26 września-2 października 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

2 października 2022

Zapowiedziane na koniec października targi książki w Krakowie co roku wywołują zwiększoną aktywność wydawnictw. Tak dużego wysypu ciekawych nowości nie było jednak jeszcze nigdy. Prezentujemy wam najbardziej godne polecenia pozycje, które ukazały się w tygodniu od 26 września do 2 października.

David Foster Wallace „Niewyczerpany żart” | Opis wydawcy: Opus magnum Davida Fostera Wallace’a. Gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat, powieść zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie; jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi; co o nas mówią przyjemności, które wybieramy.

„Niewyczerpany żart” powszechnie uznawana jest za przełomową amerykańską powieść lat dziewięćdziesiątych i najlepszą jak dotąd próbę uchwycenia rzeczywistości w nierealnym świecie. Główną osią fabuły jest poszukiwanie zaginionej kopii taśmy wideo znanej jako „Rozrywka”: filmu tak zabawnego, że każdy, kto go zobaczy, będzie zmuszony oglądać go w kółko, a zainteresowanie jedzeniem, piciem i podstawowymi warunkami sanitarnymi z czasem wygaśnie. Fragment książki.

Carolina de Robertis „Bogowie tanga” | Opis wydawcy: Żywa, pełna dźwięków, kolorów i zapachów historia o pasji silniejszej niż wszystko i o odnajdowaniu w sobie wolności, napisana przez laureatkę Stonewall Book Award oraz Reading Women Award. Zmysłowa, głęboko poruszająca opowieść o urzeczonej tangiem młodej kobiecie, która wchodząc do zakazanego dla niej świata, łamie tabu.

Luty 1913 roku. Siedemnastoletnia Włoszka Leda, z małą walizką i zamkniętymi w futerale starymi skrzypcami ojca, opuszcza rodzinną wioskę i wyrusza do Argentyny. Nie ma pojęcia, że jej poślubiony per procura mąż, dla którego przemierzyła Atlantyk, nie żyje, a ją czeka życie w starej kamienicy, bez rodziny i przyjaciół, na skraju nędzy. Leda nie wie również, że skrzypce, które trzyma pod pachą, pozwolą jej przetrwać w zatłoczonych przez imigrantów slumsach.

Prawie natychmiast po przybyciu do Buenos Aires zostaje uwiedziona przez muzykę, którą nieustannie pulsuje miasto: zakochuje się w tangu, zrodzonym z głosów biednych imigrantów, skandalicznym tańcu z burdeli i owianych złą sławą kabaretów, którym pulsuje całe miasto. Leda decyduje, że zrealizuje swoje odwieczne marzenie i zostanie mistrzynią gry na skrzypcach, choć wie, że nigdy nie będzie mogła występować jako kobieta. Obcina więc włosy, bandażuje piersi i staje się Dantem, młodym mężczyzną, który dołącza do grupy grających tango muzyków, próbujących podbić salony socjety. Stopniowo zaciera się granica między Ledą a Dantem, a pragnienia, które Leda do tej pory tłumiła, rozkwitają w niej na nowo, zagrażając nie tylko jej karierze muzycznej, ale i życiu.

Janelle Brown „Będę tobą” | Opis wydawcy: Błyskotliwa mieszanka powieści obyczajowej, psychologicznej i rozpalonego kalifornijskim słońcem thrillera. Sam jest trzeźwa od roku, to znaczy odkąd ostatni raz rozmawiała ze swoją bliźniaczką Elli. W dzieciństwie były praktycznie nierozłączne, ale kiedy odkryło je Hollywood i stały się nastoletnimi gwiazdami telewizji, ich niezwykła więź pękła. Ostatecznie Elli wybrała spokojne życie żony prawnika, a Sam spróbowała kariery dorosłej aktorki – tylko po to, by popaść w uzależnienie od narkotyków i alkoholu.

Jednak pewnego dnia Elli nagle znika, zostawiając pod opieką Sam dopiero co adoptowaną córeczkę. Trop wiedzie do podejrzanej organizacji coachingowej, na której czele stoi tajemnicza dr Cindy… Żeby dowiedzieć się, co stało się z siostrą, Sam będzie musiała zagrać swoją ostatnią, być może najważniejszą rolę – przyjąć tożsamość zaginionej Elli. W ich poplątanym życiu robiła to już wiele razy i zwykle z katastrofalnym skutkiem. Ale tym razem stawka jest nieporównanie wyższa…

W swojej najnowszej powieści Janelle Brown, autorka doskonałej „Oszustki”, znów balansuje na granicy thrillera i pełnej suspensu powieści obyczajowej w stylu „Wielkich kłamstewek”. Tym razem na celownik bierze dziecięcy show-biznes, toksyczną kulturę wellness i siostrzaną więź, która może nadawać życiu sens albo je zniszczyć.

Maria Karpińska „Ucichło” | Opis wydawcy: Beztroskie młodzieńcze lato się kończy, ptaki odlatują lub tracą rozum, a nocą sen nie nadchodzi. Nieoczekiwanie czas, zamiast przeminąć, staje w miejscu. Główny bohater szuka ratunku w terapii, podczas której tworzy opowieść o swoim życiu: o przyjaźni, o miłości między rodzeństwem i o skomplikowanych zależnościach łączących te dwa uczucia. I o najdziwniejszym buncie, w jakim przyszło mu uczestniczyć – niezgodzie na śmierć.

Podobnie jak w debiutanckich „Żywopłotach” Karpińskiej, narrator zostaje uwikłany we własne słowa. Czy wystarczy nanieść na życiową opowieść parę poprawek, by zmienić bieg wydarzeń? Czy jesteśmy – tylko lub aż – tym, co opowiadamy?

„Ucichło” to napisana z ogromną wrażliwością książka o końcu świata i końcu światów – mikrokosmosów, które chylą się ku upadkowi wraz z odejściem bliskiej osoby.

Ian Rankin „Zagrajmy w butelkę” | Opis wydawcy: Czwarta powieść z inspektorem Johnem Rebusem. Po policyjnym nalocie na ekskluzywny dom publiczny w Edynburgu wybucha skandal obyczajowy. Podczas gdy dziennikarze zacierają ręce, zachwyceni smakowitymi kąskami, które mogą opublikować, bywalcy niesławnego przybytku mają się z pyszna. Zwłaszcza jeden z nich, Gregor Jack, popularny członek Parlamentu o nieposzlakowanej dotąd opinii.

Nawet inspektor Rebus – zawsze trzymający się z dala od polityki – nie może uwierzyć własnym oczom, gdy widzi swojego ulubionego posła w zupełnie niedwuznacznej sytuacji. Powstrzymując się od ocen moralnych – no bo w końcu kto nie ulega pokusie? – próbuje pomóc politykowi, któremu grozi nie tylko załamanie kariery, ale też rozpad małżeństwa.

Wkrótce okazuje się jednak, że sprawa jest znacznie poważniejsza, niż można było przypuszczać. Seksafera, choć wciąż elektryzuje paparazzich, zostaje przesłonięta przez zabójstwo, które ma związek z Gregorem Jackiem. A Rebus musi odpowiedzieć na pytanie, czy poseł maczał w nim palce, czy może ktoś próbuje go wrobić.

Pablo Velarde „Epilog” | Opis wydawcy: Oto historia o detektywach, którzy nie noszą ani prochowców, ani broni. Nie ma tu śledczych i nie ma morderstwa, ale za to wiele istnień ludzkich wisi na włosku. Oto historia o szpiegach oraz o podwójnych i potrójnych agentach, którzy działają na własną rękę. Historia o kretach i szkarłatnych kwiatach. Historia, w której chłopak spotyka dziewczynę, aby odkryć swoją miłość do trzeciej osoby. Historia o represjach i cenzurze, które lata po śmierci dyktatora nadal mają się dobrze. Opowieść o porwanych dzieciach, w której nie występują dzieci. Historia o teatrze.

„Epilog” to odyseja, w której nie znajdziecie lajstrygonów i cyklopów. To powrotna podróż zwykłego człowieka do jego Itaki, której wspomnienie przez lata napawało go obrzydzeniem. „Epilog” to zanurzanie się w odmętach pamięci. W tej kupie gruzu z przeszłości, nazywanej wspomnieniami, które determinują wiele naszych życiowych decyzji.

Joris-Karl Huysmans „Tam. Là-bas” | Opis wydawcy: „Là-Bas” (1891) to historia pisarza Durtala, który, znudzony pustką i wulgarnością współczesnego świata, szuka inspiracji w sztuce średniowiecza oraz zaczyna badać życie osławionego XV-wiecznego mordercy dzieci, Gillesa de Rais. Dzięki znajomościom w Paryżu Durtal dowiaduje się, że satanizm nie jest tylko zapomnianą przeszłością, ale żywym kultem we Francji na przełomie wieków. Z pomocą swojej kochanki Madame Chantelouve rozpoczyna śledztwo w okultystycznym półświatku. Powieść wieńczy legendarny opis czarnej mszy.

Joris-Karl Huysmans (1848-1907) był francuskim powieściopisarzem i krytykiem sztuki. Początki jego twórczości bliskie były naturalizmowi, ale prawdziwy rozgłos i sławę przyniosły mu książki napisane w duchu symbolizmu i dekadentyzmu. Najsłynniejsza z nich, „À rebours” („Na wspak”), stała się swoistą biblią dekadentów i wywarła ogromny wpływ m.in. na Oskara Wilde’a. Przedstawiona teraz polskiemu czytelnikowi powieść „Là-bas” stanowi istną legendę dla miłośników i badaczy okultyzmu i satanizmu, prezentując przejawy tychże w społeczeństwie francuskim końca XIX wieku. Twórczość Huysmansa ceniona była za specyficzne użycie języka francuskiego, obszerne słownictwo (encyklopedyczną erudycję), szczegółowe i zmysłowe opisy oraz zgryźliwy, satyryczny dowcip. W jego utworach dało się odczuć obrzydzenie do współczesnego życia i głęboki pesymizm.

Dominik Szcześniak, Grzegorz Pawlak, Marcin Rustecki, Rafał Trejnis „Pętla” | Opis wydawcy: Sędziwy mężczyzna w ciszy obserwuje, jak płonie cała wioska, lecz… Nie, zaraz. Trójka dzieciaków wchodzi do nawiedzonego domu i odkrywa… Nie, zaraz. W krwistym barze dochodzi do incydentu, w którym… Nie, zaraz. Łysy typ mówi, że jest wilkiem z lasu, po czym… Nie, zaraz. Tygrys ginie w pustynnej scenerii po to, by… Nie, zaraz. Przerażający człowiek zamawia jedzenie i… Nie, zaraz. Elokwentne roboty cytują klasyków, ale… Nie, zaraz. Ktoś wreszcie reaguje na jej kichnięcie… Nie, zaraz. Coś niepokojącego pojawia się w przedpokoju. Nie, zaraz. Ktoś krzyczy. Tak. Teraz.

Simon Spruyt „Papa Zoglu” | Opis wydawcy: Dawno, dawno temu żył sobie mały chłopiec z wąsami, zwany Zoglu, którego wychowała stara starucha… Kiedy Zoglu kończy siedem lat, starucha mówi mu, że jego biologiczna matka jest prawdziwą krową i Zoglu wyrusza, by ją odnaleźć. To początek epickiej wyprawy, w trakcie której chłopiec spotka parę gejowskich rycerzy zakonnych, mizoginistycznych drwali, damę, która nie złożyła ślubu czystości oraz samobójczego albinosa kominiarza.

„Papa Zoglu” rozgrywa się w surrealistycznej średniowiecznej scenerii i jest skrzyżowaniem opowieści o dojrzewaniu z satyrą społeczną. Ta kolorowa, przezabawna i tragikomiczna powieść graficzna opowiada o tożsamości i człowieczeństwie, o wczoraj i jutrze. Co zaskakujące, mimo że książka jest pełna wizualnych odniesień do iluminowanych średniowiecznych rękopisów i witraży oraz przepełniona jest atmosferą średniowiecza, Simonowi Spruytowi udało się stworzyć bardzo nowoczesne dzieło. Dzięki „Papa Zoglu” po raz kolejny pokazał, że jest jednym z najbardziej pomysłowych i najzabawniejszych twórców komiksów we Flandrii.

Ivy Compton-Burnett „Służący i służąca” | Opis wydawcy: Ivy Compton-Burnett, pisarka angielska, autorka dziewiętnastu powieści, nie jest w Polsce całkiem nieznana. Jej osobliwa proza, złożona głównie z precyzyjnych, wystylizowanych dialogów, to zjawisko jedyne w swoim rodzaju. W literaturze anglojęzycznej nazwisko Compton-Burnett jest synonimem bezlitosnej ironii, mistrzostwa w subtelnej sztuce ciętej riposty.

Powieść „Służący i służąca”, uznawana za najlepszą w jej dorobku, to przenikliwe studium relacji rodzinnych ukazujące klaustrofobiczny świat wiktoriańskiego domostwa z jego pozorną, konserwatywną harmonią, maskującą nieustanne wojny podjazdowe i gry o władzę.

W centrum powieściowej intrygi stoi Horacy Lamb, skąpiec i domowy tyran, znienawidzony przez dzieci i żonę, którego nagła przemiana wywołuje ciąg nieoczekiwanych perypetii. Susan Sontag zaliczyła powieści Compton-Burnett do najbardziej wyrazistych przykładów wrażliwości camp w literaturze. Jeżeli jednak cechą campu jest konsekwentne obracanie powagi we frywolność, jeżeli istotnie wyraża on „zwycięstwo stylu nad treścią, estetyki nad moralnością, ironii nad powagą”, to trudno przyjąć pogląd Sontag bez zastrzeżeń. Moment powagi jest u Compton-Burnett wyraźny, a dramatyzm codziennej, domowej walki o przetrwanie nie zostaje zniesiony przez campowe spojrzenie.

Marcin Bałczewski, Grzegorz Weigt „Przygody Stacha i Janka: Skarb Amazonki” | Opis wydawcy: Doskonale pamiętamy przygody dwójki marynarzy: Gucka i Rocha, którzy podróżowali po świecie wzorem swoich poprzedników – Kajtka i Koka. Podążając za pragnieniem rozwiązywania zagadek i poznania tajemnic, trafili m.in. do Ameryki Południowej – tu, gdzie częstym gościem był inny marynarz, poszukiwacz przygód i awanturnik o romantycznej duszy Corto Maltese. Dobre wiatry nie raz przywiały w te strony także wielkiego podróżnika, reportera Tintina wraz z kapitanem Baryłką. Kto z nas nie chciałby choć raz popłynąć ich śladem. Nie jest to zwykle możliwe, ale… mogą za nas wyruszyć nasi bohaterowie: marynarze Staszek i Janek. Autorzy odwołują się do tych wspaniałych, klasycznych postaci zrodzonych w wyobraźni najlepszych twórców komiksu nie z pychy, zamiaru dorównania. To bohaterowie niedoścignieni, ale równocześnie komiksy z ich przygodami inspirują i zapraszają do własnych wypraw, co dzisiaj czynią… a właściwie robią to wspomniani Staszek i Janek. Co też z tego wyniknie?

Łukasz Ryłko „Retro” | Opis wydawcy: Wznowienie słynnych „Śmiercionośnych” w większym formacie i z premierowymi komiksami! Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. To tylko kilka postaci, których losy przetną się na kartach komiksu „Śmiercionośni”.

Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury „Śmiercionośnych”. Olbrzymie wrażenie robi warstwa graficzna komiksu – pełne detali czarno-białe rysunki przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji. A na koniec pozostaje jeszcze złożenie w całość puzzli, jakimi są poszczególne rozdziały „Śmiercionośnych”. Jaki wyłoni się obraz?

„Retro” Łukasza Ryłko to nowe wydanie jego „Śmiercionośnych” z roku 2007. Nie tylko w większym formacie, ale również poszerzone o wcześniej niepublikowane historie „Zimny drań”, „Opowieść wigilijna” oraz „…”. „Kara” – komiks, który rozpoczyna album, zdobył wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2005 roku.

Hubert, Zanzim „Męska skóra” | Opis wydawcy: Jeden z najczęściej nagradzanych francuskich komiksów ostatnich lat, to porywająca i błyskotliwa baśń, która każe zakwestionować nasz stosunek do ról przypisanych płciom i seksualności. Rzecz dzieje się w renesansowych Włoszech. Bianka, młoda dziewczyna z dobrej rodziny, osiągnęła wiek, w którym powinna wyjść za mąż. Rodzice znajdują jej idealnego – ich zdaniem oczywiście – narzeczonego. To Giovanni pochodzący z bogatego kupieckiego rodu, świetnie rokujący i sympatyczny. Ślub zapowiada się więc wspaniale, choć Bianka nie kryje rozczarowania, że musi wyjść za człowieka, o którym nic nie wie.

Jednak tuż przed ślubem matka chrzestna dziewczyny zdradza jej sekret, który kobiety z rodziny przekazywały sobie od pokoleń: męską skórę! Zakładając ją Bianka staje się Lorenzo i cieszy wszystkimi atrybutami młodego mężczyzny o oszałamiającej urodzie. Może teraz incognito zwiedzać świat mężczyzn i poznać narzeczonego w jego naturalnym środowisku. W męskiej skórze Bianka uwalnia się od ograniczeń narzucanych kobietom, może odkryć nie tylko swoją seksualność, ale i miłość.

W obyczajowości renesansu jak w lustrze odbija się współczesność, a autorzy „Męskiej skóry” – Hubert i Zanzim – wykorzystują to, by zadać kilka ważnych pytań: dlaczego kobiety mają być traktowane inaczej niż mężczyźni? Dlaczego kobieca przyjemność ma być przedmiotem pogardy i przymusu? Dlaczego powoływanie się na cnoty i moralne kodeksy często prowadzi do opresji? „Męska skóra”, jeden z najczęściej nagradzanych francuskich komiksów ostatnich lat, to porywająca i błyskotliwa baśń, która każe zakwestionować nasz stosunek do ról przypisanych płciom i seksualności. To także pochwała czasami szalonego, ale zawsze żarliwego poszukiwania miłości.

Mohamed Mbougar Sarr „Najskrytsza pamięć ludzi” | Opis wydawcy: Diégane Latyr Faye, młody senegalski pisarz natrafia w Paryżu na trudno dostępną, legendarną powieść „Nieludzki labirynt”, która przed laty wywołała ogromy skandal. Diégane jest zafascynowany jej autorem, T.C. Elimanem. Postanawia dowiedzieć się, dlaczego po publikacji swojego dzieła w 1938 roku Elimane zniknął. Jak się okazuje, klucza do jego tajemnicy należy szukać nie tylko we Francji, ale też w Senegalu i Argentynie… Przemierzamy więc czasy i kontynenty – jest to podróż fascynująca, straszna i pouczająca zarazem. Lecz czy dotarcie do sedna jest w ogóle możliwe? Więcej o książce.

JD Morvan, Séverine Tréfouël, Kim Jung Gi „McCurry. Nowy Jork, 11 września 2001” | Opis wydawcy: We wtorek , 11 września 2001 roku, Steve McCurry znajdował się w Nowym Jorku. Manhattan jest jego przystanią, do której powraca w przerwach między reportażami tworzonymi na drugim krańcu kuli ziemskiej. Fotograf najpierw z oddali obserwował, jak upadają bliźniacze wieże, a następnie udał się do epicentrum zdarzenia i całymi dniami robił zdjęcia, ujmując w kadrze blizny miasta i jego mieszkańców. Piętnaście lat później Aire Libre i Agencja Magnum powróciły do tamtych chwil albumem, w którym wykorzystano zarówno fotografie McCurry’ego, jak i umiejętności niezwykle utalentowanego koreańskiego rysownika Kim Jung Gi.

Książka skupia się na ofiarach World Trade Center, ale przywołuje także inne podróże fotografa oraz kultowe zdjęcia, które zrobił podczas tych wypraw. Pokazuje, że Steve McCurry, jako fotograf wojenny z przypadku, widział w swoim życiu wiele nieszczęść, ale nigdy nie przestał patrzeć na ludzkość życzliwie. Tkając powiązania między epokami i miejscami, które fotografuje, przeplatając zdjęcia i wywiady z fikcją narysowanej historii, niniejsza książka daje świadectwo człowieka, który obserwuje zmieniający się świat i jego mieszkańców. Niniejszy album zawiera sześćdziesiąt cztery zdjęcia Steve’a McCurry’ego wkomponowane w komiks oraz portfolio dwunastu fotografii, w tym ośmiu dotychczas niepublikowanych.

Saverio Tenuta „Maska Fudo” | Opis wydawcy: Młody hinin Shinnosuke marzy, że zostanie potężnym samurajem. Tymczasem żyje w biedzie wraz z matką, która go odtrąca, oraz młodszą siostrą, którą próbuje chronić. Znalezienie drewnianej maski w opuszczonej świątyni odmienia jego życie. Zakładając ją, znajduje w sobie odwagę oraz siłę. Ów fascynujący przedmiot zdaje się jednak również wywierać na niego coraz większy wpływ… W „Masce Fudo” Saverio Tenuta przybliża nieznaną przeszłość tytułowego bohatera, jednej z głównych postaci „Legendy o Szkarłatnych Obłokach”.

Tadeusz Baranowski „Bezdomne wampiry o zmroku” | Opis wydawcy: Nowe wydanie klasyki polskiego komiksu – przygód Szlurpa i Burpa, wampirów stworzonych przez mistrza Tadeusza Baranowskiego! Wampiry Szlurp i Burp ponownie się obudziły i ruszają na poszukiwania świeżej krwi. Choć zadowolą się także zapasami trzymanymi w lodówce (to nieprawda, że wampiry kręci tylko bulgocąca, gorąca krew – w wyjątkowo ciepłe noce lubią zanurzyć kły w schłodzonej posoce i pogrzechotać kostkami… lodu, oczywiście).

„Bezdomne wampiry o zmroku” to wznowiona w jednym tomie kompletna zawartość albumów „O zmroku” i „Bezdomne wampiry” z przygodami słynnych krwiopijców stworzonych przez legendarnego Tadeusza Baranowskiego. Znajdują się tutaj m.in. historie publikowane przed laty w czasopiśmie „Na Przełaj”, opowieści powstałe podczas pobytu polskiego autora w Belgii, w tym historie według scenariuszy Jeana Dufaux, a także 9 zupełnie premierowych plansz! 4 z nich ukazały się w magazynie „GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa”, pozostałe wychodzą z krypty na światło dzienne (aj!) po raz pierwszy. Podczas lektury bardzo prosimy uważać na szyję.

Teresa Valero „Contrapaso. Dzieci innych” | Opis wydawcy: Madryt, zima 1956 roku. Faszystowska dyktatura kontroluje wszystkie media i utrzymuje ułudę idyllicznego narodu. Dwaj dziennikarze rubryki kryminalnej – pozbawiony złudzeń weteran Emilio Sanz oraz młody, nieustraszony Léon Lenoir – łączą siły w celu ujawnienia najbardziej odrażających, maskowanych przez reżim, zbrodni. W obliczu niewyjaśnionych zabójstw duet podejmuje wysiłki, by poznać stojący za wszystkimi tymi morderstwami sekret, który sięga okrutnej przeszłości. Ich drobiazgowe i pasjonujące śledztwo, przedstawione subtelną kreską i pastelowymi kolorami Teresy Valero, w zawrotnym tempie wciąga nas w mroczne i brutalne, choć wciąż przepełnione nadzieją, czasy. „Contrapaso” to porywający thriller dziennikarski, który czyta się jak świetny czarny kryminał.

Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki „Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 4” | Opis wydawcy: Czwarty tom zbiorczego i kompletnego wydania przygód Jeża Jerzego, jednego z najpopularniejszych bohaterów współczesnego komiksu polskiego! Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości. Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem.

Tom czwarty zbiorczego wydania „Jeża Jerzego” to bardzo rozbudowana wersja albumu „Jeż Jerzy na urwanym filmie”, wydanego z okazji premiery pełnometrażowej animowanej adaptacji komiksu w 2011 roku. Zaglądamy za kulisy jej powstania, do szuflad i na dyski twarde twórców filmu. Szkice, koncept arty, storyboardy, zdjęcia ze studia, a także wspomnienia Wojtka Wawszczyka, jednego z reżyserów, składają się na ten fascynujący tom. Są też komiksy oczywiście! Tym jednak razem nie będą to tylko przygody Jerzego stworzone przez duet Leśniak/Skarżycki. Rysownikami i scenarzystami są tu również animatorzy, rysownicy i reżyserzy filmu „Jeż Jerzy”, m.in. Olaf Ciszak, Kamil Kochański, Marcin Ponomarew czy Janusz Ordon.

„Proces produkcji Jeża Jerzego był wyjątkowy. O nim właśnie traktuje ta książka. To poszerzona wersja artbooka wydanego 11 lat temu. Wzbogacona o dodatkowe wspomnienia, nieznane materiały, anegdoty i dystans 11 lat. Z tej perspektywy jeszcze bardziej widzę jak niepowtarzalny był to okres. Dziś taki film po prostu by już nie powstał” – tłumaczy we wstępie Wojtek Wawszczyk.

Ronan Le Breton, Sébastien Grenier „Arawn – wyd. zbiorcze tom 1” | Opis wydawcy: „Potwór”, „paskudztwo”, „demon” – tak ludzie zwykli nazywać Arawna, króla ciemności i władcę zmarłych. Nim jednak stał się panem na spalonej ziemi, musiał stoczyć niejedną walkę. To opowieść o człowieku, który stał się wojownikiem, bohaterem i królem, o czasach jego dzieciństwa i okrutnej przepowiedni czyniącej z jego braci najgorszych wrogów. Ronan Le Breton i Sébastien Grenier („Katedra Otchłani”) składają hołd heroic fantasy, czerpiąc inspirację z mitologii i klasycznych pozycji gatunku.

Colm Tóibín „Czarodziej” | Opis wydawcy: „Czarodziej” to intymny i subtelny, a jednocześnie pełen humoru portret Thomasa Manna, wybitnego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla, autora „Czarodziejskiej góry”. To opowieść o życiu artysty tułacza, a jednocześnie człowieka skrzętnie chroniącego swoją prywatność i najskrytsze pragnienia, o jego relacji z bratem Heinrichem, również pisarzem, z fascynującą żoną Katią i ekscentrycznymi dziećmi na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku: dwóch wojen światowych, triumfu i upadku Hitlera i zimnej wojny.

Tóibín, po mistrzowsku balansując na granicy między zmyśleniem a prawdą, fenomenalnie opisując intrygujący i misterny proces twórczy, od pierwszych źródeł inspiracji po skończone dzieło, zdejmuje postać pisarza z piedestału i ukazuje człowieka z krwi i kości, twórcę, ale przede wszystkim męża i ojca ze wszystkimi jego wzruszającymi lub zabawnymi słabostkami, pomyłkami i ułomnościami. Lektura obowiązkowa dla wielbicieli prozy Manna, dla tych zaś, którzy dopiero zamierzają się z nią zapoznać – doskonałe wprowadzenie.

Carole Johnstone „Lustrzana Kraina” | Opis wydawcy: Wciągający thriller psychologiczny opowiadający o siostrach bliźniaczkach, mężczyźnie, którego obie kochają, nawiedzonym domu i mrocznych tajemnicach z dzieciństwa. Cat mieszka w Los Angeles, z dala od okazałego, gotyckiego domu w Edynburgu, w którym dorastała wraz z siostrą El. W dzieciństwie wymyśliły Lustrzaną Krainę – mroczne miejsce w spiżarni, zamieszkałe przez piratów, czarownice i klaunów. Teraz Cat rzadko wspomina o rodzinnym domu i o tym, że El mieszka tam teraz ze swoim mężem. Jednak kiedy El ginie w tajemniczych okolicznościach, Cat musi wrócić do Edynburga.

Stary dom wciąż jest pełen ciemnych zakamarków, a Cat na każdym kroku napotyka dawne tajemnice i przerażające duchy z przeszłości – ktoś (El?) pozostawił jej wskazówki, które mają doprowadzić do Lustrzanej Krainy, gdzie pozna całą prawdę… „Lustrzana Kraina” to mroczny i świetnie napisany thriller o miłości i zdradzie, odkupieniu i zemście, mocy wyobraźni i cenie wolności.

Neil A. Bradbury „Smak trucizny” | Opis wydawcy: Błyskotliwie łącząc tematy nauki i zbrodni, „Smak trucizny” ujawnia, jak jedenaście znanych substancji wpływa na organizm człowieka – na kanwie morderstw, w których ich użyto.

Czytelnicy powieści kryminalnych doskonale wiedzą, że trucizna jest jedną z niezmiennie powracających metod wybieranych przez morderców. Można ją niepostrzeżenie dodać komuś do drinka, posmarować nią grot strzały lub klamkę, a nawet sprawić, że dostanie się do powietrza, którym oddychamy. Ale jak działa…?

Łącząc elementy historii medycyny oraz opisów rzeczywistych przestępstw, Neil Bradbury zgłębia tę metodę zabijania. Obok informacji o prawdziwych zabójcach i ich zbrodniach – tych osławionych, tych zapomnianych i tych wciąż nierozwiązanych – pojawiają się równie intrygujące dzieje samych trucizn: jedenastu cząsteczek śmierci, które niszcząc ciało człowieka, paradoksalnie pokazały nam, jak funkcjonuje nasz organizm. Poczynając od niebezpiecznej genezy powstania ginu z tonikiem, kończąc na przesyconej arszenikiem tapecie z sypialni Napoleona – „Smak trucizny” zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez skomplikowane procesy, które nas utrzymują przy życiu… lub nie.

Ewa Zadrzyńska-Głowacka „Głowaccy. Arka na Manhattanie” | Opis wydawcy: Głowaccy: Ewa i Janusz. Arka, czyli ich mieszkanie w Nowym Jorku. Tu autorka spędziła ponad trzydzieści lat. Najpierw z mężem i córką, potem tylko z mężem, a teraz solo. Wśród tych samych obrazów, prawie tych samych mebli i prawie tych samych książek.

Jest to bezpieczny i duży – jak przystało na arkę – apartament. A w nim przedmioty więcej lub mniej wartościowe: solidna grzałka z czasów PRL-u, wspaniałe prace Andrzeja Czeczota i Andrzeja Dudzińskiego, sióstr Bożeny i Alicji Wahl, Hanny Bakuły i Rafała Olbińskiego, Feliksa Topolskiego i Jana Sawki.

Opis kolekcji jest pretekstem do opowieści o życiu autorki wśród elit intelektualnych i bezdomnych, wśród kolekcji Metropolitan Museum i skarbów znalezionych na ulicy. To również opowieść o kłopotach i sukcesach, o małżeństwie i jego rozpadzie. I wreszcie to głos kobiety niezależnej, pisarki, która założyła korporację i kilkakrotnie zmieniając zawody, przeżyła wśród burzliwych fal Manhattanu. Pracowała jako pomocnik przy produkcji filmowej i jako dziennikarka, jako pisarka i copywriterka, bizneswoman i reżyserka filmowa. Książka jest bogato ilustrowana pracami Jana Glińskiego i zdjęciami dzieł sztuki, mieszkania oraz fotografiami z archiwum rodziny Głowackich.

Tom Wolfe „Próba kwasu w elektrycznej oranżadzie” | Opis wydawcy: Reporter wsiada do autobusu pełnego ludzi, którzy chcą uciec od życia, jakie oferuje im zdziadziała Ameryka – tak w 1968 roku powstaje powieść „Próba kwasu w elektrycznej oranżadzie” i staje się jedną z najgłośniejszych książek non-fiction w USA. Zarówno z powodu tematu, jak i „stylistycznej pirotechniki” autora.

To opowieść o sławnym pisarzu Kenie Keseyu, autorze powieści „Lot nad kukułczym gniazdem” (na jej podstawie powstał nagrodzony pięcioma Oscarami film Miloša Formana), oraz grupie hipisów i niedostosowanych do wymogów kapitalizmu freaków, którym Kesey przewodził. Byli młodymi ludźmi i „wpadli w pułapkę kwasu”. Wpadli – pisze Wolfe – „do tego stopnia, że nie mogli odnaleźć życia”. Nazywani Merry Pranksters – Wesołymi Zgrywusami – wyruszyli kolorowym autobusem w podróż po Stanach.

W „Historii literatury amerykańskiej” czytamy, że w „Próbie kwasu…” zwolenników poszerzania świadomości halucynogenami obserwujemy z zewnątrz, a jednocześnie możemy zwiedzać ich mózgi w chwili tego poszerzenia. Ta książka w równym stopniu może kogoś zachwycić i zbrzydzić. Przez wielu czytelników została odebrana jako apoteoza ruchu hipisowskiego i ucieczki od dominującej kultury. Przez innych – jako krytyka nadmiernej wolności i grozy, które niesie narkotyk. Wydana w Polsce po raz pierwszy 27 lat temu w ostatnich latach osiągała na portalach aukcyjnych trzycyfrowe ceny.

Tom Wolfe był jednym z czołowych autorów Nowego Dziennikarstwa i nurtu gonzo, które wzbogaciły amerykańską i światową literaturę o prawdę, jakiej nie umieli przekazać pisarze i pisarki fikcji. Przesuwał granice tego, co w dziennikarstwie jest dopuszczalne. Rozpasanie językowe i ekspresja Wolfe’a stały się wręcz nieokiełznane. „Próba kwasu…” jest festiwalem niepoprawności politycznej. A dziś, kiedy słowa mają być wyważone i niewykluczające, staje się też historycznym dokumentem językowym.

Gerald Durrell „Zapiski ze zwierzyńca” | Opis wydawcy: „Zapiski ze zwierzyńca” to pełna humoru opowieść o początkach pracy młodego Geralda Durrella w Whipsnade Zoo, gdzie wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej znalazł posadę jako młodszy opiekun, spełniając swoje dziecięce marzenie. Poza barwną plejadą pracowników i innych opiekunów głównymi bohaterami książki są bez wątpienia zwierzęta, jak zawsze portretowane przez Durrella z dowcipem i niezrównaną miłością. Dla miłośników „Trylogii z Korfu” to bez wątpienia lektura obowiązkowa!

Richard Bradford „Orwell. Człowiek naszych czasów” | Opis wydawcy: Minęło ponad siedemdziesiąt lat od śmierci George’a Orwella – twórcy o barwnym życiorysie, skandalisty z ogromnym poczuciem humoru, włóczęgi i fana wypraw motocyklowych. Dopiero teraz możemy poznać go jako człowieka z krwi i kości.

Syn kolonialnego urzędnika pochodzący z klasy średniej, ale brzydzący się wszelkimi przejawami klasizmu. Uchodzący za antysemitę, choć otoczony grupą żydowskich przyjaciół. Żołnierz i – oczywiście – pisarz, którego książki są czytane nieprzerwanie na niemal całym świecie. W swojej twórczości Orwell zaciera granice między literaturą piękną, dziennikarstwem i komentarzem politycznym. Przepowiadał autorytarne rządy w Europie oraz Ameryce Północnej i prognozował powolną korozję wszelkich unii między państwami. Czy mógł zatem przewidzieć Brexit i odradzające się nacjonalistyczne ruchy w krajach europejskich?

Jego „Rok 1984” był inspiracją programu „Big Brother”, który zgromadził przed telewizorami miliony widzów spragnionych podglądania innych. Sprzedaż tej kultowej książki została zakazana w ZSRR, w 1981 roku na Florydzie, a w 2022 roku również w Białorusi. Czy tego też się spodziewał?

Marjorie Wallace „Milczące bliźniaczki” | Opis wydawcy: O milczących bliźniaczkach świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w Broadmoor, otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze – dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały.

June i Jennifer Gibbons jako małe dzieci były otwarte, pełne życia, zdrowe i radosne. Jednak w wieku kilku lat zaczęły coraz bardziej oddalać się od swoich rodziców i trójki rodzeństwa. W końcu całkiem przestały odzywać się do dorosłych. Zamknęły się w świecie fantazji i rojeń, które z upływem lat stawały się coraz bardziej mroczne. „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace to fascynująca historia przedziwnej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.

Marieke Lucas Rijneveld „Mój mały zwierzaku” | Opis wydawcy: Utrata, obsesja, samotność, poszukiwanie siebie… Nowa powieść autora „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera. Dziwna nastolatka, naiwna jak dziecko i nad wiek dojrzała, opuszczona przez najbliższych w niekończącej się żałobie, szuka ucieczki w wyimaginowanych rozmowach z Freudem i Hitlerem, drobnych kradzieżach, fantazjach o lataniu, muzyce, w której zatapia się cała. Kiedy miejscowy weterynarz, troskliwy i szanowany, okazuje jej zainteresowanie, otwiera się przed nim.

Zafascynowany dziewczyną Kurt wabi ją, przyciąga, podsyca pragnienia, poddając się złudzeniu, że sam wreszcie zapomni o lękach i koszmarach, które dręczą go każdej nocy. Pośród obietnic, wyznań, sprzeczek, szeptów, wspólnych lektur i SMS-ów z cytatami z popularnych piosenek jego gesty stają się coraz mniej niewinne, sen miesza się z jawą, a za granicą tego, co zakazane, majaczy upiornie biel dwuosobowego materaca. Mocna, odważna i wstrząsająca książka o tym, jak łatwo jest spłoszyć miłość.

Jakub Nowak „To przez ten wiatr” | Opis wydawcy: Dziki Zachód i romans nieoczywisty. Literacki dynamit! Jakub Nowak tworzy nowoczesny western, burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci – przywraca im ludzki wymiar. „To przez ten wiatr” to brawurowy debiut, to pachnąca whiskey, potem i krwią, wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy. Powieść oparta na faktach, lecz pozostawiająca furtkę dla wyobraźni i przemyśleń, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, którą czyta się jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.

Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.

Juan Gabriel Vásquez „A gdy obejrzysz się za siebie” | Opis wydawcy: W październiku 2016 roku kolumbijski reżyser Sergio Cabrera uczestniczy w retrospektywie swojej twórczości w Barcelonie. To trudny moment: właśnie umarł jego ojciec, Fausto Cabrera, jego małżeństwo przechodzi kryzys, a jego kraj odrzucił porozumienia pokojowe, które mogłyby zakończyć toczącą się w nim od ponad pięćdziesięciu lat wojnę domową.

W trakcie tych pełnych refleksji dni Sergio wspomina wydarzenia, które naznaczyły życie jego i jego ojca: od hiszpańskiej wojny domowej, przez emigrację do Ameryki Łacińskiej, po Chiny z czasów Rewolucji Kulturalnej i partyzantkę lat sześćdziesiątych. Po siedmiu latach pracy Vàsquez po raz kolejny bierze do ręki fakty i układa z nich poruszający portret rodziny, której historia wpłynęła na losy całego świata.

George Orwell „Moja wojna” | Opis wydawcy: Wybór zawiera różne prace autora „1984” i „Folwarku zwierzęcego”, m.in. „Dzienniki wojenne” (obejmujące okres od 28 maja do 28 lipca 1940 roku i od 14 marca do 15 września 1942 roku), pogadanki radiowe oraz słuchowiska przygotowane i wygłaszane przed mikrofonami rozgłośni BBC, materiały instruktażowe dotyczące taktyki i techniki walk ulicznych oraz posługiwania się bronią, przeznaczone dla brytyjskiej obrony cywilnej (Home Guard), wreszcie zbiór korespondencji wojennych z Francji, Niemiec i Austrii. Liczne i wyczerpujące przypisy, jakimi redakcja wydania oryginalnego i tłumacz opatrzyli teksty, podnoszą wartość książki, zawierają bowiem ogromną ilość informacji o życiu politycznym i warunkach codziennego bytowania w Anglii podczas drugiej wojny światowej.

Janusz Christa „Kajtek i Koko – Londyński kryminał” | Opis wydawcy: Nowa kolorowa edycja detektywistycznych przygód Kajtka i Koka! „Bliscy krewni” późniejszych bohaterów Janusza Christy Kajka i Kokosza na tropie groźnych przestępców!

W podlondyńskiej willi lorda Chewroleta dochodzi w nocy do zuchwałej kradzieży unikatowego brylantowego naszyjnika zwanego Wielkim Wozem. Nazajutrz do Londynu przypływa statek z marynarzami Kajtkiem i Kokiem na pokładzie. Bohaterowie postanawiają przespacerować się po mieście. W parku Koko podsłuchuje niechcący dziwną rozmowę dwóch przechodniów o skradzionym naszyjniku, a zaraz potem znajduje porzuconą gazetę z artykułem o tejże kradzieży. Splot okoliczności sprawia, że Kajtek i Koko podejmują się próby rozwiązania zagadki skradzionego naszyjnika.

„Kajtek i Koko – Londyński kryminał” – komiks stworzony przez Janusza Christę (1934–2008) pierwotnie ukazywał się na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1967-1968. Niniejsze wydanie zawiera wszystkie pierwotne odcinki komiksu, pokolorowane i poddane obróbce graficznej.

Yves Coulon, Matthieu Choquet i in. „Idefiks i Nieugięci tom 1: W tej dzielnicy żadnej łaciny” | Opis wydawcy: Jest 52 rok przed narodzeniem Chrystusa. Cała Lutecja jest podbita przez Rzymian… Cała? Nie! Grupa nieugiętych zwierząt dowodzona przez Idefiksa nadal opiera się najeźdźcy!

Po pokonaniu galijskiego przywódcy Kamulogena przez generała Labienusa dzielny piesek Idefiks organizuje ruch oporu, żeby bronić galijskiego miasta przed rzymskim okupantem. Idefiks wraz ze swoją przyjaciółką Frygą, kocicą Przecherą i buldogiem Rygoriksem przychodzi z pomocą tym, którzy ponieśli konsekwencje rzymskiej okupacji… Na Teutatesa, tak im dadzą popalić, że Rzymianie zapomną od tego języka (łacińskiego) w gębach!

„Idefiks i Nieugięci” to nowa seria ze świata Asteriksa. Jest to prequel, którego akcja dzieje się na dwa lata przed spotkaniem Idefiksa z Asteriksem i Obeliksem w Lutecji, w albumie „Wyprawa dookoła Galii”. Mały piesek ewoluuje w nowym świecie, gdzie funkcjonują wszystkie kody, dzięki którym Asteriks odniósł taki sukces. Komiks tworzony jest na podstawie serialu animowanego, emitowanego od września 2021 roku na ekranach France Télévisions, który już w tym roku będzie miał swoją premierę w TVP.

Album został narysowany przez Jeana Bastide’a („Ptyś i Bill”) i Philippe’a Fenecha („Kumpelki”), dwóch młodych, wielce utalentowanych autorów, którzy postarali się utrzymać możliwie jak najbliżej stylu geniuszy René Goscinny’ego i Alberta Uderzo. Scenariusz stworzyli Matthieu Choquet, Jérôme Erbin i Yves Coulon. Pierwszy album zawiera trzy historie z niespodziewanymi gośćmi, dobrze już znanymi fanom Asteriksa: „Piłeczka Loftki”, „Fluctuat N-Iczk! Mergitur!” oraz „Labienusie, nie dopadniesz mnie!”.

Maciej Kur, Tomasz Samojlik, Piotr Bednarczyk i in. „Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa: Rozróby i romanse” | Opis wydawcy: „Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934–2008) to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty.

„Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa” to oficjalna kontynuacja tej kultowej serii. Albumy zawierają po kilka krótkich historyjek, tworzonych przez znanych polskich rysowników. Komiksy tworzone są w różnych stylach, a ich głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii. Zawsze jednak pozostają wierne duchowi oryginalnych komiksów Janusza Christy, z ich pełną humoru i przygód akcją oraz cartoonową kreską.

Tom „Rozróby i romanse” zawiera siedem historyjek autorstwa Piotra Bednarczyka, Mieczysława Fijała, Magdaleny „Meago” Kani, Sławomira Kiełbusa, Macieja Kura, Tomasza Leśniaka i Tomasza Samojlika. Zbójcerze wreszcie wybiorą się na zasłużone wakacje, a także wymyślą nowy wspaniały podstęp. Łamignat będzie siał postrach na ziemiach Gromihorda. Woj Wit w porywie swojego serca wyruszy na pełną niebezpieczeństw wyprawę. Mirmił postanowi za wszelką cenę zwyciężyć w konkursie, który… sam wymyślił, zabierze także swoją ukochaną żonę Lubawę w romantyczną podróż tylko we dwoje. Kokosz zaś odkryje w sobie wielki talent. Wraz z tym tomem ukazuje się także wznowienie dwóch pierwszych tomów serii – „Obłęd Hegemona” i „Łamignat Straszliwy” – z nowymi okładkami autorstwa Sławomira Kiełbusa.

Antti Tuomainen „Mała syberia” | Opis wydawcy: Bestseller #1 w Finlandii, uhonorowany Nagrodą Petrona jako najlepsza skandynawska powieść kryminalna 2020 roku, nominowany do nagrody CWA International Dagger.

Finlandzka głęboka prowincja. Wioska, w której nic się nie dzieje, poza tym, że diabeł mówi dobranoc, a psy szczekają… no, nie tym, czym powinny. Ale wszystko się zmienia, kiedy w pobliżu spada meteoryt, który staje się nie tylko atrakcją, ale też niesamowitą pokusą: jeśli podzieliłoby się go na kawałki, można by za niego zgarnąć milion euro!

Mieszkańcy wioski na zmianę pełnią przy nim wartę. Kiedy pilnuje go miejscowy pastor, Joel Huhta, dochodzi do włamania. Udaje mu się uratować skarb, który spadł z nieba, i na własną rękę próbuje znaleźć sprawcę.

Nie jest to jednak jedyne śledztwo Joela. W tym drugim, ważniejszym, próbuje odkryć, kto jest odpowiedzialny za to, że jego ukochana żona spodziewa się dziecka. Bo na pewno nie on. Kto wie, czy nie chodzi o tę samą osobę? Podejrzanych jest kilku – były kierowca rajdowy, miejscowy rzeźnik, właściciel siłowni… Joel ma do pomocy jedynie wyznawcę teorii spiskowych, a tymczasem robi się naprawdę gorąco, ponieważ w okolicy pojawia się rosyjski gangster.

M. C. Beaton „W cieniu zbrodni” | Opis wydawcy: Kapitan Harry Cathcart i lady Rose Summer zaręczają się na niby, jest to układ wygodny dla Rose, która chce uniknąć wysłania do Indii ze wszystkimi innymi debiutantami. Pomimo jej znacznej urody bystry intelekt i radykalne pomysły Rose odstraszyły potencjalnych zalotników. Rodzice Rose, nieświadomi oszustwa, nie są zachwyceni, że ich jedyne dziecko poślubi ubogiego mężczyznę, ale Harry pochodzi z dobrej rodziny i mają nadzieję, że przynajmniej będzie trzymał ich kłopotliwą córkę z dala od psot. Niestety, nawet udawane zaręczyny nie mogą uratować Rose od problemów.

Znudzona niekończącymi się imprezami, herbatami i balami, zaprzyjaźnia się z Dolly Tremaine, piękną młodą dziewczyną, która niedawno przybyła z kraju i jest przytłoczona wymaganiami sezonu. Rose jest zachwycona, że ma protegowaną, ale ich przyjaźń zostaje tragicznie przerwana – ciało Dolly znaleziono w rzece. Harry zostaje natychmiast wezwany na miejsce, aby pomóc rozwiązać zagadkę śmierci Dolly i chronić Rose, która może być następną ofiarą mordercy.

Marta Guzowska „Zła miłość” | Opis wydawcy: Każda cnota w nadmiarze zmienia się w grzech… Wschodząca gwiazda telewizji Sonia Marchlewska ginie w drodze do domu. Policja nie do końca jest przekonana, że był to tylko nieszczęśliwy wypadek. Firma ubezpieczeniowa bada okoliczności zdarzenia, a mąż ofiary, by oczyścić się z zarzutów, zleca prywatne dochodzenie.

Franka Kruk, wyszczekana i błyskotliwa prywatna detektywka, jest na życiowym zakręcie. Jako samotna matka bez stałej pracy po wielu latach wraca do Brwinowa – miasteczka, w którym się wychowała. Musi się zająć nastoletnią córką z problemami, zatroszczyć o chorego ojca i na nowo ułożyć sobie życie. Niespodziewanie dostaje bardzo dobrze płatne zlecenie, które może pomóc jej przerwać złą passę. Franka z zaskoczeniem odkrywa, że wypadek zdarzył się w tym samym miejscu, w którym rok wcześniej zginął jej mąż, a Sonia była uwikłana w relacje z ludźmi, którzy kochali ją aż na śmierć…

Fabrizio Lo Bianco, Francesco Lo Scorto „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” | Opis wydawcy: Komiksowa adaptacja jednej z fantastyczno-naukowych powieści Juliusza Verne’a. Pływające po oceanach brytyjskie statki są atakowane przez potwora z głębin. Większość marynarzy identyfikuje go jako olbrzymiego wieloryba. Aby zweryfikować te opinie zorganizowana zostaje ekspedycja naukowa, w której biorą udział znany uczony Pierre Aronnax, jego wierny sługa Conseil i „król harpunników” Ned Land. Po kilku miesiącach bezowocnych poszukiwań w końcu natykają się na „potwora”… który okazuje się gigantyczną maszyną!

W wyniku zderzenia ich fregaty z „potworem” Aronnax, Conseil i Land wypadają za burtę i zostają uratowani przez załogę tajemniczej maszyny – statku podwodnego o nazwie Nautilus. Rozbitkowie poznają dowódcę statku, kapitana Nemo, i towarzyszą mu w niesamowitej podmorskiej podróży. Autorem scenariusza adaptacji jest włoski pisarz i scenarzysta Fabrizio Lo Bianco („La guerra di Toni”), natomiast rysunki wykonał związany z wydawnictwem Glénat, również Włoch, Francesco Lo Storto.

Fabrizio Lo Bianco, Andres José Mossa „Trzej muszkieterowie” | Opis wydawcy: Komiksowa adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści płaszcza i szpady, wielokrotnie ekranizowanej i przetłumaczonej na wiele języków książki Aleksandra Dumasa.

Marzeniem młodego szlachcica d’Artagnana jest zostać przyjętym w szeregi muszkieterów – elitarnej formacji przybocznej króla Francji. Rusza więc z rodzinnej Gaskonii do Paryża, by urzeczywistnić marzenie. Mając w pamięci przykazanie ojca, by pojedynkował się z każdym, kto go obrazi, d’Artagnan wyzywa na pojedynek najpierw tajemniczego nieznajomego, który odmawia mu tego honoru, a potem trzech najsłynniejszych muszkieterów królewskich, i w rezultacie wplątuje się w międzynarodową aferę, która może zaważyć na przyszłości królowej.

Znana przygodowa fabuła w komiksowej odsłonie nabiera nowych barw i zachęca do powrotu do oryginalnej powieści! Autorem scenariusza tej adaptacji jest włoski pisarz i scenarzysta Fabrizio Lo Bianco („La guerra di Toni”), natomiast rysunki wykonał pochodzący z Wenezueli malarz, ilustrator, rysownik i kolorysta Andres José Mossa („Star Wars”).

Matthew J. Gilbert „Stranger Things. Hawkins Horrors” | Opis wydawcy: Witajcie w mrocznym świecie Stranger Things! Pewnego wieczoru Dustin, Lucas, Max i ich przyjaciele wypożyczają kilka filmów wideo. Kiedy jednak z powodu awarii prądu nie mogą ich obejrzeć, zaczynają opowiadać sobie przerażające historie związane z ich miasteczkiem. Jakie tajemnice skrywa stary szpital psychiatryczny? Czy na dnie Jeziora Kochanków naprawdę żyje straszny zmutowany stwór? Czy zwyczajnego pluszaka kontrolują nadnaturalne siły? Co łączy jadeitową kostkę z wilkołakami i czy cztery dziewczyny z miejscowego liceum, nazywające siebie Córami Ciemności, są prawdziwymi wiedźmami? Oto część kolekcji strasznych historii zebranych w książce „Hawkins Horrors”, która spodoba się nie tylko fanom superpopularnego serialu Netflixa.

Enki Bilal „Bug tom 3” | Opis wydawcy: Trzeci tom najnowszej serii giganta współczesnego komiksu – Enkiego Bilala! Ziemia pogrąża się w coraz większym chaosie po ataku złośliwego buga pochodzącego z kosmosu, który uniemożliwia korzystanie z urządzeń elektronicznych. Jedynym człowiekiem mogącym ich używać, a nawet potrafiącym aktywować całe uśpione systemy cyfrowe, jest Kameron Obb, członek nieudanej misji na Marsa. Tajemnica jego „mocy” jest prosta – Obb pozostaje w niezwykły sposób związany z niszczycielskim bugiem. Wiedząc, co potrafi były astronauta, wszystkie znaczące światowe siły chcą przejąć nad nim kontrolę. Bohater nie zamierza być marionetką – ma swój plan ratowania planety. Ale zanim go zrealizuje, musi ocalić własną córkę i ukochaną kobietę…

Tasha Suri „Kraina Popiołu (Kroniki Ambhy 2)” | Opis wydawcy: W Cesarstwie Ambhańskim nie ma miejsca dla wdowy. A na pewno nie dla takiej, która jako jedyna przeżyła masakrę, w której życie stracił jej mąż i wszyscy jego ludzie. Jedynym miejscem, w którym pragnie znaleźć się Arwa, jest eremitorium wdów w odległym krańcu prowincji Numriha. Tam ma nadzieję ukryć się przed smutkiem, gniewem i hańbą. Przed własną naturą i klątwą płynącą w jej żyłach. Ale przed przeklętą krwią można próbować się schować, lecz nie można od niej uciec. Wiecznie walcząca z własną naturą, spętana tajemnicami i hańbą rodziny młoda Arwa odkrywa, że zamiast pozostawać ofiarą klątwy, jaka spadła na Cesarstwo, może stanowić dla niego lekarstwo.

Ingrid Carlberg „Nobel. Wybuchowy pacyfista” | Opis wydawcy: Król dynamitu, o którego bogactwie krążyły legendy. Zbił fortunę na wojnie, ale pragnął pokoju na świecie. Pracowity wynalazca, który napisał więcej wierszy niż dzieł naukowych. Przedsiębiorczy biznesmen, który marzył o literackiej sławie, ale nigdy nie odważył się wydać książki. Alfred Nobel.

Od dzieciństwa spędzonego w ubóstwie w Sztokholmie, przez studia w Paryżu, konflikty rodzinne i uczuciowe porażki, aż po śmierć w San Remo – Ingrid Carlberg kreśli wielowymiarowy portret niezwykłego człowieka, którego życie to materiał na kilka biografii. Zmarł bezdzietnie, a ze względu na ogromny majątek jego testament wzbudził wiele emocji. I wzbudza je do dziś, co roku w październiku, gdy ogłaszani są laureaci Nagrody Nobla. Co sprawiło, że postanowił przekazać fortunę na rzecz przyszłych badaczy i twórców? Czy był idealistą i liczył, że świat stanie się dzięki temu choć trochę lepszy? A może po prostu nie cierpiał swoich krewnych?

Ingrid Carlberg połączyła wnikliwe badania i dziennikarską dociekliwość z umiejętnością budowania wciągającej narracji. Odwiedziła archiwa w pięciu krajach i przejrzała tysiące prywatnych, nigdy nieopublikowanych listów. Jej książka rzuca nowe światło na postać genialnego wynalazcy, rozdartego między pacyfistycznym światopoglądem a tym, że swój majątek zawdzięczał „narzędziom śmierci”.

Natalia Budzyńska „Witkiewicz. Ojciec Witkacego” | Opis wydawcy: Stanisław Witkiewicz. Utalentowany malarz, genialny krytyk sztuki i pisarz, ojciec Witkacego. Nietuzinkowy Litwin, nowatorski wizjoner, uparty patriota, naznaczony rodziną powstańczą historią. Człowiek, który wymyślił w architekturze styl zakopiański i odkrył dla świata uroki najpopularniejszej dziś podtatrzańskiej miejscowości.

Łzy cisnące się do oczu i ściśnięte od płaczu gardło nie pozwoliły na jego pogrzebie przemówić Stefanowi Żeromskiemu. Henryka Sienkiewicza zeswatał z jego ukochaną przyszłą żoną, przedwcześnie zmarłą Marią, a światowej sławy aktorka Helena Modrzejewska była chrzestną jego jedynego syna. Zresztą do pary z niepiśmiennym góralem, muzykantem i gawędziarzem, Sabałą. Taki właśnie był Stanisław Witkiewicz, z jednej strony znał się z niemal całym artystycznym światkiem przełomu XIX i XX wieku, z drugiej siadał z góralami na ganku, gdzie gawędzili przy koniaku. Nie miał manii wielkości, wręcz przeciwnie. Nie wziął nawet korony za wykonanie ponad 200 projektów zakopiańskich domów, nie przyjmował przyznawanych mu nagród i państwowych orderów, wolał spokojne Podhale niż przytłaczającą Warszawę. W życiu liczyły się dla niego tylko trzy rzeczy: ukochany syn, sztuka i Polska.

Czego nauczył się od niego Józef Piłsudski? Co takiego Witkiewicz dostrzegł w Zakopanem, że poświęcił mu znaczną część życia? Skąd wzięła się jego fascynacja rewolucją? Dlaczego wierność małżeńska nie miała dla niego największej wartości? I jak to się stało, że Witkacy tak bardzo go rozczarował?

Kasper Bajon „Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach” | Opis wydawcy: W czasie głośnego turnieju szachowego w Nowym Jorku w 1924 roku polski szachista Ksawery Tartakower zagrał przeciwko Gézie Maróczyemu nieoczywiste otwarcie, przesuwając piona z pola b2 na b4. Na pytanie, dlaczego wybrał właśnie taki ruch, odpowiedział, że był on rezultatem konsultacji z orangutanem, przed którego klatką spędził kilkadziesiąt minut podczas przedpołudniowej wycieczki do słynnego zoo na Bronksie. Odtąd nazywał je właśnie „debiutem orangutana”.

Szachy to gra, którą inspiruje życie – i która bywa inspiracją. Dla laików pozostają intrygujące i tajemnicze, dla graczy – są ich światem. Kasper Bajon pisze przede wszystkim o złotej epoce polskich szachów, wielkim Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Pisze także o Vladimirze Nabokovie, Walterze Benjaminie i Ludwigu Wittgensteinie. Poruszając się ruchem skoczka, odnajduje szachowe tropy w sztuce oraz życiu, własnym i wielkich tego świata.

Izabela Nowek „Albania. W szponach czarnego orła” | Opis wydawcy: Czy istnieje bardziej charakterystyczna potrawa albańska niż byrek? Dlaczego Albańczycy noszą biało-czerwone bransoletki? Co to znaczy „dawać komuś na kawę”? Jeszcze kilka lat temu omijana przez turystów, kojarzona tylko z mafią i bunkrami, Albania staje się coraz bardziej popularna dzięki różnorodności, jaką oferuje: dzięki piaszczystym plażom nad lazurową wodą, imponującym zamkom czy górskim szlakom z zachwycającymi widokami. I choć albańską tożsamość wciąż kształtują honor i besa, a społeczna ocena bywa ważniejsza niż zdanie jednostki, to nikogo nie dziwi tutaj wiara w złe oko, świętowanie Dnia Lata lub bar naprzeciwko meczetu.

Autorka zabiera nas w podróż po mozaikowej rzeczywistości Albanii. Oprowadza po historycznej Krui i zatłoczonym centrum Tirany, wśród jej rozmówców są bywalcy barów, aktywistki i ci, którzy przetrwali czasy komunizmu. W ich historiach wspomnienia z okresu dyktatury przeplatają się z opowieściami o pierwszych feministkach i tradycyjnych kilkudniowych weselach. Przewodniczka odkrywa nieznane oblicze Albanii – krainy orłów, w której wciąż żywa jest legenda Skanderbega, a dwugłowy czarny orzeł, jeśli złapie kogoś w swoje szpony, to łatwo go nie wypuści, bo do tego kraju wraca się wielokrotnie.

Cecily Wong, Dylan Thuras „Atlas osobliwości kulinarnych” | Opis wydawcy: „Atlas osobliwości kulinarnych”, książka napisana przez ten sam wiecznie ciekawy świata zespół, który stworzył „Atlas osobliwości”, zaprasza na bankiet złożony z niezwykłości. Jesteście gotowi na piwo warzone z mgły w Chile? Na sardyński makaron zwany nićmi Boga? Jest to jednak o wiele więcej niż ledwie menu kuriozalnych przysmaków i zaskakujących dań. Ta przygotowana z rozmachem książka pokazuje, że nasze życie koncentruje się wokół spraw dotyczących jedzenia. Dotyka historii – na przykład opowiadając o sieci wytwórni sosu rybnego w starożytnym Rzymie. Mówi o kulturze – wyobraźcie sobie 4 miliony kobiet, które spotykają się w jednym miejscu, żeby przyrządzić pudding ryżowy. Zaprasza na wyprawę – choćby i na świętą chińską górę Hua Szan, żeby na jej szczycie napić się herbaty. A to dopiero początek.

John Maxwell Coetzee „Żywoty zwierząt” | Opis wydawcy: Czy życie zwierzęcia jest mniej ważne niż życie człowieka? Okrucieństwo człowieka wobec zwierząt sprawia, że pisarka Elizabeth Costello nie jest już w stanie spokojnie patrzeć bliźnim w oczy. Wykorzystuje okazję, gościnny wykład na uniwersytecie Apppleton, by – w obecności swojej rodziny – przeanalizować „zbrodnię o szokujących rozmiarach”, którą nie tylko jej bliscy i uniwersyteccy koledzy popełniają rutynowo i z samozadowoleniem: krzywdzenie zwierząt. Niezwykły wywód skłania do głębokiej refleksji nie tylko nad jednym z najważniejszych współczesnych dylematów, ale przede wszystkim nad pytaniem: „Co tak naprawdę czyni nas ludźmi?”.

Tekst wzbogacony został wstępem filozofki Amy Gutmann oraz esejami literaturoznawczyni Marjorie Garber, filozofa Petera Singera, religioznawczyni Wendy Doniger, antropolożki i biolożki Barbary Smuts. Tworzą one pogłębione humanistyczne tło dla toczącej się współcześnie dyskusji. Więcej o książce.

Konstanty Gebert „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” | Opis wydawcy: Zanim Rafał Lemkin w czasie Zagłady ukuł termin „genocide”, „ludobójstwo”, eksterminacja całych grup społecznych była w ogólnie przyjętej opinii prawników i rządzących suwerennym prawem władz każdego kraju.

„Farmer ma prawo wytępić swoje stado. Jeśli próbujesz mu w tym przeszkodzić, naruszasz cudzą własność”. Konstanty Gebert śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, przez dokonane przez Turków ludobójstwo Ormian, zbrodnie popełnione w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz w Rwandzie i w byłej Jugosławii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o ich źródła i konsekwencje oraz o to, czy i jak możemy je powstrzymać, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem.

Marcel Woźniak „Rzeźnik z Lyonu” | Opis wydawcy: Dowódca Gestapo w Lyonie słynął z niebywałego okrucieństwa: mordów, gwałtów i tortur. Posłał do komór gazowych w Auschwitz 44 żydowskich dzieci i tysiące dorosłych, pojmał i zakatował Jeana Moulina – bohatera, organizatora tajnej armii francuskich bojowników. Po wojnie Klaus Barbie, poszukiwany przez cały świat… zniknął. Nieoczekiwany zwrot akcji nastąpił w roku 1970, gdy ktoś rozpoznał gestapowca w gazecie: nazista ukrywał się w Boliwii pod nazwiskiem Altmann. Sprawę jego ekstradycji śledził z zapartym tchem cały świat, a proces Barbiego był jednym z najgłośniejszych w historii.

Natalia Fiedorczuk „Porodzina” | Opis wydawcy: Natalia Fiedorczuk flirtuje z gatunkiem domestic noir. Na przedmieściach średniej wielkości miasta w centralnej Polsce mieszkają rodziny do bólu zwyczajne, chociaż i tutaj trafiają się niekiedy barwne osobowości.

Rodzina Waszczyńskich jest idealna. Młode małżeństwo z dwójką dzieci jest niczym wycięte z folderu reklamowego. Są piękni, zamożni, lubiani i szanowani przez sąsiadów. Pewnego dnia cała rodzina znika bez śladu. Nic nie wskazuje na to, by małżeństwo planowało wyjazd. Dom wygląda, jakby mieszkańcy opuścili go jedynie na chwilę. Nikt z sąsiadów nie zauważył niczego podejrzanego, a duszna małomiasteczkowa atmosfera nie ułatwia śledztwa.

Jak to możliwe, że czteroosobowa rodzina rozpłynęła się w powietrzu? Jakie sekrety kryją się za drzwiami zwyczajnych podmiejskich domów?

Vivian Gornick „Kobieta osobna i miasto” | Opis wydawcy: Druga, po znakomicie przyjętych w Polsce „Przywiązaniach”, książka kultowej amerykańskiej pisarki „Kobietę osobną i miasto” Vivian Gornick napisała już jako osoba – podług wszelkich definicji – dojrzała, bo dobiegała osiemdziesiątki. I w dużej mierze ten autobiograficzny esej właśnie dojrzałości i niedojrzałości dotyczy; obserwujemy tu bowiem życie autorki z perspektywy przełomowego dla niej momentu: kiedy kończąc sześćdziesiąt lat, po raz pierwszy poczuła, czym może być pełnia istnienia.

Pretekstem do jej rozważań są piesze wędrówki – w duchu flanerowania Waltera Benjamina – po Nowym Jorku. Rozmawia ze sprzedawcami w lokalnych sklepikach, odźwiernymi, osobami queer – całą mozaiką napotykanych postaci składających się na wielobarwny obraz zmieniającego się przez lata niezwykłego miasta.

Aleksandra Młynarczyk-Gemza „Zapiski wariatki” | Opis wydawcy: Zawsze wydawało jej się, że będzie musiała się ukrywać. Bo pochodzi z prowincji, nie modli się, jest rozwódką i żyje w konkubinacie z obcokrajowcem, a zamiast dziecka ma wielkiego czarnego psa. Brakuje jej stałej pracy i oszczędności. No i najgorsze – ma diagnozę psychiatryczną. To schizofrenia z komponentem afektywnym. Tajemnicze głosy, dziwne widzenia, pobyty w szpitalu, odjechane sny na kwetiapinie wkradają się w jej codzienność.

Książka uchyla drzwi do świata, który stanowi tabu. Przełamuje stereotypy. Stanowi zapis walki o wyzwolenie spod stygmatyzacji klasowej i zdrowotnej. O samoakceptację i artystyczne uznanie. Brawurowy debiut. Energetyczny język. Bezgraniczna szczerość.

Sally Page „Powierniczka opowieści” | Opis wydawcy: Najpiękniejsza i najbardziej podnosząca na duchu opowieść, jaką przeczytasz w tym roku. Życie Janice, sumiennej sprzątaczki w sennym Cambridge, jest z pozoru nudne i zwyczajne. I choć niektórzy pracodawcy zdają się jej nie zauważać, coś sprawia, że część z nich decyduje się powierzyć jej swoją historię. Janice ma bowiem rzadką umiejętność – potrafi słuchać. Dzień po dniu powiększa kolekcję opowieści, do których często wraca, kiedy jej samej nie wiedzie się najlepiej.

Gdy pojawia się w domu ekscentrycznej starszej pani B., okazuje się, że tym razem ktoś chce wysłuchać jej własnej historii. Janice jednak stawia sprawę jasno: jest tylko powierniczką opowieści, o sobie nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Pani B. wie jednak dobrze, że pozory mylą. I że Janice – jak każdy z nas – ma swoją opowieść…

Lisa Gardner „Znajdź ją” | Opis wydawcy: Thriller psychologiczny i policyjna powieść detektywistyczna. 472 dni to dość czasu, żeby przekonać się, jak wiele może znieść człowiek… Flora Dane podczas beztroskich wiosennych ferii na Florydzie zostaje porwana i prawie półtora roku jest więziona przez psychopatycznego sadystę. Cudem ocalona, przy wsparciu Samuela Keynesa, psychologa FBI specjalizującego się w pomocy ofiarom przestępstw, próbuje powrócić do normalnego życia, ale nawet po latach nadal ścigają ją demony.

Kiedy detektyw D.D. Warren zostaje wezwana na miejsce zdarzenia, zastaje zwłoki mężczyzny, który żywcem spłonął, i nagą młodą kobietę ze skrępowanymi rękami. Flora Dane, bo to właśnie ona jest podejrzana o podpalenie, twierdzi, że nieżyjący Devon Goulding był przestępcą seksualnym i działała we własnej obronie.

D.D. ma co do tego poważne wątpliwości i nie wie, czy ma traktować dziewczynę jak ofiarę, czy ogarniętą żądzą zemsty zabójczynię. Wie natomiast, że tylko ona może jej pomóc w śledztwie w sprawie Stacey Summers, studentki, która zaginęła przed trzema miesiącami. Tym bardziej że o porwanie tej dziewczyny Flora podejrzewała człowieka, którego właśnie zabiła.

Remigiusz Mróz „Werdykt” | Opis wydawcy: Warszawą wstrząsa informacja o odnalezieniu martwego niemowlaka na jednym z publicznych placów zabaw. Policja nie jest w stanie odnaleźć rodziców, nic nie pozwala też zidentyfikować tożsamości dziecka. To media jako pierwsze trafiają na trop – udaje im się odnaleźć matkę, która przed kamerami twierdzi, że nie pamięta, co się wydarzyło, i nie wie, gdzie jest jej syn.

Dziennikarze przyklejają kobiecie łatkę dzieciobójczyni, zapowiada się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat – a Chyłka i Oryński zrobią wszystko, by poprowadzić tę obronę. Nowy partner zarządzający kancelarią nie ma jednak zamiaru pozwalać, by dwójka prawników dłużej dzieliła się sprawami.

Lisa Unger „Mroczne wyznania” | Opis wydawcy: Lisa Unger, wielokrotnie nagradzana autorka bestsellerów „New York Timesa”, niczym Alfred Hitchcock po mistrzowsku buduje napięcie. W planach Netflixa serial, w którym w główną bohaterkę wcieli się Jessica Alba. Czy niewinna rozmowa z przypadkową osobą w pociągu może zamienić poukładane życie idealnej rodziny w kompletny chaos?

Selena Murphy wraca pociągiem z pracy do domu. Zajmuje miejsce obok sympatycznie wyglądającej kobiety. Pociąg rusza, jednak po chwili się zatrzymuje, a z głośników płynie komunikat o opóźnieniu kursu. Selena wdaje się w rozmowę z nieznajomą, która przedstawia się jako Martha. Przeczuwając, że już nigdy więcej się nie spotkają, postanawia wyjawić jej swoje sekrety. Wyznaje, że podejrzewa męża o zdradę z opiekunką ich dzieci, z kolei Martha w rewanżu zwierza się Selenie, że sama ma romans ze swoim szefem. Obie pasażerki zastanawiają się, jak cudownie by było, gdyby ich problemy nagle rozpłynęły się w powietrzu. Kilka dni później niania Murphych znika bez śladu, a niegdyś idealne życie Seleny w jednej chwili wywraca się do góry nogami…

Niklas Natt och Dag „1795” | Opis wydawcy: Trzecia, ostatnia część trylogii noir z czasów klasycystycznego poety i kompozytora Carla Michaela Bellmana. Tycho Ceton krąży po Sztokholmie jak ranne zwierzę. Przez cały czas snuje różne plany, które pomogłyby mu odzyskać dawną pozycję i sławę. W jednym z teatrów zamierza wystawić przedstawienie, które będzie jeszcze bardziej zadziwiające, porywające i na wskroś obrzydliwe niż wszystko to, co mieszkańcy przesiąkniętej ohydą i zgnilizną stolicy Szwecji widzieli do tej pory.

Cetona zamierza powstrzymać Emil Winge. Niestety, po pewnym czasie wsparcie władz miasta dla jego działań słabnie i maleje. Władze mają bowiem ważniejsze sprawy na głowie, a jego towarzysz, Mickel Cardell, zajęty jest szukaniem Anny Stiny Knapp, która zaginęła po śmierci swoich dzieci.

Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki „Ekspozytura 'Rygor’. Zapalić 'Pochodnię'”| Opis wydawcy: Zima 1942 roku. USA dołącza do wojny przeciw hitlerowskim Niemcom. Dla Mieczysława Słowikowskiego i jego siatki szpiegowskiej w Algierze to okazja do wzmożenia działalności. Jednak przy tak wielkiej operacji łatwo o śmiertelnie groźny błąd, a agenci Gestapo czyhają na każdym kroku. Stawka rośnie, gdy zapada decyzja o inwazji aliantów na Afrykę Północną. Ludzie Słowikowskiego odegrają w jej przygotowaniu kluczową rolę.

Historia szpiegowskiej organizacji „Rygor” to inspirowana faktami komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Słowikowskiego, którym udało się stworzyć siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę… fabrykę płatków owsianych. Autorami są dwaj znani polscy twórcy: scenarzysta Tobiasz Piątkowski („48 stron”, „Pierwsza Brygada”, „Bradl”, „Bazyliszki”) i rysownik Marek Oleksicki („Odmieniec”, „Hardkorporacja”, „Frankenstein’s Womb”, „Bradl”).

Alexander J. Motyl „Ostatnia stacja Pituna” | Opis wydawcy: Pitun… A nie Putin? Nieważne – po prostu… иди нахуй! Przy granicy z Estonią Rosja koncentruje wojska, grożąc interwencją w obronie rzekomo uciskanej w tym kraju mniejszości rosyjskiej. Dywizje pancerne mają błyskawicznie zająć Tallinn, a potem pognać dalej na Łotwę i Litwę, okrążając Białoruś i Ukrainę i stawiając przed faktem dokonanym zaskoczone NATO.

Coś jednak idzie nie tak. Miał być blitzkrieg, a tymczasem marginalizowane w Rosji narody jeden po drugim występują przeciw swoim ciemiężycielom. Uświęcony imperialny porządek z dnia na dzień obraca się w gruzy. Nim jednak ostygną zgliszcza monumentalnych budowli otaczających plac Czerwony, przywódca Rosji znika bez śladu…

…choć nie do końca. Dwoje dziennikarzy – Steven Smith i Pippa Tumblethwaite – przypadkowo natrafiają na niego w nicejskim kasynie. Władimir Pitun chce triumfalnie, jak niegdyś Lenin, powrócić do Rosji i odbudować imperium. Steven i Pippa mają dokumentować to wydarzenie. Czy będą świadkami ostatecznego tryumfu despoty?

„Ostatnia stacja Pituna” to przewrotna powieść szpiegowska ocierająca się o political fiction – pełna sensacyjnych intryg, zwrotów akcji i okraszona doskonałym humorem. Autor z psychologiczną finezją i ogromną dozą ironii analizuje motywy działania i poczynania Pituna w drodze do panowania nad Rosją, roszczącą sobie z kolei pretensje do panowania nad światem.

Tobiasz Piątkowski, Wiesław Skupniewicz „Bazyliszki tom 2” | Opis wydawcy: Drugi tom nowej serii ze świata „Bradla”! Bazyliszki grasują w stolicy! Zygmunt zagłębia się w tajemnicę nieuchwytnego gangu Bazyliszków. Prywatne śledztwo zaprowadzi go do podwarszawskiej miejscowości. Prowincjonalne bezdroża okażą się równie niebezpieczne co miejskie zaułki. Tymczasem Starzyński dwoi się i troi, aby powierzona mu misja ratowania finansów zakończyła się sukcesem. Jego nieustępliwość sprawi, że znajdzie się na celowniku kogoś groźniejszego niż uliczni przestępcy.

„Bazyliszki” to historia o mieście na progu nowoczesności i ludziach, którzy tworzyli barwną mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej. Tak jak w przedwojennych filmach zaludniają ją rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety oraz tajemniczy awanturnicy. Komiksowa opowieść zabierze czytelników na wyprawę do najciemniejszych bandyckich melin, ale i do eleganckich gabinetów, gdzie toczą się zakulisowe rozgrywki elity. Czyj los przypieczętuje znak Bazyliszków? Autorami serii są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz rysownik Wiesław Skupniewicz.

Artur Urbanowicz „Deman” | Opis wydawcy: Zastanawiałeś się kiedykolwiek, co by się wydarzyło, gdyby w czasie opętania to człowiek kontrolował demona, a nie odwrotnie? Każdy skrywa jakiś mroczny sekret. Dorian nie stanowi tu wyjątku. Nikt nie wie, że ten młody warszawski ksiądz jest ojcem. Nawet matka dziecka, które okazało się wynikiem przygody na alkoholowej imprezie, o czym Dorian dowiedział się dopiero kilka lat później. Dręczony wyrzutami sumienia, kapłan nie ma odwagi się ujawnić i korzysta z usług psychologa. Obserwowanie swojej rodziny i pomaganie jej z ukrycia staje się jego obsesją.

Pewnego dnia bierze udział w tragicznie zakończonym egzorcyzmie. Niedługo po nim zdaje sobie sprawę, że dzieje się z nim coś dziwnego – gdy tylko się do kogoś zbliży, poznaje wszystkie jego grzechy, traumy i ciemne tajemnice. A to dopiero przedsmak jego nowych zdolności… Zło wielkiego miasta go kusi. Zło go przyciąga. Wraz z nim pojawiają się potężni przeciwnicy. W tym największy, najtrudniejszy do pokonania – on sam.

Najnowsza powieść Artura Urbanowicza to komiksowy rozmach w polskich realiach, hołd złożony ważnemu kulturowemu zjawisku, jakim są mitologie superbohaterskie, i znakomita historia psychologiczna o piętnie, odpowiedzialności i konsekwencjach posiadania nadludzkich mocy, o których marzy każdy z nas.

Warren Ellis, Brian Hitch „Grób Batmana” | Opis wydawcy: Warren Ellis („Transmetropolitan”, „Authority”) i Bryan Hitch („Authority”), jeden z najbardziej nowatorskich duetów współczesnego komiksu, ponownie łączą siły, by opowiedzieć historię o życiu, śmierci i pytaniach, które większość z nas boi się zadawać. Raz w tygodniu Alfred Pennyworth udaje się na niewielki cmentarz na terenie posiadłości należącej do jego pracodawcy i bez względu na pogodę starannie dogląda miejsc spoczynku Thomasa i Marthy Wayne’ów – usuwa chwasty, czyści pomniki, szoruje nagrobki. Jednocześnie zadaje sobie w duchu pytanie, kiedy przyjdzie mu się zajmować jeszcze jednym grobem… Najnowsze wyzwanie zmusza Batmana do zagłębienia się w umysł ofiary pozbawionej przez mordercę połowy twarzy i popycha go ku konfrontacji z wrogiem, którego wpływy sięgają najdalszych zakamarków Gotham. Każdy krok Batmana przybliża go do jego własnego grobu!

N.K. Jemisin „Miasto, którym się staliśmy” | Opis wydawcy: Młody student wysiada z metra na Manhattanie i nagle dociera do niego, że nie pamięta, kim jest i skąd pochodzi ani nawet jak się nazywa. Ale wyczuwa bicie potężnego serca Nowego Jorku, widzi jego historię i czuje jego moc.

Wywodząca się z rdzennego plemienia Lenape dyrektorka galerii sztuki odkrywa na Bronksie kolejne osobliwe graffiti, tak piękne i wyraziste, że gotowa jest przysiąc, że woła do niej swoim własnym głosem. Polityczka i matka spacerująca ulicami Brooklynu uprzytamnia sobie, że słyszy pieśń swojego miasta, która brzmi jej w głowie w rytm wystukiwany na chodniku przez jej nowe louboutiny. Jest ich więcej.

Każde wielkie miasto posiada duszę. Niektóre są Przedwieczne jak mity, inne młode i nie mniej niszczycielskie od dzieci. A Nowy Jork? On ma tych dusz aż sześć.

Różni autorzy „Tom Strong tom 3” | Opis wydawcy: Trzeci i ostatni tom edycji zbiorczej bestsellerowej serii wymyślonej przez Alana Moore’a. W tym albumie swój talent scenopisarski i ilustracyjny pokazało wielu autorów amerykańskich i europejskich, którzy doprowadzili do końca sagę o Tomie Strongu. Wychowany w niezwykłych warunkach Tom wraz z żoną Dhaluą, córką Teslą oraz towarzyszami – inteligentną małpą Królem Salomon i mechanicznym służącym Pneumanem – stawiają czoło kolejnym porywającym wyzwaniom! Wyjaśnią sprawę zagrożenia z przestworzy, przeciwstawią się młodej kobiecie, która odmienia rzeczywistość, pokonają niezwykłą złodziejkę dzieł sztuki, dotrą do pradawnej świątyni, wyzwolą się z zaklęcia świata alternatywnego… Przeżyją jeszcze mnóstwo innych przygód nie tylko w Millennium City, ale także w innych częściach świata!

Serię brytyjskiego giganta komiksu Alana Moore’a („Strażnicy”, „Promethea”, „V jak vendetta”, „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, „Prosto z piekła”, „Marvelman”) i amerykańskiego grafika Chrisa Sprouse’a („Batman”, „Hammerlocke”) kontynuują w tym tomie tak znani twórcy jak Brian Vaughan, Michael Moorcock, Peter Snejbjerg czy Duncan Fegredo.

Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch „Zakazane księgi. Powieść o Mikołaju Koperniku” | Opis wydawcy: Co wspaniałego i strasznego wydarzyło się za sprawą Mikołaja Kopernika? Jak doszło do największej rewolucji naukowej wszech czasów? Kto brał udział w obalaniu naukowych mitów, a komu na rękę było trwanie w nieprawdzie? Gdzie toczyła się walka o zrozumienie i zaakceptowanie nowego obrazu świata? Dlaczego zakazywano drukowania i czytania niektórych książek? Kiedy przestano dyskryminować, więzić, torturować i zabijać za głoszenie prawdy?

„Zakazane księgi” to historia ostatnich lat życia polskiego astronoma i burzliwych losów jego genialnego dzieła. Opowieść toczy się od czasów naiwnego odrodzenia poprzez mroczne oświecenie aż po czasy współczesne; przedstawia naukowe zmagania nie tylko Kopernika, ale również Keplera, Galileusza, Newtona, Kanta i innych uczonych. W tle teoretycznych sporów toczy się wielobarwne życie kulturalne, w którym biorą udział luminarze polskiej literatury, tacy jak Jan Kochanowski czy Ignacy Krasicki. Powieść jest kontynuacją „Rewolucji niebieskiej”. Tomy te można nazwać „Księgami Mikołajowymi” i czytać je w dowolnej kolejności.

Manu Larcenet „Blast tom 1” | Opis wydawcy: Podróż w głąb duszy ludzkiej, kiedy opowiada o niej Manu Larcenet, musi być gęsta, ciemna i porażająca. 38-letni Polza Mancini zostaje oskarżony o pobicie młodej kobiety. Kiedy ta leży w śpiączce w szpitalu, Polza odpowiada policjantom na kolejne pytania, zapadając się coraz bardziej w mrocznej historii swej rodziny, dzieciństwa i młodości.

Historia zaczyna się mrocznie, by strona po stronie stać się coraz ciemniejszą. A jednak opowiedziana w sposób tak hipnotyczny, że nie podobna się od niej oderwać. Autor wybranego w Polsce komiksem roku „Raportu Brodecka” prezentuje wstrząsającą historię oskarżanego kloszarda, alkoholika, krytyka kulinarnego, syna, brata, męża, czyli Polzę Manciniego.

„Blast” uznawany za opus magnum Larceneta – nagradzany we Francji, Włoszech, wybierany komiksem roku przez niemiecki „Der Tagesspiegel” w Polsce zostaje wydany w unikatowej formule dwóch tomów łączących po dwa tomy z oryginalnego, francuskiego wydania.

Witold Jabłoński, Sławomir Folkman „Prawdziwa historia Frankensteina. Nowożytny Prometeusz” | Opis wydawcy: Wszyscy znamy historię o doktorze Frankensteinie i potworze, którego stworzył. A gdyby ów doktor istniał naprawdę, a to, co znamy z powieści Mary Shelley, było tylko romantyczną wizją uproszczonej i wygładzonej wersji jego historii, którą pisarka przez przypadek poznała? A starania owego doktora, by pokonać śmierć, wsparte potężną machiną pewnej wpływowej i bezwzględnej organizacji, były okrutniejsze i straszliwsze niż najśmielsze wyobrażenia młodej autorki? Co mogłoby nim kierować? Jakie byłyby jego motywy? I, co najważniejsze, jakie byłyby rezultaty jego działań? Na te pytania odpowiada pierwszy tom trylogii „Prawdziwa historia Frankensteina” Witolda Jabłońskiego i Sławomira Folkmana pt. „Nowożytny Prometeusz”.

Amaury Bundgen „Ion Mud” | Opis wydawcy: Lupo, samotny mężczyzna, wędruje po powierzchni gigantycznego statku, próbując przetrwać. Stawia czoła skażeniu, które przekształca wszystkie żyjące istoty w zmutowane stworzenia i powoduje poważne awarie. Czy to zmusza istoty pozaziemskie do schronienia się w trzewiach statku, za monumentalnymi drzwiami, niedostępnymi dla nikogo innego? Pozostawiony w środowisku, które go przytłacza, Lupo wykorzystuje jedynie swoją inteligencję i wytrwałość, aby rozwikłać tajemnicę swojego istnienia.

„Ion Mud” to debiutancki album francuskiego rysownika. Amaury Bündgen (ur. 1972) przez lata ilustrował i projektował gry. Jego komiks inspirowany jest pracami wielu twórców: Moebiusa, Bilala, Serpieriego, Toppiego, Rosińskiego i Aura Leona z Europy; Ottomo, Shirowa, Niheiego, Oku i Hiraty z Japonii oraz Wrightsona, Corbena, Millera, Mignoli, Davisa, Cho i Charesta z Ameryki. Doskonale przyjęty przez czytelników i krytyków album potwierdza talent artysty.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi