27 lutego-5 marca 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Spośród nowości przełomu lutego i marca wybraliśmy dla was w redakcji najciekawsze tytuły, po które z pewnością warto sięgnąć. Oto nasze cotygodniowe zestawienie.
Bartosz Szczygielski „Dzień gniewu” | Opis wydawcy: Tego, co wydarzyło się w zwykły, słoneczny dzień, nie dało się przewidzieć. Rozpędzony samochód, który wjechał w sam środek centrum handlowego, był jedynie początkiem chaosu, jaki wdarł się w życie kilku osób, a wielu go pozbawił.
Jedna z poszkodowanych, która trafia do szpitala, nie pamięta niczego. Ma za to przeczucie, że sprawcą wypadku jest bliska jej osoba. Z czasem odkryje coś, czego nie spodziewała się w najgorszych koszmarach. Tymczasem młodszy aspirant, Krystian Betel, nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń. Zaczyna interesować się sprawą, widząc w niej swoją szansę na szybki awans. Podjęty przez niego trop zaprowadzi go do miejsca, o którego istnieniu nie miał pojęcia, i szybko pożałuje, że tak nie zostało…
„Dzień gniewu” to opowieść o chorym umyśle i rodzących się w nim niebezpiecznych planach. Ale przede wszystkim o ludziach, którzy szukając azylu i akceptacji, gotowi są na największe poświęcenie. Recenzja książki.
Kjersti Anfinnsen „Chwile wieczności” | Opis wydawcy: Wszyscy się kiedyś zestarzejemy – „Chwile wieczności” mogą nas do tego przygotować. Na „Chwile wieczności” składają się dwie przejmujące, pełne gorzkiego humoru powieści, które stanowią bezkompromisowe rozliczenie z życiem w późnej starości.
Niemal wszyscy, których Birgitte znała, już nie żyją. Jej świat zaczyna zawężać się do czterech ścian. Ale starość nie oznacza dla niej rezygnacji z życia – tego, które już za nią i do którego wraca pamięcią, ani tego, które skrywa przed nią niespodziewaną miłość po dziewięćdziesiątce. Birgitte wspomina swą karierę kardiochirurżki w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, rozmyśla o rodzinie, także tej, której nigdy nie założyła, podtrzymuje ostatnie znajomości i – mimo mądrości, wieku i doświadczenia – nie chce zrezygnować z marzeń. Ta inteligentna, dowcipna kobieta próbuje pogodzić się z życiem, rozmyślając o przeszłości i o tym, co jej pozostało w tym coraz bardziej obcym świecie.
Van Hamme, Dany „Historia bez bohatera. Dwadzieścia lat później” | Opis wydawcy: W amazońskiej dżungli rozbija się samolot… Brzmi znajomo? Kochaliście „Zagubionych”? Kręciło was jak przetrwać w dżungli, gdzie na wasze życie czyha nie tylko niebezpieczna natura, ale i pozostali pozbawieni skrupułów ocaleni? Jean Van Hamme w najlepszej formie, rysunki Daniela Henrotina, tworzącego pod pseudonimem Dany. Klasyka twórcy postaci Thorgala z wydawnictwa Le Lombard. Jej kontynuacją jest komiks pt. „Dwadzieścia lat później” (fr. Vingt ans après) z 1997 roku, także autorstwa Van Hamme’a i Dany’ego. Oba w wydaniu zbiorczym. W dwóch edycjach: limitowanej i regularnej.
Jan Štifter „Kolekcjoner śniegu” | Opis wydawcy: To powieść, której akcja dzieje się głównie w Czeskich Budziejowicach na
przestrzeni prawie 100 lat. W tle relacje czesko-niemieckie, wypędzenia.
Dominik zbiera do worka śnieg i przechowuje go w zamrażarce. Śnieg, nietrwały i ulotny, jest jak duch chłopca, który staje w nocy przy łóżku Dominika. Śnieg, powoli znikający ze świata, jest niby los osób przebywających przed laty w obozie w Czeskich Budziejowicach. „Kolekcjoner śniegu” to opowieść o pamięci, przenikaniu się losów i o tych, którzy zjawiają się w naszych życiach „tylko dla jednej chwili”.
Fernanda Melchor „To nie jest Miami” | Opis wydawcy: Fernanda Melchor, jedna z najważniejszych powieściopisarek meksykańskich, zabiera czytelników w podróż po rodzinnym Veracruz i okolicach. „To nie jest Miami” to cykl wstrząsających literackich reportaży, które dzięki znakomitemu warsztatowi autorki wykraczają poza zwykłą literaturę faktu.
Melchor przygląda się temu, co kieruje mordercami i społecznymi wyrzutkami, pragnieniom i okolicznościom, które pchają ich na drogę występku. Choć bohaterów jej tekstów łatwo byłoby nazwać potworami, meksykańska pisarka zmusza nas do próby zrozumienia ich, a nawet empatii. Pełne brutalności, przejmujące historie Fernandy Melchor pozwalają wniknąć w społeczeństwo na krawędzi chaosu, do którego gazetowe relacje z pierwszych stron nie dają dostępu.
Łukasz Musiał „Rojber. Występki Walsera” | Opis wydawcy: Był sobie rojber. W gwarze poznańskiej tym słowem określa się nicponia, psotnika, urwisa. O nim jest ta książka. A dokładniej: o twórczości Roberta Walsera. Pisarza, którego jedni uwielbiają, inni lekceważą, a większość w ogóle nie zna.
Czym są opowieści Walsera? Jedna z odpowiedzi: próbą uchwycenia wibrującego bezruchu chwili teraźniejszej, tej zarezerwowanej dla rzeczy małych. Rzeczy małe nie oślepiają, nie ogłuszają, nie przytłaczają. Są nieśmiałym zaproszeniem do gry, w której każdy wygrywa.
„Każdy jest wygranym: zabrzmiało jak banał? Trudno. Przywykliśmy do tego, że literatura 'wysoka’ najczęściej wysuwa oskarżenia pod adresem świata i ludzi. Uważamy, że jej głównym powołaniem jest demaskowanie zła, kłamstwa, zbrodni, niegodziwości; że musi się skupiać na 'udrękach istnienia’; że powinna pokazywać przede wszystkim problemy, z jakimi się zmagamy. Tymczasem utwory Walsera chcą – nie popadając w naiwniactwo – budować zaufanie do świata. Takiego, jakim on jest. Nietzsche chciał wiedzy radosnej – ja wołam o radosne pisarstwo. I odnajduję je u Roberta Walsera” – pisze Łukasz Musiał.
Michał Zabłocki „Bóg z innej parafii. Wiersze z lat 1979-2022” | Opis wydawcy: Wybór wierszy Michała Zabłockiego „Bóg z innej parafii” obejmuje utwory z lat 1979-2022. Zabłocki to nie tylko poeta, ale także autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser i producent spektakli oraz widowisk muzycznych. Współpracował z „Piwnicą pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską i Jackiem Wójcickim. Jego teksty śpiewa Czesław Mozil, Kuba Badach, Sławek Uniatowski, zespoły Dżem, Co-opera i wielu innych artystów. Autor nagrodzonej piosenki „Cichosza” w wykonaniu Grzegorza Turnaua i „Zaklinanie czarowanie” Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu Anny Szałapak.
„Bóg z innej parafii” prezentuje całą paletę literackich talentów autora. Przynosi wiersze niezwykle refleksyjne, obejmujące głębię egzystencjalnych przeżyć, po wiersze buntownicze, a także liryki – piosenki. Dużo w tej twórczości błyskotliwego humoru, słownych gier i prawdziwej umiejętności wzruszania czytelnika.
Claire Powell „Przy stole” | Opis wydawcy: Odkrycie rodzinnej tajemnicy działa jak zapalnik… Nicole i Jamie uważają swoich rodziców za parę idealną: są szczęśliwym małżeństwem z ponadtrzydziestoletnim stażem, któremu nic do szczęścia nie brakuje. Dlatego kiedy Gerry i Linda przyznają się, że są w separacji, rodzeństwo przeżywa szok. Wiadomość ta wstrząsa ich życiem i zmusza do konfrontacji z własnymi oczekiwaniami, pragnieniami i lękami.
Twarda, bezkompromisowa Nicole i ugodowy, zagubiony Jamie zmagają się z presją życia po trzydziestce. A rodzice walczą o ochronę kruchej fasady ich związku oraz sekretów, które oboje skrywają przed dorosłymi dziećmi. Pojawiają się stare konflikty, nowe poglądy, inne oceny związków, rozczarowania, a przy stole odbywają się rozmowy o tym, co to znaczy dorastać – zarówno jako jednostka, jak i jako rodzina. Debiutancka powieść Claire Powell trzyma w napięciu i wzrusza, daje dużą dawkę nadziei i ciepła hiszpańskiego słońca na zakończenie.
Miranda Smith „Kochająca żona” | Opis wydawcy: Zrobiłabym wszystko, by chronić swoje dzieci. To moja wina, że są w niebezpieczeństwie… Nasz dom wakacyjny jest piękny. Z pastelowoniebieskimi ścianami, basenem na zewnątrz i promenadą ciągnącą się aż do brzegu. Moje dzieci bawią się w falach, a mój mąż grilluje hamburgery na pokładzie. Jest tak spokojnie. Ale nie mogę się zrelaksować. Kiedy jadę do sklepu lub spaceruję po plaży, zawsze oglądam się przez ramię, a serce mi wali. Szukam go.
Człowieka, który rok temu prawie wszystko zniszczył z powodu sekretów, które skrywałam. Przysięgam, że nie zrobiłam nic złego. Ale bez względu na to, jak bardzo mój mąż próbuje udawać, oboje wiemy, że to nie koniec. Te wakacje miały być szansą na uzdrowienie. Zamiast tego myślę, że to może nas złamać. Ponieważ mój mąż nadal mi nie ufa… a ja nie jestem pewna, czy mogę ufać sobie. A kiedy budzę się pewnej nocy i stwierdzam, że moja córka zaginęła, wiem, że moje najgorsze obawy się spełniły…
Jurij Andruchowycz „Radio Noc” | Opis wydawcy: W czasie pewnej rewolucji zamaskowany pianista daje koncerty na barykadach. Jest nim Josyp Rotski, klawiszowiec licznych zespołów rockowych i dawny aktor porno. Rewolucja upada, a Rotski ucieka z kraju, tropiony przez reżimowe służby specjalne. Trafia jako muzyk do eleganckiego szwajcarskiego hotelu, a stamtąd wkrótce do więzienia za zamach na dyktatora własnego kraju. Zdobywa zaufanie i przyjaźń współosadzonego miliardera, dzięki któremu odzyskuje wolność, ale nie spokój. Niespodziewanie przytrafia mu się prawdziwa miłość do ekscentrycznej Anime. Razem z nią ucieka przez całą Europę, a towarzyszy im mądry kruk Edgar.
Pełne zwrotów losy bohatera powieści „Radio Noc” są dla autora pretekstem do zaprezentowania aktualnych wydarzeń politycznych i ich konsekwencji – przemian społecznych, mentalnych, gospodarczych. Jurij Andruchowycz parodiuje mass media, ale też z przenikliwością komentuje najważniejsze współczesne problemy. Historia Rotskiego, na wpół fantastyczna, spleciona jest z licznych (pop)kulturowych i literackich odniesień, których tropienie zachwyci czytelniczki i czytelników. A w tle gra jego ulubiona muzyka.
Mateusz Wiśniewski, Michał Araszewicz „Szalona zagroda” | Opis wydawcy: Stefan Grabiński (1887-1936) to prekursor polskiej fantastyki literackiej – jego pierwszą ogłoszoną drukiem nowelą grozy była „Szalona zagroda”. Opowieść o relacji osobnika wrażliwego z dzikim, niesamowitym środowiskiem, w którym żyje, opublikowano w lwowskim tygodniku ilustrowanym „Nasz Kraj” w 1908 roku. Teraz to również pierwsza komiksowa adaptacja prozy Samotnika ze Lwowa.
„Szalona zagroda” to początek większego przedsięwzięcia i komiksowych adaptacji prozy prekursora polskiej fantastyki literackiej.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi