27 stycznia-9 lutego 2025 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl

9 lutego 2025

Klasyka literatury, uznane i wschodzące nazwiska, ciekawe pozycje z literatury faktu oraz niebanalne komiksy – wszystko to znajdziecie wśród najciekawszych nowości, które ukazały się w sprzedaży w minionych dwóch tygodniach od 27 stycznia do 9 lutego.

Octavia E. Butler „Przypowieść o siewcy” | Opis wydawcy: Jest rok 2024. Świat nękany przez zmia­ny klimatyczne, gospodarcze kryzysy i zacięte polityczne spory zatraca się w chaosie i zmierza ku upadkowi. Roz­ległe tereny zostały wyludnione, a mieszkańcy zamienionych w fortece miast nieustannie mierzą się z groźnymi chorobami, głodem, przemocą, pożarami…

Lauren Olamina, córka lokalnego pastora, obdarzona darem – a raczej przekleństwem – hiperempatii, nie godzi się na los, jaki ją spotkał. Wyrusza więc w samot­ną i bardzo ryzykowną podróż w poszukiwaniu bezpie­czeństwa i nadziei. Stopniowo dołączają do niej spotkani po drodze ludzie – tak jak ona pragną przetrwać i na zgliszczach starego świata stworzyć miejsce, w którym będą mogli zacząć żyć na nowo.

Octavia E. Butler napisała tę dystopijną powieść w 1993 roku. Dziś przedstawiona przez nią czarna wizja świata wciąż przeraża – głównie dlatego, że okazuje się niezwy­kle bliska otaczającej nas rzeczywistości. Recenzja książki.

Jan Mazur „Przypadek pana Marka” | Opis wydawcy: Powrót tytułu, dzięki któremu Jan Mazur na stałe zajął miejsce na mapie współczesnego polskiego komiksu! „Przypadek pana Marka” to obyczajowo-satyryczna historia stworzona w iście mrożkowskim stylu. Tytułowy bohater jest chorobliwie nieśmiałym osiedlowym dozorcą. Wiedzie skromne, spokojne życie… do czasu, gdy jego przypadłość nie wplątuje go w łańcuch absurdalnych politycznych intryg.

Mariko Tamaki, Jillian Tamaki „Połączenia” | Opis wydawcy: Najnowszy komiks autorek „Pewnego lata”. Wiosna 2009 roku jest dla Zoe, Dani i Fiony wyjątkowa. Podczas swojej wymarzonej wyprawy do Nowego Jorku przyjaciółki odwiedzają słynne muzea, by podziwiać dzieła sztuki, które należy podziwiać, przechadzają się znanymi z filmów ulicami, kupują w niedostępnych nigdzie indziej sklepach rzeczy, których nie potrzebują, wpadają w turystyczne pułapki, przebijają się przez zatłoczone chodniki, jedzą dużo pizzy i robią dziesiątki zdjęć.

Każda z nich widzi to miasto inaczej, każda chodzi po nim na swój sposób i w innym celu – żeby niczego nie przegapić, żeby się zgubić, żeby więcej poczuć. Podczas tej wyprawy wydarzy się jednak coś, co wystawi wieloletnią przyjaźń na próbę i sprawi, że ten wiosenny czas stanie się dla każdej z nich czymś zupełnie innym, niż się spodziewały.

Strony komiksu Jillian i Mariko Tamaki wibrują od emocjonalnego napięcia. Wszystkiemu towarzyszy niezwykły obraz miasta, które tętni życiem, zachwyca i zarazem onieśmiela. „Połączenia” pokazują moment przejścia w dorosłość, odkrywania siebie i weryfikowania tego, kim dotąd się było. Zachwytowi towarzyszy zdumienie, euforii okazjonalne potknięcia. Komiks kuzynek Tamaki jest jednym z najczęściej nagradzanych tytułów 2024 roku. Został uznany za najlepszy album, zdobywając m.in. Nagrodę Eisnera i wiele innych wyróżnień, w tym za scenariusz i warstwę graficzną.

James Tynion IV, Joshua Hixson „Dewiant – tom 1” | Opis wydawcy: W 1973 roku w zasypanym śniegiem Milwaukee zakrwawiony Święty Mikołaj popełnia niewyobrażalnie okrutne morderstwa, biorąc na cel młodych mężczyzn. Pięćdziesiąt lat później dręczony problemami osobistymi młody autor przeprowadza w więzieniu wywiad z Zabójcą Dewiantem, który nawet za kratami wciąż utrzymuje, że jest niewinny. Znów zbliżają się święta, a wraz z nimi powraca przeszłość uzbrojona w ostrą siekierę.

Filip Jędrzejewski „Nawet nas tu nie ma” | Opis wydawcy: Co jest prawdziwe, gdy każde przeżycie można zaprogramować? Na Marsie każdy dzień wygląda identycznie. Pobudka, śniadanie, praca, obiad, praca, kolacja, czas wolny, sen. Jedyne, co ratuje Kida przed szaleństwem rutyny, to symulacje, w których spotyka najbliższe osoby i odwiedza miejsca pozwalające na chwilę zapomnieć o monotonii. Jednak gdy chłopak poznaje San, nawet najbardziej spektakularne wyobrażenia przestają wystarczać, a pragnienie prawdziwej obecności ukochanej osoby staje się obsesją. Co jest jednak prawdziwe, gdy każde przeżycie można zaprogramować? I czy ucieczka w najdalsze zakamarki kosmosu pozwoli pozbyć się pragnień i lęków z przeszłości?

„Nawet nas tu nie ma” to komiksowy debiut Filipa Jędrzejewskiego, absolwenta prowadzonej przez Daniela Mizielińskiego pracowni komiksu na warszawskiej ASP. To także pierwsza część trylogii, której kolejne odsłony rozegrają się na Ziemi i Księżycu.

Didier Comès „Ergün tułacz: Żyjący bóg / Władca ciemności” | Opis wydawcy: Rozgoryczony ciągłymi wojnami toczonymi pomiędzy Ziemianami, Ergün postanawia się zbuntować i wskutek tego zostaje skazany na wieczną tułaczkę po galaktyce. Podczas tej podróży napotyka ludy, które również stały się ofiarami przemocy, ponieważ ludzka dusza sieje niezgodę także daleko poza ziemskimi granicami, a religia często służy zaspokajaniu próżności i potrzeby władzy. Ergün stawi też czoło śmierci oraz esencji zła, zanurzając się w głąb ciemności, jak i samego siebie.

„Ergün tułacz” to zbiorcze wydanie „Żyjącego boga” i „Władcy ciemności”, dwóch pierwszych kolorowych historii Didiera Comèsa, jednego z klasyków frankofońskiego komiksu.

Wojciech Gunia „Kiedy będziesz gotowy, idź” | Opis wydawcy: „Kiedy będziesz gotowy, idź” to zbiór ośmiu opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest ruch – ruch daremny, błądzenie, bezcelowe krzątanie (albo niemożliwe do zrealizowania pragnienie ruchu) w poszukiwaniu wyjścia z dotychczasowej sytuacji egzystencjalnej.

Bohaterowie tych tekstów próbują zmienić swoje życie, nadać mu jakiś sens lub kierunek, ale ciągle coś trzyma ich w miejscu i nie pozwala na zmianę: traumy, nierozwiązane sprawy, doświadczenie przemocy, brak sprawczości, wrodzone ograniczenia lub opresyjne, warunkujące wychowanie. Tłem tych zmagań jest świat-więzienie, świat na krawędzi: realności i sennego koszmaru, dnia i nocy, pokoju i wojny.

Utwory w „Kiedy będziesz gotowy, idź” wyrastają z konwencji literatury niesamowitej, ale przekraczają ją, sytuując źródło niesamowitego nie w zjawiskach nadprzyrodzonych, lecz w okaleczonej psychice ludzi poddanych presji okoliczności, którym nie są w stanie sprostać. Psychice tym silniej ulegającej deformacji, im bardziej desperacka staje się ludzka walka o zmianę, o ruch.

Jean Dufaux, Jean-François Charles „Fox” | Opis wydawcy: Jak przystało na prawdziwy thriller z piramidami w tle, „Fox” zapewnia przygodę i suspens, a także dozę fantastyki. Tytułowy bohater, poszukując mitycznej Księgi Thota, zgłębia tajniki wiedzy utraconej na przestrzeni wieków od Egiptu, przez wrzosowiska Szkocji, po Stany Zjednoczone.

W niniejszym wydaniu zbiorczym tandem twórców – Jean Dufaux („Dwie maski”, „Łupieżcy imperiów”) i Jean-François Charles („Les pionniers du Nouveau Monde”) – zaprasza czytelników do zanurzenia się w tajemniczy i magiczny świat, roztaczający urok i wzbudzający dreszczyk emocji…

Rudolf Stratz „Zamek Vogelöd” | Opis wydawcy: Kilkanaście listów. Różne relacje. Dwóch podejrzanych… i jedna krwawa zbrodnia sprzed lat. Jest rok 1850. Hrabia von Vogelschrey jak co roku postanawia urządzić wielkie polowanie, a na zamek Vogelöd zjeżdżają dostojni panowie. Niestety, prócz zaproszonych pojawia się również kilku niezapowiedzianych gości, a wraz z nimi powraca wspomnienie niewyjaśnionej śmierci hrabiego Oetscha. Na ekscentrycznego brata zmarłego, spirytystę zajmującego się alchemią, po raz kolejny pada cień poważnych zarzutów. Nieczyste sumienie, wzajemne oskarżenia oraz podejrzenia kolejnych zbrodni sprawiają, że stare zamczysko zaczynają nawiedzać duchy przeszłości.

„Zamek Vogelöd” to pełna napięcia oraz nieoczekiwanych rozwiązań późna powieść gotycka z elementami kryminalnymi i epistolograficznymi, stworzona przez niemieckiego pisarza, Rudolfa Stratza (1864-1936). Została dwukrotnie zekranizowana – za pierwszym razem jeszcze w roku premiery (1921) przez Friedricha Wilhelma Murnaua, a następnie przez Maksa Obala (1936). Wielowarstwowa, niepozbawiona humoru i z rozbudowanym wątkiem psychologicznym, na wiele lat została wymazana z kart literatury i kinematografii. Dziś powraca w pierwszym polskim tłumaczeniu.

Ram V, Dan Watters, Laurence Campbell, Sumit Kumar „Jednoręki i Sześć palców” | Opis wydawcy: Komiks przeznaczony dla fanów „Łowcy androidów”, „Ghost in the Shell” i „Czarnego lustra”. „Jednoręki i Sześć palców” to emocjonująca powieść graficzna, która do samego końca będzie trzymać cię za gardło. Dwaj najgorętsi na rynku scenarzyści komiksowi – Ram V („Dziki ląd”, „Wiele śmierci Laili Starr”) i Dan Watters („Sandman Uniwersum. Lucyfer”) – połączyli siły z rysownikami Laurence’em Campbellem („B.B.P.O.”) i Sumitem Kumarem („Dziki ląd”), aby opowiedzieć iście wyjątkowy thriller kryminalny, teraz zebrany zgodnie z pierwotnym założeniem jako dwie miniserie, których zeszyty ułożone są naprzemiennie!

„Jednoręki” opowiada historię Ariego Nassara, detektywa z Neo Noveny, szpakowatego śledczego o godnych pozazdroszczenia wynikach, będącego o krok od emerytury, którą odwleka po brutalnym morderstwie noszącym znamiona charakterystyczne dla „Jednorękiego Zabójcy”… co nie powinno być możliwe, jako że Ari posłał go za kraty nie raz, ale dwa razy.

Bohaterem „Sześciu palców” jest student archeologii z Neo Noveny. Johannes Vale zawsze miał kontrolę nad swoim życiem, ale kiedy popełnia brutalne morderstwo, posługując się modus operandi niesławnego seryjnego zabójcy, wszystko wymyka mu się z rąk… a on nie pamięta tego, co zrobił. Rozpoczyna się śmiertelna gra w kotka i myszkę, ciągnąca się przez dwie przeplatające się narracje. Obaj mężczyźni nie cofną się przed niczym, aby odkryć liczne tajemnice i rozwikłać łamigłówki tej sprawy, ale każde odkrycie prowadzi jeszcze głębiej w mroczne serce metropolii przyszłości.

Tomasz Samojlik „Echo Jeden” | Opis wydawcy: Tajemniczy nietoperz Echo od lat chroni całą okolicę i jest gotów, by skopać zadek każdemu, kto spróbuje zakłócić spokój mieszkańcom parku. Jednak pewnego dnia niespodziewanie znika. Kto teraz przegoni rzezimieszków? Czy to czas, by założyć własną bandę? Ale jakich mocy potrzeba, by zostać nowym superbohaterem?

Poznajcie nieustraszoną Parkową Ligę Zacnych Mordek: Rudą Irytację, Kolka, Gamę Kawazu, Talpka i Śluzo! A także doświadczonego w walce o porządek Kracha, złowieszczego kocura Harfa i małego, białego nietoperza Niko, który nieustannie pakuje się w kłopoty.

Komiksem „Echo Jeden” Tomasz Samojlik, autor „Ryjówki przeznaczenia”, „To nie jest las dla starych wilków” czy „Wiedźmuna”, zaczyna nową serię, w której znajduje się wszystko to, za co tysiące młodych czytelników pokochały jego komiksy – intrygujący bohaterowie, przygody, poczucie humoru i ciekawostki o przyrodzie! Od teraz fascynujące życie nietoperzy nie będzie miało dla was tajemnic!

Jan Mazur „Tam, gdzie rosły mirabelki” | Opis wydawcy: Wznowienie jednego z najgłośniejszych polskich komiksów ostatnich lat! Myślisz, że oni tam tylko sobie stoją i piwkują? Kiedy ich mijasz, twój krok robi się szybszy i raczej nie patrzysz w ich kierunku? Błąd! Chłopaki spod bloku to współcześni filozofowie – rozstrzygają między sobą skomplikowane kwestie etyczne i nieobce są im imperatywy. A Jan Mazur, dzięki wyostrzonemu zmysłowi obserwacji i minimalistycznej stylistyce, tworzy o nich chwytającą za serce opowieść. Bo gdzieś tam w głębi drzemie w nich dobro. A że to dłuższa drzemka? Przyszła pora na pobudkę!

Karina Sawaryna „Wynik negatywny” | Opis wydawcy: Szczera, bolesna, miejscami zabawna historia młodej kobiety, która nie może zajść w ciążę. Bohaterka w pierwszoosobowej narracji przybliża wizyty u lekarzy, znachorów i wróżbitek. Przygląda się rozmaitym zabiegom medycznym, procedurze in vitro, adopcji oraz ich wpływowi na własne zdrowie psychiczne. Opisuje podwójne życie, które – podobnie jak znajomi – prowadzi na portalach społecznościowych, dzieli się doświadczeniem migracji do Czarnogóry i powrotu do Ukrainy.

„Wynik negatywny” to debiutancka, na poły autobiograficzna powieść Kariny Sawaryny o pięciu latach starań o dziecko, które przeradzają się w prawdziwy koszmar. Oraz o tym, że pytanie „kiedy ciąża?” jest irytujące (zazwyczaj), bolesne (nierzadko) i zwyczajnie nie na miejscu (absolutnie zawsze).

Robert Calasso „Memè Scianca. Bobi” | Opis wydawcy: Połączone w jeden tom „Memè Scianca” i „Bobi” to ostatnie książki Roberta Calassa, których wydanie nadzorował autor.

„Memè Scianca” to opowieść ojca, który przybliża dzieciom pierwsze dwanaście lat swojego życia. Calasso snuje historię o czasach sobie bliskich, lecz młodszym pokoleniom – odległym. Pierwszy przebłysk wojny uchwycony z okna tajnego strychu w centrum Florencji. Stara willa San Domenico, w której pewnego ranka po zabójstwie Giovanniego Gentile’a ojciec Calassa został aresztowany jako niebezpieczny antyfaszysta. Kurz unoszący się znad gruzów Por Santa Maria zaraz po tym, jak Niemcy wysadzili mosty. Ale też zabawy – i książki, które niepostrzeżenie zajęły ich miejsce. Literatura i muzyka. A wreszcie – Florencja. Florencja lat powojennych, oddzielona od wszystkiego, nawet od reszty Włoch.

„Bobi” z kolei to opowieść o Robercie Bazlenie, powszechnie znanym jako Bobi, pisarzu i publicyście. Był on mentorem i przyjacielem Calassa oraz jednym ze współzałożycieli włoskiego wydawnictwa Adelphi, w którym Calasso przepracował niemal całe życie i którego w późniejszych latach stał się właścicielem.

Oba teksty utrzymane są w intymnym, nostalgicznym tonie. Autor rezygnuje w nich z erudycyjnego stylu, charakterystycznego dla jego esejów, stawiając na autobiograficzność i walory literackie. Tom został uzupełniony o notatki i listy Bobiego Bazlena.

J.R.R. Tolkien „Bitwa pod Maldon. Powrót Beorhtnotha” | Opis wydawcy: Samodzielne wydanie jednego z najważniejszych tekstów poetyckich J.R.R. Tolkiena, poruszającego jakże aktualne tematy natury bohaterstwa i rycerskości podczas wojny, uzupełnione o dotąd niepublikowane i nieznane teksty i szkice.

W roku 991 wikingowie zaatakowali oddziały Anglosasów, dowodzone przez księcia Beorhtnotha. Doszło do krwawej i zaciętej bitwy nad rzeką Blackwater, niedaleko miasta Maldon w Essex. Atak ten powszechnie uważa się za jedną z najważniejszych bitew w Anglii w X wieku, unieśmiertelniono go też w poemacie „Bitwa pod Maldon”. Ze stworzonego niedługo po bitwie utworu ocalało do dziś jedynie 325 wersów, są to jednak wersy bezcenne, nie tylko jako opowieść heroiczna, ale też jako żywy przykład języka staroangielskiego, opiewający idee wierności i przyjaźni.

Ceniony badacz spuścizny Tolkiena, Peter Grybauskas, przedstawia dokonany przez J.R.R. Tolkiena przekład prozą „Bitwy pod Maldon”, a także ostateczną wersję „Powrotu Beorhtnotha” i towarzyszące jej eseje; w książce umieszczono także nigdy wcześniej niepublikowany wykład „Tradycja wersyfikacji w języku staroangielskim”, przekrojowy esej o naturze tradycji poetyckiej. J.R.R. Tolkien uważał „Bitwę pod Maldon” za „ostatni ocalały fragment dawnej angielskiej heroicznej poezji minstreli”.

Hilary Mantel „Duchy zostają” | Opis wydawcy: Hilary Mantel, autorka bestsellerowych powieści historycznych, znowu sięga w przeszłość. Tym razem jednak nie do dynastii Tudorów, lecz do własnego życia. „Duchy zostają” to opowieść o tym, jak dziewczyna z robotniczych przedmieść Manchesteru została cenioną pisarką. Ale też – refleksja nad pracą pamięci. Co decyduje o naszym postrzeganiu minionych lat? Obrazy unieruchomione na fotografiach, podkoloryzowane opowieści rodziców, a może zmysłowe wspomnienia zapachu potraw i obić mebli w rodzinnym domu?

Mantel pisze również o własnej cielesności, o dojrzewaniu i chorobie. W przejmujący sposób opowiada o doświadczeniu endometriozy: paraliżujący ból, upokarzające wizyty w szpitalach, zjawy podczas ataków migreny. Wyznaje gorzko: „Miałam w życiu więcej ginekologów niż kochanków”. Bez ckliwego sentymentalizmu opisuje świat – zasadniczo nieprzyjazny, szczególnie dla dziewczyn z niezamożnych domów. Stawką w walce z nim jest ocalenie własnej wrażliwości. Bo to właśnie z niej rodzi się pisarska świadomość Hilary Mantel.

Gerald Durrell „Groch z kapustą i inne historie” | Opis wydawcy: Co wspólnego ze sobą mają skradziona chłodziarka, rewolwer wyłożony masą perłową i sztuczki magiczne? Dlaczego w sklepie z ptakami nie sprzedaje się ptaków? Czy nos może być najbardziej czarującą częścią ciała? Gerald Durrell jak zawsze uroczy i przezabawny. Tym razem tytułowy „Groch z kapustą” to doskonale skomponowany zbiór niepublikowanych dotąd anegdot i wspomnień, wszystko jak zwykle pełne typowo brytyjskiego humoru.

Na zbiór „Groch z kapustą i inne historie” składa się pięć opowiadań. Każde z nich nie tylko zabiera czytelnika w zupełnie inne zakątki świata, ale także pozwala towarzyszyć autorowi w różnych etapach jego życia. Już pierwsza historia zaprasza na szaloną i obfitującą w zaskakujące zwroty akcji wycieczkę urodzinową, w trakcie której nic nie pójdzie zgodnie z planem. Dalsze strony książki przenoszą czytelnika w czasie i dają możliwość obserwowania 15-letniego Gerry’ego podczas jego pierwszej pracy w sklepie zoologicznym w Londynie. Niespodziewanych wrażeń dostarczy pobyt w szanowanej klinice specjalizującej się w zaburzeniach nerwowych. Salwy śmiechu wywołają gorączkowe przygotowania do wizyty komisarza okręgu w Afryce, a niewinna randka z Ursulą zmieni się w pasmo niezwykłych zdarzeń.

Wierni czytelnicy Geralda Durrella w „Grochu z kapustą i innych historiach” znajdą motywy, za które pokochali jego twórczość. A osoby, które nie znają autora? Dla nich nie ma już ratunku. Przewracając pierwszą stronę książki, nie spoczną, dopóki nie poznają wszystkich opowieści.

Jonathan Littell, Antoine d’Agata „Kłopotliwe miejsce” | Opis wydawcy: Od Babiego Jaru do Buczy. Przenikliwe śledztwo, a zarazem mistrzowska realizacja formy dziennika, jednocześnie opisowego i literackiego. Ukraina od dawna wypełniona jest „kłopotliwymi miejscami”, zawstydzającymi wszystkich, bez względu na to, po której stronie postsowieckiej polityki pamięci stoją. Nieprzerwana sekwencja zbrodni – zbrodni stalinizmu, nazizmu, nacjonalistów, Rosjan… I ta porażająca świadomość śladów, które nikną – tak szybko, tak łatwo.

Gdy Jonathan Littell wraz z fotografem Antoine’em d’Agatą zaczynali badać ślady, jakie pozostały w krajobrazie Babiego Jaru w Kijowie po masakrze Żydów w 1941 roku, nie sądzili, że rzeczywistość napisze tak brutalny ciąg dalszy. Rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 roku zostawiła swoje dziedzictwo barbarii, której synonimem na zawsze będą już Bucza i Irpień.

Littell i d’Agata wznawiają pracę w innej formie i w innym miejscu. Pisarz obserwuje, słucha, zbiera świadectwa, czasem cofając się głęboko w przeszłość, aby zmierzyć się z meandrującą opowieścią i zachodzącymi na siebie obrazami i pytaniami. Fotograf tworzy kod wizualny równie skuteczny w ujawnianiu brutalnej rzeczywistości wojny jak precyzyjny, nawracający, obsesyjny język Littella.

J.M. Coetzee „Nadzieja” | Opis wydawcy: Opowieści o kobiecych sekretach i tęsknotach. Mężatka na nowo odkrywająca swoją kobiecość. Seniorka rodu przeżywająca drugą młodość. Rowerzystka mierząca się z własnymi lękami w starciu z agresywnym psem. Wreszcie Elizabeth Costello – ulubiona postać pisarza – w obliczu śmierci. W snutych przez Coetzeego historiach każda z tych bohaterek staje się przewodniczką po świecie uczuć, gdzie strach i nienawiść splatają się z miłością, pożądaniem i potrzebą wolności.

Przemierzając wąskie uliczki Nicei, zaglądając za mury hiszpańskich i prowansalskich domów, badamy granice moralności, pragnień i tożsamości – tematy od lat obecne w twórczości jednego z najważniejszych na świecie żyjących pisarzy. I odkrywamy, że każdy człowiek nosi w sobie tajemnicę, której nie potrafi w pełni pojąć. W „Nadziei” Coetzee patrzy na świat oczami kobiet, ukazując najgłębsze ludzkie tęsknoty. Bez patosu, lecz z czułością, która zachwyci każdego wrażliwego czytelnika.

Pedro Gunnlaugur Garcia „Płuca” | Opis wydawcy: Przełomowa i hipnotyzująca powieść uhonorowana islandzką nagrodą literacką. „W tej rodzinie ludzie nigdy nie zapominali tego, co raz zostało powiedziane – stąd ze sobą nie rozmawiali”.

Jóhanna od dawna nie ma kontaktu z ojcem, ale pewnego wieczoru postanawia otworzyć prezent, który od niego dostała – epicką sagę z historią jej rodziny. Opowieść o rodzinnych sekretach prowadzi od malowniczej Toskanii na początku I wojny światowej, przez Toronto, gdzie ważą się losy imigrantów, aż po Reykjavík w niedalekiej przyszłości. Kim byli przodkowie Jóhanny i co łączy włoskie latające kobiety z oliwkami i islandzkim kogutem?

Tragiczne wątki i miłosne perypetie bohaterów splatają się ze sobą ponad kontynentami i pokoleniami. Za konflikty włoskich przodków płacą ich potomkowie na Islandii, ale miłość kochanków – choć okupiona najwyższą ceną – pozostaje niezmienna, opierając się upływowi czasu.

Can Xue „Tajemniczy pociąg” | Opis wydawcy: Can Xue, autorka kilkunastu powieści, około pięćdziesięciu nowel, ponad stu opowiadań i kilku tomów krytyki literackiej, od lat jest wymieniana w gronie faworytów do literackiej Nagrody Nobla. Jej kolejna powieść w PIW-ie (po „Ulicy Żółtego Błota”) opowiada o grupie nieznajomych, którzy wsiadają do pociągu, lecz ten nie dowozi ich do celu. Pasażerowie doświadczają zamknięcia, strachu, przeczuwają katastrofę, która faktycznie nadchodzi. Pozbawieni oparcia przypadkowi znajomi zawierzają sobie własne wspomnienia; tymczasem pociąg okazuje się widmem kursującym w ten sam niepokojący sposób od lat, zbierając outsiderów i dając im na chwilę iluzoryczne schronienie. Po części alegoria, po części gorączkowy sen, powieść – jak zawsze w przypadku Can Xue – jest niewygodnym obrazem współczesnych Chin.

Neige Sinno „Ponury tygrys” | Opis wydawcy: O czym się nie mówi, nie istnieje. Świadectwo seksualnej przemocy i życia w kłamstwie. Ta historia zdarzyła się naprawdę.

Neige Sinno ma siedem albo osiem lat, gdy ojczym zaczyna ją gwałcić. Matka, nauczyciele, sąsiedzi – nikt niczego nie widzi, niczego się nie domyśla. Zastraszona dziewczynka milczy. W obawie, by podobna krzywda nie spotkała jej siostry i przyrodniego rodzeństwa, już po wyjeździe na studia Neige składa zawiadomienie do prokuratury. W jawnym procesie mężczyzna przyznaje się do winy, ale dla lokalnej społeczności to ona, nie on, staje się czarną owcą. Kat i ofiara, niczym tygrys i jagnię z wiersza Williama Blake’a, są na siebie skazani.

Teksty Nabokova, Woolf, Morisson, Carrère’a i Despentes, wspomnienia z dzieciństwa, doniesienia prasowe, archiwa – czy dzięki nim uda się wreszcie opowiedzieć o tym, co niemożliwe do opowiedzenia? I wygrać zakład o zbawczą, ocalającą moc literatury? Radykalnie szczera książka balansująca między powieścią, pamiętnikiem, esejem oraz konfesją w stylu Annie Ernaux i ruchu #MeToo. Uhonorowana Premio Strega Europeo, Prix Femina i Prix Goncourt des Lycéens stała się ważnym głosem w debacie na temat zniesienia przedawnienia przestępstw seksualnych wobec dzieci.

Amanda Peters „Zbieracze borówek” | Opis wydawcy: Najdotkliwszy ból jednej rodziny. Najmroczniejszy sekret drugiej. Maine, lata 60. XX wieku. Pewnego upalnego dnia sześcioletni Joe obserwuje swoją młodszą siostrę Ruthie, siedzącą na jej ulubionej skale na skraju pola borówek, podczas gdy ich rodzina, pochodząca z plemienia Mikmaków z Nowej Szkocji, zbiera owoce. Tego popołudnia Ruthie znika bez śladu. Jako ostatnia osoba, która ją widziała, Joe będzie wiecznie prześladowany przez żal, poczucie winy i wyobrażenia tego, jak mogło wyglądać jego życie, gdyby nie doszło do tragedii.

Norma dorasta na zamożnych przedmieściach jako jedyna córka zgorzkniałych rodziców. Jest bystra, nad wiek dojrzała i ma w głowie pełno pytań, których nie wolno jej zadawać – pytań o jej brakujące zdjęcia z okresu niemowlęctwa, śniadą skórę, realistyczne sny o spędzaniu czasu przy ognisku w ciepłych objęciach, które nawiedzają ją noc w noc. Norma przeczuwa, że istnieją sprawy, o których rodzice jej nie mówią, lecz rozwikłanie tajemnic, które skrywali przed nią, odkąd była małą dziewczynką, zajmie Normie dziesiątki lat.

„Zbieracze borówek” to poruszająca opowieść o niesłabnącej nadziei, niezachwianej miłości i sile rodziny – nawet w obliczu tragedii i zdrady.

Jakub Zając „Dziczek” | Opis wydawcy: W zabytkowym dworku, który kryje w sobie atmosferę tajemnicy, samotny nauczyciel – Narrator, zmęczony życiem i rozczarowany swoimi wyborami, przygotowuje się do wyjazdu. Jego plany niespodziewanie zmieniają się wraz z pojawieniem się nowego lokatora – Dawida, młodego pedagoga, który właśnie wrócił z podróży i ma objąć stanowisko Narratora w szkole. Zafascynowany nowym współlokatorem, Narrator zaczyna śledzić jego ruchy i snuć wyobrażenia na temat jego życia, co z czasem przeradza się w głęboką, zmysłową więź, której charakter pozostaje niejednoznaczny.

Punktem przełomowym staje się przekazanie przez Dawida Narratorowi pendrive’a z tekstem „Zdjęcia z pamięci”. To osobista i filozoficzna opowieść, która wprowadza Narratora – i czytelnika – w świat retrospekcji Dawida, otwierając przed nimi przestrzeń pełną ukrytych emocji, wspomnień i refleksji. Granice między rzeczywistością a wyobraźnią zaczynają się zacierać, a w tej metafizycznej podróży Narrator musi zmierzyć się z prawdą o sobie, Dawidzie i swojej przeszłości.

„Dziczek” to historia o podróży – zarówno fizycznej, jak i wewnętrznej. Jest to opowieść o miłości w jej najbardziej nieoczywistej, wielowymiarowej formie. Jakub Zając, czerpiąc inspirację z symbolizmu Leśmiana i malarstwa Malczewskiego, prowadzi czytelnika przez labirynt emocji, gdzie maski stopniowo opadają, odsłaniając prawdę o bohaterach i ich doświadczeniach. To książka dla tych, którzy w literaturze szukają nie tylko głębokich emocji, ale także intelektualnych wyzwań i estetycznej harmonii.

Maggie O’Farrell „Portret Lucrezii” | Opis wydawcy: Lucrezia ma szesnaście lat i od niespełna roku jest żoną księcia Ferrary. Jest też pewna, że mąż chce ją zamordować. Wyczuwa to w powietrzu, gdy pozuje do portretu, uwięziona pod warstwą gorsetów i jedwabi. Widzi to w oczach służących, gdy czeszą i układają jej płomiennorude włosy. Czuje to w brutalnym męskim uścisku w małżeńskim łożu. Zobaczyła już na własne oczy, że książę Alfonso zrobi wszystko, by osiągnąć każdy swój cel.

Jeszcze kilka miesięcy temu całe miasto świętowało jej zaślubiny, a ona cieszyła się swobodami, o jakich nie mogła marzyć w rodzinnym domu. Szybko orientuje się jednak, jaki jest warunek jej małżeńskiego szczęścia, a jeszcze szybciej – że nie będzie w stanie go spełnić. Jej los wydaje się przesądzony. Ale czy na pewno?

Daisy Goodwin „Diwa” | Opis wydawcy: Historia romansu najwybitniejszej śpiewaczki operowej i jednego z najbogatszych mężczyzn. W wytwornym i bezwzględnym świecie opery Maria Callas była znana jako la divina: boska. Dzięki wspaniałemu głosowi, naturalnemu zamiłowaniu do dramatyzmu i zniewalającej urodzie została ulubienicą najznamienitszych światowych scen. Ale na sławę musiała zapracować: wychowana w okupowanej przez nazistów Grecji przez matkę, która czerpała zyski z jej talentu, wcześnie nauczyła się chronić przed tymi, którzy chcieliby ją wykorzystać do własnych celów.

Gdy poznaje bajecznie bogatego greckiego magnata Aristotelisa Onasisa, nabiera przekonania, że znalazła kogoś, kto dostrzega w niej nie tylko wybitną śpiewaczkę, ale i kobietę. Onasis wprowadza ją w świat niewiarygodnego luksusu, obsypuje klejnotami i zabiera do szykownych restauracji, gdzie przedstawia jej takie sławy jak Elizabeth Taylor, Richard Burton czy książę i księżna Windsoru. Sen kończy się równie nagle, jak się zaczął. Prasa ogłasza, że Aristotelis Onasis poślubi Jacqueline Kennedy, byłą pierwszą damę i jedną z najsłynniejszych kobiet swoich czasów. Opuszczona Maria musi odzyskać grunt pod nogami.

W tej niezwykłej powieści Daisy Goodwin przywraca do życia postać, z której niezwykły talent, nieustająca determinacja i wrodzony wdzięk uczyniły legendę. Ale dopiero w konfrontacji z rozpaczą po stracie ukochanego Maria Callas odnalazła swój prawdziwy głos i odniosła ostateczny triumf.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki „Przeszłość zagarnia swoje piękne dzieci” | Opis wydawcy: Nowa książka jednego z najoryginalniejszych współczesnych twórców. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, laureat najważniejszych polskich nagród literackich (m.in. Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Gdynia, Nagrody Silesius) po kilku latach milczenia wraca ze zbiorem pięćdziesięciu pięciu wierszy. „Przeszłość zagarnia swoje piękne dzieci” czytać można jak wielowymiarową i wielowątkową refleksję nad istotą opowieści i sensem opowiadania. Dycki konstruuje świat niepokojący, którego pełnia odsłania się w nieustannych powrotach do źródeł pamięci i scen niemal wdrukowanych w jego poetyckie DNA. Wiersze osobne, pełne przewrotnego humoru, nierzadko zapierające dech, zapamiętywalne.

Marta Byczkowska-Nowak „Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia” | Opis wydawcy: Mówiono, że śpieszył się z przeżyciem własnego życia. Gdy w 1951 roku na zebranie Związku Literatów Polskich dotarła tragiczna wiadomość, nie dowierzano, że postanowił się zabić.

Przed wojną był poetą. W 1943 roku trafił do Auschwitz, gdzie zaczął pisać nowatorską prozę. Opublikowana po wojnie stała się sensacją. Nikt do tej pory nie opowiadał tak o obozach i więźniach, nikt tak bezkompromisowo nie podawał ceny przeżycia. Gdy jednak partyjni towarzysze oskarżyli go o nihilizm – przeprosił za swoją twórczość. Chciał wierzyć, że komunizm jest przepustką do nowego, wspanialszego świata. Ukochana Maria, którą odnalazł w Auschwitz i którą uśmiercił w swoim najsłynniejszym opowiadaniu, została jego żoną i urodziła mu córkę. Borowski zdążył zobaczyć dziecko w szpitalu, jednak kilka dni później postanowił wypisać się z ojczyzny i życia.

Marta Byczkowska-Nowak, literaturoznawczyni i dziennikarka, na nowo odkrywa autora „Pożegnania z Marią”. Dociera do osób, które znały najbliższych Borowskiego i jego samego. Odnajduje człowieka tajemniczego i tragicznego, pełnego sprzeczności, gwałtownego, zapalczywego działacza i zarazem wrażliwego indywidualistę. To pierwsza biografia Tadeusza Borowskiego nieuwikłana w kontekst polityczny i środowiskowy, książka napisana z dociekliwością i empatią, wzbogacona o nowe fakty, perspektywę psychologiczną i przenikliwą analizę jego twórczości. To historia buntownika i idealisty, który do końca grał w chowanego ze śmiercią, nie przestając patrzeć jej oczy.

Adam Higginbotham „Katastrofa Challengera” | Opis wydawcy: 28 stycznia 1986 roku, zaledwie 73 sekundy po rozpoczęciu lotu, prom kosmiczny Challenger rozpadł się nad Oceanem Atlantyckim. Zginęła cała, licząca siedem osób załoga. Świadkami tej tragedii były miliony ludzi. Był to jeden z punktów zwrotnych w historii USA XX wieku. Przez kolejne dziesięciolecia nikt nie opowiedział w pełni, co tak naprawdę się wówczas wydarzyło. Aż dotąd…

Opierając się na niedostępnych opinii publicznej badaniach oraz oryginalnych raportach, Adam Higginbotham, autor znakomitego reportażu „O północy w Czarnobylu”, zgłębił historie katastrof kosmicznych wahadłowców, podążył śladami głównych bohaterów i opisał drogę, którą przebyli, by wsiąść na pokład Challengera, a następnie minuta po minucie opisał przebieg tragedii i szczegółowo przedstawił późniejsze śledztwo. Są tu złowieszcze znaki zapowiadające nadchodzącą tragedię i zignorowane, ukryte przed opinią publiczną ostrzeżenia, a także przecieki i głosy informatorów zdeterminowanych, by ujawnić, jak wyglądała prawda. Higginbotham w „Katastrofie Challengera” opisuje fascynujące dzieje bohaterstwa, ambicji i pomysłowości podważonej przez polityczny cynizm i pychę.

To mistrzowska opowieść o fascynującej nauce i ludzkim dramacie – w ujęciu znakomitego autora katastrofa Challengera staje się jeszcze bardziej złożona i zdumiewająca, niż ją pamiętamy.

Irvin Khaytman „Dumbledore. Życie i kłamstwa najsłynniejszego dyrektora Hogwartu” | Opis wydawcy: Pierwsza książka w mugolskim świecie, która ukazuje prawdziwą twarz Albusa Dumbledore’a. Wydaje ci się, że Dumbledore jest wcieleniem dobra i mądrości? A może myślisz, że znasz już wszystkie jego sekrety? Przygotuj się na zaskoczenia oraz mnóstwo nowych teorii i ciekawostek, które sprawią, że zobaczysz tego legendarnego czarodzieja z innej perspektywy.

Przekonaj się: czy Dumbledore faktycznie był przyjacielem Harry’ego, czy może jednak ukrywał wobec niego mroczne intencje; jak daleko posunął się w swoich manipulacjach; czy rzeczywiście zaplanował morderstwo Potterów; kim naprawdę był – pozbawionym wad autorytetem czy zimnym i wyrachowanym strategiem.

Błyskotliwe śledztwo, dzięki któremu odkryjesz zupełnie nowe oblicze Albusa Dumbledore’a – skomplikowane, makiaweliczne, ale wciąż genialne. Już nie musisz snuć teorii o życiu i kłamstwach najsłynniejszego dyrektora Hogwartu – ekspert do spraw świata czarodziejów przeanalizował je za ciebie!

Renata Kuryłowicz „Zbrodnia i śmierć z miłości. Historie zakochanych morderców i kanibali” | Opis wydawcy: Szokująca, makabryczna, prawdziwa! Książka o ludziach, którzy z miłości torturowali, oszukiwali, zdradzali, zjadali i zabijali. Renata Kuryłowicz, miłośnikom true crime doskonale znana jako Renata z Worka Kości, autorka podcastu „Zbrodnie Bez Cenzury”, przedstawia kilkadziesiąt historii wstrząsających przestępstw, które łączy jedno – uczucie mogące odebrać nie tylko rozum, ale i życie.

Łącząc wiedzę z lekkością pióra i umiejętnością opowiadania o najbardziej potwornych szczegółach, autorka opisuje le crime passionnel, czyli zabójstwa z namiętności, zbrodnie powodowane folie à deux – wspólną paranoją, przestępstwa, których motywem jest sadystyczna lubieżność, ale także chorobliwa miłość własna. W pasji odkrywania największych mroków ludzkiej natury nie waha się podjąć tematów tabu – kanibalizmu i nekrofilii.

W książce pojawia się wszystko to, czego najbardziej szukają fani true crime – dużo w niej rekwizytów, takich jak śrubokręty, nożyczki, grille, zamrażarki, gorące żelazka, wałki kucharskie. Występują też odrażające postaci w stylu japońskiego kanibala-celebryty czy rosyjskiego wilkołaka. To nie są historie z happy endem! „Zbrodnia i śmierć z miłości” to wartka opowieść, pokaźna dawka czarnego humoru, sporo fachowej wiedzy kryminalistycznej, nieco romantyzmu i… dużo gore!

Lena Khalid „Córki chmur. O kobietach z Sahary Zachodniej” | Opis wydawcy: Saharyjczycy mawiają, że tylko kobieta może wyhodować kwiaty na pustyni. Saharyjki zajmują wyjątkowe miejsce zarówno na arenie politycznej, jak i w swojej społeczności. Ich rola daleka jest od powszechnych wyobrażeń o muzułmańskim i arabskim świecie, a ich pragnienia i marzenia są tak bardzo bliskie naszym. Kim są? Jak żyją, kochają i walczą? Poznajcie kobiety z Sahary Zachodniej. Salka miała pięciu mężów. Omeima oddała życie walce. Fatimatou opowiadała o seksie.

Ta książka jest spotkaniem z Saharyjkami, które wspominają koczownicze dzieciństwo wśród piasków pustyni i dzielą się historiami z czasów młodości oraz dorosłego życia pod okupacją i w obozach dla uchodźców. To opowieść o ich kulturze i relacjach damsko-męskich, o miłościach zakazanych przez sztuczne granice oraz wolności i równouprawnieniu. To wreszcie też zapis historii ich zmagań – tych codziennych, pozornie zwyczajnych, ale też politycznych, o wyzwolenie ich narodu.

Marek Bieńczyk „Rondo Wiatraczna” | Opis wydawcy: Wieloznaczna proza, której narrator, podatny na objawienia, krąży ulicami warszawskiego Grochowa, drogami własnych natchnień i wyobraźni. Trudno powiedzieć, co tu jest czystą fantazją, co mistyfikacją, a co śladem pamięci; jak poważny jest każdy żart i jak żartobliwa jest powaga. Łatwo za to wpaść w nieoznaczony prześwit, zanurzyć się w mnogość dźwięków i barw, dać się porwać logolewitacji, wybrykom słowa, i spotkać mniej lub bardziej widmowe postaci zaludniające ten mikroświat.

Bieńczyk tworzy wspaniałą, schulzowsko-bułhakowską mitologię swojej dzielnicy – niedokończonej, niepełnej, a przez to właśnie tym bardziej domagającej się opowieści: „Tego potrzebuje wyobraźnia, kiedy już pojmiemy, że miejsce, w którym przyszło nam żyć, okazuje się ostateczne, przez co niejako dla pocieszenia lub równowagi nabiera głębi i zdaje się odsłaniać korytarze wiodące wstecz, do pierwszych pokoleń pterodaktyli czy do bakterii rozpoczynających ciężkie zadanie przerobu”.

Rob Hart „Anonimowi skrytobójcy” | Opis wydawcy: Najlepsza sensacyjna książka 2024 roku w USA. Zabić jest łatwo. Przestać – to prawdziwa sztuka. Mark był najniebezpieczniejszym płatnym mordercą na świecie, ale przekonał się boleśnie, że dotychczasowa praca zmieniła go w potwora. Porzucił dawny zawód i dołączył do grupy byłych skrytobójców realizujących dwunastopunktowy program powrotu do normalnego życia.

Mark zostaje brutalnie zaatakowany przez nieznanego napastnika i musi uciekać. Odwiedza Nowy Jork, Singapur i Londyn, unika kolejnych ataków, zbiera poszlaki, próbuje rozwiązać zagadkę, kto go ściga. Nie może nikogo zabić ani dać się zabić. Przekonuje się, że dla mordercy, który powrócił na właściwą drogę, życie bez przemocy to prawdziwy problem.

Igor Brejdygant „Prawda” | Opis wydawcy: Warszawa. Luksusowy apartament. Martwe ciało pięknej kobiety. Paulina Małecka to twarda policjantka z mroczną przeszłością. Błyskawicznie rozwiązuje sprawę tego zabójstwa. Dowody jednoznacznie wskazują, że mordercą jest bogaty i przystojny kochanek ofiary. Ale czy na pewno?

Rutynowe śledztwo szybko rozrasta się w gęstą sieć tajemnic, deepfake’ów i manipulacji. Tkwią w niej politycy, wpływowi ludzie biznesu oraz zwykłe kanalie. Każdy, kto w nią wejdzie, staje się ofiarą mistyfikacji. Czy Małecka dotrze do prawdy? I czy przy okazji nie ulegnie urokowi pewnego mężczyzny?

„Prawda” to trzymający w napięciu thriller autora bestsellerowej „Szadzi”, która doczekała się serialowej ekranizacji z Maciejem Stuhrem w roli głównej.

Remigiusz Mróz „Bezkarny” | Opis wydawcy: Czarujący uwodziciel, bezwzględny manipulator i profesjonalny oszust. Bierze na celownik kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, samotne, potrzebujące wsparcia. Daje im wszystko, o czym marzyły, a nawet więcej. Jest wyśnionym partnerem, przyjacielem, kochankiem – mami swoje ofiary wizjami wspólnej przyszłości i bezgranicznego szczęścia. Robi to jednak wyłącznie po to, by je wykorzystać i pozbawić wszystkich oszczędności. A kiedy zaczynają walczyć, zaczyna zagrażać ich życiu. Pozostaje bezkarny. Zmienia tożsamości, unika policji, dba o każdy szczegół swoich manipulacji. Trafia jednak w końcu na kogoś, kto zrobi wszystko, by doprowadzić go przed oblicze sprawiedliwości. Walka między dobrem a złem jeszcze nigdy nie była tak osobista.

Cilla & Rolf Börjlind „Oko Nocy” | Opis wydawcy: Olivia Rönning i Lisa Hedqvist prowadzą rozmowy z ukraińskimi uchodźcami wojennymi. Ich celem jest dokumentowanie przestępstw, których ofiarą padają uchodźcy uciekający ze swojego kraju. W trakcie tych rozmów obie policjantki dowiadują się o istnieniu międzynarodowej siatki przestępczej, która się zajmuje handlem ludźmi. Po serii takich rozmów pojawia się oczywiste w tym kontekście pytanie, kto za tym przestępczym procederem stoi?

Luna, która jest partnerką życiową Toma Stiltona, podejrzewa, że ma on coś wspólnego z pewnym głośnym przypadkiem śmierci, chociaż wcale po nim nie widać, żeby nim targały wyrzuty sumienia. Kiedy zjawia się policja, żeby go przesłuchać, sprawa postawiona zostaje na ostrzu noża. Luna zastanawia się, czy nadal jest w stanie kochać kogoś takiego, jak Tom? W centrum Sztokholmu z dachu budynku spada ścigany przez dwóch prześladowców mężczyzna. Policji nie udaje się zidentyfikować ofiary. Śledczy muszą sobie odpowiedzieć na pytania, kim był ów mężczyzna i kto go ścigał? Abbasa, który jest przyjacielem Toma i Olivii, niespodziewanie odwiedza matka. Nie widział jej od dziecka, dlatego jej wizyta jest dla niego wstrząsającym przeżyciem. Nie wie, czemu po tylu latach matka postanowiła go odszukać.

Wszystko to wiąże się z pościgiem za luksusowym jachtem na francuskiej riwierze i pewnym przedmiotem o ogromnej, bezcennej wartości, a mianowicie Jajkiem Faberge, które znane jest jako Oko Nocy.

Jacek Getner „Telefon od nieboszczyka” | Opis wydawcy: Przypadek chodzi po ludziach, czyli komedia kryminalna z genialnym detektywem Jackiem Przypadkiem w roli głównej! W kolejnej części swoich przygód detektyw Jacek Przypadek rozwiązuje sprawy, w które zamieszane są osoby o nadnaturalnych talentach. W tytułowej zagadce „Telefon od nieboszczyka” do telewizyjnego programu wróża Bogdana dzwoni trup oskarżający go o morderstwo popełnione na nim samym. Kariera popularnego tarocisty wisi na włosku, dlatego musi sięgnąć po pomoc kolegi jasnowidza. W drugim śledztwie o kryptonimie „Ale numer!” Przypadek szuka zaginionego kuponu totolotka. Okazuje się, że należy on do znanego numerologa, który czekał na szóstkę ćwierć wieku. W ostatniej ze spraw, zatytułowanej „Gwiazdy wciąż kłamią”, wyjaśnia zagadkę tajemniczej śmierci wiceministra, którego zgon przepowiedziała wróżka Jowisza.

W rozwiązywaniu zagadek już tradycyjnie pomagają Przypadkowi warszawscy bezdomni zbieracze złomu. O względy detektywa zabiega coraz mocniej sąsiadka, Malwina Żarska, a w tle złowieszczo pojawia się ponownie postać jego arcywroga Wiktora Klempucha, który wydaje się zdeterminowany, by tym razem rozprawić się z nim ostatecznie…

Heather Redmond „Wigilijna opowieść o morderstwie” | Opis wydawcy: Kolejny tom cyklu „Charles Dickens na tropie”. Londyn, grudzień 1835 roku. Charles i Kate zamierzają spędzić z rodziną i przyjaciółmi wieczór na kolędowaniu i dobrej zabawie. Ich śpiew przerwany zostaje przez ciało spadające z górnego okna domu… Wkrótce dowiadują się, że martwy mężczyzna u ich stóp, z szyją owiniętą łańcuchami, to Jacob Harley – wspólnik biznesowy nieprzyjemnego Emmanuela Screws’a. Charles postanawia odkryć kto stoi za zbrodnią. Ale zanim zdąży przeprowadzić dalsze dochodzenie, zwłoki Harleya zostają skradzione.

Wkrótce Charles zostaje nawiedzony przez postać przypominającą denata. Nadal podejrzewa Emmanuela, który wiele lat wcześniej odmówił jego ojcu pożyczki. Kate upiera się, że starzec jest jednak zbyt słaby, by wypchnąć kogoś przez okno. Uczucie Kate i Charles’a rozkwita, ale sprawę komplikuje pojawienie się porzuconego dziecka. Charles musi jednocześnie rozwiązywać sprawę morderstwa, i szukać domu dla maleństwa…

Daniel Hurst „Kochanka lekarza” | Opis wydawcy: Żona. Kochanka. Kto posmakuje zemsty? Byłam tą drugą kobietą. Kochanką. Wszyscy obwiniali mnie o śmierć doktora Drew Devlina. Zapłaciłam dużą cenę za miłość do niewłaściwego mężczyzny. Teraz mam cienie pod oczami, bo nie mogę spać w nocy. Straciłam wszystko – przyjaciół, rodzinę, dom, a nawet wolność. Fern, podstępna żona Drew, zniszczyła cały mój świat. I na dodatek myśli, że morderstwo uszło jej na sucho. Ale się myli. Nadszedł czas zemsty. Dla siebie samej… i dla mojego dziecka.

Jej nowe życie na smaganym wiatrem wybrzeżu Kornwalii wkrótce się rozpadnie. Jestem zdeterminowana, aby wszyscy poznali prawdziwą historię. Ponieważ teraz nie tylko moje życie jest w niebezpieczeństwie, muszę także chronić córkę lekarza. Wiem, że Fern się spodziewa, że w końcu ją dopadnę – jestem pewna, że będzie miała swój własny plan, by mnie powstrzymać. W końcu oszukała już tak wielu ludzi.
Ale Fern nigdy mnie nie doceniała. A zanim się zorientuje, dla żony lekarza będzie już za późno…

Absolutnie uzależniający thriller psychologiczny z kolejnymi zwrotami akcji od bestsellerowego autora „Żony lekarza”. Jeśli podobała ci się „Za zamkniętymi drzwiami”, „Zaginiona dziewczyna” i „Dziewczyna z pociągu”, „Kochanka lekarza” sprawi, że nie oderwiesz się od lektury!

Miguelantxo Prado „Ardalen” | Opis wydawcy: Porywająca opowieść o szukaniu własnej tożsamości, o pamięci, o samotności, o tym, jak bardzo chcemy być kimś, nawet jeśli w tej postaci nie będzie nas samych… Chociaż dzieło ma dopiero 11 lat, to w Hiszpanii jest już klasykiem. Zachwyca cudownym podejściem do nurtu zwanego w literaturze i malarstwie realizmem magicznym.

Prado maluje opowieść, w której brutalna małomiasteczkowa rzeczywistość miesza się z fantazją, nostalgią, romantyzmem, ale też wielką tajemnicą i ponurymi sekretami. Hiszpański twórca z wielkim wyczuciem dozuje elementy opowieści, wszystko to podając w pełen maestrii sposób. W rodzimym kraju Prado dostał wszystkie możliwe nagrody, jakie twórca komiksów dostać może. Publikowany we Francji, Włoszech, Niemczech, Brazylii… czas, by wreszcie zawitał do Polski!

Stanisław Grzesiuk „Trylogia bez cenzury” | Opis wydawcy: Kultowa trylogia w jednym tomie bez skreśleń i cenzury. Kariera literacka Stanisława Grzesiuka to największa kariera PRL-u. Jego książki znikały w kilka tygodni z księgarskich półek, a czytelnicy pisali listy do wydawnictwa z prośbą o interwencję. I choć on sam nie chciał nazywać się pisarzem, jego kultową trylogię przeczytało kilka milionów Polaków. Z okazji 100-lecia urodzin porównano pierwsze wydania kultowej trylogii z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę. Teraz wreszcie książki te zebrano w jednym tomie z barwionymi brzegami. Znajdziesz tu: „Boso, ale w ostrogach”, „Pięć lat kacetu” i „Na marginesie życia”.

Julian Tuwim „Czary i czarty polskie oraz wypisy czarnoksięskie” | Opis wydawcy: Niezwykłą kolekcję legend, podań, opowieści zebrał Julian Tuwim, od „Co za moc czarci mają”, przez opisy lotów czarownic, rodzajów czarnoksięstwa, moce tajemne ziół i kamieni, aż po sposoby, co by każdego kogo trzeba usidlić i alchemii liznąć, ale też o próżności sztuki diabelskiej czegoś się dowiedzieć!

Julian Tuwim (1894-1953) – bodaj najwybitniejszy polski poeta XX wieku był także wielbicielem różnego rodzaju smaczków, stworzył, a może bardziej zebrał i opracował „Polski słownik pijacki i antologię bachiczną”, a w 1922 roku (wydane 1924) spisał właśnie „Czary i czarty polskie oraz wypisy czarnoksięskie”.

Nie jest to książka naukowa, lecz piękny zbiór opowieści. „’Czary i czarty polskie’ są dziełem dyletanta i kompilatora, szperacza i bibliofila, zamiłowanego w poznawaniu dziejów kultury w ogóle, a jej kuriozów i osobliwości specjalnie” – pisze we wstępie Tuwim. Z dość obszernej literatury dzieł dotyczących czarów powypisywał autor miejsca najciekawsze – i zebrany materiał sklecił jako tako na przedmowę, ilustrującą dzieje czarownic i zabobonu w Polsce, same zaś „Wypisy czarnoksięskie” są próbą antologii polskiej literatury magicznej i zawierają przedruki z dzieł arcyrzadkich…

Lola Szereszewska „Wiersze zebrane” | Opis wydawcy: Pierwszy wydany zbiór wszystkich wierszy poetki i publicystki pochodzenia żydowskiego Loli Szereszewskiej (1895–1943), której twórczość była do tej pory na marginesie recepcji literackiej, a stanowi niezwykły zapis biografii indywidualnej, będącej jednocześnie częścią doświadczenia zbiorowego. Twórczość Szereszewskiej czerpie z poetyki Młodej Polski i grupy Skamander, jednak charakteryzuje się własnym, odrębnym stylem poetyckim. Ważnym elementem jej wierszy jest sensualizm i erotyzm, wpisanie w kontekst przyrody – pojawiające się w wierszach postacie kobiece są jednocześnie żywiołem ziemi, równiną wezbraną strumieniem, sadem jesiennym, winnicą. Poezja Szereszewskiej, której życiowa podróż została tragicznie przerwana (zginęła wraz z córkami w 1943 roku), to również głos wierzący, że można coś zmienić tuż przed nadchodzącą katastrofą.

Azymutami tej poezji są nazwiska z tak odmiennej konstelacji: Eker, Ginczanka, Vogel, Pawlikowska-Jasnorzewska czy Iłłakowiczówna, co nie dziwi, mając na uwadze, że w równym stopniu sięgała po strategię mityzacyjną, techniki lirycznego realizmu czy „Szpilkową” – była dla tego pisma znaczącym głosem – ironię, a także refleksyjną czujność, dzięki której nie umykało jej totalitarne i militarystyczne zwyrodnienie współczesności.

Matt Haig „Niemożliwe życie” | Opis wydawcy: Pełna cudów i fantastycznych przygód opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na nowy początek życia. Spokojną egzystencję emerytowanej nauczycielki matematyki Grace Winters zakłóca niespodziewany list: koleżanka z czasów młodości zostawia jej w spadku dom na śródziemnomorskiej wyspie. Ciekawość przezwycięża strach i Grace kupuje bilet w jedną stronę na Ibizę. Wśród skał i złotych plaż szuka wskazówek na temat tajemniczego losu kobiety, którą kiedyś znała. To, co odkryje, przejdzie jej najśmielsze oczekiwania. By dotrzeć do prawdy, musi jednak najpierw uporać się z demonami własnej przeszłości.

Matt Haig w swojej najnowszej powieści po raz kolejny udowadnia, że ma niezwykły dar opowiadania fantastycznej historii, za którą kryje się głęboka refleksja nad kondycją ludzkości.

Aleksandra Boćkowska „Gdynia. Pierwsza w Polsce” | Opis wydawcy: Gdynia: najbardziej polskie z polskich miast, powstałe w kontrze do niemieckości Gdańska i Sopotu. Do dziś pielęgnuje odrębność. „Gdynianie mają poczucie, że muszą strzec tego skarbu: polskości, własności, kapitalizmu” – tłumaczy jeden z rozmówców Aleksandry Boćkowskiej.

Autorka z reporterską wnikliwością prowadzi nas przez powojenne dekady życia miasta, które istnieje od ledwie stu lat. Rozmawia z mieszkańcami, społecznikami i politykami, opowiada losy miejsc niemożliwie pięknych, jak basen na Polance Redłowskiej, i niemożliwie zapomnianych, jak osiedle Pekin. Sprawdza, jak działa pamięć o tragicznym Grudniu 1970. Na wypucowanych fasadach modernistycznych kamienic szuka rys. W latach dziewięćdziesiątych znajduje źródła ważnych dla Gdyni słów: „prestiż”, „przedsiębiorczość”, „nowoczesność”, by się przekonać, że najważniejsze to przecież „miłość”.

Reportaż Aleksandry Boćkowskiej to pasjonująca opowieść o złożonej historii Gdyni, miasta, które od dziesięcioleci zajmuje szczególne miejsce na mapie Polski – tej właściwiej i wyobrażonej.

Paul Murray „Żądło” | Opis wydawcy: Ta głośna książka przez wielu krytyków została okrzyknięta najlepszą powieścią ostatnich lat. Autorowi przyniosła liczne nagrody, między innymi Eason Novel of The Year oraz Nero Gold Prize. Znalazła się też w finale Nagrody Bookera.

Niegdyś zamożnych Barnesów poznajemy w chwili, gdy globalny kryzys finansowy pogrzebał ich majątek. Materialna katastrofa pociąga za sobą emocjonalną – upadek lukratywnego biznesu Dickiego odsłania grę pozorów, w której uczestniczyli wszyscy bohaterowie. Mieszkańcy prowincjonalnego miasteczka zastanawiają się, czy o bankructwie salonu samochodowego nie zadecydował przypadkiem pierwiastek moralny. Tymczasem żona byłego potentata, Imelda, za młodu najpiękniejsza dziewczyna w całym hrabstwie, udaje przed sąsiadami, że wszystko jest w porządku, choć w domu rozgrywa się dramat. Córka Barnesów, Cass, utalentowana poetka i najlepsza uczennica w klasie, zamiast uczyć się do matury, raz po raz upija się na umór. Jej młodszy brat, PJ, boi się przyznać rodzicom, że ma za małe buty, i marzy o tym, by uciec z domu. Coraz bardziej ucieka też jego ojciec, który spędza czas w lesie z miejscowym renegatem, budując schron przed rzekomo zbliżającą się apokalipsą. Wszyscy zadają sobie pytanie o swoje miejsce w życiu i o to, dlaczego sprawy potoczyły się tak źle. Nikt jednak z nikim nie rozmawia, każdy chowa swojego trupa w szafie, a scalić rodzinę próbuje tylko mały PJ. Czy mu się to uda, skoro żadna z bliskich mu osób nie dopuszcza do głosu swoich uczuć?

Paul Murray bywa określany odpowiedzią Dublina na Jonathana Franzena. „Żądło” jest bowiem rozległą realistyczną sagą rodzinną, w której dysfunkcje rodziny stanowią zwierciadło słabości całego społeczeństwa. Perspektywa każdego z bohaterów jest tutaj oddana z empatią, składając się na misterną, trzymającą w napięciu opowieść, od której nie sposób się oderwać i której zakończenie pozostaje z nami na długo.

Teodor Parnicki „Tylko Beatrycze” | Opis wydawcy: Arcydzieło polskiej powieści historycznej, ewenement niemający sobie podobnych w całej literaturze światowej. Akcja rozgrywa się na początku XIV wieku (w czasach Władysława Łokietka, o którym również jest w powieści mowa). Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie spalenia wieleńskich mnichów, które powoli przekształca się w subtelną psychoanalizę pełną teologiczno-filozoficznych odniesień. Niemal przy okazji Teodor Parnicki zadaje kłam potocznemu mniemaniu, jakoby średniowiecze było czasem ciemnoty i zabobonu.

Na treść składają się głównie dialogi pomiędzy papieżem Janem XXII a pewnym diakonem Stanisławem. Jeden z wątków dotyczy obsesji Stanisława związanej z czeską księżniczką, którą ten widział w dzieciństwie. Stanisław zakochuje się w niej, koresponduje przez lata i chyba ma nawet romans (jako dojrzały mężczyzna), ale być może jest on tylko ofiarą zabawy dwórek i własnej pomyłki. Historię i literaturę wiąże tytułowa Beatrycze – królowa Ryksa zwana Reiczką, córka zamordowanego w 1296 roku króla Przemysła II. Według świadectw historycznych była to kobieta o nieprzeciętnej urodzie i talentach politycznych, a barwne koleje jej losu aż się proszą o ujęcie jej biografii w ramy pełnego tajemnic historycznego romansu.

Gwendoline Riley „Moje zmory” | Opis wydawcy: Matka – uparta jak osioł lub potulna jak baranek, tylko nie wtedy, gdy trzeba. Ojciec – sam sobie zazdrościł, że jest tak wspaniałym człowiekiem. I ona, Bridget, młoda kobieta, która próbuje wydostać się z cienia, jaki na jej dorosłe życie rzuciło dzieciństwo dzielone między rozwiedzionych rodziców.

Dorosła już córka pragnie zrozumieć, kim tak naprawdę była jej matka. Niepoprawną marzycielką, zdystansowaną dziwaczką, a może samotną kobietą, która od życia zawsze chciała więcej, niż mogła dostać? I choć Bridget stara się przegonić zmory przeszłości i na zawsze pożegnać się z bolesnymi wspomnieniami, kolejne wybryki matki na nowo przypominają jej trudy dorastania.

Powieść Gwendoline Riley to poruszająca historia o odchodzeniu rodziców, których śmierć może być zarówno ciężarem, jak i wyzwoleniem. A przede wszystkim wciągająca opowieść o więziach rodzinnych, z humorem i delikatnością zapraszająca czytelnika do analizy złożonych relacji matek i córek.

Javier Castillo „Śnieżna dziewczyna” | Opis wydawcy: Jedynym sposobem na odkrycie prawdy jest stawienie czoła własnym demonom. Aaron i Grace Templeton nigdy nie zapomną parady z okazji Święta Dziękczynienia w 1998 roku, kiedy zaginęła ich trzyletnie córka Kiera. Młoda dziennikarka śledcza Miren Triggs pomaga rodzicom w poszukiwaniach dziewczynki. Mija pięć lat. Gdy wydaje się, że nie ma już szans na rozwikłanie sprawy, ktoś dostarcza Templetonom kasetę wideo z nagraniem ich córki. Czy Kierę uda się znaleźć całą i zdrową?

Serial nakręcony na podstawie książki odniósł ogromny sukces, plasując się w czołówce najpopularniejszych nieanglojęzycznych produkcji Netflixa.

Javier Castillo „Śnieżna dziewczyna 2: Gra o duszę” | Opis wydawcy: Wraz z premierą „Śnieżnej dziewczyny” ukazuje się też kontynuacja, „Gra o duszę”. Nowy Jork, 2011. Dziennikarka śledcza Miren Triggs otrzymuje tajemniczą przesyłkę – polaroid przedstawiający zakneblowaną i związaną dziewczynę, z podpisem: „Gina Pebbles, 2002”. Wraz ze swoim byłym wykładowcą, Jimem Schmoerem, Miren podąża tropem dziewczyny, jednocześnie zgłębiając inną brutalną zbrodnię, której okoliczności wskazują na powiązania między obiema sprawami. Z przeszłości wyłaniają się mroczne sekrety, a śledztwo wiedzie wprost do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy.

Victor Santos „Rashomon” | Opis wydawcy: W czasach feudalnej Japonii w pobliżu bramy Rashomon zostaje znalezione ciało zamordowanego znanego i wpływowego samuraja. Komisarz Heigo Kobayashi musi rozwikłać zagadkę zbrodni, opierając się na sprzecznych zeznaniach świadków a nawet „przesłuchać” zamordowanego…

Komiks Victora Santosa (seria „Polar”) powstał w oparciu o opowiadania wybitnego pisarza japońskiego Ryunosuke Akutagawy. Na kanwie tytułowego opowiadania Akira Kurosawa nakręcił film „Rashomon” należący obecnie do kanonu współczesnego kina.

Uładzimier Arłou „Tańce nad miastem. Trzy opowieści” | Opis wydawcy: „Tańce nad miastem” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających książek o dwoistej naturze rzeczywistości i tajemnicy pisania. Uładzimier Arłou – jeden z najciekawszych i najpopularniejszych poetów i prozaików białoruskich ostatnich kilku dekad – przenosi nas w świat, gdzie sny przekraczają granicę jawy i dają wytchnienie od grozy rzeczywistości, w której protestujący giną od kul snajperów.

Trzy opowieści, rozgrywające się w różnych krajach (i światach), tworzą kunsztowną całość, gdzie niesamowite losy bohaterów splatają się i rozplatają. W pierwszej grupa somnambulików żyje podwójnym życiem, nie znając się w dzień i utwierdzając tajemne bractwo w nocy, w drugiej pisarz prowadzi eksperymenty z człowiekiem ze snu, a ten towarzyszy mu w trakcie pisania, zaś w trzeciej autor przewodnika turystycznego trafia na targ książki w małym szwedzkim mieście. Codzienność na każdym kroku spotyka nadprzyrodzoność, historie zachwycają rozległością kulturowych skojarzeń i przenikliwością obyczajowych obserwacji, a jednocześnie prawdziwie wzruszają, jak w opisie pogrzebu ofiar demonstracji, wśród których jest też jedna z postaci somnabulistycznego bractwa.

Proza Uładzimiera Arłoua – uhonorowanego w 2010 roku nagrodą Europejski Poeta Wolności – urzeka i porusza, co doceniło jury, honorując tom „Tańce nad miastem” Nagrodą Literacką im. Jerzego Giedroycia (2018). Za mistrzowski polski przekład odpowiada Bohdan Zadura.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi