25-31 marca 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

30 marca 2019


Świetne komiksy oraz intrygujące reportaże i biografie zdominowały premiery tego tygodnia, ale coś ciekawego znajdą również dla siebie miłośnicy literatury pięknej, kryminału i fantastyki. Zapraszamy na przegląd najlepszych nowości, które ukazały się w dniach od 25 do 31 marca.

Opis wydawcy: Fantastycznie ilustrowana księga baśniowych opowieści o wczesnej i zapomnianej historii świata. Nim nadeszły nasze czasy, na świecie kwitła inna, dziś już zapomniana cywilizacja. Mieszkańcy Wczesnej Ziemi byli całkiem do nas podobni: ciekawscy, uczuciowi, zabawni, ambitni i delikatni.

Spisane i zilustrowane przez Isabel Greenberg historie składają się na porywającą opowieść o licznych przygodach pewnego młodzieńca, który opuszcza swój dom na Biegunie Północnym, by powiosłować na Biegun Południowy i spotkać najprawdziwszą miłość. Pech w tym, że kapryśne i zdumiewające pole magnetyczne Wczesnej Ziemi sprawia, że chłopak nigdy nie będzie mógł dotknąć swej wybranki.

Książka ta zawiera wiele historii, krótszych i dłuższych, odnoszących się do takich zjawisk jak: bóstwa, monstra, obłąkani królowie, stare mądre wiedźmy, szamani i uzdrawiacze, bracia i siostry, zmagania, tajemnice, zła nauka i jeszcze gorsza geografia, oraz, jak już chyba wspomnieliśmy, najprawdziwsza miłość.

Opis wydawcy: Helena pracuje w sklepie z ubraniami. Pewnego dnia w jednej z przebieralni znajduje? noworodka. Postanawia go zatrzymać, ale utrzymuje to w tajemnicy przed wszystkimi, nawet przed swoim partnerem Antoinem, który dzieci mieć nie chce. Woli za to kupić Helenie psa. Ale Antoine też ma sekret ? romans ze swoją studentką Vicky. Ta z kolei obżera się, by utyć, co pozwoli jej ukryć niechcianą ciążę?

To punkt wyjścia do „Nieznajomego” Anny Sommer, obyczajowego dramatu pełnego skrywanych pragnień i emocji. Szwajcarska rysowniczka i pisarka w swoim najnowszym komiksie, który znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu Angouleme w 2018 roku, porusza tematy bliskie jej twórczości już od debiutanckich „Damskich dramatów”: międzyludzkie relacje, miłość, seks, zaufanie, kłamstwa, nieporozumienia. Wszystko to opisane i pokazane zostaje z kobiecej perspektywy, nie bez ostrego i frywolnego poczucia humoru.

Opis wydawcy: Właściwie wypalone cegły, jeśli uderzyć jedna o drugą, wydają dźwięczny ton i są wiśniowe, prawie bordo. Na cegłę mówiono: palcówka ? bo często, ten, kto ją robił, zostawiał w niej odciski palców. Na dom potrzeba pięćdziesiąt tysięcy wiśniowych palcówek. Buduje się dla innych. Nie tylko dla dzieci i wnuków, ale dla otoczenia. Dla miejsca. Żeby nie zepsuć przestrzeni, nawiązać z nią relację, wtopić się w krajobraz. Ale dom żyje, dopóki żyje w nim człowiek. „Kto zdążył, ten wyburzył” ? słyszy Dorota Brauntsch. Bo murowane domy chłopskie na ziemi pszczyńskiej z XIX i początków XX wieku wreszcie zostały uznane za zabytki, dowód kultury, a więc podlegają ochronie. Tylko że prawie wszystkie już zniknęły… I nadal znikają. To opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. I jeszcze o idealistach, którzy próbują ocalić przeszłość. Bo jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.

Opis wydawcy: Jedna z najpopularniejszych brytyjskich komedii literackich! Kiedy Reginald I. Perrin, pracownik Słonecznych Deserów, obudził się pewnego czwartkowego poranka, bynajmniej nie zamierzał nazwać swej teściowej hipopotamem. Lecz później wszystko uległo diametralnej zmianie.

Reggie poczuł, że musi zmienić swoje życie. Nie chciał, by ograniczało się do nudnej pracy i przewidywalnego małżeństwa. Przewraca więc swój świat do góry nogami. Czy to pozwoli mu odwrócić złą kartę? Brytyjski humor w najlepszym, starym stylu!

Opis wydawcy: To książka o wszystkim, co ważne w życiu: o miłości, poszukiwaniach, ambicjach i samotności. Bohaterowie pokazani są jak w kalejdoskopie: poznają się, mijają i poruszają w labiryncie życia, nie tracąc optymizmu i nadziei nawet wtedy, gdy zderzają się ze ścianą rzeczywistości.

„Czekaj, mrugaj” to misternie ułożona mozaika z ludzkich uczuć i relacji. Dekadę po pierwszym wydaniu powieść nadal zachowuje swoją uniwersalną aktualność.

Opis wydawcy: Gdy Franz Kafka zmarł, jego przyjaciel Max Brod odmówił wypełnienia ostatniej woli pisarza i nie spalił jego manuskryptów. Zamiast tego, w 1939 roku, w ostatnim momencie, uciekł z nimi do Palestyny i poświęcił resztę życia kanonizowaniu Kafki na najbardziej proroczego kronikarza XX wieku. Zdradzając przyjaciela Brod dwukrotnie uratował spuściznę Kafki ? najpierw od zniszczenia, a potem od zapomnienia. Ostatecznie zdrada ta doprowadziła do bitwy prawnej o dziedzictwo Kafki pomiędzy Niemcami (gdzie zginęła siostra Franza, a on sam poniósłby podobny los, gdyby tam pozostał), a Izraelem.

„Ostatni proces Kafki” to genialny portret dwóch przyjaciół ? intelektualistów. To także brawurowy opis ucieczki Broda przed Nazistami, barwny obraz relacji między wygnańcami z Europy w budzącym się do życia Tel Awiwie oraz pasjonująca relacja z kontrowersyjnego i gorąco komentowanego procesu między dwoma krajami, które mają obsesję na punkcie traum z przeszłości. Benjamin Balint stawia pytanie o to, kto jest właścicielem literackiej spuścizny: kraj pochodzenia i języka twórcy, czy kraj, w którym bije kulturowe i religijne źródło jego twórczości. I który naród może sobie rościć do niej prawo.

Opis wydawcy: Kryminał autorstwa dwóch kontrowersyjnych autorów: Artura Nowaka ? pisarza, publicysty, prawnika, i Mariusza Zielke, nazywanego polskim Stiegiem Larssonem. Wzięty adwokat Tomasz Mauer po wielu życiowych zakrętach przenosi się z rodziną do niewielkiego miasteczka, gdzie chciałby odnaleźć upragniony spokój i czas dla najbliższych. Okazuje się jednak, że prowincja nie jest wolna od układów, w które bohater bardzo szybko zostaje wplątany przez miejscowego potentata Szymurę. Życie Tomasza Mauera wkracza na nowe tory, kiedy dostaje zlecenie od fundacji ? ma się zająć sprawą Jania Wiśnika, pacjenta miejscowego szpitala psychiatrycznego. Kim jest ten człowiek? Co łączy go z Szymurą? Gdzieś czai się zło? A może wszyscy nosimy je w sobie?

Opis wydawcy: Największa rozrywka w średniowieczu? Oczywiście ? publiczna egzekucja! Miażdżenie, palenie, ćwiartowanie, topienie, gotowanie żywcem i nabijanie na pal. Średniowieczny mieszczanin byłby zawiedziony nowoczesnymi metodami wykonywania kary śmierci.

Ta książka to bezkompromisowe spojrzenie na historię egzekucji na przestrzeni wieków. W miarę jak poznajemy kolejne zabójcze techniki ? od działającej z szybkością błyskawicy gilotyny, po długie i powolne obdzieranie żywcem ze skóry ? jedno staje się pewne: uśmiercanie to od zawsze dynamicznie rozwijająca się branża! Zaczniemy od starożytnych widowisk w Koloseum, gdzie skazańców rozrywały na strzępy dzikie zwierzęta. Później przeniesiemy się do średniowiecza ? czasów czarownic i najbardziej wymyślnych tortur. Przyjrzymy się też misternej sztuce wieszania na szubienicach. Czeka nas również wizyta we Francji, ojczyźnie gilotyny. A w XX wieku? Krzesło elektryczne, komora gazowa oraz zastrzyk trucizny.

Jak długo obcięta przez kata głowa pozostaje świadoma? Czy można przeżyć własną egzekucję? Czy kat to dobry zawód? Ta pełna krwawych ilustracji, rozkosznie makabryczna książka to lektura nie dla ludzi o słabych nerwach i zdecydowanie tylko dla dorosłych.

Opis wydawcy: Donald Richie mieszkał w Tokio przez kilkadziesiąt lat, jednak znacznie bardziej od dynamicznie rozwijającej się stolicy fascynowała go tradycyjna Japonia, ta orientalna, prowincjonalna, antyzachodnia, kierująca się dawnymi wartościami. Takie miejsce, w którym czas biegnie wolniej, ludzie wstają ze słońcem, a ulice pustoszeją o zmroku, znalazł na wysepkach Morza Wewnętrznego. Odwiedził je w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Z zachwytem pisał potem o życiu ich mieszkańców, jedzeniu, kulturze ? i miłości. Obiektami jego zmysłowej fascynacji były nie tylko konkretne osoby płci obojga, ale japońska cielesność jako taka. Japonię, która stała się jego drugą ojczyzną, nazywa swoją kochanką. „Morze Wewnętrzne” to przepiękny portret miejsca, którego już nie ma.

Opis wydawcy: Pierwsza część opowieści o Johnie Constantinie autorstwa Briana Azzarello. Głównym bohaterem jest parający się magią Anglik, który wikła się w dziwne, niebezpieczne sytuacje, często związane ze zjawiskami paranormalnymi. Specyficzne podejście do rzeczywistości powoduje, że jego postać jest moralnie niejednoznaczna, a czasem wręcz odpychająca. Dla wyższego dobra posługuje się bowiem podstępem, oszustwem i manipulacją, a nawet? magią, co zraża do niego ludzi i powoduje, że dotychczasowi przyjaciele stają się jego wrogami.

Autorem tej dwuczęściowej serii jest Brian Azzarello, amerykański scenarzysta komiksowy znany m.in. z serii „100 naboi”, za którą otrzymał Nagrodę Eisnera oraz Harveya, a także albumu „Batman ? Rozbite miasto” czy serii „Loveless”. Rysunki stworzyli Richard Corben, Marcelo Frusin, Steve Dillon, Dave E. Taylor.

Opis wydawcy: Budzisz się rano, a twój świat został zniszczony! Usechł, uwiądł, zmarniał, stracił kolory, opustoszał! Jeszcze wczoraj był pełen przygód, szczęścia i emocji. Walczyłeś z potworami, ujeżdżałeś smoki, zasiadałeś na tronie, buszowałeś w świecie radości i imaginacji… Ale jeśli nazywasz się Góreck i jesteś kreaturą ze świata wyobraźni to na pewno nie pozwolisz na szarzyznę! Tym bardziej, że wraz z jej nastaniem zniknął twój jedyny przyjaciel. Historia przyjaźni wartej wszelkich poświęceń! Historia ze świata imaginacji, za nic mającej ograniczenia świata rzeczywistego! Historia przygód, które każdy nas chciał kiedyś przeżyć, a tylko niewielu było dane ich doświadczyć.

Kapitalnie uzdolniony i niebywale wrażliwy autor, Thiago Souto, stworzył swoje opus magnum. Ponad 200-stronicową opowieść z wątkami autobiograficznymi, gdzie strona po stronie każe nam się przedzierać przez labirynt wspomnień, rojeń, wyobrażeń. Czy wspomnienia kreatury są prawdą? Kim jest Nico ? chłopiec, dla którego ów Góreck rusza w nieznane? Souto, kreśląc swoją opowieść, nie ma litości dla czytelnika: jego wyobraźnia przebija sufit i szybuje, szybuje w przestworza. Masz w sobie tyle odwagi by ruszyć w ukrytą w labiryncie historię Nico i Górecka? Góreck, bo Thiago jest wielbicielem polskiej muzyki symfonicznej i tworząc komiks słuchał Mikołaja Góreckiego. Futrzasty smok? Bo tak jak właściciele Mandioki w młodości był wielbicielem „Niekończącej się opowieści”. Souto w swoim komiksie ukrył całe mnóstwo nawiązań zarówno do kultury wysokich lotów, jak i popkultury rodem z kreskówek dla dzieciaków. Jak to w labiryncie, musicie ich sami poszukać.

„Labirynt” jest pierwszym kolorowym komiksem w katalogu wydawnictwa Mandioca. „Długo czekaliśmy by przygotować dla Was coś naprawdę specjalnego, nie mamy jednak cienia wątpliwości, że właśnie ta opowieść zasługuje na szczególne wyróżnienie” ? mówi wydawca. Nagrodzony nagrodą środowiska komiksowego za debiut w 2015, uhonorowany przez wydawców komiksowych Premio Agostini w 2017 roku, Thiago Souto debiutuje w Polsce! Ci, których zachwyciło „Ye” niechaj wiedzą, że Thiago przejął nagrody i wyróżnienia właśnie po Guilherme Petrece. W pełni zasłużenie!

Opis wydawcy: Przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, pełna przygód i humoru historia o pierwszej przygodzie Kapitana Marvela. Kilkuletni Billy Batson jest sierotą, mieszka na ulicy, a jego jedynym przyjacielem jest bezdomny staruszek. Pewnego dnia chłopiec rusza tropem tajemniczego nieznajomego, który przypomina mu nieżyjącego ojca, i trafia do świata potężnych czarodziei, mówiących tygrysów, olbrzymich robotów i bezwzględnych złoczyńców. Jako mały chłopiec nigdy nie poradziłby sobie z takimi przeciwnościami, na szczęście poznaje magiczne słowo, po wypowiedzeniu którego przybiera postać potężnego bohatera ? Kapitana Marvela. Wkrótce też otrzyma misję ratowania świata!

Twórcą albumu jest Jeff Smith, jedna z największych gwiazd amerykańskiego rynku komiksowego. Światową sławę Smith zdobył autorską serią „Gnat”.

Opis wydawcy: To pierwsza na polskim rynku rzetelna biografia sensu stricto Józefa Czapskiego, napisana przez zafascynowanego nim Amerykanina. (W 2007 roku Zeszyty Literackie wydały „Portet Józefa Czapskiego” Wojciecha Karpińskiego.)

Józef Czapski ? żołnierz, postać publiczna, świadek historii, pamiętnikarz, pisarz i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty. W czasie Rewolucji był studentem w Petersburgu, w szalonych latach dwudziestych ? malarzem w Paryżu. Jako polski oficer rezerwy wróciwszy do ojczyzny walczył z Niemcami na początku II wojny światowej, przez Sowietów został wzięty do niewoli i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Potem nie wrócił do Polski, pracował w powojennym Paryżu, zdając relacje z tragicznego położenia swojego kraju niszczonego przez totalitarny ustrój. Wydane tuż po wojnie, choć mniej znane, wspomnienia Czapskiego z sowieckiego obozu „Na nieludzkiej ziemi”, wyprzedzają „Archipelag Gułag” Sołżenicyna o ćwierć wieku. Czapski narzucił sobie również ścisłą dyscyplinę jako malarz ? twórczość ta nadawała sens jego życiu i przez dziesięciolecia zajmował się nią codziennie.

Opis wydawcy: Czy dzieci sławnych Polaków są równie znane jak ich ojcowie? Pokoleniowe dziedziczenie talentów ? oto myśl przewodnia kolejnej książki Marka Boruckiego. Jest wiele takich rodzin, w których synowie czy córki odziedziczyły wyjątkowe uzdolnienia po swoich rodzicach, a nawet dziadkach.

Czasami sławny ojciec przyćmiewa swoją wielkością syna czy córkę, również wybitnych w pewnej dziedzinie, ale znanych tylko w gronie specjalistów. Poznanie ich może być ciekawym odkryciem dla Czytelnika. Bo któż wie, że córki Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry, Józefa Chełmońskiego to wybitne malarki. Malarzem był też najmłodszy syn Stanisława Moniuszki Jan Czesław.

Oczywiście, są też sytuacje odwrotne, kiedy dzieci zdominowały swoich sławnych rodziców. Trzeba tu wymienić choćby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofię i Hannę Nałkowskie, Mieczysławę Ćwiklińską, Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Kaczmarskiego. To tylko niektóre przykłady, autor przybliża historie 30 wybitnych polskich rodzin.

Opis wydawcy: Yejide pragnie dziecka. Od jej ślubu z Akinem minęły już cztery lata. Yejide próbowała wszystkiego. Odwiedzała lekarzy, znachorów i kapłanów, modliła się, odbywała posty i pielgrzymki. Przeżyła niejedno upokorzenie i niejedną chwilę złudnej nadziei. Ale wciąż liczy na cud. Ale krewni jej męża już w ten cud nie wierzą i naciskają, by Akin wziął sobie drugą żonę.

„Zostań ze mną” to rozgrywająca się na tle burzliwych lat 80. w Nigerii barwna i niezwykle poruszająca historia o kruchości uczuć, rozpadzie rodziny, żałobie i potędze macierzyństwa. I o desperackich próbach, jakie ludzie podejmują, by ocalić siebie i tych, których kochają, przed złamaniem serca.

To imponujący debiut. Opowiedziana zwodniczo prostym językiem historia małżeńskiego kryzysu w głęboko patriarchalnym, opresyjnym społeczeństwie. Ponadczasowa przypowieść o dumie i zdradzie, a zarazem na wskroś współczesny i głęboko poruszający portret pewnego nigeryjskiego małżeństwa. Oszałamiająca, wielka i wzruszająca książka, wpisująca się w tradycję reprezentowaną przez takich pisarzy jak Chinua Achebe i Chimamanda Ngozi Adichie. Ay??bámi Adébáy?? ma wyjątkowy dar opowiadania. Pisze o miłości, stracie i wybaczeniu nie tylko z niezwykłym wdziękiem, ale także z autentyczną mądrością.

Opis wydawcy: Verloc Nim przebywa na pustynnej planecie Ona (ji). Pomaga bratu odzyskać tajemniczą substancję, Aamę. Conrad organizuje wyprawę, aby odnaleźć osobę, która uwolniła ją w innej części planety. Dołącza do nich grupa naukowców z zapomnianej stacji badawczej. Przy pomocy robota-małpy Churchilla, Verloc i Conrad wyruszają w podróż, która przynosi spektakularne odkrycia i niepokojące spotkania.

Frederik Peeters, znany w Polsce z komiksu „Niebieskie pigułki”, przedstawia pięknie zrealizowaną i intrygującą wizję odległej przyszłości. W 2013 roku „Aama” otrzymała nagrodę dla najlepszej serii na Festiwalu Komiksu w Angoul?me. Wciągająca mieszanka egzystencjalizmu, tajemnicy i fantastyki.

Opis wydawcy: Dziewięćdziesiąt lat temu zauroczeni swoim morzem Polacy zamarzyli o kurorcie z prawdziwego zdarzenia. Stworzyli go w Jurcie, która od razu stała się ulubionym miejscem wakacyjnych pobytów ówczesnych elit. Można tu było spotkać Wojciecha Kossaka, zajeżdżającego przed dom lśniącym automobilem. Plażą przechadzał się prezydent Mościcki, a w luksusowych pensjonatach zatrzymywały największe gwiazdy z Bodo, Smosarską i Kiepurą na czele.

Krótka przedwojenna historia zakończyła się we wrześniu 1939 roku. Kiedy Juratę opuścili letnicy, ich miejsce zajęli Niemcy. Odpoczywali tu lotnicy Luftwaffe i młodzież z Hitlerjugend. Po wojnie władza ludowa usiłowała zmienić elitarny charakter kurortu na egalitarny. W najbardziej atrakcyjnych miejscach wzniesiono ośrodki FWP, wyburzano przedwojenne wille i wycinano sosny. Ale nawet pod nowymi rządami Jurata zachowała swój styl przechowywany we wspomnieniach i anegdotach. W XXI wieku w miejscu dawnej Juraty wyrasta nowa, ze szkła, betonu i stali. Historia toczy się dalej.

Anna Tomiak opowiada o nadmorskim kurorcie od jego początków w 1928 roku, przez okres PRL-u, w którym pojawiły się wczasy pracownicze, aż po powrót do elitarności w latach 90. i czasy współczesne.

Opis wydawcy: Zainspirowani magazynem „Heavy Metal” i filmami Johna Woo, Kevin Eastman i Simon Bisley prezentują mroczniejszą wersję Wojowniczych Żółwi Ninja. Spodziewajcie się krwawej jatki, mistrzowskich rysunków i nieustającego terkotu absurdalnie wielkich karabinów maszynowych. W użyciu będą też noże, miecze, granaty ręczne, nabijane gwoździami pałki i kij hokejowy. Kałabanga!

Opis wydawcy: Czworonożny futrzany balon, którego czule nazywamy Garfieldem, zawsze chce więcej. A daje z siebie, co może, żeby w tym solidnym tomie zrywać boki ze śmiechu. Czy tłucze Odiego gazetą, ciska w Jona ciastem, stosuje dietę „tyle kawy, ile tylko wypijesz”, czy przemyka do samolotu, Garfield zawsze dba o to, żeby jego nieszczęsny właściciel się nie nudził, a wygłodniali czytelnicy znaleźli powód do śmiechu.

Garfieldowy cykl Tłustych Kocik Trójpaków stanowi kolekcję komiksowych pasków zebranych w nowym, kolorowym wydaniu. Garfield zmieniał się trochę na przestrzeni lat, ale jedno pozostało niezmienne: jego gigantyczny apetyt na jedzenie i poczucie humoru. Czeka was dużo szaleńczej radości z nienasyconym kotem, ponieważ nigdy dosyć zabawy.

Opis wydawcy: Żenia Pietrowna wpadła na genialny pomysł i okradła bank. Sprytnie, bezpiecznie i bez ofiar. Niestety, obrobiła z pieniędzy niewłaściwych ludzi i teraz musi na jakiś czas zniknąć z miasta. Musi tak bardzo, że przyłączenie się do ekspedycji ruszającej do czarnobylskiej strefy zamkniętej staje się całkiem bezpieczniejszym wyjściem.

Budda i Tolik wędrują przez Zonę. Jako jedyni przeżyli masakrę brygady Zwornika i muszą szybko opracować nowy plan na najbliższą przyszłość. Pierwszy odruch, ruszać tam, gdzie są ludzie, wydaje się rozsądny. Wprawdzie spotkania z kolejnymi mutantami nie ułatwiają zadania, ale Zona znów była litościwa, udało się przeżyć. A nawet uratować i dostarczyć w bezpieczne miejsce przypadkowo znalezionego rannego.

Niestety jak wiadomo, żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary. Wizja względnego spokoju znika natychmiast, gdy ścieżki niepokornej Żeni i uduchowionego Buddy romantycznie przecinają się na pobojowisku urządzonym przez pseudogiganta.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi