2-8 grudnia 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

8 grudnia 2024

Oto dwadzieścia pomysłów na prezenty świąteczne dla siebie lub bliskich. Przedstawiamy najciekawsze nowości wydawnicze opublikowane w dniach od 2 do 8 grudnia.

Mariusz Wojteczek „Ballady morderców” | Opis wydawcy: Wznowienie debiutanckiego zbioru opowiadań grozy i fantastyki Mariusza Wojteczka, redaktora Booklips.pl. Pierwsza część zbioru opiera się na reinterpretacjach literackich utworów z kultowej płyty Nicka Cave’a „Murder Ballads”, a część druga to zbiór wczesnych opowiadań w konwencji fantastyki i grozy. Wydanie wzbogacone jest o dwa nowe, premierowe opowiadania, inspirowane prozą Stephena Kinga.

„’Ballady morderców’ to w pewnym sensie Wojteczkowe poszukiwania własnej drogi, własnego literackiego stylu, żonglowanie gatunkami. Opowiadaniom z części pierwszej zdecydowanie bliżej do literatury pięknej (np. 'Kochane stworzenie’, 'Bar mleczny’, 'Życzliwość obcych’), choć niektóre ocierają się o fantastykę (np. 'Klątwa’, 'Śmierć nie jest końcem’, 'Już nigdy nie spadnie tu deszcz’). Za to część druga zbioru, notabene o wiele treściwsza, jest już naprawdę mocno w niej osadzona (np. 'Piwniczne drzwi’, 'Liczba początku i końca’, 'Dziura w ścianie’). Ci, którzy czytali pierwsze wydanie 'Ballad…’, być może zastanawiali się, w którą stronę szala ostatecznie się przechyli, ale dziś po ukazaniu się 'Dreszczy’ oraz 'Ciem i ludzi’ wiemy, że Mariusz nie zrezygnował z żadnej z tych dróg. Wypracował kompromis i tym charakteryzuje się jego twórczość. Styl ten Wojciech Gunia oddał niezwykle trafnie słowami: Gdyby Marek Hłasko zechciał napisać horror, to właśnie tak mógłby on wyglądać” – pisze we wstępie Marta Sobiecka.

Bolesław Prus „Lalka” | Opis wydawcy: Największe polskie dzieło sztuki powieściowej! Kupiec galanteryjny Stanisław Wokulski dzięki majątkowi zdobytemu na wojnie rosyjsko-tureckiej wkrada się w łaski warszawskiej arystokracji. Ale to nie próżność pcha go na salony, a obezwładniająca miłość do zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Od kiedy po raz pierwszy ujrzał ją w teatrze, wszystkie jego działania podporządkowane są jednemu celowi: zdobyciu serca ukochanej i pozyskaniu względów jej ojca.

Czy „Lalka” to zatem powieść o miłości i pieniądzach? „Oczywiście” – przekonuje autor wstępu Ryszard Koziołek. „Tyle że to pułapka szczwanego pisarskiego lisa, który doskonale wie, że ludzie zawsze będą śledzili historie o tym, czego im najbardziej brakuje. To tylko przynęta; autor tak naprawdę próbuje skłonić czytelnika do zainteresowania się innymi sprawami, daleko ważniejszymi niż romansowo-ekonomiczne perypetie bohaterów”.

Wielowątkowa, pełna tajemnic powieść Prusa od ponad stu trzydziestu lat fascynuje kolejne pokolenia Polaków, którzy mimo upływu czasu przeglądają się w niej niczym w soczewce – zarówno jako społeczeństwo, jak i jednostki targane namiętnościami i ambicjami.

Comte de Lautréamont „Pieśni Maldorora i poezje” | Opis wydawcy: „Pieśni Maldorora” – sztandarowe dzieło Comte de Lautréamonta, napisane w roku 1869. Autor przyznawał się do inspiracji Adamem Mickiewiczem i formą jego Wielkiej improwizacji. Utwór został wydany nakładem własnym autora i za jego życia nie spotkał się z szerszym uznaniem. Jednakże kilkadziesiąt lat po przedwczesnej śmierci autora (Lautréamont żył 24 lata) „Pieśni Maldorora” zyskały swoich sympatyków, wywierając szczególny wpływ na surrealistów.

„Pieśni Maldorora” składają się z sześciu części, przez które prowadzi narracja tytułowego bohatera. Pierwsze pięć to pokaz mrocznej i psychodelicznej wyobraźni autora, zaś szósta odbiega swą formą od pozostałych i bliżej jej do powieści łotrzykowskiej niż typowego poematu. Bogactwo metafor, nietypowe sformułowania i drastyczna, bluźniercza poetyka sprawiły, że „Pieśni Maldorora” wzbudzały wiele emocji. Dla części czytelników Lautréamont stał się dzięki swojemu poematowi odkrywcą, lecz wielu z miejsca uznało go za chorego psychicznie.

Victor Hugo, Georges Bess „Dzwonnik z Notre Dame” | Opis wydawcy: Pomnik literacki w postaci powieści graficznej. Znaliśmy Victora Hugo jako humanistę; czytając ponownie „Dzwonnika…” odkrywamy, że to punk! Dowcipny i anarchizujący! Ten epos nie tylko przenosi nas z wysokości pięciu wieków do serca średniowiecznego Paryża, do brutalnego społeczeństwa, w którym rządzą przesądy i nienawiść do heretyków, ale w tej fascynującej scenerii Hugo oferuje nam historię niezwykle współczesną. W centrum dramatu znajduje się młoda dziewczyna, Esmeralda i katedra Notre-Dame jako oś, totemiczny budynek, wokół którego krążą wszyscy bohaterowie i tkany jest tajny spisek ciemności.

Po sukcesie adaptacji „Draculi”, a następnie „Frankensteina”, Georges Bess powraca do nas z dziełem najbardziej cenionego francuskiego pisarza. Łączy siły z tchnieniem Victora Hugo, aby dostarczyć nam wspaniały fresk historyczny, epicki i romantyczny, będący hołdem dla bogactwa pierwotnego dzieła. Bess interpretuje mit w sposób, w jaki nikt wcześniej tego nie czynił, dzięki imponującemu mistrzostwu graficznemu i czarno-białej kresce tak urzekającej jak spojrzenie Esmeraldy. To wspaniałe zwieńczenie wielkiego spektaklu, intensywnego i wystawnego, wypełnionego legendarnymi postaciami!

Różni autorzy „Od słowa do słowa. Rozmowy z pisarzami o świadomości pisania” | Opis wydawcy: Jak pracują pisarze? Jaki proces twórczy zachodzi w ich pracy, czy jest ona ich całym światem, czy świat jest procesem? Jak świadomie pracują ze słowem, czy zanurzają się w nim, wywołują, jak wilka z lasu? Czy szukają z lupą niczym najwytrwalszy detektyw? Czy wierzą, że słowa mają moc? A jeśli tak, to co to naprawdę znaczy dla nich i dla ich czytelników? Proza, poezja, słowa, słowa, słowa. Czym one są? Narzędziem do czego? Czy są dla nich wszystkim?

Na te pytania szukamy odpowiedzi razem ze współczesnymi pisarzami i pisarkami różnych gatunków, o różnej wrażliwości. Z ludźmi wielkiej pasji do słowa i do literatury. Skąd się ich pasja wywodzi, jak za nią podążyli, czy znaleźli się na właściwej ścieżce? Zapraszamy was do wspólnej podróży przez pisarskie życie, do rozmowy o słowie i o wyjątkowości procesu, w którym spotyka się autor z czytelnikiem.

„Od słowa do słowa” to piękne, szczere rozmowy o pisaniu, które przenoszą się na życie. A zatem zapraszamy do naszego życia, pisarskiego świata. Rozgośćcie się! Zapraszają: Katarzyna Bonda, Joanna Guzik, Izabela Janiszewska, Marika Krajniewska, Robert Małecki, Anna Matusiak, Malika Tomkiel, Magdalena Witkiewicz, Marcel Woźniak, Tomasz Żak.

Małgorzata Starosta „Smugi” | Opis wydawcy: Podobno zbrodnia doskonała nie istnieje. Ale czy na pewno? W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło trzydzieści lat wcześniej. Śledczy są przekonani, że odpowiedzi na pytania dotyczące współczesnych wydarzeń należy szukać w przeszłości, szczególnie zaś interesują ich wspomnienia Janki Szawłowskiej, która w dzieciństwie przyjaźniła się z ofiarami. Szawła musi się zmierzyć z własnymi traumami i stawić czoła brutalnej prawdzie. Jej odkrycia w rodzinnej wsi okażą się niewyobrażalnym koszmarem. Poznaj historię mrożącą krew w żyłach. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami mroczna opowieść o zbrodni bez kary, w której najbardziej winny okazuje się… wymiar sprawiedliwości.

Olivier Ledroit „Trzecie oko. Akt II: Strażnik Zmierzchu” | Opis wydawcy: Drugi tom niezwykle entuzjastycznie przyjętej serii autorstwa Oliviera Ledroita. Mickaël Alphange, młody praktykant witrażysta, poprzez doświadczenie psychodeliczne bezwiednie aktywuje swoją szyszynkę, otwierając w ten sposób swoje trzecie oko. Od tego czasu jego postrzeganie pozazmysłowe wzrasta i poszerza się z każdym dniem, a on pomału odkrywa nieoczekiwany, ukryty poza pozorami wymiar zamieszkały przez dziwne eteryczne stworzenia.

To, co na początku przypominało zabawę bez konsekwencji, błyskawicznie okazuje się jednak nadzwyczaj niebezpiecznym doświadczeniem. Zafascynowany przez ten nadprzyrodzony świat, który jak mu się wydaje widzi jako jedyny, Mickaël zostaje wciągnięty w nieodwracalny i wyobcowujący rozwój wydarzeń, przed którym nie może uciec. Jeśli chce przetrwać, będzie musiał wejść na nie mniej niebezpieczną Królewską Drogę, sekretną drogę magów. Ścieżkę inicjacyjną prowadzącą ku ukrytym tajemnicom Miasta Świateł, która zaprowadzi go na granice świadomości, poza nieskończoność, aby odkryć sekrety bogów, wszechświata i jego samego. Lecz pod osłoną cienia czyha niewysłowione zagrożenie. Poszukiwania Mickaëla zaczynają się od objawienia, po czym stają się początkiem przerażającego zstąpienia do piekieł, by stawić czoła najmroczniejszym siłom panującym nad ludzkością…

Olivier Ledroit powraca do fantastyki powieścią graficzną równie spektakularną, co niepokojącą, plasującą się gdzieś pomiędzy prozą Stephena Kinga, Dana Simmonsa i Maurice’a G Danteca. Niniejszym tytułem francuski twórca po raz kolejny potwierdza swój status niekwestionowanego mistrza tworzenia wyimaginowanych komiksowych światów.

Andrzej Pupin „Rozbłyski ciemności” | Opis wydawcy: Minął rok, odkąd Jerzemu odebrano Wandę. Rok nieustannej udręki, wściekłości i walki. Rok piekła, w które Jerzy zamienił własne życie i gdyby nie Barbara, jedyna osoba tęskniąca za Wandą równie mocno jak on, zapewne dokonałby żywota w jakimś pożartym przez Ciemność rynsztoku.

Los jednak bywa przewrotny, a los Jerzego w szczególności. Stawiając mu na drodze kolejną kobietę, a właściwie bezbronną dziewczynkę, skieruje życie detektywa na zupełnie nowe tory. Nowe zlecenie od ostatniej pozostałej przy życiu dziedziczki bajecznej fortuny rzuci Jerzego w sieć intryg, z której ciężko będzie się wyplątać. Ale może gdzieś daleko, na końcu śmiertelnie niebezpiecznej rozgrywki, czeka upragniona nagroda?

Lavie Tidhar „Neom” | Opis wydawcy: Fascynująca powieść, która przenosi nas do niezwykłego megamiasta przyszłości, gdzie inteligentne maszyny przemierzają pustynię w poszukiwaniu sensu, a sztuka potrafi być groźniejsza niż najpotężniejsza broń.

Neom to miejsce, które dla jednych jest futurystyczną baśnią pełną technologicznych cudów, a dla innych chaotycznym miastem na wybrzeżu Morza Czerwonego, bramą prowadzącą z Ziemi w kosmos. Dla wielu to jednak po prostu dom, jedyny, jaki znają.

Młody sierota Elias marzy o opuszczeniu Ziemi, przyłączając się do karawany w nadziei na zdobycie środków na podróż w gwiazdy. Pustynia kryje wiele tajemnic – mechaniczne artefakty, z których część jest niezrozumiała, a inne groźnie niestabilne. Tymczasem w Neom odżywa dawna relacja pomiędzy policjantem Nasirem a kwiaciarką Mariam, która pracuje bez wytchnienia w targowym zgiełku, a nocami marzy o ciszy i spokoju. Ich losy splatają się z misją tajemniczego bezimiennego robota, który zamierza wskrzesić legendarnego złotego człowieka, od dawna uznawanego tylko za mit… Czy zdołają odnaleźć swoje miejsce w tej pełnej kontrastów rzeczywistości? A może to Neom samo zdecyduje o ich losie?

Kazimierz Orłoś, Krzysztof Lisowski „Rozmowy o ludziach i pisaniu” | Opis wydawcy: Wnikliwy dialog pisarzy dwóch pokoleń. O pisaniu, życiu, przemijaniu, dramatach osobistych i odnajdywaniu sensu w istnieniu.

Rozmowy z wybitnym prozaikiem Kazimierzem Orłosiem, prowadzone w latach 2022-2023 przez poetę i redaktora Krzysztofa Lisowskiego, poruszają wiele kwestii artystycznych, historycznych i egzystencjalnych. Pisarze wspominają znaczące postaci powojennej kultury, krajowej i emigracyjnej, m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Jerzego Giedroycia czy Józefa Mackiewicza, oraz podróże po Rosji i Ukrainie, także tę najdłuższą, którą warszawski pisarz odbył w 2010 roku śladami miejsc związanych z historią rodziny.

Część rozmów poświęcona jest przyjaciołom autora „Cudownej meliny” – Markowi Nowakowskiemu, Marianowi Brandysowi, Włodzimierzowi Odojewskiemu, Wiktorowi Woroszylskiemu, Januszowi Szuberowi, głównym przedstawicielom opozycji demokratycznej przed 1989 rokiem. Nie brakuje również tematów zaskakujących, chociażby wymiany myśli o „soczystych słowach”, przyzwoitości, języku nienawiści we współczesnej polityce, cieniach kultury masowej, głupocie i mądrości.

Lorrie Moore „Ptaki Ameryki” | Opis wydawcy: „Och, ależ męka to całe życie” – myśli bohaterka jednego z opowiadań Lorrie Moore. Bo jak inaczej postrzegać codzienność, w której koty umierają, dzieci chorują, mężowie zdradzają, a ludzie są po prostu nieżyczliwi?

To właśnie o życiowych rozterkach – małych i dużych – pisze jedna z najznakomitszych współczesnych amerykańskich pisarek. W tomie „Ptaki Ameryki” Moore z delikatnością pisze o tych, którzy się boją, są samotni, a ich decyzje i wybory wydają się czasem wątpliwe. Koncentruje się na postaciach, które coś uwiera, oddziela emocjonalnie od innych ludzi, którym wewnętrzne pęknięcia uniemożliwiają choćby chwilowe pochwycenie szczęścia. Jednak w jej prozie trud istnienia nie jest pozbawiony subtelnego humoru i głębokiej empatii. Wszak czym innym jest życie niż splotem tragikomicznych zdarzeń?

Zbiór opowiadań zdobył Międzynarodową Nagrodą Literacką przyznawaną przez „Irish Times”, otrzymał tytuł Książki Roku w rankingu „New York Timesa” oraz stał się bestsellerem.

Chris Niedenthal „Właściwy moment. Pół wieku z aparatem” | Opis wydawcy: Najbardziej przełomowe momenty historii okiem Chrisa Niedenthala, jednego z najsłynniejszych fotoreporterów na świecie. Wyjątkowa kolekcja kanonicznych zdjęć, które zmieniły nasze postrzeganie historii, polityki, kultury i sportu.

Każda fotografia opowiada jakąś historię – tu towarzyszą im także osobiste anegdoty. Chris Niedenthal, znany ze zdolności do uchwycenia esencji chwili, zaprasza do zanurzenia się w głębi tych obrazów. Od rewolucji po intymne portrety, od scen wojennych po triumfy sportowe – każde zdjęcie przemawia do wyobraźni i emocji.

„Właściwy moment” to nie tylko książka. To świadectwo czasu, które przetrwa pokolenia. To zaproszenie do refleksji nad tym, co widzimy, i zastanowienia się, jak obrazy kształtują naszą pamięć i tożsamość.

Matt Wagner, Guy Davis „Sandman. Teatr tajemnic – księga 1” | Opis wydawcy: Pierwszy tom legendarnej serii, która wraca do pierwotnej postaci Sandmana jako zamaskowanego stróża sprawiedliwości z mrocznych ulic Nowego Jorku końca lat trzydziestych XX wieku. Wesley Dodds, spadkobierca fortuny, pojawia się w mieście po wieloletniej podróży po świecie. Nie może się pogodzić z faktem, że za fasadą demokratycznego społeczeństwa kryje się skorumpowany system, w którym bogaci wykorzystują biednych, a bandyci są bezkarni. Kierowany dziwnymi snami, nocami zakłada kostium Sandmana i staje do boju ze złem. Napotyka na swojej drodze odważną młodą kobietę, Dian Belmont, która też zwalcza przestępczość, ale czyni to otwarcie, bez maski. Czy będą ze sobą współpracować?

Tom King, Greg Smallwood „Człowiek Cel” | Opis wydawcy: Christopher Chance zarabia na życie jako Człowiek Cel. Jego praca polega na wcielaniu się w klientów, którzy obawiają się zamachu na swoje życie, i nadstawianiu za nich karku. Kariera Chance’a rozwija się pomyślnie, jednak pewnego dnia przyjmuje on feralne, jak się okazuje, zlecenie od samego Lexa Luthora. Dochodzi do zamachu, którego Chance nie zdołał przewidzieć – ofiarą pada on sam. Zanim wolno działająca trucizna wyprawi go na tamten świat, Człowiek Cel ma dwanaście dni na odkrycie, komu zależało na śmierci Luthora. Podejrzenie pada na… Międzynarodową Ligę Sprawiedliwości?

„Człowiek Cel” to naturalistyczna, przesiąknięta cynizmem detektywistyczna historia w klimacie noir, opowiedziana przez uwielbianych zarówno przez krytyków, jak i czytelników autorów: scenarzystę Toma Kinga („Batman”, „Mister Miracle”) oraz rysownika Grega Smallwooda („Batman Black & White”).

Bartosz Sztybor, Nataliia Rerekina „Wiedźmin tom 8: Dzikie zwierzęta” | Opis wydawcy: Geralt wdaje się w sprzeczkę ze swoim zleceniodawcą, a gdy argumenty zostają zastąpione przez miecze i strzały, wiedźmin musi szukać ucieczki w morzu. Fale wymywają go na brzeg nieznanej mu krainy. I dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty. Szybko okazuje się, że tutejsza ziemia jest przesiąknięta krwią przelewaną w konflikcie lokalnego jarla z tajemniczym plemieniem, które w imię ochrony wszystkich istot nie waha się mordować ludzi. Obie strony zechcą wykorzystać Geralta, żeby przechylić szalę na swoją stronę.

Serj Tankian „Precz z systemem” | Opis wydawcy: Ekscytująca, przemyślana i pięknie napisana autobiografia muzyka, autora piosenek i głównego wokalisty-tekściarza zespołu metalowego System of a Down. Serj Tankian jako pierwszy przyznaje, że System Of A Down był „zespołem, po którym nikt by się nie spodziewał, że zajmie pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów. Chyba najmniej prawdopodobnym w tej roli w historii współczesnej muzyki: zespołem złożonym z amerykańskich Ormian, grających muzykę będącą praktycznie niemożliwym do sklasyfikowania połączeniem dziko agresywnych metalowych riffów, niekonwencjonalnych rytmów zmieniających tempo i ormiańskich melodii ludowych, z moim naprzemiennym warczeniem, krzykiem i nuceniem tekstów, które w jednej linijce potrafiły przejść od awangardowej głupoty do wściekłych społeczno-politycznych tyrad”. W końcu, jak dodaje Serj, „nie jest to muzyka łatwa i przyjemna dla ucha”.

Mimo to nie ma wątpliwości, że muzyka System Of A Down trafiła do milionów słuchaczy na całym świecie, odkąd zespół pojawił się na scenie w połowie lat 90. Z prawie 40 milionami sprzedanych albumów, trzema albumami na szczycie list Billboardu i oddanym gronem fanów, zespół zdominował sceny rocka i metalu w czasie, gdy świat wkroczył w nowe tysiąclecie, redefiniując samą ideę tego, o czym gwiazdy rocka mogą, a o czym nie mogą mówić, co mogą, a czego nie mogą reprezentować.

W „Precz z systemem” Serj przedstawia czytelnikom swoją historię, która jest czymś znacznie więcej niż tylko rock’n’rollową bajką. To opowieść imigranta, opowieść o przebudzeniu aktywisty i duchowa podróż z ciemności w stronę światła. A wszystko to sprowadza się do tego, że sam Serj miał szansę żyć niezwykłym życiem dzięki połączeniu szczęścia, okoliczności, walki, talentu i swojego duchowego przebudzenia. Ten urodzony w Bejrucie syn ormiańskich rodziców w dzieciństwie słyszy, jak na zewnątrz jego domu spadają bomby, gdy w kraju toczy się wojna domowa, a następnie w wieku siedmiu lat przenosi się z rodziną do Los Angeles. Jako młody człowiek zanurza się południowo-kalifornijskiej społeczności „Małej Armenii”, dowiadując się coraz więcej o brutalnym ludobójstwie, z którym zmierzyć się musieli jego przodkowie, pomagając jednocześnie rodzicom dostosować się do ograniczeń i sprzeczności Amerykańskiego Snu. Następnie, podczas kluczowej podróży do domu z zajęć LSAT, Serj postanawia porzucić obiecującą przyszłość oraz karierę w biznesie i prawie, aby zamiast tego tworzyć muzykę – ta decyzja doprowadza go do koncertowania na pięciu kontynentach jako wokalista niezwykle popularnego zespołu rockowego, którego album trafia na pierwsze miejsce na listach Billboardu rankiem 11 września, a dwa dni później hitowy singiel z tego samego albumu zostaje zakazany w stacjach radiowych. W kolejnych latach jego wyjątkowa historia toczy się dalej, gdy udaje mu się nie zostać uderzonym przez szklane butelki, rzucane przez wściekłych fanów Slayera na odwołanym koncercie, współpracuje z Tomem Morello, z którym prezentuje idee sprawiedliwości społecznej niczego niepodejrzewającym metalowcom, kłóci się z funkcjonariuszami policji Los Angeles o najlepszy sposób na stłumienie zamieszek i definiuje nowe dźwięki i taktyki śpiewania z Rickiem Rubinem.

Łącząc prowokującą do myślenia wnikliwość Serja z serdeczną i poetycką prozą, „Precz z systemem” odtwarza niezwykłą i nieprawdopodobną podróż Serja i bada, czego go ona nauczyła – o muzyce, sztuce, aktywizmie i o nim samym. To niezapomniana przejażdżka, która zapiera dech w piersiach i absolutna przyjemność zarówno dla nowych, jak i starych fanów.

André Franquin, Jidéhem „Gaston Księga 2” | Opis wydawcy: Postrzeleniec Gaston nie lubi się przepracowywać. To nieprawdopodobny leń i niezdara. Posiada za to bujną wyobraźnię, ma nieoczekiwane pomysły i lubi majsterkować. Wszystko byle nie praca. Ciągle popełnia straszliwe gafy i pakuje się w dziwaczne sytuacje. Sama jego obecność sprawia zamęt, a pomyłki i potknięcia powodują lawinę kłopotów i irytację przełożonych.

„Gaston” to jeden z najbardziej znanych europejskich komiksów humorystycznych. Gagi z ekscentrycznym szajbusem stworzył Belg, André Franquin (1924–1997). Prawdziwy mistrz rysunku i komizmu, autor takich komiksów jak „Sprycjan i Fantazjusz” czy „Czarne myśli”. Sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy komiksu. O jego olbrzymiej popularności świadczy fakt, iż został zaliczony w poczet listy 100 książek XX wieku według czytelników „Le Monde”. Gaston ma swój pomnik w Brukseli, na podstawie komiksu nakręcono filmy kinowe oraz seriale animowane.

Lewis Carroll, il. Salvador Dali „Alicja w Krainie Czarów” | Opis wydawcy: Arcydzieło literatury w niesamowitej, surrealistycznej interpretacji Salvadora Dalego! W 1865 roku Charles Lutwidge Dodgson pod pseudonimem Lewis Carroll opublikował historię o małej dziewczynce, która wpada do króliczej nory. W ten sposób świat po raz pierwszy poznał Alicję…

W tym prestiżowym wydaniu spotykają się dwa genialne umysły: Lewisa Carrolla i Salvadora Dalego. Ilustracje mistrza surrealizmu, pełne symboliki i onirycznych wizji, przenoszą czytelnika w zupełnie nowy wymiar, gdzie logika miesza się z absurdem, a rzeczywistość i sen stają się jednym. Dzięki nim Alicja jest jeszcze bardziej magiczna i tajemnicza.

W części wprowadzającej literaturoznawca profesor Tadeusz Sławek zabiera w podróż do świata metaforyczności „dziewczynki ze skakanką”, omawia różnorodne inspiracje Alicją oraz jej wielowymiarowość, ekspert od twórczości Carrolla, Mark Burstein, analizuje związki Dalego z Carrollem, a matematyk, profesor Thomas Banchoff, wspomina swoją przyjaźń z Dalim i zgłębia matematyczne wątki obecne w twórczości artysty.

Claudie Hunzinger „Pies przy moim stole” | Opis wydawcy: Poruszająca powieść do niespiesznego czytania o ludzko-zwierzęcej więzi, sile natury i kobiecości, o autentycznych gestach i uczuciach w naszych niepokojących czasach. O miłości i radości życia na przekór starzeniu się i dewastacji ekologicznej. Z pisarką spacerującą po lesie, jej mężem – zrzędliwym erudytą, który śpi w dzień, a czyta w nocy – i psem w rolach głównych. Pełna oryginalnych przemyśleń i literackich dygresji.

Dla tych, którzy kochają psy, lasy, spokój z dala od wszystkiego, dziką przyrodę i dobrą literaturę. Za tę powieść autorka została nagrodzona Prix Femina 2022.

Théophile Gautier „Intymny zwierzyniec” | Opis wydawcy: Kotka Eponina o manierach dobrze wychowanej panienki, pies Zamore oddający się ukradkiem swojej tanecznej pasji, kot opiumista Zizi, zbyt ładny, by pracować, szczurza rodzina żyjąca w przyjaźni z kocią dynastią – to tylko niektórzy reprezentanci intymnego zwierzyńca Théophile’a Gautiera. Pater familias tej menażerii opisuje ją z wnikliwością badacza, a zarazem czule – choć nigdy czułostkowo – tworząc humorystyczną i autoironiczną refleksję na temat relacji ludzi i zwierząt. Wśród zmian targających dziewiętnastowieczną Francją bardziej martwi się losem umierającego psa niż problemami monarchii lipcowej, bardziej niepokoi go konieczność sprzedania ukochanych koni niż wypadki rewolucji lutowej. To próba zrozumienia życia duchowego naszych „braci mniejszych”, świadcząca o wrażliwości wykraczającej daleko poza czasy, w których powstała.

Książka Gautiera to dowód na to, że w sercu wrażliwego człowieka zawsze było miejsce dla zwierzęcia. To swoisty hołd złożony istotom, które same nie potrafią dojść do głosu. A może jednak potrafią? Po przeczytaniu Intymnego zwierzyńca nic nie jest już oczywiste. Tam każde zwierzę ma swoją historię, osobowość, wady i zalety. Ma duszę. A wyobraźnia i humor, z jakimi opisuje je francuski pisarz, nie znają granic.

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi