22-28 lipca 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
W minionym tygodniu do księgarń trafiło mniej interesujących nowości, ale i tak każdy powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie. Prezentujemy najciekawsze tytuły opublikowane w dniach od 22 do 28 lipca.
Peter Watts „Wir” | Opis wydawcy: Od trzech miliardów lat pod dnem Oceanu Spokojnego czeka uśpiony prymitywny mikrob, organizm zdolny zniszczyć życie na całej planecie. Ludzka zachłanność sprawiła, że wydostał się na zewnątrz poprzez nadmiernie eksploatowany komin geotermalny na grzbiecie Juan de Fuca, blisko stacji Beebe. Aby zapobiec apokalipsie, cały ten rejon został wysadzony za pomocą broni jądrowej. Zrobiono to, nie zważając na załogę podmorskiej bazy. W dodatku fala tsunami, będąca skutkiem niszczącej podwodnej eksplozji, zabiła miliony ludzi zamieszkujących oceaniczne wybrzeża. Wybrano mniejsze zło, aby ratować całą ludzkość.
Okazało się jednak, że jeden z ryfterów przeżył. Lenie Clark udało się uciec. Miliony azjatyckich uchodźców wegetujących na wybrzeżach, starających się przetrwać kolejny dzień, uważa ją za morską boginię. Ale Lennie nigdy nie chciała być zbawicielem. Jest za to potwornie wkurzona. Nosi w sobie gniew i pragnienie zemsty na korporacji, która do tego doprowadziła. Ponadto ma w sobie moc, która może pogrążyć świat w apokalipsie. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że inne monstrum, równie potężne i przerażająco nieludzkie, które obudziło się w odmętach sieci neuronowej, bardzo pragnie ją spotkać.
„Wir” to pełna akcji, mroczna, cyberpunkowa powieść wielokrotnie nagradzanego mistrza współczesnej hard sf, Petera Wattsa, będąca bezpośrednią kontynuacją bestsellerowej „Rozgwiazdy”.
Karl Ove Knausgård „Wilki z lasu wieczności” | Opis wydawcy: Kolejne dzieło autora bestsellerowej serii „Moja walka”! Po wielkim sukcesie „Gwiazdy porannej” Karl Ove Knausgård powraca z zupełnie nową historią, choć na niebie ponownie rozbłyska tajemnicza gwiazda…
Rok 1986, Norwegia. Syvert Løyning, powraca do rodzinnego miasta po służbie w wojsku. Dziewiętnastolatek próbuje odnaleźć się w zastanych okolicznościach i odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem? W trakcie codziennych porządków natrafia na pamiątki po zmarłym ojcu i odkrywa tajemnicę, która nigdy nie powinna wyjść na jaw. Rozbudzona ciekawość zostaje stłumiona przez wybuch w Czarnobylu oraz chorobę matki – chłopak musi stawić czoła wielkiemu wyzwaniu.
Współczesność, Rosja. Alevtyna Kotov jest biolożką pracującą na Uniwersytecie Moskiewskim. Jako studentka była ambitna oraz ciekawa świata, jednak z biegiem czasu utraciła swój zapał i zaczęła kwestionować sens istnienia. Fakt, że nigdy nie było jej dane poznać swojego biologicznego ojca popycha ją do odkrycia własnych korzeni – nie wie jednak, że prawda wywróci jej życie do góry nogami.
Po wielu latach losy Syverta i Alevtyny splatają się w sercu Rosji, a na niebie pojawia się wielka gwiazda… Co ich łączy? Czy odnajdą odpowiedzi na dręczące ich pytania? Co się stanie, gdy prawda w końcu wyjdzie na jaw? Napisana z rozmachem, poruszająca powieść o relacjach międzyludzkich, z naturą oraz światem zmarłych. O tym, jakie tajemnice skrywa każdy z nas, ale boi się do tego przyznać.
Kathleen Hale „Slenderman. Internetowy demon, choroba psychiczna i zbrodnia dwunastolatek” | Opis wydawcy: Morgan i Bella były najlepszymi przyjaciółkami, dopóki w szkole nie pojawiła się nowa dziewczynka, Anissa. To właśnie ona pokazała Morgan w internecie stronę z creepypastami – krótkimi opowiadaniami, które miały napędzić czytającemu stracha. Przeczytały tam o Slendermanie: niebezpiecznym prześladowcy i zabójcy polującym na dzieci. Obsesja Morgan i Anissy na punkcie wymyślonej postaci stała się tak silna, że dziewczynki pragnęły zostać jego posłanniczkami. Aby to zrobić, postanowiły zamordować Bellę. Miały dwanaście lat, gdy podburzona przez Anissę Morgan wymierzyła koleżance dziewiętnaście ciosów nożem.
Obie miały być sądzone jak dorosłe. Jednej groziło sześćdziesiąt pięć lat więzienia, a drugiej czterdzieści pięć. Kilka miesięcy po ich zatrzymaniu u Morgan zdiagnozowano schizofrenię, postanowiono jednak nie podawać jej żadnych lekarstw, by nie była senna na sali rozpraw.
„Slenderman”, reportaż o słynnej tragedii, która wstrząsnęła amerykańskim społeczeństwem, opowiada nie tylko o niebezpieczeństwach wirtualnego świata i toksycznej przyjaźni. To przede wszystkim przygnębiająca opowieść o wadach amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej i wymiaru sprawiedliwości.
Allyson McCabe „Dlaczego warto rozmawiać o Sinéad O’Connor” | Opis wydawcy: W 1990 roku nagranie „Nothing Compares 2 U” uczyniło z Sinéad O’Connor światową gwiazdę. Dwa lata później artystka pojawiła się w programie „Saturday Night Live”, gdzie na oczach widzów podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II. Ten gest uczynił z niej „stukniętą łysą wariatkę” – właśnie z takimi wyrażanymi publicznie inwektywami musiała się mierzyć przez całe życie.
Allyson McCabe w swoim przejmującym, a zarazem rzetelnie udokumentowanym reportażu opisuje walkę jednej z najbardziej wpływowych piosenkarek naszych czasów o to, by w show-biznesie pozostać sobą. Sinéad nie chciała poddać się regułom przemysłu, który od wokalistek wymagał przede wszystkim seksownego wizerunku, czym umiejętnie grała jej rywalka, Madonna. O’Connor pragnęła wykorzystać swoją sławę, by mówić o sprawach, które uznawała za istotne: przede wszystkim o przemocy wobec kobiet, dzieci, osób dyskryminowanych ze względu na kolor skóry czy orientację seksualną.
To nie jest tylko książka o Sinéad O’Connor, to przede wszystkim książka o opresyjnej kulturze, w której wszyscy żyjemy, choć od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przybyło nam narzędzi, by mówić o ukrytych formach ucisku. A przybyło ich dzięki ludziom, którzy mieli odwagę przerwać milczenie. Jedną z takich osób była Sinéad.
Judith Kerr „Tygrys, który przyszedł na herbatę” | Opis wydawcy: Dzwonek do drzwi rozbrzmiewa w chwili, gdy Sophie i jej mama siadają do podwieczorku. Kto to może być? Z pewnością nie spodziewają się zobaczyć w drzwiach wielkiego, futrzanego tygrysa! Czyżby przyszedł na herbatę? Może coś zje? Och, na pewno…
Ciepła i zabawna opowieść Judith Kerr – brytyjskiej autorki i ilustratorki książek dla dzieci, odznaczonej Orderem Imperium Brytyjskiego. Idealna dla dzieci w wieku 3-6 lat – do czytania na głos lub do prób samodzielnej lektury. Opublikowana po raz pierwszy w 1968 roku stała się ponadczasową klasyką, która cieszy coraz to nowe pokolenia.
Tiburce Oger, Hervé Richez i inni „Rewolwerowcy z Dzikiego Zachodu” | Opis wydawcy: Dwanaście historii zawartych w „Rewolwerowcach z Dzikiego Zachodu” przedstawia autentyczne i mało znane losy wyjętych spod prawa przestępców z lat 1780-1920. Awanturnicy, seryjni mordercy, dziewczęta z saloonów, zbiegli więźniowie i „wrodzy” Indianie tworzą mozaikę, w której nie ma miejsca na litość, niejednokrotnie odległą od hollywoodzkiego mitu.
Jonathan Balcombe „Co wie ryba” | Opis wydawcy: Czy ryby myślą? Czy potrafią rozpoznać człowieka, który przygląda im się znad powierzchni wody? Czy używają narzędzi? Jonathan Balcombe odpowiada na te i wiele innych pytań, obala przy tym różne mity na temat ryb. Zabiera nas w podróż po krainie mórz, rzek i jezior, zadając kłam naszym wyobrażeniom o rybach, które jakoby nie czują, nie myślą, a jedynie łypią oczami. Przedstawia je jako istoty czujące, świadome, towarzyskie, a niekiedy wręcz zdolne do snucia intryg – istoty pod wieloma względami podobne do nas.
Książka „Co wie ryba” przywołuje najnowsze odkrycia naukowe i pokazuje te zwierzęta jako niezwykle zróżnicowane, zabiegające o względy partnerów i nieraz nawiązujące relacje na całe życie. Ryby planują, współpracują, wyświadczają sobie nawzajem przysługi, ale czasem też się oszukują – i potrafią karać tych, którzy wyrządzili im krzywdę.
„Co wie ryba” to opis fascynujących faktów, zachęcający do poświęcenia większej uwagi zagrożonym ekosystemom wodnym naszej planety. Lektura tej książki zmienia postrzeganie wszystkich naszych kuzynów żyjących w wodzie – ze złotymi rybkami włącznie.
Władimir Czernawin „Zapiski 'szkodnika'” | Opis wydawcy: Wspomnienia rosyjskiego biologa – oskarżonego o sabotaż, więzionego i zesłanego do łagru na Wyspach Sołowieckich na Morzu Białym – to porażająca opowieść o absurdalnych zarzutach, śmierci przyjaciół wymordowanych po sfingowanych procesach, metodach pracy sowieckich organów bezpieki, pobycie w więzieniu i łagrze.
„Mój los to zwykła historia rosyjskiego naukowca, specjalisty – zwyczajny los ogólnie kulturalnych ludzi w Związku Sowieckim. Jak ciężkie nie wydawałyby się moje koleje życia, były jednak lżejsze od doli większości: przyszło mi wycierpieć mniej na przesłuchaniu i 'śledztwach’, mój wyrok pięciu lat ciężkich robót był znacznie łagodniejszy od zwyczajowego – rozstrzelania lub dziesięciu lat katorgi. Wielu z tych, którzy byli torturowani i katowani, było starszych ode mnie i w sensie naukowym znaczyli o wiele więcej niż ja. Nasza wina była jednakowa: wyższość kulturowa, której bolszewicy nie mogli nam wybaczyć” – pisze Czernawin.
Tatiana Czernawina „Żona 'szkodnika'” | Opis wydawcy: Jednocześnie wydano wspomnienia żony aresztowanego w sfingowanym procesie rosyjskiego inteligenta. Tatiana Czernawina opisuje urągające ludzkiej godności warunki życia w Rosji bolszewickiej, pobyt w więzieniu i ucieczkę przez zieloną granicę wraz z mężem i synkiem.
„Obywatel 'najswobodniejszego kraju świata’ nie jest człowiekiem, lecz niewolnikiem, gorszym od pańszczyźnianego chłopa. Kimkolwiek by nie była jego żona, jakiejkolwiek pracy by nie wykonywała, traci twarz i staje się 'żoną szkodnika’. Tak wiele nas było w więzieniu – staruszek, kobiet, niemalże dziewczynek i moja opowieść o tym, jak byłam żoną 'szkodnika’, nie jest wyjątkiem. Pomiędzy mężem zesłanym do sołowieckich łagrów a porzuconym na łaskę losu dzieckiem wlokły się miesiące mojego życia w więzieniu. Podobnie jak wszyscy, żyłam dramatem więzienia i złudnymi radościami, cierpiąc poniżające przesłuchania i marząc o nieosiągalnej wolności” – pisze Czernawina.
Daniel Warren Johnson „Extremity tom 1: Artystka” | Opis wydawcy: Thea była artystką. Miała beztroskie życie i kochającą rodzinę. Niestety to wszystko zostało jej odebrane, gdy klan Paznina zaatakował Roto. Teraz Thea marzy. Ale nie o lepszym życiu. Marzy o zemście na tych, którzy unicestwili jej rodzinę. Zżerana żądzą odwetu i tęsknotą za tym, co bezpowrotnie utracone, podobnie jak kiedyś jej ojciec, wkracza na mroczną ścieżkę prowadzącą do rozlewu krwi. Jak daleko jest gotowa nią zajść?
Daniel Warren Johnson nie zawodzi. Nawet w bardziej klasycznej niż „Z całej pety!” i „Murder Falcon” opowieści zrealizowanej w konwencji dynamicznego postapokaliptycznego fantasy daje popis mistrzowskich zdolności narracyjnych i rysunkowych! Dla fanów takich tytułów, jak: „Murder Falcon”, „Mad Max”, „Księżniczka Mononoke”.
Franck Bonnet „Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów Tom 1” | Opis wydawcy: Ta przygoda jest historią kobiety zakochanej w niezależności, wolności i morzu. Ta przygoda to historia kobiety, która nie chciała podporządkować się autorytetowi ojca, męża, króla ani Kościoła. Ta przygoda jest historią kobiety, która na początku XVIII wieku miała tylko dwie możliwości: stos albo piractwo. Ta przygoda to historia Anne Bonny, Wilczycy z Karaibów.
Franck Bonnet, członek tytularny Akademii Sztuk i Nauk Morskich, w dwutomowym cyklu przybliża niezwykłe losy najsłynniejszej kobiety, która zajmowała się piractwem.
Eric Powell „Hillbilly tom 2” | Opis wydawcy: Szorstka i brutalna, ale równocześnie poetycka i pięknie namalowana opowieść osadzona w zamieszkałych przez czarownice i inne magiczne istoty Appalachach. W drugim tomie przygód tajemniczego wędrowca o imieniu Rondell poznajemy między innymi genezę jego przyjaźni z niedźwiedzicą Lucille i historię spotkania z mitycznym stworzeniem o nazwie Tailypo.
Eric Powell to mistrz łączenia horroru, baśni i amerykańskiego folkloru z charakterystycznym dla siebie wisielczym humorem. A wszystko to w niepowtarzalnej szacie graficznej, którą możecie kojarzyć już z bestselerowej serii „The Goon”. Co ciekawe, jedna z prezentowanych w tym tomie historii wykorzystuje tradycyjny efekt 3d. Do komiksu dołączane są trójwymiarowe okulary.
Trevor Crafts, Matthew Daley, Mairghread Scott, Carlos Magno „Miasto Latarni – tom 3” | Opis wydawcy: Sander Jorve poświęcił wszystko, żeby odmienić Miasto Latarni: swoją rodzinę, swój dom, nawet swoją tożsamość. Teraz, kiedy bezwzględni bandyci wychynęli z Podziemi, imperator oszalał, a zdesperowana armia zza Muru zbiera się pod miastem, Sander będzie musiał wybrać stronę… o ile pamięta, o co walczy. Imponująca saga Miasta Latarni dobiega końca.
„Miasto Latarni” – stworzone przez Trevora Craftsa, przy udziale Bruce’a Boxleitnera i Matthew Daleya, ze scenariuszem Daleya i Mairghread Scott oraz zilustrowane przez Carlosa Magna – opowiada o tym, czego trzeba, żeby zmienić przydzielone człowiekowi miejsce na świecie, a całość jest osadzona w oryginalnym, steampunkowym uniwersum.
Dan Brereton „Nocturnals tom 2” | Opis wydawcy: Doc Horror i spółka wracają do Pacific City, lecz nie dane jest im zaznać spokoju. Ulicami miasta, w poszukiwaniu ofiar, wędrują żywe trupy. Czy ma to jakiś związek z tajemniczą starożytną jaskinią, którą bada Doc? Jakie sekrety kryją za sobą masywne wrota znajdujące się pod warstwą litej skały?
„Nocturnals” to gwarancja fantastycznego klimatu i genialnych rysunków. Charakterystyczna pulpowa stylistyka miesza się tym razem z silnymi inspiracjami prozą Lovecrafta. W drugim tomie, oprócz zamkniętych historii o kryjących się w mrokach nocy obrońcach porządku, dostajemy całą masę grafik, projektów, szkiców i niezrealizowanych scenariuszy. Istna gratka dla każdego fana okołogotyckich klimatów i takich tytułów, jak „The Goon”, „Wednesday”, „Hellboy”, „Nightbreed” i „Amerykańscy bogowie”.
fot. Freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi