21 października-3 listopada 2024 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl

3 listopada 2024

Zestaw lektur na długie wieczory. Polecamy najciekawsze tytuły, które znalazły się na księgarskich półkach w dniach od 21 października do 3 listopada.

Paul Lynch „Pieśń prorocza” | Opis wydawcy: Powieść nagrodzona Nagrodą Bookera w 2023 roku. Pewnego ciemnego wieczoru w Dublinie Eilish Stack, naukowczyni i matka czwórki dzieci, zastaje pod drzwiami dwóch funkcjonariuszy nowo utworzonej irlandzkiej tajnej policji. Przybyli, by przesłuchać jej męża, działacza związkowego.

Irlandia się rozpada. Ucisk rządu zwracającego się w stronę tyranii dotyka cały kraj. Kiedy jej mąż znika, Eilish zostaje rzucona na pastwę koszmarnej logiki społeczeństwa w rozkładzie. I będzie musiała zdecydować, ile jest gotowa poświęcić, by ocalić najbliższych.

Zatrważająca „Pieśń prorocza” to dzieło oszałamiająco oryginalne, opisujące druzgocącą wizję stopniowej utraty wolności w państwie totalitarnym, a zarazem poruszający portret matki próbującej utrzymać rodzinę blisko siebie, przy życiu. Fragment książki.

Guy Delisle „W ułamku sekundy” | Opis wydawcy: Podróżnik i pionier kina czy szaleniec, uparty eksperymentator i morderca? Najnowszy komiks Guya Delisle’a to opowieść o niezwykłej postaci, jaką był Eadweard Muybridge!

Czasy gorączki złota w Kalifornii to wielkie pieniądze, ryzykowne decyzje i śmiałe marzenia. To wtedy Muybridge przybywa do Ameryki i wkrótce zostaje jednym z najsłynniejszych fotografów swoich czasów. Z pomocą najbogatszego człowieka w Stanach Zjednoczonych, Lelanda Stanforda, udaje mu się dokonać bezprecedensowego wyczynu: uchwycić na fotograficznej kliszy bieg galopującego konia. Dzięki temu staje się tym, który zatrzymał czas, a także pierwszym, który wyświetlił film, na długo przed Edisonem i braćmi Lumière.

Oto burzliwa biografia pioniera kinematografii Eadwearda Muybridge’a, a zarazem panorama czasów, w których żył. Znany ze swoich reporterskich komiksów Guy Delisle (m.in. „Kroniki jerozolimskie”, „Kroniki birmańskie”, „Pjongjang”) tym razem sięga w przeszłość, by przyjrzeć się momentowi wynalezienia fotografii, zachwiania pozycji malarstwa i początku kina.

Piotr Marzec „Smoła” | Opis wydawcy: Sączy się do głowy jak czarny dym. Nie można tego zmyć, bo lepi się jak smoła. Zabija w tobie wszystko, co dobre. Co zobaczyła w lesie dziewczynka, której nie wolno było tam chodzić? Lub co zobaczyło ją? Co czekało dwadzieścia lat, żeby wydostać się na zewnątrz?

Suzan potrzebuje materiału na komiks – mrożącego krew w żyłach, mrocznego, pełnego ognia. Wyrusza więc w trasę i pewnego dnia zabiera na autostradzie przypadkową autostopowiczkę. Historie obu kobiet zaczynają się niepokojąco przenikać… „Smoła”, najnowszy album Piotra Marca, autora „Słodkich chłopaków”, to rzecz gęsta, pełna tajemnic, czających się na granicy wzroku i świadomości traum z przeszłości.

Michał Trusewicz „Plemię” | Opis wydawcy: Debiut powieściowy zanurzony w tradycji Pankowskiego, Pilota i Gombrowicza. Mieszkają pod spodem świata. Żyją na przekór porządkom. Podwajają się, a najczęściej mnożą. To plemię-rój. Wystawiają dziadowski i babski język, śmierć w pole wyprowadzają. Znienawidzeni, bo zabierają niepamięci to, co ich. Główny bohater – bezimienny chłopak – prowadzi archiwum plemienia. Jego mowa jest nawiedzana przez duchy przybłęd i gamoni. Wierzy, że tylko pamiętając, można odnaleźć to, co wspólne. Odnaleźć siebie i odważyć się na bunt. Przeciwko tym, którzy mieszkają na spodzie świata. I organizują porządek. Fragment książki.

Lauren Groff „Dzikie bezkresy” | Opis wydawcy: Młoda służąca w czasach głodu, w środku zimy, ucieka z dotkniętej zarazą kolonialnej osady Nowego Świata do zupełnie nieznanego, dzikiego życia dającego jednocześnie wyzwolenie i wykorzenienie. Pozbawiona prawdziwego imienia, traktowana wcześniej w najgorszy możliwy sposób, dziewczyna wyrusza w podróż na północ, nie znając celu swojej podróży: w jej trakcie musi się zmierzyć z chorobą, nieprzewidywalną pogodą i dzikimi zwierzętami oraz ludźmi mającymi niecne lub niejasne zamiary. Ma zakrwawione dłonie, sprawiedliwe serce i głowę pełną słów ze świętych pism. Wie, że podążą za nią. A więc biegnie. A my biegniemy razem z nią, w te „Dzikie bezkresy”.

Fikcja historyczna, do której autorka sięgała już w „Wyspie kobiet”, to oczywiście skuteczna metoda badania współczesnych problemów – choćby zmian klimatycznych, religii, walki płci, tożsamości, kwestii statusu rdzennej ludności – przy wykorzystaniu języka innej epoki. Groff po raz kolejny zadaje tu uniwersalne pytanie o to, do czego jest zdolny człowiek, gdy postawi się go w sytuacji ekstremalnej. To opowieść o przetrwaniu, w której ani dla bohaterki, ani dla czytelnika nie będzie taryfy ulgowej.

Krążą plotki, że „Dzikie bezkresy” to pierwsza część planowanej trylogii o końcu imperium. Jednak przywołując tę pierwotną historię dziewczyny zagubionej w lesie, powieść Groff nawiązuje także do alegorycznej wędrówki. Mamy tu znaną od wieków przypowieść o władzy, pandemiczną baśń o zarazie i historię o dobrze znanym kobiecym strachu. Kryjące się w cieniu potwory, których boi się dziewczyna, to nie są groźne stworzenia szczerzące zęby, tylko mężczyźni.

Joanna Wtulich „Masz babo Święta!” | Opis wydawcy: Zbliża się Boże Narodzenie. Na członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Stupsku pada blady strach, ponieważ w mikołajki zostaje okradziona pani Ala, szefowa stowarzyszenia Świadomy senior, która zbierała pieniądze na wspólną wycieczkę do Turcji. Nie tylko wakacyjny wyjazd staje pod znakiem zapytania, ale też przygotowywana przez członkinie koła Wigilia Seniora. Sprawę komplikuje niespodziewane zejście pani Ali, której zwłoki znikają bez śladu. Tymczasem w okolicy pojawia się kilku mikołajów…

Czy policjantkom uda się rozwikłać zagadkę i odzyskać pieniądze? Co może pójść nie tak, kiedy do akcji wkroczy krewka seniorka? I czy wiśnie z nalewki mogą wpłynąć na przebieg śledztwa? Sięgnij po, kolejną po bestsellerowym „Gdzie diabeł nie może…”, komedię kryminalną Joanny Wtulich i przekonaj się, czy policji wraz z dzielnymi gospodyniami ze Stupska uda się ustalić, kim są tajemniczy mikołaje.

Salman Rushdie „Nóż” | Opis wydawcy: Opowieść o bliskim spotkaniu ze śmiercią i wielka afirmacja życia. 12 sierpnia 2022 – dziesięć lat po publikacji autobiografii Salmana Rushdiego zatytułowanej „Joseph Anton” – życie dopisało dramatyczny epilog do tamtej książki. Na scenę amfiteatru w Chautauqua w stanie Nowy Jork w trakcie spotkania z autorem, który miał mówić m.in. o wolności słowa, wtargnął młody mężczyzna i zadał wybitnemu pisarzowi kilkanaście ciosów nożem. Dlaczego to zrobił? Czy motywem była fatwa z 1989 roku?

Rushdie z brutalną szczerością wraca w „Nożu” do wydarzeń tamtego dnia, a także do długiej rekonwalescencji, w której wspierali go żona Eliza, rodzina, armia lekarzy i fizjoterapeutów oraz czytelnicza społeczność z całego świata. W swych refleksjach na temat życia, miłości, sztuki, znajdowania w sobie siły, by się podnieść po stracie, w głęboko poruszający sposób przypomina nam, jak wielką moc ma słowo i że literatura potrafi znaleźć sens w tym, co niewyobrażalne.

Zbigniew Machej „Widokówki z niebytu” | Opis wydawcy: Zbiór esejów „Widokówki z niebytu” – bardzo osobiste, wręcz intymne świadectwo czytania polskiej literatury w czasach jej schyłku i degradacji jej znaczenia. Zbigniew Machej – poeta, eseista i tłumacz (ze słowackiego i czeskiego), a także działacz i menedżer kultury, dyplomata – pisze o dziełach ważnych, a często zapomnianych, niepamiętanych lub nieobecnych w dyskursie wokół polskiej literatury współczesnej. Eseje mają wspomnieniowy i osobisty charakter. Jest w nich Kraków lat 80. XX wieku, poeci Nowej Fali, głównie Kornhauser i Zagajewski, trochę Szymborska i Różewicz (których autor znał osobiście), nieco mniej Miłosza, lecz już zupełnie nie ma Konwickiego, który był największą gwiazdą tamtej epoki. Dwa eseje autor poświęca kompletnie zapomnianemu i od dawna niewydawanemu pisarzowi i grafikowi Mieczysławowi Piotrowskiemu. Bo właśnie taka literatura interesuje go najbardziej – wspaniała, ale zapoznana, zepchnięta gdzieś w otchłań niemal niebytu. I stąd tytuł książki: „Widokówki z niebytu”. W książce znajduje się także jej sedno: raptularz lektur Zbigniewa Macheja z lat 2012 i 2013 (tuż po śmierci Wisławy Szymborskiej).

Agnieszka Konior, Anna Hojwa „Kraków. Spacerownik literacki” | Opis wydawcy: Gdzie Czesław Miłosz jadał steki? Które z mieszkań Wisławy Szymborskiej było nazywane szufladą? Jakie skarby kryją biblioteki klasztorne? Która z knajp jest najczęściej opisywana we współczesnej literaturze? Gdzie Stanisław Lem kupował swoje ulubione kremówki? Któremu z krakowskich literatów poświęcono najwięcej murali? Gdzie odbyło się wesele Henryka Sienkiewicza? Która z krakowskich księgarń działa nieprzerwanie od ponad 150 lat?

Odpowiedź na te i wiele więcej pytań znajdziecie w blisko 30 autorskich trasach. „Kraków. Spacerownik literacki” dedykowany jest zarówno przyjezdnym, jak i mieszkańcom. Zapraszamy na spacer, w trakcie którego przekonacie się, że Kraków w pełni zasłużył na tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Autorki od 2014 roku wspólnie oprowadzają po literackich ścieżkach Krakowa w ramach cyklu Spacery Literackie, organizowanego w ramach projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO Krakowskiego Biura Festiwalowego. Przez ponad 10 lat opracowały blisko 50 autorskich tras, którymi oprowadzały ponad 100 razy, częścią z nich dzielą się z czytelnikami w tym spacerowniku.

Sławomir Mrożek „Trzy tragedie i karnawał” | Opis wydawcy: Na tom „Trzy tragedie i karnawał” składają się utwory „Ambasador”, „Krawiec”, „Kontrakt” i „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”. Ponadczasowy charakter pierwszych trzech sztuk i przenikający je duch historii, władzy, polityki i porządku społecznego łączy się tutaj z typową dla Mrożka przenikliwą ironią, kiedy w „Karnawale” nawiązuje również do stosunków damsko-męskich. „Karnawał”, ostatnią sztukę Sławomira Mrożka, opublikowano tu wraz z manuskryptem Autora, gdzie dociekliwy Czytelnik może zobaczyć czarno na białym proces twórczy, poprawki i uwagi do tekstu. Całość opatrzona została wstępem Antoniego Libery.

Łukasz Orbitowski „Wróg” | Opis wydawcy: Przewrotna opowieść o namiętnościach ludzkiej duszy. I o miłości silniejszej niż czas. Kraków, maj 2003 roku. Ogień ogarnia Centrum Handlowe Gigant. Rozszalałe płomienie bezskutecznie próbuje opanować niemal dwustu strażaków. Wkrótce w areszcie śledczym przesłuchiwany przez psychiatrę strażak Staszek Zoll snuje niezwykłą historię, która może się okazać rozwiązaniem zagadki pożaru Giganta.

Imperium Rzymskie, lata 54−68. Cesarz Neron zatraca się w uczuciu do Poppei, żony przyjaciela. Gdy miasto niszczy wielki pożar, odważnie dowodzi akcją ratunkową. Rozpoczyna się poszukiwanie winnych. Poppea uważa, że to chrześcijanie rzucili klątwę na cesarską rodzinę. Co łączy te dwie katastrofy? Czy możliwe, że zagadka współczesnej tragedii sięga czasów starożytnego Rzymu?

„Wróg” to historia o zagubieniu i walce o własną tożsamość. O niszczycielskiej sile uczuć i tajemnicach, które splatają losy bohaterów na przestrzeni wieków. Żywioł pochłania tu nie tylko budynki, ale i ludzkie dusze, a granica między rzeczywistością a ułudą zaciera się z każdą stroną. Orbitowski zderza okrutny i olśniewający świat starożytnego Rzymu z atmosferą Polski tuż przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Duszny przepych uczt, zapach kadzideł i krwi na arenach… a także współczesny Kraków, życie pełne ekscytacji i niepewności, nadzieja na rozwój i obawa przed zmianami. Przaśność i wielkie aspiracje.

Eleanor Catton „Las Birnamski” | Opis wydawcy: 2017 rok, Nowa Zelandia. Wskutek katastrofalnego osunięcia ziemi na przełęczy Korowai miasteczko Thorndike oraz leżąca nieopodal spora farma zostają odcięte od świata. Okazję chce wykorzystać Las Birnamski – nieformalny, na poły przestępczy, na poły filantropijny, tajny kolektyw ogrodniczy, który sadzi rośliny tam, gdzie nikt tego nie zauważy. Przez całe lata grupa walczyła, żeby wyjść na prostą. Zajęcie gospodarstwa dałoby im szansę na wypłacalność. Ale miejscem interesuje się też tajemniczy amerykański miliarder Robert Lemoine: przejął je, żeby zbudować luksusowy bunkier na czas końca świata; przynajmniej tak mówi założycielce grupy, Mirze, gdy przyłapuje ją na terenie posiadłości. Jest zaintrygowany Mirą i Lasem Birnamskim. I chociaż politycznie są po przeciwnych stronach, wydaje się, że mają wspólnych wrogów. Ale czy ogrodnicy mogą mu zaufać? I czy będą mogli zaufać sobie nawzajem, gdy ich ideały i ideologia zostaną wystawione na próbę?

Trzymający w napięciu thriller psychologiczny laureatki Nagrody Bookera ma w sobie dramaturgię dzieł Szekspira i dowcip Jane Austen, ujawnia przy tym podobną fascynację mechanizmami, które decydują o tym, kim jesteśmy. Genialnie skonstruowane studium intencji, działań i ich konsekwencji oraz bezkompromisowa wiwisekcja ludzkiego instynktu przetrwania.

Haruki Murakami „Miasto i jego nieuchwytny Mur” | Opis wydawcy: Szesnastoletni bohater zakochuje się w dziewczynie, która opowiada mu o Mieście otoczonym Murem. To tam mieszka jej prawdziwe ja, a on zna jedynie jej cień. W rok później dziewczyna znika. Zakochany chłopak rozpoczyna poszukiwania i w końcu po wielu latach udaje mu się trafić do owego Miasta. Czas płynie tam inaczej – zwalnia, staje, a nawet się cofa. Ulicami chodzą tajemnicze Zwierzęta z jednym rogiem porośnięte złotą sierścią, a pozbawieni cieni mieszkańcy prowadzą spokojne, nieomal ascetyczne życie bez książek i muzyki. Czy bohater oddzielony teraz od własnego Cienia zdecyduje się tam pozostać z niepamiętającą go dawną ukochaną? A może wróci do emocjonalnej pustki realnego świata?

To powieść, w której świat rzeczywisty przeplata się ze światem tajemniczego Miasta oraz sferą wspomnień. Ten rzeczywisty też nie jest całkiem rzeczywisty, gdyż mieszkają w nim duchy chodzące w spódnicach w szkocką kratę, i – jak zwykle u Murakamiego – wydarzenia ze snów wpływają na prawdziwe życie.

Są tu echa „Żółtej łodzi podwodnej”, „Miłości w czasach zarazy” Garcíi Marqueza i Dostojewskiego. Wielbiciele Murakamiego rozpoznają jego świat i Miasteczko znane im z „Końca Świata”, ale w nowym ujęciu znacznie bardziej dojrzałego pisarza i w utworze napisanym, gdy wszyscy żyliśmy w izolacji otoczeni murami, które sami stworzyliśmy.

Umberto Eco, Milo Manara „Imię róży. Powieść graficzna Tom 1” | Opis wydawcy: Przedstawiamy pierwszy z dwóch tomów unikalnego wydania arcydzieła Umberta Eco przeniesionego w świat powieści graficznych przez Milo Manarę, mistrza współczesnego klasycznego komiksu. W efekcie powstała wyjątkowa publikacja łącząca trzy różne style graficzne, które przenikają się w dążeniu do wizualnej perfekcji. Każdy z nich służy oddaniu innego aspektu tekstu Eco: rzeźb i płaskorzeźb portalowych oraz cudownych i surrealistycznych marginaliów iluminowanych woluminów; opowieści Adso o dojrzewaniu, odkrywaniu zmysłowości i kobiecości; historii duchowników, która do dziś budzi kontrowersje dotyczące ich skrajnego ubóstwa, herezji i prześladowań.

„Imię róży” Manary doskonale wpisuje się w złożoną szkatułkową strukturę powieści będącej książką o książkach, które zawierają w sobie inne książki i jednocześnie otwierają się na kolejne światy. To mistrzowska transkrypcja tekstu na język obrazu wydobywająca ukryty w słowach wizualny blask.

Horacio Castellanos Moya „Wstręt. Thomas Bernhard w San Salvadorze” | Opis wydawcy: „Wstręt. Thomas Bernhard w San Salvadorze” to przykład literatury, w której tli się płomień, która zalewa czytelnika kolejnymi falami narracyjnych torsji. Horacio Castellanos Moya nadał swojej głośnej powieści z 1997 roku formę obsesyjnego monologu, ukazując społeczeństwo w stanie upadku: pełne przemocy, podłe i puste. „Wstręt” jest bezkompromisową tyradą na obyczajowość i kulturę Salwadoru. Został uznany za tak radykalny, że po premierze książki autorowi grożono śmiercią.

Główny punkt odniesienia dla tego dzieła niewątpliwie stanowi twórczość Thomasa Bernharda, z jego mizantropijną postawą oraz charakterystyczną frazą, opartą na rytmie i powtórzeniu. Nowoczesna, intensywna, a zarazem na wskroś ironiczna proza Castellanosa Moi daje wgląd w realia i kondycję egzystencjalną kraju w okresie tuż po zakończeniu wyniszczającej wojny domowej. Można więc czytać tę powieść jako przedstawienie określonej sytuacji społeczno-politycznej, jednocześnie zaś zachowuje ona wymiar uniwersalny. W Salwadorze, czyli wszędzie – zdaje się sugerować pisarz.

Tarjei Vesaas „Ptaki” | Opis wydawcy: Kultowa norweska powieść w nowym przekładzie. Mattis i Hege są rodzeństwem, które łączy silna więź emocjonalna. Hege opiekuje się bratem, o którym miejscowi mówią „taki trochę głupek”. Mattis nieco inaczej patrzy na otaczającą go rzeczywistość, nie przejmuje się opiniami innych, ale zachwyca go nieprzenikniony świat przyrody, który dla niego jest prosty i łatwy. Kiedy nad domem pojawiają się słonki – ptaki, których nigdy wcześniej nie widział w okolicy, a Hege się zakochuje, Mattis czuje, jakby jego świat się rozpadał. Podejmuje więc rozpaczliwą próbę walki o uwagę siostry. Ale czy nie jest już za późno?
W nowym wydaniu dołączone jest opowiadanie „Niedojda”, które stało się dla autora bezpośrednią inspiracją do napisania „Ptaków”.

J.G. Ballard „Imperium Słońca” | Opis wydawcy: Klasyka literatury, wielokrotnie nagradzana powieść, na podstawie której powstał znakomity film Stevena Spielberga. Historia chłopca walczącego o przetrwanie w Chinach podczas II wojny światowej.

Po ataku Japończyków na Pearl Harbor jedenastoletni Jim, syn brytyjskiego dyplomaty, mieszkający w Szanghaju, zostaje rozdzielony z rodzicami i do końca wojny przebywa w japońskim obozie dla internowanych. W świecie, w którym panują wilcze prawa, chłopiec, by przeżyć, musi odnaleźć w sobie siłę, która pozwoli mu przetrwać otaczające go potworności. Podczas pobytu w obozie, jest świadkiem oślepiającego błysku nad Nagasaki, gdy bomba atomowa oznajmia nie tylko koniec wojny, ale i kres znanego świata.

Ponadczasowa powieść Ballarda o wojnie, obozach internowania, marszach śmierci, głodzie i walce o przetrwanie. Szczera opowieść o dojrzewaniu w świecie ogarniętym bezsensem i totalnym chaosem wojny.

Guus Kuijer „Olle. Pies, który umiał mówić” | Opis wydawcy: Ciepła i pełna mądrości, wzruszająca opowieść o relacji człowieka z psem. Współczesna klasyka, która zachwyci czytelników w każdym wieku.

Olle to pies inny niż wszystkie. Nie siada na zawołanie, nie wykonuje głupich sztuczek i patrzy ludziom prosto w oczy. Nie przyniesie wam gazety – za to może odradzić zakup bezsensownego ubezpieczenia. Bo – przede wszystkim – Olle mówi! I ten, kto umie słuchać, może się od niego wiele nauczyć. Także tego, co najważniejsze – jak dobrze żyć.

Guus Kuijer to wielokrotnie nagradzany autor głośnej „Książki wszystkich rzeczy”, laureat prestiżowej Astrid Lindgren Memorial Award. Autor ilustracji, Thé Tjong-Khing, znany w Polsce choćby z prac do serii „Felek i Tola”, jest jednym z najwybitniejszych ilustratorów holenderskich.

Kinga Sabak „Trochę z zimna, trochę z radości” | Opis wydawcy: Gołębie zabite przez matkę w parniku, granie w gałę na betonie, zbieranie kurek na sprzedaż i ciągłe poczucie bycia nie u siebie. Opowiadania Kingi Sabak łączy postać osoby bohaterskiej. Achronologicznie przedstawione etapy jej samoidentyfikacji są jak klocki. Można z nich zbudować tożsamość człowieka, który od dzieciństwa musiał zadawać sobie pytanie, kim jest i odpowiadać na nie: nie wiem, ale to „nie wiem” boli. Bo do której łazienki w szkole wejść, skoro do damskiej się nie pasuje, a do męskiej nie można? Dlaczego trzeba zakładać rajstopy, kiedy w szafie wiszą spodnie od garnituru? Te proste historie pokazują małe traumy codziennego życia i dorastania w społeczeństwie, które ma jasno określone, czarno-białe zasady.

Carole Angier „Ciszo, przemów. Szukając W.G. Sebalda” | Opis wydawcy: Pierwsza, najpełniejsza i jedyna możliwa biografia W.G. Sebalda – jednego z najbardziej oryginalnych i tajemniczych pisarzy XX wieku. Przedwczesna śmierć w wypadku odebrała mu szansę na literackiego Nobla.

Podpisywał się tylko inicjałami, bo wstydził się imienia ojca nazisty. Gdy miał 22 lata na zawsze opuścił rodzinne Niemcy. To, co najbardziej wpłynęło na jego życie, zdarzyło się zanim się urodził. Wychował się w cieniu tragedii i przemilczanych traum XX wieku – Holocaustu i bombardowań niemieckich miast. Stworzył nowy gatunek literacki – fikcję splecioną z faktami, która najpełniej oddaje prawdę o losach zapomnianych ofiar historii. Przez całe życie krył się w zmyśleniach snutych w wywiadach, kreował dokumentalne fikcje i podkradał życiorysy poznanych osób, by stworzyć z nich bohaterów swoich książek.

Carole Angier to badaczka i doświadczona biografka, która osobiście znała bohatera swojej książki. W niezwykle wciągającym i znakomicie udokumentowanym śledztwie odwraca grę Sebalda. W fikcji szuka faktów i wykonuje pracę rasowej reporterki; dociera do bliskich pisarza: sióstr, przyjaciół z młodości, pierwowzorów postaci z jego prozy. Jako pierwsza rozmawia z tymi, do których inni badacze Sebalda nie dotarli, m.in. z Marie – ostatnią miłością pisarza.

To biografia, której wydania W.G. Sebald mógłby zakazać. Angier uparcie próbuje jednak zrobić dla niego to, co on starał się zrobić dla swoich bohaterów – opisać i poznać prawdziwego człowieka i jego los. Jej książka pozwala także lepiej zrozumieć niepokojącą i pełną zagadek twórczość pisarza. Idąc tym krętym tropem, biografka szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie: kim pan był, panie Sebald?

Victor Terrazas „Atlas dźwięków odległych” | Opis wydawcy: Pieśni morza, lodu, pustyni i gwiazd. Jak brzmi muzyka z najdalszych zakątków Ziemi? Miasto duchów, w którym narodziła się ABBA, zaginione pieśni z wulkanicznej wyspy, hawajskie echa, które uwiodły Elvisa, fortepianowa elegia Einaudiego dla topniejącej Arktyki, elektryczny blues afrykańskiej pustyni, śpiew joik, który zainspirował Björk, muzyka podróżująca w przestrzeni międzygwiezdnej.

Ta literacka medytacja nad samą istotą słuchania skłania do głębszego i uważniejszego spojrzenia na otaczający nas świat – na dźwiękowe pejzaże jego różnych stron, od szumu stepów Azji po śpiew amazońskich ptaków. Terrazas z pasją dokumentuje, jak te ulotne odgłosy kształtują tożsamość ludzi i miejsc. Odkrywa przed nami bogactwo brzmień, często umykających naszej uwadze – a niekiedy będących wołaniem o ocalenie znikających kultur i ekosystemów.

Rebecca Struthers „Nieco dłuższa historia czasu” | Opis wydawcy: Osobista kronika jednego z największych wynalazków ludzkości: zegarka – od pierwszych narzędzi pomiarowych po smartwatche – spisana przez wielokrotnie nagradzaną zegarmistrzynię zafascynowaną swoją pracą.

Zegarki od dawna towarzyszą nam w codziennych sprawach i są z nami wszędzie: od głębin oceanów po szczyt Mount Everestu, od lodów Arktyki po piaski pustyń, od ziemskich zakamarków po powierzchnię Księżyca. Książka Rebekki Struthers to podróż przez historię zegarmistrzostwa, od najwcześniejszych prób pomiaru tak abstrakcyjnego zjawiska, jakim jest upływ czasu, przez pierwsze mechaniczne zegarki, aż do dziś, kiedy to niewielkie urządzenie porządkuje nasze życie. Czy nie kusiło się kiedyś, żeby przyjrzeć się jego wnętrzu? Przepadniesz w nim na długi czas!

Struthers w porywający sposób dzieli się pasją, a w swojej opowieści łączy sztukę, naukę, historię i socjologię. Pokazuje, że myślenie o czasie wpływa na to, jak postrzegamy siebie i swoje życie. Opisuje też zegarki, które stały się nieprzemijającym przedmiotem pożądania, a także padły łupem złodziei. Czas z tą książką minie ci w mgnieniu oka!

Tomasz Raczek „Ekran w proszku” | Opis wydawcy: Znany z wielu programów telewizyjnych, a ostatnio kanałów internetowych, krytyk filmowy Tomasz Raczek opowiada co się stało z telewizją w ciągu niecałego stulecia jej istnienia, gdy okazała się największą siłą kształtującą popkulturę i wyobraźnię współczesnych ludzi. Autor skorzystał z własnych doświadczeń w pracy przed kamerą, odsłaniając kulisy, sypiąc anegdotami i bez wahania przytaczając nieznane historie z udziałem sławnych osób.

Beata Biały „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” | Opis wydawcy: To uzupełnione wznowienie książki o wciąż wywołującej wielkie emocje gwieździe polskiej kultury – Agnieszce Osieckiej. Wydanie rozszerzone o dwa nowe rozdziały: pierwszy opowiada historie poszczególnych piosenek artystki, w drugim autorka pisze o utworach, które powstały do ważnych polskich filmów.

Agnieszka Osiecka zawsze była sobą. Na pozór szczęściara – miała urodę, talent, sławę i pieniądze. Jeździła po świecie, obracała się w najlepszych środowiskach, jej piosenki puszczano w radiu i telewizji, miała mężczyzn na skinienie. A jednak…

Wiedziała, że jest inna. Zbyt niezależna, zbyt odważna, nie pasowała do obowiązującego modelu kobiety – córki, żony i matki. Wyprzedziła swój czas o pokolenie. Odnalazłaby się teraz, wśród kobiet decydujących o sobie, bez wyrzutów sumienia odkrywających swoje potrzeby i ograniczenia. W tej książce o Osieckiej opowiadają jej przyjaciele, wśród nich – Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Magda Czapińska, Urszula Dudziak, Daniel Olbrychski, Michał Kott, Stan Borys – po latach wysupłując z pamięci fakty, obrazy i słowa, które rzucają nowe światło na fascynującą poetkę, nowoczesną kobietę i skłóconego z życiem człowieka.

Jacek Dehnel „Tajna Warszawa. Czyli historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku 'Tajny Detektyw'” | Opis wydawcy: Bogata, świecąca neonami dansingów, chlubiąca się luksusowymi hotelami i gronem wybitnych twórców kultury Warszawa dwudziestolecia międzywojennego ma swój brzydszy, dziś zapomniany, a może jeszcze ciekawszy rewers – sutereny bezrobotnej biedoty, meliny pełne drobnych przestępców i wielkich cwaniaków.

Jacek Dehnel spaceruje po dawnej Warszawie śladami zbrodniarzy, zapuszczając się w zaułki, które były świadkami mrocznych, krwawych, a czasami też absurdalnie komicznych wydarzeń. Zafascynowany kryminalną kroniką lat 30. – śmiałym w formie, sensacyjnym w treści tygodnikiem „Tajny Detektyw” – z właściwymi sobie erudycją i poczuciem humoru pisarz opowiada o tajemnicach, które przepadły pod gruzami stolicy, zrównanej z ziemią w czasie drugiej wojny światowej.

Wertując prasę z epoki, śledzi codzienne życie mieszkańców w eleganckich salonach i kawiarniach, ale i w slumsach i podrzędnych knajpach; dociera do nieistniejących już dziś budynków i ulic albo pokazuje nam zupełnie inne oblicze Nowego Światu, Marszałkowskiej czy Nowolipek. Na stronach tej pasjonującej książki spotkacie morderców, morfinistów, prostytutki, oficerów, paserów, złodziei dzieł sztuki, poetów, szpiegów, fordanserki, wróżbitów, a nawet najsłynniejszego polskiego kata.

Meller Marcin „Dzieci lwa” | Opis wydawcy: Nowa powieść sensacyjna Marcina Mellera. „Dzieci lwa” zaskakują, wciągają i poruszają. To chyba koniec Wiktora Tilszera. Czy znany dziennikarz jest odpowiedzialny za śmierć przyjaciela? Kontrowersyjne nagrania sprzed lat mogą pogrążyć jego karierę i życie osobiste. Aby dowiedzieć się, kto stoi za ich publikacją, a także dowieść swojej niewinności, Wiktor będzie musiał cofnąć się najpierw do czasów studenckich, a potem do ogarniętej wojną Gruzji z początku lat dziewięćdziesiątych.

Wzruszająca i pełna napięcia opowieść o młodości, przyjaźni, pierwszych miłościach i międzyludzkich relacjach, które – nawet jeśli zakończone – zostają z nami na całe życie. Marcin Meller łączy swój talent do opowiadania wciągających historii i poczucie humoru ze znajomością polskiej i gruzińskiej duszy.

Jo Nesbø „Zatruta krew” | Opis wydawcy: Bracia Opgardowie osiągnęli sukces – przynajmniej na miarę górskiej wioski, jaką jest Os. Carl zarządza luksusowym hotelem spa i szuka funduszy na rozwój biznesu. Roy prowadzi stację benzynową oraz zamierza założyć park rozrywki, którego główną atrakcją ma być największa drewniana kolejka górska na świecie. Plany te może pokrzyżować budowa autostrady, która omijałaby Os. Bracia mają jednak wprawę w usuwaniu wszelkich przeszkód na swojej drodze. I to niekoniecznie eleganckimi metodami.

Tymczasem miejscowy stróż prawa, korzystając z najnowszych technik kryminalistycznych, niestrudzenie stara się rozwikłać sprawę niewyjaśnionych śmierci sprzed lat. Liczba ofiar rośnie, ale – jak zwykł mawiać Roy – „trochę za późno wyskakiwać z kolejki, kiedy już ruszyła”.

Ian Fleming „Casino Royale” | Opis wydawcy: James Bond prowadzi śmiertelną rozgrywkę w pierwszej, legendarnej powieści Iana Fleminga z cyklu o agencie 007. Le Chiffre to bezwzględny agent i księgowy radzieckiej komórki dywersyjnej we Francji, jednak po sprzeniewierzeniu funduszy należących do klienta jest na krawędzi bankructwa. Zabiera z kasy resztę pieniędzy i w nadziei na odrobienie strat zwabia do kasyna kilkunastu bogatych hazardzistów, by zagrać z nimi w bakarata o wysokie stawki. Brytyjskie tajne służby pragną jednak wyrwać z Europy ten czerwony cierń. Do akcji wkracza najlepszy karciarz wśród agentów, James Bond, który ma doprowadzić Le Chiffre’a do ostatecznego upadku. Gdy karty mu nie sprzyjają, a złowrogi Smiersz grozi śmiercią zarówno jemu, jak i pięknej sojuszniczce, Vesper Lynd, 007 musi liczyć na odmianę losu, zanim rzuci na szalę życie ich obojga.

Karin Slaughter „Dlatego kłamaliśmy” | Opis wydawcy: Dla śledczego GBI Willa Trenta i lekarki sądowej Sary Linton ośrodek McAlpine Lodge jest idealnym miejscem na spędzenie miodowego miesiąca. Usytuowany z dala od cywilizacji, w otoczeniu pięknych gór, wydaje się doskonały do ucieczki od zgiełku codzienności i bycia we dwoje… dopóki nocnej ciszy nie przetnie mrożący krew w żyłach krzyk.

Mercy McAlpine, menedżerka ośrodka, nie żyje. Szalejąca burza zalała jedyną drogę dojazdową do kompleksu wypoczynkowego, wiadomo więc, że mordercą musi być ktoś tutejszy. Ale gdy Will i Sara zaczynają przyglądać się rodzinie McAlpine’ów i pozostałym gościom, uświadamiają sobie, że wszyscy tutaj kłamią. Kłamią na temat swojej przeszłości. Okłamują swych bliskich. Oszukują nawet samych siebie.

Kto zabił Mercy McAlpine? Wkrótce staje się jasne, że w McAlpine Lodge nie obowiązują normalne zasady, a Will i Sara będą musieli uważać na każdym kroku. Uwięzieni w ośrodku starają się rozwikłać istniejącą od kilkudziesięciu lat sieć tajemnic, by odkryć, co się stało z Mercy. A gdy zabójca szykuje się do ponownego ataku, poślubny wyjazd przemienia się w wyścig z czasem.

Wojciech Chmielarz „Rodzinny interes” | Opis wydawcy: Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze. Wyspa Wolin, Międzyzdroje. Styczeń. Po sezonie nad polskim morzem pustki. Po plażach wędrują okoliczni mieszkańcy i nieliczni turyści. Wśród nich Bezimienny, który poszukuje zaginionego pięć lat temu chłopaka, ale coraz bardziej skłonny jest się poddać i zostawić sprawę. Wtedy przypadkiem poznaje niejakiego Wikta. Następnego dnia mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach, a Bezimienny postanawia dowiedzieć się, o co chodzi.

Tymczasem w ośrodku ukrytym w głębi Wolińskiego Parku Narodowego uwięziona zostaje młoda dziewczyna. Nieustannie pilnowana przez ludzi ojca Barabasza, planuje ucieczkę. Wkrótce jej ścieżki przetną się ze ścieżkami Bezimiennego. A jakby tego było mało, na Wolinie wszyscy poszukują pendrive’a. Pendrive’a wartego pięćset milionów dolarów

Juliusz Machulski „Nikczemny narrator” | Opis wydawcy: Nowa powieść Juliusza Machulskiego! Warszawa, lipiec 1993 roku, Kamil Hubeny, scenarzysta i reżyser, przyjeżdża na urlop z Nowego Jorku do Warszawy. Liczy, że nawiąże współpracę z dawnym kolegą, reżyserem Erykiem Mokronowskim. Na miejscu dowiaduje się o serii brutalnych morderstw członków ekipy filmowej sprzed 20 lat, do której należał także Eryk. Mokronowski prosi Kamila, by wykorzystał swe detektywistyczne umiejętności i poprowadził śledztwo, gdyż reżyser boi się, że będzie następną ofiarą… Czy Hubeny poradzi sobie z rozwiązaniem tej sprawy?

Znakomity, rozpoznawalny humor Juliusza Machulskiego w książce, której nie da się odłożyć. „Nikczemny narrator” to niesamowicie wciągająca, retrospektywna opowieść, ze szczegółowo nakreślonymi sylwetkami ludzi, zdarzeniami i wątkami świata filmowego z tamtych lat.

Chris Carter „Obserwator śmierci” | Opis wydawcy: Kiedy doktor Carolyn Hove, szefowa Zakładu Medycyny Sądowej w Los Angeles, podczas rutynowej sekcji zwłok ofiary wypadku samochodowego odkrywa szokujące niezgodności, natychmiast wzywa detektywa Roberta Huntera. Patolog nie tylko ustaliła, że śmierć nie nastąpiła w wyniku potrącenia, ale również znalazła ślady wskazujące na brutalne tortury, jakim wcześniej poddano ofiarę.

Nikt jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że odkrycie doktor Hove zaprowadzi Huntera i jego partnera, Carlosa Garcię, na trop okrutnego i inteligentnego mordercy, kryjącego się… na widoku. Seryjnego mordercy, którego istnienia nikt nie był świadomy: zawsze unikającego wykrycia, ponieważ fachowo maskował wszystkie swoje zbrodnie jako zwyczajne wypadki.

Brak jakichkolwiek poszlak, mogących wyjaśnić dlaczego przestępca wybrał akurat tę ofiarę, sprawia, że śledztwo staje w miejscu. Do czasu, aż pojawiają się inne zwłoki, gdzie prawdziwa przyczyna śmierci została ukryta za fasadą. Staje się jasne, że morderca nie przestanie – o ile Hunter i Garcia go nie złapią. Jak jednak prowadzić śledztwo, kiedy pozornie nie ma ofiary? Jak złapać mordercę, skoro nie ma miejsca zbrodni? Jak powstrzymać ducha, jeśli nikt nie potrafi udowodnić jego istnienia?

Tomasz Duszyński „Grzesznik ze Strehlen” | Opis wydawcy: Strzelin, rok 1925. Córka lokalnego przedsiębiorcy zostaje porwana, w jej odnalezieniu ma pomóc legendarny śledczy Wilhelm Klein. Kapitan szybciej niż inni zaczyna przeczuwać, że intryga ma drugie dno, a jej rozwiązanie okaże się tragiczne w skutkach.

Tobias Hulka, młody policjant czeskiego pochodzenia, podczas porządków w archiwum natrafia na akta dawnej sprawy. Wiele lat temu w okolicy zaginęło kilka młodych Czeszek, żadnej nie odnaleziono. Jedną z nich była przyjaciółka Tobiasa i jego siostry. Nieoczekiwanie śledztwem zaczyna się interesować Wilhelm Klein. Jaki ma w tym interes? I do czego jest mu potrzebny kłodzki nadwachmistrz Franz Koschella? Jedno jest pewne: niektóre ścieżki nie powinny przeciąć się ponownie.

„Grzesznik ze Strehlen” to zupełnie nowa historia z bohaterami nagradzanej i uwielbianej przez czytelników serii „Glatz”. Tomasz Duszyński wciąga nas w wir wydarzeń i snuje intrygę osadzoną w klimacie niełatwych, lecz fascynujących lat 20. minionego wieku. Prezentując losy kapitana Kleina i jego popleczników, przypomina, że granica między dobrem a złem bywa umowna.

Ryszard Ćwirlej „Na trwogę bije dzwon” | Opis wydawcy: Początek wojennego cyklu z Antonim Fischerem. Pełna intryg i zwrotów akcji powieść mistrza kryminału osadzona na przełomie 1938 i 1939 roku, gdy nad Polską wisi ciemne widmo wojny. Morderstwo z przeszłości, brylanty, polski wywiad, niemieccy spiskowcy i barwny świat przedwojennych poznańskich knajpek, gdzie o swoje wpływy walczą stróże prawa, informatorzy i lokalny półświatek. A w tym wszystkim nadkomisarz Fischer i jego brygada na tle zmieniającej się gwałtownie rzeczywistości.

Nadkomisarz Antoni Fischer, bystry i doświadczony śledczy z Poznania, wraz ze swoimi współpracownikami staje przed zadaniem rozwikłania sprawy brutalnego morderstwa kierownika szkoły Eckerta i jego rodziny. Ktoś, kto dopuścił się tej makabrycznej zbrodni, wyraźnie czegoś szukał, a motyw jest bardziej zawiły, niż początkowo się wydaje. Tragiczna zbrodnia w małej wsi wstrząsa całą społecznością, a Fischer musi szybko znaleźć winnych, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Równolegle jego kompani z grupy pościgowej podążają tropem poznańskiej szajki złodziei kosztownej biżuterii i brylantów. Na tle rosnących niepokojów i napięć między Polską a Niemcami, Fischer i jego ekipa muszą działać szybko i zdecydowanie, zanim polityczne intrygi i osobiste wendety przechylą szalę na stronę wojennego chaosu.

Krzysztof Domaradzki „Error” | Opis wydawcy: Jacek Blajer, zdolny programista i niespełniony przedsiębiorca, wpada w kłopoty finansowe. Aby się z nich wydostać, przyjmuje zlecenie hakerskie od człowieka kryjącego się pod pseudonimem Marie#Kondo. Prosta praca, łatwe pieniądze, żadnych poważnych konsekwencji. Czy na pewno? Szybko okazuje się, że pomagając w zhakowaniu Stadionu Narodowego, Jacek nieświadomie przyczynia się do wywołania ogólnopolskiej paniki i ląduje w samym centrum intrygi wymierzonej w rząd. Od tej pory jeden niewłaściwy ruch może go kosztować życie…

Yann le Pennetier, Roman Surżenko „Thorgal. Saga – Shaigan” | Opis wydawcy: Imię Shaigana Bezlitosnego budzi strach od klifów Skandynawii po wybrzeża kraju Saksonów. Okrucieństwu tego pirata dorównuje tylko bezwzględność jego kochanki, Kriss de Valnor. Nikt oprócz niej nie wie, że Shaiganem jest Thorgal. Kriss wykorzystuje fakt, że bohater utracił pamięć, i dzięki temu realizuje swoje sny o krwawej potędze. Jednak wraz z upływem czasu Shaigan zaczyna sobie zadawać pytania dotyczące własnej przeszłości, dlatego zawiera porozumienie z potężnym wieszczem. Czarownik wyjawi mu jego prawdziwą tożsamość z zamian za legendarną broń ukrytą w niedostępnym grobowcu…

„Shaigan” to trzeci tom cyklu „Thorgal. Saga” opowiadającego o nieznanych dotąd przygodach Thorgala. Każdy album rozbudowuje znane z serii głównej opowieści o czarnowłosym wikingu, a jednocześnie wzbogaca naszą wiedzę o życiu bohatera o nowe wątki. Do stworzenia komiksów z tej kolekcji zaproszono cenionych i znanych autorów. Każdy z nich przedstawia własną zamkniętą historię o niezwykłych losach przybysza z gwiazd.

Scenariusz albumu napisał francuski twórca Yann le Pennetier, a rysunkami zajął się rosyjski grafik Roman Surżenko. Obaj wspólnie tworzą dwie poboczne serie ze świata Thorgala: „Thorgal – Louve” i „Thorgal – Młodzieńcze lata”.

Marek Krajewski „Ostatni pisarz” | Opis wydawcy: Zaskakujący cyberkryminał rozgrywający się we Wrocławiu 2079 roku. Pod koniec dwudziestego pierwszego wieku zbrodnia ma się doskonale. Do starego policjanta wraca sprawa, która położyła się cieniem na całej jego karierze. W miejscach publicznych, na oczach innych, dochodzi do brutalnych, krwawych morderstw. Ofiary łączy profesja. Winny skutecznie ukrywa się za tworami sztucznej inteligencji. Labirynty wrocławskiego metra i zakamarki blokowisk, najwyższe piętra drapaczy chmur i zapomniane gabinety uniwersytetu. Święte języki i bezduszne algorytmy. Jak w świecie zdominowanym przez technologię odkryć tajemniczego mordercę – mistrza mistyfikacji? Marek Krajewski, autor nagradzanych bestsellerów, zaskakuje w futurystycznej, dystopijnej odsłonie.

Mike Carey, Peter Gross „Niepisane – tom 1” | Opis wydawcy: Pierwszy tom serii siedmiokrotnie nominowanej do Nagrody Eisnera. Tom Taylor przez całe życie nie może się uwolnić od literackiej spuścizny ojca. Wilson Taylor napisał szalenie popularną trzynastotomową serię o przygodach małego czarodzieja w okularach zwanego Tommy Taylor. Dzięki niej stał się najpopularniejszym pisarzem na świecie, przekreślając jednak tym samym przyszłość swojego syna. W dniu premiery trzynastego tomu Wilson zniknął i zostawił Toma samego w cieniu jego słynnego imiennika.

Choć minęły lata, Tom wciąż z trudem buduje własną tożsamość oderwaną od książkowego odpowiednika. Lecz nagle zaczynają padać niepokojące pytania podważające jego dziedzictwo, wspomnienia, a nawet samo jego istnienie. Czy cała jego przeszłość to nieprawda? Czy jest tylko postacią wymyśloną przez swojego ojca i jakimś cudem ożywioną? Usiłując obalić przerażającą teorię, Tom i jego osobliwi towarzysze wyruszają w wielką podróż po świecie i do fikcyjnych krain, ścigani na każdym kroku przez pradawną, przebiegłą siłę pragnącą ukręcić łeb tej opowieści.

Pomysłodawcami i autorami scenariusza są wielokrotnie nagradzani znani twórcy – brytyjski scenarzysta komiksowy i powieściopisarz Mike Carey („Hellblazer”, „Lucyfer”) i rysownik Peter Gross („Lucyfer”, „Księgi magii”).

Pornsak Pichetshote, Javier Rodriguez, Jeff Stokely „Martwi detektywi” | Opis wydawcy: Powrót dwóch najbardziej lubianych postaci z uniwersum Sandmana! Charles Rowland i Edwin Paine są detektywami od dziesięcioleci, a najlepszymi (nieżyjącymi) przyjaciółmi jeszcze dłużej. Jednak ich nowe śledztwo – w sprawie zaginięcia Amerykanki tajskiego pochodzenia z jej domu w Los Angeles – stawia ich na kursie kolizyjnym z nowymi i przerażającymi tajskimi duchami, które mogą sprawić, że nawet martwy chłopiec będzie miał koszmary! Dodatkowo chłopcy natykają się na czarownicę Tessalię, uwięzioną przez niebezpieczną magię, będącą zagrożeniem dla jej życia, ale też zniewagą dla jej ego, czego czarownica nie może pozostawić bez odpowiedzi…

Autorami tej obfitującej z zwroty akcji opowieści są uhonorowany Nagrodą Eisnera scenarzysta Pornsake Pichetshote („The Good Asian”, „Infidel”) i nominowany do tej nagrody artysta Jeff Stokely.

John Scalzi „Początkujący złoczyńca” | Opis wydawcy: W świecie, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem, warto być… kotem. Charlie nie jest żadnym superbohaterem. Można by powiedzieć, ze jest całkiem zwyczajnym gościem, ale tak naprawdę plasuje się w najniższych granicach średniej. Jest rozwodnikiem, mieszka z kotem w domu, który jego rodzeństwo usilnie stara się sprzedać. Pracuje dorywczo jako nauczyciel i marzy tylko o tym, by otworzyć pub w centrum miasta. O ile jakikolwiek bank udzieli mu na to kredytu, na co nieszczególnie się zanosi.

Nieoczekiwany spadek po zmarłym wuju wydaje się istnym błogosławieństwem i rozwiązaniem wszystkich problemów. I tu całkowita racja. Wydaje się. Charlie nie doczytał najwyraźniej aneksu małym druczkiem i razem ze spadkiem przyjął… imperium złoczyńców. Jasne, wraz z kryjówką na wulkanicznej wyspie, superlaserami i wypasionymi jamami z lawą. Ale też z całą rzeszą wrogów i to nie tak staroświeckich jak jego poczciwy wujek-złoczyńca. Jego rywale są bogatymi, bezdusznymi drapieżnikami wspieranymi przez międzynarodowe korporacje i organizacje lubujące się w inwestycjach wysokiego ryzyka.

Na barki Charliego spada więc ciężar, zapoczątkowanej przez wujka wojny, wypowiedzianej niegdyś lidze superzłoczyńców. Na szczęście z bandą zrzeszonych acz kłopotliwych delfinów, nadludzko inteligentnymi i gadatliwymi kotami szpiegowskimi oraz innymi przerażającymi popleczniczkami u boku, schodzenie na złą drogę, wydaje się całkiem… dobre.

Steve Foxe, Piotr Kowalski „All Eight Eyes – tom 1” | Opis wydawcy: Ten horror sprawi, że będziecie się bali chodzić po zmroku! W zapomnianych zaułkach Nowego Jorku stwory ciemności polują na ludzi, których społeczeństwo zostawiło własnemu losowi. Vin Spencer wyleciał ze studiów i teraz kroczy przez życie w otępieniu wywołanym przez imprezy i narkotyki. Pewnej strasznej nocy spotyka włóczęgę toczącego brawurową wojnę z ośmionogimi monstrami czającymi się w mrokach wielkiego miasta. Czy teraz także dla Vina rozpoczną się łowy na potwory?

Serię tworzą dwaj autorzy lubiący klimat grozy: nominowany do Nagrody Eisnera scenarzysta Steve Foxe („Razorblades: The Horror Magazine”, „Rainbow Bridge”) i polski rysownik Piotr Kowalski („Wydział Lincoln”, „SEX”, „Bloodborne”).

Christopher Golden „Obcy. Rzeka cierpień” | Opis wydawcy: Kiedy Ellen Ripley w końcu wraca na Ziemię, dowiaduje się, że planeta LV-426 – teraz nazwana Acheron – została skolonizowana. Ale LV-426 to miejsce, gdzie Ripley i załoga „Nostromo” znaleźli oryginalnego Ksenomorfa, maszynę do zabijania znaną jako Obcy.

Nowi mieszkańcy, chronieni przez kolonijnych marines, próbują terraformować planetę smaganą burzami. Dwoje spośród nowych mieszkańców planety, Anne i Russell Jordan, szukają bogactwa, które na Ziemi wymknęło im się z rąk. Na LV-426 Anne rodzi pierwszego noworodka w kolonii, Rebekę Jordan, zdrobniale wołaną Newt.

Podczas eksploracji planety odkryto ogromny, rozpadający się statek kosmiczny w kształcie podkowy, którym w sposób szczególny zainteresowała się korporacja Weyland-Yutani. Uważają, że może on stać się narzędziem do realizacji ich marzeń. Jednak to, co Anne i Russ znajdują na pokładzie, okazuje się być nie materią marzeń, lecz koszmarów…

John Scalzi „Towarzystwo Ochrony Kaiju” | Opis wydawcy: Jamie Gray pracuje jako „dowozicielator”, czyli dostawca jedzenia, którego z powodu pandemii COVID-19 uwięzieni w swoich domach mieszkańcy Nowego Jorku zamawiają za pomocą popularnej aplikacji. Praca jest nudna i powtarzalna, znacznie poniżej ambicji Jamiego. Całe jego życie zmieni się z chwilą, kiedy dostarczy posiłek dawnemu znajomemu ze studiów. Tom pracuje w organizacji pozarządowej zajmującej się prawami zwierząt i niespodziewanie składa Jamiemu ofertę pracy. Jamie czekał na taką okazję i natychmiast się zgadza.

Tom nie uprzedził jednak kolegi, że zwierzęta, którymi zajmuje się jego zespół badawczy, są wyjątkowe, i to pod każdym względem. Jedyna informacja, jaką Jamie uzyskuje przed wyjazdem na placówkę – że to duże zwierzęta – nie oddaje rzeczywistości. Nic a nic! I co najważniejsze: nie ma ich na Ziemi! A przyjemniej nie na naszej Ziemi…

W alternatywnym wymiarze olbrzymie, przypominające dinozaury stworzenia nazywane kaiju wędrują po przyjaznym, tropikalnym, pozbawionym niszczycielskiego wpływu ludzkości świecie. To największe, ale i najniebezpieczniejsze pandy we wszechświecie. I mają kłopoty. A to dlatego, że nie tylko Towarzystwo Ochrony Kaiju trafiło do alternatywnego świata. Inni też tam dotarli i przez swoją nieostrożność mogą spowodować śmierć milionów mieszkańców naszej Ziemi.

Ryszard Kapuściński „Zegar piaskowy” | Opis wydawcy: W 1984 roku Ryszard Kapuściński, świetnie już znany reportażysta, autor m.in. słynnego „Cesarza”, przygotował do opublikowania tomik krótkich form, któremu nadał tytuł „Zegar piaskowy”. Zawarte w nim spostrzeżenia, refleksje, wiersze, cytaty z wybranych książek ukazują czytelnikowi Kapuścińskiego erudytę i wizjonera, obdarzonego umiejętnością dostrzegania procesów cywilizacyjnych, które trwają i dziś, wpływając na nasze życie. W latach 80. XX wieku „Zegar piaskowy”, niewątpliwie ze względu na cenzurę, nie mógł ukazać się drukiem. Obecnie – po raz pierwszy – przekazujemy do rąk czytelników to zaskakująco aktualne dzieło.

Wojciech Jagielski „Inna strona świata” | Opis wydawcy: Zrozumieć świat, który płonie. Iran: szesnastoletnia Armita Geravand wsiada do metra w Teheranie bez nakrycia głowy. Pobita przez strażniczki moralności, w krytycznym stanie trafi do szpitala, gdzie po kilku tygodniach umrze. Nigeria: Jibril Gwadabe, przedstawiciel rodowej starszyzny z miasteczka Kuriga, odbiera telefon od handlarzy żywym towarem, którzy uprowadzili około trzystu dzieci z pobliskiej szkoły. Nigeryjskie prawo surowo zakazuje jednak targowania się z porywaczami. Syria: Merhi ar-Ramthan, narkotykowy baron zwany Pablo Escobarem z Lewantu, ginie w jordańskim nalocie. Nie zmienia to faktu, że narkobiznes pozostaje jedyną wciąż żywą gałęzią syryjskiej gospodarki.

Życie jednostek i wielkie historyczne procesy to jedna i ta sama opowieść, a nikt nie opowiada jej lepiej niż Wojciech Jagielski. „Inna strona świata” to wybór najbardziej aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego z lat 2022–2024, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego” i w serwisie „Strona świata”.

Geoffrey Cain „Doskonałe państwo policyjne. Wyprawa w głąb chińskiej inwigilacyjnej dystopii” | Opis wydawcy: Wciągające śledztwo ukazujące, jak niespokojny region Chin z pomocą globalnych gigantów technologicznych stał się poligonem doświadczalnym dla iście Orwellowskiego eksperymentu społecznego i świadkiem narodzin wzorowego państwa policyjnego.

Ujgurscy mieszkańcy Xinjiangu – odcięci od prawdy, poddawani ciągłej inwigilacji i otoczeni przez opresyjne siły policyjne – stali się przeklętymi, uciśnionymi wyrzutkami. Społeczne zaufanie jest systematycznie burzone. Przyjaciele zdradzają się nawzajem, szefowie donoszą na podwładnych, dzieci zwracają się przeciw rodzicom. Witajcie w doskonałym państwie policyjnym.

W oparciu o przerażające wspomnienia młodej kobiety próbującej wyrwać się z kleszczy technologicznej dystopii, własne dziennikarskie śledztwo i relacje świadków Geoffrey Cain odsłania przed czytelnikami potęgę wszechwidzących technogigantów i mrożący krew w żyłach wpływ, jaki mogą wywrzeć na przyszłość nas wszystkich.

Anna Maziuk „Niedźwiedź szuka domu” | Opis wydawcy: Z jednej strony fascynacja – naukowcy od dziesięcioleci próbują rozszyfrować tajniki hibernacji, chcąc się dowiedzieć, jakim cudem Ursus arctos wychodzi z niej nie tylko bez szwanku, ale na mocnych łapach. Z drugiej strony strach – odwieczny lęk przed groźnym, potężnym zwierzęciem. Jak to jest z tym niedźwiedziem? Miś przytulanka, Uszatek i Koralgol, tańczący na piłce cyrkowiec czy bestia z lasu czyhająca na górskich turystów?

Anna Maziuk dosłownie i w przenośni podąża śladami niedźwiedzi, by poznać ich skomplikowaną naturę, trasy wędrówek, zwyczaje. Przypomina, jak wyglądały pierwsze badania nad tymi zwierzętami, i przygląda się ich ochronie – nie tylko w Tatrach, ale także w Chorwacji czy Słowacji. Opowiada historię tych, które skończyły w niewoli, a wreszcie zadaje pytanie: dla kogo groźniejsze jest międzygatunkowe spotkanie – dla człowieka czy zwierzęcia?

Grant Morrison, Frazer Irving „Anihilator” | Opis wydawcy: Umysł jednego człowieka jest najbardziej niebezpiecznym miejscem we wszechświecie! Niesamowita saga sci-fi napisana przez wielkiego Granta Morrisona i zilustrowana przez równie utalentowanego Frazera Irvinga. Nominowana do Eisner Award dla najlepszego autora za „zwariowaną kreatywność pisarską i oszałamiające ilustracje”.

Ray Spass, wypalony hollywoodzki scenarzysta, który najlepsze dni ma już za sobą, wpada w spiralę nieudanych związków, dzikich imprez i nieuchronnej autodestrukcji. Rozczarowany i pozbawiony jakichkolwiek widoków na przyszłość, Ray jest przekonany, iż tylko krok dzieli go od odejścia w zapomnienie. Nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce napisze historię życia.

Gdy wyobraźnia Raya zrywa się do szalonego lotu, scenarzysta musi połączyć siły z wykreowanym przez siebie bohaterem, Maxem Nomaxem, złowrogim przestępcą uwięzionym na stacji kosmicznej na skraju czarnej dziury. Razem ruszają w zakrzywiający rzeczywistość wyścig, którego celem jest ocalenie wszechświata przed ostateczną implozją… a przy tym muszą naprawdę uważać, żeby ich umysły wcześniej nie eksplodowały…

Opowieść w równym stopniu cyniczna i romantyczna, przepełniona psychodelicznymi obrazami, absolutnie nieprzewidywalna i fascynująca. Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika dobrych komiksów.

Piotr Borlik „Za nadobne” | Opis wydawcy: Nikt nie jest bezkarny. Każdego kiedyś dopadnie sprawiedliwość. Roman Andrysiak może wszystko. Pieniądze i znajomości utwierdzają go w poczuciu wyjątkowości i bezkarności. Wystarczy, że czegoś zechce, a w mig to dostanie, nawet jeśli jest to niezainteresowana nim kobieta. Pewnego dnia budzi się jednak skuty łańcuchami, a kolejne wydarzenia boleśnie uświadamiają mu, że nadszedł czas zemsty.

„Za nadobne” przekracza granice. Ludzie chroniący własne interesy potrafią być okrutni. Ta bezkompromisowa historia boleśnie obnaża wady współczesnego świata. Zanurz się w nią na własne ryzyko, wejdź w umysł ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, przestań wygodnie odwracać wzrok od problemów, które kiedyś mogą dotknąć również ciebie.

Kyle Higgins, Marcelo Costa „Radiant Black tom 1: (Nie tak) sekretne pochodzenie” | Opis wydawcy: Nathan Burnett właśnie skończył trzydzieści lat i sprawy nie mają się najlepiej: pracuje (i zawodzi) na dwóch etatach, jego zadłużenie na karcie kredytowej rośnie i jedyne, co przyszło mu do głowy, to… powrót do rodzinnego domu. Ale kiedy mężczyzna odkrywa i odblokowuje eteryczny, kosmiczny Radiant, zyskuje moce, dzięki którym może diametralnie zmienić swój los! Jest tylko jeden problem: moce nie należą do niego. A kosmiczne istoty, które je stworzyły, chcą je odzyskać… wszelkimi możliwymi sposobami.

Li Kotomi „Wyspa pajęczych lilii” | Opis wydawcy: Na porośniętą czerwonymi pajęczymi liliami plażę gdzieś na Pacyfiku morze wyrzuca nieprzytomną dziewczynę. Gdy ta budzi się, nie pamiętając swojej przeszłości, wyspiarka Yona przyjmuje ją pod własny dach i nadaje jej imię Umi. Mimo językowej bariery między młodymi kobietami rodzi się przyjaźń pełna wzajemnej fascynacji. Umi powoli wchodzi w świat tajemniczych rytuałów wyspy rządzonej przez kapłanki noro, gdzie jedynie kobiety mają prawo posługiwać się odrębnym językiem, uczyć i przekazywać historię. Z czasem dziewczyna zaczyna odzyskiwać wspomnienia i zadawać pytania. Co naprawdę dzieje się podczas corocznych wypraw noro za morze? Dlaczego jej mowa przypomina język kapłanek? I jakie sekrety kryje przeszłość?

„Wyspa pajęczych lilii” jest powieścią inicjacyjną. Pozornie utopijna atmosfera łączy się w niej z głęboką refleksją nad mocą języka, równością praw i dominacją płci. To historia świata, w którym tradycyjny porządek został odwrócony, co prowadzi do nieprzewidywalnych rezultatów.

Oliver Lovrenski „Jak byliśmy młodsi” | Opis wydawcy: Wybuchowy debiut najmłodszego w historii laureata prestiżowej Nagrody Księgarzy Norweskich. Są młodzi i niepokorni, latają na pigułach, drąży ich niepokój, nienawidzą policji, gardzą opieką społeczną, a rodzice nie mają nad nimi kontroli. Ivor i jego najlepsi kumple Marco, Jonas i Arjan to szesnastolatkowie z dużego miasta, którzy coraz głębiej pogrążają się w świecie pełnym przemocy i używek. Ale w tym świecie jest też miejsce na miłość, tęsknotę za dziadkami i nierozerwalną przyjaźń.

„Jak byliśmy młodzi” to powieść o zbyt szybkim dorastaniu i tęsknocie za tym, czego nigdy się nie miało. Surowe zapiski Ivora pozwalają wniknąć w umysły i życia młodych chłopaków zanurzonych w wielokulturowej miejskiej tkance ze wszystkimi jej blaskami i cieniami. Prawa do powieści sprzedano do kilkunastu krajów.

P.G. Wodehouse „Niezastąpiony Jeeves” | Opis wydawcy: Powraca jeden z najzabawniejszych duetów literatury humorystycznej! Bertie Wooster i Jeeves wkraczają do akcji!

Bertie jest niezbyt rozgarniętym londyńskim arystokratą, na tyle zagubionym w tajnikach dorosłego życia, że z pewnością już dawno przepadłby z kretesem, gdyby nie jego lokaj Jeeves. Ów lokaj, błyskotliwy i inteligentny, miłosiernie ratuje swojego pracodawcę ze wszystkich tarapatów dzięki temu, że posiada nad nim władzę niemal absolutną. Galerię osobliwych bohaterów powieści uzupełniają: gderliwa ciotka Agatha, chorobliwe kochliwy przyjaciel Bingo oraz dwaj kuzyni, do których określenie „żywe srebro” pasuje jak ulał. Efektem tej wybuchowej mieszanki jest humor, który z powodzeniem przetrwał ponad sto lat i doczekał się między innymi adaptacji serialowej z Hugh Lauriem w roli głównej!

„Niezastąpiony Jeeves” zdobył setki tysięcy czytelników na całym świecie. Obecnie trafia na polskie półki w nowym tłumaczeniu Mirosława Śmigielskiego, który spolszczył również czeską serię o Marii Kostce – ostatniej arystokratce.

Chip Zdarsky, Jacob Phillips „Newburn” | Opis wydawcy: Easton Newburn jako niezależny detektyw rozwiązuje konflikty między rywalizującymi organizacjami przestępczymi. Ze swoją asystentką Emily ścigają morderców, podpalaczy oraz przekupnych funkcjonariuszy. I starają się przy tym nie zginąć. Ale jak długo może się udawać? Nagrodzony Eisnerem Chip Zdarsky („Batman”, „Sex Criminals”) i wschodząca gwiazda Jacob Phillips („That Texas Blood”) oprowadzają was po Nowym Jorku, w którym znany nam świat oraz miasto skąpane we krwi oddziela tylko jeden człowiek.

James Baldwin „Człowiekowi na spotkanie” | Opis wydawcy: Nowy przekład Michała Kłobukowskiego pozwala w pełni docenić niezwykłą ekspresję Baldwinowskich opowiadań. Znajdziemy tu m.in. słynny „Blues Sonny’ego”, czyli opowieść o skomplikowanej relacji dwóch braci i roli, jaką odegrają w niej dźwięki amerykańskiego bebopu, „Dziś rano, dziś wieczór, tak już”, czyli historię czarnego aktora, który po kilku latach życia w Paryżu nie bez obaw wyjeżdża z synem do Nowego Jorku i musi na nowo skonfrontować się z istniejącym w kraju rasizmem, i – przede wszystkim – opowiadanie tytułowe, jedno z najbardziej wstrząsających w historii literatury, tekst, który o kilkadziesiąt lat wyprzedził studia nad białością i kryzysem męskości i doczekał się wielu stron analiz i interpretacji.

W centrum Baldwinowskiego świata znajdują się międzyludzkie relacje i namiętności – w tych opowiadaniach są to zwłaszcza związki między mężczyznami: ojcowskie, braterskie, przyjacielskie – osadzone w bardzo konkretnym politycznym kontekście, przepełnionym lękiem, wykluczeniem i przemocą wobec czarnych obywateli. Śmiałość, z jaką Baldwin pisze o ludzkich doświadczeniach, i zuchwałość, z jaką przekracza granice tego, co da się wypowiedzieć, sprawiają, że raz przeczytanego opowiadania „Człowiekowi na spotkanie” nie da się już wymazać z pamięci. Posłowie napisała Agnieszka Graff.

Kora Tea Kowalska „Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy” | Opis wydawcy: Wszyscy coś zbieramy. Otaczają nas rzeczy, przybywa ich, rodzą się kolekcje. Ale to nie jest książka o inwestowaniu w dzieła sztuki. Jej autorkę pochłania świat starego plastiku, bakelitu i celuloidu – i zadaje sobie pytanie, dlaczego zwyczajne na pozór przedmioty czasami są dla nas tak ważne.

Kora Tea Kowalska, archeolożka, kulturoznawczyni i kolekcjonerka w pasjonującym eseju bada, co powoduje, że jednych urzekają lalki sprzed stu lat, a innych klucze, szyldy albo monidła. Sięga do własnych pasji, związanych z odkrywaniem przeszłości rodzinnego Gdańska, tropi powiązania i odkrywa barwne historie skrywane przez niepozorne drobiazgi. W rzeczach dostrzega powidok dawnego świata. Pozwalają jej one zrekonstruować ułamki codzienności zwykłych ludzi, tak odmiennej od naszej, i tak fascynującej.

J.R.R. Tolkien „Łazikanty” | Opis wydawcy: Skąd się biorą sny? Kto włada morzami? Czy na księżycu żyją psy? J.R.R. Tolkiena znamy przede wszystkim jako autora wspaniałych historii fantasy, stanowiących klasykę gatunku. Tworzył on jednak także bajki dla dzieci. Jedną z nich, odnalezioną w pozostawionych przez pisarza zapiskach, jest właśnie „Łazikanty”. Pomysł opowieści zrodził się, kiedy rodzina Tolkienów przebywała na wakacjach. Podczas jednej z wędrówek po kamienistej plaży pięcioletni Michael zgubił swoją ulubioną zabawkę, miniaturowego pieska z ołowiu. Mimo usilnych poszukiwań zabawka się nie znalazła, Tolkien zaś, chcąc pocieszyć syna, zaczął snuć historię, która miała wyjaśnić „tajemnicze” zaginięcie zabawki. Ta na poczekaniu wymyślona historia stała się pierwszym rozdziałem przyszłej książki.

„Łazikanty” to opowieść o młodym piesku Łaziku, który, zamieniony w zabawkę przez rozzłoszczonego czarodzieja, usiłuje odzyskać dawną postać i wrócić do domu. Przeżywa przy tym mnóstwo wspaniałych przygód, trafia na księżyc i dno oceanu, spotyka smoka, węża morskiego, syreny i różne magiczne istoty – krótko mówiąc, świetnie się bawi. Książka z oryginalnymi ilustracjami autora.

Robert Silverberg „Człowiek w labiryncie” | Opis wydawcy: Wraz z kolonizacją kosmosu rozwija się korpus dyplomatyczny pośredniczący w komunikacji pomiędzy zasiedlonymi przez ludzi planetami. Agenci i dyplomaci przemierzają olbrzymie odległości, działając na rzecz władzy centralnej, przekazując petycje i rozwiązując problemy mogące zaistnieć między peryferiami a ośrodkiem władzy. Przed jednym z dyplomatów i odkrywców, Richardem Mullerem, stanęło jednak najważniejsze wyzwanie w dziejach. Odkryto bowiem planetę zamieszkałą przez inteligentną rasę obcych. Zadaniem Mullera jest nawiązanie pierwszego kontaktu.

Agent zostaje poddany niezrozumiałej mocy obcych, która prowadzi do modyfikacji w jego mózgu. Kiedy wraca, staje się obcym wśród własnego gatunku. Poddany społecznemu ostracyzmowi postanawia spędzić resztę swoich dni na opuszczonej planecie, w tajemniczym labiryncie zbudowanym przez dawno wymarłą kosmiczną cywilizację. Labirynt jest śmiertelnie niebezpieczny, naszpikowany pułapkami, zdolnymi do uśmiercenia każdego intruza. Muller jako jedyny przeszedł całą trasę i zamieszkał w samym sercu zagadkowego miasta.

Po kilku latach na Lemnos ląduje statek z Ziemi. Korpus dyplomatyczny wysyła agentów, by skłonili Mullera do powrotu. Dlaczego stał się znów potrzebny? Co sprawia, że przypomniano sobie o człowieku, którego banicję przyjęto kiedyś z radością? Czy nieproszeni goście zdołają sforsować tajemniczy labirynt, stworzony, jak się wydaje, tylko po to, by zabić każdego, kto zagłębi się w jego kręte uliczki?

Stefan Grabiński, il. Rita Kaczmarska „Demon ruchu” | Opis wydawcy: Najsłynniejsze dzieło polskiego mistrza opowieści niesamowitych – w wyjątkowym wydaniu. Klimatyczna proza Stefana Grabińskiego, w której świat kolei okazuje się kosmosem pełnym mrocznych tajemnic, teraz intryguje jeszcze bardziej za sprawą wyrazistego projektu graficznego i ponad 70 sugestywnych ilustracji.

Stefana Grabińskiego porównywano z Edgarem Allanem Poe i H.P. Lovecraftem, jednak w „Demonie ruchu” stworzył własny literacki świat, który przyniósł mu miano „twórcy horroru kolejowego”. Opowiadania z tej książki rozgrywają się na zatłoczonych dworcach i opuszczonych stacjach, w pędzących pociągach, samotnych budkach dróżników i w mrokach tuneli. To kolejowe uniwersum podszyte jest aurą niesamowitości: w porządek strzeżony przez zawiadowców, dróżników i konduktorów co rusz wdziera się to, co niewytłumaczalne, a bohaterowie, dręczeni złowróżbnymi wizjami i straszliwymi przeczuciami, niebezpiecznie zbliżają się do granicy obłędu.

Choć Grabiński pisał w czasach, gdy kolej parowa wciąż była synonimem nowoczesności i nieograniczonego postępu, jego pociągi, napędzane tyle mechaniką, co metafizyką, nie zmierzają w świetlaną przyszłość triumfu techniki i rozumu. Wręcz przeciwnie: łypiąca demonicznym reflektorem szalona lokomotywa jego ekspresyjnej prozy pędzi wprost w ciemny tunel obsesji i urojeń, mistycznych teorii i obłąkańczych wizji, szaleństwa i zguby. Sugestywne ilustracje Rity Kaczmarskiej czynią tę podróż intensywniejszą niż kiedykolwiek: dzięki nim jeszcze głębiej zanurzamy się w kosmos Grabińskiego, w którym prędkość działa na umysły jak potężny narkotyk, a rzeczywistość wibruje od przeczuć i zwiastunów zbliżającej się katastrofy.

Edycja zawiera tekst „Demona ruchu” w najpełniejszej postaci: dwanaście opowiadań z drugiego, zmienionego i powiększonego wydania zbioru (1922) uzupełniają „Engramy Szatery” i „Przypowieść o krecie tunelowym”, które miały znaleźć się w nigdy nieopublikowanym wydaniu trzecim. Tekst został dostosowany do aktualnych norm w zakresie fleksji, interpunkcji i ortografii. Wydanie wzbogacone jest posłowiem pisarki i literaturoznawczyni Elizy Kąckiej.

Klára Vlasáková „Wyrwy” | Opis wydawcy: W mieście pojawia się kula. Ma trzy metry średnicy, wisi kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Nie rusza się. Wydaje się odporna na próby zniszczenia. Nie da się jej przesunąć. Niczego nie robi, nikomu ani niczemu nie szkodzi, nie zawadza – po prostu jest. Część mieszkańców zaczyna pielgrzymować do tajemniczego obiektu. Inni usiłują wyjaśnić jego obecność i sens. Jednocześnie coraz częściej dochodzi do dziwacznych, a nawet niebezpiecznych zachowań… Nie można dłużej ignorować długo tłumionych frustracji, nerwic, wyczerpania czy problemów z klimatem. Milcząca obecność kuli nieodwracalnie (chyba) zmienia świat.

To proza, uznana w Czechach za odmianę gatunku s.f., ale zdaniem Mariusza Szczygła, autora czeskiej serii Stehlík w Wydawnictwie Dowody, to jednocześnie s.f., powieść surrealistyczna i społeczna. W formule lekkiego science fiction Klára Vlasáková proponuje krytyczne spojrzenie na kryzys klimatyczny, bezsensowną pracę, uzależnienie od leków i rozpad relacji. „To jest coś, czego w czeskiej literaturze jeszcze nie widziałam. Myślę, że polscy czytelnicy takiego obrazu ludzkości też się nie spodziewają” – mówi tłumaczka książki, Anna Radwan-Żbikowska.

Jeden z zachwyconych czeskich czytelników uważa, że obok kryzysu klimatycznego, robotyzacji miejsc pracy i powszechnego załamania kondycji psychicznej mierzymy się z czymś jeszcze gorszym: końcem naszej wyobraźni i brakiem rozwiązań dla wyzwań przyszłości. Nie padają jednak żadne przekonujące odpowiedzi czy wizje naprawy świata, ale pokazanie fermentu, jakiego doświadczają bohaterowie, jest samo w sobie szalenie wartościowe. Wystarczy sobie wyobrazić, że kula już tu jest.

Will Cockrell „Korporacja Everest. O zapaleńcach, awanturnikach i ich biznesie na dachu świata” | Opis wydawcy: Pasjonujący reportaż o procesie komercjalizacji wypraw na najwyższy szczyt świata. Niegdyś osiągalny tylko dla wąskiej grupy himalaistów, od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Everest został zdobyty blisko 12 000 razy. Dziewięćdziesiąt procent zdobywców szczytu stanowią klienci firm wspinaczkowych.

Cockrell, patrząc na himalaizm w szerokim kontekście globalizacji, kapitalistycznej ekonomii oraz relacji Wschód-Zachód, bynajmniej nie jest w swoich rozpoznaniach jednoznaczny. W jego opowieści nie brakuje przewodników, którzy są szlachetnymi idealistami, czerpiącymi radość nie tyle z korzyści finansowych i osobistych sukcesów, ile z pomocy innym w spełnianiu życiowego marzenia.

„Korporacja Everest” dobrze ukazuje główny spór w środowisku: między purytanami, niegodzącymi się na wspinaczkę pełną płatnych udogodnień, a wyrozumiałymi, którzy uważają, że każdy ma prawo do góry. To także historia o wykluczeniu: o „obywatelach i obywatelkach drugiej kategorii”, a więc przewodniczkach, których klienci nie traktują z takim samym szacunkiem jak mężczyzn, oraz Szerpach, z powodów ekonomicznych skazanych na niebezpieczną pracę. Książka Cockrella stara się oddać sprawiedliwość wszystkim, którzy zginęli na legendarnym szczycie, niezależnie od tego, jakie były ich pobudki do podjęcia wyzwania.

Frederick Forsyth „Outsider” | Opis wydawcy: Autobiografia autora „Psów wojny”, „Dnia Szakala”, „Ikony”, „Akt Odessy”, „Pięści Boga” i „Czwartego protokołu”. Filmowe wersje tych książek biły kasowe rekordy popularności.

Frederick Forsyth – podróżnik, jeden z najbogatszych pisarzy wszech czasów, mieszkający na przemian w ekskluzywnej rezydencji pod Londynem i zamku Enniskerry w Irlandii. Szpieg, współpracownik tajnych służb, idol, celebryta. Jego opowiadania mogłyby z powodzeniem służyć jako podręcznik przeprowadzania zbrojnego przewrotu, porwania czy przemytu broni na wielką skalę.

W wieku 19 lat latał supernowoczesnymi odrzutowcami Vampire. Relacjonował wojnę domową w Nigerii, tak jak sam ją widział, a nie tak jak chcieli ją przedstawiać brytyjscy politycy. Współpracownik MI6, a później również wywiadu rodezyjskiego. Literat z przypadku. Kiedy szukał odskoczni od zajęć, które wyzwalały zbyt wiele adrenaliny, zaczął pisać „Dzień Szakala”. Awanturnik za młodu, ultrakonserwatysta w wieku dojrzałym, bywalec salonów i zdeklarowany przeciwnik Unii Europejskiej. Niepowtarzalny. Outsider. Frederick Forsyth.

Robert Zubrin „Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie” | Opis wydawcy: Kolonizacja Marsa przestaje być mrzonką, a staje się wykonalną koncepcją. Najnowsza książka Roberta Zubrina to rozbudzający wyobraźnię przekaz pełen racjonalnego optymizmu, manifest wiary w możliwości cywilizacji technicznej i nadziei na pomyślną przyszłość ludzkości, relacja dotycząca już podejmowanych i planowanych przedsięwzięć, wyważona opowieść o świecie, który z każdym słowem autora staje się coraz bardziej realny, niemal na wyciągnięcie ręki.
Przede wszystkim jednak jest to książka przystępna i każdy z przyjemnością i satysfakcją może zanurzyć się w lekturze kolejnych rozdziałów.

„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie” napisał ekspert i marzyciel zarazem, człowiek doskonale orientujący się w poruszanych tematach i skłonny podjąć ryzyko przekonania czytelnika do swoich racji. Książka stanowi podsumowanie jego pracy i rozważań obejmujących całe dziesięciolecia. Robert Zubrin wszystkich nas zaprasza do udziału w wielkiej przygodzie cywilizacji i do refleksji nad monumentalnym dziełem, jakim będzie stworzenie nowej gałęzi ludzkości na Marsie.

Merwan „Mechanika nieba” | Opis wydawcy: Wojna. Zaraza. Głód. Śmierć. Nasza cywilizacja została doprowadzona do ruiny. Postapokaliptyczne społeczeństwo Panu przetrwało dzięki uprawie ryżu i zbieractwu. Jednak niepewne istnienie zostaje zagrożone, gdy potężna, zaawansowana technologicznie Fortuna zmusza do niebezpiecznego wyboru. Poddać się ich rządom lub pokonać w barbarzyńskiej grze znanej jako Mechanika Nieba, której zasady przypominają… zbijaka. Jedyna nadzieja Panu? Dziewczyna o imieniu Aster.

Komiks wnosi wiele świeżości do opowieści postapo, a dzięki uniwersalności adresowany jest do każdego wieku. Merwan zaskakuje dynamicznymi sekwencjami, pulsującą akcją i pastelowymi kolorami. Inspiruje się Miyazakim czy „Igrzyskami śmierci”, jednak jego wizja jest bardziej optymistyczna pomimo istniejącego niepokoju.

Michel Bussi, Fred Duval, Didier Cassegrain „Nie puszczaj mojej dłoni” | Opis wydawcy: Liane i Martial Bellionowie oraz ich córeczka Sofa cieszą się słodko-słonymi przysmakami i tropikalnym klimatem wyspy Reunion. To bez wątpienia wakacje marzeń. Jednak szczęście idealnej rodziny jest pozorne, bowiem Liane tajemniczo znika z hotelowego pokoju. Porwanie? Ucieczka? Zabójstwo? Policja, początkowo zdezorientowana, szybko zaczyna podejrzewać Martiala o zamordowanie małżonki. Mężczyzna w panice, nie chcąc się oddać w ręce władz, wciąga swoją córeczkę w szaleńczą ucieczkę przez oszałamiające pięknem i zarazem niebezpieczne krajobrazy wyspy. Czy jest ona równoznaczna z przyznaniem się do winy? A może za zniknięciem pani Bellion kryje się o wiele bardziej diaboliczna przyczyna…?

Po oszałamiającym sukcesie powieści graficznej „Czarne nenufary” w kolekcji Aire Libre wydawnictwa Dupuis trójka autorów podjęła się adaptacji innego literackiego bestsellera Michela Bussiego „Nie puszczaj mojej dłoni”, opublikowanego w 2013 roku. Didier Cassegrain sięgnął po paletę o ciepłych barwach, rysując zapierającą dech w piersiach historię kryminalną, starannie skomponowaną przez scenarzystę Freda Duvala. Autorzy zabierają czytelników na dynamiczną i pełną zwrotów akcji obławę na uciekiniera, odbywającą się we wspaniałej scenerii wyspy Reunion.

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi