24 lutego-9 marca 2025 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl

9 marca 2025

Prezentujemy zestawienie najciekawszych nowości książkowych i komiksowych, które zawitały na księgarskie półki w ostatnich dwóch tygodniach – od 24 lutego do 9 marca

Sally Rooney „Intermezzo” | Opis wydawcy: Autorka bestsellerowych „Normalnych ludzi” przedstawia niezwykle poruszającą opowieść o żałobie, miłości i rodzinie. Peter i Ivan Koubekowie są braćmi, ale poza tym faktem łączy ich niewiele. Peter jest trzydziestokilkuletnim prawnikiem z Dublina – przebojowym, kompetentnym i pozornie niezwyciężonym. Jednak po śmierci ojca nie może zasnąć bez leków i z trudem podtrzymuje relacje z dwiema bardzo różnymi kobietami: Sylvią, swoją niegasnącą pierwszą miłością, i Naomi, studentką, dla której życie to jeden wielki żart. Ivan z kolei to dwudziestodwuletni mistrz szachowy. Zawsze uważał siebie za towarzysko nieporadnego samotnika, przeciwieństwo wyrobionego starszego brata. Teraz, w pierwszych tygodniach żałoby, poznaje Margaret, starszą od siebie kobietę po przejściach, i ich losy szybko i intensywnie się splatają.

Dla dwóch pogrążonych w żałobie braci i ludzi, których kochają, nadchodzi nowe interludium – czas pożądania, rozpaczy i nowych możliwości – szansa, by się przekonać, ile jest w stanie pomieścić jedno życie, nie rozpadając się na kawałki. Recenzja książki.

Cornelia Funke „Atramentowe serce” | Opis wydawcy: Dobrze się zastanów, zanim zaczniesz czytać tę książkę na głos… Dwunastoletnia Meggie, córka niezwykle utalentowanego introligatora Mo Folcharta, mieszka wraz ze swoim ojcem w wynajętym domu. Jej matka zniknęła w tajemniczych okolicznościach, gdy dziewczynka miała trzy lata. Ojca i córkę łączy ogromna miłość do książek. Meggie wciąż otrzymuje od niego piękne książki, lecz nie wie, dlaczego ojciec nigdy ich jej nie czyta. Pewnej nocy w domu zjawia się tajemniczy gość, który ojca Meggie nazywa Czarodziejskim Językiem. Od tego momentu zaczynają się kłopoty oraz seria wypadków jak z koszmarnego snu… Wkrótce Meggie poznaje wielką tajemnicę ojca. Recenzja książki.

Becky Cloonan, Tula Lotay „Somna” | Opis wydawcy: Zdobywca nagrody Eisnera w 2024 roku w kategorii „Najlepsza nowa seria”! Somna, osadzona w przerażających czasach polowań na czarownice, w angielskiej wiosce u progu XVII wieku, to opowieść o kobiecie, która uciekając z okowów purytańskiego świata, zatraca się w erotycznym, onirycznym koszmarze.

Ingrid tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie z Rolandem, miejskim baliwem i łowcą czarownic, którego bez reszty pochłania oczyszczanie okolicy z „heretyków”. Po tym, jak ginie jeden z mieszkańców, wszyscy wokół zaczynają podejrzewać siebie nawzajem.

Z wizjonerskich umysłów Becky Cloonan i Tuli Lotay zrodziło się sugestywne arcydzieło, czerpiące z hitów filmowych folk-horroru, takich jak „Midsommar” czy „The Witch”. „Somna” przyciąga elementami opowieści historycznej, erotyką z udziałem sił nadprzyrodzonych, przenosząc czytelnika do świata, w którym namiętność przeplata się z duchowością. Rozpala zmysły i wzmaga apetyt na więcej.

Mathieu Lauffray, Éric Henninot, Patrick Pion „Prorok. Wydanie zbiorcze” | Opis wydawcy: W trakcie ekspedycji w Himalaje profesor Jack Stanton dokonuje odkrycia śladów starożytnej cywilizacji. Staje się ono inspiracją do napisania przez niego książki mającej zakwestionować całą koncepcję historii świata i ludzkości. Jedni widzą w nim największego odkrywcę początku trzeciego tysiąclecia, inni traktują go jak szarlatana.

Lecz w dniu premiery „Ante Genesem” Stantona dochodzi do bardzo dziwnych wydarzeń. Najpierw ktoś próbuje autora zabić, następnie w sercu Manhattanu rozbija się ogromny tankowiec, a krótko potem Jack, przejeżdżając przez Most Brookliński, zostaje przeniesiony do innego świata… gdzie przyszłość ludzkości znajduje się wyłącznie w jego rękach. Czy zdoła przeciwstawić się chaosowi na skalę planetarną?

„Prorok” to postapokaliptyczna seria stworzona przez Mathieu Lauffraya przy współudziale Xaviera Dorisona, która umiejętnie łączy grozę z wątkami filozoficznymi oraz stawia pytanie o cenę ludzkiej ambicji.

Feliks W. Kres „Zjednoczone królestwa tom 1-3: Piekło i szpada, Klejnot i wachlarz, Strażniczka istnień” | Opis wydawcy: Poznajcie mroczny świat Zjednoczonych Królestw. „Piekło i szpada” to zbiór opowiadań Feliksa W. Kresa, osadzony w realiach inspirowanych XVII-wieczną Europą, ale wzbogacony o elementy magii i nadprzyrodzonych sił. To książka łącząca klasyczną konwencję płaszcza i szpady z mrocznym fantasy i horrorem, w której honorowi (lub nie) bohaterowie muszą mierzyć się nie tylko z przeciwnikami na placu boju, ale także z własnym losem oraz z siłami spoza tego świata. „Piekło i szpada” to doskonałe wprowadzenie w tajemnicze uniwersum Zjednoczonych Królestw, w którym religia chrześcijańska miesza się z pogańskimi wierzeniami. Przemierzamy wraz z bohaterami dalekie księstwa Hostenne i Saywanee, królestwa Arelay i Nordii oraz samych ziemie Zjednoczonych Królestw Nolandii, Werwalu i Henestii. W zbiorze poznajemy między innymi tajemniczą siłę sprawczą w postaci Egaheer – niejednoznacznego zagadkowego bytu spoza świata, który niczym lovecraftowski Przedwieczny wpływa na otaczającą go rzeczywistość. Czeka nas też konfrontacja z pradawną lodową magią, a także zagadka, czym były koty-zabójcy oraz czy niebo jest puste, a znudzony Bóg na zawsze porzucił człowieka.

„Klejnot i wachlarz” to pełnoprawna powieść ze świata Zjednoczonych Królestw, zdumiewająca i niezwykła historia dotycząca przeklętej przez Boga i ludzi, ogarniętej wojenną zawieruchą prowincji Valaquet. W książce poznajemy dalsze losy kawalera Del Wares, baronowej Sa Tuel, jej służącej rudowłosej Melanii, a przede wszystkim ich mrocznej Pani, siły potężniejszej od Boga, zwanej Egaheer. W całą sprawę zamieszane jest też Towarzystwo Ducha Świętego, które za cel postawiło sobie pokrzyżowanie planów Egaheer i przywrócenie Bożego porządku na udręczonych ziemiach. Feliks W. Kres rozwija wątek wojny w kluczowej dla Zjednoczonych Królestw prowincji Valaquet, gdzie o władzę walczy matka z córką. Nieoczekiwanie do gry wkracza jednak trzecia siła, której działania zaważą na losach całego świata.

„Strażniczka istnień” to opowieść o Starej Ziemi Heastseg – tajemniczym lądzie, o którym wielokrotnie wspominano w starożytnych kronikach Zjednoczonych Królestw. Nie wiadomo jednak, czy chodzi o kontynent, czy raczej wielką wyspę. Zaginiony na dwa tysiące lat został ponownie odnaleziony i po niespełna dekadzie zaginął po raz kolejny. Nie zachowały się dane o jego położeniu, okryto je bowiem ścisłą tajemnicą. W „Strażnicze istnień” poznajemy losy bohaterów w czasie drugiej próby kolonizacji Starej Ziemi Heastseg, tajemniczej krainy, gdzie w przepastnych lasach żyje pierwotny lud senea. Dwie historie, dwie narracje, którą spaja przedwieczny byt nie z tego świata – mroczna Egaheer, ukazuje odwieczną walkę natury z cywilizacją.

Robert Mccammon „Żądlak” | Opis wydawcy: Inferno, niewielkie miasteczko w stanie Teksas, pod koniec XX wieku lata świetności ma już dawno za sobą. Wyludnione, wstrząsane potyczkami lokalnych gangów, zmagające się z plagą bezrobocia i napięciami na tle rasowym z dnia na dzień pogrąża się w coraz większym marazmie.

Cody Lockett, nastolatek mieszkający z ojcem alkoholikiem, czuje się przytłoczony atmosferą miasteczka i planuje je opuścić. Jednak w dniu, w którym zamierza wyjechać, wszystko się zmienia. W pobliżu Inferno rozbija się bowiem statek kosmiczny, a wkrótce pojawia się drugi, który otacza miasto polem siłowym. Doufin, obca istota z pierwszego pojazdu, używa ciała małej dziewczynki imieniem Stevie, by ukryć się przed drugim obcym – zmiennokształtnym i śmiertelnie niebezpiecznym Żądlakiem. Miasteczko Inferno zmienia się w pole walki między dwoma przybyszami z kosmosu. Żądlak, bezwzględny łowca nagród, ma za zadanie wytropić uciekiniera, nie licząc się z kosztami. Czy uwięzieni wewnątrz kopuły mieszkańcy zdołają stawić opór jego śmiercionośnym wynalazkom? Czy uda im się ocalić nie tylko własne życia, ale i całą planetę?

„Żądlak” to dynamiczna, pełna zwrotów akcji powieść ociekająca klimatem horrorów z lat 80. XX wieku, a jednocześnie pastisz klasycznych westernów, autorstwa Roberta McCammona.

Mia Couto „Kobiety z popiołu” | Opis wydawcy: Pierwsza odsłona trylogii o ostatnim władcy południowego Mozambiku autorstwa jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy afrykańskich.

Południowy Mozambik, rok 1894. Sierżant Germano de Melo zostaje wysłany do wioski Nkokolani, aby nadzorować podbój terytorium, do którego rości sobie prawo Ngungunyane, ostatni z przywódców Imperium Gazy, drugiego co do wielkości afrykańskiego królestwa rządzonego przez Afrykanina. Ngungunyane zebrał armię, aby przeciwstawić się rządom kolonialnym, i wraz ze swoimi wojownikami powoli zbliża się do przygranicznej wioski. Zdesperowany Germano prosi Imani, piętnastoletnią dziewczynę, aby została jego tłumaczką. Imani należy do plemienia Chopi, jednego z nielicznych, które odważyło się stanąć po stronie Portugalczyków. Ale podczas gdy jeden z jej braci walczy dla Portugalii, drugi wybrał armię afrykańskiego władcy. Między tłumaczką a sierżantem rodzi się uczucie. Imani wie jednak, że w kraju, w którym króluje przemoc, kobieta musi pozostać niezauważona, stać się cieniem, popiołem.

W „Kobietach z popiołu” Mia Couto z właściwą sobie żywiołowością opisuje rozdarty wojną Mozambik u schyłku XIX wieku, sięgając po źródła historyczne i oddając sprawiedliwość faktom.

Szczepan Twardoch „Null” | Opis wydawcy: Nadziei nie ma. Jest błoto, drony i betonowy strop piwnicy, jeśli masz dość szczęścia, i bunkier, który nazywasz blindażem, a zwykle jest marną jamą w ziemi. O co więc walczysz? Czy wierzysz jeszcze w sens tej walki?

Na pierwszej linii frontu – na „nullu” – w odciętym rzeką kawałku świata, którego nie można oddać, choć się go nie ocali, Koń i jego towarzysze wypatrują światła, wiedząc, że to, które nadejdzie, będzie raczej rozpalającą niebo eksplozją. Na nullu braterstwo i odwaga nabierają nowego znaczenia, racjonalność ustępuje intuicji, przesądom i wierze. Są ochotnicy i są mobiki, którzy nie chcą walczyć, jest miłość krótka jak życie na froncie i bywa też internet ze starlinka.

Koń to rozumie, chociaż żołnierzem jest od niedawna. Wszystko, w co dotąd wierzył i co kochał, umarło, zostawił więc za sobą zgliszcza dawnego życia w Polsce i wyjechał walczyć i szukać odkupienia – a może śmierci? Obumarły w środku poznaje Zuję, pierwszą, która nosi to imię. Zuja wyzwala w nim to, co uważał za dawno martwe. Przeszłość, o której Koń nie mówi i nie chce myśleć, ciągle powraca. Jest też pies, którego nie uzdrowił mag z Tadżykistanu. Fragment książki.

Amor Towles „Stolik dla dwojga” | Opis wydawcy: Nowa książka autora bestsellerowego „Dżentelmena w Moskwie”. Znudzony fałszerz, zuchwały koneser sztuki, kobieta próbująca odkryć sekret ojczyma i Evelyn, bohaterka „Dobrego wychowania”, która powraca, by dokończyć swoją historię. Co się stanie, gdy jedno z nich nie wysiądzie z pociągu, czyjś lot do domu zostanie odwołany, a ktoś inny otrzyma propozycję nie do odrzucenia? Jakie będą konsekwencje podjętych pochopnie, błahych decyzji?

Nikt tak wnikliwie i subtelnie jak Towles nie portretuje relacji międzyludzkich i nie opowiada o nich z właściwymi dla siebie humorem i elegancją. Autor mistrzowsko przedstawia nasze słabostki i wątpliwe motywacje, dla każdego – dość przewrotnie – szukając pozytywnego zakończenia. Literackie pudełko czekoladek wypełnione najlepszymi opowieściami. Fragment książki.

Rebecca Makkai „Nie ma przed czym uciekać” | Opis wydawcy: Biblioteka to miejsce pełne opowieści. Co może się wydarzyć, gdy jedna z nich stanie się rzeczywistością? Lucy jest z pozoru zwyczajną bibliotekarką w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku. Prowadzi spokojne życie w otoczeniu książek i dziecięcych opowieści. Do czasu aż pewnego dnia podejmuje decyzję, która wywróci ten porządek do góry nogami. Dziesięcioletni Ian, jej ulubiony podopieczny, wyróżnia się na tle swoich rówieśników – inteligentny, błyskotliwy, uwielbia czytać wszystko, co wpadnie mu w ręce. Chłopiec dorasta jednak w dusznym świecie zakazów i rygorystycznych zasad narzuconych przez kontrolującą matkę.

Gdy pewnego dnia Ian ucieka z domu i ukrywa się w bibliotece, Lucy staje przed dylematem: odwieźć chłopca do rodziców czy wyruszyć z nim w nieznane? Czy ucieczka będzie ratunkiem, czy uwikła ich oboje w poważniejsze tarapaty? Żadna decyzja nie wydaje się dobra, czas mija, a samochód Lucy niepostrzeżenie oddala się od domu Iana…

Wartka, pełna humoru fabuła, wyraziste postaci i mnóstwo emocji: od śmiechu po łzy wzruszenia. „Nie ma przed czym uciekać” to opowieść o wolności, odwadze i odpowiedzialności za innych, ale także o tym, jak czasem łatwo przekroczyć granice, gdy stawką jest życie drugiego człowieka. Debiutancka powieść Rebekki Makkai dziś tylko zyskała na aktualności.

Brygida Helbig, Justina Helbig „W imię matki i córki” | Opis wydawcy: „Siedem lat mieszkała za granicą. Chciała być daleko stąd. Myślałam, że tam zostanie. A ona któregoś dnia wróciła i stanęła w progu naszego berlińskiego mieszkania. Nagle musiałam oddać córce trochę przestrzeni, a tak naprawdę chciałam być tu sama, by pracować, pisać i czytać, przerzucać tony papieru, bo do tego się kształciłam, doktoryzowałam i habili­towałam. Tak, jestem doktorem – ale ani od duszy, ani od ciała, tylko od papieru i słów”. Słowa bywają różne, pełne miłości lub bólu, pełne ukrytych historii. Bo matka i córka mają sporo do przepracowania. Wspierają się, ale też ścierają. Bywa, że mają dość – siebie i wszystkiego wokół. A w końcu i tak szukają opasłego Gombrowicza, żeby ustawić na nim laptop i obejrzeć odcinek „Emily w Paryżu”. Bo wiedzą, że dadzą radę, że wyjdą z kryzysu mocniejsze i wszystko będzie dobrze.

Geraldine Brooks „March” | Opis wydawcy: Powieść nagrodzona Pulitzerem, która przenosi nas w czasy wojny secesyjnej. Kapitan March, nieobecny ojciec z „Małych kobietek” Louisy May Alcott, pisze czułe listy do rodziny. Wojna wystawia na próbę jego idealizm i wiarę w Unię. Z listów powoli zaczyna się wyłaniać obraz okrucieństwa, przemocy i rasizmu, do których dochodzi na linii frontu.

Kiedy March cudem unika śmierci, próbuje na nowo nawiązać kontakt z rodziną, która nie ma pojęcia, przez co przeszedł. I wtedy poznajemy punkt widzenia pani Marmee March. Zadawnione żale, złość na męża, który doprowadził rodzinę do finansowej ruiny, a teraz ukrywa przed nią swoje przeżycia powodują, że musi zrewidować to, co myśli o nim, o ich małżeństwie i przyszłości.

Miłosna opowieść osadzona w czasach katastrofy, która bada namiętności między mężczyzną i kobietą, czułość rodzica i dziecka oraz zmieniającą życie moc żarliwie wyznawanej wiary. To książka o ideałach zderzających się z brutalną rzeczywistością i o wojnie, która wszystkim wystawia moralny rachunek. To także próba odpowiedzi na odwieczne pytanie, czy można dobrze i uczciwie żyć, poznawszy bezmiar ludzkiego cierpienia. Autorka z genialnym wyczuciem wskrzesza świat, który przeminął z wiatrem, przywołując klimaty, urok i grozę tamtych czasów.

Pierre Lemaitre „Cisza i gniew” | Opis wydawcy: Druga powieść z bestsellerowego cyklu Pierre’a Lemaitre’a „Lata chwały”, sagi obejmującej trzydzieści lat z dziejów powojennej Francji i jej kolonii, której bohaterami są rozrzuceni po świecie członkowie rodziny Pelletierów.

Rok 1952. Pelletierowie spotykają się w Libanie na dorocznej uroczystości upamiętniającej założenie fabryki mydła, stanowiącej podstawę egzystencji rodziny. Po tragicznej śmierci najmłodszego syna Louisa i Angèle Pelletierów – Étienne’a, który zginął w tajemniczych okolicznościach w Indochinach – do Libanu przybywa pozostała trójka ich dzieci.

Rodzina wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią Étienne’a, ale pojawia się w niej nowa osoba – córeczka najstarszego z rodzeństwa, Jeana, tkwiącego w toksycznym małżeństwie i bezskutecznie walczącego ze swoimi morderczymi skłonnościami, ale odnoszącego sukcesy w branży tekstylnej. François, który przeżywa burzliwy romans, nadal nie wybił się na wyżyny dziennikarstwa i tkwi w dziale kroniki miejskiej paryskiego „Journal du soir”, gdzie wciąż zajmuje się między innymi sprawą zabójstwa słynnej aktorki Mary Lampson, nie mając pojęcia, że morderca jest znacznie bliżej, niż François mógłby się spodziewać. Tymczasem jego siostra, która zawodowo poszła w jego ślady, pnie się coraz wyżej na ścieżce kariery. Tylko dzięki niezwykłej determinacji, poruszając się w zdominowanym przez mężczyzn świecie, wyrabia sobie pozycję, która pozwala jej zajmować się poważnymi krajowymi sprawami. No i oczywiście jest jeszcze kot Étienne’a, Josep, który cudem odnalazł się w Sajgonie i w swoim trzecim wcieleniu został paryżaninem.

Epicki i barwny obraz francuskiego życia, głównie Paryża w latach 50. XX wieku. Napisana z dużym rozmachem saga rodzinna, powieść kryminalna i historyczna w jednym. Wielka polityka, miłość i zdrada, zemsta i zbrodnia. Narracja oscylująca między zjadliwą złośliwością wobec francuskiego społeczeństwa a spojrzeniem na nie z dobrotliwym przymrużeniem oka. Aż trudno uwierzyć, że czytając o bardzo poważnych sprawach, można się tak świetnie bawić!

Jarek Westermark „Truteń, czyli rozprawa z ojcostwem” | Opis wydawcy: Opowieść o ojcostwie, jego pokusach i walce z kulturą, która zbyt łatwo odpuszcza mężczyznom. Głos mówi: „Nie jesteś stworzony do opieki nad dzieckiem”, a wszyscy wokół mu przytakują. Głos mówi: „Odpuść sobie, nie angażuj się, walcz o swoje. W każdej chwili możesz zniknąć”. Czy słyszysz, jak bzyczy ci do ucha? Słyszysz jego podstępną melodię? Właśnie ona towarzyszy narratorowi Trutnia od chwili, gdy dowiedział się, że zostanie ojcem. Podjął decyzję świadomie, jest wspierającym partnerem swojej żony i w małym palcu ma wszystkie teorie dotyczące nowoczesnej męskości. A jednak coś – przedwieczny zew, niepowstrzymany niczym horda zombie – każe mu snuć eskapistyczne fantazje.

Truteń to nowatorski miks powieści i osobistego eseju, a jednocześnie podróż w głąb „długiej nocy”, gdy rodzicielstwo wydaje się senną marą rodem z body horroru. Ucieczka w fikcje, w ukochane młodzieńcze lektury i filmy, a w końcu zrzucenie odpowiedzialności na barki żony, wszystko to wydaje się odpowiedzią na złowrogie podszepty godne Jedynego Pierścienia. Czy takiej pokusie w ogóle można się oprzeć? „Jestem mężczyzną”, tłumaczy się Truteń. Ale co to właściwie oznacza?

Jon Krakauer „Wszystko za życie” | Opis wydawcy: Chris McCandles był chłopakiem z dobrego, zamożnego domu. Miał troskliwych rodziców i kochającą siostrę. Ukończył college i szykował się do studiów prawniczych. Ale właśnie wtedy postanowił wypisać się z klasy średniej, oddał wszystkie pieniądze i ruszył w drogę. Od Meksyku po Alaskę – jeździł autostopem, pociągami towarowymi, wędrował na piechotę, spływał kajakiem. Łatwo zaprzyjaźniał się z poznanymi po drodze ludźmi i równie łatwo te przyjaźnie zrywał, by szukać samotności w dziczy. Nie był jednak zwykłym awanturnikiem i łowcą przygód – raczej filozofem i idealistą. Ukoronowaniem jego życia miała być „ostatnia, największa przygoda, kulminacyjna bitwa, żeby zabić fałszywy wewnętrzny byt i ogłosić triumfalny koniec duchowej rewolucji”.

Jon Krakauer podąża tropem „supertrampa”, jak sam siebie nazywał McCandles. Na podstawie jego zapisków, listów, rozmów z jego przyjaciółmi stara się odtworzyć losy współczesnego Robinsona i wyjaśnić zagadkę jego odejścia. Ta przepiękna historia młodości, buntu i poszukiwania wolności od kilkudziesięciu lat inspiruje nie tylko czytelników, ale także artystów. Na jej podstawie powstał niezapomniany film w reżyserii Seana Penna.

Piotr Derlatka „Agnieszka. Osiecka między wierszami” | Opis wydawcy: Agnieszka z bliska. Piosenki i życie dopełniają się w jednej książce. Piotr Derlatka z sukcesem podejmuje niełatwe wyzwanie stworzenia kompletnej biografii autorki „Małgośki”. Patrzy na Agnieszkę Osiecką z nowej, nieoczywistej perspektywy: jako badacz od lat zajmujący się jej tekstami i jako mężczyzna zafascynowany jej niezwykłą osobowością. Spogląda zarówno na burzliwe związki poetki m.in. z Markiem Hłaską, Danielem Passentem czy Jeremim Przyborą, jak i na jej inspirujące, a zarazem nieoczywiste przyjaźnie z wielkimi postaciami polskiej kultury, takimi jak Jerzy Giedroyc, Daniel Olbrychski czy Anna Szałapak.

Dostrzega zaskakującą i dojmującą samotność artystki, która towarzyszyła jej w różnych momentach życia. Widzi osobę ponadprzeciętnie wrażliwą, intrygująco skomplikowaną, jednocześnie silną i kruchą. Zanurza się w świecie teatru, kabaretu, festiwalowych scen oraz radia i telewizji, by poznać realia, w których przyszło jej tworzyć. Zagląda do jej rodzinnego mieszkania na Saskiej Kępie, wypełnionego niełatwą obecnością matki i bolesną tęsknotą za ojcem, a także do domu, który sama usiłowała stworzyć dla swojej córki. W końcu staje się świadkiem tego, jak poetka powoli odchodzi, zostawiając po sobie tysiące zapisanych słów i jeszcze więcej niedopowiedzeń.

Åsne Seierstad „Księgarz z Kabulu” | Opis wydawcy: Książka, która wzbudziła niezwykłe uznanie na całym świecie i stała się międzynarodowym bestsellerem. „Księgarz z Kabulu” to hipnotyzujący portret dumnego człowie­ka, który przez trzy dekady i kolejne represyjne reżimy boha­tersko stawiał czoła prześladowaniom, aby dostarczać książki mieszkańcom Kabulu.

Rok 2001. Wkrótce po upadku reżimu talibów do Afganistanu docierają setki dziennikarzy, wśród nich Åsne Seierstad. W zruj­nowanym Kabulu poznaje właściciela księgarni – afgańskiego patriotę, erudytę, a przy tym fascynującego mężczyznę. Reporterka jest zauroczona barwnymi opowieściami o pry­watnej wojnie, którą księgarz toczył w obronie rodzimej sztuki i literatury, w czasach gdy wokół coraz śmielej poczynali sobie radykałowie: komuniści, talibowie i mudżahedini. Tym większy szok stanowi dla niej poznanie domu Afgań­czyka i reguł, którym podlegają wszyscy członkowie rodziny. Dociera do niej, że ma przed sobą rzeczywistość, której nie spo­sób oceniać według kryteriów zachodniego świata.

Åsne Seierstad „Historie afgańskie” | Opis wydawcy: Nowa książka wybitnej norweskiej reportażystki i dziennikarki. „Historie afgańskie” to intymny portret trojga ludzi, których drogi się rozchodzą, i kraju ogarniętego wojną.

W „Księgarz z Kabulu” Åsne Seierstad ukazała życie w Afganistanie przed upadkiem reżimu talibów i po nim w 2001 roku. Dwadzieścia lat później talibowie wrócili do władzy, a Seierstad powraca z „Historiami afgańskimi”, książką, która pomoże nam zrozumieć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Afganistanu.

Seierstad przedstawia troje bohaterów, których życie zostało ukształtowane przez upadek i powstanie talibów: Dżamilę, Baszira i Arianę, a także ich rodziny, przyjaciół, wrogów i współbojowników. Dżamila jest działaczką na rzecz praw kobiet, Baszir – talibskim dowódcą, a Ariana studentką prawa, której do skończenia studiów pozostał jeden semestr, gdy talibowie doszli do władzy. Dzięki ich historiom zaczynamy pojmować, co doprowadziło do przejęcia władzy przez talibów w 2021 roku, jak potoczył się pierwszy rok ich rządów i jak może wyglądać najbliższa przyszłość Afganistanu.

Elisabeth Åsbrink „Moja wielka piękna nienawiść” | Opis wydawcy: Poruszający portret pisarki, która swoją twórczością wyprzedziła czasy, w których przyszło jej żyć. W dziewiętnastowiecznej Szwecji większość kobiet żyła zgodnie z narzuconymi społecznie normami. Jednak nie wszystkie. Victoria Benedictsson, córka rolnika ze Skanii, od dziecka marzyła o czymś więcej niż podporządkowanie mężowi i rodzinie. W świecie, w którym ambicje kobiet były tłumione, a ich głos bagatelizowany, Benedictsson postanowiła pisać o prawie do samostanowienia, nierównościach płci i pułapkach małżeństwa. Jednak za sukcesem literackim kryła się wycieńczająca walka – z mężczyznami, którzy mieli monopol na kulturę, z ograniczeniami epoki i z własnym poczuciem osamotnienia.

Historia Benedictsson prowadzi czytelnika z małomiasteczkowego domu w Hörby na salony literackie Sztokholmu i Kopenhagi, gdzie bohaterka spotyka się ze sławami tamtych czasów: Augustem Strindbergiem, Anne-Charlotte Leffler, Henrikiem Ibsenem czy Georgiem Brandesem. Opowieść ukazuje zmagania z konwenansami, pasję do literatury i stawia pytanie o to, ile trzeba poświęcić, by być sobą.

Jerzy Franczak „Zemsta wyobraźni” | Opis wydawcy: Zaraz po obchodach stulecia surrealizmu PIW publikuje książkę wybitnego badacza Jerzego Franczaka, książkę, która opisuje najważniejsze zjawiska tego nurtu oraz proponuje nowe oryginalne spojrzenie. W „Zemście wyobraźni” autor podejmuje rozważania nad dziedzictwem nadrealizmu – teorii estetycznej zorientowanej wokół kategorii wyobraźni oraz awangardowej praktyki eksplorowania podświadomości, snu i rozmaitych „stanów wtórych”, technik automatyzmu, badania „przypadku obiektywnego” i prowokowania „konwulsyjnego piękna”.

Ten zbiór esejów nie jest jednak zwyczajną opowieścią o nadrealizmie – można go porównać do „labiryntycznej” podróży po swoistym „słowniku miejsc wyobrażonych”, w którym czytelnik można spotkać się z takimi twórcami jak Michel Leiris, Leonora Carrington, Henri Michaux, ale również Roland Topor, Georges Perec, Albert Camus czy Eugene Ionesco, by nie wspominać już nawet o George’u Orwellu, Stanisławie Lemie, Margaret Atwood, a kończąc na Cormacu McCartym czy nawet Serhiju Żadanie. Nie może to dziwić, gdyż historia – o czym dobrze wiemy – postanowiła przelicytować najśmielszych fantastów…

Merryn Allingham „Morderstwo w kaplicy” | Opis wydawcy: Właścicielka księgarni Flora Steele oraz przystojny pisarz kryminałów Jack Carrington muszą rozwiązać zagadkę nietypowego morderstwa!

Flora właśnie zamyka księgarnię, gdy pojedynczy dźwięk kościelnego dzwonu upiornie rozbrzmiewa w wieczornej ciszy. Czy dzwonnik się pomylił? Wraz z Jackiem postanawiają zajrzeć do starej kaplicy. Na granitowych płytach leży ciało nowego wikarego z tajemniczą notatką w dłoni.

Flora jest przerażona nagłą śmiercią duchownego, a jednocześnie zaintrygowana osobliwym towarzystwem, które znalazło się w kaplicy w godzinie zbrodni: Preece, miejscowy rzeźnik, Dilys, wścibska listonoszka, i Stephen, nowy mieszkaniec Abbeymead. Kiedy Flora i Jack rozpoczynają śledztwo, szybko wychodzi na jaw, że w tej sprawie nie wszystko jest takie, jak się na początku wydaje. Czy uda im się odkryć prawdę na czas, by ocalić siebie? Intrygująca powieść kryminalna osadzona w uroczej angielskiej wiosce. Idealna dla fanów Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirota.

Sulari Gentill „Martwy pisarz” | Opis wydawcy: Z przykrością informujemy, że Dan Mudroch niczego już nie napisze. Dzisiejszej nocy uwielbiany przez czytelników autor zginął z rąk nieznanego sprawcy. Czy policji uda się schwytać mordercę?

Theodosia Benton rezygnuje z kariery prawniczej i pojawia się w progu mieszkania swojego brata z dwiema walizkami i niedokończoną powieścią. Dzięki znajomości z Danem Mudrochem, intrygującym autorem bestsellerów, przed Theo uchylają się drzwi sekretnego literackiego świata, do którego wstęp mają tylko nieliczni. Doświadczony pisarz poświęca jej czas i uwagę, a przyszła debiutantka postanawia powierzyć mu swój największy skarb: manuskrypt powieści, który – zainspirowana ich spotkaniami – wreszcie dokończyła.

Gdy niedługo później Mudroch zostaje brutalnie zamordowany, Theo stawia sobie jeden cel. Sprawiedliwości musi stać się zadość. Nieświadomie ściąga jednak na siebie niebezpieczeństwo, które zagraża również jej bratu. Czy zapłacą najwyższą cenę za chęć odkrycia tożsamości mordercy?

Ian Fleming „Żyj i pozwól umrzeć” | Opis wydawcy: Legendarny Agent 007 staje do walki z niezwykłym przeciwnikiem. Niewiele rzeczy jest w stanie przerazić Jamesa Bonda, trudno jednak zachować zimną krew w obecności Pana Dużego, bezwględnego gangstera z Harlemu. Szef potężnego przestępczego syndykatu wzbudza w podwładnych strach dzięki haitańskiej magii, a do tego jest jednym z głównych agentów Smierszu w Stanach Zjednoczonych.

Pan Duży przerzuca znaczne ilości zrabowanego przez piratów złota z niewielkiej wyspy u wybrzeży Jamajki do Nowego Jorku, a zyski z tej operacji trafiają do Moskwy. Z pomocą tajemniczej kreolskiej wróżki, pięknej Solitaire, oraz starego znajomego z CIA, Felixa Leitera, agent 007 musi odkryć kryjówkę groźnego przestępcy, udaremnić jego plany i przejąć skarb piratów w imieniu władz Wielkiej Brytanii.

Jacek Ostrowski „Śmiertelna zagrywka” | Opis wydawcy: Agata Johnson, twarda kobieta detektyw o wojskowej przeszłości powraca w „Śmiertelnej zagrywce”. Czy historia może się zazębić i to nierozerwalnie z teraźniejszością? Czy opowieść starego Hiszpana przypadkowo spotkanego na nadmorskiej promenadzie może przyczynić się do rozwiązania dwóch bardzo głośnych polskich zagadek kryminalnych, jakimi były zabójstwo generała Karola Świerczewskiego i pisarza Jana Gerharda? Czy ta opowieść wyjaśni najbardziej tajemniczą zbrodnię w historii Norwegii, jaką było zabójstwo „Kobiety z Isdal”?

Agata Johnson zostaje niespodziewanie wciągnięta w śmiertelnie niebezpieczną rozgrywkę, której stawką jest pół miliona euro, a przede wszystkim jej życie. „Śmiertelna zagrywka” to powieść dla ludzi o silnych nerwach, chwilami wciska czytelnika w fotel, bo trup ściele się gęsto, a akcja w zawrotnym tempie przenosi się z miejsca na miejsce. Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, zainspirowana historią pewnego Hiszpana, który znalazł się w złym miejscu w bardzo złych czasach…

Piotr Żymełka „Carska afera” | Opis wydawcy: Londyn, 1888 rok. Sir Richard Barwood, angielski dżentelmen i weteran wojenny zmagający się z demonami przeszłości, dostaje od królowej Wiktorii misję odszukania zabójcy swojego przyjaciela, a cenionego przez monarchinię detektywa, lorda Williamsa.

Trop prowadzi do Warszawy, gdzie Barwood spotyka Stanisława Liszewskiego, młodego, wyrywnego polskiego arystokratę. Od tego momentu razem próbują odkryć, kto stoi za śmiercią lorda.

Los prowadzi ich do różnych krajów, a gdziekolwiek się pojawią, tam czekają kłopoty. Co więcej, natykają się na aferę, która może wstrząsnąć całą Europą. Jednak to właśnie oni, z pomocą pewnej zmysłowej Francuzki, jako jedyni są w stanie powstrzymać złoczyńców… O ile dadzą radę wytrzymać w swoim towarzystwie. Angielski dżentelmen i polski arystokrata w niezwykle klimatycznym kryminale, którego nie sposób odłożyć.

S.J. Lorenc „Koniec mapy” | Opis wydawcy: Czasem niewiele potrzeba, by doszło do globalnej katastrofy. Osiem nieznających się wcześniej osób rusza w turystyczny rejs w okolice Svalbardu. Już w trakcie wyprawy okazuje się, że nikt nie jest przygotowany do zmierzenia się z dziką przyrodą, własnymi słabościami, tajemnicami i problemami oraz z innością pozostałych uczestników. Gdy docierają do miasta widma, dawnego radzieckiego Pyramiden, staje się jasne, że jest to nie tylko atrakcja turystyczna – na miejscu funkcjonuje też rosyjska stacja badawcza. Od pewnego czasu są tam prowadzone prace związane z ożywianiem zamrożonych mikroorganizmów sprzed tysięcy lat.

Brak wyobraźni oraz niezachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa doprowadzają tam do katastrofy. Grupa niechętnych sobie turystów musi zacząć współpracować i spróbować zapobiec wybuchowi potencjalnej epidemii. Stawką dalszej wyprawy staje się ich własne życie.

Jennifer Marie Thorne „Diavola” | Opis wydawcy: Rodzinne wakacje we Włoszech zmieniają się w przerażający koszmar. Anna ma tylko dwie zasady dotyczące corocznych rodzinnych wakacji rodziny Pace: postępować ostrożnie i przetrwać. Nie jest to łatwe, gdy jest jedyną osobą w rodzinie, która wydaje się nie pasować do reszty.

Jej brat bliźniak Bennie dopasował się tak dobrze, że praktycznie stał się niewidzialny, a jej starsza siostra Nicole jest tak skupiona na tym, aby wszyscy – w tym jej nijaki i potulny mąż i dwie córeczki – się nie wyróżniali, że Anna często ma kłopoty dlatego, że odważyła się zadać jakiekolwiek pytanie. Mama jest ogólnie zaskoczona życiowymi wyborami najmłodszej córki (po co zdobywać te wszystkie stopnie artystyczne tylko po to, by pracować w agencji reklamowej?), a tata, cóż, po prostu chce trochę ciszy i spokoju.

Wspaniała willa w maleńkim, odległym włoskim miasteczku wydaje się idealnym miejscem do spędzania czasu z rodziną… i z wymagającym nowym chłopakiem Benniego. Wszystko się zmienia, gdy sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli – w nocy słychać dziwne odgłosy, a lokalni mieszkańcy rzucają w ich stronę niepokojące ostrzeżenia. Okazuje się, że willa ma mroczną i brutalną przeszłość, a to sprawia, że rodzinny wyjazd zmienia się w wakacje z piekła rodem.

Kevin Eastman, Tom Waltz „Wojownicze Żółwie Ninja: Ostatni Ronin – Nieznane Lata” | Opis wydawcy: Droga do ostatniej, rozdzierająco smutnej walki Michelangelo była wyjątkowo długa i niebezpieczna. Co się z nim działo przez te wszystkie lata, w których jedynymi drogowskazami były żądza zemsty i dziennik Mistrza Splintera? Jakie bitwy wówczas stoczył? Jakie trudne lekcje musiał sobie przyswoić? „Ostatni Ronin – Nieznane lata” to z jednej strony nowe sekrety z przeszłości Żółwi, z drugiej – rozgrywający się współcześnie wątek, w którym nowy mistrz, Casey Marie Jones, przygotowuje młode słodkowodne żółwiki do objęcia roli nowego pokolenia Zmutowanych Nastoletnich Żółwi Ninja.

Prequel i bezpośrednia kontynuacja „Ostatniego Ronina” – największego komiksowego hitu ostatnich lat. Zobaczcie, co Kevin Eastman i Tim Waltz przygotowali dla was tym razem. Dla fanów: „Wojowniczych Żółwi Ninja”, „Powrotu Mrocznego Rycerza”, „Spawna”, „Wejścia smoka”, „Ucieczki z Nowego Yorku”, „Kill Billa”.

Christopher Cantwell, Alex Lins „Róża tom 2: Misja Przeklętych” | Opis wydawcy: Od czasu zabicia Martwiarza, mroczna fama ciągnie się za Różą i jej drużyną łowców nagród. Pogłoski o tym, jak to mieczem potrafią przebić serce każdego, kto im się sprzeciwi, nie ułatwiają zarabiania na życie. Do tego dochodzą takie problemy jak klątwa, kajdany, waśnie między przyjaciółmi, żądza zemsty i przyszłość rysująca się w najczarniejszych barwach. Jak tu nie stracić rycerskiego ducha? A wszystko to w kolejnym rozdziale nowej wersji przygód Śpiącej Królewny, która obudziła się w świecie mroczniejszym od najczarniejszych koszmarów.

„Róża” jest błyskotliwa. Zabawna i obrazoburcza. Jest jednocześnie klasyczną fantasy i postmodernistyczną zabawą w opowiadanie na nowo znanych historii w zaskakujących konwencjach. Dla fanów: „Gry o tron”, „Śpiącej królewny”, „Willowa”, „Wiedźmina”.

Alfredo Grassi, Lucho Olivera „Czerwona planeta” | Opis wydawcy: Klasyka science-fiction! Jeden z najważniejszych komiksów w karierze przedwcześnie zmarłego Lucho Olivery. Człowiek wybiera się na Czerwoną planetę… Izolacja, strach, wyzwania stojące przed zdobywcami kosmosu! Ależ to były czasy, kiedy realnie toczący się wyścig o podbój przestrzeni kosmicznej masowo inspirował twórców do dzieł takich jak to. Dla wielbicieli klasycznego SF pozycja obowiązkowa!

George Prochnik „Niemożliwe wygnanie. Koniec świata i Stefan Zweig” | Opis wydawcy: Stefan Zweig, urodzony w zamożnej żydowskiej rodzinie w Wiedniu, w latach trzydziestych XX wieku stał się najczęściej tłumaczonym żyjącym autorem na świecie. Jego powieści, opowiadania i biografie były rozchwytywane, a o jego hojności i koneksjach krążyły legendy. W 1934 roku, po dojściu Hitlera do władzy, Zweig wyjechał z Wiednia do Anglii, następnie do Nowego Jorku, by w końcu trafić do Petrópolis, na przedmieścia Rio de Janeiro. Jego dawny świat uległ zniszczeniu, a on czuł się wyobcowany.

W 1942 roku Zweig i jego żona Lotte Altmann zostali znalezieni martwi. Popełnili samobójstwo tuż po tym, jak Zweig ukończył swoją słynną autobiografię „The World of Yesterday”. Niniejsza książka opowiada o niezwykłym wzlocie i upadku Zweiga, o przepaści między Ameryką i światem, w którym pisarz żył przed emigracją.

Rafał Księżyk „Fala. Rok 1984 i polski postpunk” | Opis wydawcy: Gdy za żelazną kurtyną niezmiennie trwa Orwellowski „rok 1984”, najlepszym sposobem, by wskoczyć w inną rzeczywistość, jest założenie zespołu rockowego. Do tego właśnie 1984 zabiera nas w podróż w czasie Rafał Księżyk. Był to rok przełomowy dla polskiej muzyki rockowej. Doszła wtedy do głosu młodzież, która dorastała w realiach stanu wojennego. A najdobitniej przemówiła ta z mniejszych miast. Ustrzyki Dolne, Łańcut, Rzeszów, Puławy, Zduńska Wola, Toruń, Bydgoszcz, Piła – to one nadają rytm opowieści Księżyka i to z nich na podbój Polski ruszają bohaterowie nowej fali. Siekiera, Variété, 1984 i inni: amatorzy, którzy ograniczone możliwości równoważą nadzwyczajną mobilizacją. Ich bezkompromisowa, bolesna, a zarazem intelektualna muzyka jest niczym wyzwalający chichot, który dochodzi ze szczelin w systemie. I porywa tłumy. A zatem, jak śpiewa Siekiera, „dobrze jest, dobrze jest”. Ruszyła fala.

Juan Gimenez „Czwarta siła” | Opis wydawcy: Jedna z najsłynniejszych space oper wreszcie w całości po polsku! Lata temu Egmont wydał trzy z czterech tomów tej serii. Teraz czytelnicy mogą zapoznać się z całością opowieści i poznać jej zakończenie. To komiks sławnego argentyńskiego twórcy Juana Gimeneza, znanego w Polsce chociażby z cyklu „Kasta Metabaronów”. Finałowy tom to nie jedyna rarytas. Polskie wydanie bazuje na wersji reżyserskiej komiksu. Gimenez dodał nowe dialogi i wprowadził masę poprawek w starych.

W odległej przyszłości ludzkość skolonizowała planetę Alfę Nebuli. Od 162 lat trwa tam wyniszczający konflikt z Krommianami, którzy nie różnią się wizualnie od ludzi. Podczas rutynowego lotu patrolowego Krommianka Mega ratuje się z pułapki, przy okazji odkrywając swoje tajemne moce. W tym samym czasie w różnych miejscach Alfa Nebuli zostają porwane trzy inne kobiety. One też dysponują nadnaturalnymi zdolnościami. Okazuje się, że rząd krommiański postanowił stworzyć superbroń mentalną…

Alia Trabucco Zerán „Do czysta” | Opis wydawcy: Jaka powinna być idealna pomoc domowa? Piśmienna, godna zaufania, cicha. Ma dobrze wyglądać i mieć sprawne ręce. Plan dnia? Otworzyć oczy, wstać, wejść szybko pod prysznic. Włożyć fartuch, związać włosy, zjeść śniadanie. Odebrać instrukcje. I tak dzień po dniu, przez siedem lat, jak w kołowrotku.

Estela García w wieku trzydziestu trzech lat przeprowadza się do Santiago, gdzie rozpoczyna pracę w domu zamożnych Chilijczyków. Poza dbaniem o czystość jej najważniejszym zadaniem jest trzymanie w ryzach córki pracodawców: neurotycznej dziewczynki, pełnej lęków i gniewu. Od samego początku znamy tragiczny finał tej historii, mimo to czytamy dalej, z nadzieją, że opowieść skończy się inaczej.

Z każdą kolejną stroną Estela coraz bardziej zamyka się w sobie. A jednak jej uwięziony w głowie rozpaczliwy krzyk, niczym chór w greckiej tragedii, wybrzmiewa wyraźnie: to manifest biednych ludzi walczących o przetrwanie. Tych, których w czasach wielkich społecznych nierówności pociesza jedynie myśl, że chociaż śmierć traktuje wszystkich sprawiedliwie.

Charles Burns „El Borbah” | Opis wydawcy: Kultowy komiks Charlesa Burnsa wraca po 24 latach od pierwszego polskiego wydania w nowym przekładzie! El Borbah, prywatny detektyw olbrzymiej postury, który nigdy nie zdejmuje stroju meksykańskiego zapaśnika i niepokojącej maski. Przemierza ulice pełne punków, maniaków, szemranych biznesmenów i szalonych naukowców, żywi się wyłącznie śmieciowym żarciem i piwem, a śledztwa prowadzi w charakterystycznym dla siebie stylu. Jego słowa są proste i silne jak jego pięści, a stojące mu drodze przeszkody roztrzaskuje bez zastanowienia, podobnie jak czaszki przeciwników.

„El Borbah”, stworzony we wczesnych latach 80., to jeden z pierwszych komiksów Charlesa Burnsa, autora m.in. „Black Hole” czy „Ostatniego spojrzenia”. Przesiąknięty jest estetyką „SF-noir”, opartą na popkulturowej diecie z dzieciństwa Burnsa, która składała się z filmów klasy B i komiksów, ale z poczuciem humoru, które równie często co śmiech, budzi niepokój.

„W 1981 roku mieszkałem w Filadelfii i próbowałem rysować komiksy. (…) Pewnego szarego sobotniego popołudnia skakałem sobie po kanałach telewizyjnych, gdy nagle trafiłem na wrestling. Zobaczyłem człapiącego po ringu wielkiego faceta w tyciej masce, z niesamowitą kolekcją tatuaży. Szybko naszkicowałem go w notatniku i od razu wiedziałem, że znalazłem swojego bohatera. Nazwałem go El Borbah – na cześć podziwianych przeze mnie meksykańskich zapaśników i mojego kolegi Johna Borby, którego nazwisko (i niektóre aspekty osobowości) chciałem uwiecznić” – pisze Charles Burns.

Magdalena i Michał Hińcza „Hotel na skraju lasu tom II” | Opis wydawcy: Druga część nastrojowego horroru. Daleko od ludzkich osad, między połaciami gęstych lasów znajduje się hotel – ostoja dla wędrowców, zagubionych podróżników i zasiedziałych gości. Jednak nie każdy może liczyć tu na nocleg, zwłaszcza od kiedy niesie się wieść o dziwnych zdarzeniach, a przyroda zdaje się wysyłać niepokojące sygnały – deszcz nie ustaje, roślinność jest jakby bujniejsza niż zwykle, a zwierzęta zaczynają się nietypowo zachowywać.

W drugim tomie swojego komiksu Magdalena i Michał Hińcza odsłaniają przed czytelnikami kolejne elementy misternej układanki. Obok znanych już bohaterów pojawiają się nowi, a wśród nich Maksymilian – kierownik tajemniczej organizacji, która zdaje się dokonywać na lokalnej faunie podejrzanych eksperymentów. Czy to właśnie one są przyczyną dziwnych i niebezpiecznych zachowań zwierząt? A może to efekt nocnych działań kłusowników, którzy przemieszczają się statkiem wzdłuż wybrzeża i wydają się być w jakiejś komitywie z Eleanorem, botanikiem i pustelnikiem, żyjącym w starej budowli na wyspie? A może sekret tkwi w zawartości pozbawionych etykiet buteleczek, które co chwila pojawiają się w coraz to nowych rękach?

Autorzy „Hotelu na skraju lasu” nieustannie igrają z oczekiwaniami czytelników. Wydają się podsuwać odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w pierwszym tomie, ale zaraz potem stawiają kolejne znaki zapytania.

Jean Dufaux, Griffo „Giacomo C: Z miłości do kuzynki, Pierścień rodu Fosców” | Opis wydawcy: Parmeno, do niedawna sługa Giacoma C., zrządzeniem opatrzności został diukiem de Totto. Otwiera się przed nim świat dobrych manier, szykownych strojów, rozkoszy bogactwa i bogactwa rozkoszy. Piękna kuzynka Constanza, urzekająca bratanica księcia Foski, zdaje się ulegać słabości do tego nowobogackiego gbura o nietypowych manierach. Zblazowany Giacomo C., którego filozofia sprawia, że niezbyt poważa on współczesną arystokrację, obserwuje dawnego sługę i obawia się, że za tymi chwilami szczęścia kryje się jakaś intryga, mająca oszukać niewinnego. A być może gdzieś w weneckim więzieniu cierpi niedolę prawdziwy diuk de Totto…

Kolejna przygoda Giacoma i jego wiernego Parmena, pełna zwrotów akcji, przebieranek, wymyślnych forteli, nie wyklucza ani humoru, ani tragedii. Zakochani w niegdysiejszej Wenecji i ożywiającej ją szelmowskiej oraz libertyńskiej fantazji, Griffo i Dufaux dopisali nowy rozdział do niezwykłych losów swoich bohaterów.

Kasia Mazur „Do poprawki” | Opis wydawcy: „Do poprawki” to iście hiobowa opowieść. Już od pierwszych stron na młodą bohaterkę spadają coraz to nowe plagi: krzywy zgryz, brak akceptacji wśród rówieśników, zez, przeprowadzka i konieczność pożegnania się z dotychczasowym życiem, w końcu monstrualny garb… Autorka prowadzi nas przez szkolne korytarze, szpitalne sale, zagrzybione tymczasowe mieszkanie i pozwala zbliżyć się do swoich bolesnych doświadczeń. Robi to z właściwym sobie wdziękiem, autoironicznym dystansem i poczuciem humoru znanymi już z „Zamaskowanej”.

Milo Janáč „Miło, niemiło” | Opis wydawcy: Milo Janáč w debiutanckiej powieści tworzy mitologię rodzinnej Gelnicy, prowincjonalnego słowackiego miasteczka, którego życie tętni w przesiąkniętych alkoholem barach. Życie głównego bohatera toczy się od knajpy do knajpy, od kieliszka do kieliszka, wyznaczają je godziny otwarcia miejscowych spelun. Autor właśnie w tych miejscach zbiera satyryczną i awanturniczą opowieść o niepokojach społecznych i środkowoeuropejskim półświatku.

Sylwia Chutnik, Justyna Bilik „Kłirówy. Te, które złamały zasady” | Opis wydawcy: Eseje biograficzne o 15 kobietach, wojowniczkach na rzecz Inności, na rzecz zmiany i niemieszczenia się w schematach, które utorowały drogę dzisiejszym osobom queer. O osobach, którym nie da się przykleić jednej etykiety. „I tak Claude Cahun jest poza płciami, Frida Kahlo wbrew ograniczeniom cielesności, Marsha P. Johnson rozwiewa mity na temat bierności (czarnoskórej transkobiety, na dodatek pracownicy seksualnej). Lee Miller to co prawda piękna modelka, ale i zawzięta reporterka wojenna leżąca w wannie Hitlera. Virginia Woolf to ikona 'sławnej pisarki’, a jednak przepełniona bólem i namiętnościami. Eve Adams to zaangażowana politycznie lesbijka, Susan Sontag intelektualistka, której nigdy nie zrozumiemy, Piotr Włast to hiperpłciowość, a znowu Natalie Clifford Barney to nie tylko dama z paryskiej bohemy, ale i aktywistka. Jest też Adrienne Rich, która raz na zawsze obala mit, że matka nie może być zarazem lesbijką, a znowu lesbijka Tove Jansson może być zarazem autorką popularnych bajek” – jak pisze we wstępie Sylwia Chutnik. 11 tekstów napisała Chutnik, 4 – Justyna Bilik.

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi