20-26 lipca 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Tym razem w zestawieniu nowości tygodnia dominuje literatura gatunkowa i komiks. Zapraszamy na przegląd najciekawszych wydawnictw, które trafiły do sprzedaży w dniach od 20 do 26 lipca.
C.S. Forester „Misja Greyhound” | Opis wydawcy: Na północnym Atlantyku toczy się zażarta bitwa, podczas której życie trzech tysięcy marynarzy zależy od decyzji jednego człowieka. Komandor porucznik marynarki wojennej USA George Krause dowodzi czterookrętową eskortą, która ma zabezpieczyć przed nieprzyjacielskimi atakami konwój, złożony z trzydziestu siedmiu statków, płynący z Ameryki do Anglii przez mroźny Atlantyk. Na konwój polują wilcze stada niemieckich okrętów podwodnych i, aby uchronić ważny ładunek, Krause musi rozegrać z U-Bootami grę na śmierć i życie, zmagając się przy tym ze zmęczeniem, głodem, pragnieniem i osobistymi demonami.
„Misja Greyhound” to klasyka literatury marynistycznej i jedna z najlepszych powieści o II wojnie światowej i toczonej wówczas wojnie morskiej.
Kate Wilhelm „Gdzie dawniej śpiewał ptak” | Opis wydawcy: Świat znalazł się na krawędzi ? gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli?
Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii.
Graham Masterton „Festiwal strachu” | Opis wydawcy: Zbiór znakomitych opowiadań mistrza horroru. Masterton ukazuje w nich ludzkie obsesje i dewiacje we współczesnym świecie, przestrzega przed korzystaniem z fast foodów, opowiada o roli sił nadprzyrodzonych w historii Anglii oraz przedstawia prawdziwe oblicze Świętego Mikołaja. Jak zwykle u Mastertona jest zaskakująco, strasznie i zabawnie.
Sandrine Destombes „Bliźnięta z Piolenc” | Opis wydawcy: Sierpień 1989 roku. Sol?ne i Raphaël, jedenastoletnie bliźnięta z niewielkiego miasteczka Piolenc w departamencie Vaucluse, znikają podczas lokalnego Święta Czosnku. Trzy miesiące później jedno z nich zostaje odnalezione. Martwe.
Czerwiec 2018 roku. W Piolenc znikają kolejne dzieci. Wszystko powraca niczym upiorne echo wydarzeń sprzed blisko trzydziestu lat. W miasteczku wybucha panika. Jedyną nadzieją na odnalezienie dzieci jest rozwikłanie tajemnicy z przeszłości i ustalenie, co przydarzyło się Sol?ne i Raphaëlowi. Nawet, jeśli miałoby to oznaczać rozdrapywanie już zabliźnionych ran.
Bartosz Panek „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce” | Opis wydawcy: Wielbiciele Podlasia dobrze znają Kruszyniany i Bohoniki. Miłośnicy Sienkiewicza z pewnością pamiętają Lipków. Ale nawet ci, którzy słyszeli o polskich Tatarach, zaliczają ich raczej do barwnej, egzotycznej przeszłości.
Przybyli na Litwę pod koniec XIV wieku, kiedy książę Witold rekrutował wojska przeciwko Krzyżakom. W zamian płacił ziemią w bezludnej głuszy. Zostali. Walczyli pod Grunwaldem, a potem w kolejnych wojnach i powstaniach. Legionista Aleksander Sulkiewicz był przyjacielem Piłsudskiego. Mufti Szynkiewicz szedł za trumną marszałka ramię w ramię z imamami wileńskim i warszawskim. Kilkanaście pokoleń wydało majorów, chorążych, tłumaczy królewskich, sędziów, rotmistrzów. Chociaż żyli otoczeni ludnością chrześcijańską, potrafili zachować odrębność narodową i wiarę muzułmańską.
Pod koniec lat trzydziestych XX wieku mieszkało ich w Polsce niecałe sześć tysięcy. Po II wojnie światowej Tatarów nie uwzględniała żadna z umów o repatriacji zawartych między Moskwą a Warszawą. Władze sowieckie traktowały ich jako Tatarów radzieckich, chociaż oni sami czuli się pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej. Ci, którym udało się opuścić Kresy, próbowali zacząć nowe życie w nowych miejscach. Dziś oficjalnie pozostało ich niespełna dwa tysiące. Bartosz Panek zebrał, co ocalało. W fascynujących życiorysach swoich bohaterów przypomina, że kultura tatarska była i jest nieodłączną częścią naszego wspólnego dziedzictwa i choć dzisiaj społeczność tatarska jest nieliczna i podzielona, pamięć o niej musi przetrwać.
James Tynion IV, Werther Dell?Edera „Coś zabija dzieciaki ? tom 1” | Opis wydawcy: Nowa przebojowa seria prosto od BOOM Studios ? obecnie jednego z najciekawszych amerykańskich wydawnictw. W małym sennym miasteczku, gdzieś w samym sercu USA zaczynają ginąć dzieciaki. Podobno odpowiadają za to kryjące się w mroku przerażające istoty. I wtedy pojawia się Erica Slaughter. Erica zabija potwory. Niezależnie od kosztów. Bo ktoś to musi robić. Album nominowany do nagrody Eisnera.
Jeff Lemire, Dean Ormston, Rich Tommaso „Czarny Młot: Era Zagłady. Część 2” | Opis wydawcy: Kolejny tom znakomitej, wyróżnionej Nagrodą Eisnera opowieści o bohaterach z miasta Spiral City. Lucy, córka największego z herosów, Czarnego Młota, przejmuje moc ojca i postanawia uwolnić jego towarzyszy z dziwnego pozaczasowego więzienia. Jednak na skutek niespodziewanych zdarzeń cała rzeczywistość się zmienia i wszyscy tracą pamięć…
Tymczasem nad światem ponownie unosi się widmo Antyboga ? istoty, która dąży do unicestwienia wszechrzeczy. Czy w tej sytuacji znajdą się siły, które przywrócą bohaterom pamięć, aby mogli ponownie stawić czoło zagrożeniu? Przed nami finał opowieści, który w całkowicie zaskakujący sposób rozwiąże zagmatwaną sytuację herosów ze Spiral City.
Cykl „Czarny Młot” jest wzbogacony o opowieści poboczne, w tym wydane już w Polsce tomy „Sherlock Frankenstein i Legion Zła” oraz „Doktor Star i Królestwo Straconej Przyszłości”. Autorem scenariusza jest gwiazda amerykańskiego komiksu Jeff Lemire („Opowieści z hrabstwa Essex”, „Animal Man”, „Łasuch”), a rysunki stworzyli Dean Ormston („Sędzia Dredd”, „Lucyfer”) i Rich Tommaso („She Wolf”).
Roman Kulikow „Więzy zony” | Opis wydawcy: Kolejny tom cyklu „S.T.A.L.K.E.R.”. Zona obcych nie lubi, a swoich? swoich rzadko kiedy wypuszcza. Krzemień raz już zdecydował, że wraca do normalnego życia. Wraz z dwoma przyjaciółmi wyszedł z Zony, sprzedał towar i ponownie zaczął nazywać się Aleksiejem Kożewnikowem, pracującym jako brygadzista na zakładzie remontowym. Znów został kochającym mężem i ojcem. Jednak Zona przypomina o sobie nawet z daleka.
Krzemień nie ma wyboru i wraca na dawne ścieżki, aby ratować syna. Tam, za Kordonem, już czekają jego wrogowie, jego przyjaciele, jego sojusznicy, jego przeciwnicy ? Zona potrafi zmieniać bieguny dobra i zła, często bawiąc się ludzkimi losami w sobie tylko wiadomym celu.
Stalker, walczący o coś więcej niż własne czy cudze życie. Agent służb specjalnych, prowadzący akcję pod przykrywką. Młody, nieszczęśliwie zakochany biznesmen. Bandyta, który najwyraźniej zawarł pakt z wysłannikami samego Diabła. Co może ich łączyć? Nic. Albo i wszystko. Co Zona zwiąże, człowiek nie jest władny rozdzielić.
Brian Azzarello, Maria Llovet „Faithless ? tom 1” | Opis wydawcy: Faith pasjonuje się magią. Jej przyjaciele sądzą, że to urocze ? nawet jeśli odrobinę odstręczające ? ale taki już jej urok i w ten pokręcony sposób szuka celu w tym zbyt poukładanym świecie. Jednak Faith naprawdę wierzy w czary i wie, że prawdziwa moc jest w jej zasięgu. Oczywiście ma rację. Po prostu magia, pokusa i to, co nieznane, nie odnalazły jej od razu. Krótko mówiąc, Faith jest piekielnie znudzona. A piekło to zauważyło.
Bestsellerowy scenarzysta Brian Azzarello („100 Naboi”, „Cage”, „Moonshine. Księżycówka”) i rysowniczka Maria Llovet („Heartbeat”, „Loud”) stworzyli opowieść o odkrywaniu siebie, erotyce i być może nawet miłości.
Greg Rucka, Matthew Southworth „Stumptown ? tom 1” | Opis wydawcy: Dex jest dość utalentowaną prywatną detektyw. Niestety, rozwiązywanie spraw idzie jej tylko nieznacznie lepiej niż granie w kości ? Dex jest winna kilkanaście tysięcy dolarów kasynu skonfederowanych plemion zachodniego wybrzeża. Ale wygląda na to, że jej zła passa wkrótce się odmieni. Właścicielka kasyna obiecuje zapomnieć o długu, jeśli Dex uda się odnaleźć jej zaginioną wnuczkę. Czy jest to jednak zadanie, które pomoże Dex wydostać się na powierzchnię zdradliwych wód, czy może wciągnie ją jeszcze głębiej?
Scenarzysta Greg Rucka („Gotham Central”, „Queen & Country”) powraca stylem narracji do klasycznych opowieści z gatunku noir, których bohaterami są nie tylko prywatni detektywi, ale także miasta, w których rozwiązują sprawy. Tym razem osią narracji stają się silna postać kobieca oraz ekscentryczne i ponure ulice Portland w stanie Oregon, często zwanego „Stumptown” (miasto pniaków).
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi