26 sierpnia-1 września 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

31 sierpnia 2019


Ostatnie wakacyjne premiery. Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w dniach od 26 sierpnia do 1 września.

Tadeusz Miciński „Poezje” | Opis wydawcy: Przekrojowy tomik wierszy jednego z ulubieńców amatorów horroru. Niewielu potrafiło wznosić się na takie wyżyny niesamowitości jak Tadeusz Miciński. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zetknąć się z jego twórczością, to 88 stron „Poezji” będzie świetnym startem!

Tadeusz Miciński (1873-1918) to jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli okresu Młodej Polski. Za życia otaczała go legenda „poety maga”, „czciciela tajemnic”. Wybór wierszy ukazujący w pełni talent tego wybitnego ekspresjonisty.

Simon Hanselmann „Czary Zjary. Drugi dil” | Opis wydawcy: Odjechani bohaterowie „Czarów zjarów” powracają z drugim zbiorem swoich niezwykłych przygód. Dołącz do nich! „Nie było nas jakąś chwilę. ale wracamy! Wilkołak Jones jest jak głodny wilk, tylko wciąż naćpany. Jego synowie chodzą cały czas zarzygani i obsrani! Mogg marzy o rimmingu. Sowa o chwili wytchnienia. Megg pragnie antydepresantów i kolorowej tęczy. Impreza trwa na całego ? pety, skręty i puste flaszki walają się już na klatce, ale kogo to obchodzi, skoro jest tak dobrze!”.

Simon Hanselmann. jaki jest, każdy widzi, a kto nie widzi… cóż, to jego [cenzura] problem ze wzrokiem, którego za [cenzura] tu nie rozwiążemy. Simon urodził się w Australii, na Tasmanii (ale prosimy nie mylić go z diabłem tasmańskim!). Od lat tworzy przygody Megg, Mogga i Sowy, których drugi zebrany tom dostajecie w swoje spocone łapska. Od jakiegoś czasu mieszka w Seattle, ze swoją żoną i zwierzakami przybłędami. Za swoje komiksy był nominowany do nagród Eisnera i Ignatza, ale to żabojady poznały się na nim, dając mu nagrodę za najlepszą serię w Angoul?me.

Seni Glaister „Pan Doubler zaczyna od nowa” | Opis wydawcy: Pan Doubler o ziemniakach wie wszystko, rozmawia z nimi częściej niż z własnymi dziećmi, które widuje tylko podczas niedzielnych obiadów. Chce zostać hodowcą wszech czasów. Poglądami dzieli się jedynie z panią Millwood, gospodynią, która pomaga mu prowadzić dom. Choroba pani Millwood to prawdziwa katastrofa. Mały świat Doublera zaczyna drżeć w posadach, nadzieja na realizację ambitnych planów rozwiewa się jak dym. Jednak codzienne rozmowy telefoniczne z przebywającą w szpitalu gospodynią mają na niego zbawienny wpływ. To pod jej wpływem Doubler zaczyna dostrzegać ludzi i świat wokół siebie, bez których do tej pory tak świetnie się obywał. Ciepła, zaprawiona nutą nostalgii i dyskretnego humoru opowieść o przyjaźni, dobroci i o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany.

Luke Jennings „Obsesja Eve. Jutra nie ma” | Opis wydawcy: W kontynuacji „Kryptonimu Villanelle” brytyjska agentka i rosyjska zabójczyni toczą grę o najwyższą stawkę. Eve Polastri i Villanelle uczestniczą w szpiegowskim wyścigu dookoła świata, wchodząc w drogę wpływowym organizacjom i niebezpiecznym rządom walczącym o prymat. Eve odkrywa przed nami swoje ukryte talenty, konsekwentnie dążąc do konfrontacji. Czy jednak zdoła wytropić i pokonać zręczną i nieuchwytną Villanelle?

Książki i serial „Obsesja Eve” pokochali czytelnicy i widzowie na całym świecie. Sandra Oh, odtwórczyni roli Eve, za swoją rolę zdobyła Złoty Glob oraz nominację do nagrody Emmy, a Jodie Comer, odtwórczyni roli Villanelle ? nagrodę BAFTA. Tak pierwszy, jak i drugi sezon serialu zyskał ogromną popularność i w kwietniu 2019 roku rozpoczęto prace nad sezonem trzecim.

Karl Ove Knausg?rd, Frederik Ekelund „U siebie i na wyjeździe” | Opis wydawcy: Poszukiwacz przygód i miłośnik południowoamerykańskiej spontaniczności & nieuleczalny monoman i skrępowany poczuciem wstydu purytanin. Jeden życie afirmuje, drugi odwraca się do niego plecami. Jeden baluje do późnej nocy, drugi zasypia przed telewizorem. Jeden kibicuje Brazylii, drugi Argentynie. Długo będziemy pamiętać to spotkanie.

Lato 2014 roku. Fredrik przebywa w Brazylii na mistrzostwach świata w piłce nożnej, a Karl Ove u siebie, w Skandynawii. Wymieniają się listami, w których portretują współczesny świat i opisują zachodzące w nim zmiany ? od fawel Rio de Janeiro, przez podzielone etnicznie Malmö i uginającą się pod ciężarem historii Warszawę, po miękki i ciepły bezmiar rzepakowych pól Skanii.

Z listu Knausgr?da do Ekelunda: „Najstarsza córka pytała, nad czym właściwie pracuję. Opowiedziałem jej o tej książce ? że jesteś w Brazylii, a ja tutaj, i że piszemy o mistrzostwach świata w piłce nożnej. A kogo to interesuje? ? skwitowała. Odparłem, że wielu interesuje się futbolem. Ale przecież nie jesteś na mistrzostwach ? zauważyła. To o czym możesz pisać? Wyjaśniłem, że oglądam mecze w telewizji. Uderzyła się dłonią w czoło. Kto to będzie czytał! ? rzuciła. On tam ogląda mecze na stadionie, a ty w telewizji? Tak ? przyznałem. Piszę też o innych rzeczach. Niby jakich? ? spytała. O tym, o czym myślę ? uściśliłem. Tato, nie pisz, o czym myślisz!”.

Katarzyna Bik „Najdroższa. Podwójne życie 'Damy z gronostajem'” | Opis wydawcy: Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może z kimś się żegna? Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch i uznaną poetką.

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

Samuel Casal, Adriana Brunstein „Skazaniec 666” | Opis wydawcy: Oto historia Józefa Mogiły (Ze do Caixao, w USA znanego jako Coffin Joe), opętanego pragnieniem zdobycia idealnej kobiety i spłodzenia idealnego potomka. Groteskowa, brutalna, mroczna i dziwaczna opowieść o postaci wymyślonej przez reżysera Jose Mojikę na potrzeby makabrycznych filmów „O północy posiądę twoją duszę” (1964) oraz sequela „Tej nocy wcielę się w twoje zwłoki” (1967).

Nietzscheańska z natury, mroczna, utrzymana na poły w klimacie filmów wytwórni Hammer, na poły przywodząca klasyk filmowej grozy, niemy „M ? morderca” Fritza Langa. Józef Mogiła ma w sobie coś z Drakuli ale przede wszystkim postaci ze starych filmów grozy takich jak „Nosferatu” czy „Gabinet doktora Cagliari”. Wszystko za sprawą nieprawdopodobnej wizji artystycznej oraz formy graficznej będącej dziełem wybitnego plastyka, Samuela Casala. Komiks jest uzupełnieniem trylogii filmowej, którą Mojica realizował przez 40 lat!

Samuel Casal ? twórca zjawiskowych drzeworytów, szalonych ceramik, zabierając się do pracy nad horrorem, postanowił wygrać go formą. A ta jest doprawdy zjawiskowa! Casal stworzył opowieść wyjaśniającą, co działo się z Józefem Mogiłą pomiędzy drugim z trzecim filmem („Diabeł wcielony”) Mojiki. Opowieść równie makabryczną i ciężką jak filmy starego mistrza horroru. Ale opowieść swoją, oryginalną. Skorzystał z wolności artystycznej jak tylko on potrafi: z drapieżnością, wydobywając mroki brazylijskich więzień, mroki ludzkiej natury, zabierając czytelnika do wcale niewesołego miasteczka makabry.

Jan Józef Szczepański „Dziennik. Tom VI: 1990?2001” | Opis wydawcy: W stulecie urodzin Jana Józefa Szczepańskiego ? szósty i ostatni tom wielkiego dzieła pisarza. „Dziennik” wybitnego prozaika polskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002, to nie tylko dzieło literackie o wyjątkowych walorach artystycznych, ale także rzecz wybitna pod względem dokumentalno-poznawczym, bo portretująca cały okres powojenny do końca 2001 roku. Jan Józef Szczepański pokazuje, jak wielowarstwowe i barwne było życie w czasach powszechnie uważanych za szare i monotonne.

Szósty, ostatni tom jest świadectwem mniej już intensywnej aktywności Jana Józefa Szczepańskiego, a stopniowo staje się przejmującym zapisem odchodzenia i podsumowań: pisarz wspomina zmarłych przyjaciół, żegna się z życiem, pisarstwem, domem w Kasince. Ostatni wpis w dzienniku nosi datę 29 grudnia 2001 roku, pisarz żył potem jeszcze kilkanaście miesięcy, zmarł w Krakowie 20 lutego 2003 roku.

Tomasz Mazur „Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika” | Opis wydawcy: Rafał pracuje jako Inspektor w tajemniczej Instytucji. Jego zadaniem jest kontrolowanie wybitnych myślicieli i pilnowanie, aby nie narazili świata na niebezpieczeństwo. Jego życie jest pełne rutyny: zlecenie, delegacja, powrót. Wykonuje swoją pracę perfekcyjnie.

W bezwzględny, skuteczny i pozbawiony emocji sposób unieważnia dokonania Talesa z Miletu, Sokratesa, Platona i innych wywrotowców. Do czasu, gdy podczas jednej z podróży spotka Monikę. Perfekcyjne życie Rafała zaczyna się rozpadać.

Co by się stało, gdyby idee, które rodzą się w głowach filozofów, od razu zmieniały coś w świecie fizycznym? I gdyby wszystkie systemy filozoficzne zostały podważone? Powieść Tomasza Mazura to nie tylko pasjonująca filozoficzna zabawa, ale również trzymająca w napięciu historia miłosna.

Ed Brubaker, Sean Phillips „Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny” | Opis wydawcy: Nastoletnia Ellie zawsze romantyzowała narkomanów. Niefortunne, artystyczne dusze, które pogrążył zew igieł i pigułek, były jej obsesją, odkąd jej matka przedawkowała dziesięć lat temu.

Kiedy Ellie trafia do ekskluzywnego ośrodka leczenia uzależnień, gdzie nic nie jest tym, czym na pierwszy rzut oka się wydaje, wpada w objęcia jeszcze niebezpieczniejszego romansu, odkrywając, że narkotyki i morderstwo doskonale idą w parze.

„Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny” jest uwodzicielską, napędzaną prochami i popkulturą opowieścią o dojrzewaniu młodej dziewczyny, która poszukuje ciemności ? i o tym, co tam znajduje. To również pierwszy album specjalny duetu Ed Brubaker i Sean Phillips, uznanych twórców takich historii jak „Criminal”, „Zaćmienie”, „Fatale”, „Incognito” oraz „Zabij albo zgiń”.

fot. Pimthida/Flickr

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi