2-8 grudnia 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

8 grudnia 2019


Polecamy nasz redakcyjny przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się na rynku księgarskim w dniach od 2 do 8 grudnia.

Adam Robiński „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” | Opis wydawcy: Bieszczady ? wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów. Ojczyzna stracona, ojczyzna zyskana. Kraj wilków i niedźwiedzi. Dzicz, w którą jedzie się ? jak głosi slogan przepracowanych ? rzuciwszy wszystko inne. Adam Robiński z mapą w ręce, książką Bruce?a Chatwina w plecaku i garścią orzechów w kieszeni przemierza pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji, nie mając żadnego innego celu poza byciem w drodze. Natyka się na ludzi, którzy w tutejszych dolinach zapuścili korzenie, i z każdym kolejnym miesiącem podróży uświadamia sobie, że coś tu nie gra. Bo w Bieszczadach wszystkim się coś wydaje, nie ma jednej pamięci, a pięknego kłamstwa nigdy nie wolno mylić z oszustwem.

Gilbert K. Chesterton „Człowiek, który był Czwartkiem” | Opis wydawcy: Metafizyczny thriller G.K. Chestertona łączy surrealizm z fantastyką w konwencji utrzymanej w zawrotnym tempie opowieści grozy. W Londynie za czasów króla Edwarda z młodym człowiekiem nazwiskiem Gabriel Syme nawiązuje kontakt agent Scotland Yardu. Szybko zwerbowany przez policję, która dąży do infiltracji i sparaliżowania organizacji anarchistycznych, młody Syme zostaje skierowany w stronę podejrzewanego o anarchistyczne powiązania człowieka, który nazywa się Gregory. Wyrobiony literacko Syme debatuje z tym mężczyzną i zyskuje dostęp do jego szemranej organizacji ? rady europejskich anarchistów. Tropy wiodą Syme?a do Francji, gdzie jego nadrzędnym celem staje się ustalenie tożsamości członków rady, których pseudonimy pochodzą od nazw dni tygodnia, i zdemaskowanie ich zbrodniczych planów?

Alan Moore, Kevin O`Neill „Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Burza” | Opis wydawcy: Kolejny tom rewelacyjnej opowieści o najsłynniejszych postaciach z dawnych powieści i filmów przygodowych, które w ujęciu mistrza komiksu Alana Moore?a stały się superbohaterami o niezwykłych mocach! Pani Night, mocno postarzała szefowa brytyjskiej agencji MI5, wraz z dwiema przyjaciółkami z bardzo dawnych czasów ? nawróconą wampirzycą Miną Murray i zmiennopłciową Orlando ? jedzie do zapomnianego zakątka Afryki, nad starożytny staw Aiszy.

Wracają stamtąd odmłodzone i pełne sił… Ich śladem rusza nowy szef MI5, który ma straszliwe plany wobec wszystkich nadnaturalnych stworzeń zamieszkujących Ziemię. Nawet on nie wie jednak, że nad światem wisi groźba całkowitej zagłady, przy której jego spisek to dziecięca zabawa! Czy bohaterki i ich sprzymierzeńcy ? tacy jak nowy kapitan Nemo ? zdołają ocalić planetę ludzi?

Scenarzystą serii jest słynny brytyjski twórca Alan Moore, autor takich bestsellerów jak „Strażnicy”, „Promethea”, „V jak vendetta”, „Providence”. Rysunki są dziełem stałego grafika cyklu, Kevina O?Neilla („Nemezis the Warlock”, „Marshal Law”), zdobywcy wielu wyróżnień komiksowych, w tym dwóch Nagród Eisnera.

Ales Kot, Piotr Kowalski „Bloodborne tom 1: Śmierć snu” | Opis wydawcy: Po przebudzeniu w mieście dotkniętym plugawą zarazą, gdzie w cieniach czyhają potworne bestie, a ulice są mokre od krwi przeklętych, bezimienny Łowca wyrusza na niebezpieczną misję w poszukiwaniu Bladej Krwi. Tylko dzięki niej będzie mógł się wyrwać z niekończącej się Nocy Łowów! Odkryj przerażające tajemnice Starego Yharnam w nowej serii komiksowej opartej na bestsellerowej grze komputerowej Bloodborne. Autorem scenariusza komiksu jest Aleš Kot, a rysunki stworzył Piotr Kowalski („Gail”). Autorem scenariusza komiksu jest Aleš Kot, a rysunki stworzył Piotr Kowalski (Gail).

Vicente Segrelles „Najemnik tom 4: Ofiara” | Opis wydawcy: Najemnik po raz kolejny musi ocalić komuś życie. Tym razem w grę wchodzą jeszcze emocje, bowiem wojownik zna zleceniodawcę. Czy taka misja może się powieść?

Vicente Segrelles ? hiszpański malarz i ilustrator znany w Polsce dotychczas z okładek książek i czasopism ? przedstawia fascynujący świat fantasy. Segrelles tworzy doskonałą iluzję za pomocą farb olejnych. Dzięki oryginalnej technice komiks wyróżnia się wyśmienitym wyczuciem koloru, perfekcyjnymi proporcjami postaci i niesamowitą atmosferą. Na planszach ożywają smoki, legendarne stwory i piękne kobiety. Zanurzamy się w nierealnej opowieści, która niczym mit fascynuje, ale również wywołuje strach i dreszcz. „’Najemnik’ to piękny i wspaniały komiks, który przywraca cudowne emocje i przyjemność z podziwiania obrazów” ? pisał Federico Fellini.

Thomas Bernhard „Przegrany” | Opis wydawcy: „Przegrany” powstał w 1983 roku. Centralnymi figurami powieści są trzej wirtuozi fortepianu: Glenn Gould (postać autentyczna), Wertheimer („Przegrany”) oraz narrator. Poznają się w roku 1953, kiedy razem studiowali u Władimira Horowitza ? osoby także istniejącej w rzeczywistości ? w pobliżu Salzburga. Cała trójka dąży wyłącznie do perfekcji w sztuce, stawiając sobie tym samym najwyższe wymagania. Gdy jednak uświadamiają sobie geniusz Goulda, słysząc jak ten odgrywa „Wariacje Goldbergowskie”, Wertheimer oraz narrator rezygnują z dalszej gry. Zdają sobie sprawę, że nie są w stanie osiągnąć takiego poziomu perfekcji. Wertheimer, któremu Gould nadaje przydomek „Przegrany”, oddaje się w następnych 28 latach próżności i przetrzymuje swoją siostrę, gnębiąc ją w ich wspólnym mieszkaniu, aż do momentu gdy ta go opuszcza i wychodzi za mąż za bogatego Szwajcara. Prawie w tym samym czasie umiera Gould, a Wertheimer popełnia samobójstwo. Narrator sprzedaje swój fortepian (Steinway) i ogranicza się do prób pisania rozprawy o Glennie Gouldzie, przy czym każdorazowo je zarzuca. W międzyczasie ucieka z ciążącego mu już Wiednia do Madrytu, skąd przybył na pogrzeb Wertheimera.

Bernardo Atxaga „Samotny mężczyzna” | Opis wydawcy: Pięć pełnych napięcia dni w upalnej Katalonii 1982 roku. Reprezentacja Polski w piłce nożnej zatrzymuje się w podbarcelońskim hotelu. Podczas gdy Piechniczek obmyśla strategię na mecz ze Związkiem Radzieckim, a Boniek świętuje transfer do Juventusu, w budynku hotelowej piekarni ukrywa się dwójka członków ETA. Policja wpada na trop uciekinierów, zmuszając dawnego szefa komanda do działania?

„Samotny mężczyzna”, poruszający thriller, który sam autor nazwał swoją „najbardziej intelektualną powieścią”, mówi o tym, jak trudno zerwać z własną przeszłością, przede wszystkim jednak o tym, co się dzieje, gdy walka z dyktaturą traci swój romantyczny rys i przeradza się w terror.

Xavier Dorison, Alex Alice, Robin Recht, Thimothée Montaigne „Trzeci Testament: Juliusz” | Opis wydawcy: Zbiorcze wydanie nowej serii, która jest prequelem kultowego cyklu „Trzeci Testament”! W „Juliuszu” zostaje wyjaśnione pochodzenie manuskryptu zawierającego Słowo Boże. Zakreślona z rozmachem alternatywna wizja dziejów ukazuje sięgające głębokiej starożytności korzenie Hordy i krętych dróg kolejnych przymierzy Boga z jego ludem.

Minęło trzydzieści lat od śmierci Chrystusa. Nowa religia zdobywa coraz więcej wyznawców. Wódz Juliusz Publiusz Windeks wraca do Rzymu po zwycięskiej wyprawie wojennej. Zamierza odmienić oblicze skostniałego cesarstwa, a w tym celu chce wykorzystać niechęć Rzymian do rosnących w siłę chrześcijan. Tymczasem pokonane w pradawnych czasach moce ciemności dążą do odbudowania swojej potęgi. W zagubionych pośrodku pustyni ruinach przeklętego miasta czeka na swojego wskrzesiciela śpiąca armia ludzi-demonów. Zbliża się starcie nadprzyrodzonych potęg, jednak także śmiertelnicy mogą odegrać w tej wojnie ważną rolę, o ile okażą się godni wyznaczonych im ról…

Carl Barks „Kaczogród tom 6: W krainie wielkich jezior i inne historie z lat 1956-1957” | Opis wydawcy: Tom „W Krainie Wielkich Jezior” zawiera komiksy Carla Barksa z lat 1956?1957. W tytułowej historii Sknerus pragnie uciec od zgiełku i smogu wielkiego miasta i spotyka niezwykłych Indian liliputów. O Indianach standardowego wzrostu, w dodatku zupełnie współczesnych, przeczytamy także w komiksie „Zaklinacz deszczu”.

Z kolei „Wielki rzeczny wyścig” to opowieść z młodzieńczych lat McKwacza, kiedy przyszły finansista był kapitanem parostatku na Missisipi. Do tej historii nawiązał później Don Rosa w „Życiu i czasach Sknerusa McKwacza”. W innych komiksach z tego tomu kaczory odbywają wirtualną podróż w kosmos, odkrywają przeznaczenie nieznanego pierwiastka, uczestniczą w teleturnieju, tworzą rzeźby ze śniegu, szukają ducha kopalni, opiekują się najróżniejszymi zwierzętami i przeżywają inne fantastyczne przygody.

Carl Barks (1901?2000) jest powszechnie uważany za najwybitniejszego twórcę komiksów osadzonych w uniwersum Walta Disneya, a także za legendę całego komiksowego medium. To mistrz fabuły i komiksowej narracji. Wymyślił wiele postaci z Kaczogrodu, w tym Sknerusa McKwacza, Diodaka, Braci Be, Gogusia, Granita Forsanta i Johna Kwakerfellera, jak również liczne elementy tego świata ? miasto Kaczogród czy skarbiec Sknerusa. Do inspiracji twórczością Barksa z dumą przyznaje się wielu komiksowych twórców ? za swój wzorzec uważa go na przykład Jeff Smith, autor kultowego „Gnata”, a Will Eisner nazwał go „Andersenem komiksów”.

Don Rosa „Wujek Sknerus i Kaczor Donald tom 1: Syn Słońca” | Opis wydawcy: Nowa kolekcja komiksów z Kaczogrodu. „Syn Słońca” to pierwszy tom cyklu prezentującego komiksy Dona Rosy, uważanego za następcę Carla Barksa i jednego z najwybitniejszych twórców historii osadzonych w świecie disnejowskich kaczek z Kaczogrodu. Rosa jest między innymi autorem epickich opowieści z cyklu „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, przedstawiających losy najbogatszego kaczora świata, który wykluł się w Szkocji, a potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i w różnych zakątkach świata pomnażał swój majątek.

Kreska Dona Rosy jest niepowtarzalna i rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, lecz realia świata przedstawionego wiernie odwzorowują twórczość mistrza Carla Barksa. Kolekcja dowodzi, że wybitny dorobek Dona Rosy znacznie wykracza poza cykl o dziejach Sknerusa.

Dariusz Michalski „Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze” | Opis wydawcy: „Starszy Pan B” to opowieści o Jeremim Przyborze, autorze niezrównanych tekstów piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście. To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B, o czasach, w których działał, i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana prywatnymi zdjęciami rodziny Przyborów oraz z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Ada Palmer „Siedem kapitulacji” | Opis wydawcy: Drugi tom niewiarygodne śmiałego cyklu politycznej science fiction „Terra Ignota” autorstwa Ady Palmer, laureatki nagrody imienia Johna W. Campbella w roku 2017. Jest rok 2454. Nad osiągniętym po wielu trudach złotym wiekiem zachodzi słońce. Ludzkość przez trzy stulecia cieszyła się pokojem i dobrobytem, opartymi na ostrożnej cenzurze, analizie statystycznej o proroczych możliwościach, zapewniającej dobrobyt technologii? oraz odrobinie przelewu krwi.

Ale teraz równowaga została zachwiana i pojawiła się groźba wojny. Mycroft Canner wiedział, że wojna się zbliża, albowiem popełnił swe straszliwe zbrodnie po to, by jej zapobiec. Teraz jednak została mu tylko jedna, niespodziewania karta, której żaden statystyczny geniusz nie mógłby przewidzieć. Trzynastoletni chłopiec mający moc czynienia cudów. Dzięki swej władzy zmieniania myśli w materię, a martwej materii w żywą. Owo dziecko może ocalić świat albo go zgubić.

fot. Anastasia Zhenina/Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi