom, w którym zamieszkały? Do wyjaśnienia tej sprawy zaangażowany zostaje Dylan Dog. Ci, którzy chcą zostawić koszmary w spokoju, zapominają, że są one jak woda; niepowstrzymane i wiecznie w ruchu. Czy jednak można je pogrzebać raz na zawsze?
Robert J. Szmidt „Ostateczne rozwiązanie” | Opis wydawcy: 8 listopada 1939 roku bomba skonstruowana przez Georga Elsera zabija większość przywódców Trzeciej Rzeszy, zmieniając nieodwracalnie bieg historii. W nowej rzeczywistości nie dochodzi do podboju Francji, ewakuacji z Dunkierki, Bitwy o Anglię, masakry polskich jeńców w Katyniu, budowy obozu zagłady w Oświęcimiu, ataku na Pearl Harbor oraz tysięcy innych odrażających zbrodni wojennych i podbojów, o których dowiadywaliśmy się z książek i relacji naocznych świadków.
Hitler umarł, niech żyje Himmler! Witajcie w nowym wspaniałym świecie, w którym miejsce aroganckiego szaleńca zajęli piekielnie inteligentni architekci ostatecznego rozwiązania. Witajcie w największym koszmarze ludzkości, w którym, jak się wydaje, umarła nawet nadzieja.
Tomasz Kozioł „Dziewczyna, która klaszcze” | Opis wydawcy: Zatrważająca historia, w której trudno o happy end. Dwóch młodych mężczyzn jedzie na głuchą prowincję obejrzeć dom, który jeden z nich niespodziewanie dziedziczy po swojej zmarłej matce. W miasteczku czas jakby się zatrzymał. Walące się budynki, powybijane okna, wtopieni w otoczenie miejscowi, którzy nie trzeźwieją – to wszystko jest bardzo prawdziwe. Na domiar złego, psuje im się samochód i wszystko wskazuje na to, że będą musieli przenocować w strasznym domu, do którego trafili.
Alison Bechdel „Sekret nadludzkiej siły” | Opis wydawcy: Nowy komiks autorki „Fun Home” to niezwykle poruszająca opowieść o jej romansie z uprawianiem sportu. Entuzjastyczna i zabawna kronika przemian w kulturze fitness. Gwiazda komiksu i popkultury, Alison Bechdel, przedstawia historię swojej sportowej fascynacji.
Od dziwacznych kombinezonów w latach 60. XX w. i amatorskich prób ujarzmiania dorastającego ciała po osobliwe egzystencjalnie spinningi. Autorka opisuje zmiany w kulturze fitness i testuje nowe technologie.
Próbując odnieść sukces na bieżni, macie czy rowerze, Bechdel zastanawia się nad źródłami kultury fitness i swojej potrzeby ciągłego pobijania własnych wyników. Zwraca się do wschodnich filozofów, postaci znanych z literatury, angielskich i amerykańskich romantyków, ale również do pokolenia beatników. Sekret nadludzkiej siły nie tkwi w sześciopaku, ale w czymś znacznie trudniejszym do osiągnięcia – stawieniu czoła własnym lękom i przyjrzeniu się budowanym przez siebie relacjom. Niezwykle komiczna kronika naszych czasów.
Frederik Peeters „Oleg” | Opis wydawcy: „No dobra, wyglądem postaci zajmiemy się później… Na razie użyczę mu mojej facjaty, tak będzie łatwiej… Może być bezrobotny”. Oleg jest rysownikiem. Jego codzienność od ponad 20 lat kręci się wokół opowiadania i rysowania komiksów. Wszystko to działo się po prostu naturalnie, bez żadnych większych trudności, aż do teraz. Po raz pierwszy w karierze dopadł go kryzys twórczy. Opowieści nie kleją się, wydają mu się nieciekawe. Szuka więc historii, która przywróci go na właściwe tory. Tymczasem wokół mamy prawdziwy świat, który wciąż się zmienia, pędzi do przodu. Także jego prywatny świat – kobieta, z którą spędził ostatnie 20 lat oraz ich nastoletnia córka.
20 lat po „Niebieskich pigułkach” Frederik Peeters znów opowiada o sobie. Tym razem jednak zmienił „ja” na „on”, i używając Olega jako awatara, stara się zacierać swoje ślady i unikać trywialności. Dzięki tej opowieści pozwala nam, czytelnikom, zagłębić się w świat twórcy komiksowego i poznać jego codzienne problemy i rozterki. Pokazuje też jak nasz świat zmienił się w ciągu ostatnich kilkunastu lat – i jak miesza się w nim ultranowoczesność z banalnością, a my staramy się odnaleźć w nim odrobinę azylu i autentyczności. Opowieść tę można też czytać jako piękną deklarację miłości do ukochanych osób i uprawianego zawodu.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi