26 sierpnia-8 września 2024 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl
Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze, ale nam to niestraszne, skoro wydawcy zadbali o to, żebyśmy mieli wiele interesujących książek do czytania. Przedstawiamy najciekawsze nowości z przełomu sierpnia i września.
David Grann „Sprawa Wagera” | Opis wydawcy: Najnowsza książka mistrza literatury faktu, autora bestsellerowego „Czasu krwawego księżyca”. 28 stycznia 1742 roku u wybrzeży Brazylii ocean wyrzucił na brzeg prymitywną łódź. Znajdowało się na niej trzydziestu wycieńczonych mężczyzn, którzy opowiedzieli niezwykłą historię. Byli to rozbitkowie ze statku HMS Wager, brytyjskiej jednostki, która rozbiła się na odludnej wyspie u wybrzeży Patagonii. Zostali powitani jak bohaterowie. Sześć miesięcy później jeszcze bardziej zniszczona jednostka zakotwiczyła u wybrzeży Chile. Było na niej trzech rozbitków, a ich opowieść brzmiała zupełnie inaczej. Marynarze, którzy dopłynęli do Brazylii, nie byli bohaterami – byli buntownikami. Gdy posypały się oskarżenia o zdradę i morderstwo, zwołano sąd wojskowy, aby ustalić, kto mówi prawdę. Stawką było życie i śmierć – ktokolwiek został uznany za winnego, mógł zostać powieszony.
„Sprawa Wagera” to wspaniała opowieść o ludzkich zachowaniach w ekstremalnych sytuacjach, zrelacjonowana przez jednego z największych pisarzy non-fiction. David Grann odkrywa głębsze znaczenie wydarzeń, pokazując, że nie tylko kapitan i załoga Wagera stanęli przed sądem. Oskarżono także samą ideę imperium. Recenzja książki.
Elin Hilderbrand „Para idealna” | Opis wydawcy: Szykuje się ślub dekady w jednej z najbogatszych rodzin na Nantucket. Gdy rodzice pana młodego nie szczędzą środków, aby uroczystość była idealna – bo taka właśnie jest para młoda – rankiem w dniu ślubu wypływa w porcie ciało pierwszej druhny… Wszystkie oczy zwracają się ku gościom. Co stało się tamtej nocy? Czy ktoś z zaproszonych miał motyw, by zabić? Czy para idealna była rzeczywiście tak perfekcyjna? Powieść trzyma w napięciu do ostatniej strony. Wejdź za pozłacane drzwi i przekonaj się, jak cienka może być granica między miłością a obsesją, prawdą a kłamstwem. Fragment książki.
Marzena Mróz-Bajon „Domy pisarzy 2” | Opis wydawcy: Oto kolejna odsłona literackiej odysei: niestrudzona w swojej pasji Marzena Mróz-Bajon zabiera czytelników w inspirującą podróż śladami wielkich pisarzy. „Domy pisarzy 2” to opowieść o domach, które były świadkami twórczych zrywów, o biurkach, przy których rodziły się nieśmiertelne dzieła, o widokach, które rozpalają wyobraźnię, i o otoczeniu, które tchnęło życie w ulubionych bohaterów literackich. To hołd dla miejsc, które kształtowały geniusz pisarzy tak różnorodnych jak Simone de Beauvoir, Lew Tołstoj czy Karen Blixen.
Autorka w poszukiwaniu literackich miejsc przemierza świat od ponad dwudziestu lat. Tym razem zabiera nas do Argentyny, gdzie Gombrowicz rozwijał swoją twórczość w izolacji od europejskiego zgiełku, do ukochanej wiedeńskiej kawiarni Bernharda i do jego domu w Ohlsdorfie, gdzie cisza średniowiecznych murów okazała się najlepszą towarzyszką pisarza, do mrocznej posiadłości Gabriele D’Annunzia – idealnej scenerii dla jego ekscentrycznych poczynań – a wreszcie na Lanzarote, gdzie szukała domu José Saramago i odnalazła spokój, który pozwolił jej na kontynuowanie pisarskiej misji.
Książka Marzeny Mróz-Bajon to nie tylko podróż w przestrzeni, ale i w czasie. To opowieść o poszukiwaniu, odkrywaniu i rozumieniu. To przypomnienie, że – jak za Saramago powtarza autorka – „Na życie bowiem, podobnie jak na obrazy, należy patrzeć z odległości czterech kroków”.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz „Złota maska” | Opis wydawcy: Osiemnastoletnia Magda, córka właściciela sklepu rzeźnickiego z warszawskiego Powiśla, marzy o „lepszym życiu” artystki. W tajemnicy przed ojcem wspierana przez siostrę i narzeczonego uczęszcza na kursy tańca. Pewnego dnia korzysta z okazji i rozpoczyna pracę w warszawskim teatrze rewiowym „Złota Maska”.
Rozpoczyna karierę artystki, co jednak wiąże się z ciężką pracą, upokarzającą biedą, umiejętnością odnalezienia się wśród zakulisowych intryg oraz rozczarowujących romansów. W wyniku rywalizacji między teatrami, Magda zostaje wylansowana na nową „gwiazdę”, co przynosi jej popularność. Jednak akurat wtedy „Złota Maska” z powodu kryzysu staje na skraju bankructwa. I wówczas z pomocą przychodzą księgowe umiejętności Magdy, których nauczyła się w sklepie ojca…
Lucy Maud Montgomery „Dolina Tęczy” | Opis wydawcy: Siódma część przygód rudowłosej Anne i jej rodziny w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny Bańkowskiej. Nieopodal Złotych Iskier kryje się mała kotlina, do której nie docierają porywiste wiatry. Wśród korzeni świerków wiją się tajemnicze wąskie ścieżki, a spomiędzy gęstego igliwia gdzieniegdzie wyzierają dzikie wiśnie. To właśnie w zagłębieniach przecinanej przez strumyczek kotliny czworo najstarszych dzieci Blythe’ów najchętniej spędza czas.
W tym własnym magicznym królestwie, nazwanym przez nich Doliną Tęczy, Jem, Walter, Nan i Di poznają dzieci nowego pastora: Jerry’ego, Carla, Unę i Faith, i szybko się zaprzyjaźniają. Do grupy niedługo dołącza Mary Vance – zbłąkana sierota, ukrywająca się w stodole po ucieczce od wyzyskującej ją chlebodawczyni.
W miasteczku coraz częściej mówi się o tym, że nowy pastor, dość roztrzepany wdowiec, powinien ponownie się ożenić – jego dzieciom zdecydowanie przydałaby się kobieca ręka! I choć pastor opiera się temu pomysłowi, przypadkowe spotkanie w Dolinie Tęczy w świetle księżyca owocuje miłosnym uczuciem. Niestety – wybranka pastora związana jest pewną obietnicą…
Fernando Fernandez „Dracula” | Opis wydawcy: Piękna, barokowa adaptacja „Drakuli” Brama Stokera. Ktoś powiedziałby, że kolejna…ale takiej adaptacji jeszcze u nas nie wydano. Malarskie, pełne rozmachu artystyczne plansze. Groza i strach mają tu naprawdę wielkie oczy, chociaż chwilami opowieść Fernandeza uroczo trąci myszką. Wielbiciele „Nieustraszonych pogromców wampirów” czy horrorów wytwórni Hammer będą ukontentowani. Miłośnicy wspaniałych plansz niech szykują portfele. A kto lubi historie pełne strachu i grozy opowiedziane „w starym, dobrym stylu”, ten już wie, który tytuł winien kupić.
Arto Paasilinna „Las powieszonych lisów” | Opis wydawcy: Zawodowy gangster Oiva Juntunen oraz jego wspólnicy okradli wypełniony złotem statek. Jak przystało na opętanego gorączką złota watażkę, Oiva nie chce się nim dzielić nawet ze swoimi pomagierami, którzy odsiedzieli wyrok za ten rabunek. Juntunen postanawia przed nimi uciec, by zachować należące do nich sztabki. Na lapońskim odludziu spotyka uzależnionego od likieru pomarańczowego majora Remesa, który znalazł się na życiowym zakręcie…
Arto Paasilinna, autor „Roku zająca”, w typowym dla siebie stylu snuje absurdalną, skrzącą się humorem opowieść, w której nie zabraknie miejsca ani dla seryjnego zabójcy, ani dla w połowie oswojonego lisiątka, ani dla uciekającej przed prawem dziewięćdziesięcioletniej Naski.
Wszystko to rozgrywa się w otoczeniu malowniczej północnej przyrody, która bezlitośnie wita intruzów chmarami komarów.
Jeffery Deaver „Ręka Zegarmistrza” | Opis wydawcy: Katastrofa jest blisko. Bliżej niż myślisz… Kiedy niespodziewanie dochodzi do tragicznej w skutkach katastrofy dźwigu na nowojorskiej budowie, Lincoln Rhyme i Amelia Sachs postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Pewna grupa polityczna twierdzi, że to ona stoi za masakrą, i grozi kolejnym atakiem za dwadzieścia cztery godziny, chyba że zostaną spełnione jej żądania. Zegar tyka, a rozwiązania zagadki wciąż nie ma…
Wszystko wskazuje na to, że do miasta powrócił Zegarmistrz, który pragnie spełnić groźbę zabicia Rhyme’a. Śledczy ścigają się z czasem, aby powstrzymać terrorystów… a Zegarmistrz jest ciągle krok przed nimi. Mieszkańcy Nowego Jorku są coraz bardziej przerażeni. Rhyme i jego zespół zostają postawieni przed niewykonalnym zadaniem: muszą szybko rozpleść sieć intryg skonstruowanych precyzyjnie jak mechanizm zegara. Czy uda im się zapobiec katastrofie?
A.S. Byatt „Opętanie” | Opis wydawcy: Nagrodzona Bookerem, pełna tajemniczości, napięcia i pożądania powieść uznawana za jedną z najważniejszych w XX wieku. Literaturoznawca Roland Mitchell, zajmujący się naukowo twórczością wiktoriańskiego poety Randolpha Asha, odnajduje rękopisy listów miłosnych, których adresatką bynajmniej nie była jego żona…
Tajemniczą kobietą rzucającą zupełnie nowe światło na biografię Asha okazuje się młoda poetka, której twórczość bada praprawnuczka jej siostrzenicy, Maud Bailey. Oboje – zarówno Mitchell, jak i Bailey – zmuszeni do współpracy, traktują się wzajemnie z dużą dozą dystansu. Wspólna pasja jednak sprawia, że między naukowcami rozkwita wyjątkowy romans. Powieść została zekranizowana w 2002 roku – główne role zagrali Gwyneth Paltrow i Aaron Eckhart.
Anna Janko „Załamanie pogody” | Opis wydawcy: W Serii Emblematycznej ukazuje się wybór wierszy Anny Janko „Załamanie pogody”. O jej poezji pięknie pisał Karol Maliszewski: „Płynęła przeze mnie ta spokojna, stonowana opowieść o życiu, które trzeba unieść, i o miłości, która unosi, i czułem jak się we mnie coś otwiera, wypełnia, wraca na swoje miejsce”. Również Piotr Matywiecki towarzyszył kolejnym tomom poetyckim Anny Janko okiem zafascynowanego nią krytyka – czytelnika. Pisał: „Poezja Anny Janko daje czytelnikom poczucie spokoju i ekstazy. Ekstatycznego spokoju. Całkiem tak, jak prawdziwa i dojrzała miłość”. „Załamanie pogody” to, mówiąc metaforycznie, zbiór dojrzałych wierszy – owoców.
Dorota Masłowska „Magiczna rana” | Opis wydawcy: Długo oczekiwany prozatorski powrót Doroty Masłowskiej. Trashowa powieść, która w obłąkańczo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny sposób chwyta kawał współczesnej rzeczywistości. Przez karty książki przewijają się osobliwe, choć jakby skądś nam znane postaci: kobiety w rozsypce i bywalcy siłki, wystylizowani mieszczanie i świadome swoich praw małolaty. Widzimy je w najróżniejszych miejscach – w ekskluzywnych mieszkaniach, na wege weselu, w craftowej piekarni i przeznaczonym do rozbiórki hotelu. Postaci te napędzane są przez rozmaite fantazmaty, mniej lub bardziej wygórowane aspiracje i niemożliwe do zaspokojenia pragnienia. Autorka w niepodrabialny i sobie tylko właściwy sposób tropi popkulturowe schematy i językowe klisze tworzące ich sztucznie wygenerowany świat. I hakuje ten świat wyobraźnią, która podpowiada także surrealistyczne scenariusze. Rewelacyjna proza, napisana z ogromnym literackim szwungiem. Mistrzostwo Polski w obserwowaniu Polski oraz krajów zagranicznych.
Maria Turtschaninoff „Mokradła” | Opis wydawcy: Nevabacka jest małym gospodarstwem położonym na północy Finlandii. Roi się tutaj od złocistych malin moroszek, okoliczne lasy pełne są dzikich niemal mitycznych zwierząt, a nad pobliskim mokradłem, które stanowi centrum opowieści, słychać klangor żurawia. Przyroda jest niezmienna, podczas gdy mieszkańcy przychodzą i odchodzą. Niczym ważki: dzisiaj są, a jutro umierają. Przez cztery stulecia kolejni właściciele Nevabacki mierzą się ze zmianami, które przynoszą wojny i złamane serca, a las i mokradło stają się dla nich schronieniem.
To wielowarstwowa i chwytająca za serce powieść, która przypomina nam, skąd pochodzimy i że jesteśmy nierozerwalnie złączeni z naturą. Zachwycająca saga o miejscu, gdzie losy ludzi splatają się z korzeniami drzew.
Stanisław Syc „Suplementy siostry Flory” | Opis wydawcy: Napisany wbrew modom, queerowy psalm o zbuntowanym klasztorze. Zważ, siostra Flora – podprzeorysza od przyziemności – widzenie miała. Matka Boża jej się objawiła i przesunąć nieprzesuwalne święto nakazała. Bądź się słusznie dziwiącym, albowiem mało kiedy, mało co ruszyć umie zgromadzenie karmelitanek bosych w jego posadach: to krowa Gwiazdula cieli się latem, to Przeorysza z podprzeoryszą walczyć o władzę w klasztorze są zmuszone. Czemu Matka Boża uznała wtrącić się w życie klasztorne? Ciąży co siostrom na sumieniu? Kogo kości pod jabłonką zakopane? Dowiesz się prawdy jako prawdą suplementy Flory całe? Bądź słowa nasze, duszo, zważającą, jako my są je tobie przedkładającymi. Amen.
Pierwszy raz w historii święte obcowanie prowadzi narrację, jakby jednym głosem przemawiali mistyczka Marchocka, Gombrowicz i Witkacy. Tę oryginalną i brawurową prozę stworzył debiutant – Stanisław Wincenty Syc – literackie objawienie, jakiego nie było od lat.
Józef Hen „Przed wielką pauzą” | Opis wydawcy: Pierwsza powieść z cyklu Teatr Heroda (kolejne to „Opór” i „Nikt nie woła”). Wszystkie te książki cechuje tak charakterystyczna dla prozy Hena żywość, barwność, humor i zmysłowość. Nie jest to autobiografia, ale odniesienia do własnego życiorysu pisarza są niewątpliwe.
Warszawa. Ostatnie miesiące przed wojną. Gwar kamienicy przy Nalewkach, klatka schodowa pełna mieszkańców, którzy spierają się, czy Niemcy wejdą, czy nie. Argumenty racjonalne i te intuicyjne wzajemnie się przeplatają. Ale w gruncie rzeczy większość na koniec dnia myśli, że jakoś się to wszystko ułoży…
Bożek tuż przed małą maturą zakochuje się bez pamięci w koleżance, która jednak go nie zauważa, sąsiadka za to zaprasza go do siebie zbyt często. Siostrę Bożka próbują wydać za mąż, a ona i tak kocha innego… Życie toczy się z dnia na dzień, normalnie; śniadanie, praca, szkoła, sen. Jakby zbliżająca się rzeczywistość miała nigdy nie nadejść… Można naprawdę się wczuć w te dni ostatnie wolności i spokoju, w Warszawę wesołą, rozhukaną, pełną wigoru i nadziei na przyszłość.
Justyna Sobolewska „Jadwiga. Biografia Stańczakowej” | Opis wydawcy: Opowieść o wychodzeniu z cienia. Niezwykłe życie Jadwigi Stańczakowej – pisarki, dla której nie istniało niemożliwe. Żyła na własnych warunkach. Brawurowo, pod prąd, wbrew wszelkim przeciwnościom. Po swojemu. Żydówka, która wyszła z warszawskiego getta. Reporterka, która straciła wzrok. Widząca innymi zmysłami. Kochająca i toksyczna córka, żona, matka i babcia. Przyjaciółka poetów – Broniewskiego, a później Białoszewskiego. Joginka. Ale przede wszystkim – poetka i pisarka. Kiedy czegoś zapragnęła – nic nie mogło jej powstrzymać. A nade wszystko chciała być artystką, tworzyć.
Justyna Sobolewska wczytuje się w autofikcyjną twórczość Stańczakowej i przedziera się przez pełne niespodzianek archiwum pisarki. Odkrywa nie tylko fascynującą postać swojej babki, ale i jej zagmatwaną historię. Tworzy poruszający obraz skomplikowanych więzi rodzinnych i na nowo nawiązuje przerwaną niemal trzydzieści lat wcześniej rozmowę.
Katarzyna Kubisiowska „Żar, żarliwość” | Opis wydawcy: W „Żarze, żarliwości”, nowym zbiorze intymnych rozmów Katarzyny Kubisiowskiej – kontynuacji tomu „Blisko, bliżej” – autorka nieszablonowych i odkrywczych wywiadów zaprasza swoich bohaterów do rozmowy o pasji. O tym, co wypełnia nasze życie treścią i nadaje mu smak. O tym, co daje nam sens, ale i schronienie. O tym, co w nas płonie. Rozmówcy Kubisiowskiej pochodzą z różnych światów – literatury, filmu, muzyki, przyrody, fotografii – ale jest coś, co mają wspólnego: to, że odnaleźli w swoim życiu prawdziwą pasję, której poświęcili swoje życie, całe lub w części. Łączy ich też to, że usiedli naprzeciwko Katarzyny Kubisiowskiej, by się z nią tym żarem podzielić.
Mateusz Marczewski „Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii” | Opis wydawcy: Wyobraźmy sobie las, który nie należy do świata geografii. Jest dziurą w wyobraźni, słowem na końcu języka. Szaman prowadzi tam zagubionych, wspólnie idą do lasu po pomoc. Szaman odnajduje pewien gatunek liany, tnie tyle, ile potrzeba, gotuje z niej wywar, pozwala pić. Pasażerowie kładą się na ziemi, dają się ponieść jego mowie. Pojawiają się obrazy, a w nich ukryty przekaz. Coś mówi. Nie wiadomo, skąd mówi, ale mówi do środka, do samego sedna człowieka, do duszy. Wywar nazwano ayahuascą, lianą duszy albo duchów.
Ta książka to wciągający, psychodeliczny, erudycyjny zapis osobistej podróży do świata rytuałów i w głąb Amazonii, krainy pociągających i niezgłębionych tajemnic brutalnie przeoranej przez kolonializm. Mateusz Marczewski snuje historię ayahuyaski, jej głębokiego i prawdziwego znaczenia, a rozważania o jaźni i śmierci przeplata z opowieścią o wciąż rozwijającej się turystyce i ludziach Zachodu, którzy traktują wywar nie jako metodę na poszerzenie świadomości, lecz jako egzystencjalne remedium.
Jack Ketchum „Przebudzenie” | Opis wydawcy: Grecja. Starożytna kraina pełna tajemnic, legend i mitów… Biznesmen Jordan Chase odwiedza historyczny grobowiec, w którym doświadcza mrocznej wizji przyszłości. To właśnie tutaj, Lelia – piękna, ale niebezpieczna kobieta, zaprzyjaźnia się z grupą turystów… by wkrótce zesłać na nich koszmarny ból.
Żyje, by uwodzić i niszczyć. Żyje, aby karmić się ludzką ofiarą. Lelia to coś więcej niż mit. Coś więcej niż przesąd. Lelia… jest zabójcza…
Sarah Gailey „Prawie jak w domu” | Opis wydawcy: Powroty bywają trudne. Dla Very powrót oznacza przyjazd do Domu Crowdera – miejsca, w którym się wychowała, które przez wiele lat stanowiło jej bezpieczną przystań i w którym jej ojciec – seryjny morderca, który został aresztowany, kiedy miała trzynaście lat – w piwnicy pozbawiał życia swoje ofiary.
Teraz, kiedy jej matka jest umierająca, Vera na nowo musi zmierzyć się z traumą z dzieciństwa. Na dodatek wśród rzeczy w domu znajduje skrawki notatek pisanych ręką ojca. Wie, że pochodzą z jego dziennika, jednak zeszyt zaginął dawno temu. Skąd się tu wzięły? Kto je podrzucił i dlaczego? A może – chociaż wydaje się to nieprawdopodobne – to dom próbuje jej coś przekazać? Fundamenty owianego złą sławą Domu Crowdera wciąż jeszcze skrywają nieodkryte tajemnice. Vera musi stawić im czoła i przekonać się, jak głęboko sięga zgnilizna.
Mike Mignola i in. „Sir Edward Grey. Łowca Czarownic – tom 1” | Opis wydawcy: Kolejna świetna seria Mike’a Mignoli umieszczona w świecie Hellboya! Pierwszy tom opowieści o sir Edwardzie Greyu, który jest zwany Łowcą Czarownic, ponieważ wybawił królową Wiktorię od klątwy wiedźm. Został wówczas mianowany nadwornym ekspertem od spraw paranormalnych. Jako detektyw o specjalnych uprawnieniach prowadzi śledztwa w niezwykłych i ponurych sprawach. Podążamy jego śladem od wiktoriańskiego Londynu przez Dziki Zachód po mroczne głębiny Bezziemi. Widzimy, jak mierzy się z okultystycznymi spiskami, stawia czoło potworom i odkrywa, kto jest jego największym wrogiem: Heliopiczne Bractwo Ra.
Eeva Louko „Morderstwo na Wyspie Szczęścia” | Opis wydawcy: Kiedy wszyscy znają wszystkich, każdy po kolei staje się podejrzanym. Ronja Vaara jest dziennikarką po trzydziestce i od dawna mieszka za granicą. Po latach musi jednak wrócić w rodzinne strony, na wyspę Lauttasaari. Na miejscowej plaży odnaleziono bowiem zwłoki jej ojca.
Spotkanie przyjaciół z dzieciństwa jest dla niej zarówno pocieszające, jak i bolesne. Na domiar złego prowadzący dochodzenie młody policjant wydaje się nie wykonywać swojej pracy tak, jak należy. Choć Ronja nie miała z ojcem bliskiej relacji, bierze sprawy w swoje ręce. Bada przeszłość mężczyzny, prowadząc własne śledztwo i odkrywając głęboko skrywane sekrety lojalnych wobec siebie mieszkańców wyspy.
Jens Lapidus „Paradis City” | Opis wydawcy: Szwecja w niedalekiej przyszłości. Polaryzacja społeczeństwa osiągnęła nowy, bezprecedensowy poziom i aby chronić uprzywilejowanych, zbudowano mury ograniczające przemieszczanie się osób żyjących w tak zwanych strefach specjalnych. Pomimo niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z wkroczeniem w te strefy, minister spraw wewnętrznych decyduje się na zorganizowanie wiecu politycznego w największej z nich, Järvie. Chociaż zastosowano wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, wybucha strzelanina, a minister zostaje porwana.
Bezradna policja obmyśla niekonwencjonalny plan: na poszukiwanie kobiety wyśle Emira, przebywającego w areszcie więźnia, którego może zmusić do współpracy. Niegdyś legendarny zawodnik MMA, dziś cierpi na niewydolność nerek i bez dializy umrze w ciągu pięciu dni. Nie mając nic do stracenia, a do zyskania wszystko, Emir udaje się za mury ogarniętej chaosem Järvy. Z lepszej strony muru własne śledztwo prowadzi Fredrika, ambitna policjantka, obarczona winą za uprowadzenie minister. Czas ucieka. Czy bohaterom uda się odbić kobietę, zanim wydarzy się tragedia? Kto tak naprawdę jest spiskowcem?
Jens Lapidus, jeden z najchętniej czytanych i najbardziej lubianych autorów w Szwecji, powraca z pełnym zwrotów akcji thrillerem, a jednocześnie bezlitosnym i przejmująco prawdopodobnym portretem podzielonego społeczeństwa.
Anders Roslund „Zaufaj mi” | Opis wydawcy: Nowa powieść z Ewertem Grensem, błyskotliwym detektywem o niezwykłej intuicji, którego przeszłość skrywa niejedną tajemnicę… Kolejna, która natychmiast trafiła na szczyt listy bestsellerów w rodzinnym kraju Roslunda.
W życiu Ewerta Grensa wszystko w końcu układa się jak najlepiej. Cudowni mali chłopcy, synowie Pieta Hoffmanna, nazywają go pieszczotliwie „nibydziadkiem”, choć kompletnie nie zna się na dzieciach. I po raz pierwszy od trzydziestu lat spotyka się z kobietą, dla której chce się elegancko ubrać. Kiedy jednak dostaje wiadomość od Svena Sundkvista, przyjaciela ze sztokholmskiej policji, zostaje z powrotem wciągnięty w brutalny świat wypełniony pozbawionymi skrupułów ludźmi, którzy dla zysku są w stanie wyrządzić swoim ofiarom każdą możliwą krzywdę.
Sven wyjawia Ewertowi, że podczas przesłuchania odkrył istnienie czegoś, co wygląda na międzynarodową siatkę zajmującą się handlem prostytutkami. Niebawem do stolicy Szwecji mają zostać sprowadzone nowe dziewczyny – dwie nastolatki z Litwy. Ewert udaje się ze Svenem na miejsce wymiany, gdzie wydarzenia przybierają najgorszy możliwy obrót. Człowiek handlujący prostytutkami jest uzbrojony i gdy dostrzega niebezpieczeństwo, strzela do Svena, po czym ucieka z kupionymi dziewczynami.
Przy łóżku przyjaciela, który ledwo uszedł z życiem, Ewert spotyka dawną współpracowniczkę, Marianę Hermansson, którą niegdyś traktował jak własną córkę. Choć obecnie poróżnieni, postanawiają wspólnie stawić czoło przestępczej siatce. Wkrótce okaże się jednak, że macki organizacji sięgają dalej, niż ktokolwiek z nich się spodziewał. I że jej przerażająca działalność ma też wiele wspólnego z pewnym sekretem, który Ewert przez wiele lat pieczołowicie skrywał…
Pascal Engman, Johannes Selåker „Droga wstydu” | Opis wydawcy: Szwedzki duet pisarski powraca z drugim tomem serii o policjancie Tomasie Wolfie i dziennikarce Verze Berg. Rok 1994, społeczeństwo szwedzkie jest głęboko poruszone katastrofą na Morzu Bałtyckim – zatonięciem promu MS Estonia – w której zginęły 852 osoby.
Policjant Tomas Wolf, który wciąż nie może poradzić sobie z osobistymi traumami, zostaje wezwany do morderstwa w burdelu. Czy uda mu się pokonać swoje demony i rozwiązać sprawę? Dziennikarka Vera Berg nadal zmaga się z chaotycznym życiem prywatnym i próbuje wtopić się w społeczność w nowym miejscu pracy. Chce wyrobić sobie markę, więc wykorzystuje okazję do zbadania morderstwa w klubie ze striptizem.
Pomimo różnic, które ich dzielą, Tomas i Vera po raz kolejny będą zmuszeni współpracować. Tylko oni widzą, że istnieje związek między dwiema zbrodniami. Czy odkryją, jaki to związek i kto będzie następną ofiarą?
Agnieszka Jeż „Przewina” | Opis wydawcy: Dawne sanatorium w Kowalowej zaczyna nowy etap swojej działalności – skrytej i zasłoniętej przed oczami innych. Ani właściciel, ani pacjenci nie chcą rozgłosu. „Ostoja” – to obecna nazwa placówki – przyjmuje bowiem osoby uzależnione, które mają tu zacząć nowe, lepsze życie. Tadeusz Cichosz je kończy. Po kilku dniach pobytu w ośrodku zostaje znaleziony martwy w swoim łóżku.
Komisarz Sonia Kranz tego samego ranka obserwuje, jak w poszczególnych pokojach sanatorium zapalają się i gasną światła. Wydaje się, że to mogłaby być podpowiedź, kto zabił Cichosza. A jednak w tej sprawie nic nie jest oczywiste – ani przyczyna śmierci, ani motywacje tego, kto do niej doprowadził. W toku śledztwa okazuje się, że więcej niż jedna osoba miałaby powód, żeby pozbawić bogatego biznesmena życia, a tropy prowadzą do historii, która wydarzyła się w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu. Sonia, sąsiadka sanatorium, dopiero teraz ją odkrywa. Nie tylko zresztą tę, zamkniętą w pożółkłej teczce sprawę – także w sferze prywatnej pani komisarz dokonuje odkryć, które domagają się jej reakcji.
Dochodzenie splata się z życiem osobistym Soni Kranz. W obu przypadkach policjantka ma wrażenie, że uczestniczy w rozgrywce, w której inni grają znaczonymi kartami. Jaki będzie finał tych rozdań?
S.J. Bennett „Morderstwo po królewsku” | Opis wydawcy: „Morderstwo po królewsku” to kolejna część z serii „Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo”, w której królowa Elżbieta potajemnie rozwiązuje zagadkę kryminalną.
Królowa Elżbieta i książę Filip przybywają do swojej posiadłości Sandringham w Norfolk, gdzie planują odpocząć i spędzić czas z rodziną. Jest to jednak zbyt piękne, by mogło się spełnić. Sielski spokój narusza odnalezienie na pobliskiej plaży odciętej ludzkiej ręki. Ręki, którą Jej Królewska Mość identyfikuje jako należącą do starego znajomego rodziny królewskiej – Edwarda St. Cyra. Królowa doskonale wie, że prowadził on niekonwencjonalne, często kontrowersyjne życie, zyskując po drodze wielu wrogów w świecie hrabstwa Norfolk, gdzie wszyscy się znają. I to mógłby być pierwszy punkt zaczepienia, gdyby nie to, że kolejny mężczyzna zostaje znaleziony martwy, a jedna z mieszkanek niemal ginie w wyniku potrącenia. Sprawy w „Morderstwie po królewsku” przybierają jeszcze mroczniejszy obrót, a królowa i jej asystentka Rozie muszą dopasować wszystkie elementy układanki, zanim morderca uderzy ponownie.
Hergé „Przygody Tintina – tom 5” | Opis wydawcy: Tintin, młody reporter brukselskiej gazety i detektyw amator, zwiedza świat wraz ze swoim pieskiem Milusiem. W trakcie podróży spotykają wiele intrygujących postaci i rozwiązują liczne zagadki. Te pełne emocji oraz humoru historie pozwolą czytelnikom przeżyć niezapomniane przygody. Oto piąty tom kolekcji składającej się z sześciu zbiorczych wydań w twardych oprawach. Zawiera on albumy: „Kierunek Księżyc” (1953 r.), „Spacer po Księżycu” (1954 r.), „Afera Lakmusa” (1956 r.) oraz „Koks w ładowni” (1958 r.).
W czasie swoich wypraw Tintin zwiedził już niemal wszystkie zakamarki naszej planety, ale pierwsza przygoda z tego tomu zaprowadzi go dalej, niż mógłby sobie wyobrazić! W albumach „Kierunek Księżyc” i „Spacer po Księżycu” dzielny młodzieniec dołączy do prowadzonego przez profesora Lakmusa programu kosmicznego i wraz z towarzyszami wyruszy na Srebrny Glob! Kosmos jest jednak pełny niebezpieczeństw i nie jest wcale pewne, czy wszystkim z załogi uda się bezpiecznie wrócić na Ziemię… Po tej niezwykłej wyprawie nasz bohater nie będzie niestety mógł zbyt długo cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem. Zamek Księżymłyn nawiedza bowiem tajemnicze zjawisko: wszystkie szklane i porcelanowe przedmioty same z siebie rozpadają się na kawałki! Na domiar złego profesorem Lakmusem zaczynają się interesować podejrzani osobnicy. Chcąc mu pomóc, Tintin i kapitan Baryłka trafiają w sam środek międzynarodowej rozgrywki między tajnymi służbami różnych państw. Jak zakończy się sprawa, która przejdzie do kronik dyplomatycznych pod nazwą Afera Lakmusa? Natomiast w albumie „Ładunek koksu” pewne przypadkowe spotkanie sprawi, że nieustępliwy reporter po raz kolejny rzuci się w wir niebezpieczeństw i stawi czoła bezwzględnemu gangowi handlarzy bronią. Na swojej drodze Tintin spotka wiele znajomych twarzy, a dochodzenie zaprowadzi go aż na wody Morza Czerwonego. Odkryje także, że na czele jego przeciwników stoi prawdziwy geniusz zbrodni, a przemyt broni nie jest jedyną okropnością, jakiej się dopuszczają!
Seria „Przygody Tintina” weszła już na stałe do kanonu klasyki światowego komiksu. Autorem cyklu jest belgijski artysta Georges Remi ukrywający się pod pseudonimem Hergé. Komiksy zaczęły się ukazywać w 1929 roku i od początku cieszą się uznaniem czytelników, o czym świadczy fakt, że wydrukowano ponad dwieście milionów egzemplarzy w ponad dziewięćdziesięciu językach, a Steven Spielberg wyprodukował na ich podstawie film. Hergé zaliczany jest do najpopularniejszych twórców XX wieku, a „Przygody Tintina” uznawane są za fundamentalne dzieło dla rozwoju komiksu, gdyż autor wprowadził technikę rysowniczą zwaną ligne claire, czyli „czystą linią”, którą naśladowali później liczni twórcy komiksu, zwłaszcza franko-belgijskiego.
Leo „Neptun” | Opis wydawcy: „Neptun” to najnowszy cykl należący do uniwersum Aldebarana, opowiadający o dramatycznych dziejach kontaktów ludzkiej cywilizacji z kosmitami i próbach kolonizacji przez Ziemian odległych planet. Jego autorem jest Leo – znany brazylijski scenarzysta i rysownik. Tym razem akcja komiksu rozgrywa się na obrzeżach Układu Słonecznego.
W chwili, kiedy Manon, bohaterka „Ocalonych. Anomalie kwantowe”, rozpoczyna służbę w siłach specjalnych ONZ, w pobliżu Ziemi pojawia się ni mniej, ni więcej, tylko klasyczne UFO w kształcie latającego spodka. Na pokładzie jednostki oddział sił specjalnych znajduje tylko zwłoki dwójki dziwnie ubranych młodych ludzi i agresywnego robota. Skanowanie obszaru naszego systemu planetarnego wykrywa na orbicie Neptuna ogromny statek pozaziemski, najwyraźniej służący kosmitom do kolonizacji nowych planet. Ziemianie przygotowują misję penetracji obcej jednostki, w której znowu będą musiały wziąć udział dwie kobiety dysponujące największym doświadczeniem w kontaktach z istotami pozaziemskimi: Manon i Kim Keller. A ponieważ możliwości technologiczne naszej cywilizacji są zbyt słabe wobec technologii obcych, konieczne będzie połączenie sił z Calterianami – rasą, która nawiązała już z nami kontakty, jednak po ostatnich wydarzeniach na Aldebaranie wykazuje wobec ludzkości daleko posuniętą nieufność…
S.K. Vaughn „Astronautka” | Opis wydawcy: Boże Narodzenie, rok 2067. Na uszkodzonym, pogrążonym w ciemnościach statku kosmicznym Hawking II rozbrzmiewa „Cicha noc”. Pozostała na nim tylko jedna osoba, komandor Maryam „May” Knox. Jedynie May przeżyła pierwszą załogową misję na Europę, księżyc Jowisza. Pomóc może jej wyłącznie mąż, Stephen, naukowiec z NASA, który kierował misją z Ziemi i któremu May złamała serce, a który teraz sam znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Mężczyzna nie ma pojęcia, że nie wszystkim zależy na tym, aby May wróciła na Ziemię żywa. A co jeszcze gorsze: nikt nie podejrzewa nawet, że wbrew wszelkim pozorom kobieta może jednak nie przebywać na tym statku sama… Teraz May walczy o życie i tylko wędrujący przez niezgłębiona pustkę głos Stephena może sprowadzić ją do domu.
Marcus Parks, Henry Zebrowski, John McCrea, PJ Holden „Hydraulik dusz” | Opis wydawcy: Poznajcie Edgara Wigginsa: okrytego niesławą byłego kleryka, obecnie pracownika stacji benzynowej. Wprawdzie jego marzenia o kapłaństwie legły w gruzach, jednak Edgar nie ustaje w próbach ratowania dusz otaczających go ludzi. Pewnego dnia, podczas prezentacji prowadzonej przez tajemniczą grupę zwaną Hydraulikami Dusz, styka się z przepychaczem ducha – maszyną umożliwiającą wypędzanie demonów.
Wiedziony desperackim pragnieniem, by wykorzystać to boskie urządzenie do ocalenia duszy jednego ze swoich najbliższych przyjaciół, Edgar – zbyt biedny, by pozwolić sobie na zakup planów – nie ma innego wyjścia, jak tylko wykraść je i samodzielnie zbudować ze złomu własną koślawą wersję przepychacza. Kiedy jednak uruchamia maszynę, sytuacja wymyka się spod kontroli. Przygotujcie się na opowieść ociekającą krwią, wymiocinami i cytatami z Biblii.
Grzegorz Gajek „Kraj kobiet” | Opis wydawcy: Epicka słowiańska powieść o sile i uporze kobiet. Tetka, Kazia i Lubosza. Trzy dziewczynki, które widziały, jak świat urządzony przez mężczyzn obchodzi się z kruchymi, niepokornymi, odmiennymi – i poprzysięgły sobie, że nie będą takie jak ich matki. Gdy dorastają, biorą więc los we własne ręce. Tymi rękami – kapłanki, zielarki i wieszczki – budują nowy kraj w odosobnionej, zielonej dolinie, z dala od wojen i spraw wielkiego świata. Wkrótce okaże się jednak, że aby budować, trzeba czasem coś poświęcić. Że trzeba iść na ustępstwa. Że można stracić coś, czego nigdy nie chciało się tracić.
Prawdziwy raj zawsze ma w sobie coś gorzkiego, okupionego wysiłkiem, przemijającego. Oto opowieść, która zapewnia wytchnienie i schronienie, lecz nie udaje, że możliwe jest na dobre odgrodzić się od świata. Daje za to nadzieję, że świat ten można zmieniać, budując w nim wymarzony dom. Wbrew wszystkiemu.
Rafał Dębski „Wilkozacy. Wilcze prawo” | Opis wydawcy: Tworzą sicze podobne kozackim, jednak podczas pełni Księżyca mogą się przemieniać w Wilki, a wówczas zwierzęca natura bierze w nich górę, choć potrafią też nad nią panować. Skąd przyszli, tak naprawdę nie wiadomo. Jedni wywodzą ich od Scytów, a właściwie jednej z gałęzi tego ludu, drudzy przypisują ich powołanie do życia samemu Lucyferowi, jeszcze inni mają ich za plemię, na które rzucono straszną klątwę. Żyją tak, by nie wchodzić człowiekowi w drogę, jednak kiedy Ukraina zaczyna się zaludniać, coraz trudniej im zachować w tajemnicy swoje istnienie.
Wszyscy wiedzą na pewno tylko jedno – Wilkozacy budzą grozę w tych, którzy się z nimi zetknęli, a nawet w tych, którzy tylko o nich słyszeli. Waleczny kozak Serhij, po utracie ukochanej oraz niedawno narodzonej córeczki, musi się zmierzyć z tą grozą pośród wojennej pożogi. Złośliwy jak zawsze los robi wszystko, by mu to utrudnić.
Tymczasem Wilkozacy zostają uwikłani w wojnę między Rzeczpospolitą a buntownikiem Chmielnickim, co jeszcze bardziej komplikuje sprawy… Knowania, zdrady, potyczki, bitwy, obleganie miast… Wojna jest straszna, straszniejsza nawet od bezlitosnej natury Wilkozaka. Bo on bywa wprawdzie okrutny jak zwierzę, lecz nie ma przecież istoty bardziej okrutnej od człowieka. I właśnie tego aspektu „człowieczeństwa” Wilkozacy muszą się nauczyć.
Jadwiga Malina „Przysłona” | Opis wydawcy: Jeszcze nie dzieje się nic złego. Trwa zima. Emilia chce jak najszybciej wyjechać. Wrócić do Francji, gdzie pracuje, jako opiekunka osób starszych. Jak sama mówi, lepsze to, niż robota przy taśmie. Byle dalej od domu, starych mebli, świętych obrazów, zrzędzenia babki. Dwa miesiące czekała na telefon, i wreszcie jest. Nowe mieszkanie. Nowi ludzie. Nowa podopieczna. Wydaje się, że ma fart, a może nawet szczęście, jednak wkrótce wszystko się zmienia. Podczas Wielkanocy, za sprawą pewnego zdjęcia, wydarza się coś dziwnego. Odtąd nic nie będzie już takie samo. Ani dom. Ani babka. Ani staruszka, którą się opiekuje. Kto jest kim? Kto mówi prawdę? Kto udaje, kogoś innego? Tylko Emilia może rozwikłać tę zagadkę. Pytanie tylko czy zdoła? Czy potrafi wyobrazić sobie mroźną noc? Dziewczynkę, która nagle znika. A może nie musi sobie niczego wyobrażać? Może prawda jest zupełnie inna. „Przysłona” jest opowieścią o kobietach, którym wielka historia odbiera wszystko.
Geezer Butler „W otchłań. Od narodzin Black Sabbath i dalej” | Opis wydawcy: „W otchłań” – autobiografia Geezera Butlera, legendarnego basisty Black Sabbath, to szansa poznania gigantów z Birmingham z zupełnie nowej strony. Historia widziana oczami, jak niesłusznie przyjęło się uważać, „najspokojniejszego” z członków tej formacji.
Geezer Butler szczerze opisuje swoje dzieciństwo spędzone w siedmioosobowej rodzinie robotniczej bytującej w zniszczonym przez Luftwaffe powojennym Birmingham. Dowiemy się, dlaczego nie skończył jako księgowy oraz skąd wzięło się jego rozczarowanie zinstytucjonalizowaną religią oraz podziałami klasowymi. Basista przeprowadza czytelnika poprzez lata działalności Black Sabbath: od trudnych początków zespołu grającego ciężkiego bluesa, liczne zawirowania personalne prowadzące do zmian w składzie i samym brzmieniu, poprzez pozbawione luksusów trasy po brudnych i zatęchłych klubach Londynu, Niemiec czy Francji. Czytelnik ma również możliwość wgłębienia się w późniejsze lata istnienia Black Sabbath, napiętnowane starciami z okradającymi muzyków managerami, wyniszczającymi używkami i kryzysami twórczymi. Dzięki Butlerowi dowiadujemy się również, w jaki sposób jego pozbawiony złudzeń światopogląd wpłynął na kształt tekstów zespołu Black Sabbath.
„W otchłań” ukazuje losy jednego z najbardziej ekscytujących zespołów rockowych, nie oszczędzając po drodze nikogo i niczego.
Max Brooks „Dewolucja” | Opis wydawcy: Relacja z pierwszej ręki o masakrze dokonanej przez sasquatche w Rainier. Jeżeli wydarzenia opisane w odnalezionym dzienniku są prawdziwe, musimy zaakceptować niemożliwe – stworzenie znane jako sasquatch, Wielka Stopa, żyje wśród nas i jest bestią o straszliwej sile i gwałtowności.
Mieszkańcy Greenloop, odizolowanej od świata osady high-tech w górach w stanie Waszyngton, prowadzą ekologiczny i nowoczesny tryb życia do czasu, gdy zostają odcięci od świata po wybuchu wulkanu Mount Rainier. Tracą dostęp do internetu, nie działają telefony komórkowe i sieć elektryczna. Katastrofa naturalna zmusza ich do podjęcia walki o przetrwanie w surowych warunkach.
Wkrótce po erupcji odkrywają, że w rozległych lasach otaczających ich osadę nie są sami. Nagłe i przerażające spotkanie z mitycznymi istotami, znanymi jako sasquatche, ujawnia, że te stworzenia są znacznie bardziej niebezpieczne niż głoszą legendy…
Jerzy Żurek „Alicja. Bożena. Ja. Siostry Wahl i bohema PRL-u” | Opis wydawcy: Literacka opowieść o najbardziej znanych bliźniaczkach polskiego świata sztuki XX wieku, Alicji i Bożenie Wahl, a zarazem obraz cyganerii PRL-u pióra cenionego pisarza i dramaturga.
Jerzy Żurek ponad dwadzieścia lat był najpierw partnerem życiowym, a potem mężem jednej z sióstr Wahl – Alicji. W latach 80. i 90. współtworzył z nią Galerię Sztuki Alicji i Bożeny Wahl na warszawskim Żoliborzu. Swoje wspomnienia z lat spędzonych u boku tych nietuzinkowych artystek przelewa na karty opowieści, której sam staje się jednym z głównych bohaterów. Tym samym autor wraca po latach artystycznego milczenia ze swoją najbardziej osobistą książką.
W tej słodko-gorzkiej historii znajdziemy wybuchową miłość, nieoczekiwane przyjaźnie i towarzyskie układanki, rodzinne dramaty, chorobę, smutek, rozstania. Przewiną się takie postaci, jak: Beksiński, Starowieyski, Lebenstein, Tarasin, Hasior i wiele innych. Nie zabraknie również niebanalnego humoru i lekko drwiącego obrazu codzienności epoki PRL-u i pierwszych lat nowej Polski.
Ján Púček „Małe Karpaty. Włóczęga po prawdziwej i wymyślonej krainie” | Opis wydawcy: „Drogi Henry! Proszę przyjechać, w Chacie Gočala z pewnością będzie się Panu podobać!” – pisze Ján Púček do Henry’ego Thoreau, zapraszając go w Małe Karpaty, pagórkowaty region na zachodzie Słowacji, do krainy swojego dzieciństwa.
Czytelnik wędruje wraz z nim starymi duktami, tropem myśliwskich zamków arystokratycznego rodu Pálffych, opuszczonych domów dawnych niemieckich drwali – huncokarów, wśród niezliczonych pomników, krzyży i zarośniętych torów kolejowych. Staje się towarzyszem podróży, podczas której w zniewalającym pięknie krajobrazu odkrywa zatopione ślady obecności duchów i zbójników, artystów i myślicieli. „Małe Karpaty” to inspirujący subiektywny przewodnik po wciąż nieodkrytej słowackiej kieszonkowej krainie.
Ed Brubaker, Sean Phillips „Gorączka nocy” | Opis wydawcy: Kim naprawdę jesteś? Swoimi czynami? A może istotą więzioną przez własny umysł? Podczas podróży służbowej do Europy Jonathan Webb cierpi na bezsenność. Dlatego włóczy się uliczkami obcego miasta z tajemniczym i bezwzględnym Rainerem – dopiero co poznanym kompanem, który zostaje jego przewodnikiem. Rainer pokazuje Jonathanowi świat pod osłoną nocy. Świat bez zasad i granic. Świat, którym rządzą przemoc i pieniądze. Wkrótce jednak okazuje się, że Jonathan znalazł się w potrzasku, z którego wyjście będzie go bardzo drogo kosztować.
„Gorączka nocy” to mrożący krew w żyłach thriller przywołujący dramat doktora Jekylla i pana Hyde’a. Autorami tej mrocznej powieści graficznej, której bohater staje twarzą w twarz ze swoją ciemną stroną, są Ed Brubaker i Sean Phillips – wielokrotnie nagradzani twórcy takich bestsellerów, jak „Criminal”, „Reckless”, „Pulp”, „Zaćmienie” czy „Zabij albo zgiń”.
Rick Remender, Max Fiumara „Ofiarnicy – tom 1” | Opis wydawcy: Jutro to harmonijny raj za sprawą pięciu rodzin, które dbają o jego perfekcję… składając ofiarę z jednego dziecka od każdego gospodarstwa. Teraz, kiedy nadchodzi czas zapłaty, syn – od którego oczekuje się poświęcenia wszystkiego dla niedarzących go miłością krewnych – oraz zamożna i zdecydowana zniszczyć tę utopię córka muszą się sprzymierzyć. Czy kruchy sojusz dzieci wywodzących się z zupełnie różnych środowisk wystarczy, aby zakończyć przedłużane nienaturalnymi sposobami rządy jednego pokolenia?
Różni autorzy „Marvel Zombies: Czerń, biel i krew” | Opis wydawcy: Żywe trupy bohaterów i złoczyńców! W pokręconym zakątku Uniwersum Marvela, w którym głód nie zna granic, a moralność zyskuje nowe odcienie szarości, nieumarli powstają! Czy niedobitki ludzkości i ich obrońcy w trykotach mają szansę przetrwać bezlitosny atak wirusa? A może oni również ulegną prymitywnym instynktom i staną się częścią żarłocznej hordy, a ich nienasycony apetyt popchnie ich do uczty na żywych? Witamy w mrożącej krew w żyłach antologii zgłębiającej czarno-biało-krwawe głębiny bohaterstwa i nikczemności, autorstwa takich sław komiksu, jak Garth Ennis, Gail Simone, Steve Skroce i Peach Momoko.
Philippe Jarbinet „Pamięć popiołów – tom 1” | Opis wydawcy: Początek XIII wieku to czas okrutnej krucjaty katarskiej. W 1209 roku, w sercu hrabstwa Tuluzy, pan na zamku Orla Skała jest zmuszony rozstać się z żoną i córeczką. Podczas upadku miasta Carcassonne matka ginie, a dziecko zostaje adoptowane pod imieniem Helena przez mężnego Bernarda z Lorac. Wychowywana przez Klotyldę, żonę Bernarda, dziewczynka dorasta w towarzystwie dwóch przyrodnich braci, Ryszarda i Wilhelma. Poszukiwana przez szkockiego wodza Edwarda Dun Dornaigila i jego syna, Helena w końcu poznaje sekret swojego pochodzenia. Od tej pory liczy się dla niej wyłącznie zemsta! Przez burzliwe losy Heleny Pamięć popiołów ukazuje tragedię, która dotknęła społeczność katarów na terenach dzikiej i pięknej Langwedocji.
fot. Freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi