banner ad

27 maja-2 czerwca 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

2 czerwca 2024

Miniony tydzień obfitował w ciekawe książki i komiksy. Zapraszamy na przegląd najbardziej godnych polecenia nowości wydawniczych, które ukazały się w dniach od 27 maja do 2 czerwca.

Keum Suk Gendry-Kim „Czekanie” | Opis wydawcy: Przejmujący komiks autorki głośnej „Trawy”. Siedemdziesiąt lat po wojnie koreańskiej powoli odchodzi pokolenie, które jej doświadczyło. Dla młodych Koreańczyków z Południa to już tylko temat znany z podręczników szkolnych. Nadal jednak żyją osoby mające w sercach blizny pozostawione przez wojnę.

Keum Suk Gendry-Kim, zainspirowana wojenną historią swojej matki, opowiada o ludziach, którzy na drodze pełnej uchodźców, pośród spadających bomb, wypuścili z ręki dłoń małego dziecka, zgubili w tłumie chorego ojca lub słabsze rodzeństwo. Członkowie rozdzielonych rodzin. Przetrwali siedemdziesiąt lat bólu, wiecznego czekania na jakiekolwiek wieści od bliskich, nie wiedząc nawet, czy ich ukochani nadal żyją. Czas powoli ich wszystkich dogania.

Jerzy Wróblewski „Przyjaciele Roda Taylora” | Opis wydawcy: Zawody strzeleckie w Cross City wygrywa Tom Ford, a swoją nagrodę – srebrnego winchestera – wkrótce wykorzystuje podczas sprzeczki w saloonie, po czym grozi dwóm rdzennym Amerykankom. Ale kobiet broni i pozwala im bezpiecznie odjechać nieznany w mieście kowboj. Gdy następnego ranka rusza w dalszą drogę, okazuje się, że ktoś podąża jego śladem…

Jerzego Wróblewskiego od dzieciństwa fascynował świat Dzikiego Zachodu. Jego najwcześniejsze zachowane komiksy to właśnie westerny. Jednak w czasach PRL-u nie wszystkie redakcje przychylnie patrzyły na opowieści z kowbojami. Wróblewski podjął więc próbę wydania swojego westernu w wydawnictwie Marvel i to dla tego amerykańskiego wydawcy przygotował pierwotną wersję „Przyjaciół Roda Taylora”.

W niniejszym albumie przedstawiamy nie tylko sam komiks w odrestaurowanej formie, ale także jego burzliwe losy. Na pewno dodatkową gratką dla fanów Wróblewskiego będą też po raz pierwszy pokolorowane plansze z „My nigdy nie śpimy” – ostatniej historii, nad którą autor pracował. Komiksowi towarzyszy tekst o komiksowych westernach Wróblewskiego napisany przez Macieja Jasińskiego, znawcę twórczości bydgoskiego autora.

Merryn Allingham „Morderstwo o poranku” | Opis wydawcy: Wymarzone wakacje Flory Steele szybko zamieniają się w koszmar – jeszcze zanim na dobre wyjedzie z wioski! Gdy Flora Steele wyrusza na wakacje z pisarzem kryminałów Jackiem Carringtonem, ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewa, jest ciało znalezione obok uroczego domu, który wynajmują. Zaszokowana makabrycznym odkryciem, próbuje się dowiedzieć, jak to się stało, że ktoś został zamordowany w tak spokojnym, cichym miejscu w przepięknej Kornwalii. Tym bardziej że Roger Gifford miał mnóstwo przyjaciół, którzy wydają się zdruzgotani jego nagłą śmiercią… Sprawy komplikują się coraz bardziej, gdy zostaje odnalezione kolejne ciało, a Jack otrzymuje niepokojący list. Czy autorowi kryminałów grozi los godny fikcyjnych bohaterów jego własnych książek? I czy Florze uda się rozwikłać kolejną sprawę i uratować Jacka? A może będzie to o jedno morderstwo za dużo… Intrygująca powieść kryminalna osadzona w scenerii urokliwej Kornwalii. Idealna dla fanów Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirota.

Wojtek Wawszczyk „Pan Żarówka” | Opis wydawcy: Epicka, surrealistyczna opowieść o nieodwzajemnionej miłości do życia. Sześcioletni chłopiec na skutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie. Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?

„Pan Żarówka”, wydawniczy debiut Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”, „Smok Diplodok”) nagrodzony został Orient Menem za najlepszy polski komiks roku, a także ukazał się po angielsku nakładem słynnego wydawnictwa Fantagraphics!

Iris Yamashita „Miasto pod jednym dachem” | Opis wydawcy: Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, gdzie każdy sekret może być ostatnim aktem makabrycznej opowieści. Point Mettier – malutkie miasteczko na Alasce. Zimą niemal odcięte od świata. Dotrzeć do niego można tylko przez tunel przecinający ośnieżone góry. Miejscowość skrywa mroczne sekrety, które wkrótce ujrzą światło dzienne.

Podczas spokojnego wieczoru grupa nastolatków natrafia w zatoce na makabryczne znalezisko – oderwaną dłoń i stopę wyrzucone przez fale na brzeg morza. To tylko początek szokujących wydarzeń, które wstrząsną Point Mettier. Detektyw Cara Kennedy i miejscowy policjant Joe Barkowski ruszają tropem morderstwa w dziwnej miejscowości, gdzie wszyscy mieszkają w jednym, klaustrofobicznym wieżowcu. Zagadka robi się coraz bardziej intrygująca, a sytuacja komplikuje, gdy śnieżyca zasypuje jedyną drogę dojazdową. Co ukrywają mieszkańcy Point Mettier, równie tajemniczy i nieprzeniknieni jak otaczający ich mroźny krajobraz? Czy detektyw Kennedy będzie w stanie rozwikłać zagadkę, nim stanie się coś strasznego?

Beata Pytko „Mord na dzielni” | Opis wydawcy: Komiksowy, kryminalny esej o zmianach, jakie zachodzą we współczesnych miastach. Młoda architektka Max przeżywa zawodowy kryzys. Nie może odnaleźć się w świecie wielkich inwestycji, ambitnych deweloperów i morderczej walki o atrakcyjne miejskie działki pod nowe apartamentowce. Szczególnie że wszystko to prowadzi do rozpadu lokalnych społeczności.

Znikające bazary i lokale rzemieślników, kamienice płonące zupełnie nieprzypadkowo, szczelne płoty zmieniające okolicę w labirynt, widmo nowych budynków zamiast skweru czy placu zabaw między blokami. Max z niepokojem obserwuje, jak zmienia się jej dzielnica, a potrzeby dotychczasowych mieszkańców są ignorowane. Wkrótce odkrywa też podejrzany związek pomiędzy swoją pracą a incydentami w sąsiedztwie i postanawia sprawdzić, kto za nimi stoi.

Marek Stelar „Kameleon” | Opis wydawcy: Mikołaj Borzym jest złodziejem w drugim pokoleniu, w dodatku mistrzem w swoim fachu, choć na mistrza zdecydowanie nie wygląda. To właśnie sprawia, że razem ze swoją udającą sprzątaczkę współpracowniczką sprytnie przemyka przez domy pełne dostatku, ograbiając je z najcenniejszych dóbr. I tak ślizga się przez życie i kolejne miasta w Polsce, kiedy nagle na jego drodze staje Myszowaty: tajemniczy funkcjonariusz pewnej rządowej agencji. Borzym ma dwa wyjścia: albo zacznie współpracować i dla dobra Ojczyzny obrobi dom pewnego biznesmena z jednej, za to bardzo nietypowej rzeczy, albo trafi do więzienia. Wybór jest naturalnie prosty, ale wszystko, co dzieje się potem, już proste nie jest.

Borzym trafia w sam środek afery, w której stawką jest nowa technologia mająca zrewolucjonizować przemysł wojenny. Wie jedno: jeśli chce wyjść z tego cało, musi rozegrać wszystko na swoich zasadach. Nawet jeśli ich nie zna…

Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak „Jeż Jerzy. Numer 3” | Opis wydawcy: Trzeci zeszyt z zupełnie nowymi przygodami Jeża Jerzego! Miejska legenda głosi, że wystarczy osiodłać konia, minąć rogatki i trzy pola kukurydzy, by znaleźć się w raju. Jeż Jerzy wyrusza zatem w tym obiecującym kierunku, ale zamiast trafić do wymarzonych ogrodów Edenu, wpada w sam środek wielkiej awantury. Po jej zakończeniu Jerzy nie ma już najmniejszej ochoty ruszać się ze swojego mieszkania, jednak to do niczego się już nie nadaje i wymaga poważnego remontu. A remonty, jak wiadomo, mogą pokonać nawet największych bohaterów…

Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak, ojcowie słynnego kolczastego bohatera, po raz kolejny bawią się konwencjami i nawiązaniami – od westernu po reality show – ale też oczekiwaniami czytelników!

Claire Alexander „Nie jesteś sama, Meredith” | Opis wydawcy: Meredith pozornie ma wszystko: Najlepszą przyjaciółkę Sadie. Ukochanego kota Freda. Niewymagającą pracę zdalną. Mnóstwo czasu na układanie puzzli, czytanie poezji i pieczenie ciasteczek. Brakuje jej jednak siły, by wyjść z domu, którego nie opuściła od trzech lat. Nagle w jej chorobliwie uporządkowanym życiu pojawiają się niespodziewani goście. Wolontariusz wspierający samotne osoby, dziewczyna z internetowego forum oraz starsza siostra, z którą od dawna nie miała kontaktu. Czy nowe relacje pomogą Meredith przezwyciężyć własne lęki? Świat puka do jej drzwi. Czy będzie miała odwagę wpuścić go do środka?

Max Gross „Zaginiony sztetl” | Opis wydawcy: Przez dziesięciolecia maleńki żydowski sztetl Kreskol trwał w błogiej izolacji. Jego mieszkańcy, oszczędzeni przez Holokaust i inne nieszczęścia, żyli codziennymi sprawami, nie znając samochodów, elektryczności, bieżącej wody ani Internetu. Ale kiedy nagle znika Pasza Lindauer, a potem jej znienawidzony były mąż, miasteczko czeka zderzenie z XXI wiekiem.

Starszyzna wysyła w świat Jankiela Lewinkopfa, kompletnie nieprzygotowanego wyrzutka, który ma zaalarmować polskie władze. Wyruszając daleko poza odludny, bezpieczny Kreskol, Jankiel staje w obliczu uroków i zepsucia współczesnego świata, który przyjmuje go z mieszaniną niedowierzania, niechęci i życzliwości. Sprawa Kreskolu wywołuje burzę w mediach i konflikt w sejmie.

Polski rząd planuje reintegrację zapomnianego miasteczka. Jednak przy okazji na światło dzienne wychodzą mroczne powody, dla których zostało zapomniane. Integracja nie przebiega bez zgrzytów. Mieszkańcy Kreskolu, podzieleni na entuzjastów zmian i zwolenników starych zwyczajów, stają przed trudnym dylematem: albo znajdą sposób, zjednoczenia się z resztą kraju, albo zaryzykują zniknięcie ich miasteczka na zawsze.

Napisana z przenikliwym humorem, debiutancka powieść o małym żydowskim miasteczku zagubionym w leśnej głuszy i tak odosobnionym, że nikt o nim nie słyszał… aż do teraz.

Mia Kankimaki „Kobiety, o których myślę nocą” | Opis wydawcy: Jeśli pragniesz wyruszyć w podróż, zrób to. Jestem M. Mam czterdzieści trzy lata. Podczas niezliczonych nocy w ciągu minionych lat myślałam o kobietach – i nie ma to najmniejszego związku z seksem.

Po wydaniu pierwszej książki, Mia czuje, że utknęła w miejscu, więc stawia wszystko na jedną kartę. Rzuca pracę, sprzedaje mieszkanie i wyrusza w podróż śladami… nocnych kobiet. To artystki, podróżniczki i buntowniczki – odważne i bezkompromisowe, łamały tabu i podążały za pasjami na przekór czasom, w których żyły. Są wśród nich duńska pisarka Karen Blixen, japońska awangardowa performerka Yayoi Kusama, dziewiętnastowieczna podróżniczka Isabella Bird czy włoska malarka renesansowa Sofonisba Anguissola.

Od Japonii przez Afrykę aż po Włochy – podróż przez kraje i kontynenty staje się dla Mii wyprawą, w której mierzy się ze sobą i przesuwa granice w myśl najważniejszej zasady jej nocnych przewodniczek: „Bądź odważna. To nic, że się boisz”.

Jean-Marc Jancovici, Christophe Blain „Świat bez końca” | Opis wydawcy: Spotkanie czołowego autora komiksów z wybitnym specjalistą od zagadnień energetyki i wpływu na klimat spowodowało, że w ramach tego komiksowego projektu, jako oczywista konieczność, pojawiła się potrzeba wypowiadania się na tematy, które dotyczą nas wszystkich. Inteligentna, przejrzysta, niepozbawiona humoru opowieść wyjaśnia głębokie zmiany, jakie obecnie przeżywa nasza planeta i jakie, zaobserwowane już konsekwencje, oznaczają te czasami radykalne zmiany.

Jean-Marc Jancovici przedstawia swoją niezwykle dobrze uargumentowaną wizję, umieszczając kwestię energii i zmian klimatycznych w centrum swojego wywodu, jednocześnie nie pomija kwestii gospodarczych, ekologicznych i społecznych. Ten pouczający wywód okazuje się cenny, fascynujący i zachęca do refleksji nad tematami, które czasami powodują podziały, zwłaszcza gdy mówimy o transformacji energetycznej. Christophe Blain stawia się w roli artysty i współautora, który doskonale przekłada ten wykład na język komiksu i tworzy książkę niezbędną do lepszego zrozumienia naszego świata.

Agnieszka Kamińska „Złota klatka? O kobietach w Szwajcarii” | Opis wydawcy:Co druga kobieta w niemieckojęzycznej części Szwajcarii przyznaje, że nie byłaby w stanie utrzymać się bez finansowego wsparcia drugiej osoby. Decyzję o macierzyństwie trzeba dobrze przeliczyć, bo ceną może być utrata pracy. Podobnie ze ślubem – małżeństwa otrzymują półtorej maksymalnej emerytury, więc warto najpierw sprawdzić, czy się opłaca.

Szwajcarki jako jedne z ostatnich w Europie wywalczyły prawo głosu – era demokracji bez kobiet zakończyła się tutaj 7 lutego 1971 roku. Jednak w 2024 roku, ponad pięćdziesiąt lat po osiągnięciu równouprawnienia wyborczego, od Genewy po Szafuzę wciąż słychać głosy o tym, jak wiele zostało jeszcze do zrobienia…

Agnieszka Kamińska podąża drogą, którą przeszły Szwajcarki: od manifestacji i strajków, przez działania organizacji feministycznych i pojedynczych aktywistek, aż po słynne pierwsze głosowanie. Autorka rozmawia z matkami, polityczkami, seniorkami, działaczkami społecznymi i emigrantkami, próbując zrozumieć, jak przez ostatnie pół wieku zmienił się kraj i dlaczego wciąż mówi się, że Szwajcarki są ofiarami własnego dobrobytu.

Daniel Odija, Wojciech Stefaniec „Bardo” | Opis wydawcy: „Bardo” jest rozgadane. Wypełnione dialogami, stylizowanymi na język charakterystyczny dla danej warstwy społecznej. Rozbrzmiewa też piosenkami, zaklęciami, protestem zbuntowanego tłumu, politycznymi debatami, poezją.

Najważniejszy jednak jest obraz! Proponujemy Wam prawdziwą ucztę dla oczu! Barwny impuls uwalniający wyobraźnię! Precyzyjny i wielowarstwowy rysunek ukazuje świat w sposób realistyczny, groteskowy, czy abstrakcyjny. Odloty narkotyczne prowokują surrealistyczną ilustrację. Graficzne wyobrażenia hipnozy, czy zatartego przez upływ czasu wspomnienia, wykraczają poza możliwości standardowego komiksu.

„Bardo” to IV tom tetralogii Bardo. Jest podsumowaniem wszystkich wątków i szalonej zabawy, jaką zaproponowaliśmy we wcześniejszych tomach naszej opowieści. Jako autorzy gwarantujemy niespodzianki zarówno estetyczne jaki i fabularne. No a zakończenie, cóż… Sami się przekonajcie!

Klaudia Muniak „Pod dachem z mordercą” | Opis wydawcy: Nowe życie zaczyna się o krok od śmierci. Olga Soboń od pięciu lat zastanawia się, gdzie i dlaczego zniknął jej mąż. Gdy wszyscy wokół uważają go za potwora, ona wciąż chce wierzyć w jego niewinność. Czy Maurycy, jakiego znała, byłby zdolny do tego, żeby kogoś porwać? Okaleczyć? Zabić? Olga jest przekonana, że nie.

Nierozwiązane sprawy zaginięć sprzed lat, o które podejrzewa się Sobonia, ponownie trafiają do mediów. Znika kolejna kobieta, a żona jednej z poprzednich ofiar porywacza otrzymuje zwięzłą notkę: Wróciłem.

Małgorzata Terlecka-Reksnis „Pszoniak” | Opis wydawcy: Aktorzy mają szczęście, gdy zagrają jedną rolę, która przejdzie do historii. Wojciech Pszoniak swoimi mógłby obdzielić cały zastęp. Moryc Welt z „Ziemi Obiecanej”, Robespierre z „Dantona”, Stańczyk i Dziennikarz z „Wesela”, Puk i Parolles z inscenizacji dzieł Szekspira… Wywiad rzeka Małgorzaty Terleckiej-Reksnis to porywająca biografia artysty, inspirująca opowieść o życiu, w którego centrum stanęła pasja i ciągłe doskonalenie twórczego warsztatu, a także skrząca się dowcipem i imponująca szczerością rozmowa o miejscach – powojennych Gliwicach, teatralnym Krakowie, filmowym Paryżu – i ludziach: Konradzie Swinarskim, Andrzeju Wajdzie i innych. Nikt tak nie opowiada o istocie i głębokim sensie aktorstwa jak Pszoniak, jeden z największych mistrzów tej sztuki. Wywiad uzupełniają fascynujące archiwalia: osobiste notatki aktora, listy, zapisy wykładów.

Italo Calvino „Nasi przodkowie” | Opis wydawcy: Po raz pierwszy po polsku w jednym tomie i pod wspólnym tytułem „Nasi przodkowie”. „Chciałbym, żeby można było patrzeć na te nowele jak na drzewo genealogiczne przodków współczesnego człowieka” – pisał Calvino. Przedstawiamy trzy fascynujące powieści: „Wicehrabia przepołowiony” to parafraza siedemnastowiecznej powieści – w przewrotny sposób przedstawiająca wieczną dwoistość ludzkiej natury i karkołomne konsekwencje, jakie ze sobą niesie; „Baron drzewołaz” jest historią chłopca, który w geście buntu przeciwko rygorom wychowania wszedł na drzewo i już z niego nie zszedł; „Rycerz nieistniejący” to splatająca wątki tradycji karolińskiej i arturiańskiej opowieść o miłości i zazdrości.

Jason „Low Moon i inne historie” | Opis wydawcy: Pięć opowieści o morderstwie, jaskiniowcach, seksie i porwaniach przez kosmitów. „Emily przesyła pozdrowienia” to śmiertelnie poważna historia o zabójstwie, zemście i dominacji seksualnej. „Low Moon” to pierwszy na świecie (i prawdopodobnie ostatni) western o szachach. Następnie „&” opowiada dwie przeplatające się historie: facet próbuje ukraść wystarczająco dużo pieniędzy, aby uratować chorą matkę, a drugi typ morderczo zabiega o względy upragnionej kobiety. „Pierwszy film noir” najlepiej można opisać jako „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” spotyka „Dzień świstaka”. Ale z jaskiniowcami w roli głównej. „Jesteś tutaj” przedstawia porwania przez obcych, podróże kosmiczne oraz ból i zamieszanie w relacjach rodzinnych, których kulminacją jest enigmatyczny finał.

Wyobraź sobie nigdy nienakręcone filmy Alfreda Hitchcocka, Bustera Keatona czy odkryte powieści Aleksandra Dumasa, zaadaptowane i sfilmowane przez współczesnego minimalistę, takiego jak Jim Jarmusch czy Wes Anderson, a będziesz mieć pojęcie o wyjątkowym smaku komiksów Jasona. Dodaj do tego prostotę kreski i zwierzęce postacie. Jason, jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych twórców komiksu nie boi się mieszać gatunków i wykorzystywać elementów fantastycznych. Dziwne, nieszablonowe opowieści ze zgryźliwymi dialogami i ponurym humorem.

Rosa Berbel „Planety fantomowe” | Opis wydawcy: Drugi w dorobku twórczym tom młodej hiszpańskiej poetki, która zasłynęła jako laureatka najważniejszej w kraju Nagrody Młodej Poezji im. Antonia Carvajala. Dojrzałość prezentowanych w tym zbiorze wierszy została doceniona przez krytyków, piszących o nich jako „wyprawie w ciemność, którą rozjaśnia język” i przyniosła autorce Nagrodę Estandarte oraz miejsce w rankingu „El País” najlepszych książek roku 2022. Polskie wydanie wzbogacają grafiki brytyjskiej artystki, mieszkającej w Walencji – Celii Kettle.

Philippe Adamov „Dayak” | Opis wydawcy: Biała rasa praktycznie zniknęła. W afrykańskim megalopolis dochodzi do starcia… Bladolicy Dayak, porzucony jako dziecko, wychowywany w tajemnicy i znający miejscową magię i legendy. Po przeciwnej stronie Simon, prezes firmy wydobywczej, dla której Afryka jest jedynie gigantycznym złożem do splądrowania. Rozpoczyna się bratobójcza walka, ale także starcie dwóch gigantycznych mocy: technologii z pierwotną kulturą.

Cyberpunkowy wizerunek Afryki potęguje dodanie odniesień kulturowych: rytuałów inicjacyjnych plemion, transu, masek czy kostiumów. Oryginalne ujęcie to owoc wyobraźni Philippe’a Adamova („Wody Morteluny”), który w swoim autorskim komiksie łączy dynamiczną inscenizację, bogaty w detale rysunek i staranną kolorystykę. Miesza pasję do nieokiełznanego Czarnego Kontynentu z polityką w urzekającej i dzikiej wizji.

Viktoria Lloyd-Barlow „Śpiew ptasich serc” | Opis wydawcy: Cytując jury nagrody Bookera: „Napisany z perspektywy matki w spektrum autyzmu 'Śpiew ptasich serc’ to liryczny debiut powieściowy, który po mistrzowsku splata wątki rodzinnej miłości, przyjaźni, klas społecznych, uprzedzeń i traumy, łącząc psychologiczną wnikliwość z elokwentnym dowcipem”.

Sunday mieszka ze swoją szesnastoletnią córką Dolly, ale pęknięć na powierzchni ich więzi jest kilka: niezrozumienie autystycznych dziwactw matki, nastoletnie pragnienie wyrwania się z gniazda i w konsekwencji planowany wyjazd na studia daleko od domu, gdzie obie spędziły całe swoje życia. Bezpieczny schemat ich codzienności, w którym bohaterka próbuje zbliżyć się do córki niejednokrotnie dokonując wyborów wbrew sobie, rozbija pojawienie się ekscentrycznych sąsiadów. Tajemniczy zachwyt, który wzbudzają w Sunday niebotycznie bogaci i wyluzowani Vita i Rollo pozwala odkryć przepiękny świat wewnętrzny bohaterki, jej wyjątkową perspektywę postrzegania ludzi i zjawisk, wrażliwość oraz ujmującą potrzebę akceptacji. Ta pozorna przyjaźń ma jednak mroczną stronę, a ludzie, którzy zdają się mieć wszystko, nadal próbują odebrać innym to, co najcenniejsze.

Delikatna sieć relacji międzyludzkich utkana jest według wzoru, którego Sunday nie jest w stanie zrozumieć. Praktyczna wiedza w postaci konwenansów i społecznych oczywistości z jakiegoś powodu ominęła jej neurotyp. Sunday, gotowa zawsze do największych poświęceń dla córki, próbuje połapać się w świecie ludzkich współzależności według własnych reguł, których podstawę stanowią jej ograniczenia, staroświecki podręcznik etykiety dla gospodyń domowych oraz zbiór sycylijskich legend.

Luis Sepúlveda „Świat Sepulvedy” | Opis wydawcy: „Świat Sepulvedy” to książka szczególna -zaprasza, by w gronie znajomych usiąść do stołu i zanurzyć się w barwne opowieści, pożegnać bliskiego przyjaciela, jakim Luis Sepúlveda był dla Salvadora Allende, wielu awanturników, obrońców przyrody, artystów, emigrantów i czytelników na całym świecie. Daniel Mordziński, zaliczający się do tego grona, swoimi fotografiami odmalowuje wielowymiarowy portret Luisa jako pisarza, reżysera, poety, bojownika, ojca, partnera, towarzysza podróży i emigranta. Dwadzieścia dwa teksty Sepulvedy, z czego połowa jest publikowana po raz pierwszy, splatają się w całość ze zdjęciami Mordzinskiego i wspólnie tworzą migawki z biografii Luchia, dzięki którym miłośnicy jego twórczości będą mogli zbliżyć się do miejsc szczególnie ważnych dla swojego ulubionego autora – od miast jego dzieciństwa i młodości, po Gijón, gdzie mieszkał aż do śmierci – odkryć jego intymny świat pełen uczuć do członków rodziny i przyjaciół, poznać marzenia oraz towarzyszyć mu w podróżach i odkrywaniu historii tych, którzy wszystko utracili. Wiele obrazów przedstawionych w tej książce i opisanych w niej przeżyć posłużyło za kanwę najsłynniejszych opowiadań Sepulvedy. Zapraszamy więc do stąpania po ścieżkach inspiracji pisarza oraz odbycia wraz z nim i jego przyjacielem ostatniej wspólnej podróży.

Ferenc Molnár „Chłopcy z ulicy Pawła” | Opis wydawcy: W peszteńskiej części stolicy Węgier, u zbiegu ulic Pawła i Marii, znajduje się działka nazywana Placem. To idealne miejsce do zabawy: potrafi zastąpić amerykańską prerię, a skład drzewa na jego tyłach może być i lasem, i skalistymi górami, i twierdzą – wszystkim, co bawiącym się tu chłopcom podsunie wyobraźnia. Nic dziwnego, że Janosz Boka, pod wodzą którego zgrupowali się Czonakosz, Gereb, Czele, Weiss, Kende, Kolnai i Nemeczek, wydał rozkaz wzniesienia fortyfikacji mających uniemożliwić wrogie przejęcie Placu. A jest się czego obawiać: pewnego dnia Feri Acz, przywódca Czerwonych Koszul, zakrada się na Plac pod nieobecność chłopców i zabiera należący do ich grupy sztandar! To jasny sygnał, że Czerwone Koszule zechcą wkrótce odebrać Plac, ale chłopcy nie zamierzają oddać go bez walki.

Czy Boka może liczyć na lojalność swoich żołnierzy? Dlaczego szeregowy Nemeczek, niesprawiedliwie traktowany przez swoich kompanów, udaje się do Botanika – miejsca zabaw Czerwonych Koszul? Który z chłopców zdradzi, a który okaże się bohaterem? Nowe tłumaczenie słynnych „Chłopców z placu Broni”, ze wstępem Krzysztofa Vargi.

Anthony Passeron „Uśpione” | Opis wydawcy: Małe miasteczko położone z dala od metropolii, zagubione na granicy dwóch światów – między morzem a górami, Włochami a Francją. Dobrze prosperująca masarnia, ciężka praca kilku pokoleń Passeronów, która miała umożliwić lepszy start dzieciom. To z pozoru bezpieczne miejsce staje się sceną tragedii – uzależnienia od heroiny, zachorowania na AIDS, przedwczesnej śmierci. W tym samym czasie, gdy rodzina mierzy się z osobistym dramatem, szpitale we Francji i USA dotyka kataklizm na wielką skalę – masowe zarażenia tajemniczym wirusem, walka o znalezienie remedium i wyścig z czasem, a także z narastającą społeczną paniką i niechęcią konserwatywnych lekarzy.

Anthony Passeron był jeszcze dzieckiem, gdy ojciec po raz pierwszy wymówił przy nim imię starszego brata: Désiré. Pomijane w rodzinnych opowieściach i otoczone tajemnicą. Czterdzieści lat po śmierci stryja autor podejmuje próbę opowiedzenia trudnych losów rodziny – historii awansu, prowincjonalnej mentalności i uprzedzeń, fatalnej w skutkach próby oderwania własnej przyszłości od teraźniejszości rodziców.

„Uśpione” są literackim owocem wieloletniego milczenia i dowodem wielkiej pisarskiej odwagi. Precyzyjny, chłodny niczym u Annie Ernaux język splata się tu z delikatnością opisywanej historii i potęguje poczucie niepokoju. Passeron w intymnej, oszczędnej opowieści mistrzowsko odtwarza mechanizmy wielkiej katastrofy i ukazuje jej ogrom na dwóch poziomach: indywidualnym i społecznym, a głęboko skrytą pamięć o tych, którzy już odeszli, subtelnie wydobywa na światło dzienne.

Jeff Lemire „Mazebook. Księga labiryntów” | Opis wydawcy: Porywająca i ambitna powieść graficzna słynnego Jeffa Lemire’a, laureata Nagrody Eisnera. Pogrążony w żałobie po stracie córki ojciec odbiera tajemniczy telefon. Rozmówczyni twierdzi, że jest jego ukochaną małą Wendy i że została uwięziona pośrodku labiryntu! Mężczyzna, przekonany, że dziecko kontaktuje się z nim z zaświatów, wyznacza zawiłą drogę przez inny poziom rzeczywistości, aby sprowadzić córkę z powrotem do domu…

Paul Brizzi, Gaëtan Brizzi „Don Kichot z Manczy” | Opis wydawcy: To jest największy komiks w historii wydawnictwa Mandioca! Ale wydając „Don Kichota z Manczy” autorstwa braci Brizzich staraliśmy się nie uronić nawet milimetra fantastycznej sztuki zawartej na 192 stronach opowieści. Długo szukaliśmy komiksowej adaptacji genialnego dzieła Cervantesa, wreszcie w 2023 roku pojawiła się we Francji ta, obok której obojętnie nie przejdziesz! Porywająca, widowiskowa, spektakularna i nie mająca sobie równych w świecie komiksu.

Malarze, rzeźbiarze, wielbieni we Francji współtwórcy filmów animowanych dla największych studiów filmowych Francji i USA, ale przede wszystkim miłośnicy adaptacji klasyki literackiej – bracia Pauli i Gaëtan Brizzi – dokonali tego dzieła. Tłumaczenie señora Pawła Łapińskiego równać będzie do określeń i nazewnictwa znakomitego Wojciecha Charchalisa, który to ostatni przetłumaczył „Przemyślnego szlachcica Don Kichota z Manczy” w Roku Pańskim 2016.

Craig Thompson „Żeń-szeń. Zgniłe korzenie” | Opis wydawcy: Od 10. do 20. roku życia Craig Thompson (autor „Blankets”) i jego młodszy brat Phil pracowali na farmach w stanie Wisconsin. Pielenie i zbiór żeń-szenia – egzotycznego zioła leczniczego, które przynosiło ogromne zyski w Chinach – sfinansowało młodzieńczą obsesję Craiga na punkcie komiksów. Z kolei komiksy pozwoliły mu uciec od pułapek życia wiejskiej klasy robotniczej.

Po latach Thompson wraca do tematu w komiksie „Żeń-szeń. Zgniłe korzenie”, który – będąc po części wspomnieniami, po części dziennikiem podróżnym, po części esejem – bada podziały klasowe, rolnictwo, holistyczne uzdrawianie, 300-letnie relacje między Azją i Ameryką Północną, pracę w dzieciństwie i więzy rodzinne.

Edith Unnerstad, Ilon Wikland „Podróż z rondlem” | Opis wydawcy: Jeśli lubicie serię „8+2”, oto coś dla was! Klasyczna skandynawska powieść o zwariowanej wakacyjnej wyprawie wielodzietnej rodziny. Po raz pierwszy w Polsce z subtelnymi ilustracjami szwedzkiej mistrzyni, która narysowała świat dzieci z Bullerbyn.

Poznajcie Pip-Larssonów: tatę komiwojażera i początkującego wynalazcę, mamę aktorkę z zamiłowaniem do Szekspira i pięcioro dzieci, z których każde jest na swój sposób wyjątkowe. Całkiem spora rodzina! Kiedy więc zamiast wyczekiwanych pieniędzy dostają w spadku dwa konie pociągowe, bez wahania opuszczają przyciasne mieszkanie i ruszają w drogę! To zresztą świetna okazja, żeby zaprezentować światu najnowszy wynalazek taty: innowacyjny rondel z gwizdkiem. Nawet jeśli spotkani po drodze ludzie niekoniecznie podzielają zachwyt tym cudem techniki, to zwariowana wyprawa i tak staje się dla rodziny Pip-Larssonów niezwykłą przygodą.

Seria „Mistrzowie Światowej Ilustracji” prezentuje klasykę literatury dziecięcej z ilustracjami najwybitniejszych twórców zagranicznych. Wydawane są w niej zarówno książki już w Polsce znane, ale niepublikowane dotąd z oryginalnymi ilustracjami, jak i pierwsze polskie wydania światowych hitów.

Herge „Przygody Tintina – tom 4” | Opis wydawcy: Tintin, młody reporter brukselskiej gazety i detektyw amator, zwiedza świat wraz ze swoim pieskiem Milusiem. W trakcie podróży spotykają wiele intrygujących postaci i rozwiązują liczne zagadki. Te pełne emocji oraz humoru historie pozwolą czytelnikom przeżyć niezapomniane przygody. Seria „Przygody Tintina” weszła już na stałe do kanonu klasyki światowego komiksu. Komiksy z Tintinem zaczęły się ukazywać w 1929 roku i od początku cieszą się uznaniem odbiorców, o czym świadczy fakt, że wydrukowano ponad 200 milionów egzemplarzy w ponad 90 językach, a Steven Spielberg wyprodukował na ich podstawie film. Oto czwarty tom kolekcji składającej się z sześciu zbiorczych wydań w twardych oprawach. Zawiera on albumy: „Skarb Szkarłatnego Rackhama” (1945 rok), „Siedem kryształowych kul” (1948), „Świątynia Słońca” (1949), „Tintin w krainie czarnego złota” (1951).

Ahoj, przygodo! W pierwszej historii z tomu Tintin wyprawia się wraz z kapitanem Baryłką na poszukiwanie wraku okrętu „Jednorożec” i pirackiego skarbu. W podróży towarzyszy im nowy znajomy: nieco ekscentryczny profesor Lakmus. Czy jego wynalazek, miniaturowa łódź podwodna, okaże się pomocny w badaniu morskich głębin? I czy poszukiwaczom uda się odnaleźć drogocenne klejnoty Szkarłatnego Rackhama?

Kolejne dwa albumy, „Siedem kryształowych kul” i „Świątynia Słońca”, tworzą jedną długą opowieść. Do Europy powraca ekspedycja archeologiczna, która odkryła w Peru grobowiec Inki Rascara Capaca. Wkrótce jej członkowie zaczynają po kolei zapadać w tajemniczą śpiączkę, a jedyną wskazówką są znalezione przy każdym z nich odłamki kryształu. Tintin rozpoczyna śledztwo, ale sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy jeden z jego przyjaciół zostaje porwany. Aby go uratować i wyjaśnić zagadkę, reporter przemierzy wysokie i mroźne góry oraz parne lasy deszczowe. Może się jednak okazać, że w owianej legendą Świątyni Słońca zamiast odpowiedzi czeka na niego śmiertelne niebezpieczeństwo…

Album zamyka historia „Tintin w krainie czarnego złota”. Kiedy wszędzie wokół niespodziewanie zaczynają wybuchać silniki rozmaitych pojazdów, Tintin domyśla się, że ktoś musi sabotować krajowe dostawy benzyny. Nasz bohater wyrusza tropem niebezpiecznego paliwa do bogatego w złoża ropy arabskiego państwa Khemed. Ku swojemu zdziwieniu w tym odległym i egzotycznym kraju spotka wielu starych znajomych – i nie wszystkie z tych spotkań będą przyjemne.

André Franquin, Jidéhem „Gaston – księga 1” | Opis wydawcy: Postrzeleniec Gaston nie lubi się przepracowywać. To nieprawdopodobny leń i niezdara. Posiada za to bujną wyobraźnię, ma nieoczekiwane pomysły i lubi majsterkować. Wszystko byle nie praca. Ciągle popełnia straszliwe gafy i pakuje się w dziwaczne sytuacje. Sama jego obecność sprawia zamęt, a pomyłki i potknięcia powodują lawinę kłopotów i irytację przełożonych.

„Gaston” to jeden z najbardziej znanych europejskich komiksów humorystycznych. Gagi z ekscentrycznym szajbusem stworzył Belg André Franquin (1924-1997). Prawdziwy mistrz rysunku i komizmu, autor takich komiksów jak „Sprycjan i Fantazjusz” czy „Czarne myśli”. Sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy komiksu. O jego olbrzymiej popularności świadczy fakt, iż został zaliczony w poczet listy 100 książek XX wieku według czytelników „Le Monde”. Gaston ma swój pomnik w Brukseli, na podstawie komiksu nakręcono filmy kinowe oraz seriale animowane. „Księga 1” zawiera trzy oryginalne albumy.

Séverine Gauthier, Jérémie Almanza „Nieme królestwa” | Opis wydawcy: Persefona po raz pierwszy styka się ze śmiercią, kiedy ma dwanaście lat, w pewien czwartek o godzinie 23:52. Dzieje się to w domu jej sąsiada, Wiktora Kolumbariona, podczas czuwania przy jego zwłokach. To właśnie wtedy ukazuje jej się zdenerwowany duch zmarłego…

Skąd się wziął? Karol i Teofil, poborcy ostatnich tchnień, udają się do domu Wiktora, spóźnieni o dwa dni. Jednak życia po śmierci można dostąpić tylko za cenę ostatniego tchnienia. W przeciwnym razie dusza błąka się po ziemi już wiecznie – i właśnie to grozi Kolumbarionowi, jeśli Persefona mu nie pomoże. Dziewczynka odważnie przekracza bramę zaświatów, aby odnaleźć ostatnie tchnienie Wiktora.

Dlaczego w ogóle widzi umarłych? I czy zdoła powrócić do świata żywych? Komiks inspirowany opowieściami gotyckimi, z subtelnym humorem i grafiką czerpiącą garściami z estetyki Tima Burtona.

Ricardo Barreiro, Juan Giménez „Miasto” | Opis wydawcy: Pewnej nocy Jean wraca do domu po kolejnej kłótni z dziewczyną. Nagle zdaje sobie sprawę, że nie rozpoznaje ulic, którymi wędruje, a opustoszałe miasto nosi wyraźne ślady dewastacji. Szybko odkrywa, że miejsce, w którym się znalazł, ma niewiele wspólnego z tym, gdzie wiódł wypełnione rutyną życie.

Okazuje się, że trafił do koszmarnej metropolii, w której wszyscy mieszkańcy są niczym rozbitkowie. Mężczyźni i kobiety zaginęli w swoich światach i trafili do bezimiennego miasta. Nie panują tu znane im zasady, nie obowiązuje też logika, do jakiej byli przyzwyczajeni. Atmosfera otoczenia przypomina zbiorowe delirium zamieszkane przez osobliwych ludzi, postaci literackie i potwory z legend.

W wydaniu zbiorczym „Miasta” Argentyńczyk Juan Giménez („Kasta Metabaronów”) w swoim niepowtarzalnym stylu ilustruje pełen hołdów złożonych kinu, literaturze i samemu komiksowi scenariusz swego zmarłego rodaka Ricarda Barreira.

Irena Małysa „Demony Babiej Góry” | Opis wydawcy: Kolejna książka z cyklu o Baśce Zajdzie. Czy można uciec przed demonami kryjącymi się w przyrodzie i w ludzkiej skórze? 1969 rok. Ucieczka przed przeszłością nie skończyła się dla Jadzi tak, jak planowała. Nowy rozdział w nadmorskich Marucicach zmusił ją nie tylko do walki o swoje życie, ale nawet do sięgnięcia po znane od pokoleń góralskie czary.

2022 rok. Właścicielka pensjonatu w Marucicach, w którym Baśka Zajda chciała spędzić urlop, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Podejrzewana między innymi o to, że spaliła ambony lokalnym myśliwym, nie cieszyła się zbytnią sympatią mieszkańców. Jedyną osobą, z którą utrzymywała kontakt, była staruszka z budzącego grozę poniemieckiego domostwa. Wkrótce tajemniczo znikają kolejne osoby.

Jaki plan wobec Baśki Zajdy miał los, kierując ją właśnie do tego miejsca? Czy w drodze do prawdy uda jej się przedrzeć przez mgłę niedopowiedzeń i magicznych zaklęć?

Mike Mignola, Christopher Golden, Patric Reynolds i in. „Joe Golem. Okultystyczny detektyw” | Opis wydawcy: Kolejna seria grozy słynnego Mike’a Mignoli umieszczona w rzeczywistości zwanej Pozawersum – świecie potworów i pradawnych tajemnic, do którego należy znany już polskim czytelnikom cykl „Baltimore”. Album zbiorczy zawiera komplet opowieści o okultystycznym detektywie. Joe Golem przemierza na wpół zalany wodą Nowy Jork, ścigając dziwne istoty, sadystycznych mistyków i dążących do apokalipsy wyznawców dawnych kultów. Cały czas próbuje zapełnić luki w swoich wspomnieniach. Czy cokolwiek wspólnego z przeszłością detektywa mają jego sugestywne sny o stworze znanym jako Golem, który setki lat temu zwalczał straszliwe wiedźmy?

Twórcą pomysłu serii i jej współscenarzystą jest Mike Mignola, autor bestsellerowego „Hellboya”. Drugi scenarzysta, Christopher Golden, od lat towarzyszy Mignoli w dziele pisania powieści i komiksów z Pozawersum. Rysunkami zajęli się Patric Reynolds („Hellboy”, „BBPO: 1954”) i Peter Bergting („Tales from the Outerverse”).

Paul Chadwick, Harlan Ellison, Ken Steacy „7 przeciw chaosowi” | Opis wydawcy: W dalekiej przyszłości ludzkość skolonizowała Układ Słoneczny, zapanowała nad genami i steruje własnym przeznaczeniem. Dekadenckie społeczności zaludniły najbliższe planety, wykorzystując niewolniczą pracę potężnych robotów i niezwykłych „przeinaczonych” ludzi, których używają do walki, najcięższych robót i zapewniania rozkoszy.

Zaślepiona pychą ludzkość napotka jednak śmiertelnego wroga. Płomień rozniecony przed milionami lat może ją spopielić, a podsyca go przeciwnik gotowy posunąć się do wszystkiego, aby unicestwić człowieka. O przyszłości zadecyduje siedmiu wyrzutków: zbuntowany robot Urr… Mourna, dwumetrowa amazonka ze szczypcami zamiast rąk… Owadolud Tantalus… Ayleen, wenusjańska szlachcianka, którą mogą strawić jej ogniste moce… Hoorn, włamywacz bez twarzy… Kenrus, wyklęty uczony, równie paranoiczny, co genialny… Oraz tajemnicza postać w kapturze o pobliźnionych dłoniach, która ich wszystkich zebrała. Tylko ta siódemka może opanować chaos. Czy będą współpracować, aby ocalić gatunek, który ich odtrącił? Scenariusz komiksu napisał Harlan Ellison, jeden z tuzów fantastyki naukowej, który połączył siły z wielokrotnie nagradzanym artystą Paulem Chadwickiem, twórcą serii „Concrete”.

Tove Alsterdal „Im głębiej sięgniesz” | Opis wydawcy: Brawurowa kontynuacja „Wiemy, że pamiętasz” i „Nikt cię nie odnajdzie”. Zapierające dech w piersiach zakończenie cyklu z Ådalen.

Nurkowie eksplorujący wraki statków spoczywające w głębinach rzeki Ångerman znajdują szczątki mężczyzny. Okazuje się, że to ofiara zabójstwa, jednak jej tożsamość pozostaje nieznana. Trop prowadzi do lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, do Ådalen, ale też do innych części świata.

Eira Sjödin, śledcza z jednostki zajmującej się ciężkimi przestępstwami w komendzie w Sundsvall, ze względu na ciążę pracuje zdalnie. Do policjantki trafia z pozoru łatwa sprawa morderstwa mężczyzny wyłowionego z rzeki. W toku śledztwa Eira odkrywa, że ofiara jest powiązana z jej rodziną.

W tym samym czasie kobieta winna zabójstwa popełnionego przed laty, za które ukarany został brat śledczej, zabija ponownie. Czy uda jej się uciec przed sprawiedliwością? Co ta sprawa ma wspólnego z ciałem znalezionym w rzece? Czy Eira zdoła odkryć prawdę?

Jeph Loeb, Tim Sale „Batman. Długie Halloween” | Opis wydawcy: Halloween. Boże Narodzenie. Dzień Świętego Patryka. Wielkanoc. Wraz z upływem dni w kalendarzu w Gotham rośnie liczba ofiar mordercy, który zabija tylko w święta. Prokuratura wypowiada zabójcy wojnę, jednak policja jest bezradna. W odpowiedzi na przemoc ogarniającą miasto pojawia się samozwańczy, działający nocą bohater, znany odtąd jako Batman.

Laureaci Nagrody Eisnera Jeph Loeb („Batman: Hush”, „Superman Na Wszystkie Pory Roku”) i Tim Sale („Batman: Nawiedzony Rycerz”, „Catwoman: Rzymskie Wakacje”) przedstawiają wciągającą opowieść z początków kariery zamaskowanego obrońcy Gotham. Zobaczymy w niej największych wrogów Batmana, poznamy też tragiczną historię narodzin złoczyńcy zwanego Two-Face.

Teresa Radice, Stefano Turcioni „Dziewczyny z Pillar” | Opis wydawcy: Teresa Radice i Stefano Turconi wracają do portu Plymouth. Tym razem w roli głównej dziewczynki z Pillar. Ulubienice marynarzy, niewiernych mężów, samotników wszelkiej maści, ale także… pewnego zagubionego młodzieńca o naukowym zacięciu. Humor, swada, przyprawione niemałą dawką romantyzmu, mimo że niemało dzieje się zarówno na wzburzonych morzach, jak i w burdelowych pokojach tytułowego Pillar.

Stéphane Levallois „Leonardo 2 Vinci” | Opis wydawcy: Oszałamiająca rozmachem powieść graficzna stworzona dla Muzeum w Luwrze. Z okazji dużej retrospektywnej wystawy Leonarda da Vinci z 2019 roku w Luwrze, Stéphane Levallois na swój własny sposób przywrócił do życia włoskiego mistrza. Opowiadając o najważniejszych momentach z życia geniusza renesansu, przeniósł czytelnika w niesamowitą historię science fiction, w której wszystkie futurystyczne projekty inspirowane są rysunkami samego Leonarda.

Cathy Park Hong „Pomniejsze uczucia. O doświadczeniu azjoamerykańskości” | Opis wydawcy: Pomniejsze uczucia to emocje odczuwane przez osoby niebiałe, spychane na dalszy plan jako nieistotne i przesadne, nieprzystające do amerykańskiego neoliberalnego etosu. Towarzyszy im przekonanie, ze twoje codzienne bolączki nikogo nie interesują. Albo wpisujesz się w stereotyp „dobrej Azjatki”, albo nie ma dla ciebie miejsca w powszechnej wyobraźni.

Cathy Park Hong, poetka i akademiczka, córka koreańskich imigrantów, ukuła ten termin, aby opisać swoje przeżycia i doświadczenia w godzeniu się z własnymi korzeniami. Dzieli się z nami opowieściami o dorastaniu, przyjaźniach, depresji, o uprzedzeniach i dyskryminacji, o politycznym wstydzie i kobietach ze świata kultury, które przetarły szlaki.

„Pomniejsze uczucia. O doświadczeniu azjoamerykańskosci” to jej autobiografia, zbiór esejów o kulturze i radykalnej historii, ale przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie: czym jest dzisiaj azjoamerykańska tożsamość?

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi