25 czerwca-1 lipca 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

27 czerwca 2018


W tym tygodniu najaktywniejsi są wydawcy komiksów, co nie znaczy, że na półkach księgarń nie znajdziemy również ciekawych nowości książkowych. Zapraszamy na przegląd najważniejszych tytułów, które ukażą się w dniach od 25 czerwca do 1 lipca.

Opis wydawcy: W świecie Bukowskiego nie raczymy się smakowitą czekoladą, nie ma tu bezpiecznych banków, pociągów, które przyjeżdżają na czas. Nie, on celebruje okropną, surową, piękną w swej nagości prawdę: kwiaty zła. I chce tę prawdę pokazać bez ozdóbek, bez udziwnień. Bukowski oświadcza, że bardziej podziwia hydraulików od pisarzy. Ich ważna praca polega na pilnowaniu, żeby gówno płynęło, ale, w przeciwieństwie do pisarzy, nikomu go nie wciskają?

Zawarte w niniejszej książce wywiady dokumentują długą drogę Charlesa Bukowskiego do światowego uznania, poczynając od 1963 roku, gdy rozmawiał z dziennikarzem z „Literary Times” z Chicago w swym jednopokojowym mieszkaniu w Hollywood, a kończąc nad basenem w San Pedro, gdzie w sierpniu 1993 roku, zaledwie siedem miesięcy przed swoją śmiercią w wieku 73 lat, odpowiadał na pytania niemieckiego reportera. Te rozmowy, spisane przez amerykańskich, brytyjskich, włoskich, niemieckich i francuskich dziennikarzy, zapewnią Wam wielką dawkę Charlesa Bukowskiego. Przeczytacie w nich zapewne więcej, niż byście się spodziewali dowiedzieć o jakimkolwiek pisarzu.

Tematy poruszane tutaj przez Bukowskiego to między innymi: muzyka klasyczna, samotność, picie, podziwiani autorzy, trudna młodość, pisarskie rytuały, inspiracja, szaleństwo, kobiety, seks, miłość i wyścigi konne.

Opis wydawcy: Mity powstają dopóki istnieją ludzie, którzy chcą ich słuchać. Współcześni aojdzi nadal snują opowieści o początkach naszego świata, a do ich grona w wielkim stylu dołączają Olga Tokarczuk i Daniel Chmielewski, przypominając nam historię sumeryjskiej bogini uwięzionej w krainie zmarłych. Opowieść, którą czytelnicy i czytelniczki mogą znać z powieści Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata”, zyskała nową wersję!

Niedaleka przyszłość. Nina Szubur rusza na ratunek swojej ukochanej, uwięzionej w podziemiach miasta Uruk, Inanny. W ciągu kilku dni świat, który znała Nina, okaże się misternie utkaną siecią kłamstw i zależności, a od jej działań zależeć będzie życie nie tylko Inanny, ale i wszystkich mieszkańców Uruk.

Daniel Chmielewski, autor m.in. „Zapętlenia” i „Podglądu” (do scenariusza Marcina Podolca) podjął się niezwykle ambitnego zadania. Podróż korytarzami, windami, przez komnaty i ogrody podziemnego świata to wielka opowieść o poszukiwaniu sensu istnienia, w której spotykają się światy rodem z wizji Ballarda i starożytnego mitu. „Ja, Nina Szubur” jest dziełem zaskakującym odwagą wizji i wspaniałą opowieścią o nas samych.

Opis wydawcy: Najbardziej przerażająca książka o wampirach w ostatniej dekadzie i zwieńczenie trylogii Guillerma del Tora i Chucka Hogana zapoczątkowanej powieścią „Wirus”.

Nastał nowy początek. Kiedy miejsce pochodzenia ostatniego z Pradawnych zostało zniszczone, stare wampiry przestały istnieć, podobnie jak dawny porządek świata. Stany Zjednoczone pogrążone są w kompletnym chaosie. Na Ziemi przez większość dnia panuje ciemność. Na ulicach próżno szukać zdrowych ludzi ? wampiry pod przewodnictwem Mistrza stworzyły własny reżim, którego rządy diametralnie różnią się od wszystkiego, co człowiek znał do momentu uaktywnienia się śmiertelnego wirusa. Ludzie zamykani są w obozach koncentracyjnych wzorowanych na tych nazistowskich z II wojny światowej i sprowadzeni do roli bydła rzeźnego i dawców krwi.

Grupka ocalałych ? epidemiolog Ephraim Goodweather, lekarka Nora Martinez, szczurołap Wasilij Fet wraz z kilkoma towarzyszami, starają się ocalić świat. Wiedzą, czego pragnie władca wampirów. Znają jego zamiary. Znają też jego potężną moc. A także sojuszników spośród garstki nieprzemienionych w strzygi ludzi. Dysponując zawierającą tajemnicę pochodzenia Mistrza księgą „Occido Lumen”, bohaterowie dążą do unicestwienia potwora i do przywrócenia ładu na Ziemi. Eph Goodweather ma dodatkowy motyw ? musi uratować syna, którego Mistrz nie przemienił jeszcze w strzygę. Cel jest ambitny, szanse niewielkie, a potęga Mistrza coraz większa.

Opis wydawcy: Peter Ackroyd odsłania tajemną historię Londynu w całym jej zróżnicowaniu, ze wszystkimi wabikami, ale także niebezpieczeństwami i okrucieństwami. W „Londynie. Mieście queer” Ackroyd spogląda na Londyn z zupełnie nowego punktu widzenia: dziejów i doświadczeń populacji gejowskiej.

Za rzymskich czasów Londinium pełne było lupanarów („wilczych jam”, czyli publicznych domów rozkoszy), fornice (burdeli) oraz thermae (łaźni). Potem nastał cesarz Konstantyn oraz jego biskupi, mnisi i misjonarze. Tak rozpoczął się nieprzerwany ciąg akceptacji i zakazów.

Ackroyd prowadzi nas w odmęty tajemnych dziejów Londynu, pokazuje i rozszalałych Normanów i szaleństwo egzekucji za sodomię w początkach XIX wieku. Wiedzie nas przez bary kawowe Soho z lat sześćdziesiątych XX wieku, opowiada o Gay Liberation, muzyce disco i zgrozie AIDS, aż po czasy współczesnych parad równości.

Opis wydawcy: Najnowsza książka Shauna Tana to historia cykady, pracownika biurowego, którego nikt nie ceni. Cykada pracuje w biurowcu, dzień w dzień sumiennie wykonując nudne i powtarzalne czynności. „Cykada pracuje w wysoki budynek. Wprowadza dane. Siedemnaście roków. Bez chorobowe. Bez pomyłka. Tok, tok, tok!” Nie ma jednak co liczyć na wdzięczność szefostwa, a współpracownicy go prześladują. Aż pewnego dnia cykada udaje się na dach wysokiego budynku, gdzie wydarzy się coś niezwykłego…

Opis wydawcy: Nagradzany na świecie komiks „Piękna ciemność” to niepokojąca i olśniewająca niebajka o tym, że zło potrafi przyjmować najbardziej niepozorne formy. Świat i bohaterowie tej opowieści ? mogący kojarzyć się z „Alicją w krainie czarów” lub „Pożyczalskimi” ? tylko na pierwszy rzut oka wydają się mili, przyjaźni i ładni. Łatwo dać im się zwieść. Słodziutkie twarzyczki malutkich istot zaludniających las są jednak tylko maskami, pod którymi kryje się małostkowość, chciwość i zawiść. „Piękna ciemność” to wstrząsające spojrzenie na to, co czai się za rutynową i nic nieznaczącą uprzejmością cywilizowanych społeczeństw.

Opis wydawcy: „Spodouści” to komiks o najsłynniejszych polskich gangsterach, którzy po śmierci zbierają się w starej knajpie, by jeszcze raz opowiedzieć o swoim życiu. To oni rządzili kiedyś polskimi miastami, ale teraz, po śmierci, gdy nie muszą już obawiać się konsekwencji swoich słów, w końcu pozwalają sobie na szczerość. Poznajemy więc ich marzenia, niezrealizowane plany, słuchamy opowieści o często zmarnowanym życiu. A wszystko to w żarówiastych kolorach z lat 90.

Cały komiks, utrzymany w stylu dramatycznych monologów, nawiązuje do jednej z najważniejszych książek literatury amerykańskiej XX wieku ? „Umarłych ze Spoon River” Edgara Lee Mastersa.

Opis wydawcy: Przepięknie narysowana powieść graficzna o Helenie, zwyczajnej jedenastolatce, której wciąż dokuczają rówieśniczki ze szkoły. Ucieczką od nieprzyjemnej codzienności jest dla Heleny świat powieści „Jane Eyre” Charlotte Brontë. Jej bohaterka jest dla dziewczyny zarówno pokrewną duszą, jak i wzorem. To postać jednocześnie delikatna i pełna siły. Jej cech charakteru potrzebuje Helena, by przetrwać szkolne upokorzenia, dać sobie radę z dojrzewającym i nabierającym kobiecych kształtów ciałem, a w końcu z przytłaczającym poczuciem samotności i niezaspokojoną potrzebą akceptacji.

Scenarzystka Fanny Britt i rysowniczka Isabelle Arsenault w niebanalny sposób opowiadają o powszechnym problemie. Ich historia jest emocjonalnie wiarygodna, psychologicznie skomplikowana, a także olśniewająca graficznie. Niezwykle ważny temat, jak i mistrzowskie wykonanie sprawiły, że „Jane, lis i ja” była wielokrotnie nagradzana, trafiła też na listy rekomendowanych książek dla młodzieży w wielu amerykańskich bibliotekach.

Opis wydawcy: Marlene Adamski z nieznanych powodów skacze z balkonu swojego domu. Uchodzi z upadku z życiem, lecz od tej pory nie mówi. Ani słowa. Psychoterapeutka Ina Bertholdy nie potrafi wyjaśnić zachowania sześćdziesięciodwuletniej żony piekarza. Ponieważ sprawa nie daje jej spokoju, jedzie do meklemburskiej wioski Prerow, by odwiedzić pacjentkę. Wydaje się, że Marlene jest otoczona troskliwą opieką, lecz postawa jej męża wprawia Inę w zdumienie. Mężczyzna nawet na chwilę nie zostawia żony sam na sam z psychoterapeutką. Robi wszystko, by uniemożliwić kobietom rozmowę.

Czternaście miesięcy wcześniej w kuchni Adamskich zbiera się przy stole osobliwe towarzystwo. Zgromadzeni planują coś potwornego?

Opis: Czas na finał epickiej space opery Marcina Podlewskiego, odzwierciedlającej z niezwykłą dbałością kształt i sektory Drogi Mlecznej, zniszczonej przez serię potwornych wojen z Obcymi i Maszynami.

Oto Wypalona Galaktyka ? Droga Mleczna, która tysiące lat temu została spustoszona przez serię potwornych wojen. Oto kosmos, w którym ludzie zamieszkują resztkę ocalałych z pożogi układów ? gdzie nieliczne, inteligentne Maszyny budzą trwogę, a wygnani poza Granicę Galaktyczną Obcy znani są już tylko z legend. Oto wszechświat Głębi ? zagadkowej, wpędzającej w szaleństwo nibyprzestrzeni. Wypaloną Galaktyką wstrząsa nowy kosmiczny konflikt, jakiego nie widziano od tysięcy lat. Linia frontu przesuwa się w głąb Systemów Wewnętrznych. Na tym tle śledzimy losy załogi skokowca „Wstążka”.

W ostatnim tomie Blady Król powrócił, by siać śmierć i zniszczenie. Floty pozbawione galaktycznej sieci tracą ze sobą kontakt. Wydaje się, że mogą tylko bezradnie patrzeć na spustoszenie, jakie sieje we wszechświecie Blady Zastęp. Załoga Wstążki podejmuje rozpaczliwą próbę odzyskania części uprowadzonych statków. Resztki ludzkiej floty stają do straceńczej walki z siłami, dla których są tylko marnym pyłem. Wszystkie decyzje nieuchronnie prowadzą do ostatecznej bitwy, po której nie będzie już następnej szansy. Jeśli przegramy ? pozostanie już tylko zimna pustka. I cisza.

Opis wydawcy: Pierwszy tom monumentalnej sagi poświęconej wikingom! Wyspy Brytyjskie, podzielone na liczne królestwa Anglów, Sasów, Piktów i Irlandczyków, stanowiły łakomy kąsek dla wikingów szukających żyznej ziemi pod uprawy i bogatych klasztorów do złupienia. Z czasem jednak, gdy stare pogańskie wierzenia stopniowo ustępowały miejsca chrześcijaństwu, rozpoczął się zmierzch panowania Ludzi Północy nad Anglią, Szkocją i Irlandią. W kilku opowieściach autorzy komiksu ukazują różne oblicza wojen Normanów z mieszkańcami Wysp: pewien chłopiec jest świadkiem historycznego najazdu, od którego zaczął się okres wikiński; dorosły wojownik po wielu latach wraca na Orkady, by odzyskać należne mu po przodkach bogactwa; trzy skandynawskie kobiety odpierają kolejne ataki anglosaskich napastników; doświadczony łowca przestępców podąża po bezdrożach Irlandii tropem krwawego zabójcy; dziewczyna z wysokiego rodu musi stanąć na czele zbrojnego oddziału…

Głównym autorem cyklu jest scenarzysta Brian Wood („DMZ”, „Rebels”, „The Massive”), a za rysunki są odpowiedzialni liczni graficy, w tym tak uznani jak Davide Gianfelice („Daredevil Reborn”) i Ryan Kelly („Lucyfer”).

Opis wydawcy: Pierwszy tom zbiorczego wydania kolejnej serii o słynnym bohaterze komiksowej fantasy ? Lanfeuście! Lanfeust z niezdarnego pomocnika kowala stał się najpotężniejszym człowiekiem w świecie Troy i od tej pory dysponuje nieograniczoną mocą. Razem z trollem Hebiusem dostają szansę przeżycia czegoś, o czym nawet nie śnili. Na pokładzie statku kosmicznego z odległej planety przybywa agentka i proponuje im zwiedzenie całego wszechświata. Bohaterowie wyruszają w poszukiwaniu niezwykłej przygody, a wraz z nimi ? C?ixi, narzeczona Lanfeusta, i? niebezpieczny Thanos. Opuszczają Troy i odkrywają, że w odległych światach przeznaczony jest im los herosów mogących decydować o przyszłości całej galaktyki. Na swojej drodze spotykają straszliwe bestie z odległych zakątków kosmosu, ale także istoty szlachetne, choć niezbyt urodziwe. Lanfeust pozna również pewną tajemnicę sprzed tysiącleci…

W pierwszym albumie zbiorczym „Lanfeusta w Kosmosie” znalazły się 4 tomy: „Ich… Czworo”, „Wieże Meirrionu”, „Piaski Abraxaru”, „Wysysacze Światów”. Wszystkie serie rozgrywające się w świecie Troy (m.in. „Trolle z Troy”, „Zdobywcy Troy”) wymyślił słynny francuski scenarzysta Christophe Arleston. Autorem rysunków do „Lanfeusta w kosmosie” jest Didier Tarquin, twórca ilustracji także do innych opowieści o tym samym bohaterze: „Lanfeust z Troy” i „Odyseja Lanfeusta”.

Opis wydawcy: Drugi tom cyberpunkowej, transhumanistycznej serii autorstwa Warrena Ellisa z rysunkami Daricka Robertsona. Akcja dzieje się Mieście przyszłości. Główny bohater, Pająk Jeruzalem, niegdyś słynny dziennikarz, wraca po kilku latach spędzonych na dobrowolnym wygnaniu w górach, by wywiązać się z umowy ze swoim wydawcą. Trafia do świata, z którego wygnały go „choroba, nienawiść i śmierć Prawdy”, by jeszcze raz spróbować opisać rzeczywistość w stylu gonzo będącym połączeniem relacji z wydarzeń z osobistymi, swobodnymi przemyśleniami autora. Pająk zaczyna boleśnie odczuwać presję wynikającą z faktu, że znów stał się sławny. Jest coraz bardziej rozgoryczony. Miota się pomiędzy napadami depresji a narkotycznymi wizjami. Wie, że musi znaleźć sposób na opisanie najważniejszego tematu roku, nadchodzących wyborów prezydenckich. Uzbrojony jedynie w swój intelekt i czarne poczucie humoru, rozpoczyna swoistą grę z otaczającym go zewsząd politycznym układem. Szuka sposobu, żeby przebić się przez propagandę i zbliżyć do prawdy. Czy jednak opinia publiczna zechce docenić te wysiłki?

Warren Ellis jest brytyjskim scenarzystą komiksowym i pisarzem, znanym w Polsce z takich serii jak „Moon Knight”, „Thunderbolts”, „The Authority” oraz komiksu „Avengers ? Wojna bez końca”.

Opis wydawcy: Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach.

Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych ? to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: „jesteśmy tylko trybikami”.

Zbiór reportaży „Urobieni” ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.

Opis wydawcy: Sześciu dżentelmenów i jeden cel ? zniszczenie machiny wojennej Hitlera. Wiosną 1939 roku powołano w Londynie do życia ściśle tajną organizację: jej celem było knucie, mające doprowadzić do zniszczenia machiny wojennej Hitlera za pomocą spektakularnych aktów sabotażu. Działania partyzanckie, które potem prowadzono były równie wyjątkowe, jak sześciu mężczyzn, którzy nimi kierowali. Churchill wybrał ich, bo byli wściekle pomysłowi i nie mieli w sobie nic z dżentelmenów. Jeden z nich, Cecil Clarke, niepospolity inżynier, pracował w latach trzydziestych XX wieku nad konstrukcją futurystycznych przyczep kampingowych. Teraz jego talent został zaprzęgnięty do mniej szlachetnego zadania: miał zbudować brudną bombę do zamachu na ulubieńca Hitlera, Reinharda Heydricha. Kolejnym członkiem tej grupy był William Fairbairn, zażywny emeryt, a jednocześnie światowy ekspert w dziedzinie skrytobójstwa. Miał szkolić partyzantów zrzucanych na spadochronach za linią wroga.

Ta szóstka, dowodzona przez znanego z wytworności Szkota, Colina Gubbinsa, tworzyła tajną wewnętrzną komórkę, która zaplanowała najzuchwalsze akty sabotażu w czasie drugiej wojny światowej. Winston Churchill nazywał ją swoim Ministerstwem Niedżentelmeńskich Działań Wojennych. Jego sześciu „ministrów”, wspomaganych przez grupę niesamowitych kobiet, wykazało się taką skutecznością, że udało się im zmienić przebieg wojny.

Historia przedstawiona w „Ministerstwie Nie­dżen­tel­meń­skich Działań Wojennych” z typową dla Gilesa Miltona werwą i okiem do szczegółów, bazuje na gruntownych badaniach i nieznanych do tej pory materiałach archiwalnych. Wciągająca i barwna opowieść o brawurowych czynach i przygodzie jest także być może ostatnią zapełnioną białą kartą z dziejów drugiej wojny światowej.

Opis wydawcy: Trwa II Wojna Światowa, niemieckie wojska wdzierają się coraz głębiej na terytorium Związku Radzieckiego. Jedną z desperackich prób zatrzymania naporu Wermachtu jest wysłanie Nadii, młodej pani oficer, z misją powołania do wojska samej… Baby Jagi?! Ta jednak nie pali się do wyruszania na wojnę, więc zamiast niej na front rusza jej młoda uczennica – wiedźma Wasieńka. Jak pewnie łatwo się domyślić, nasz nietypowy duet bohaterek czeka naprawdę wiele przygód. W ich trakcie pomogą pewnym zombie znaleźć nowy cel w życiu; przekonają się, że wiedźmy walczą po obu stronach konfliktu oraz staną do walki ze… Śmiercią?

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi