24 marca-6 kwietnia 2025 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl
Przyszła wiosna, dni robią się dłuższe, czas zaopatrzyć się w nowe książki do czytania. Przedstawiamy wam najciekawsze propozycje wybrane spośród premier, które ukazały się w dniach od 24 marca do 6 kwietnia.
Sam Shepard „Prując przez raj” | Opis wydawcy: Dom z butelek na pustyni Mojave, koń szybszy od najlepszego auta w całym miasteczku, śmierć od płonącego materaca, czosnek w butach, Austriak na arizońskiej autostradzie, jointy jak chińskie petardy, tajemnicze zniknięcie żony z pokoju numer 33, aktor, który nie lata. Opowiadania Sama Sheparda, rozgrywające się w tej osobliwej scenografii, pełne zaskakujących zwrotów akcji, to kwintesencja amerykańskiej tradycji krótkich form prozatorskich. Autor dowodzi w nich niezwykłej umiejętności kondensacji frazy, wyczulonego słuchu literackiego i nieprzeciętnego dowcipu.
„Prując przez raj” to rzecz o upadku amerykańskiego snu, portrety mężczyzn w kryzysie tożsamości, a przede wszystkim zabawne – i zarazem przejmujące swoim czarnym humorem – opowieści o poczuciu osamotnienia mimo ludzi wokół. Przeczytaj jedno opowiadanie.
Han Kang „Lekcje greki” | Opis wydawcy: Nowa książka laureatki literackiej Nagrody Nobla 2024! „Lekcje greki” to opowieść o zwykłych ludziach, którzy spotykają się w chwili osobistej udręki. Ona całkowicie przestała mówić. On mierzy się z utratą wzroku. Powoli tych dwoje odkrywa głębokie poczucie jedności – ich światy wewnętrzne przecinają się w zaskakująco piękny sposób, gdy przechodzą od ciemności do światła, od milczenia do oddechu i ekspresji.
Ta powieść ukazuje znaczenie bliskości, która zawiązuje się między ludźmi w pełnym cierpienia świecie – oddziałuje na zmysły i przypomina, dlaczego warto żyć. Recenzja książki.
Anna Ciarkowska „Sploty” | Opis wydawcy: Nominowana do Nagrody Literackiej Nike Anna Ciarkowska wraca po czterech latach z powieścią „Sploty”. Dziewięćdziesięcioośmioletnia Anna przed śmiercią chciałaby zdążyć zrobić jedną rzecz – opisać historię całego swojego życia. Ale co w tym życiu jest nasze? Która opowieść jest naprawdę o nas? Która do nas należy, skoro koniec każdego wątku trzyma zawsze ktoś inny? Która jest prawdziwa, skoro tkamy ją wszyscy, każdy ze swojej strony? A teraz, kiedy minęło prawie sto lat, zostało najważniejsze pytanie: do kogo należy ostatnie słowo?
Autorka książek „Dewocje”, „Pestki” oraz „Chłopcy, których kocham” przedstawia niezwykle wzruszającą opowieść o życiu i pamięci po nim. Proza Ciarkowskiej, napisana subtelnym poetyckim językiem, porusza do głębi, dotyka emocji związanych z odchodzeniem nas samych i naszych najbliższych. Jednak „Sploty” to nie opowieść o przemijaniu, ale o tym, co po nas pozostaje. Fragment książki.
G.T. Karber „Murdle Junior. Wyzwania dla dociekliwych” | Opis wydawcy: Autor popularnych książek z zagadkami kryminalnymi tym razem z propozycją dla młodszych odbiorców. Spróbuj swoich sił jako detektyw/detektywka. Czeka na ciebie 40 zagadek logicznych w stylu Murdle. Potrzebne ci bystry umysł, determinacja i… ołówek.
Dołącz do drużyny młodych detektywów: Jake, Olivii, Juliusa i futrzastego Bustera McPazura. Pomóż im rozwikłać zagadki, wskaż winowajców i poprowadź tę niesamowitą ekipę ku finałowej sprawie. Wskazówki, kody i diagramy dedukcyjne zapewnią godziny wciągającej rozrywki.
Arturo Pérez-Reverte „Ostatnia zagadka” | Opis wydawcy: Zbrodnia niemożliwa. Niespodziewany detektyw. Pojedynek z zabójcą to tylko pretekst do gry autora z czytelnikiem.
Czerwiec 1960. Na idyllicznej wyspie Utakos naprzeciwko Korfu sztorm odcina od świata dziewięć osób. W spokojnym hoteliku nic nie zapowiada tego, co ma się wydarzyć. Ciało Edith Mander, dyskretnej angielskiej turystki, zostaje znalezione w pawilonie na plaży. Hopalong Basil, aktor u schyłku kariery, który kiedyś wcielił się na ekranie w najsłynniejszego detektywa wszech czasów, wątpi, by była to śmierć samobójcza. Nikt inny nie zdoła dociec prawdy skrywającej się za klasyczną zagadką zamkniętego pokoju, w końcu Basil latami korzystał z dedukcyjnej metody Sherlocka Holmesa w filmach.
Na wyspie, której nikt nie może odwiedzić ani opuścić, nieuchronnie wszyscy stają się podejrzanymi w tej fascynującej powieści-zagadce, w której literatura kryminalna w zdumiewający sposób miesza się z życiem.
Marjorie Bowen „Duchy kobiet” | Opis wydawcy: To kolejny kobiecy świat i gotycki horror w dziesięciu odsłonach z dreszczykiem. W tych przerażających zdarzeniach wiele jest odniesień do spraw sprzed lat, a nawet wieków, choć zawsze łączy je to, co pozornie ulotne i często niewytłumaczalne – ślepa miłość. A w powiązaniu z duchami krążącymi nad każdą z tych historii daje to wybuchową mieszankę…
Marjorie Bowen (1885-1952) w swej bogatej twórczości ma nie tylko opowieści spod znaku grozy i makabry. W jej wyborze ukazały się również antologie podobnych nowel z literatury światowej. A decyzja właścicieli legendarnego Arkham House – znanego z edycji H.P. Lovecrafta – by mieć w ofercie tytułowej zbiór jej opowiadań, potwierdza tylko znaczące miejsce tej pisarki w historii gatunku.
Paul Auster „Baumgartner” | Opis wydawcy: Czy utraconą miłość można co dzień przeżywać od nowa? Ostatnia powieść nowojorskiego pisarza.
Życie Sy’a Baumgartnera – uznanego pisarza i emerytowanego profesora filozofii w Princeton – na zawsze naznaczyła głęboka i niegasnąca miłość do zmarłej żony. Echo głosu Anny wciąż mu towarzyszy i przywołuje wspomnienia. Ich pierwsze spotkanie w Nowym Jorku. Pełen namiętności związek. Tragiczną śmierć ukochanej. Jednak jego cichą żałobę wciąż uparcie zakłóca proza życia: dźwięk telefonu, przypalony garnek czy niespodziewana wizyta kochanki… Sy z czasem odkrywa, że każda osoba, jaką spotykamy, nawet przypadkowa, ma dla nas ogromne znaczenie.
„Baumgartner” to najpogodniejsze dzieło Paula Austera. Intensywne, poruszające, przesycone tęsknotą i pełne zachwytu nad codziennością.
John Williams „August” | Opis wydawcy: John Williams zdobył pośmiertną sławę jako autor „Stonera”, za życia jednak zaskarbił sobie uznanie krytyki i czytelników powieścią historyczną „August”, która w 1973 roku została wyróżniona prestiżową National Book Award.
Portretując pierwszego rzymskiego cesarza, Williams unika epickiego rozmachu w hollywoodzkim stylu i oddaje prowadzenie opowieści samym bohaterom. Wśród narratorów są mistrzowie retoryki, tacy jak Cyceron i Horacy, ale również żołnierze, urzędnicy i prości obywatele starożytnego Rzymu, których głosy, poznawane przez nas w pamiętnikach, listach, dokumentach, pisarz stara się odtworzyć w całej różnorodności – tak byśmy mogli odczuć „żywą obecność” istniejących przed wiekami postaci.
W gruncie rzeczy „August” ma wiele wspólnego ze „Stonerem”. Obie powieści opisują biografię pojedynczego człowieka, a ich głównym tematem jest walka o władzę, choć prowadzona na różną skalę. W „Auguście” historię o wielkiej polityce Williams podszywa intymną opowieścią o życiu rodzinnym i miłości ojca do córki, poruszając nie tylko nasz intelekt, lecz również emocje. Żal nam Oktawiusza, który jako niepozorny dziewiętnastolatek musi podjąć wyzwanie losu i przejąć rządy w republice, współodczuwamy z jego córką Julią, gdy ta odkrywa swoją cielesność i podejmuje emancypacyjne wysiłki. Niestety – jak zauważa w posłowiu tłumacz Williamsa, Maciej Stroiński: „Polityka, szczęście rodzinne i święty spokój okazują się w 'Auguście’ nie do pogodzenia”.
Helga Flatland „Pogłos” | Opis wydawcy: Subtelna, a jednocześnie zaskakująca historia o obsesji i pożądaniu. W 2020 roku, kiedy świat zatrzymuje się w obliczu pandemii, Mathilde, nauczycielka norweskiego, zapomina o rzeczywistości i się zakochuje. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że osiemnastoletni Jakob jest jej uczniem. Kiedy przychodzi nieuniknione i romans wychodzi na jaw, kobieta postanawia wyjechać z Oslo.
Johs od dzieciństwa mieszka w Telemarku, gdzie wraz z bratem prowadzi farmę mleczarską. Wiodą spokojne, przewidywalne życie, aż do dnia, gdy pojawia się Mathilde. Czy dotychczasowa sielanka obu mężczyzn była tylko iluzją, a może to Mathilde dąży do szczęścia za wszelką cenę, nawet kosztem innych?
Helga Flatland ma wyjątkową umiejętność pisania o ludzkich pragnieniach i tęsknotach w taki sposób, że stają się one uniwersalną opowieścią, w której znajdujemy cząstkę siebie.
Gregor von Rezzori „Niegdysiejsze śniegi” | Opis wydawcy: Przepełniona nostalgią opowieść o schyłku Mitteleuropy. Elegijny portret czasu i miejsca skreślony ręką austriackiego mistrza modernizmu. „Piękne chwile z przeszłości można nosić w sobie niczym ukryty klejnot albo można wlec je za sobą niczym żelazną kulę na łańcuchu skazańca” – pisze Rezzori i przywołuje obrazy z dalekiej przeszłości, a nas, czytelników, włącza w ów strumień czasu i przywraca to, co wydawało się bezpowrotnie stracone.
Przywołując w „Niegdysiejszych śniegach” historyczny moment upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego, von Rezzori pisze o rozkładzie prywatnego świata, o rozpadzie rodziny, życiu nomady między domami matki i ojca na Bukowinie, domem dziadków w Wiedniu oraz szkołami i internatem. Kreśli portrety bliskich, którzy wywarli wpływ na jego życie: matki o nerwowych skłonnościach, ojca przytłaczającego wszystkich brutalną witalnością, przedwcześnie zmarłej siostry, „dzikiej” opiekunki Kasandry i białowłosej guwernantki, z którą przyjaźń utrzymywał aż do końca jej życia.
Rezzori zdaje się nie wierzyć w możliwość napisania autobiograficznej, wiernej prawdzie i czasowi, chronologicznej opowieści. Wybiera metodę poruszania się między fikcją a faktem, a ich wzajemne oddziaływanie staje się częścią jego refleksji.
Micah Nemerever „Te brutalne rozkosze” | Opis wydawcy: Jak wiele można poświęcić w imię pożądania? Początek lat siedemdziesiątych, Pittsburgh. Paul, wrażliwy artysta z robotniczej rodziny, spotyka Juliana, charyzmatycznego, bogatego studenta. Ich intensywna relacja szybko przeradza się w obsesję, w której fascynacja miesza się z manipulacją i przemocą. Izolowani od świata, pogrążają się w destrukcyjnej więzi, która prowadzi do aktu nieodwracalnej przemocy.
Bohaterowie powieści Nemerevera, podobnie jak najsłynniejsi kochankowie ze sztuki Szekspira, do której w tytule nawiązuje autor, doświadczają konsekwencji destrukcyjnej relacji i niekontrolowanych namiętności. „Te brutalne rozkosze” to wybitna, porównywana do „Tajemnej historii” Donny Tartt, pełna napięcia powieść, ukazująca mroczne strony ludzkiej natury. Poruszająca historia szczerej miłości, w której najgłębsze wady i zalety bohaterów wzajemnie się napędzają, prowadząc do destrukcyjnych konsekwencji.
Mariusz Maślanka „Chłopiec, który łowił uchem” | Opis wydawcy: Najnowsza powieść autora głośnego „Bidula”. Kacper nie radzi sobie za dobrze po śmierci matki. Nie pomaga mu też postawa ojca, który całą swoją uwagę poświęca młodszej o dwadzieścia lat partnerce, zapominając zupełnie o synu. Chłopiec postanawia napisać do zmarłej mamy e-mail. Dzięki nagranym na dyktafon rozmowom najbliższych i znajomych zdaje jej relację z każdego dnia. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, dokonaniami, ale też niepokojami i rozczarowaniami. Opowiada o pierwszej miłości i planach na przyszłość. I wciąż nie może zrozumieć, dlaczego w życiu ojca zabrakło dla niego miejsca.
Z wyłowionych uchem rozmów powstaje obraz wielopokoleniowej, mieszkającej na prowincji rodziny, zmagającej się z problemami i pokusami współczesnego świata. Śmierć, próby samobójcze, nałogi, zdrada, poczucie odrzucenia – czy to nie zbyt wiele jak na kilkutygodniowe wakacje dla mierzącego się ze stratą nastolatka?
W bardzo autentycznych, kreślonych bezkompromisowym piórem dialogach autor ukazuje diagnozę współczesnej polskiej rodziny, ale też społeczeństwa. I choć wiele w niej goryczy, to prozę autora cechuje także wysokiej próby komizm. Trudno nie odnieść wrażenia, że najczęściej jest to jednak śmiech przez łzy.
Franz Kafka „Listy do Mileny” | Opis wydawcy: Żadne inne dzieło Kafki nie odsłania pisarza tak bardzo, jak jego intymne listy do Mileny Jesenskiej. Pierwsze kompletne wydanie uzupełnione o brakujące listy, korespondencję z Maxem Brodem oraz wybór felietonów Jesenskiej.
Widzieli się dwa razy w życiu – pierwszy raz, żeby się zakochać; drugi – by się rozstać. Pisali do siebie niemal codziennie przez cztery lata, aż do śmierci Franza. On – śmiertelnie chory, zagubiony, pełny lęków i namiętności, jeszcze mało znany pisarz. Ona – dziesięć lat młodsza, nieszczęśliwie zamężna, początkująca dziennikarka. Jako jedna z pierwszych osób dostrzegła jego geniusz.
„Listy do Mileny” to nie tylko pamiętnik wielkiej miłości, ale również najważniejszy klucz do rozszyfrowania skomplikowanego świata Kafki. Tylko w nich niczym się nie zasłania i dociera do najgłębiej ukrytych zakamarków swojego umysłu. I nawet wtedy, tak bardzo odkryty, w każdym calu pozostaje pisarzem.
Tadeusz Sobolewski „Cannes. Religia kina” | Opis wydawcy: Relacje z festiwalu filmowego w Cannes Tadeusz Sobolewski nadawał od 1994 do 2019 roku. Podpatrywał z bliska wielkich autorów światowego kina: Jima Jarmuscha, Pedro Almodóvara, Davida Lyncha, Jane Campion, Theo Angelopoulosa. Śledził ich rozwój, zachwycał się osiągnięciami i obnażał artystyczne klęski. Trafił na wybitnych kontynuatorów kina Nowej Fali nagrodzonych Złotymi Palmami, jak: Ken Loach i Mike Leigh, Lars von Trier i Michael Haneke, Abbas Kiarostami i Nanni Moretti.
Wyprawy do Cannes były dla Tadeusza Sobolewskiego czymś więcej niż wyjazdami na festiwal. To były podróże „dziecka Peerelu” na Zachód, do wolności – z Polski, która wtedy aspirowała do Unii Europejskiej. Ze wspomnień pielgrzymek do Cannes, świątyni kina, z recenzji, anegdot i rozmów układa Sobolewski swoją humanistyczną religię kina.
Objawienia z sali kinowej przenikają się z głębokim przeżywaniem świata, podróże nocnym pociągiem z Paryża z wypisami z filozofów, spacery bulwarem Croisette z wydarzeniami, którymi żyły światowe media.
Anna Tomiak „Jurata. Cały ten szpas” | Opis wydawcy: Dziewięćdziesiąt lat temu zauroczeni swoim morzem Polacy zamarzyli o kurorcie z prawdziwego zdarzenia. Jurata natychmiast stała się ulubionym miejscem wakacyjnych pobytów ówczesnych elit. Można tu było spotkać Wojciecha Kossaka, zajeżdżającego przed swój dom lśniącym automobilem. Plażą przechadzał się prezydent Mościcki, a w luksusowych pensjonatach zatrzymywały największe gwiazdy z Bodo, Smosarską i Kiepurą na czele.
Krótka przedwojenna historia zakończyła się we wrześniu 1939 roku. Letnicy wyjechali, a Niemcy skwapliwie korzystali z jurackiej infrastruktury. Odpoczywali tu lotnicy Luftwaffe i młodzież z Hitlerjugend. Po wojnie władza ludowa usiłowała zmienić elitarny charakter kurortu na egalitarny. W najbardziej atrakcyjnych miejscach wzniesiono ośrodki FWP, wyburzano przedwojenne wille i wycinano sosny. Ale nawet pod nowymi rządami Jurata zachowała swój swobodny styl przechowywany we wspomnieniach i anegdotach. W XXI wieku w miejscu dawnej Juraty wyrasta nowa, ze szkła, betonu i stali. Historia toczy się dalej.
Anna Tomiak opowiada o nadmorskim kurorcie od jego początków w 1928 roku, przez zmianę w centrum wczasów pracowniczych, aż po powrót do elitarności w latach 90. i czasy współczesne.
Jacek Cygan „Ciao Goethe!” | Opis wydawcy: Podróż w podróży, przygoda w przygodzie. Pasjonująca wyprawa przez Włochy w czasie i przestrzeni. Johann Wolfgang Goethe w roku 1786 wyruszył w dwuletnią podróż po Włoszech i zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje przeżycia opisał i opublikował jako „Podróż włoska”. Jacek Cygan przez prawie dwadzieścia lat podążał wraz z żoną śladami niemieckiego poety. Oglądał te same kościoły, pałace, ruiny, kolumny, stał przed tymi samymi dziełami sztuki, podziwiał te same krajobrazy, wdychał nieświeże powietrze Wenecji i zachwycał się zachodem słońca, stojąc na szczycie Schodów Hiszpańskich w Rzymie.
Z obserwacji, doświadczeń, porywów serca i refleksji powstała fascynująca opowieść. W ciągu tych lat Jacek Cygan zaprzyjaźnił się z Goethem, poznał jego pasje i sposób patrzenia na świat, dlatego postać twórcy „Fausta” pokazuje w szerszym kontekście, sięga do wątków osobistych, bez których nie sposób zrozumieć nie tylko podróżnych motywacji Goethego, ale także jego wierszy, dramatów i prozy.
Joanna Czeczott „Cisza nad stepem. Kazachstan i pamięć o Rosji” | Opis wydawcy: W XIX wieku Kazachstan został podbity przez Rosję, która traktowała go jak swoją kolonię. Przez kolejne dekady tutejsze dobra naturalne były bezwzględnie eksploatowane, a rodzima ludność dziesiątkowana. Kraj stał się też miejscem zsyłek – Aleksandr Sołżenicyn nazywał go KaZEKstanem, bo w czasach ZSRR cała republika zmieniła się w wielki łagier. Zekami (więźniami) byli wrogowie polityczni, członkowie elity intelektualnej i zwykli kryminaliści. Polacy, Niemcy, Koreańczycy, Łotysze, Estończycy i Litwini, Turcy meschetyńscy, Kurdowie, Ormianie, Czeczeni, Karaczajowie i Ingusze. Bywali ofiarami gwałtów, mordów, ale też uczestnikami obozowych powstań.
Dziś Kazachstan jest niepodległym państwem, wydaje się jednak, że jego pamięć wciąż pętają niewidzialne kajdany. Temat łagrów porusza się niechętnie, a jeśli już, to mówi się o zasługach, jakie lokalnej społeczności oddali zesłani tu naukowcy, milczy zaś o cierpieniu, głodzie i przemocy, których doświadczali więźniowie. Czy to bliskość groźnego sąsiada, Rosji, spowija cieniem kazachską przeszłość? Czy może trauma jest zbyt wielka i łatwiej ją wyprzeć, niż się z nią mierzyć? A może to ciężar winy jest nie do udźwignięcia? Przecież obok wnuków zesłańców mieszkają tu potomkowie obozowych strażników.
Joanna Czeczott odwiedza miejsca, gdzie znajdowały się łagry, poszukuje ich śladów w przestrzeni i w pamięci mieszkańców Kazachstanu. Stara się pokonać ciszę, która unosi się nad kazachskim stepem.
Kara Swisher „Burn Book. Technologia i ja: historia miłosna” | Opis wydawcy: Wielokrotnie nagradzana dziennikarka Kara Swisher napisała błyskotliwą, ostrą, lecz przede wszystkim szczerą książkę o branży technologicznej i o jej założycielach, którzy chcieli zmienić świat na lepsze, ale zamiast tego go popsuli. „Burn Book” to z jednej strony osobiste wspomnienia, a z drugiej – zapis wydarzeń związanych z najpotężniejszymi graczami technologicznymi. To insiderska opowieść o współczesnej Dolinie Krzemowej i o największym boomie bogactwa w historii świata. To książka, na którą wszyscy czekaliśmy.
Kiedy tytani nowych technologii stwierdzili, że „będą działać szybko i nie zawahają się psuć”, Kara Swisher zaczęła działać jeszcze szybciej i psuć im szyki, zdobywając ukrywane przez nich informacje. Podczas relacjonowania rozkwitu sektora cyfrowego na początku lat dziewięćdziesiątych Swisher stała się znana z błyskawicznych i niezwykle trafnych doniesień na temat „nowego porządku świata”, przez co jeden z CEO posądził ją o „prowadzenie nasłuchu firmowych kanałów grzewczych”. Sheryl Sandberg, COO Facebooka, powiedziała kiedyś: „To dyżurny żart Doliny Krzemowej – kiedy sporządzamy osobiste notatki, mówimy: 'Mam nadzieję, że Kara tego nigdy nie zobaczy'”.
Jeszcze w college’u Swisher rozpoczęła pracę w „The Washington Post”. Była jednym z niewielu dziennikarzy w redakcji zainteresowanych relacjonowaniem rodzącego się internetu. Następnie zatrudniła się w „The Wall Street Journal”, dołączając do Walta Mossberga, z którym stworzyła przełomową konferencję D: All Things Digital, a także pionierskie witryny z wiadomościami ze świata technologii. Przeprowadziła wywiady ze wszystkimi liczącymi się w branży technologicznej graczami. Robiła to przez ponad trzy dekady, podczas których innowacje całkowicie zmieniły nasz świat: na lepsze i na gorsze. Wśród przepytywanych przez dziennikarkę znaleźli się między innymi Steve Jobs, Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates, Sheryl Sandberg, Bob Iger, Larry Page, Sergey Brin, Meg Whitman, Peter Thiel, Sam Altman i Mark Zuckerberg. Ale to tylko mała próbka rozmówców, z których Swisher wyciskała ostatnie poty (co w przypadku Zuckerberga należy rozumieć dosłownie).
Swisher zwraca uwagę na poważne zagrożenia związane z technologią, ale pozostaje optymistką, jeśli chodzi o potencjał innowacji w rozwiązywaniu naszych problemów. Wzywa jednak branżę do dokonywania lepszych, bardziej przemyślanych wyborów, szczególnie teraz, gdy niewyobrażalne możliwości sztucznej inteligencji mogą po raz kolejny odmienić świat. Ta książka to historia miłosna związku Kary Swisher z technologią. Osoby, która zna obiekt swoich uczuć lepiej niż ktokolwiek inny.
Marcus Kliewer „To był nasz dom” | Opis wydawcy: Kiedy już wejdą, nigdy nie wyjdą… Eve i jej dziewczyna Charlie zamieszkały w starym domu, na malowniczym wzgórzu otoczonym lasem. Pewnego zimowego dnia ich spokój zakłóca pukanie do drzwi. Na progu stoi mężczyzna z rodziną – Thomas Faust twierdzi, że kiedyś tu mieszkał i chciałby pokazać dzieciom miejsce, w którym się wychował. Eve wpuszcza nieznajomych do środka, choć w jej głowie rozbrzmiewa sygnał alarmowy.
Szalejąca śnieżyca odcina gościom jedyną drogę wyjazdową. Eve i Charlie są zmuszone przenocować obcych. Atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Gdy rano znika Charlie, Eve postanawia za wszelką cenę pozbyć się niechcianych przybyszów.
Nie powinnaś była ich wpuszczać. Musisz się ukryć. Musisz… Paranoja, wyrachowana manipulacja, pierwotne zło… Co naprawdę dzieje się w domu na wzgórzu? „To był nasz dom” to przerażająca powieść, w której Marcus Kliewer umiejętnie łączy napięcie rodem z „Uciekaj” Jordana Peele’a i mroczny klimat najstraszniejszych historii Stephena Kinga.
James Tynion IV, Lisandro Estherren, Patricio Delpeche, Maria Llovet „Sandman Uniwersum: Kraina koszmarów tom 2: Szklany dom” | Opis wydawcy: Drugi tom przerażającej opowieści grozy osadzonej w obrębie wymyślonego przez słynnego Neila Gaimana świata Sandmana. Koszmar zwany Koryntczykiem znowu krąży po świecie jawy. Zawzięty pościg za Uśmiechniętym Człowiekiem poprowadzi go krwawą ścieżką do nowoczesnej siedziby firmy Prophet Capital i do demonicznego klubu. Nikt nie będzie przed nim bezpieczny. Ani Ken, żyjący pełnią życia w Kalifornii wiele lat po rozstaniu z Barbie. Ani Max, nerwowy zarządca funduszu hedgingowego. Ani Tesalia, nieśmiertelna czarownica, która wyjaśnia tajemnicę śmierci Madison Flynn.
Serię „Kraina koszmarów” pisze autor wielu bestsellerów James Tynion IV („Batman”, „Coś zabija dzieciaki”, „Departament Prawdy”), a rysują ją różni graficy, przede wszystkim bardzo utalentowany Lisandro Estherren („Redneck”, „Strange Skies Over East Berlin”).
Jeff Vandermeer „Southern Reach tom 1: Anihilacja” | Opis wydawcy: Rząd strzeże dostępu do strefy X. Strefa X jest jak nowotwór, który powoli zajmuje całą planetę. Każda z wysłanych do niej jedenastu wypraw badawczych kończyła się śmiercią albo szaleństwem jej uczestników. Dwunasta ma być inna.
Do Strefy X docierają cztery kobiety. Obserwują, jak postapokaliptyczny pejzaż wchłania wszystko, co żyje. Roślinność wdziera się do opuszczonych domów. Organizmy mutują i krzyżują się ze sobą, powołując do życia nowe, nieznane dotąd formy. Najbardziej tajemnicza okazuje się wieża, która zamiast piąć się do góry, ciągnie się w dół. Podziemne schody wabią badaczki coraz głębiej – tam, gdzie serce wieży zaczyna pulsować, a na ścianach pojawiają się fosforyzujące, tętniące dźwiękiem słowa. Czy uda się wyjaśnić ich znaczenie, zanim Strefa X pochłonie wszystko? Co jest tutaj prawdą, a co tylko halucynacją?
Kim Stanley Robinson „Błękitny Mars” | Opis wydawcy: Mars został w pełni sterraformowany. Genetycznie zmodyfikowane rośliny i zwierzęta żyją przy nowo wybudowanych kanałach wodnych i wciąż młodych, burzliwych morzach. Mars jest też politycznie niezależny, to odważny i tętniący życiem nowy świat.
Większość spośród Pierwszej Setki już nie żyje. Ci, którzy pozostali, są dla marsjańskiej młodzieży niczym chodzące mity. Tymczasem Ziemia przechodzi kryzys, niszczy ją przeludnienie, konflikty, nacjonalizm oraz dostęp do coraz bardziej skąpych zasobów naturalnych. Dla zbyt wielu Ziemian Mars jest jednak niedostępnym marzeniem. Ale warto dla niego żyć i zaciekle o niego walczyć.
Zamknięcie opowieści o kolonizacji Marsa, wciągającej, chwalonej przez czytelników i krytyków literackich trylogii autorstwa Kima Stanleya Robinsona.
Donny Cates, Daniel Warren Johnson „Widmowa Flota” | Opis wydawcy: „Widmowa Flota” opowiada o tajnej organizacji zajmującej się transportem najbardziej niebezpiecznych i tajemniczych ładunków na świecie. Ciężarówki Widmowej Floty przewożą rzeczy, o których zwykli ludzie nie mają pojęcia – od broni masowej zagłady po potężne nadprzyrodzone artefakty. Trace Morales, kierowca jednej z takich ciężarówek, przypadkowo odkrywa przerażającą prawdę o ładunku, który przewoził. Staje się przez to celem mrocznych sił pragnących odmienić losy świata.
„Widmowa Flota” to mieszanka akcji, thrillera i fantastyki, osadzona w brutalnym świecie mrocznych tajemnic, spisków i zdrad. A wszystko to od prawdziwych tuzów współczesnego amerykańskiego komiksu – Donny’ego Catesa i Daniela Warrena Johnsona.
Peter Watts „Behemot” | Opis wydawcy: „Rozgwiazda” wznieciła płomień, „Wir” rozpętał pożogę, ale pięć lat później sprawy jeszcze bardziej się skomplikowały… Lenie Clarke, ryfterka skazana na śmierć w nuklearnej eksplozji, wyłoniła się z głębin oceanu, by dokonać krwawej zemsty. Niosąc pradawnego, morderczego dla biosfery wirusa zwanego βehemot, niemal zniszczyła cały świat. W konsekwencji między innymi w resztkach tego, co kiedyś było internetem, spustoszenie i dezinformację sieją podszywające się pod Lenie wirtualne byty. Wszędzie wokół upadają rządy, do władzy dochodzą watażkowie i ekstremistyczne kulty religijne. Ameryka Północna dogorywa, a steruje nią wszechmocny, okrutny psychopata… Oto skutki jej zemsty.
Lenie Clarke wraz z garstką ocalałych ryfterów, grupą naukowców i kierownictwa korporacji ukrywa się na dnie Oceanu Atlantyckiego. Musieli dojść do porozumienia, kruchego zawieszenia broni, by wspólnie spróbować ocalić świat. Ale czy to możliwe? Do Lenie w końcu dociera, że to ona zniszczyła porządek świata, na dodatek z błędnych pobudek, i teraz musi ponieść konsekwencje swoich czynów. Wraz z Kenem Lubinem postanawia opuścić wolną od βehemota stację Atlantyda i udać się na powierzchnię. „Behemot” to ostatni tom trylogii Ryfterów autorstwa mistrza hard SF Petera Wattsa.
Paul Jenkins, Warren Pleece, Paul Pope, Sean Phillips, Charles Adlard „Hellblazer – tom 2” | Opis wydawcy: Kontynuacja opowieści o Johnie Constantinie – brytyjskim magu i okultyście, starzejącym się punku i pechowcu. Poproszony o pomoc na farmie w Yorkshire, gdzie mają miejsce dziwne okaleczenia bydła, wkrótce staje przed kolejnym magicznym wyzwaniem. Aby uchronić Anglię przed pogrążeniem się w chaosie i odwrócić pradawną klątwę Hellblazer musi sięgnąć do legend z czasów króla Artura i Okrągłego Stołu.
Hellblazer to najdłużej ukazująca się seria imprintu DC – Vertigo (1988–2013). Na przestrzeni lat scenariusze przygód Johna Constantine’a pisało wielu znanych autorów, m.in. Garth Ennis, Paul Jenkins, Warren Ellis, Brian Azzarello, Neil Gaiman czy Grant Morrison. W niniejszej edycji przedstawiono postać Hellblazera w interpretacji Briana Azzarello (2 tomy), Gartha Ennisa (3 tomy), Warrena Ellisa (1 tom), Jamiego Delano (3 tomy), Mike’a Careya (3 tomy) oraz Paula Jenkinsa (2 tomy).
Paul Jenkins („Batman: Legendy Mrocznego Rycerza”) dopisuje kolejny rozdział do historii angielskiego maga i okultysty Johna Constantine’a, kierując go ku legendom arturiańskim i dawnym celtyckim wierzeniom.
S.A. Cosby „Wszyscy grzesznicy krwawią” | Opis wydawcy: W hrabstwie Charon w Wirginii, gdzie zbrodnia wydaje się jedynie wspomnieniem, strzelanina w szkole ujawnia serię makabrycznych morderstw, a ślady prowadzą do lokalnego Kościoła. Szeryf Titus Crown, ruszając tropem mordercy, musi zmierzyć się z tragiczną prawdą o społeczności, w której dorastał i którą, jak myślał, świetnie zna…
Cosby łączy duszną atmosferę amerykańskiego Południa z dynamiczną narracją i moralnymi dylematami, które wbijają czytelnika w fotel. To opowieść o winie, odkupieniu i walce z uprzedzeniami, w której nie brakuje brutalnej prawdy o ludzkiej naturze. Gdy mroczne sekrety wyłażą na światło dzienne, Titus musi się zmierzyć nie tylko z przestępcą, ale także z własną przeszłością i wątpliwościami, które rzucają cień na jego determinację.
Pełna napięcia, emocji i niepokojących pytań powieść Cosby’ego udowadnia, dlaczego jest on jednym z najważniejszych głosów we współczesnej literaturze kryminalnej. Fragment książki.
Bella Mackie „Jak umrzeć na bogato” | Opis wydawcy: Mężczyzna z obsesją na punkcie bogactwa – w dodatku martwy. Kobieta z obsesją na punkcie statusu – stanowiąca perfekcyjny dodatek do męża. Ich dzieci z obsesją na punkcie spadku – oraz zabójczymi instynktami. I sąsiadka z obsesyjną chęcią zdemaskowania wszystkich.
Najpierw ginie, a może nawet zostaje zabity, główny bohater. Potem jest już tylko ciekawiej… Błyskotliwa i pełna zwrotów akcji opowieść, którą pokochają miłośnicy: czarnego humoru, satyry społecznej i serialu „Sukcesja”.
Michał Witkowski „Zbrodniarz i dziewczyna” | Opis wydawcy: Nowe wydanie „Zbrodniarza i Dziewczyny”. Literackie alter ego Witkowskiego powraca! Tym razem Michał, szukając inspiracji do najnowszej książki, wyławia z tłumu spojrzenie przystojnego Studencika. I przepada w nim całkowicie. Nieszczęśliwie zakochany, próbując ściągnąć na siebie jego uwagę, unikając siłowni i odwiedzając kostnice, wplątuje się w sam środek policyjnego dochodzenia. We Wrocławiu trup ściele się gęsto.
Michał podąża śladami Przedwojennego Mordercy i pośród krawieckich ścinków szuka poszlak nietypowego zbrodniarza. Tymczasem on szykuje swoją ostatnią, najważniejszą kreację, skrojoną na wymiar słynnego pisarza. Czy Michał wie, że to on będzie kolejną ofiarą? Michał Witkowski w swoim niepodrabialnym stylu opisuje rzeczywistość przesiąkniętą czarnym humorem i groteską. To proza olśniewająco dygresyjna, w której kryminalna zagadka jest tylko pretekstem do ukazania wyjątkowego literackiego świata.
Magdalena Majcher „Bajtel” | Opis wydawcy: Pierwsza część serii „Kryminalny Śląsk” – powieści inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami z dziennikarzem Borysem Dyrdą w roli głównej.
Rok 1998. W Szopienicach – zaniedbanej i uważanej za patologiczną dzielnicy – znika dziecko. Ciało dziewczynki zostaje znalezione w pobliskim stawie. Wszystko wskazuje na morderstwo, a podejrzenia dość szybko padają na jej wujka. Borys Dyrda, doświadczony dziennikarz rozpoczyna śledztwo. Badając sprawę, odkrywa, że w przeszłości bez wieści przepadło kilka dziewczynek. Wszystkie zaginęły w niewielkiej odległości od domu, w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz szybko robi się ciemno. Każda z nich dorastała w śląskich dzielnicach biedy.
Dziennikarz dociera do ludzi, którym miejsce urodzenia odebrało szanse na równy start, a alkohol, bezrobocie, przemoc i bieda stępiły najbardziej podstawowe ludzkie odruchy, w tym troskę o własne dzieci.
Lucy Foley „Sekret Rezydencji” | Opis wydawcy: Nadeszła noc otwarcia Rezydencji, na którą przygotowywano się z dużym rozmachem. Lśniący basen typu infinity; woreczki na uzdrawiające kryształy dla gości umieszczone w drewnianych domkach; koktajl „Manor Mule” (grejpfrut, imbir, wódka i odrobina olejku CBD) rozlewany bez umiaru. Wszyscy goście poubierani w lniane stroje.
Wśród zgromadzonych gości przemykają starzy przyjaciele i wrogowie. Tuż za nieskazitelnie utrzymanym terenem Rezydencji rozciąga się stary las, który skrywa wiele tajemnic. W niedzielny poranek weekendu otwarcia na miejsce zostaje wezwana policja. Coś niedobrego dzieje się z gośćmi, a na dodatek wybucha pożar i znalezione zostaje ciało.
Paulina Cedlerska „W owczej skórze” | Opis wydawcy: W mazurskim parku dzikich zwierząt dochodzi do wypadku. Wataha oswojonych wilków atakuje opiekunkę. Co zawiodło? Procedury bezpieczeństwa? Pycha? A może śmierć kobiety nie była wypadkiem, ale misternie zaplanowanym morderstwem?
Kilka tygodni po tych wydarzeniach do Mikołajek przyjeżdża Zuzanna Markiewicz, dziennikarka, która pisze artykuł o dramacie, do którego doszło w okolicznym zwierzyńcu. Podczas wyjazdu służbowego towarzyszy jej mąż i dwuletnia córeczka. Tuż przed powrotem do Warszawy rodzina spędza weekend na żaglach. Niespodziewanie z jachtu nadany zostaje sygnał alarmowy. Ratownicy znajdują na jego pokładzie wyłącznie małą dziewczynkę. Co stało się z jej rodzicami? Czy przyczyną tragedii był nieujarzmiony żywioł? Jakim cudem udało się więc ujść z życiem dziecku? A może Zuzanna zabrnęła zbyt daleko w swoim dziennikarskim śledztwie i ktoś chciał zamknąć jej usta?
James Tynion IV, Fernando Blanco „W0RLDTR33 tom 2” | Opis wydawcy: Jednym wciśnięciem przycisku Gabriel Winter zmienił świat. Teraz, gdy go zabrakło, oryginalni członkowie W0RLDTR33 muszą wypełnić jego ostatnią wolę i odnaleźć Ellisona Lane’a – brata jednej z ofiar Undernetu. Tymczasem na drugim końcu kraju agentka Siobahn Silk próbuje poskładać wszystko w całość – jej partner nie żyje, jej przełożony skupia się na niewłaściwych elementach układanki, a bezwzględna morderczyni wciąż pozostaje na wolności.
James Baldwin „Głoś to na górze” | Opis wydawcy: Akcja tej pierwszej, częściowo autobiograficznej powieści Baldwina toczy się w ciągu jednego dnia w latach trzydziestych w Harlemie. Jej główny bohater – czternastoletni John – dorastający w biednej wielodzietnej rodzinie staje wobec duchowych i moralnych dylematów. Mierzy się z gniewem wobec okrutnego ojczyma, pastora w zielonoświątkowym zgromadzeniu, przeżywa pierwsze niepokoje związane z budzącą się seksualnością i zwątpienie w wiarę. Kościół, będący dla afroamerykańskiej społeczności miejscem schronienia i nadziei, w oczach chłopca jest przestrzenią pełną fałszu i zakłamania. W tej lirycznej, a zarazem mocno symbolicznej prozie odnajdujemy najlepsze cechy pisarstwa Baldwina: psychologiczną głębię, wspaniały styl, pytania dotyczące amerykańskiej tożsamości i ludzkiej kondycji.
W posłowiu Anna Pochmara przedstawia szerszy kontekst powieści, przybliża rolę Kościoła protestanckiego w życiu afroamerykańskiej społeczności, przygląda się wybranym motywom powieści, umieszczając je w perspektywie historyczno-literackiej.
Jen Williams „Dziewiąty Deszcz” | Opis wydawcy: Wielkie miasto Ebora lśniło niegdyś od złota. Teraz na jego ulicach grasują watahy wygłodniałych wilków. Tormalin Lekkoduch ani myśli siedzieć bezczynnie i czekać na śmierć, podczas gdy królestwo jego osławionych przodków chyli się ku upadkowi. Woli udać się tam, gdzie toczy się życie – do świata pełnego tawern, kobiet i wina.
Kiedy dostaje propozycję pracy od ekscentrycznej badaczki, lady Vincenzy „Vintage” de Grazon, przyjmuje ją bez wahania. Niebawem dołącza do nich zbiegła wiedźma ze skłonnością do podpalania rozmaitych rzeczy. I choć Tor niespecjalnie ma ochotę walczyć z potworami i wyprawiać się na poszukiwanie pradawnych artefaktów, musi przyznać, że wszystko jest lepsze od koszmaru, który zostawił za sobą.
Są jednak tacy, którzy nie pogodzili się z upadkiem Ebory. Wkrótce grupa poszukiwaczy przygód zostaje wciągnięta w magiczny spisek, a nad Sarnem zawisa widmo wojny. Albowiem powracają Jure’lia i niebawem spadnie Dziewiąty Deszcz…
Sebastian Barry „Tak daleko od domu” | Opis wydawcy: Porywająca powieść o I wojnie światowej i powstaniu wielkanocnym. W 1914 roku osiemnastolatek Willie Dunne opuszcza Dublin, swoją rodzinę i ukochaną Grettę, którą planuje poślubić. Zaciąga się do wojska, by niosąc pomoc Belgii stawić czoła Niemcom na froncie zachodnim w szeregach Królewskiego Pułku Fizylierów Dublińskich. We Flandrii czeka go orgia przemocy i niewyobrażalna groza, a przy życiu trzymają go tylko listy od bliskich, towarzysze broni i Dostojewski.
Willie, lojalny syn policjanta, praktycznie nieświadom napięć politycznych narastających w Irlandii podczas jego nieobecności, wraca z frontu na urlop. Jego ojczyzna już za chwilę pogrąży się w bratobójczej walce. Młodzieniec znajduje pocieszenie jedynie w bliskich, wie jednak, że wkrótce musi wrócić do pułku i walczyć do samego końca w wyniszczającej wojnie. Sebastian Barry z właściwym sobie wdziękiem i pisarskim mistrzostwem oddaje zmagania Williego, a także przytłaczające skutki wojny. Fragment książki.
Anka Wandzel „Sztuka przetrwania” | Opis wydawcy: To książka dla wszystkich, którym brakuje oddechu. Barwna i ożywcza opowieść o fermencie nadziei, uporze roślin, twórczym charakterze prac domowych oraz o całkiem przyziemnej rzeczywistości sztuki.
W oddzielnych, ale splecionych z sobą jak grzybnia esejach, Anka Wandzel wędruje po chaszczach i zapuszcza się za kulisy projektów ekologicznych znanych polskich artystek (Joanny Rajkowskiej, Diany Lelonek, Karoliny Grzywnowicz, Cecylii Malik i innych), aby w dobie zmian klimatu docenić kreatywność i wysiłek tych, którzy o przetrwaniu i współpracy wiedzą najwięcej: pracowników technicznych, migrantek, matek, aktywistek, ogrodniczek czy osób w kryzysie bezdomności. A także morw, trzcin, grzybów, porzeczek, mszaków, chwastów i bocianów. Bo w książce Wandzel ludzie, rośliny i zwierzęta nigdy nie są oddzielni – razem, metodą prób i błędów, współtworzą piękny, choć kruchy i niedoskonały świat.
Tłem dla tej opowieści są doświadczenia autorki z trudnych ciąż i początków macierzyństwa w dobie pandemii, wojen i Czarnych Protestów. Szukając ukojenia w twórczej bliskości z przyrodą i międzygatunkowych spotkaniach, Wandzel przypomina, jak ważna dla naszego wspólnego przetrwania jest zasada „nigdy nie będziesz szła sama”.
Geoff Johns, Gary Frank „Geiger – tom 2” | Opis wydawcy: Kontynuacja rozpisanej na setki lat sagi o Bezimiennych. Tariq Geiger wędruje radioaktywnymi drogami dawnego terytorium Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lekarstwa na to, co przemieniło go w Świecącego Człowieka. Wraz z nieodłącznym towarzyszem, dwugłowym wilkiem Barneyem, stawiają czoła nowym zagrożeniom, odkrywają od dawna skrywane tajemnice i przekonują się, że czycha na nich dużo więcej niebezpieczeństw niż mogliby przypuszczać.
Kontynuacja dwóch przebojowych tytułów – pierwszego tomu „Geigera” i „Junkyard Joe”, składających się na wstęp do cyklu o Bezimiennych i Nienazwanej Wojnie. Na polskie wydanie złożą się zeszyty 1-6 ukazującej się na bieżąco serii oraz miniseria Ground Zero. A w przygotowaniu już kolejna odsłona cyklu z nowym bohaterem – „Redcoat”.
Roberto Recchioni, Corrado Roi, Francesco Dossena, Nicola Mari „Dylan Dog 666. Krwawy Zmierzch” | Opis wydawcy: Dylan Dog wraz Sybil oraz Gniaghim wyrusza z Londynu na prowincję, do miasteczka Undead, aby tam zmierzyć się Xabarasem, który potrafi wskrzeszać umarłych. Zamierza on zrealizować niecny plan stworzenia rzeszy podległych mu zombie, bezwolnych i bezgranicznie oddanych. Pojawienie się detektywa oraz jego towarzyszy utrudnia jednak ten zamiar. Ale nie obywa się bez ofiar, a Dylan rozpoczyna swój dialog ze śmiercią…
Graeme Macrae Burnet „Studium przypadku” | Opis wydawcy: Nominacja do Nagrody Bookera! Lata sześćdziesiąte. Londyn swinguje, a umysły szaleją. Kulturowe zmiany sprzyjają rozwojowi psychoterapii, a ta staje się nie tylko pomocą dla zagubionych, ale też polem do nadużyć. Jedna z pacjentek Arthura Collinsa Braithwaite’a, kontrowersyjnego terapeuty, zachęcona przez niego do „zabicia własnego ja”, popełnia samobójstwo. Siostra zmarłej postanawia odkryć, na czym właściwie polegają te ekscentryczne metody. Przybiera fikcyjną tożsamość i rozpoczyna cykl spotkań z Braithwaite’em, jednak nie spodziewa się, dokąd zaprowadzi ją to podwójne życie…
Graeme Macrae Burnet w swojej szkatułkowej powieści myli tropy, zaciera granicę między fikcją a rzeczywistością i łączy powagę z humorem. Z detektywistycznym zacięciem prowadzi literackie śledztwo – „Studium przypadku” trzyma w napięciu niczym kryminał i wciąga jak najlepsza powieść psychologiczna. A czytelnika zostawia z wątpliwością: czy wiem, kim naprawdę jestem?
Patrick Deville „Sansara” | Opis wydawcy: W kolejnej powieści bez fikcji francuski pisarz Patrick Deville zabiera czytelników w podróż do Indii. Znalazł się w tym najbardziej zaludnionym kraju na świecie w szczególnym momencie, w roku 2019, którego koniec zmusił świat i jego mieszkańców do nagłego zatrzymania. Okazało się, że stan wyjątkowy jest okolicznością nader sprzyjającą snuciu rozważań o sansarze, wielkim kole reinkarnacji.
W opowieści Deville’a śledzimy kolejne wcielenia Indii od powstania kolonii brytyjskiej w XIX wieku, przez okres wyzwolenia, po współczesność. Odtwarzając barwne biografie Mohandasa Gandhiego i Panduranga Khankhoje, autor przemierza kolejne miasta, poszukuje śladów działalności swoich bohaterów, które przetrwały do dziś. Dwa równoległe żywoty, choć tak różne, przecinają się na kartach historii, tworząc obraz nieustannej wędrówki – sansary – odbywającej się już za życia.
Młody londyński prawnik Gandhi w czarnym surducie i cylindrze stał się niestrudzonym piechurem w białej szacie, a później przywódcą duchowym i politycznym, który zyskał międzynarodowy rozgłos. Khankhoje, indyjski działacz niepodległościowy, podróżował po całym świecie, od Japonii po Kalifornię, walczył na Bliskim Wschodzie podczas I wojny światowej. Następnie został zesłany do Meksyku, gdzie zbliżył się do Diego Rivery i Fridy Kahlo. Po powrocie do Indii w okresie wielkiej epidemii dżumy stał się sławnym naukowcem prowadzącym badania w dziedzinie agronomii, podobnie jak Aleksander Yersin, którego Deville uczynił głównym bohaterem powieści „Dżuma & Cholera”.
W tym barwnym historycznym fresku kolonialna przeszłość Indii miesza się z ich teraźniejszością, a postaci z kart historii prowadzą dialog ze świadkami współczesności, jak w wielkim kole życia, które przerwać może tylko osiągniecie nirwany.
Marie Tierney „Martwe zwierzęta” | Opis wydawcy: Ava Bonney obsesyjnie interesuje się rozkładem zwierzęcych zwłok. Droga, przy której mieszka, regularnie dostarcza jej materiałów do badań, a nocą uwielbia zaciągać najnowsze znaleziska do swojej kryjówki niedaleko jezdni i tam je opisywać.
Pewnej nocy na swojej drodze odnajduje ciało kolegi, Mickey’a Granta. W obawie, że ktoś odkryje jej sekretny rytuał, wykonuje anonimowy telefon na policję. Gdy sprawa zostaje przekazana detektywowi Sethowi Delahayemu, Ava się nie wycofuje, bo z jej sennego miasteczka w południowym Birmingham znikają kolejni nastolatkowie. Jak trudno jest namierzyć zabójcę?
Andrea Camilleri „Prywatna wojna Samuelego” | Opis wydawcy: Ten zbiór opowiadań to swoisty przegląd różnych zaskakujących wątków, typowych dla Camilleriego, napisanych z charakterystyczną finezją i humorem, czasem zabawne, czasem przejmujące i poważne. Tragizm miesza się tu z komizmem. Zbiór otwiera „komedia pomyłek” pełna nieporozumień i zdrad, figlarna i złośliwa. W innych opowiadaniach, pośród różnych odcieni sarkazmu, narracja zmienia się w groteskę, wkraczając w sferę absurdu. Raz jest to pieskie życie biednego człowieka, które w finale jest pełne autoironii. Innym razem to tragikomiczny portret faszyzmu w dwóch epizodach: o fałszywym bohaterze narodowym, ciągle branym za kogoś innego, któremu nie wiadomo, jak poświęcić tablicę pamiątkową, pełną fałszywej chwały; oraz o rasowej dyskryminacji w gimnazjum, wobec żydowskiego ucznia (tytułowy Samuele), który potrafi jednak się obronić, wyśmiać codzienne prześladowania ze strony nauczycieli ogłupionych przez reżim, a nawet doprowadzić do pełnego radości odwetu.
Mika Waltari „Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu” | Opis wydawcy: Wczesnym rankiem panna Kaino Pelkonen wyprowadza na spacer psa, który znajduje w krzakach zwłoki mężczyzny wyglądającego na bezdomnego pijaka. Nieco niedbałe potraktowanie zgłoszenia przez policję skutkuje tłumem gapiów, zadeptanym miejscem zbrodni i zdjęciem zakrwawionej, zmasakrowanej twarzy denata w gazecie. Komisarz Palmu będzie musiał rozwiązać zagadkę kryminalną pod presją zwierzchników pragnących uniknąć skandalu.
Ostatni tom trylogii, której poprzednie tomy to „Kto zabił panią Skrof?” i „Błąd komisarza Palmu”.
Jimmy Juliano „Zostawcie nas w spokoju” | Opis wydawcy: Przerażający i klaustrofobiczny horror dla fanów serialu „Stamtąd” oraz powieści Grady’ego Hendrixa i Thomasa Oldego Heuvelta.
Willow Stone znajduje słowa napisane na podłodze pokoju swojego zmarłego syna: „Wyspa Clifford”. Nigdy wcześniej o niej nie słyszała, ale szybko dowiaduje się, że to miejsce niedaleko jej domu. Dlaczego jej syn to napisał? Zdeterminowana, aby znaleźć odpowiedzi, Willow wyrusza na wyspę. Już po kilku dniach zdaje sobie sprawę, że to miejsce nie jest normalne. Wszyscy mają obsesję na punkcie 1994 roku i zachowują się, jakby utknęli w jednym konkretnym dniu: noszą przestarzałe ubrania, unikają nowoczesnej technologii i, co może najbardziej intrygujące, każdego wieczoru oglądają pościg OJ Simpsona. Nikt nie chce wyjaśnić jej, co się dzieje. Powtarzają tylko żeby na noc zaciągała zasłony i nie patrzyła w okna.
Pięć tygodni po przybyciu na wyspę, Willow znika. Harper, brat kobiety, podąża za jej śladami, aby ją odszukać. Gdy odkrywa prawdę – że to miejsce jest znacznie bardziej złowrogie, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić – postanawia ujawnić całą sprawę. Czy Lily Becker, licealistka, która mieszka na wyspie całe swoje życie, mu w tym pomoże? Dziewczyna ma dość pokręconych zasad i chce żyć normalnie. Musi tylko udowodnić, że to w co wierzą mieszkańcy, to oszustwo. Tylko czy jej się to uda? Niektóre sekrety lepiej zostawić w spokoju…
Frédéric Brrémaud, Alessandro Corbettini „Kernok. Pirat” | Opis wydawcy: Podniosłeś miecz na swego dobroczyńcę i na swoją ukochaną! Przelana krew spłynie na ciebie, twój kres jest bliski! Frédéric Brrémaud w ekstrawaganckiej, a zarazem wiernej adaptacji powieści Eugène’a Sue, opublikowanej w 1830 roku; z rysunkami Alessandro Corbettiniego, młodego wirtuoza kreski, zachwycającego mistrzowskimi planszami, na których pełno detali wykraczających poza ocean i świat piractwa.
Denis-Pierre Filippi, Patric Laumond „Terra Prohibita” | Opis wydawcy: Bujna dżungla. Zakazany świat. Początek XX wieku. Oto Anglia, która padła ofiarą tajemniczego skażenia biologicznego, powodującego niekontrolowany rozwój fauny i flory. Opuszczona przez swoich ludzkich mieszkańców, skażona wyspa, pełna niebezpiecznych gatunków mutantów, poddana została kwarantannie i ogłoszona jako „Terra Prohibita”. Mimo to wielu badaczy dostrzega w rozwoju nowych gatunków źródło nieograniczonego bogactwa.
W samym sercu zakazanych terytoriów, barwna grupa postaci będących całkowitymi przeciwieństwami, podejmie próbę realizacji swego celu: ujawnienia tajemnic otaczających źródło skażenia, które władze tak bardzo starają się utrzymać w tajemnicy.
Poznaj obraz alternatywnej historii Anglii. Od unoszących się w powietrzu miast o wyrafinowanej formie, w których podziemny świat rządzi w ukryciu, po niesamowitą niebezpieczną dżunglę, której nieprzyjazne piękno zawdzięcza tyle samo „Anihilacji”, co „Awatarowi”. Zanurz się w sercu „roślinnego steampunku” równie niepokojącego, co fascynującego.
fot. Freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi