22-28 lipca 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

27 lipca 2019


W tym tygodniu w księgarniach pojawiło się zaledwie kilka interesujących tytułów. Tradycyjnie dokumentujemy ich obecność na półkach w naszym przeglądzie nowości wydawniczych. Poniżej polecamy najciekawsze książki, które ukazały się w dniach od 22 do 28 lipca.

Opis wydawcy: Edynburg, 1847. Miasto medycyny, mamony i morderstw. Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona.

Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i najuboższych kręgów podzielonego miasta. Dom lekarza jest nietypowy, odwiedzają go luminarze i prowadzi się tam śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja. W domu tym Raven poznaje Sarę Fisher, pokojówkę i pielęgniarkę obdarzoną intuicją, która uniemożliwia jej przychylne traktowanie przybysza. Sara jest równie inteligentna jak Raven, ale nie cieszy się takimi jak on przywilejami i nie może studiować medycyny.

Każde z nich ma własne powody, by przyjrzeć się dokładniej podejrzanym zgonom w mieście, więc chcąc nie chcąc, zagłębiają się razem w mroczny półświatek Edynburga. Będą musieli pokonać dzielące ich różnice, aby wydostać się stamtąd żywi.

Opis wydawcy: Książka pilota modułu dowodzenia Apollo 11. Od wylądowania człowieka na Księżycu minęło pięćdziesiąt lat. Dziś żyjemy w zupełnie innym świecie ? moc obliczeniowa najprostszych komputerów, jakich używamy, równa się mocy komputera w rakiecie, która wówczas wyniosła ludzi w kosmos. Dysponując zaawansowanymi technologiami, wsparciem rządu i ludzi gotowych zaryzykować swój majątek w podbój kosmosu, wkrótce możemy spełnić marzenie o powrocie do gwiazd. NASA planuje uruchomienie nowych programów eksploracji Księżyca, a Elon Musk, którego rakiety wielokrotnego użytku znacznie obniżą koszty takich wypraw, pragnie przygotować ekspedycję na Marsa. Wokół Ziemi krąży Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a Jeff Bezos w programie Blue Origin opracowuje nowe technologie. Ziemia to bez wątpienia dla człowieka za mało. A jak się to wszystko zaczęło?

Michael Collins, legendarny członek załogi Gemini 10 i Apollo 11, snuje opowieść o jednym z największych osiągnięć w historii ludzkości, a zarazem jednej z najwspanialszych przygód wszech czasów. I czyni to w tak porywający sposób, że czytelnik nie odłoży książki, zanim nie skończy czytać. Jeśli po obejrzeniu dziesiątków filmów czy seriali SF chcesz się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda szkolenie astronautów, lot w kosmos i życie ludzi, którzy z dnia na dzień stali się bohaterami, posłuchaj szczerej i bezkompromisowej opowieści Michaela Collinsa. Już nigdy gwiazdy na nocnym niebie nie będą wyglądać tak samo.

Opis wydawcy: Po potężnej awanturze z szefem Harry Bosch zostaje wysłany na przymusowy urlop. W tym czasie postanawia wrócić do nierozwiązanej sprawy śmierci swojej matki. Kobieta trudniła się prostytucją i została brutalnie zamordowana, kiedy Harry miał dwanaście lat. Bosch wygrzebuje akta sprzed po­nad trzydziestu lat, składa wizyty kilkorgu znajomym matki, odwiedza też policjantów prowadzących przed laty tę dochodzenie. Wyniki prywatnego śledztwa wykazują, że ? prawdopodob­nie przez połączenie ze znanymi postaciami ze świata polityki ? za­tuszowano całkiem sporo faktów. Kolejne odkryte zbrodnie pozwalają sądzić, że ktoś bardzo nie chce, by prawda wyszła na jaw. Zwłaszcza że rozwiązanie okazuje się niezwykle zaskakujące?

Opis wydawcy: Espen Arnakke w wieku siedemnastu lat zamordował Johna Wakefielda. Kolejne siedemnaście poświęcił na rozpamiętywanie popełnionej zbrodni. Powoli osuwając się w szaleństwo, próbuje dociec, co tak naprawdę skłoniło go do morderstwa. Tajemnica może tkwić w małej miejscowości, w której się wychował. To surowe prawa Jante ukształtowały go na całe życie.

Wiara i ateizm, abstynencja i alkoholizm, miłość i nienawiść, życie i śmierć. Według Espena między sprzecznościami często stoi znak równości. Raskolnikowski obłęd Arnakkego miesza się z trzeźwą oceną rzeczywistości, a prowincjonalny i zamknięty świat Jante nie daje o sobie zapomnieć.

„Uciekinier przecina swój ślad” to jedna z najważniejszych powieści skandynawskich, dzięki której możemy zrozumieć złożoną tożsamość człowieka Północy.

Opis wydawcy: Niezapomniana pierwsza scena i niespodziewany finał ? kolejna powieść z inspektorem Banksem w roli głównej.

Sierżant Winsome Jackman, współpracowniczka Banksa, uczestniczy w ślubie koleżanki. Piękną ceremonię przerywa jednak seria strzałów, która trafia dziewięć osób, uśmiercając parę młodą i dwie druhny. Policja szybko odnajduje zabójcę i go aresztuje. Sprawa zostaje zamknięta.

A przynajmniej tak się wszystkim wydaje. Zdaniem Banksa, który niedawno sam doświadczył tragicznej straty, coś jest w tym śledztwie nie tak. Jakiś jego aspekt nie został jeszcze rozwiązany. Inspektor ponownie łączy siły z profilerką Jenny Fuller, by zagłębić się w meandry tej wstrząsającej zbrodni i odkryć dawno pogrzebane sekrety, które wywracają ich dotychczasowe podejrzenia do góry nogami. Gdy szokująca prawda wreszcie wychodzi na jaw, jest już niemal za późno.

Opis wydawcy: Trzeci tom powieści wszech czasów, która ukazuje się w nowym, pięknym wydaniu! Spotkanie na zaręczynowym przyjęciu, do którego dochodzi latem 1886 roku, staje się początkiem dramatycznych zdarzeń, które na zawsze dzielą zamożną mieszczańską rodzinę Forsyte?ów, a ich losy przez następne kilkadziesiąt lat śledzimy w trzech tomach tej mistrzowskiej powieści.

Żaden z utworów Johna Galsworthy?ego, laureata literackiej Nagrody Nobla, nie cieszył się taką poczytnością jak „Saga rodu Forsyte?ów”. Co decyduje o tym, że ta książka intryguje czytelników do dziś? Krytycy pisali o epickim rozmachu i kronikarskim obiektywizmie, starannie wyważonej narracji, bezstronności i chłodnym dystansie w kreowaniu bohaterów. Zgoda, ale jest jeszcze jeden walor ? psychologia. Mistrzowskie operowanie introspekcją, opisy wahań moralnych i uczuciowych, finezyjne wyrażanie stanów wewnętrznych, szczególnie w sytuacjach krańcowych ? oto wartości, które decydują o tym, że „Saga rodu Forsyte?ów” brzmi ciągle świeżo i współcześnie. To one sprawiły, że książka była wielokrotnie ekranizowana, a ostatnia wersja serialu na jej podstawie zainspirowała m.in. twórców „Downton Abbey”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi