25 listopada-1 grudnia 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

1 grudnia 2024

Wybraliśmy dla was najbardziej interesujące nowości wydawnicze, które ukazały się w sprzedaży w dniach od 25 listopada do 1 grudnia.

Anna Burns „Mleczarz” | Opis wydawcy: Powieść wyróżniona w 2018 roku prestiżową Nagrodą Bookera. W mieście bez nazwy średnia siostra wyróżnia się z samych niewłaściwych powodów. Nie dość, że czyta podczas chodzenia, to jeszcze uczęszcza na wieczorowe zajęcia z francuskiego w centrum.

Gdy więc członek organizacji paramilitarnej znany jako Mleczarz zaczyna się za nią uganiać, nagle przyciąga uwagę wszystkich, czego za nic w świecie sobie nie życzyła. Mimo że próbuje go unikać i robi wszystko, żeby jej matka o niczym się nie dowiedziała, okolicę szybko obiegają plotki, a nad jej głową zawisa widmo przemocy.

Burns, jedna z najważniejszych pisarek współczesnych języka angielskiego, pisze z niebywałą werwą nasączoną zjadliwy humorem, a jej „Mleczarz” to wybitna opowieść o konsekwencjach, jakie może mieć bierność tam, gdzie niewłaściwa flaga, nieodpowiednie wyznanie, a nawet zachód słońca mają wywrotowy charakter.

Anthony Burgess „1985” | Opis wydawcy: Anthony Burgess (1917-93) to angielski pisarz, kompozytor, filolog, wykładowca na Uniwersytecie w Birmingham, autor około 40 powieści, kilkunastu dzieł biograficznych i eseistycznych. Najsłynniejszym jego dziełem jest „Mechaniczna pomarańcza”, jedna z najważniejszych dystopii XX wieku w literaturze światowej. Dystopia (czyli antyutopia) to kluczowe słowo dla zrozumienia „1985” – oto Burgess, napisawszy już przecież „Pomarańczę”, postanawia pójść dalej dystopijnym tropem i odpowiedzieć na bodaj jeszcze słynniejszą wizję przerażającego świata niż jego „Mechaniczna…”, czyli na „Rok 1984” Georga Orwella. Sam, co ciekawe, odczytuje powieść Orwella w sposób typowy dla niektórych lewicujących Brytyjczyków, ale raczej obcy czytelnikom z Polski i świata. Nie jako paszkwil na komunizm, tylko złośliwą karykaturę Wielkiej Brytanii tuż po wojnie, kiedy nadal obowiązywała reglamentacja żywności i na poły skoszarowane życie codzienne.

„1985” składa się z dwóch części – pierwsza pod tytułem „1984” to próba zrozumienia i odniesienia się w formie eseju (i przeprowadzonego z samym sobą wywiadu) do dzieła Orwella. Część druga, pisana w roku 1978 powieść będąca niesłychanie ponurą wizją przyszłości Wielkiej Brytanii w roku 1985, przez który drogą ku samozagładzie zmierza główny bohater Bevin Jones. Nawiasem mówiąc, już samo to imię i nazwisko to nawiązanie do orwellowskiego bohatera Winstona Smitha (Winston to aluzja do Churchilla, Bevin zaś nawiązuje do Ernesta Bevina, powojennego ministra spraw zagranicznych, za którego kadencji nastąpił demontaż brytyjskiego imperium).

Orwell w latach 40. bał się państwa wszechmocnego, zaś Burgess w latach 70. bał się państwa słabego, terroryzowanego przez rozmaite grupy nacisku. Zuklandia (nazwa pochodzi od Zjednoczonego Królestwa, czyli UK) nie jest państwem Wielkiego Brata z 1984. Jest państwem słabym, którego ulicami rządzą gangi nastolatków, gospodarka jest w chaosie niszczona przez związki zawodowe i inne grupy interesu, a majątek opanowują i zmieniają kulturę obcokrajowcy, tu czytaj po prostu: muzułmanie, Arabowie, którzy dążą do przekształcenia Anglii w państwo islamskie. Czy Burgess nie wypowiada tu proroczych słów? Nie ma w tej wizji Wielkiego Brata ani powszechnej kontroli, przeciwnie – jest totalny chaos, ale okazuje się to nie mniej przerażające od orwellowskiej dyktatury. Koniecznie trzeba porównać – Burgess to pisarz wybitny i w wielu aspektach ponuro proroczy.

Jerzy Jarniewicz „Przezrocza. Rozmowy z Jerzym Jarniewiczem” | Opis wydawcy: Książka zbierająca najciekawsze, szczególnie aktualne i najważniejsze rozmowy z Jerzym Jarniewiczem, laureatem Nagrody Nike 2022. Zgromadzone teksty układają się w pasjonującą opowieść o kilku ostatnich dekadach w polskiej (i nie tylko) literaturze, ze szczególnym naciskiem na poezję oraz przekład. Jarniewicz od lat podkreśla dialogiczny i współautorski charakter literatury, dlatego niektóre tematy, figury czy strategie, które można dostrzec w jego wierszach, mają swój początek w rozmowach z innymi pisarzami, tłumaczami, krytykami oraz dziennikarzami. Ukazanie tej wymiany myśli poprzez przygotowany przez Karola Porębę wybór rozmów jest niezwykle potrzebnym uzupełnieniem twórczości lirycznej, przekładowej i eseistycznej łódzkiego autora, a także kontrapunktem dla tekstów krytycznoliterackich i literaturoznawczych o jego pisarstwie.

Susan Sontag „Kilka uwag o emancypacji” | Opis wydawcy: Niewielka książka zbiera najciekawsze i najważniejsze eseje Susan Sontag dotyczące emancypacji. Znajdziemy tu przede wszystkim poruszający tekst na temat podwójnych standardów, jakimi nasza kultura operuje w odniesieniu do starzenia się kobiet i mężczyzn, refleksje na temat kategorii piękna, a także słynną polemikę z Adrienne Rich dotyczącą eseju poświęconego Leni Riefenstahl. Jak pisze autorka wstępu, teksty zebrane w książce „mają prawie pięćdziesiąt lat, a mimo to ich lektura nie tylko nie skłania do pobłażliwych uwag, że to pisarstwo 'w duchu epoki’, lecz wywołuje wręcz zachwyt ze względu na nieprzemijającą doskonałość tych tekstów. Nie ma tu wtórnych idei czy zapożyczonej retoryki – niczego, co mogłoby zastygnąć w dogmat lub komunał. Utwory te są wyłącznie rezultatem niezwykłej pracy rozpalonego umysłu, który za cel postawił sobie to, by wyrazić doświadczenie bycia kobietą – w Stanach Zjednoczonych, obu Amerykach i na całym świecie – w jego politycznym i estetycznym wymiarze”.

Paul Brizzi, Gaetan Brizzi „Piekło Dantego” | Opis wydawcy: Po fantastycznie przyjętym „Don Kichocie z Manczy” czas na komiks, którym bracia Gaetan i Paul Brizzi wrócili do branży po 30. latach pracy w branży filmowej we Francji i Hollywood. Oto „Piekło Dantego” – adaptacja pierwszej części jednego z najważniejszych dzieł światowej literatury – „Boskiej komedii” Dantego Alighieriego. Dante w towarzystwie Wergiliusza schodzi do piekieł w poszukiwaniu swej ukochanej Beatrycze.

Fantastyczna interpretacja klasycznej dzieła sprzedaje się niczym ciepłe bułeczki, komiks wyszedł już w ponad dwudziestu krajach! Ilustracje przywołujące pamięci genialnego Gustawa Dore rozbudzają wyobraźnię! Format 24×33,5 cm pozwoli delektować się kunsztownym rysunkom braci Brizzich.

Nathan Ian „Wszystko, co sobie wymyślisz. Peter Jackson i jego Śródziemie” | Opis wydawcy: „Wszystko, co sobie wymyślisz” to kompletna historia filmowego Śródziemia Petera Jacksona, w której autor zabiera czytelnika w podróż przez wszystkie sześć filmów z serii „Władca Pierścieni” i „Hobbit”. Książka, zawierająca nowe wywiady z Peterem, a także członkami obsady i ekipy filmowej, przedstawia opowieść od samych początków i śmiałych marzeń, że to może się udać, przez wzloty i upadki podczas kręcenia filmów, aż po uwielbienie fanów i triumf na ceremonii wręczenia Oscarów.

Światła! Dziewięcioletni chłopiec z Pukerua Bay w Nowej Zelandii zarywa noce przed telewizorem, urzeczony liczącą sześćdziesiąt lat wizją gigantycznej małpy na wyspie pełnej dinozaurów. To prawdziwa magia. I chłopiec wie już, że chce zostać magikiem.

Kamera! Dwadzieścia lat później sam zaczyna rzucać urok na widzów, tworząc krwawe komedie grozy z takim kunsztem, że zdobywa uznanie Akademii i nominację do Oscara za „Niebiańskie istoty”. Gdy chłopiec z Pukerua Bay z potworami w głowie dociera na szczyt, zgłasza się do niego Hollywood. Co chciałby teraz zrobić? „Może film fantasy, coś w stylu 'Władcy Pierścieni’…?”.

Akcja! Kwestia praw do największego i najwspanialszego dzieła fantasy współczesnej literatury była tak skomplikowana, że zdezorientowałyby nawet czarodzieja. Sama powieść zaś? Ogromna. Złożona. Nie do sfilmowania. Nie można tak po prostu wejść do Mordoru – chyba że jest się Peterem Jacksonem. „Wszystko, co sobie wymyślisz” opowiada kompletną, porywającą historię o tym, jak Jackson i jego zaufana drużyna filmowców z Nowej Zelandii odważyli się podjąć wyzwanie równie onieśmielające, co misja Froda, przekształcając epicką opowieść J.R.R. Tolkiena w filmową magię, a następnie powtarzając to z „Hobbitem”. Ta fascynująca opowieść Iana Nathana, wzbogacona o nowe wywiady z Jacksonem, jego współpracownikami i gwiazdami filmowymi, przenosi nas do Śródziemia, pozwalając podejrzeć reżysera podczas tworzenia rzeczy niemożliwych i niezapomnianych, przy okazji udowadniając, że robienie filmów naprawdę jest „wszystkim, co sobie wymyślisz”.

Katarzyna Janczewska-Sołomko „Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku” | Opis wydawcy: Pasjonująca opowieść o starych polskich płytach… W roku 2002 ukazała się monumentalna praca Katarzyny Janczewskiej-Sołomko „Dyskopedia poloników do roku 1918”, zawierająca katalog nagrań muzyki polskiej dokonanych przez polskich artystów i zarejestrowanych przez polskie i zagraniczne firmy fonograficzne działające na ziemiach polskich do roku 1918. Teraz ta sama autorka przedstawia pasjonującą opowieść o fonografii z tamtych czasów, która postrzegana najpierw jako prymitywna technicznie ciekawostka, dzięki nieustannemu rozwojowi procesu zapisywania i odczytywania dźwięku, doskonaleniu urządzeń i zwiększającej się roli reżysera, stała się potężnym narzędziem XX-wiecznej kultury, umożliwiła bowiem powstanie kultury masowej.

Bez fonografii i stworzonych przez nią warunków do reprodukcji muzyki, kultura masowa nie mogłaby powstać. Pierwsze nagrania, utrwalone na wałkach fonograficznych i płytach akustycznych, są też jedynymi bezpośrednimi dokumentami minionej epoki artystycznej. Sztuka wykonawcza była do chwili wynalezienia sposobu zapisu i odczytu dźwięku ulotna, dostępna tylko aktualnym słuchaczom. Jej wcześniejsza historia to jedynie opis wrażeń uczestników „żywego” wykonania podczas koncertu. Historia kultury od Edisona i Berlinera wzbogaciła się o bezpośredni zapis rzeczywistości dźwiękowej: muzyki i słowa. Dzięki ich wynalazkom utrwalony został na zawsze świat, który odszedł, epoka, która minęła. A my wciąż możemy badać życie muzyczne z tamtych czasów, słuchać i doceniać artystów sprzed dziesięcioleci, bo ich sztuka została przeniesiona w czasie i trwa na stałe.

O tym wszystkim z polskiej perspektywy pisze Katarzyna Janczewska-Sołomko z niezwykłym znawstwem wytrawnego badacza, ale i z pasją prawdziwego entuzjasty starych nagrań. Doprowadza historię polskiej fonografii do dwudziestolecia międzywojennego, kiedy zdominowała polski rynek płytowy rodzima firma Syrena-Record, występująca od 1929 roku jako Syrena-Electro. Książka do przeczytania dla każdego audiofila i nie tylko…

Anne Meredith „Portret mordercy. Świąteczna opowieść kryminalna” | Opis wydawcy: Lata trzydzieste, dwór przysypany śniegiem i morderstwo w wigilijną noc – czegóż więcej mógłby sobie życzyć miłośnik kryminałów retro?

„Adrian Gray urodził się w maju 1862 roku i zginął z rąk jednego ze swoich dzieci w czasie Bożego Narodzenia w 1931 roku”. Tak zaczyna się klasyczna powieść kryminalna, fascynujący portret psychologii mordercy. Co rok w grudniu Adrian Gray zaprasza swoją rodzinę do domu Kings Poplars. Żadne z jego sześciorga dzieci nie darzy go sympatią; kilkoro z nich ma nawet powód, by życzyć mu śmierci. Rodzina zbiera się w wigilię Bożego Narodzenia – a do następnego ranka ich życzenie zostaje spełnione.

Anne Meredith to pseudonim Lucy Beatrice Malleson (1899-1973), która najbardziej znana jest jako autorka serii powieści kryminalnych o Arthurze Crooku, publikowanych pod pseudonimem Anthony Gilbert. Była cenioną autorką kryminałów i członkinią elitarnego Klubu Detektywów.

Mavis Doriel Hay „Zabójczy Święty Mikołaj” | Opis wydawcy: Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów klasycznych kryminałów. Oczaruje każdego, kto szuka emocjonującej lektury na zimowe wieczory.

Tak, ciotka Mildred miała rację, oświadczając, że nic dobrego nie może wyniknąć ze zjazdu rodzinnego Melburych. Gdy więc w Boże Narodzenie w wiejskiej rezydencji Flaxmere sir Osmond Melbury, patriarcha rodziny, zostaje znaleziony z kulą w głowie przez gościa przebranego za Świętego Mikołaja, świąteczna atmosfera zamienia się w chaos. Niemal każda z obecnych osób ma coś do zyskania na śmierci sir Osmonda – tylko Święty Mikołaj, jedyny człowiek, który miał możliwość oddania strzału, wydaje się nie mieć żadnego motywu. Mieszkańcy i goście przybyli do Flexmere mają swoje podejrzenia co do tożsamości mordercy, a szef policji, który rozpoczyna śledztwo i który dobrze zna całą rodzinę, wkrótce będzie sobie życzył, aby poznać ich dużo lepiej.

„Zabójczy Święty Mikołaj”, klasyczna zagadka kryminalna rozgrywająca się w wiejskiej rezydencji, została po raz pierwszy opublikowana w 1936 roku. Autorka książki, M. Doriel Hay (1894-1979), to powieściopisarka złotego wieku brytyjskiej literatury kryminalnej, napisała trzy powieści detektywistyczne.

Matz, Philippe Xavier „Tango. Integral II” | Opis wydawcy: Tango i Mario planowali nacieszyć się w spokoju podróżą po Ekwadorze, jednak ich turystyczny epizod nie potrwa długo. Po sprawie Mullera Tango został bowiem namierzony przez amerykańską agencję antynarkotykową DEA, a jeden z jej oficerów anonimowo naprowadził byłych zleceniodawców mężczyzny na jego trop, żeby wciągnąć ich w pułapkę. Wkrótce dwaj przyjaciele znajdą się w centrum gangsterskich porachunków.

Katarzyna Puzyńska „Ulice ciem” | Opis wydawcy: Warszawa dziś. Zofia myśli, że czeka ją bardzo samotne Boże Narodzenie. Wędrując po mieście, trafia do tajemniczej księgarni. Jej właściciel twierdzi, że ma szczególny dar, dzięki któremu może obdarować każdego klienta taką opowieścią, jakiej ten w swoim życiu akurat potrzebuje. Dziewczyna niezbyt wierzy w takie rzeczy, ale ulega czarowi księgarza i przyjmuje od niego ofiarowany dar. Spotkało ją coś bardzo złego i teraz sama zaczęła pisać powieść. Ma nadzieję, że lektura ofiarowanej książki podziała na nią oczyszczająco. Wkrótce odkrywa, że pomiędzy oboma tekstami istnieje dziwne powiązanie. A uroczy wcześniej księgarz pokazuje zupełnie inną twarz…

Warszawa 1939 roku. Wojna wisi w powietrzu, ale mieszkańcy stolicy nadal starają się korzystać z upalnego lata. Jednakże nie dla wszystkich jest ono piękne. Bo choć ulice Śródmieścia toną w kwiatach, w kawiarniach kusząco pachnie kawą, a z dansingów słychać porywające rytmy, to na Woli i w Dzielnicy Północnej nie dzieje się dobrze. Zginęło kilkanaście prostytutek. W obliczu nadchodzącej wojny władze ignorują zniknięcia kobiet, które nazywają upadłymi, więc jedna z nich, Mańka, postanawia działać. Cztery jej koleżanki zniknęły, a tropy prowadzą do bardzo wysoko postawionego mężczyzny. W sprawę zamieszany zdaje się być również pewien księgarz, który oferuje darmowe opowieści.

„Ulica ciem” to nie tylko pełen tajemnic krwisty kryminał. To również klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie, z jej kolorytem i różnorodnością. A przede wszystkim czarodziejska historia o magii książek!

Will Hermes „Lou Reed. Król Nowego Jorku” | Opis wydawcy: Choć Lou Reed zmarł w 2013 roku, jego obecność w świecie popkultury jest coraz silniej odczuwalna. Był nie tylko wielkim rockowym poetą: to on połączył popowe brzmienie z europejską awangardą, co na zawsze odmieniło amerykańską kulturę. Will Hermes wnikliwie opisuje błyskotliwy i kontrowersyjny dialog, jaki Reed przez długie lata prowadził z fanami, krytykami, innymi artystami, rozmaitymi postaciami nowojorskiego półświatka, a przede wszystkim z samym sobą. Dzięki książce poznajemy kulisy jego złożonych relacji z Davidem Bowiem, Andym Warholem, Johnem Cale’em i Laurie Anderson.

Spisując losy Lou Reeda – od dzieciństwa spędzonego na Long Island, przez pomieszkiwanie w nędznych klitkach bez ciepłej wody na Lower East Side, aż do osiągnięcia upragnionego statusu gwiazdy – autor równolegle opowiada o drugim, nie mniej ważnym bohaterze książki, Nowym Jorku drugiej połowy XX wieku.

Will Hermes, jako pierwszy biograf mający dostęp do słynnego archiwum Reeda w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej, łączy znalezione wśród bogatych zbiorów materiały i świadectwa z dziesiątkami przeprowadzonych wywiadów z ludźmi, którzy osobiście znali „króla Nowego Jorku”. W rezultacie otrzymujemy pełen obraz prawdziwego Lou Reeda: pioniera w pisaniu o seksualności, również tej ukrytej, zaangażowanego artysty, który z równym zapałem eksplorował hałas, jak i dążył do subtelnego piękna, i w końcu – niespokojnego i pełnego emocji człowieka, który dzięki swojej wytrwałości i uporowi na zawsze zapisał się w historii popkultury. Przeczytaj fragment książki.

Michał Choiński „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” | Opis wydawcy: Dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna.

„The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej. Zmienił dziennikarstwo i Amerykę. Po publikacji reportażu Hiroszima, pokazującego ogrom zniszczeń wywołanych zrzuceniem bomby, Albert Einstein poprosił redakcję o 1000 egzemplarzy tego numeru. Drukowany w odcinkach „Eichmann w Jerozolimie” Hanny Arendt stał się najgłośniejszym dziełem filozoficznym XX wieku. Reportaż śledczy o przestępstwach seksualnych Harveya Weinsteina stał u początku ruchu #MeToo. Okładki magazynu na życzenie Baracka Obamy zdobiły ściany Białego Domu. A komiksy i żarty Charlesa Addamsa dały początek słynnej Rodzinie Addamsów.

Michał Choiński opowiada o ekscentrycznych dziennikarzach, wielkich pisarzach i pisarkach, ikonicznych okładkach i przełomowych tekstach. A także pyta o przepis na sukces, czyli jak stworzyć ambitne pismo, które w dobie internetowej walki o klikalność zbudowało trwałą relację z milionami wiernych czytelników.

Al Pacino „Sonny Boy” | Opis wydawcy: Autobiografia jednego z najbardziej kultowych aktorów w historii kina. Al Pacino rozbłysnął na scenie niczym supernova. Od końca lat pięćdziesiątych, czasów Marlona Brando i Jamesa Deana, żaden aktor nie wdarł się tak przebojowo do świata kultury. Pierwszą główną rolę filmową zagrał w 1971 roku w „Narkomanach”. Do 1975 roku miał już za sobą cztery kolejne filmy – dwie części „Ojca chrzestnego”, „Serpico” oraz „Pieskie popołudnie”, które nie tylko odniosły sukces, lecz także trwale zapisały się w historii kina.

Pacino był już wtedy po trzydziestce i zdążył niejedno przeżyć. Regularnie występował w teatrach awangardowych, był członkiem nowojorskiej bohemy i podejmował się różnych dorywczych prac. Wychowywała go kochająca, lecz niestabilna psychicznie matka oraz jej rodzice, ojciec natomiast porzucił rodzinę, gdy Pacino był dzieckiem. Najważniejsze lekcje odebrał jednak na ulicach Południowego Bronxu. Gdy nauczycielka dostrzegła jego talent i skłoniła go, by zdawał do słynnego nowojorskiego Liceum Sztuk Performatywnych, jego los się przesądził. Na dobre i na złe, w biedzie i dostatku, wśród cierpień i radości – aktorstwo stało się treścią jego życia, a aktorzy – jego plemieniem. „Sonny Boy” to wspomnienia człowieka, który niczego nie musi się już obawiać i nie pozostało mu nic do ukrycia.

Karolina Felberg „Osiecka. Rodzi się ptak” | Opis wydawcy: Poszła do liceum jako 12-latka, maturę zdała w wieku 16 lat, ale do czasów studiów ojciec mył jej włosy. Wcześnie zaczęła życie miłosno-erotyczne. Starała się wszystko opisywać w dziennikach, choć wiedziała, że jej rodzice regularnie je czytają. Otoczenie wymusiło na niej przedwczesną dorosłość, ale na uniwersytet zabierała ze sobą pluszowe misie.

Panienka z Saskiej Kępy zawsze czuła się inna, ale robiła wszystko, by przynależeć. Najbardziej bała się zaufać. Czy da się napisać biografię osoby, która od najwcześniejszych lat wymyślała i kreowała samą siebie? Karolina Felberg, redaktorka dzienników Agnieszki Osieckiej, poznała całą jej twórczość i wszystkie sekretne zapiski. Stworzyła biografię absolutną, w której autorka „Małgośki” mówi własnym głosem, ale dostajemy także klucz do zrozumienia tego, co kryje się pod zewnętrzną warstwą jej twórczości. Felberg ukazuje zaskakujące prekursorstwo swojej bohaterki, choćby jako autorki pierwszej w Polsce autofikcji.

Osiecka zawsze wyprzedzała swoje czasy, a teraz dzięki opowieści o początkach jej życia i kariery możemy w końcu zrozumieć skomplikowane wybory dorosłej poetki.

Czesław Miłosz, przedmowa: Timothy Snyder „Zniewolony umysł” | Opis wydawcy: Zaskakująco współczesna lektura. W legendarnym „Zniewolonym umyśle” Miłosz zadaje pytania fundamentalne dla relacji człowiek – władza. Kiedy zaczyna się niewola umysłu, pyta pisarz, i do jakiej granicy może dojść? Czy człowieka da się złamać do końca? Czy może jednak istnieje w nas jakiś zakamarek umysłu, którego nie da się drasnąć?

Miłosz jest szczególnie wrażliwy na wewnętrzne tarcia pomiędzy wolnością a zniewoleniem. Sam, zanim wyemigrował do Paryża, pracował dla polskiego rządu. Tekst wywodzący się z osobistych przeżyć autora ma szczególną moc. Przedstawia uniwersalne prawdy przez pryzmat jednostkowej historii i prawdziwych emocji.

Do polskiego wznowienia przedmowę napisał Timothy Snyder, amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, autor między innymi „O tyranii”.

Asako Yuzuki „Masło” | Opis wydawcy: Nieposkromiona miłość do masła, gastronomiczny challenge między seryjną morderczynią a młodą reporterką i… kilka kilogramów więcej. Kulinarna emancypacja w japońskiej wersji „Milczenia owiec”.

Manako Kajii, wyśmienita kucharka i autorka popularnego bloga o luksusowej kuchni, przebywa w areszcie śledczym w Tokio. Została oskarżona o zabójstwo trzech samotnych biznesmenów. Miała ich uwieść swoim kulinarnym wyrafinowaniem. Sprawa żywo interesuje opinię publiczną, ale osadzona uparcie odmawia kontaktu z mediami i nie przyjmuje żadnych wizyt. Jednak gdy młoda dziennikarka Rika Machida zwraca się do niej z prośbą o przepis na gulasz wołowy, postanawia zrobić wyjątek.

Rika, jedyna kobieta w redakcji „Tygodnika Shūmei”, każdego wieczoru pracuje do późna, a jej kolacje to najczęściej podgrzewany ramen w kubku. Tymczasem spotkania z Manako, której obiecała rozmowy wyłącznie o jedzeniu i gotowaniu, bardziej niż reporterskie śledztwo zaczynają przypominać profesjonalny kurs kulinarny. Rika się zmienia. Z każdym nowym posiłkiem coś budzi się w jej ciele, a czysto zawodowe zainteresowanie przeradza się w dziwną fascynację.

Zainspirowana prawdziwą historią „Zabójczyni Konkatsu” powieść Asako Yuzuki stała się literacką sensacją w Japonii i za granicą. „Masło” to żywa, niepokojąca eksploracja mizoginii, obsesji i transgresyjnych przyjemności jedzenia w kraju, w którym kobiety muszą zawsze zadowalać mężczyzn, a nigdy siebie.

Sigrid Undset „Krystyna, córka Lavransa” | Opis wydawcy: Na tle surowego, sugestywnie odmalowanego pejzażu XIV-wiecznej Norwegii rozgrywa się namiętny romans siedemnastoletniej złotowłosej Krystyny, córki właściciela dworu w dolinie Gudbrand, i lekkomyślnego Erlanda, którego dziewczyna poślubia wbrew woli ojca. Główna bohaterka to kobieta o wyrazistej osobowości, niezwykle uczuciowa, łatwo ulegająca zmysłowym popędom, a jednocześnie dążąca do doskonałości. W pierwszej części powieści towarzyszymy jej w latach dzieciństwa i młodości, a w dwóch następnych – poznajemy kolejne etapy życia Krystyny.

Agnieszka Osiecka „Wiersze prawie wszystkie tomy 1-3: Sztuczny miód, Śpiewające piaski, Melodia złudzeń” | Opis wydawcy: Wiersze mniejsze. Wiersze większe. Liryczne, satyryczne, dramatyczne, polityczne, rodzinne, osobiste, dla chłopców i dla dziewcząt. Dla maturzystów, studentów, początkujących i zaawansowanych koneserów polszczyzny.

W trzytomowym zbiorze zgromadzone są zarówno teksty, które ukazywały się w niewielkich tomikach redagowanych przez Osiecką w latach 60., 70. i 80., jak i wiersze nigdy dotąd niepublikowane, a odkryte podczas pracy Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej nad katalogowaniem archiwum Autorki. Czytelnik znajdzie tu też teksty piosenek, których Osiecka była mistrzynią.

W wielu tekstach słychać typowe dla Osieckiej poczucie humoru, gry językowe, elementy zabawy, ale i nuty sentymentalne. Konsultantami przy wyborze wierszy byli: Magda Umer, Jan Borkowski oraz rodzina Poetki.

Erica Jong „Strach przed lataniem” | Opis wydawcy: Kultowa powieść w nowym przekładzie Anny Dzierzgowskiej. Kamień milowy w literaturze feministycznej i inspiracja dla wielu pokoleń czytelniczek. 20 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Główna bohaterka, Isadora Wing, jest poetką i pisarką, która zmaga się z kryzysami w życiu osobistym i zawodowym. Jej małżeństwo jest pełne napięć i frustracji. Na jednym z wyjazdów służbowych do Wiednia Isadora spotyka ekscentrycznego psychiatrę, Adriana Goodlove’a, co staje się impulsem do podjęcia ryzykownej podróży w poszukiwaniu samej siebie i swoich pragnień.

„Strach przed lataniem” to nie tylko powieść, to manifest kobiecego wyzwolenia, który wstrząsnął światem i zrewolucjonizował sposób, w jaki kobiety i całe społeczeństwo postrzegały seksualność oraz wolność osobistą.

Stanisław Brejdygant „Rodowód” | Opis wydawcy: „Rodowód” to rzecz szczególnie atrakcyjnie, oryginalnie opowiedziana. To zapamiętana historia miłosna sprzed kilkudziesięciu lat i zapis rodzenia się pomysłu na film o zdarzeniu tragicznie krwawym, a zarazem ważnym w bolesnym procesie tworzenia się nowoczesnego narodu, o rabacji galicyjskiej 1846 roku. A także sensacyjny zapis filmu o tym zdarzeniu i odnaleziony współcześnie w Kanadzie pamiętnik Polaka, wspomnienia jego pełnego niezwykłych wydarzeń życia (trzy rewolucje francuskie, amerykańska wojna secesyjna, powstanie krakowskie, wspomniana rabacja). Spotykamy tu Lelewela i Piłsudskiego, Boya-Żeleńskiego i Witosa, Helenę Modrzejewską i Wyspiańskiego. A także braci Lumiere. Jesteśmy świadkami narodzin kina.

Andrzej Pilipiuk „Traktat o higienie” | Opis wydawcy: Gdzie prastara, mroczna siła wymyka się zdrowemu rozsądkowi. W głębinach mroźnej Syberii, gdzie czas płynie wolniej, a tajemnice skrywane są przez wieki, dr Skórzewski odkrywa coś więcej niż tylko epidemię. Jego badania prowadzą go do starożytnych legend i zakazanej wiedzy, która łączy przeszłość z teraźniejszością. „Traktat o higienie” to nie tylko powieść o medycynie, ale też o poszukiwaniu prawdy ukrytej na dnie ludzkiej duszy i w mrokach historii. Kompletny zbiór opowiadań o dr. Skórzewskim, uporządkowanych przez autora.

Michael Moorcock „Wieczny wojownik. Tom 1” | Opis wydawcy: John Daker wiedzie nudne, niczym niewyróżniające się życie XX-wiecznego mieszkańca wielkiej metropolii. Wszystko zmienia się, gdy zaczynają dręczyć go powracające co noc sny, w których słyszy wołanie o pomoc, sny o wielkich bitwach, sny, w których widzi twarze tysięcy osób, sny, w których słyszy setki imion.

Daker odpowiada na wezwanie i zostaje wciągnięty w alternatywną czasoprzestrzeń. Trafia do świata, w którym ludzkość walczy o przetrwanie z zagrażającą jej istnieniu, rozumną rasą. Ale nie jest już Johnem Dakerem. Odradza się w ciele dawno zmarłego bohatera i wojownika, który obiecał, że powróci, kiedy ludzkości zagrażać będzie niebezpieczeństwo. Dzięki przebłyskom wiedzy i wspomnieniom z różnych poprzednich wcieleń, Daker uznaje, że jest reinkarnacją Erekosë, a także „Wiecznym Wojownikiem”, duszą bohatera, która przyjmuje odmienne formy i tożsamości w różnych miejscach i czasach. Gdy wspomnienia z życia Dakera zanikają, a jego umysł przenika się z umysłem Erekosë, akceptuje on swoją zmienioną tożsamość i podejmuje próbę zakończenia wielkiej wojny. Nie ma jednak pewności, że zakończy się ona zgodnie z przewidywaniami…

Jakub Ćwiek „To po diable” | Opis wydawcy: Svietlana Bringer ma niezły charakterek, ogniś­cie rude włosy i nosi suknię panny młodej na ślubie swojego najlepszego przyjaciela. Jakby tego było mało, na tym samym ślubie próbuje ją zabić przyzwany demon. Kto go wynajął? Dlaczego dostał zlecenie właśnie na Swietkę? Przecież ona nic nie znaczy…

Odświeżenie kontaktu z rodziną po dłuższej przerwie często oznacza problemy, a poszukiwanie odpowiedzi przypomina mieszanie patykiem w szambie, które regularnie wyrzuca z siebie co ciekawsze kawałki przeszłości. A kiedy wreszcie wszystko układa się w sensowną całość, okazuje się, że to dopiero początek iście diabelskiego planu.

Jakub Ćwiek rozpoczyna nowy cykl od mocnego uderzenia i zaprasza nas na autostradę do piekła. Oddaje przy tym głos swojej bohaterce, która zupełnie szczerze i otwarcie snuje tę opowieść pełną zwariowanej akcji, grozy i humoru.

Adrian Tchaikovsky „Dzieci czasu” | Opis wydawcy: Ziemia umarła. Ludzkość została osierocona, chociaż sama przyczyniła się do śmierci rodzicielki. Ostatnie setki tysięcy przedstawicieli gatunku wyruszają w nieznane, by śladem swoich starożytnych poprzedników odnaleźć planety, które staną się dla nich nowym domem. Jednak pasażerowie olbrzymich krążowników dysponują jedynie strzępkiem wiedzy, która pozwoliła Starożytnym terraformować obce planety, przystosować je do warunków niezbędnych człowiekowi. Wciąż dostępne są częściowo rozszyfrowane mapy gwiezdne, wskazujące, gdzie należy rozpocząć poszukiwania. Niepowodzenie oznaczać może jednak powolną śmierć wśród gwiazd.

U celu swej podróży pasażerowie statku „Gilgamesz” odkrywają największy skarb dawnych wieków – świat idealny, pełen lasów i mórz. Ale nie wszystko w „Świecie Kern” jest takim, jak przypuszczają nowi osadnicy. W orbitującej wokół planety stacji badawczej wciąż tkwi, zamknięty w komputerach, zespolony ze sztuczną inteligencją duch doktor Avrany Kern – osoby odpowiedzialnej za przemiany na planecie. Naukowczyni, która pod żadnym pozorem nie pozwoli na zakłócenie jej biologicznego „eksperymentu”. „Świat Kern” okazuje się być zamieszkały, co więcej – rozwinęła się tutaj zaawansowana społecznie i kulturowo cywilizacja, stworzona przez gatunek, który od zarania dziejów budził w ludziach atawistyczny lęk. Dwie cywilizacje zmierzają w stronę nieuniknionej konfrontacji, która wyłoni prawowitych dziedziców Nowej Ziemi.

Adrian Tchaikovsky to wybitny pisarz science fiction i fantasy, laureat wielu nagród branżowych, w tym Arthur C. Clarke Award za „Dzieci czasu”. W trylogii, na którą składają się powieści „Dzieci czasu”, „Dzieci ruiny” oraz „Dzieci pamięci”, stworzył wyjątkowy świat, w którym ewolucja i adaptacja mają kluczowe znaczenie dla przetrwania.

Tynion James IV, Lisandro Estherren, Patricio Delpeche, Maria Llovet „Sandman Uniwersum: Kraina koszmarów” | Opis wydawcy: Początek kolejnej opowieści grozy osadzonej w obrębie wymyślonego przez słynnego Neila Gaimana świata Sandmana. Sen z Nieskończonych stworzył Koryntczyka, koszmar, który stał się patronem seryjnych morderców. Potem musiał unicestwić swoje straszliwe dzieło, ale odtworzył je w postaci bardziej posłusznej. Teraz inny koszmar uciekł ze świata snu do naszej rzeczywistości, więc Koryntczyk rusza jego śladem i natrafia na wielki nadnaturalny spisek prowadzony przez pewnego bardzo znanego w Ameryce anioła…

Yann, Frederic Vignaux „Thorgal tom 42: Wareg Ozur” | Opis wydawcy: Czterdziesty drugi tom bestsellerowej opowieści fantasy o czarnowłosym wikingu Thorgalu Aegirssonie. Cykl stworzyli słynny scenarzysta Jean Van Hamme i wybitny polski rysownik Grzegorz Rosiński.

Thorgalowi wreszcie udaje się wrócić do rodzinnej osady, gdzie czekają jego żona i córka. Radość z ponownego spotkania z bliskimi nie trwa jednak długo, bo los Syna Gwiazd naznaczony jest przeciwnościami. W wiosce zjawia się wareski najemnik Ozur, który ostatnie trzydzieści lat spędził na służbie u cesarza Bizancjum. W wyniku zaskakującego splotu wydarzeń Thorgal będzie zmuszony stawić mu czoło. Co gorsza, Aaricia pokłóci się z Fjojar, czarownicą nienawidzącą wszystkich mieszkańców wioski. Bohaterowie staną do walki o własne życie i ocalenie całej swojej społeczności!

Scenariusze serii „Thorgal” są obecnie pisane przez Yanna Le Pennetiera, współautora innych cykli z tego samego uniwersum: „Thorgal – Louve” i „Thorgal – Młodzieńcze lata”, a także kilkudziesięciu serii przygodowych, fantastycznych czy młodzieżowych. Rysunki stworzył Frédéric Vignaux, grafik specjalizujący się w opowieściach historycznych i legendarnych.

Keanu Reeves, Matt Kindt, Ron Garney „BRZRKR” | Opis wydawcy: Nazywają go po prostu B. Jest przeklętym półbogiem, którego życiem od urodzenia rządzi przemoc. Po tysiącach lat tułaczki po świecie B. wierzy, że w końcu odnalazł swoje miejsce – pracuje dla rządu Stanów Zjednoczonych, uczestnicząc w najniebezpieczniejszych misjach. W zamian Wuj Sam obiecuje, że pomoże mu poznać prawdę o swoim długim, przesiąkniętym krwią życiu… i dowiedzieć się, jak je zakończyć. Niestety B. nie wie, że starożytne i nikczemne siły obrały go sobie na cel, pragnąc dosłownie wyrwać z niego tajemnicę nieśmiertelności.

„BRZRKR” to wielki komiksowy debiut Keanu Reevesa, aktora światowej sławy i bohatera takich filmów jak „Matrix” czy „John Wick”. Współpracując ze scenarzystą wizjonerem Mattem Kindtem, autorem z listy bestsellerów „New York Timesa” („X-O Manowar”) oraz z Ronem Garneyem („Wolverine”, „Kapitan Ameryka”), mistrzem kinetycznych kadrów, Keanu przelał na papier wizję człowieka przesiąkniętego krwią, a jednak poszukującego odkupienia i spokoju, wizję, która odzwierciedlała chaos ludzkiej kondycji. Czy jesteś gotowy dołączyć do niego w jego podróży? Więcej o komiksie.

Jeph Loeb, Tim Sale „Batman: Mroczne zwycięstwo” | Opis wydawcy: Album ukazujący początki kariery Batmana. Opiekun Gotham musi powstrzymać nieuchwytnego mordercę policjantów znanego jako Wisielec. Przydomek łotra pochodzi od pozostawianych na ciałach ofiar karteczek z grą w wisielca, zawierających wskazówki na temat jego tożsamości. Wśród podejrzanych znajduje się wielu przeciwników Człowieka Nietoperza – Two-Face, Joker, Riddler, Catwoman. Batman nie może ufać nikomu, nawet policji dowodzonej przez Jima Gordona, który niedawno awansował na komisarza. Aby rozwiązać tajemnicę zbrodni, Mroczny Rycerz będzie musiał zwrócić się o pomoc do pewnego osieroconego chłopca… Od tej pory świat będzie ich znał jako Dynamiczny Duet. Oto historia Batmana i Robina!

„Batman: Mroczne zwycięstwo” jest oszałamiającą historią kryminalną stworzoną przez laureatów Nagrody Eisnera: Jepha Loeba i Tima Sale’a („Superman na wszystkie pory roku”, „Batman: Długie Halloween”). Niniejsze wydanie zostało wzbogacone o wstęp Davida S. Goyera, scenarzysty filmu „Mroczny Rycerz powstaje”.

Kaliane Bradley „Ministerstwo czasu” | Opis wydawcy: Wyobraź sobie, że trafiasz do grona wybranych i dostajesz drugie życie w innej epoce. Witamy w ministerstwie czasu!

Brytyjski rząd uruchamia eksperymentalny program, który polega na sprowadzaniu ludzi z przeszłości – ekspatów. Ich opiekunami i przewodnikami po współczesności są specjalni urzędnicy nazywani pomostami. Oficjalny cel: sprawdzenie, jak podróże w czasie wpływają na ludzkie ciało i bieg historii. Nieoficjalnie: coś jest na rzeczy, ale co?

Jeden z ekspatów to 1847, czyli komandor porucznik Graham Gore, który zmarł podczas wyprawy arktycznej w XIX wieku, a teraz musi odnaleźć się w nowoczesnym świecie. Jego pomostem jest trzydziestokilkuletnia i (o zgrozo!) niezamężna kobieta. Dla niej praca w ministerstwie to szansa, on jest zdeterminowany, aby wrosnąć w nowe otoczenie. Co może pójść nie tak?

Ta powieść to fascynująca i niebezpieczna wizja alternatywnej rzeczywistości, szalony romans, który nigdy nie miał prawa się wydarzyć, ale też próba krytycznego spojrzenia na historię bez jej wybielania.

Pawel Szarlota „Jonka, Jonek i Kleks. Wydanie jubileuszowe tom 2” | Opis wydawcy: Przygody Jonki, Jonka i Kleksa to klasyka polskiego komiksu dziecięcego autorstwa Szarloty Pawel. Wesołe, pełne fantazji i groteski historyjki ukazywały się od lat 70. do 90. XX wieku na łamach popularnego pisma „Świat Młodych”, a także w wydaniach albumowych. Jonka i Jonek, wychowywani wśród peerelowskich bloków, dzięki Kleksowi odrywają się od codziennej rutyny i wkraczają do krainy fantazji i marzeń. Przypominamy czytelnikom sympatycznych bohaterów i ich świat, którego granice wyznacza tylko wyobraźnia.

Wydanie Jubileuszowe ukazujące się z okazji 50-lecia serii zbiera niechronologicznie w trzech tomach komiksy z przygodami Jonki, Jonka i Kleksa, rozpoczynając od pierwszej czarno-białej jeszcze historii opublikowanej w „Świecie Młodych” w 1974 roku. Część z tych komiksów nie była wznawiana w ostatnich trzydziestu latach. Każdy tom wzbogacają liczne dodatki z Kleksem: plany lekcji, kalendarze, alternatywne plansze, ilustracje, a także teksty pełne wspomnień i ciekawostek.

Tom drugi kolekcji zawiera m.in.: „Smocze jajo”, „Odwiedziny smoka”, „Złoto Alaski” oraz „Z Kleksem na przełaj przez bajki”. Komiksy poprzedza wstęp Tomasza Kołodziejczaka, pisarza, publicysty, wydawcy, który przez dwadzieścia pięć lat kierował działem komiksowym wydawnictwa Egmont, album zamyka posłowie Macieja Jasińskiego o odniesieniach do PRL-owskiej rzeczywistości w twórczości Szarloty Pawel.

S.J. Bennett „Śmierć w diamentach” | Opis wydawcy: Jak królowa Elżbieta II odkryła swoją smykałkę do rozwiązywania spraw kryminalnych… Rok 1957. Młoda kobieta zostaje znaleziona martwa w domu położonym milę od pałacu Buckingham. Ofiara ubrana jest jedynie w jedwabną bieliznę i diamentową tiarę. Nieopodal zostaje znaleziony starszy mężczyzna, który ma oko przebite długim ostrym narzędziem.

Kiedy ktoś jej bliski zostaje wplątany w sprawę, młoda królowa Elżbieta II nie ma wyjścia i potajemnie bierze śledztwo w swoje ręce. Wie jednak, że nie może stawić czoła temu wyzwaniu sama. Potrzebuje wsparcia kogoś sprytnego, dyskretnego i lojalnego, kogoś, komu może zaufać. Wtedy nawiązuje współpracę z Joan McGraw, byłą łamaczką kodów z Bletchley Park. To może być początek długiej przygody kryminalnej… Królewsko błyskotliwa czwarta książka z serii „Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo”!

Hergé „Przygody Tintina – tom 6” | Opis wydawcy: Tintin, młody reporter brukselskiej gazety i detektyw amator, zwiedza świat wraz ze swoim pieskiem Milusiem. W trakcie podróży spotykają wiele intrygujących postaci i rozwiązują liczne zagadki. Te pełne emocji oraz humoru historie pozwolą czytelnikom przeżyć niezapomniane przygody. Oto szósty tom kolekcji składającej się z sześciu zbiorczych wydań w twardych oprawach. Zawiera on albumy: „Tintin w Tybecie” (1960), „Klejnoty Bianki Castafiore” (1963), „Lot 714 do Sydney” (1968), „Tintin i Picarosi” (1976) oraz „Tintin i Alph-Art” (1986).

Wakacje Tintina w górskim kurorcie przerywa straszna wiadomość: okazuje się, że jeden z jego dawnych towarzyszy znajdował się na pokładzie samolotu, który rozbił się w Himalajach! Młody reporter, głęboko przekonany, że jego przyjaciel przeżył, rusza mu na ratunek. W tym celu będzie musiał nie tylko pokonać strome szczyty, zdradliwe przepaści i potworne zamiecie, lecz także stawić czoło tajemniczemu człowiekowi śniegu! W następnej opowieści odpoczynek naszych bohaterów w zamku Księżymłyn zakłóca Bianka Castafiore, która postanawia uszczęśliwić ich swoimi odwiedzinami. W trop za diwą przybywają jednak kłopoty: wścibscy dziennikarze śledzą ją krok w krok, szukając sensacji, a drogocenne klejnoty śpiewaczki mogłyby skusić niejednego złodzieja. Aby przywrócić spokój w Księżymłynie, Tintin będzie musiał odnaleźć właściwą drogę pośród mnóstwa fałszywych śladów.

Kolejna historia rozpoczyna się na lotnisku w Dżakarcie, gdzie Tintin, kapitan Baryłka i profesor Lakmus poznają ekscentrycznego miliardera Laszla Carreidasa. Bogacz zaprasza ich do swojego prywatnego samolotu, ale luksusowy lot zmienia się w koszmar wskutek przymusowego lądowania na odludnej wysepce. Okazuje się, że majątek Carreidasa to łakomy kąsek dla amatorów cudzej własności… ale nie jest to największa niespodzianka, jaką kryje tajemnicza wyspa! W czwartej opowieści Tintin i jego kompani zostają uwikłani w kolejny epizod niekończącej się walki o władzę w południowoamerykańskim kraju San Teodoros. Aby uratować przyjaciół uwięzionych przez dyktatora Tapiokę, zmuszeni są dołączyć do swojego starego znajomego, generała Alcazara, i jego partyzantów zwanych Los Picaros. Czy uda im się obalić tyrana? I czy klucz do zwycięstwa Picarosów może znajdować się w kieszeni płaszcza profesora Lakmusa?

Ostatnia historia o Tintinie, „Tintin i Alph-Art”, istnieje wyłącznie w formie nieukończonych szkiców. Młody detektyw rzuca się w niej w wir kolejnego śledztwa i trafia na trop niebezpiecznej szajki działającej w świecie sztuki nowoczesnej. Pracę Hergégo nad tym albumem przerwała jego śmierć, a zgodnie z życzeniem autora nikt nie przejął po nim jego słynnej serii. Nie wiemy więc, jak tym razem Tintin wykaraskał się z tarapatów… co oznacza, że każdy z nas może wymyślić własne zakończenie tej historii.

Seria „Przygody Tintina” weszła już na stałe do kanonu klasyki światowego komiksu. Autorem cyklu jest belgijski artysta Georges Remi ukrywający się pod pseudonimem Hergé. Komiksy zaczęły się ukazywać w 1929 roku i od początku cieszą się uznaniem czytelników, o czym świadczy fakt, że wydrukowano ponad 200 milionów egzemplarzy w ponad 90 językach, a Steven Spielberg wyprodukował na ich podstawie film. Hergé zaliczany jest do najpopularniejszych twórców XX wieku, a „Przygody Tintina” uznawane są za fundamentalne dzieło dla rozwoju komiksu, gdyż autor wprowadził technikę rysowniczą zwaną ligne claire, czyli „czystą linią”, którą naśladowali później liczni twórcy komiksu, zwłaszcza franko-belgijskiego.

Mieczysław Gorzka „Wilczyca” | Opis wydawcy: Komisarz Laura Wilk czuje się bezsilna wobec działań bezwzględnego zabójcy znanego jako Poltergeist. Niespodziewanie otrzymuje wsparcie od młodszego aspiranta Dominika Bielczyka specjalizującego się w ściganiu seryjnych morderców. Ich współpraca nie układa się jednak pomyślnie, a dzielący ich mur braku zaufania i głęboko skrywanych tajemnic z dnia na dzień staje się coraz grubszy. W międzyczasie zabójca uderza bezpośrednio w Laurę Wilk, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Aby zrozumieć przyczyny swoich problemów psychicznych, Ariel Lesiecki postanawia powrócić do czasów dzieciństwa spędzonego we wsi Wątlica. Z przerażeniem odkrywa prawdę i po raz kolejny musi walczyć o życie, mając za przeciwnika bezwzględnego mordercę.

Wciągnięci w trudny do przewidzenia wir wydarzeń, Lesiecki i Wilk trafią do miejsca, gdzie narodził się Poltergeist. A on już na nich czeka…

Ałbena Grabowska „Nóż w sercu. Sprawa chirurga” | Opis wydawcy: Dwójka błyskotliwych detektywów, meandry zbrodni i medyczne zagadki. Policjant po przejściach Franciszek Stawicki i ambitna aspirant Maja Kwiatkowska prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa. Podejrzanym jest znany chirurg, a tropem prowadzącym do ofiary – sekrety jego córki. Policjanci stają przed pytaniem, dlaczego ceniony i otoczony szacunkiem lekarz miałby pchnąć nożem dilera narkotyków.

Sprawa okazuje się coraz bardziej zagmatwana, śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, a przeszłość podejrzanego okazuje się pełna tajemnic. Dodatkowo wszystko komplikuje aresztowanie… jednego z detektywów.

Jaką rolę w dochodzeniu odegra Weronika, prawniczka, której Stawicki uratował kiedyś życie? Czy śledczym pomoże emerytowany sędzia, dawny mentor komisarza? Czy dwójka atrakcyjnych singli – Maja i Franciszek – nie przekroczy granic profesjonalizmu? Największą tajemnicę skrywa jednak nóż wyjęty z serca ofiary…

Beata Guczalska „Konrad Swinarski. Biografia ukryta” | Opis wydawcy: Długo wyczekiwana biografia jednego z najwybitniejszych twórców teatru XX wieku. Człowiek mit. Nadwrażliwiec i outsider. Wizjoner cierpiący na chroniczny brak zrozumienia. Geniusz teatru. Ubóstwiany i nienawidzony. Do jakiego stopnia potrafił wyreżyserować własny los?

Beata Guczalska zderza wciąż żywą legendę Konrada Swinarskiego (1929 –1975) z rzeczywistością. Wykopuje nieznane fakty, rozmawia ze świadkami jego życia. Nie boi się drażliwych tematów, zrzuca swojego bohatera z cokołu. Zadaje pytania o jego „niemieckość”, volklistę i Hitlerjugend. Bada powiązania z komunistyczną władzą. Jej śledztwo rzuca także nowe światło na tragiczną śmierć reżysera. Nie buduje pomnika. Unika sensacji. Ocenę zostawia czytającym.

Patrycja Volny „Niewygodna” | Opis wydawcy: Odważna, przejmująca i piękna opowieść o wyzwoleniu z przemocy. Jest dzieckiem, dziewczyną, kobietą. Córką twórcy, którego nazwisko zna w kraju każdy. O dorastaniu w cieniu przemocowego, uzależnionego od alkoholu ojca i trudnych rodzinnych doświadczeniach mówić nie może. Jest Niewygodna.

Patrycja Volny w autobiograficznej prozie przełamuje tabu nie tylko jako kobieta wychodząca z roli „córki Jacka Kaczmarskiego”. Jej historia to opowieść o poczuciu braku bezpieczeństwa, którego fundamentem powinna być rodzina. O mechanizmach, które powodują, że ukrywamy prawdę o tym, o czym należy mówić głośno. O relacjach z mężczyznami, które nierzadko przynosiły powtórzenie patriarchalnego wzorca znanego z dzieciństwa. O popełnianiu błędów i ich naprawianiu. O próbie bycia sobą w kontekście artystycznej kariery i budowaniu siebie od nowa. O byciu wolną.

Alex W. Inker „Robota jak każda inna” | Opis wydawcy: Alabama, koniec lat 20. XX wieku. Roscoe T. Martin fascynuje się elektrycznością, która powoli upowszechnia się w kolejnych stanach. Roscoe całkowicie się jej poświęca, przekuwa ją nawet w zawód. Z którego musi zrezygnować, kiedy jego żona, Maria, dziedziczy rodzinną farmę. Ziemia nie jest dość urodzajna, więc przychodzą chude lata. Aby uniknąć bankructwa Roscoe postanawia nielegalnie podpiąć się do sieci Alabama Power. Pomysł świetnie się sprawdza, do momentu, kiedy przez jego machlojkę ginie pracownik Alabama Power.

Cela więzienna, rozkład małżeństwa, jałowa ziemia… „Robota jak każda inna” to pełna humanizmu opowieść doskonale rezonująca z obecnym klimatem społeczno-ekonomicznym. Komiks ten jest adaptacją powieści Virginii Reeves.

Andrzej Sapkowski „Wiedźmin. Rozdroże kruków” | Opis wydawcy: Tym razem arcymistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat Geralta, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu i musi sprostać licznym wyzwaniom. Uzbrojony w dwa runiczne miecze, zwalcza potwory, ratuje niewinne dziewice i pomaga nieszczęśliwym kochankom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów. Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań – młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością. Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi