21-27 maja 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Wielkie nazwiska, gorące tytuły… Tydzień od 21 do 27 maja obfitował w mnogość godnych polecenia premier. Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości, które trafiły ostatnio do księgarń.
Opis wydawcy: Niczego nie zakładaj. Podczas lektury pomyślisz, że to książka o zazdrosnej byłej żonie. I że ma obsesje na punkcie swojej następczyni ? pięknej i młodej kobiety. Nic nie jest takie, jakie się wydaje. Czytaj między kłamstwami?
Vanessa Thompson zrezygnowała ze wszystkiego ? pracy i nowojorskich przyjaciół, by wieść bajkowe życie u boku „zbyt dobrego, by mógł być prawdziwy” męża Richarda, menedżera w funduszu hedgingowym. Gdy jednak ich z pozoru idealne małżeństwo się rozpada, Richard wiąże się z młodszą kobietą. Vanessa nie może się pogodzić ze stratą swojego męża?
Nellie, młoda nauczycielka, spotyka mężczyznę swoich marzeń. Starszy od niej o dziewięć lat Richard jest czarujący, przystojny i zamożny. Rozpieszcza ją i traktuje niczym królową. Do czasu?
Opis wydawcy: Z umysłu kreatywnego geniusza ? Alejandro Jodorowsky?ego i ilustracji artystycznego wizjonera Nicolasa Fructusa powstała trzymająca w napięciu międzygalaktyczna opowieść, która jednocześnie przeraża i zachwyca.
Przestrzeń kosmiczna. Showman jest zabójcą-najemnikiem zrodzonym z wyobraźni szalonego naukowca. Pozbawiony emocji, wyszkolony w sztuce walki, został zaprojektowany do zabijania i tylko złoto lub destrukcja sprawiają mu przyjemność. Jednak los nieubłaganego Showmana przybiera nowy obrót, gdy spotyka podczas misji, fascynującą Ibis…
Trzytomowe wydanie zbiorcze przygód bohatera spod ciemnej gwiazdy, czyli to, co fani kosmicznych space oper kochają najbardziej. Wydanie zawiera historie: „Bohater bez serca”, „Złote dziecko” i „Niewidzialna kobieta”.
Opis wydawcy: Milo Manara wykracza poza zwyczajność rzeczywistości, udowadniając, jak niewiarygodną siłą jest wyobraźnia…
„Uwodzicielskie Chimery” to zbiór czternastu niezwykłych opowieści – historii zabawnych, refleksyjnych i przepełnionych erotyką. Manara kolejny raz pokazał, że inspirację potrafi odnaleźć wszędzie („Asterix”, „Barbarella”, „Corto Maltese” czy Mur Berliński), i że w pełni zasłużenie uchodzi za jednego z największych twórców Dziewiątej Sztuki.
Opis wydawcy: Fantastyczna kreska Milo Manary okraszona nutką erotyki i onirycznych zdarzeń. Zapraszamy na komiksową ucztę!
Giuseppe Bergman to niezadowolony i sfrustrowany bohater „Weneckich przygód” Milo Manary. Aby wyrwać się z marazmu codzienności postanawia szukać Przygody. Jego przewodnikiem zostaje mistrz przygód ? HP (Manara zobrazował w tej roli swego przyjaciela Hugo Pratta, z którym pracował przy „Indiańskim lecie” czy „El Gaucho”), który ma pomóc zrealizować marzenie Giuseppe. Podczas swojej podróży, Bergman napotka wiele sytuacji, które przybierają odwrotny efekt od pożądanego. W tym wszystkim towarzyszymy mu my ? czytelnicy/widzowie, z których obecności Giuseppe doskonale zdaje sobie sprawę. To śmiała i oryginalna zabawa meta komiksowa, której nie możecie przegapić!
Opis wydawcy: Początki twórczej działalności człowieka, geneza pisma fonetycznego, rozwój skryptu łacińskiego, proces kształtowania się współczesnej książki, rozwój plakatu i systemów identyfikacji wizualnej. Publikacja umieszcza projektowanie graficzne w kontekście społecznym, politycznym i technologicznym. Przedstawia jego ewolucję inspirowaną wynalazkami papieru, druku, pojawieniem się drzeworytu, litografii i fotografii, a także zmiany zachodzące w nim pod wpływem rewolucji przemysłowej, technik cyfrowych i internetu. Podejmuje też zagadnienie relacji modernizmu i postmodernizmu w dizajnie. Podsumowaniem jest próba wskazania obszarów, w których współcześnie działa projektant grafik.
Polskie wydanie książki słowackiego krytyka dizajnu Zdena Kolesára w przekładzie Joanny Goszczyńskiej zostało uzupełnione przez Jacka Mrowczyka o polski kontekst, zagadnienia dotyczące projektowania informacji, polskiej szkoły plakatu oraz historii grafiki użytkowej w XXI wieku. Książka zawiera ponad 500 kolorowych ilustracji.
Opis wydawcy: S. mówi, że nie ma nic lepszego niż wypłynąć w morze, nałowić ryb i ugotować je w kokpicie, a potem zapalić cygaro, i pić czerwone wino, i wylegiwać się w cieniu, i zasnąć.
Gipi (wł. Gianni Pacinotti) to urodzony w 1963 roku w Pizie włoski rysownik i scenarzysta. Swoją karierę zaczął jako ilustrator i autor reklam. Tak naprawdę dopiero od 1992 roku regularnie realizował krótkie formy komiksowe, które publikował we włoskich czasopismach i magazynach. Wydana w 2004 roku przez Coconino Press, stałego wydawcę Gipiego we Włoszech, powieść graficzna „Appunti per une Storia di Guerra” doczekała się również francuskiej edycji i przyniosła autorowi pierwszy znaczący sukces ? prestiżową nagrodę dla najlepszego komiksu roku na festiwalu w Angoul?me. To wyróżnienie i uznanie na największym komiksowym rynku w Europie zwróciło na Gipiego uwagę wydawców z całego świata. W Polsce ukazały się do tej pory dwa jego komiksy: „Sala prób” i „Ziemia swoich synów”.
Opis wydawcy: „Beneficio” ? to nie tylko nieistniejące miejsce, to historia, która w dobie łatwych pozornie podróży w najodleglejsze zakątki naszego globu, może przytrafić się każdemu. Ta poetycka powieść jest próbą udzielenia wymijającej odpowiedzi na kilka pytań związanych z zagadkami naszej rzeczywistości, nurtujących ambitniejszą, młodszą i starszą, młodzież.
Kiedyś ludzkość nie przemieszczała się tak powszechnie jak dzisiaj. Mało kto opuszczał rodzinną wieś; tajemnicą było to, co za wzgórzem lub linią horyzontu. W zamian istniała jednak niemal nieograniczona przestrzeń na sztuczki kuglarzy, opowieści wędrownych świątkarzy, włosy Anny Csillag, badawcze spojrzenie Rasputina czy donośne rżenie człowieka konia, o którym wspominał Dino Buzzati. Dziś nie ma już tamtych koni i tamtych ludzi. Każdy może kupić samolotowy bilet i znaleźć się gdziekolwiek, bez większej świadomości gdzie jest i przede wszystkim po co tam poleciał. Alternatywnym celem podróży może być zatem każdy inny człowiek, ale tu także napotykamy na głucho brzmiące rozczarowanie powszechną unifikacją myśli, gestów i słów. Co zatem robić? Gdzie jechać? O tym właśnie jest ten album.
Uwaga. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki poszukiwań wszystkiego i niczego na własną rękę. Jedną z myśli przyświecających idei powstania albumu była głęboka troska, aby ludzka populacja, żyjąca współcześnie, jak i ta w bliżej niesprecyzowanej przyszłości, potrafiły odróżnić wronę od gawrona. Ignorancja potomków Adama i Ewy w tej kwestii dotkliwie obraża bowiem oba gatunki ptaków.
Krzysztof Gawronkiewicz ? urodzony w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Autor ilustracji do takich albumów jak: „Mikropolis”, „Achtung Zelig!”, „Esencja”, „Romantyzm”, „Powstanie”, „Kwintesencja”, „Krzesło w piekle”. Michał Kalicki ? urodzony, owszem. Zajmuje się pisaniem dialogów i scenariuszy, także do popularnych polskich seriali. W 2011 roku opublikował debiutancką powieść „Jak być nikim? Poradnik dla początkujących”, którą dedykuje zwłaszcza tym, którzy na co dzień borykają się z deficytem ambicji.
Opis wydawcy: Chwytający za serce i podnoszący na duchu pamiętnik graficzny. Jak większość dzieci Katie była wybredna. W milczeniu wysłuchiwała rodziców grożących, że niedokończone posiłki dostanie następnego dnia na śniadanie. Niezjedzone porcje ukrywała w swoim pokoju. Zdarza się, że przez nagromadzenie pewnych okoliczności normalne zachowanie przerodzi się w coś złowrogiego, coś zabójczego. Tak było w przypadku Katie.
Katie Green na ponad 500 stronach opowiada o genezie swojej anoreksji, powolnym wychodzeniu z choroby, nadużyciach ze strony osób, które żerując na słabości chorego, dopuszczają się niewyobrażalnych czynów. Odkrywa przed czytelnikami swoje najintymniejsze sekrety, opowiada o lękach i problemach związanych z wchodzeniem w samodzielne życie. „Lżejsza od swojego cienia” to nie tylko rysunkowa historia choroby, walki z zaburzeniami odżywiania i powolnego dochodzenia do zdrowia. To zapis dojrzewania, zdobywania świadomości własnego ciała, zmagania się z własnymi ograniczeniami, odkrywania wewnętrznej siły. To wycieczka do mrocznego jądra choroby, która wciąż pozostaje tabu. Jest to pozycja, z którą utożsami się zarówno dorosły czytelnik, dla którego lektura stanowić będzie impuls do re?eksji nad swoim dojrzewaniem, jak i młodzież, dla której historia Katie będzie inspirację do walki z przeciwnościami losu i własnymi demonami.
Katie Green wychowała się na przedmieściach Londynu. W 2002 roku wyjechała na studia do Bristolu, gdzie mieszkała przez dziesięć lat. Obecnie żyje w Devon, w południowo-zachodniej Anglii. Po zdobyciu wyższego wykształcenia w zakresie nauk przyrodniczych studiowała ilustrację sekwencyjną, w 2009 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Tworzenie graficznego pamiętnika „Lżejsza od swojego cienia” rozpoczęła w ramach pracy dyplomowej. Ukończenie liczącego ponad 500 stron komiksu zajęło jej blisko pięć lat. Książka po raz pierwszy ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Katie tworzy ziny, krótkie formy komisowe i ilustracje dla wybranych klientów komercyjnych, a także pracuje nad szeregiem własnych projektów. Jej prace ukazują się w książkach, są również prezentowane na wystawach. Katie prowadzi warsztaty i prezentacje w różnych miejscach na terenie Wielkiej Brytanii i poza granicami kraju.
Opis wydawcy: Pewnej wigilijnej nocy zwierzęta zaczynają gadać. I już nie przestają. Ludziom niespecjalnie się podoba, co mają do powiedzenia, a skutki nawiązania szczerej komunikacji okazują się dramatyczne.
Nie ma już wymówek, że skoro ktoś beczy albo miauczy, to pan tego nie rozumie. Nie ma usprawiedliwień, że jak ktoś muczy albo piszczy, to pani może zignorować. Karty zostają wyłożone na stół, a ludzie muszą sobie z tym poradzić.
„Tomek Woroniak nie grzmi, nie uprawia taniego kaznodziejstwa ani nie wymądrza się. Oferuje niezwykle mądry komiks, który powinien zmusić do myślenia i wpłynąć na weryfikację przyzwyczajeń. A przy okazji opowiada znakomitą, naładowaną emocjami historię obyczajową ? najlepszą w komiksie polskim od czasów 'Będziesz smażyć się w piekle’ Prosiaka” ? pisze autor komiksów, Dominik Szcześniak.
Opis wydawcy: W 1993 roku zabójstwo przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia jest sensacją. Cała Jelenia Góra plotkuje o skarbach, które zgromadził, i o przyjaźni z zamordowanym byłym premierem Piotrem Jaroszewiczem. Dla policji kluczem do sprawy jest jednak homoseksualizm ofiary. Tymczasem dochodzi do kolejnych zagadkowych morderstw, a śledztwo prowadzi w góry, do karkonoskich schronisk i tropem przemytników na przejścia graniczne. Czy w grę wchodzi przemyt, a może powiązania z Jaroszewiczem, tajne archiwa i złoto, które Niemcy wywieźli z Wrocławia w ostatnich dniach wojny? Gdy podejrzanego udaje się w końcu namierzyć w środowisku homoseksualistów, wtedy okazuje się, że?
Osnuta na faktach powieść doskonale ukazuje też społeczną rzeczywistość czasów przemiany ustrojowej, kiedy to milicja z dnia na dzień stała się policją, dawni funkcjonariusze służb bezpieczeństwa nadal mieli wiele do powiedzenia, a zwykli ludzie starali się znaleźć swoje miejsce w nowym systemie.
Opis wydawcy: Trójka przyjaciół właśnie rozpoczyna ostatni semestr studiów na wydziale prawa. Ale co potem? Zola, Mark i Todd zgodnie dochodzą do wniosku, że opinia o nieograniczonych możliwościach kariery prawniczej to mit. Czeka ich spłacanie kredytów studenckich, dyplom ich uczelni ma niewielką wartość, a w Waszyngtonie roi się od młodych prawników szukających pracy. W sytuacji, gdy każde z nich zmaga się dodatkowo z prywatnymi problemami, potrzebują jakiegoś rozwiązania. I znajdują je. Rzucają studia i pod fikcyjnymi nazwiskami zakładają kancelarię. Pomysł szalony, lecz wydaje się trafiony. Zwłaszcza kiedy wpadają na sprawę, która może im przynieść miliony dolarów. Ale może ich również zdemaskować. Więcej o książce.
Opis wydawcy: Nigdy niepublikowany sekretny dziennik Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Pierwsze lata emigracji, życie rodzinne i rozterki zawodowe. Poruszająca, adresowana tylko do siebie relacja pisarza poszukującego własnego miejsca w świecie. Autoportret 38-letniego Herlinga-Grudzińskiego w najtrudniejszym okresie życia.
Powstały w latach 1971?1992 „Dziennik pisany nocą” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowi jedno z najważniejszych dzieł diarystyki światowej. Dziś, dzięki sensacyjnemu znalezisku, jakiego dokonały żona pisarza Lidia Croce i córka Marta Herling, w ręce czytelników trafia nieznany, nigdy wcześniej niepublikowany dziennik pisarza z lat 1957?1958. Sam fakt, że Herling-Grudziński go nie zniszczył, świadczy o znaczeniu, jakie miały dla niego te intymne zapiski. Co o wielkim pisarzu mówi ten tajemniczy tekst? Czego nowego dowiemy się o autorze „Innego Świata”?
Gustaw Herling-Grudziński zamieszkał w Neapolu w 1955 roku. Dziennikowe zapiski są świadectwem trudnych początków nowego życia ? pisarz czuje się jeszcze wyobcowany i nic nie zapowiada, że Włochy staną się jego drugą ojczyzną. Czytelnicy znający monumentalny „Dziennik pisany nocą” mogą być zaskoczeni szczerością i intymnym charakterem tego tekstu. Herling-Grudziński opisuje burzliwe nieraz relacje z ludźmi, a portrety wielu ważnych postaci kultury polskiej goszczących w domu Herlingów nie zawsze są kreślone z życzliwością. Stosunek do własnej twórczości jest tu jeszcze niespokojny i dramatyczny, a zmarła samobójczą śmiercią w 1952 roku pierwsza żona Krystyna powraca we wspomnieniach i dręczących pisarza snach. „Dziennik 1957?1958” jest wreszcie dokumentem małżeństwa i ojcostwa, życia rodzinnego i towarzyskiego w domu przy via Crispi oraz pracy dziennikarskiej i pisarskiej: lektur, obmyślania pierwszych opowiadań powstałych w tamtych latach, a także nieukończonej i zniszczonej przez Herlinga-Grudzińskiego autobiograficznej powieści „Ciemny staw”. Znakomitym uzupełnieniem książki są wspomnienia Lidii Croce w przekładzie Andrzeja Litworni, wspomnienia córki Marty Herling oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z jej archiwum rodzinnego.
Opis wydawcy: Historia miłosna przepełniona czystym pięknem, głębokim smutkiem i głęboką prawdą. „Większość z nas ma tylko jedną jedyną historię do opowiedzenia. Nie chodzi mi o to, że w naszym życiu dzieje się tylko jedno coś: są niezliczone wydarzenia, które przekształcamy w niezliczone historie. Ale naprawdę liczy się tylko jedna historia, którą warto opowiedzieć. Ta jest moja” ? opowiada narrator.
Pewnego lata w latach sześćdziesiątych, na przedmieściach południowego Londynu, Paul wraca z uniwersytetu w wieku dziewiętnastu lat. Matka namawia go do wstąpienia do klubu tenisowego. W turnieju w mieszanym debla gra z Susan Macleod, znakomitą zawodniczką, która ma czterdzieści osiem lat. Pewną siebie, ironiczną i zamężną, z dwiema prawie dorosłymi córkami. Staje się szybko również ciepłą towarzyszką, ich więź jest natychmiastowa. I wkrótce, nieuchronnie zostają kochankami.
Po dziesięcioleciach Paul wspomina, jak się zakochali, jak wyzwolił Susan z nieudanego małżeństwa i jak ? stopniowo, bezlitośnie ? wszystko się rozpadało, a on sam starał się zrozumieć zawiłość i głębię ludzkiego serca. Jest to wstrząsająca opowieść o bezradności, oddaniu się i o tym, jak pamięć może nas oszukać, zawieść i zaskoczyć. Jak to ujął Paul: „pierwsza miłość ustawia Ci życie na zawsze”. Więcej o książce.
Opis wydawcy: Europa, połowa XXI wieku. Mniej więcej. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.
Po Europie Wschodniej krąży tajemniczy Siwy Dym, którego zagadkowość przyciąga naukowców i zblazowanych slawskłaczy. To wszystko próbuje opisać, rozgryźć i przeżyć Marcin Szreniawa, dziennikarz wojenny, agent i cyngiel z bożej łaski, przejawiający nieodpartą skłonność do silnych kobiet i mocnych używek. Los rzuca go od Bałkanów po Rosję, a on z każdej misji wraca z kolejnymi duszami na sumieniu.
W „Siwym Dymie” Ziemowit Szczerek stworzył futurystyczną wizję Europy, która popada w coraz większy chaos. Ojcami chrzestnymi tej powieści mogliby być Philip K. Dick i Witold Gombrowicz. Jeden podarował narkotykową wizyjność i bezkres wyobraźni, drugi ? wyczulenie na absurdy polskości.
Opis wydawcy: Dodatek do powieści „Nowy wspaniały świat” napisany przez Huxleya niespełna trzydzieści lat później. Jak wiele z jego proroctw, w których ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziściło się w tak krótkim czasie?
Gdy w 1932 roku ukazała się powieść „Nowy wspaniały świat”, zawartą w niej szokującą analizę technokratycznej dyktatury uważano za odległą wizję. Po latach pisarz rozważa, w jaki sposób zmieniły się społeczeństwa, technologia i formy rządzenia od czasu ukazania się jego słynnej dystopii.
Pisze o zjawiskach społecznych, które jego zdaniem mogą prowadzić do ewolucji ustrojowej nowoczesnych społeczeństw w kierunku dyktatury: przeludnieniu, nadmiernej organizacji życia społecznego, przemianach propagandy związanych z rozwojem behawioryzmu, nowych technikach prania mózgu i perswazji. Podkreśla, że w jeszcze większej mierze niż kiedyś należy obawiać się nowego typu dyktatury i tyranii. Prowokująca do myślenia i zatrważająca książka.
Opis wydawcy: Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość.
„A ja żem jej powiedziała, Kaśka, szczęścia nie poudajesz” ? mówi Nosowska. Nagle cała Polska zaczyna czekać na kolejny odcinek. „Zadałam sobie pytanie, co w tym zajęciu sprawia mi autentyczną przyjemność, na którym etapie działalności jestem najbardziej sobą, w sobie, czuję się bezpiecznie, a w okolicy serca wzrasta temperatura. Najszczersza z najszczerszych odpowiedzi brzmi ? pisanie. Ten samotny moment, kiedy z chmary słów wyłapuję te, które najlepiej opowiedzą emocje. Jest to proces żmudny, momentami skrajnie wyczerpujący. Nie mam łatwości, którą legitymują się prawdziwi mistrzowie żonglerki słowem. Ja wysiaduję. Do odleżyn” ? opowiada Nosowska. I zaczęła pisać.
O druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o dylematach partnerstwa, problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać. O tym, że czarny nie wyszczupla, a seks tantryczny nie polega tylko na faszerowaniu, faszerowaniu, faszerowaniu. Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim ? dystans do samej siebie. Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią „puczystą”. „Od jakiegoś czasu nie wstydzę się tego kim jestem. Znam swoje możliwości. Są zbyt ograniczone by zawojować świat, ale wystarczające, by być wdzięczną, lubić życie i oddychać swobodnie.” Nieoczywiste, głębokie, błyskotliwe, świetnie napisane i bawiące do łez. Ta książka zabije cię miłością. Więcej o książce.
Opis wydawcy: Alaska, 1974. Nieobliczalna. Bezlitosna. Dzika. Dla rodziny w kryzysie jest to ostateczny test na przetrwanie. Ernt Allbright, były jeniec wojenny, wraca do domu po wojnie w Wietnamie całkowicie zmienionym i niestałym człowiekiem. Kiedy traci kolejną pracę, podejmuje impulsywną decyzję: przeniesie swoją rodzinę na północ, na Alaskę, gdzie będą żyli bez prądu i wody ? w ostatniej dzikiej części Ameryki. Dorastająca trzynastoletnia Leni, dziewczynka w trudnym wieku, uwikłana w burzliwy związek rodziców, ma nadzieję, że w nowej krainie czeka lepsza przyszłość dla rodziny. Jej matka, Cora, zrobi wszystko i pójdzie wszędzie dla mężczyzny, którego kocha, nawet jeśli oznacza to pójście w nieznane.
Na początku Alaska wydaje się być odpowiedzią na ich modlitwy. W dzikim, odległym zakątku państwa znajdują się w silnej niezależnej społeczności silnych mężczyzn, a nawet silniejszych kobiet. Długie, słoneczne dni i hojność mieszkańców składają się na brak przygotowania i kurczące się zasoby Allbrightów. Ale wraz z nadejściem zimy i ciemnością schodzącą na Alaskę, kruchy stan psychiczny Ernta pogarsza się, a rodzina zaczyna pękać. Wkrótce niebezpieczeństwa na zewnątrz bledną w porównaniu z zagrożeniami wewnątrz. W ich małej chacie, pokrytej śniegiem, przez osiemnaście godzin nocy, Leni i jej matka poznają straszliwą prawdę: są sami. Na zewnątrz nie ma nikogo, kto by mógł ich uratować.
W tym niezapomnianym portrecie ludzkiej słabości i odporności Kristin Hannah ujawnia niezłomny charakter współczesnego amerykańskiego pioniera i ducha ginącej Alaski ? miejsca o niezrównanym pięknie i niebezpieczeństwie. „Wielka samotność” to odważna, piękna, pełna życia opowieść o miłości i stracie, walce o przetrwanie i dziczy, która żyje zarówno w człowieku jak i przyrodzie.
Opis wydawcy: 1987 rok. Nete Hermansen planuje zemstę na tych, którzy przed laty się nad nią znęcali. Głównym celem ma być Curt Wad, charyzmatyczny chirurg, jeden z członków duńskiego ruchu nawołującego w połowie XX wieku do sterylizacji dziewcząt sprawiających szczególne problemy.
Ponad dwadzieścia lat później detektyw Carl M?rck prowadzi śledztwo dotyczące Rity, właścicielki burdelu, która zaginęła w latach 80. Pojawia się nowy dowód w sprawie, która zniszczyła życie jego dwóm współpracownikom ? sprawie, przez którą został zesłany do Departamentu Q.
Kiedy Assad i Rose, pomocnicy M?rcka, odkrywają, że w czasie zniknięcia Rity zaginęło także wiele innych osób, detektyw ostatecznie postanawia rozpocząć śledztwo. Badając kolejne zaginięcia, zbliża się stopniowo do Curta Wada, którego determinacja, by ziścić swoją wizję z młodości, osiągnęła apogeum. A brutalne zachowanie względem Nete i innych to zaledwie niewielki ułamek zła, do jakiego jest zdolny?
Opis wydawcy: Wybrane dzieła Jakuba Różalskiego, do których czołowi polscy pisarze stworzyli niezwykłe historie. Dziesięcioro mistrzów słowa, dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich malarzy współczesnych. Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.
Opowiadanie Sylwii Chutnik to oniryczny, groteskowy zapis nocy spędzonej w praskim szpitalu. Aneta Jadowska przenosi nas do tatarskich Bahonik z początku XX wieku. Anna Kańtoch przedstawia historię alternatywną Polski roku 1943 ? kraju dobrobytu rządzonego przez króla Jana VI Sobieskiego. Aleksandra Zielińska umieściła akcję w górniczej osadzie przy nieczynnej kopalni, w której trzewia zapuszcza się mały chłopiec. Jacek Dukaj olśniewa kunsztem, opowiadając o Japonii z okresu Meiji, inżynierze z dalekiego Kraju, Którego Nie Ma, i jego latających maszynach z metalu lżejszego od powietrza. Jakub Małecki opisuje tajemnicze szaleństwo wywoływane przez ogromne roboty. Opowieść Łukasza Orbitowskiego to pięć historii, pięć ludzkich losów połączonych przedziwnym artefaktem, który wyzwala w człowieku najsilniejsze instynkty. Głównymi bohaterami historii Jakuba Żulczyka są rubaszne krasnale, których życie nie jest ani trochę bajkowe. Remigiusz Mróz zabiera nas na wikiński drakkar, na spotkanie z człowiekiem z przyszłości. Robert J. Szmidt pokazuje historię Europy pod japońską dominacją, z latającymi statkami i legendą o smokach, która okazuje się mieć znaczenie także dla Polski.
Opis wydawcy: Tyfusowa Mary ? ofiara czy morderczyni? Oparta na faktach niepokojąca opowieść o Mary Mallon, której historia paraliżowała opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych początku XX wieku. Media nazywały ją „najbardziej niebezpieczną kobietą w Ameryce”. Jaka była naprawdę?
Piętnastoletnia Irlandka przybija do brzegów ziemi obiecanej. Przykładna katoliczka, dziewczyna z ambicjami, pracowita, odważna. Marzy o tym, by zostać kucharką. Nowy Jork spełnia jej oczekiwania. Mary jest zaufaną gospodynią w kolejnych nowojorskich domach. Dostaje dobre referencje, a jej lody brzoskwiniowe uchodzą za przysmak. Poznaje Alfreda. Zakochuje się. Jest szczęśliwa? Niczym mroczny żniwiarz podąża jednak za nią tyfus, kładąc się cieniem na jej życiu i karierze. W każdym domu, w którym gotuje, dochodzi do zarażeń gorączką tyfusową. Inspektor sanitarny, dr Soper, dopatruje się w tym nieszczęśliwym zrządzeniu losu pewnego schematu. Uważa, że Mary jest rzadkim przypadkiem nosiciela choroby. Kobieta zostaje aresztowana i przymusowo izolowana na Wyspie North Brother na East River. Jej przypadek jest szeroko dyskutowany i uznany za ważne odkrycie medyczne. Jedni uważają ją za ofiarę, inni za morderczynię.
„Gorączka” to fascynująca i niejednoznaczna powieść, której równorzędnymi bohaterami są Nowy Jork początku XX wieku i ówczesny rozkwit medycyny. Mary Beth Keane rozprawia się z legendą, która narosła wokół Tyfusowej Mary. Oddaje jej głos i pozwala dostrzec w niej pełną pasji kobietę, która jest zmuszona nieustannie walczyć o prawo do normalnego życia. Doskonała, trzymająca w napięciu lektura!
Opis wydawcy: Pierwsza od pięciu lat powieść mistrza prozy! Eustachy Rylski wraca książką napisaną w jego najlepszym rozpoznawalnym stylu, a zarazem dość jak na tego pisarza nietypową. Główny bohater, Gaponia, jest zausznikiem dyktatora rządzącego upadłym państwem. Zdemoralizowany na tyle, by nie przeciwstawiać się nowym porządkom i wszechogarniającemu chaosowi, pamięta jednak zalety minionych czasów. Groteskowy introwertyk, choć cyniczny, nie jest idealnym funkcjonariuszem reżimu opierającego się na legionach krótkoszyich „patriotów” ? ma wątpliwości, myśli samodzielnie, zadaje pytania. W końcu odsunięty od wpływów udaje się na wewnętrzną emigrację i osiada nad Bugiem, gdzie angażuje się w namiętny, choć w istocie zimno wykalkulowany związek z młodą prostytutką.
Tymczasem kraj staje się „przestrzenią gwałtu, przemocy, brutalności”. Rozpada się w przenośni i dosłownie ? „do brudnych czynów i myśli dołączył brud materii”. Zaraza, która dopada ludność, może być rozumiana dosłownie, ale też każe myśleć o „Dżumie” Alberta Camus. Rzeczywistość traci kontury, znikają zasady ? jest wina i jest kara, ale te dwie rzeczy w świecie opisanym przez Rylskiego rzadko mają ze sobą związek.
Opis wydawcy: Marianna jest brzydka. Brzydotą, która nie wywołuje współczucia ? wyłącznie zdumienie i odrazę. Gdy miała pięć lat i jej dmuchane kółeczko zaczęło niebezpiecznie oddalać się od brzegu jeziora, czuła, że rodzice odetchnęli z nadzieją i ulgą. Przez kolejnych trzydzieści lat bardzo stara się zasłużyć na akceptację i nadać swojemu życiu sens, mimo że jest tak nieudana. Na próżno. Teraz czuje już tylko gniew. Jak daleko może posunąć się człowiek, któremu przestało na czymkolwiek zależeć?
Długo wyczekiwana nowa powieść Patrycji Pustkowiak, autorki nominowanych do Nagrody Literackiej Nike „Nocnych zwierząt”. W literaturze polskiej od dawna nie było tak gniewnej i zabawnej krytyki społeczeństwa, buntu przeciw elitom i wszelkim ideologiom. To gwóźdź wbity w dobre samopoczucie tych, którzy nauczyli się lepiej udawać.
Opis wydawcy: Największy koszmar, jaki mogą przeżyć rodzice. Sprawa, której żaden detektyw nie potrafił rozwiązać. Nieprzewidywalny zwrot akcji. Japońskie „Millennium” ? 1 000 000 egzemplarzy sprzedanych w ciągu 6 dni.
Styczeń 1989 roku. Przez pięć dni rodzice siedmioletniej uczennicy wsłuchują się w żądania porywacza ich dziecka. Już nigdy nie zobaczą jej żywej, a sprawca nie zostanie ujęty. Sprawa o kryptonimie „Sześć Cztery” wyląduje w katalogu zbrodni niewyjaśnionych. Grudzień 2002 roku. Od trzech miesięcy policjant Yoshinobu Mikami bezskutecznie poszukuje zaginionej córki. Wizyta komisarza generalnego policji, który przyjeżdża w związku z porwaniem sprzed trzynastu lat oraz kolejne uprowadzenie nastolatki ze szkoły średniej sprawiają, że Mikami zagląda do dawnych akt. Co przeoczył w czasie, gdy prowadził tamto dochodzenie? Jak wytłumaczyć podejrzane ślady, na które teraz się natyka? Gdyby przeczuł, czego się dowie, nigdy nie wracałby do tamtej sprawy.
Pochłaniający bez reszty thriller Hideo Yokoyamy, w którym zanurzamy się w meandry zbrodni i zawikłanego śledztwa, odsłania także ciemne strony japońskiej biurokracji oraz japońskiego społeczeństwa. Megabestseller w Japonii, obsypany literackimi nagrodami, przeniesiony na mały i duży ekran, wywołał również wielkie poruszenie w USA i Wielkiej Brytanii, zbierając doskonałe recenzje w najbardziej opiniotwórczych mediach i podbijając listy bestsellerów. Prawa wydawnicze sprzedano do 13 krajów. Przekład z języka angielskiego.
Opis wydawcy: Długo wyczekiwany nowy kryminał Mariusza Czubaja. Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W efekcie pierwszy raz zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop prowadzi ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona.
Opis wydawcy: W zamku Golga rozpoczynają się przygotowania do corocznych obchodów festiwalu nieumarłych. Dwójka nieustraszonych bohaterów, stawiająca sobie za cel uwolnienie świata od wampirycznych bredni bierze na cel ukrywającegi się w klasztorze nad Bałtykiem tajemniczego pana Higginsa ? człowieka, którego jedynym pragnieniem jest zakończyć własne cierpienie.
Klasyczna opowieść o wampirach w ujęciu jedynego i niepowtarzalnego Mike’a Mignoli („Hellboy”, „The Amazing Screw-On Head”), tym razem w roli scenarzysty, i niesamowicie utalentowanego młodego rysownika Warwicka Johnsona-Cadwella.
Opis wydawcy: Verloc Nim przegrywa swoje życie. Jego małżeństwo się rozpadło, nadużywa narkotyków a na dodatek stracił źródło utrzymania. Budzi się gdzieś na pustkowiu, i nic nie pamięta. Łącząc skrawki wydarzeń z niedawnej przeszłości, Verloc uświadamia sobie nędzę swojej egzystencji ale i początek czegoś nowego, zupełnie nieoczekiwanego. Na ostatniej odkrytej planecie, w zapomnianej stacji badawczej, dzieją się rzeczy niemożliwe.
Frederik Peeters znany w Polsce z komiksu „Niebieskie pigułki” przedstawia pięknie zrealizowaną i intrygującą wizję odległej przyszłości. W 2013 roku „Aama” otrzymała nagrodę dla najlepszej serii na Festiwalu Komiksu w Angouleme. Wciągająca mieszanka egzystencjalizmu, tajemnicy i fantastyki.
Opis wydawcy: „Ty mi o tym nie mów, ty mi to opisz!”, mawiał do emigracyjnego reportera, Marka Kusiby, Ryszard Kapuściński. Zanim jednak autor usiadł do spisywania historii swojej znajomości z Kapuścińskim, przez lata skrupulatnie odnotowywał i nagrywał każde z nim spotkanie. W ten sposób zebrał materiał na opowieść o człowieku mu bliskim, ale ? ze względu na bariery kontynentalne ? pozostającym w nieuchronnym oddaleniu.
Autor z wrażliwością poety i uważnością dziennikarza snuje prywatną opowieść o poznawaniu legendarnego reportażysty, o fascynacji jego postacią i tekstami, o wspólnych pasjach, podróżach i spostrzeżeniach dotyczących tej rodzimej i tej trochę dalszej, choć tylko pozornie odległej, rzeczywistości kanadyjskiej.
Opis wydawcy: Zbiór 49 krótkich i bardzo krótkich opowiadań. Świat widziany jest oczami dorosłych, ale też dzieci i nastolatków. W tej plątaninie ludzkich losów współczesność miesza się z przeszłością, a fikcja z literackim wspomnieniem. Język opowieści jest prosty, czasami poetycki, a ironia i dyskretny dowcip są siłą tej prozy. Absurdalne sytuacje wypełniają ten świat i sprawiają, że śmiejemy się przez łzy. To książka do czytania w łóżku przed zaśnięciem, ale też w biegu, choćby w autobusie między przystankami.
Opis wydawcy: Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony ? zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne ? a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko. W starej torpedowni w Gdyni nurek amator znajduje zwłoki kobiety, która do złudzenia przypomina Załuską, ma dokumenty na to nazwisko i jest ubrana w jej kurtkę. Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało?
„Czerwony Pająk” to ostatnia ? po „Pochłaniaczu”, „Okularniku” i „Lampionach” ? część serii z profilerką Saszą Załuską. Kolejne portrety psychologiczne zbrodniarzy krok po kroku prowadzą ją do odkrycia mrocznej tajemnicy z własnej przeszłości.
Opis wydawcy: Druga Rzeczpospolita bez tabu. Czy o „takich” tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te” brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to” zostawić? Kamil Janicki, autor „Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej” i „Epoki hipokryzji”, odpowiada w swojej najnowszej książce: „Nie, nie lepiej”. Pisać wprost to obowiązek historyka.
Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany”. Molestowanie dzieci? Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe”. Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? „Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz? wszystko cenzurują”.
Lektura „Epoki milczenia” to odkrywanie świata ukrytego za kotarą pozornej cnotliwości, konwenansów i mieszczańskiego tabu. Odkrywanie Rzeczpospolitej pełnej hipokryzji, nigdy nieukaranych zbrodni, ludzkiej krzywdy i lekceważącego rechotu dziennikarskich hien.
Opis wydawcy: Pierwsza część bestsellerowego cyklu. Ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy! Hiszpania lata 30. Sam przeciw wszystkim. Przenikliwy jak Blomkvist. Pociągający jak Geralt. Brutalny jak Mock. Nazywa się Falcó. Lorenzo Falcó. I właśnie rusza na wojnę, w której nie ma zwycięzców.
Arturo Pérez-Reverte, niedościgły mistrz powieści przygodowej, zabiera czytelnika do świata, w którym mężczyźni są okrutni, kobiety niebezpieczne, a ufać nie można nikomu.
Opis wydawcy: Świat naszych rodziców to już historia. Odrzuciliśmy dawne zasady. To my tworzymy przyszłość. Dwustu geniuszy w walce na umysły. Mają trzy dni i trzy noce, aby rozwiązać dwa zadania. Ten, kto zwycięży w Godzinie Zero, uzyska wszystkie potrzebne środki, aby założyć własne laboratorium badawcze w dowolnym miejscu na świecie.
REX: jeden z najlepszych programistów na świecie. Właśnie stworzył program do odnajdywania osób zaginionych jednym kliknięciem. Ma szesnaście lat. TUNDE: inżynier samouk, który do nigeryjskiej wioski, gdzie ludzie mieszkają w lepiankach, doprowadził internet. Lokalny wojskowy zleca mu budowę broni. Ma czternaście lat. LIKAON: blogerka-szpieg, która ujawnia korupcję wśród chińskich urzędników. Jest na czele czarnej listy ludzi z Szanghaju. Ma szesnaście lat.
Opis wydawcy: Najnowsza powieść Marty Kisiel, autorki kultowego „Dożywocia”! „Toń” to opowieść o tym, jak łatwo zniszczyć relacje międzyludzkie i jak trudno je odbudować, i najmocniejszych więziach, które rodzą się nie z podobieństw, lecz z różnic. Oraz o tym, że czasami trzeba odbyć podróż w czasie, aby się przekonać, kto przedkłada złoto i dzieła sztuki nad przyjaźń i lojalność.
Kiedy Dżusi Stern decyduje się oddać przysługę ciotce, jeszcze nie wie, że uruchomi lawinę wydarzeń, których nie da się już cofnąć. Trzpiotowata dziewczyna, jej poukładana siostra oraz kąśliwa ciotka nieoczekiwanie wplątują się w morderstwo ? a to dopiero początek niebezpieczeństw, jakie na nie czyhają. Przesiąknięta krwią i chciwością historia Wrocławia i Dolnego Śląska, rodzinne tajemnice i groza nie z tego świata. Bo dobra powieść zaczyna się od morderstwa, a później napięcie tylko rośnie.
Opis wydawcy: Pierwsza od 2010 roku książka nagrodzonego Impac Prize autora powieści „Nawet psy”. Za powieść „Zbiornik 13” Jon McGregor został nominowany do The Man Booker Prize 2017. Prezentowany tom to historia życia wielu osób w cieniu tragedii jednej rodziny.
Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Przebywająca na wakacjach dziewczynka zaginęła w pagórkowatym terenie w sercu Anglii. Wieśniacy zostają wezwani do pomocy w poszukiwaniach obejmujących całe wrzosowiska, policja organizuje blokady dróg, a do spokojnej zazwyczaj wsi zjeżdżają tłumy reporterów. Poszukiwania zaginionej trwają, a życie toczy się dalej; ludzie się rodzą, umierają, wracają, wyjeżdżają, zdradzają, bogacą i ubożeją, bo taka jest kolej rzeczy, bo tak musi być. Wobec tragedii niezmienna jest też przyroda ? pod krokwiami stropu kościoła wiszą nietoperze, czaple pełnią straż w nurcie rzeki, kwiczoły gnieżdżą się stadami w koronach głogów, a w głębokich lasach buszują borsuki i lisy ? parzą się i walczą, polują i umierają.
Napisana oszczędną prozą o wielkiej sile rażenia i dyskretnym wdzięku, powieść McGregora jest portretem zapracowanej wspólnoty, na której życie pada cień straty obcych ludzi. Stanowi ona zarazem studium rytmów świata natury i stale odnawialnej ludzkiej skłonności do agresji, która ujawnia się stopniowo przez trzynaście lat trwania skutków szoku po dramacie jednej rodziny. Więcej o książce.
Opis wydawcy: Komiksowa adaptacja thrillera politycznego Antonia Tabucchiego. Lizbona, upalne lato 1938 roku. W Portugalii umacnia się nacjonalistyczno-populistyczny reżim premiera Antonia de Oliveiry Salazara. Strajki są tłumione, gazety cenzurowane, tajna policja dopuszcza się morderstw. Atmosferę strachu pogłębiają zwycięstwa wojsk generała Franco w sąsiedniej Hiszpanii oraz rosnące wpływy faszystowskich Włoch i Niemiec.
Pereira jest starzejącym się redaktorem. W jego życiu najważniejsze są literatura i wspomnienia, lecz spotkanie z dwojgiem młodych ludzi sprawia, że nie może dłużej pozostawać biernym obserwatorem sytuacji politycznej. Łańcuch niebezpiecznych wydarzeń prowadzi do krwawego i zaskakującego finału rodem z historii sensacyjnych. „Twierdzi Pereira” odpowiada na pytanie, czy zwykły szary człowiek jest w stanie cokolwiek zdziałać w obliczu rodzącej się dyktatury.
Scenarzystą i rysownikiem albumu jest Pierre-Henry Gomont, twórca urodzony w 1978 roku pod Paryżem. Zyskał uznanie powieściami graficznymi, między innymi „Catalyse” (2011) i „Rouge Karma” (scen. Eddy Simon, 2014). Za „Twierdzi Pereira” (2016) otrzymał dwie francuskie nagrody komiksowe (Grand Prix RTL i Prix Château de Cheverny). Komiks powstał na podstawie powieści wybitnego włoskiego pisarza Antonia Tabucchiego (1943?2012), która stała się bestsellerem w wielu krajach (w Polsce ukazała się pod tytułem „…twierdzi Pereira”) i zdobyła takie nagrody jak włoska Premio Campiello i ogólnoeuropejska Aristeion Prize. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Roberta Faenzy.
Opis wydawcy: Związek Radziecki, rok 1953. Nagła śmierć Józefa Stalina spycha pogrążony w chaosie kraj na krawędź wojny domowej. Strach, korupcja i zdrada są na porządku dziennym. Wśród najbliższych współpracowników satrapy rozpoczyna się bezkompromisowa walka o władzę. Na szali losy narodu i całego świata.
Mistrzowska satyra polityczna oparta na autentycznych wydarzeniach. Na ekrany kin wchodzi właśnie bardzo dobrze oceniana przez krytyków adaptacja w reżyserii Armando Iannucci. W rolach głównych między innymi Steve Buscemi i znany z Monty Pythona Michael Palin.
Opis wydawcy: Lekki styl, barwne anegdoty, zaskakujące fakty i całkiem spore procenty? angielskiego humoru.
Jak pili starożytni? Czy Wikingowie walczyli na trzeźwo? Czy największe polityczne decyzje były podejmowane przez pijanych? Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z tej książki. Brytyjski autor w zabawny i lekki sposób snuje opowieść o romansie ludzkości z alkoholem od czasów najwcześniejszych aż po współczesność. Ludzkość, przekonuje, nie zaszłaby tak daleko, gdyby nie piła. Alkohol towarzyszy nam od początku. Był rozweselaczem, oznaką statusu, ważnym elementem wielu religii, pomagał nawiązywać kontakt z przodkami, powodował waśnie i pomagał dojść do porozumienia, był lekarstwem a także substancją zakazaną?
Opis wydawcy: Nowa powieść laureatki Paszportu Polityki. Pierwsza książka Natalii Fiedorczuk „Jak pokochać centra handlowe” była objawieniem literackim, „Ulga” będzie wstrząsem. Jej nowa powieść jest jak huragan, który zbiera wszystko po drodze, zostawiając niepokojącą ciszę.
Życie Karoliny pewnie mogło wyglądać inaczej, być może nawet pięknie. Dzisiaj jej pozornie zgodne małżeństwo z jednym dzieckiem wiedzie żywot tyleż stateczny i uporządkowany, co przesycony nudą i niepokojem. I złością. Karolinie ciągle towarzyszy poczucie, że znajduje się w swoim mieszczańskim życiu jakby przypadkiem, jakby niezamierzenie.
Autorka przenikliwie portretuje pokolenie współczesnych trzydziestolatków, z jego pakietem bazowym: deweloperskim kredytem, stresującą pracą i średnio satysfakcjonującym życiem rodzinnym. Normalsi, karierowicze, młode i mniej młode mamuśki ? to dystansujące etykiety, to nie o nas, to na pewno nie o mnie. Ale i my, prędzej lub później zakochujemy się, zdradzamy, robimy zakupy w hipermarkecie, zawozimy dzieci do szkoły i odwiedzamy teściów. Świat opisany przez Fiedorczuk to gra kontrastów: tu miłość miesza się z seksem i przemocą, szczęście idzie w parze z depresją, a cierpienie przynosi ulgę. Rzeczywistość tej mocnej, dojrzałej i pięknej prozy to także lęki i koszmary kryjące się za cienkimi ścianami nowego budownictwa mieszkaniowego. To świat cielesny, somatyczny, dotkliwy, dlatego tak mocno czujemy każde przeczytane słowo. Powieść pochłania czytelnika, a „Ulga” zaciska się na szyi i chwyta za gardło.
Opis wydawcy: Ona ? zabija dotykiem, on ? jako jedyny jest na ten dotyk odporny. „Spętani przeznaczeniem” to pełna niezwykłych wyobrażeń historia o nadziei, walce i miłości, rozgrywana w kosmicznym uniwersum.
Akos ? syn podbitego narodu, jest sługą przeznaczonym księżniczce panującej nacji ? Cyrze. Życiem dwojga od narodzin rządzi przeznaczenie, narzucone przez wyrocznie. Raz wypowiedziany los staje się nieodwracalny, a nad rodzącą się miłością ciąży fatum śmierci. W walczący o równowagę świat wkraczają dawne demony. Tyran ? ojciec Cyry uważany za martwego ? powraca z kosmicznej wędrówki, by zniszczyć życie mieszkańców planety Thuhve.
Po zekranizowanej „Niezgodnej” i bestsellerze „Naznaczeni śmiercią” nadchodzi wyczekiwany finał losów Cyry i Akosa. Czy bohaterom uda się obalić bezduszną tyranię? I czy będą w stanie odmienić to, co nieodmienialne?
Opis wydawcy: Jest rok 1989. W modzie królują niepodzielnie marmurkowe dżinsy. Na ulicach miast pojawiają się przedsiębiorczy handlarze, którzy wprost z toreb, walizek i składanych stolików sprzedają deficytowe towary przywiezione z Zachodu. W Warszawie trwają obrady Okrągłego Stołu, a ludzie mówią, że już niedługo handel walutami przestanie być w kraju zakazany. Jeszcze nikt o tym nie wie, ale za chwilę PRL rozsypie się jak domek z kart, a rządząca partia, przewodniczka narodu, przestanie istnieć.
Tymczasem w Poznaniu dochodzi do tajemniczych morderstw dokonanych na miejscowych handlarzach dewizami. Wszystko wskazuje na to, że ktoś chce przejąć walutowy interes szefa poznańskich cinkciarzy Grubego Rycha. Śledztwo w sprawie zabitych handlarzy walutą przejmuje komenda wojewódzka milicji. Szef zespołu dochodzeniowo-śledczego powierza je kapitanowi Mirkowi Brodziakowi, który prywatnie, jest dobrym znajomym Rycha. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy wysłany na miejsce przestępstwa porucznik Teofil Olkiewicz znika bez śladu, a sprawą cinkciarzy zaczyna interesować się poznańska SB.
Opis wydawcy: Pierwsze fantasy autorstwa Jacka Komudy! Zanurz się w opowieści o świecie, gdzie dzielni wojowie stają naprzeciw strzyg i upiorów. Gdzie walka o władzę między ludźmi toczy się równie zażarcie, co walka między starymi a nowymi Bogami.
W powietrzu unosi się zapach nieprzebytych borów. Ziemia drży, gdy zastęp koczowników rusza galopem do ataku. Nad pobojowiskiem krążą kruki. Dawny świat umiera, nowy dopiero zaczyna się kształtować. Tylko krok dzieli ludzi od całkowitego, niszczycielskiego chaosu i zguby.
Opis wydawcy: Zgrabne czteropiętrowce i przytłaczające drapacze chmur. W małych koloniach lub stojące samotnie. Otoczone zielenią lub surowym betonem. Osiedla bloków ? choć wydaje nam się, że dobrze je znamy, kryją mnóstwo tajemnic i zaskakujących historii.
A są wszędzie ? od metropolii po najmniejsze miejscowości. Tak liczne, że trudno je zignorować, lecz zarazem tak dobrze wtopione w krajobraz współczesnych miast, że na co dzień prawie ich nie widać. Pospolite, a jednak prowokujące, często znienawidzone, obrastające mitami. W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej dwanaście milionów Polaków. To doświadczenie uniwersalne, wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa, Radomia, Berlina, Londynu i podparyskich przedmieść ? choć każdy ma o nim własną opowieść.
Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. „Betonia” nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę ? małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.
Opis wydawcy: Bez powieści Edwarda Morgana Forstera trudno sobie wyobrazić wielkość literatury brytyjskiej.
Siostry Schlegel, Margaret i Helen, to wyemancypowane intelektualistki. A właściciele Howards End, wiejskiej posiadłości, to rodzina Wilcoxów, która dorobiła się majątku, ale do kręgu elit jeszcze im daleko. Konfrontacja tych rodzin na tle przemian w Anglii początku dwudziestego wieku to historia szalonych uczuć i równie nagłych zerwań kochanków, to zaskakujące oświadczyny wdowca, to szokujące decyzje kobiet, które nie mogą pogodzić się z niesprawiedliwością społeczną? A wszystko zaczyna się w Howards End w obliczu zerwanych zaręczyn Helen i Charlesa Wilcoxa?
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi