19 maja-1 czerwca 2025 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl
Przed wakacjami wydawcy pracują pełną parą, czego dowodem jest duża liczba ciekawych premier, które dla was zebraliśmy. Tym razem proponujemy nowości opublikowane w dniach od 19 maja do 1 czerwca.
Magdalena Samozwaniec „Maria i Magdalena” | Opis wydawcy: Barwna, pełna anegdot opowieść o rodzinie Kossaków, w szczególności o relacji autorki z jej siostrą, poetką Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. W tej autobiograficznej opowieści Samozwaniec w lekkim, zabawnym stylu przedstawia swoje dzieciństwo i młodość spędzone w krakowskim rodzinnym dworku, gdzie dorastała w artystycznym środowisku tętniącym życiem intelektualnym, głównie dzięki niezwykłej osobowości swego ojca, Wojciecha Kossaka, wybitnego malarza batalisty.
„Maria i Magdalena” to nie tylko rodzinne wspomnienia, ale także zapis atmosfery epoki. Na kartach książki pojawiają się wszystkie wybitne postaci tamtych czasów, od Henryka Sienkiewicza, poprzez Józefa Piłsudskiego, Karola Szymanowskiego, Tadeusza Boya Żeleńskiego, Juliana Tuwima, Zofię Stryjeńską, Witkiewicza po wielu, wielu innych. Ale oczywiście spomiędzy anegdot najmocniej wyłaniają się dwie wyraziste, a jakże różne postacie: Maria (Pawlikowska-Jasnorzewska) – wrażliwa, eteryczna poetka, skłonna do melancholii i refleksji, oraz Magdalena (Samozwaniec) – pełna energii, obdarzona satyrycznym talentem, z dużym dystansem do świata.
Stephen King „Nie wymiękaj” | Opis wydawcy: Stephen King, mistrz opowiadania historii, powraca z nową, niezwykłą, wielowątkową opowieścią oraz ulubioną bohaterką milionów czytelników – Holly Gibney („Pan Mercedes”, „Znalezione nie kradzione”, „Koniec wachty”, „Outsider”, „Jest krew…”, „Holly”).
Policja miasta Buckeye otrzymuje tajemniczy list, zawierający przerażającą groźbę. Wkrótce straci życie czternaście osób – trzynaście niewinnych i jedna winna. Zabójstwa mają być aktem pokuty za śmierć niewinnego człowieka. Detektyw Izzy James nie wie, co ma o tym sądzić. Czy ktoś naprawdę ma zamiar zamordować czternastu ludzi w akcie zemsty? W miarę rozwoju sytuacji Izzy zdaje sobie sprawę, że zagrożenie jest śmiertelnie poważne, i zwraca się o pomoc do swojej przyjaciółki Holly Gibney.
Tymczasem Kate McKay, kontrowersyjna działaczka na rzecz praw kobiet, rusza w drogę z serią wykładów, które przyciągają zarówno jej zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jeden z tych ostatnich zamierza pozbawić ją życia. Holly zostaje zatrudniona jako ochroniarka Kate. Staje przed trudnym zadaniem – musi zmagać się nie tylko ze zdeterminowanym przeciwnikiem, ale też uporem pracodawczyni.
Równoległe wątki zbiegają się w spektakularnym, budzącym dreszcz finale. Nowa książka Stephena Kinga to prawdziwa uczta dla miłośników stylu Mistrza, jedna z najbogatszych i najbardziej porywających powieści, jakie stworzył. Fragment książki.
Endre Kukorelly „Dom, wojna, umarli” | Opis wydawcy: Mozaikowa opowieść o Węgrzech ostatnich dekad widzianych oczami ofiar stalinizmu i ich potomków. Endre Kukorelly, nie stroniąc od wątków autobiograficznych, maluje portret epoki, gdzie domy stają się niemymi świadkami wydarzeń, a zmarli wciąż są obecni w pamięci żywych. Ta oszczędna, sugestywna proza snuje się między wojennymi okopami a eleganckimi balami, między dramatem wysiedleń a chwilami młodzieńczej fascynacji. Autor przypomina, że historia nie przemija – powraca w pamięci, traumie i codziennych detalach. Przejmująca opowieść o stracie, dziedziczeniu ran i o tym, jak prywatne losy splatają się z wielką historią.
Louise Erdrich „Rzeka czerwona” | Opis wydawcy: Najnowsza powieść jednej z najważniejszych współczesnych pisarek amerykańskich. Zdobywczyni nagrody Pulitzera, PEN/Faulkner, National Book Award oraz wielu innych.
W Tabor w stanie Północna Dakota losy grupki osób splatają się wokół kontrowersyjnego ślubu. Garry Geist, młody, pełen lęku dziedzic dwóch farm za wszelką cenę pragnie ożenić się z Kismet Poe, impulsywną eks-gotką, która ma przesądzić o jego losie, choć nie wybrała jeszcze własnego. W Kismet kocha się także Hugo, wyrośnięty rudowłosy samouk o łagodnym usposobieniu, który postanawia, że odbierze ją Gary’emu, nawet jeśli będzie musiał rozbić ich małżeństwo. Matka Kismet, Crystal, w trakcie pracy na nocną zmianę – transportu buraków cukrowych z gospodarstwa rodziców Gary’ego – słucha ponurych audycji radiowych, doświadcza wizji aniołów stróżów i zamartwia się o przyszłość własną i córki.
Czas ludzki, czas głęboki, czas Rzeki Czerwonej, okres półtrwania herbicydów i pestycydów czy elegancja czasu symbolizowana przez próbki rdzenia wiertniczego pobierane z niewyobrażalnych głębin – wszystko to zestawione jest z gwałtownością zmian klimatycznych, ubożenia zasobów naturalnych i niespodziewanego kryzysu ekonomicznego lat 2008-2009. Ile kosztuje sukienka? A używane auto? Czy w kształtach zmiennych obłoków można dojrzeć zarys własnej duszy? Czy da się znaleźć osobiste zbawienie w bezmiarze nieba? Oto pytania, z jakimi codziennie zmagają się mieszkańcy Doliny Rzeki Czerwonej.
„Rzeka Czerwona” to opowieść przepełniona czułością, humorem, niepokojem, halucynacjami i żałobą. To rzecz o zawodowych bolączkach, bezmiernych radościach, burzliwych pejzażach i jedzeniu rodzimych ziół z własnego ogródka. O zwykłych ludziach, którzy marzą, dorastają, zakochują się, zmagają z losem, znoszą tragedie, skrywają gorzkie sekrety; o ludziach złożonych i pełnych sprzeczności, przyzwoitych i niepozbawionych wad, samotnych i niepozbawionych nadziei. Wreszcie o surowym pięknie równinnej wspólnoty, której członkowie muszą stawić czoło tragedii, gdy potężne siły wywracają ich życie do góry nogami.
Marzena Sowa, Sylvain Savoia „Moje miejsce” | Opis wydawcy: W Bużumburze, stolicy Burundi, jest rok 1994. Dziesięcioletni Gaby i jego siostrzyczka Ana wiodą beztroskie dzieciństwo z ojcem, Europejczykiem, Francuzem z Jury i afrykańską matką, Rwandyjką, należącą do grupy etnicznej Tutsich. Niewinność nie chroni jednak przed przemocą, która nagle rozpala świat wokół nich. W ich rodzinnym mikroświecie dochodzi do rozstania rodziców. Na zewnątrz szerzy się nienawiść na tle rasowym. Niedaleko, po drugiej stronie granicy, w Rwandzie, za sprawą ekstremistycznych władz Hutu, w ciągu trzech miesięcy miejscowa ludność dokonuje rzezi miliona Tutsich, swoich sąsiadów… Fala uderzeniowa tego ludobójstwa dociera do Bużumbury. Wojna przestaje być zabawą małych chłopców. Śmierć przechadza się pośród domów i wszyscy pragną jedynie przeżyć. Gaby’ego dręczy jeszcze jedno – co się stało w tym morderczym chaosie z jego matką?
Wydana w 2016 roku powieść „Tęsknota” Gaëla Faye, uhonorowana nagrodą Goncourt des Lycéens (dla książki z finałowej selekcji Goncourtów wybranej przez francuskich licealistów) oraz nagrodą Lista Goncourtów: Polski Wybór, inspirowana jest przeżyciami autora i opowiada o ludobójstwie w Rwandzie oczami dziecka. Przy udziale tego pisarza-rapera pochodzenia francusko-rwandyjskiego Marzena Sowa, autorka scenariusza, i Sylvain Savoia, twórca rysunków, przełożyli tę wspaniałą powieść o dorastaniu na język komiksu. Historia ta z humorem i wielką wrażliwością przygląda się kwestii tożsamości, ale też utraconego dzieciństwa. Co zostaje z naszych marzeń, kiedy raj zamienia się w piekło?
Marta Szulc „Spleen” | Opis wydawcy: „Spleen” to surrealistyczna podróż do własnego wnętrza warszawskiej malarki i graficzki Marty Szulc. Historia o pułapkach czyhających w zakątkach własnego umysłu pełna sarkazmu, melancholii i humoru. Autorka prowadzi nas w wymiary podświadomości, gdzie można iść tyłem do przodu, spotkać siostrę Ratched, czy własne samotne, opuszczone „ja”. Brawurowo narysowana intymna opowieść zachęcająca do większej wyrozumiałości wobec osoby, z którą spędzimy całe życie – wobec nas samych.
B. Carrot „Wyjście” | Opis wydawcy: Magda to młoda polska nauczycielka, która lubi trzymać się zasad. Jest opiekuńcza i odpowiedzialna, ułożyła sobie życie. Ale zachodzi w niechcianą ciążę. W konserwatywnej, religijnej Polsce aborcja jest nielegalna. Tabu jest tak wielkie, że o aborcji nie można rozmawiać nawet z przyjaciółmi i rodziną. Magda musi zmierzyć się z tym sama. Zmaga się z poczuciem winy i wieloma dziwacznymi rozwiązaniami, które podpowiada internet. A zegar nieubłaganie tyka…
Jan Štifter „Café Groll” | Opis wydawcy: Rok 1920. Rudolf Slíva, młody lekarz, planuje otworzyć gabinet i rozpocząć praktykę lekarską. Obejmuje jednak stanowisko nadzoru medycznego nad dziewczętami z domów publicznych. Legendarny dom publiczny w Czeskich Budziejowicach ożywa w opowieści o miłości, pożądaniu i namiętnościach.
Ersin Karabulut „Kroniki ze Stambułu tom 2” | Opis wydawcy: Prawdziwa historia rysownika i redaktora najpopularniejszej gazety satyrycznej w kraju, walczącego z autorytarnym reżimem tureckim. Daleki od bycia aktywistą czy intelektualistą Ersin Karabulut jest przede wszystkim karykaturzystą, którego motywacją jest pasja tworzenia. Ze swoimi kompleksami i wątpliwościami, pragnie robić tylko to, co kocha: rysować. Wraz z przyjaciółmi zakłada więc „Uykusuz” – satyryczne czasopismo, które natychmiast odnosi sukces, zwłaszcza wśród młodych. Jednakże w pełnej przemian Turcji realia polityczne zaczynają wywracać jego codzienne życie do góry nogami. Poprzez zabawne, wzruszające, a czasem bolesne momenty, książka ta pozwala nam zanurzyć się w codziennym życiu twórcy, którego wbrew sobie unoszą zawirowania swoich czasów – w kraju, w którym społeczeństwo staje się coraz bardziej konserwatywne, a prawa są ograniczane.
J.R.R. Tolkien „Pan Gawen i Zielony Rycerz. Perła. Pan Orfeo” | Opis wydawcy: Tom, który oddajemy do rąk czytelników, zawiera trzy średniowieczne poematy w tłumaczeniu i z komentarzami J.R.R. Tolkiena. Przekłady Tolkiena w pełni oddają rytm, a także aliterację oryginału i towarzyszą polskiemu tłumaczeniu.
„Pan Gawen i Zielony Rycerz” oraz „Perła” to dwa poematy autorstwa nieznanego artysty. Pierwszy z nich, ocalały w jednym tylko manuskrypcie, stał się jedną z najbardziej znanych legend arturiańskich. To romans rycerski, którego bohaterem jest rycerz Okrągłego Stołu, Gawen. Bohater przyjmuje niezwykłe wyzwanie Zielonego Rycerza i aby mu sprostać, musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, przede wszystkim zaś z samym sobą. To pełna życia i barw opowieść rycerska, a jednocześnie traktat filozoficzny, moralny i religijny.
„Perła” jest z pozoru średniowieczną elegią, jednak – podobnie jak „Pan Gawen i Zielony Rycerz” – również stanowi głęboką przypowieść z subtelnymi i skomplikowanymi rozważaniami, przede wszystkim religijnymi. Z kolei „Pan Orfeo” to romans, należący do wcześniejszej i odmiennej tradycji literackiej, średniowieczna wersja greckiej opowieści o Orfeuszu i Eurydyce z elementami celtyckiego folkloru.
Georgi Gospodinow „Ogrodnik i śmierć” | Opis wydawcy: Pierwsza powieść od przyznania Międzynarodowej Nagrody Bookera za „Schron przeciwczasowy”! Relacja między ojcem i synem ukazana poprzez egzystencjalne studium choroby, odchodzenia i żałoby.
Narrator imieniem Georgi obserwuje ostatni miesiąc życia ojca. Towarzyszy mu, czuwa nad nim, świadomy nadchodzącego nieuchronnie kresu. Dokumentuje wszystkie drobne i istotne zdarzenia. Zwłaszcza ojcowską pasję do roślin – dzięki którym, po zwalczeniu raka kilkanaście lat wcześniej, nabrał nowych sił. Ogród trzyma go przy życiu, przy ziemi. Jest jego alternatywnym światem i absolutnym lekarstwem.
Gospodinow luźnymi zapiskami z utraty buduje historię uniwersalnego doświadczenia relacji między ojcem i synem. Choć to opowieść o przemijaniu, narrator patrzy szerzej. Bada zależności pokoleniowe i kieruje swoją uwagę ku życiu; przez opowiadanie oswaja smutek.
Literacka obserwacja pełna czułości, która mimo obezwładniającego ciężaru śmierci mówi przede wszystkim o tym, co dzieje się przed nią. Więcej o książce.
Richard Powers „Plac zabaw” | Opis wydawcy: Odważna i przerażająco aktualna nowa powieść Richarda Powersa – zdobywcy Pulitzera. Rafi i Todd pochodzą z dwóch różnych światów, ale spotkali się w elitarnej szkole średniej, gdzie połączyła ich pasja do gry planszowej liczącej trzy tysiące lat. Ich młode umysły zatraciły się w niej bez pamięci i to ona zdefiniowała przyszłość: Rafi oddał się literaturze, a Todd dokonał przełomowego odkrycia w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Choć męska przyjaźń nie przetrwała, wiele lat później ich drogi znów się przecinają. Tym razem na wyspie Makatea w Polinezji Francuskiej – miejscu wybranym do rewolucyjnego dla ludzkości projektu autonomicznych miast. Wśród mieszkańców wyspy jest Ina – ukochana Raffiego, wychowana na Pacyfiku, oraz Evie, pionierka w nurkowaniu, która najlepiej czuje się na dnie oceanu.
Powers splata losy czworga bohaterów z tematami technologii, środowiska i ludzkich emocji. Tworzy w ten sposób fascynującą opowieść o świecie, w którym żyjemy, i tym, którego pragniemy.
Kaveh Akbar „Męczennik!” | Opis wydawcy: „Męczennik!” Kavego Akbara to opowieść o tym, jak niestrudzenie przez całe życie próbujemy odnaleźć sens – w wierze, sztuce, w nas samych i w innych ludziach. W tej historii osierocony syn irańskich imigrantów, od niedawna niepijący, wiedziony głosami artystów, poetów i władców, podejmuje poszukiwania, które prowadzą go do śmiertelnie chorej malarki, dożywającej swych dni w Muzeum Brooklyńskim.
Cyrus Shams jest młodym mężczyzną, zmagającym się z bagażem przemocy i straty: wskutek bezsensownego wypadku zestrzelono nad Teheranem samolot z jego matką na pokładzie; z kolei życie ojca w Ameryce określała praca na farmie drobiu na Środkowym Zachodzie. Cyrus jest alkoholikiem, narkomanem i poetą, którego obsesja na punkcie męczenników popycha go do zgłębienia tajemnic własnej przeszłości – kluczem do rodzinnego sekretu jest wujek, który przed laty galopował po irańskich polach bitwy, przebrany za Anioła Śmierci, by dodawać otuchy i nieść pocieszenie umierającym, oraz pewien obraz z brooklyńskiej galerii sztuki.
Ta elektryzująca, zabawna, całkowicie oryginalna i głęboka powieść zapowiada pojawienie się nowego głosu na literackiej scenie. Fragment książki.
Maja Lunde „Czas zatrzymany” | Opis wydawcy: Świat, w którym nikt nie umiera ani się nie rodzi. Czy jesteśmy na to gotowi? W zwykły czerwcowy wtorek czas się zatrzymał. Dla Jenny, która znajduje się w ostatnim stadium raka, to cud. Wróciła do życia i może cieszyć się nieograniczonym przebywaniem z rodziną. Jakob i Lisa oczekują narodzin dziecka, ale płód przestaje się rozwijać. Zatrzymany czas to dla nich udręka. Otto może wreszcie w pełni oddać się swojej ogrodniczej pasji, jednak przyjdzie mu za to zapłacić nieukojoną tęsknotą.
Ludzie na całym globie zostali uwięzieni w dziwnym zastoju i nie potrafią sobie z tym poradzić. Media huczą od plotek o spisku, wirusie, starożytnej tajemnicy, gubiąc się w domysłach, dlaczego anomalia nie występuje w przyrodzie – rośliny i zwierzęta nadal żyją swoim rytmem. Co zrobić, aby wszystko wróciło do normy?
Prowokująca do myślenia i przeszywająca serce opowieść o naszej relacji z naturą, czasem i własnymi ciałami.
Michèle Fischels „Outline” | Opis wydawcy: Zaczyna się rok maturalny… czas, w którym świat wydaje się stać w miejscu, chociaż wszystko dookoła gwałtownie się zmienia. Ben chciałby się nacieszyć końcówką lata, jednak czuje, że coś jest nie tak. Narastają napięcia między nim a jego dziewczyną Clarą, odsuwa się od niego najlepszy przyjaciel… Michèle Fischels, autorka „Outline”, z niezwykłym wyczuciem i czułością ukazuje wyjątkowy moment, w którym powoli zostawiamy za sobą dzieciństwo i z ekscytacją zaczynamy spoglądać w niepewną przyszłość.
Malcolm XD „Edukacja XD. Nauka biznesu po polsku” | Opis wydawcy: Nowe, filmowe wydanie kontynuacji „Emigracji” Malcolma XD! Malcolmowi i Stomilowi udało się wyrwać ze szponów śmierci czającej się na polach kapusty i powrócić do ojczyzny. Tylko co dalej? Studia? Praca? Bezrobocie? Uniwersytet życia? Największy fenomen polskiego rynku literackiego powraca z nową powieścią. Tym razem osadzoną w mieście stołecznym Warszawa i przyległościach. O edukacji, rekinach biznesu, incelach, wariacikach, dzikim wschodzie, pionierach polskiej klasy średniej i arabskich szejkach w zajazdach przy autostradzie.
Serial na podstawie książki możecie oglądać na platformie Canal+. W obsadzie znaleźli się m.in. Tomasz Włosok, Michał Balicki, Jan Frycz, Sebastian Stankiewicz i Wojciech Mecwaldowski. Więcej o serialu.
Zoe Thorogood „Samotność w centrum wszechświata” | Opis wydawcy: Zoe Thorogood opowiada o sześciu miesiącach ze swojego rozpadającego się na kawałki życia, na które w dużym stopniu składają się napady lęku, depresja i syndrom oszusta. Nominowany do nagród Elsnera i Ringo komiks „Samotność w centrum wszechświata” to poruszający i oryginalny autoportret młodej kobiety zmagającej się z problemami psychicznymi, która musi tworzyć, żeby przeżyć.
Zofia Zaleska „Zaniechanie” | Opis wydawcy: Co łączy wszystkich, tak przecież różnych bohaterów tej książki? Skąd bierze się ich odmowa działania albo świadome i ostentacyjne lenistwo, marnotrawienie czasu i talentu, praktykowanie milczenia i porażki? W kulturze zachodniej to aktywność jest wartościowana pozytywnie, niemoc zaś utożsamiana z chorobą. Do tego, kto odmawia działania, podchodzi się z podejrzliwością. Jednak w świecie wojen i dramatycznych nierówności, który jest jednocześnie światem nadmiaru i zwątpienia, kategoria zaniechania staje się inspirująca i może służyć za wskazówkę. Zaniechanie nie musi oznaczać zgody na pasywność i bywa szansą na ocalenie wolności i godności. Autorka tworzy subiektywny katalog zaniechań. Na kartach książki pojawiają się między innymi: Arthur Rimbaud, J.D. Salinger, Franc Fiszer, bohaterki prozy Eleny Ferrante, Roland Barthes i anonimowe kobiety do wszystkiego, Ralph Ellison, dzieci dotknięte syndromem rezygnacji, alternatywni artyści Kultury Zrzuty. Przyglądanie się ich motywacjom jest okazją do namysłu nad stanem współczesnej kultury i strategiami twórców w czasach, które żądają od nas spazmatycznej aktywności.
Mélissa Da Costa „Cały ten błękit” | Opis wydawcy: Los łączy ludzi w momencie, w którym najbardziej tego potrzebują. Émile pragnie przeżyć ostatnie chwile na własnych zasadach. Joanne chce się uwolnić od przeszłości. Nieznajomi, którym zostało tylko tu i teraz, decydują się zostawić za sobą dotychczasowe życie i ruszyć w podróż w nieznane.
Z czasem wyprawa kamperem przez malownicze krajobrazy południowej Francji staje się czymś więcej niż tylko ucieczką. Podczas wspólnej drogi Émile i Joanne odnajdują to, czego oboje szukali – spokój, zapomnienie i odwagę, by nie odkładać niczego na później. Oraz coś więcej – szansę na miłość, która zdarza się tylko raz w życiu.
Mélissa Da Costa, francuska autorka bestsellerów wyróżniona przez „Le Figaro”, w swojej poruszającej powieści maluje obraz relacji międzyludzkich, które rozkwitają w chwili, gdy wydawało się, że wszystko dobiegło końca. „Cały ten błękit” to opowieść o miłości rodzącej się z bólu i o pięknie ukrytym w najmniejszych gestach. 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy we Francji. Książki Mélissy Da Costy przetłumaczono na 30 języków.
Juliusz Machulski, Krzysztof Varga „3174 filmy mojego życia” | Opis wydawcy: „3174 filmy mojego życia” to fascynująca podróż przez historię polskiego i światowego kina z perspektywy Juliusza Machulskiego, jednego z najważniejszych reżyserów współczesnej Polski.
W rozmowie z Krzysztofem Vargą twórca takich kultowych produkcji jak „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Vabank” czy „Kiler” opowiada o swoim życiu z kinem w tle: o początkach kariery, sukcesach i porażkach, codzienności pracy reżysera, o pisaniu scenariuszy i współpracy z aktorami. To jednak coś więcej niż garść wspomnień – to rozważania o sensie tworzenia, potrzebie opowiadania historii i o tym, jak kino potrafi kształtować nie tylko rzeczywistość, lecz także tożsamość widzów.
Machulski i Varga z pasją dzielą się swoimi filmowymi fascynacjami, nie brakuje zachwytów, śmiechu, ale i gorzkich ocen. Rozmawiają o reżyserach, którzy ich inspirują, oraz tych, którzy zawiedli. Przywołują zapomnianych mistrzów i przeceniane gwiazdy, a zarazem pokazują, jak kino i literatura nadają głębię naszej codzienności.
Joanna Gromek-Illg, oprac. graf. Michał Pawłowski „Powrót pogubionych rzeczy. Fotoopowieść o Szymborskiej” | Opis wydawcy: Świat Wisławy Szymborskiej utrwalony w fotografiach. Co jeszcze – prócz kota – zostaje w pustym mieszkaniu? Listy od młodzieńczych miłości. Modne ubrania z różnych epok. Zabawne prezenty od kolegów poetów. I liczne fotografie – ze zwierzętami na rękach, na zwalonym drzewie, na ulicy podczas spaceru z przyjaciółmi, z Filipowiczem na rybach… – choć przecież sama poetka miała do pozowania stosunek raczej niechętny.
Joanna Gromek-Illg przygląda się życiu Szymborskiej przez pryzmat „powracających przedmiotów”. Otwiera kolejne szuflady w jej słynnej komodzie i wydobywa z nich rozmaite „drobne pamiątki”, odsłaniając przed nami fascynujące, znane i nieznane portrety poetki.
Bettina Storks „Dora Maar. Dwa oblicza miłości” | Opis wydawcy: Nieprzeciętna artystka, która rzuciła wyzwanie jednemu z największych malarzy XX wieku. Zdobyła go, gubiąc przy okazji siebie. Paryż, rok 1928. Henriette Theodora Markovitch, córka Francuzki i Chorwata, stara się o przyjęcie do paryskiej Academie des beaux-arts – bezskutecznie. To jednak nie powstrzymuje ambitnej dziewczyny przed rozpoczęciem kariery fotografki. Tak rodzi się Dora Maar, ikona fotografii awangardowej. Jej zdjęcie „Portret Ubu” staje się sensacją i swoistym manifestem surrealizmu w tej dziedzinie.
Dora trafia w kręgi francuskiej bohemy i zaprzyjaźnia się z takimi sławami jak Man Ray, André Breton, Paul Éluard, Jean Cocteau, Lee Miller, Gerda Taro i Robert Capa. Pragnie jednak zbliżyć się do najjaśniejszej gwiazdy środowiska artystycznego – Pabla Picassa. Gdy wreszcie jej się to uda, dojdzie do zderzenia, które wpłynie na bieg historii sztuki.
Powieść „Dora Maar. Dwa oblicza miłości” przybliża postać wybitnej artystki – kogoś więcej niż kochanki i muzy Picassa – która odegrała znaczącą rolę w rozwoju fotografii XX wieku. To również historia miłości dwóch potężnych osobowości artystycznych, pełna euforycznych uniesień i bolesnych upadków. Kobieta zagadka. Awangardowa artystka ze skłonnością do mistycyzmu. Skryta i wyniosła, wrażliwa i w głębi serca nieśmiała. Bettina Storks podąża śladami Dory Maar i opowiada jej losy z rozmachem powieściopisarki. Jak zdolna rysowniczka Henriette Theodora Markovitch przeobraziła się w znakomitą fotografkę Dorę Maar? W jakich okolicznościach poznała, uwiodła i pokochała Pabla Picassa? I dlaczego kochanek nazywał ją „kobietą płaczącą” oraz „maszynką do cierpienia”?
Hanna Krall, Jacek Antczak „Reporterka” | Opis wydawcy: Ponieważ Hanna Krall nigdy nie chciała udzielić wywiadu rzeki, Jacek Antczak postanowił stworzyć go z dostępnych materiałów. Przejrzał więc archiwa i z istniejących rozmów skomponował jedną. Ten perfekcyjnie zmontowany dialog to opowieść spójna, głęboko intrygująca i dająca wgląd w warsztat, wrażliwość, widzenie świata i sposób myślenia niezwykłej pisarki, reporterki i postaci, jaką jest Hanna Krall.
W „Reporterce” opowiada o spotkaniu z Markiem Edelmanem, który miał jej tylko sprawdzić tekst o pionierskiej operacji wszczepienia bypassów. O kartkach, które zostawiał jej w drzwiach Krzysztof Kieślowski. O czarniutkiej dziewczynce z wielkimi oczami, która przewija się przez wiele jej reportaży i książek. O dopisywaniu sceny do „Makbeta” na prośbę Krzysztofa Warlikowskiego. O listach i telefonach od osób, które potem znalazły się w jej tekstach. O ludziach z Rio de Janeiro, Toronto i Iowa. O duchach, które nie mogą odejść. A w końcu o świecie, który kiedyś był całością, i o najgłębszym sensie swojego pisarstwa.
Elżbieta Dzikowska „Ze mną przez świat. Pamiętnik wstecz” | Opis wydawcy: Elżbieta Dzikowska przemierzyła cały świat – i sama, i z Tonym Halikiem. Nigdy nie zmieniła stylu życia. Nadal uwielbia odwiedzać ulubione miejsca, szczególnie te związane ze sztuką, bo jak sama mówi: Wszystkiego mi się jeszcze chce. Powtarzam, że wciąż jestem futuro, a nie retro.
„Ze mną przez świat” jest pamiętnikiem pisanym wstecz, w którym wspomnienia przeplatają się z teraźniejszością. Autorka opowiada o burzliwych losach swojej rodziny, czasach studenckich i działalności antysystemowej, początkach kariery, a także o swojej pasji związanej ze sztuką i domu w Międzylesiu, tak chętnie odwiedzanym przez zaprzyjaźnionych artystów. Wspomina dawne czasy, niesamowite podróże, osoby, relacje, które najmocniej zapisały się w jej pamięci. Zdradza też, co teraz ją zajmuje i napędza do życia, co jest dla niej ważne i co chciałaby jeszcze zobaczyć.
Magdalena Kopeć „Pastuszkowie, gazeciarze, tkaczki” | Opis wydawcy: Mali robotnicy fabryk, górnicy, pastuszkowie, uliczni sprzedawcy, pracownicy tkalni, hut, tartaków, opiekunki, służące… Chłopcy i dziewczynki, którzy spędzają większą część doby w dusznych zakładach, na kolanach, w polnym skwarze, często w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu. Spotkacie ich na kartach tej książki. Dziś trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce praca dzieci – w tym zaledwie paroletnich – była na porządku dziennym.
Magda Kopeć, historyczka i pisarka, podąża szlakiem losów Jasiów, Stasiów i Janinek – naszych prababć i babć, pradziadków i dziadków. Kreśli obraz życia tych, których głos bywa ledwo słyszalny w źródłach i opracowaniach historycznych – dzieci od kołyski przyuczanych do pracy, wyzyskiwanych za społecznym przyzwoleniem, pozbawionych należytej opieki i troski.
Ta opowieść o utraconym dzieciństwie uświadamia, jak rewolucyjne zmiany zaszły na ziemiach polskich za życia zaledwie kilku pokoleń. I przypomina, że postęp cywilizacyjny był okupiony nieludzką pracą milionów małych dorosłych.
David Attenborough, Colin Butfield „Ocean. Ostatnie dzikie miejsce” | Opis wydawcy: David Attenborough, najsłynniejszy przyrodnik świata i legendarny dokumentalista, filmował we wszystkich oceanicznych siedliskach na świecie: od lodowatych zbiorników na biegunach po odległe rafy koralowe. Teraz dzieli się swoimi opowieściami o tych najbardziej tajemniczych zakamarkach planety.
Przez ostatnie sto lat udało nam się odkryć i dowiedzieć o oceanach więcej niż w jakimkolwiek innym okresie historii ludzkości. Poznaliśmy stworzenia zamieszkujące najbardziej tajemnicze i najdziksze czeluści, a dzięki nowym technologiom zobaczyliśmy wiele cudów natury. Jednocześnie nasze działania doprowadziły do tak głębokich zmian, że za kolejne sto lat być może będziemy świadkami oceanicznego wymierania. Co możemy zrobić, aby uratować ocean? David Attenborough ma dla nas radę: zajrzyjmy w jego głąb.
Katarzyna Janiszewska „Katastrofa Heweliusza” | Opis wydawcy: Agonia promu trwała trzy kwadranse, ostatecznego dzieła zniszczenia żywioł dokonał dwanaście minut po piątej nad ranem. W nocy z 13 na 14 stycznia Bałtyk pochłonął 55 ofiar. Osamotnili żony, osierocili dzieci, pozostawili po sobie pustkę w sercach bliskich i przyjaciół. Cały kraj wstrzymał oddech przytłoczony bólem i rozpaczą rodzin zmarłych. Jednak by ratować interesy armatora, rzucono ich na pożarcie – w Izbie Morskiej ustalono, że zawinił kapitan, który źle manewrował statkiem i za późno wzywał pomocy, a także marynarze, którzy byli niekompetentni i mieli na uwadze wyłącznie swoje dobro.
Nikt nie mówił o tym, o czym powinno się głośno krzyczeć: o fatalnym stanie Heweliusza, złej stateczności, rozsypującej się przekładni i psujących się co i rusz silnikach. Lista błędów i nieprawidłowości była tak obszerna, że dziwić może jedynie fakt, że statek tak długo utrzymywał się na falach.
Niniejsza książka jest „reportażem fabularyzowanym”. Opisane w niej wydarzenia są oparte na faktach, jednak niektóre przedstawione w niej sytuacje i zdarzenia nie miały tak naprawdę miejsca, są jedynie autorską wizją tego, jak mogło być.
Przemysław Semczuk „Nieuchwytni” | Opis wydawcy: Przemysław Semczuk, autor między innymi bestsellerowego „Wampira z Zagłębia”, za którego zdobył Kryształową Kartę Polskiego Reportażu (2017), powraca w trzymającej w napięciu historii.
Na warszawskich ulicach rozgrywają się sceny niczym z amerykańskich filmów gangsterskich. Bandyci strzelają bez ostrzeżenia. Rabują utarg ze sklepu, napadają na strażników przed pocztą i atakują konwój z utargiem z Centralnego Domu Towarowego. Bezpieka i milicja podejrzewają, że za „napadami warszawskimi” mogą stać ci sami ludzie, którzy dla okupu porwali Bohdana Piaseckiego, syna wpływowego polityka, przewodniczącego Stowarzyszenia PAX, a przed wojną przywódcy faszystowskiej Falangi.
Wśród tysięcy podejrzanych są ludzie z pierwszych stron gazet, aktorzy, politycy, dziennikarze, a nawet seryjny zabójca kobiet. W końcu na trop bandytów wpada oficer z prowincji. W nagrodę zostaje… wyrzucony z milicji. Dokumenty odtajnione w 2019 roku przez Główne Archiwum Policji, ujawniają nieznane wątki i sensacyjny finał najdłuższego śledztwa kryminalnego w historii PRL.
Philippe Boxho „Zmarli mają głos” | Opis wydawcy: Doktor Philippe Boxho, lekarz medycyny sądowej z trzydziestoletnim doświadczeniem, zaprasza czytelników do odkrycia mrocznych tajników swojej codziennej pracy. Dzieli się autentycznymi historiami z sali sekcyjnej i miejsc zbrodni, udowadniając, że zmarli naprawdę mają głos. Od zaginięć zwłok, przez morderstwa upozorowane na wypadki, po niezwykłe samobójstwa – każda opowieść odsłania złożoność ludzkiej natury i nieprzewidywalność losu.
Boxho z humorem i precyzją opisuje przemiany ludzkiego ciała po śmierci, wspomina mężczyznę, który miał nadzieję umrzeć od jednego strzału, a musiał oddać ich… czternaście, i innego, który zamierzał się powiesić, a roztrzaskał sobie czaszkę. Opowiada o pewnym mordercy, który nie powinien był sięgać po alkohol, i o denatce, która potwornie się pociła.
Ta książka to nie tylko zbiór intrygujących historii, ale także refleksja nad życiem i śmiercią, pokazująca, że rzeczywistość potrafi być bardziej zaskakująca niż fikcja.
Kelly i Zach Weinersmithowie „Miasto na Marsie” | Opis wydawcy: Nieziemska i zabawna opowieść o perspektywach kosmicznego osadnictwa – spod pióra autorów bestsellera „Jakoś wkrótce”. Czy można rozmnażać się na Marsie? Czy lepiej żyć tam niż na Ziemi po wojnie nuklearnej? A co z wojną w kosmosie? Czy czeka nas kryzys mieszkaniowy na księżycowych Szczytach Wiecznego Światła? Kto nam przyjdzie z pomocą, jeśli utkniemy w Kraterach Wiecznej Ciemności? Dlaczego astronauci uwielbiają sos taco? A skoro już o jedzeniu mowa – jaki właściwie jest status prawny kosmicznego kanibalizmu? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele więcej intrygujących pytań, koniecznie przeczytaj tę fascynującą książkę!
Z Ziemią nie jest zbyt dobrze. Dlatego perspektywa rozpoczęcia wszystkiego od zera na jakiejś innej odległej planecie – gdzie nie ma katastrofy klimatycznej, wojen, X-a ani innych mediów społecznościowych – wydaje się coraz bardziej kusząca. Szczególnie, że ponoć nie jest to już aż tak niemożliwe. Czy aby na pewno? Kelly i Zach Weinersmithowie napisali niesamowitą książkę o – wydawać by się mogło – świetlanej przyszłości kolonizacji kosmosu. Szkopuł w tym, że po latach rzetelnego researchu i tysiącach godzin wywiadów z czołowymi astrofizykami, inżynierami i ekspertami z zakresu eksploracji kosmosu wcale już nie są tacy pewni, czy kosmiczne osadnictwo to rzeczywiście dobry pomysł.
Kosmiczna technologia i biznes przeżywają gwałtowny rozwój, ale wciąż nie dysponujemy pełną wiedzą o tym, czy w kosmosie można począć dziecko, jak budować kosmiczne osady i czy da się stworzyć państwa w kosmosie tak, by nie wywołać wojny na Ziemi. Mimo to ludzkość wydaje się przeć ku kosmicznej ekspansji… „Miasto na Marsie” studzi te zapały, dowodząc, że marzenie o nowych światach może okazać się istnym koszmarem: zarówno dla osadników, jak i tych, którzy pozostaną na Ziemi.
Z błyskotliwym poczuciem humoru i korzystając ze swojej dogłębnej znajomości tematu, autorzy próbują odpowiedzieć na jedno z najdonioślejszych pytań ludzkości: jak – i czy w ogóle warto – stać się gatunkiem multiplanetarnym? Wsiadajcie, lecimy na Marsa!
Różni autorzy „Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa: Oferma Wielki” | Opis wydawcy: „Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934–2008) to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty.
„Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa” to oficjalna kontynuacja tej kultowej serii. Albumy zawierają po kilka krótkich historyjek, tworzonych przez znanych polskich rysowników. Komiksy tworzone są w różnych stylach, a ich głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii. Zawsze jednak pozostają wierne duchowi oryginalnych komiksów Janusza Christy, z ich pełną humoru i przygód akcją oraz cartoonową kreską.
Tom „Oferma Wielki” zawiera osiem historyjek ze scenariuszami Macieja Kura i Tomasza Samojlika oraz rysunkami Bédu, Jacka Skrzydlewskiego, Sławomira Kiełbusa, Piotra Bednarczyka, Magdaleny „Meago” Kani, Mieczysława Fijała, Kajetana Wykurza i Tomasza Samojlika. Więcej o komiksie.
Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand, David Etien „Thorgal. Saga: Szron i ogień” | Opis wydawcy: W czasie gwałtownego sztormu Thorgal gubi się pośród lodowych gór i dociera do tajemniczej Krainy Szronu. Tam odkrywa, że nadchodzi mityczna Wielka Zima zapowiadająca koniec świata. Aby ocalić najbliższych i oddalić zagrożenie, musi wyruszyć na wyprawę do Muspellheimu – ojczyzny płomiennych olbrzymów, i przeciwstawić się potężnemu władcy gorącego żywiołu. Ratunkiem jest zdobycie magicznego ognia, który może powstrzymać nadejście apokaliptycznej zimy. Przyszłość świata jest teraz w rękach Thorgala.
„Szron i ogień” jest czwartym tomem cyklu „Thorgal. Saga” opowiadającego o nieznanych dotąd przygodach Thorgala. Każdy album rozbudowuje znane z serii głównej opowieści o czarnowłosym wikingu, a jednocześnie wzbogaca naszą wiedzę o życiu bohatera o nowe wątki.
Do stworzenia komiksów z tej kolekcji zaproszono cenionych i znanych autorów. Każdy z nich przedstawia własną zamkniętą historię o niezwykłych losach przybysza z gwiazd. Scenarzystami albumu są Olivier Legrand i Jean-Blaise Djian (autorzy przygodowego cyklu „Czwórka z Baker Street”), a rysownikiem David Etien („Czwórka z Baker Street”, jeden z tomów serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”).
Alan Moore „Długi Londyn tom 1: Wielkie Kiedy” | Opis wydawcy: Mroczna i urzekająca podróż ulicami magicznego Londynu autorstwa mistrza fantastyki.
Londyn, rok 1949. Pewnego dnia Dennis Knuckleyard, nieszczęśliwy osiemnastolatek zatrudniony w sklepie z używanymi książkami odkrywa powieść, która… nie istnieje. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie to zaledwie początek podróży w głąb magicznej wersji Londynu. Miasta poza czasem i przestrzenią, gdzie rzeczywistość miesza się fikcją. I w której można spotkać czarnoksiężników, gangsterów i morderców – niektórych pochodzących z legend, a niektórych aż nazbyt realnych.
Wkrótce Dennis znajduje się w centrum serii wydarzeń, które mogą na zawsze zmienić i zagrozić obu Londynom. Co więcej – alternatywna, magiczna wersja metropolii musi pozostać jego tajemnicą.
W „Wielkie kiedy” autor zaprasza nas do gry, w której miasto, które znamy, ustępuje miejsca miastu pełnemu tajemnic, magii i szaleństwa. Porywająca, liryczna i skrząca się czarnym humorem „Wielkie kiedy” to pierwsza książka z nowej serii autora Alana Moore’a. Fragment książki.
Jeff Vandermeer „Anomalia” | Opis wydawcy: Kontynuacja „Anihilacji”. Po dwunastej ekspedycji nic nie jest już takie samo. John Rodriguez, zwany Kontrolerem, nowo mianowany szef agencji rządowej Southern Reach, jako kolejny próbuje rozwikłać zagadkę Strefy X. Przesłuchania, które prowadzi, nie dają jednak rezultatów. Dziwne wielogodzinne nagrania wideo wywołują w nim trudny do opisania niepokój. Do tego wszelkie postępy musi raportować tajemniczemu, nieznoszącemu sprzeciwu Głosowi.
Każde nowe odkrycie przynosi coraz więcej pytań. Nie tylko tych o istotę Strefy X, ale też o przeszłość Kontrolera. Czy będzie mógł zawrócić, gdy znajdzie się na granicy szaleństwa? Pewne jest tylko jedno: w tym świecie nie wolno ufać nawet własnym zmysłom.
Michał Cholewa „Muzyka Otchłani” | Opis wydawcy: Otchłań ma wiele twarzy i istnieje w każdym czasie. Może czaić się w lodzie i śniegu, gdzie eksploratorzy próbują odnaleźć informacje na temat nieznanego im świata. Potrafi kryć się w krasnoludzkich twierdzach. Pojawia się w światach wirtualnych, nad którymi ludzkość podobno sprawuje pełną kontrolę. Mogłoby się wydawać, że najstraszniejsza jest Otchłań widziana w oczach drugiego człowieka… A jeśli jest ona tylko odbiciem tego, co nosimy w sobie? Otchłań ma wiele imion: Zło, Lęk, Władza, Śmierć. I choć wiadomo, że droga ku niej jest drogą bez powrotu, niezmiennie uwodzi jak śpiew mitycznych Syren.
Zbiór opowiadań „Muzyka Otchłani” Michała Cholewy to podróż przez czas i przestrzeń, w której czytelnik musi zmierzyć się z pytaniem, co może kryć się za tą pozorną harmonią i czy na pewno ocaleje ten, kto jej słucha, czy może ten, kto rozumie, czym grozi podążanie za jej głosem…
Marek Zychla „Inspektorium” | Opis wydawcy: Masz szesnaście lat i obudziłeś się w klatce. Czy zdołasz się uwolnić? Wyobraź sobie, że większość każdego dnia spędzasz w szkole, gdzie uczysz się o świecie, którego już nie ma. Potem zaczepiasz swój łańcuch o poręcz dziurlicy, którą idziesz w ciszy do domu. Po drodze możesz zajść do sklepu, by przekazać ekspedientce listę zakupów od mamy, i chociaż nie wszystko dostaniesz, to uda się wam coś razem z tego ugotować. Przed snem pomodlisz się do Kul, ale uważaj na nie, bo kiedy przybędą do miasteczka, zginiesz. Rozmowy prowadź tylko w budynkach, zawsze krótkie, rzeczowe, pamiętając, że milczenie jest złotem, a mowa błotem.
A szkołę skończysz dopiero w dziesiątej klasie. Wieczorem pożegnasz się z rodzeństwem i z mamą, pójdziesz do łóżka, by rano obudzić się w piwnicy, o której nie powiedziano nigdy nic konkretnego. Zastanawiałeś się nawet wcześniej, czy to nie są dalekie kraje, pełne jedzenia i picia, albo tunele ryte głęboko pod miasteczkiem, daleko od wroga i Kul.
Teraz już wiesz, że piwnica jest tylko piwnicą, a ty masz szesnaście lat i obudziłeś się w klatce. Rozglądasz się – klatek jest więcej, po trzy na każdy z piwnicznych zaułków. Ktoś do ciebie macha, ktoś miga, a ktoś jęczy przez sen. Oddychasz z lekką ulgą, bo przynajmniej wylądowałeś w tym piekle razem z kolegami i koleżankami z klasy. I z inspektorium, czyli strażnikiem, opiekunem i katem, który poczucie humoru zastąpił poczuciem obowiązku.
Najnowsza powieść Marka Zychli, odkrywająca tajemnice postapokaliptycznego świata, to historia o dorastaniu, ale opowiedziana w najbardziej pokręcony sposób.
Maciej Słomczyński „Zbrodniarz i panna” | Opis wydawcy: Wznowienie kryminału wydanego niegdyś pod pseudonimem Joe Alex. Nieśmiała dziewczyna z prowincji jest jedynym naocznym świadkiem morderstwa. Tylko ona może pomóc milicji w rozpoznaniu i ujęciu sprawcy. Mimo ochrony funkcjonariusza Małgorzata znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Książka doczekała się ekranizacji z udziałem genialnych aktorów: Ewy Krzyżewskiej, Zbigniewa Cybulskiego i Adama Pawlikowskiego. Jednocześnie do księgarń trafił inny kryminał Słomczyńskiego: „Śmierć i Kowalski”, na podstawie którego powstał film „Ostatni kurs”.
Patricia Highsmith „Krzyk sowy” | Opis wydawcy: Robert Forester, ceniony inżynier, od lat cierpiący na depresję, ulega nieodpartej fascynacji. Zakrada się co wieczór pod dom młodej kobiety i z ukrycia śledzi każdy jej ruch. Wkrótce nawiązuje się między nimi bliska znajomość. Paradoksalnie to dziewczyna, ofiara podglądacza, zakochuje się w nim bez wzajemności i zrywa zaręczyny z Gregiem. Ten, pragnąc się odegrać, znajduje sprzymierzeńca w byłej żonie Roberta, która, także z zemsty, kreuje publiczny wizerunek byłego męża jako człowieka niepoczytalnego i skłonnego do przemowy. W tym czworokącie zaczyna się toczyć wyrafinowana i niebezpieczna gra, która wymyka się spod kontroli i zmierza do tragicznego finału.
Podobnie jak w innych powieściach Patricii Highsmith wątek sensacyjny stanowi jedynie tło – na plan pierwszy wysuwają się psychologiczne motywy działania postaci podlegające wpływowi nieoczekiwanych zdarzeń. Jednocześnie do sprzedaży trafiła inna powieść autorki – „Słodka choroba”.
Marek Krajewski „Cyklop” | Opis wydawcy: W przededniu II wojny światowej Himmler organizuje tajny ośrodek, który ma dowieść potęgi Trzeciej Rzeszy i szerzyć pangermańskie idee. Rozpaczliwe kwilenie niemowląt dochodzące zza murów zamku Wewelsburg wskazuje na to, że przeprowadza się tu okrutny eksperyment.
Edward „Łyssy” Popielski trwa w odrętwieniu, załamany losem ukochanej Rity. Dopiero nowe zadanie wyrywa go z marazmu – ma zinfiltrować tajemniczą organizację. Misję przerywają pierwsze salwy z pancernika Schleswig Holstein. Gdy w 1941 roku Łyssy wraca do sprawy, wpada w wir szpiegowskich intryg. Czy zdoła ujawnić spisek, odzyskać dobre imię i pomścić tych, których kocha najbardziej?
Beata i Eugeniusz Dębscy „Ostatni krzyk mody” | Opis wydawcy: Tomek Winkler i niezawodna babcia Roma znów na tropie! Tym razem mierzą się z wyjątkowo paskudną sprawą z dalekiej przeszłości, tajemniczym szantażem i modelką na emeryturze, która okazuje się klientką z piekła rodem!
We wrocławskim Borku, willowym osiedlu artystów i oryginałów, mieszka seniorka najbardziej oryginalna ze wszystkich. Antonina Giambattista vel Danzer vel Stasielska znana także jako Panzerfaust, emerytowana topmodelka i kobieta, która gotowa była zrobić wiele, aby wyrwać się z szarzyzny PRL-u. Ale teraz, po latach, cień przeszłości upomina się o zwrot długu i Antonina ma problem. Do kogo zwrócić się w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta: na kłopoty – Winkler!
Wciągnięty w aferę „pancernej Antosi” przez swoją babcię Romę, jej dawną znajomą, Tomek Winkler początkowo myśli, że będzie mieć do czynienia co najwyżej z zawistnymi sąsiadami starszej pani, patrzącymi krzywo na jej opalanie się topless w przydomowym ogrodzie. Nic bardziej mylnego. Sprawa dotyczy krzywd o wiele poważniejszego kalibru, a dla przeciwników Antoniny groźby i szantaż to dopiero początek.
Tylko że od początku coś tu nie gra, a samotna, zdesperowana seniorka wiele więcej ukrywa niż gotowa jest powiedzieć. Czyżby tym razem Winkler wpadł w sieć przebiegłej, starej pajęczycy?
Jill Johnson „Czarcie ziele” | Opis wydawcy: W zwyczajnej dzielnicy Londynu, na zwyczajnym dachu znajduje się absolutnie niezwykły ogród – samym swym istnieniem łamie tuzin paragrafów. Jego właścicielką jest toksykolożka botaniczna Eustacia Rose, jednak w ogrodzie trudno znaleźć róże. Wypełniają go rośliny przepiękne, niezwykle rzadkie i… niezwykle trujące.
Profesor Rose prowadzi życie przewidywalne jak pory roku. Z nudów podgląda przez teleskop sąsiadów, a ulubionym obiektem obserwacji jest piękna kobieta i jej goście. Pewnego dnia dziewczyna znika – podobnie jak część zabójczej kolekcji Eustacii… Kiedy ktoś zostaje otruty toksyną bardzo rzadkiej rośliny, profesor Rose staje się główną podejrzaną.
Wie, że jest niewinna. Wie, co się stało z jej sąsiadką. I wie, kto był ostatnim gościem dziewczyny. Ale jak przekonać śledczych o swojej niewinności, kiedy już złamało się prawo? I kiedy jest się wplątaną w zbrodnię bardziej, niż ktokolwiek podejrzewa – nawet policja…
Przemysław Borkowski „Nie bierz nic z takich miejsc” | Opis wydawcy: Przeszłość nie umiera. Czeka na odpowiedni moment. Marcin i Dominika prowadzą popularny kanał na YouTube poświęcony eksploracji opuszczonych miejsc. Gdy odkrywają kaplicę w głębi lasu, nie wiedzą jeszcze, że przedmiot, który stamtąd zabiorą, wciągnie ich w spiralę niepokojących wydarzeń. Kim był tajemniczy ksiądz Krystian? Co naprawdę stało się w dawno zamkniętym ośrodku? I jakie siły wciąż kryją się w jego murach?
„Nie bierz nic z takich miejsc” to hipnotyzujący thriller grozy, w którym przeszłość i teraźniejszość splatają się w złowrogą opowieść o obsesji, klątwie i cienkiej granicy między wiarą a szaleństwem. Czy odważysz się wejść do środka?
Grzegorz Fortuna Jr. „Elektroniczny bandyta. Rynek wideo w Polsce okresu transformacji” | Opis wydawcy: W okresie transformacji kasety wideo zawładnęły wyobraźnią Polaków. Podczas gdy pozbawione państwowego mecenatu kina pustoszały lub były przerabiane na sklepy i magazyny, wideo przeżywało prawdziwy rozkwit – Polacy masowo kupowali magnetowidy, wypożyczalnie VHS powstawały na każdym rogu, a zakładane przez sprawnych przedsiębiorców firmy dystrybucyjne oferowały setki nowych filmów miesięcznie. W ciągu zaledwie kilku lat Polska stała się prawdziwą potęgą wideo nie tylko na tle innych państw byłego bloku wschodniego, ale także wielu krajów zachodnich.
„Elektroniczny bandyta” to nostalgiczna podróż do czasów, kiedy polscy widzowie uwolnili się od jarzma zarówno cenzury, jak i arbitrów gustu, by masowo oglądać reglamentowane wcześniej filmy gatunkowe pochodzące ze zgniłego Zachodu. To także opowieść o czasach drapieżnej transformacji obejmującej wszystkie dziedziny życia, która z jednej strony dawała Polakom dostęp do nieznanych wcześniej doznań, ale z drugiej – wymagała ukończenia przyspieszonego kursu kapitalizmu, który niejednokrotnie miał więcej wspólnego z gangsterką niż z dojrzałym biznesem.
Manfred Sommer „Frank Cappa” | Opis wydawcy: Wszystkie przygody i refleksje Franka Cappy, dziennikarza i fotoreportera wojennego, zebrane w jednym albumie. To hołd dla Manfreda Sommera oraz dla wykreowanej przez niego postaci, która w swoim czasie zawędrowała daleko poza Hiszpanię, między innymi na łamy amerykańskiego pisma „Heavy Metal” czy włoskiego magazynu „L’Eternauta”. Nie mogło być inaczej, wszak Cappa to reporter szukający materiałów i odpowiedzi pod różnymi szerokościami geograficznymi. Jak doświadczenia wojenne wpływają na nasze funkcjonowanie w świecie? Jaka jest natura konfliktu zbrojnego? Jaką rolę odgrywają w nim media?
To wojna nauczyła Franka Cappę sceptycyzmu, ale również zrozumienia i współczucia dla wszystkich stron w nią zaangażowanych. Doświadczenia wyniesione z dokumentowania konfliktów zbrojnych na całym świecie pozwalają bohaterowi odnaleźć się w każdej sytuacji. Piękna kobieta decyduje się popełnić samobójstwo w opanowanym karnawałowym szałem Rio de Janeiro? Cappa tam będzie. Prostytucja dziecięca zbiera swoje żniwo? Cappa tam będzie. Żona rybaka, czarownica, rzuca urok na otaczającą ją rzeczywistość? Cappa tam będzie. Staruszek pielęgnuje weterana wojennego? Cappa tam będzie. Trzeba stawić czoła śmierci własnej matki? I przed tym Cappa nie stchórzy.
Manfred Sommer stworzył postać Franka Cappy, aby oddać się refleksji nad naturą człowieka w sytuacjach skrajnych, codziennych i tych wymagających po prostu działania. Cappa nie jest biernym obserwatorem. Twardo trzyma się własnych zasad i zawsze pozostaje na wskroś ludzki.
Henry Kuttner „Wszystko jest iluzją” | Opis wydawcy: „Wszystko jest iluzją” to drugi tom opowiadań jednego z mistrzów złotego wieku science fiction. Niezwykły, i niestety nieco zapomniany, talent Kuttnera lśni najjaśniej w krótkiej formie. W tym tomie prezentujemy kolejny niewielki wycinek jego twórczości. Są tu m.in, zebrane po raz pierwszy w jednym tomie wszystkie opowiadania o Hogbenach, wywodzącej się z Atlantydy rodzinie amerykańskich mutantów, którzy do zabawy używają stosu atomowego, potrafią ingerować w kod genetyczny – a i tak są normalniejsi od wielu ludzi. Oprócz tego znajdziemy tu tajemniczego Twonka, szaloną wyprawę w świat gnomów, przestrogę przed mieszaniem się w sprawy magicznych sublokatorów oraz cztery opowiadania po raz pierwszy prezentowane polskim czytelnikom. Kuttner zachwyca pomysłami, w których błyskotliwie łączą się humor, refleksja i wyobraźnia.
Eugeniusz Dębski „Morderca liczb pierwszych” | Opis wydawcy: Ubywa mieszkańców stolicy Niemiec, przybywa ofiar bezlitosnego zabójcy. Liczby pierwsze to te, które mają tylko dwa dzielniki – jedynkę i samą siebie. Przeciętny człowiek z odchyleniem humanistycznym nie za bardzo wie, czemu mają służyć. Natomiast grasujący w Berlinie morderca znalazł dla nich pokrętne zastosowanie: w rytmie malejących liczb pierwszych morduje ludzi, których z trudem można zaliczyć do grona przeciętnych, szacownych berlińczyków. Zagadkę próbuje rozwikłać Bernie Stein, policjant z polskim pochodzeniem, które trochę utrudnia mu prowadzenie śledztwa.
Kryminolodzy i psychiatrzy zgadzają się, że seryjni działają w kilku fazach. Raz: po prostu mają fazę chęci, dwa: fazę pokuty i obrzydzenia do siebie, a potem trzy: kolejną fazę nieokiełznanej chęci mordu, tortur, krwi… A my mamy do czynienia z kimś, kto postanowił mordować w odstępach, w jakich występują liczby pierwsze.
Catamalou, Cromwell „Ostatni Mohikanin” | Opis wydawcy: Adaptacja powieści Jamesa Fenimore’a Coopera to lolejne spełnienie młodzieńczych marzeń właścicieli Mandioki! XVIII wiek, czasy gdy na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych armie brytyjska i francuska rywalizują o wpływy, bezwzględnie wykorzystując waśnie między indiańskimi plemionami. Wielka namiętność, polityka, zbrodnia, a wszystko w oszałamiającej scenerii wykreowanej przez wyobraźnię genialnego francuskiego twórcy ukrywającego się pod pseudonimem Cromwell. Jego plansze to gotowe do powieszenia na ścianie obrazy, prawdziwe dzieła sztuki! Mandioca specjalizuje się w wyszukiwaniu adaptacji, a ta jest wśród nich prawdziwą perełką. Polskie wydanie odpowiada francuskiemu wydaniu de luxe, w większym formacie i z dodatkowymi stronami.
Dave McKean „Celuloid” | Opis wydawcy: Kobieta przybywa do miejsca spotkania ze swoim kochankiem. W oczekiwaniu na jego przybycie, odkrywa przypadkiem stary projektor z celuloidową taśmą filmową. Zaintrygowana, zaczyna oglądać film, który okazuje się być erotykiem. Taśma wibruje, zapala się, zaczyna płonąć i ujawnia drzwi prowadzące do zagadkowego przejścia, które zaprowadzi przybyszkę do serii niespodziewanych i fantastycznych spotkań.
Paweł Rzewuski „Krzywda” | Opis wydawcy: Rok 1632. Przez kraj czekający, co przyniesie kolejne bezkrólewie, podąża dwóch wędrowców: ślepy szlachcic i jego olbrzymi, wiecznie milczący towarzysz. Nie wiadomo, skąd i dokąd zmierzają, ale wiadomo, że niosą ze sobą tajemnice wspólnej drogi.
W karczmach i zajazdach, na weselu i w kolasie, wszędzie ślepy szlachcic dzieli się opowieściami o Stanisławie Wróblewskim herbu Krzywda. Wróblewski przemierza Rzeczpospolitą, stając się raz bohaterem, raz mimowolnym świadkiem wydarzeń budzących grozę. Świat w opowieściach bezimiennego szlachcica jest pełen demonów i diabłów – zaludniają go monstra rodem z przedchrześcijańskich wierzeń. Każda z historii opowiada o innym wydarzeniu z życia Stanisława Wróblewskiego: sejmiku, który zakończył się krwawą łaźnią, spokojnym świętowaniu, które przerodziło się w tragedię, czy nieszczęśliwej miłości gdzieś w górach na granicy z Siedmiogrodem. Każda pozwala lepiej zrozumieć, kim jest Stanisław Wróblewski. Wszystko zaś prowadzi do epilogu w karczmie na zamarzniętym Bałtyku, w którym bezimienny ślepiec spotyka swoją nemezis.
„Krzywda” jest powieścią szkatułkową o losach człowieka bez domu, rzucanego z miejsca na miejsce od puszczy na Żmudzi, przez daleki ukraiński step i Prusy, po Karpaty.
Andrew Pettegree „Książka na wojnie. Czytanie w ogniu walki” | Opis wydawcy: „Mistrzowska” (według „The Sunday Times”) opowieść o tym, w jaki sposób wykorzystywano książki w wojnach XX stulecia – jako broń i jako argumenty na rzecz pokoju.
O książkach i o wojnie zazwyczaj nie mówimy jednym tchem. Te pierwsze bowiem należą do najwspanialszych wynalazków ludzkości, te drugie – do tych najbardziej przerażających. Tymczasem Andrew Pettegree – znawca europejskiej reformacji, historyk książki, mediów i przemian, jakim ulegały przez dekady i stulecia – dowodzi, że oba zjawiska są ze sobą ściśle powiązane. W „Książce na wojnie” poddaje głębokiej analizie rozmaite role odgrywane przez książki w konfliktach zbrojnych na całym świecie.
Winston Churchill korzystał z przewodnika turystycznego, gdy planował kampanię norweską, osamotnione rodziny szukały pociechy w bibliotekach, kiedy ich bliscy walczyli w okopach, a w czasie zimnej wojny obie strony używały książek, aby rozpowszechniać swoje wizje świata. Jako źródło pociechy bądź praktycznych wskazówek, krytycznej analizy albo propagandy – książki kształtowały współczesną historię militarną, na dobre i na złe.
„Książka na wojnie”, łącząc wnikliwą analizę i znakomite pisarstwo, wyjaśnia potężną moc (i niejednoznaczną rolę) słowa pisanego na wojnie.
Brian W. Aldiss „Lato Helikonii” | Opis wydawcy: Na odległej planecie Helikonia pory roku trwają całe stulecia, a zmiany klimatu kształtują losy cywilizacji. Po bezlitosnej zimie i będącej swego rodzaju preludium rozwoju wiośnie nadeszło wreszcie lato – czas rozkwitu, triumfu, ale i… wielkich konfliktów.
Ludzkość, przez mroźne wieki gnębiona przez fagorów – pradawną rasę istot przystosowanych do ekstremalnego zimna – odzyskuje władzę nad planetą. Królestwa rosną w siłę, ludzie mnożą się na potęgę, a dla ludzkiej cywilizacji Helikonii nadchodzi złota era. Jednak wraz z dobrobytem przychodzą nowe zagrożenia: ambicja, zdrada i nieunikniona świadomość, że cykl nieubłaganie się powtórzy.
Wśród politycznych intryg i bitew trwa jeszcze inna walka – między religią a nauką. Kapłani, opierający swoją władzę na mitach i tradycji, widzą zagrożenie w tych, którzy pragną zrozumieć naturę Helikonii i jej cykli. Prawda o planecie może wstrząsnąć fundamentami świata, lecz czy zdobędzie ona posłuch w obliczu dogmatów i ślepej wiary? Ponad planetą Ziemska Stacja Orbitalna „Avernus”, obserwująca Helikonię od pokoleń, śledzi ten epicki spektakl, lecz jej załoga jest bezsilna wobec przeznaczenia planety. Czy mieszkańcy Helikonii dostrzegą prawdę o swoim świecie, zanim nadejdzie kolejna katastrofa?
Druga cześć monumentalnego dzieła science fiction autorstwa Briana W. Aldissa, w którym historia, ekologia i ludzki los splatają się w niezapomnianą opowieść o cywilizacjach tkwiących w odwiecznym kole wzlotu i upadku.
Patrick Horvath, Hassan Otsmane-Elhaou „Pod drzewami, gdzie nikt nie widzi” | Opis wydawcy: Nie morduj miejscowych. To kardynalna zasada sympatycznej niedźwiedzicy i małomiasteczkowej seryjnej morderczyni Samanthy Strong. Bo przecież w wielkim mieście po drugiej stronie lasu są tysiące potencjalnych ofiar, a kiedy ciężko pracujesz, by zapewnić sobie wygodne życie i dobrze prosperujący interes w takiej społeczności jak Woodbrook – pośród przyjaznych zwierząt, zapachu cedrów i świeżych szarlotek – ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest zakłócenie tego spokoju.
Giancarlo Berardi, Giorgio Trevisan „Julia. Przygody kryminolożki: W krainie Alicji” | Opis wydawcy: W Garden City grasuje morderca, który atakuje dzieci – najbardziej bezbronne istoty – zabierając im marzenia, przyszłość i… życie. Aby zabić ofiary, używa zatrutych cukierków, które chowa do lalek. W tej onirycznej i surrealistycznej historii Julia bada sprawę zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy to – prowadzona przez szczęśliwego misia Jiriego oraz lalkę Charlie – wyrusza do fantastycznego świata zabawek i tam szuka prawdy o tym, co się wydarzyło… Berardi, tak jak w poprzednich odcinkach, nie boi się poruszać po ciemnych zakamarkach uroczego Garden City, pokazując biedę oraz patologie i słabości współczesnego społeczeństwa.
Mattson Tomlin, Lee Bermejo „Błędne koło” | Opis wydawcy: Shawn Thacker, wyszkolony zabójca z przyszłości, pragnie zemsty na jedynym człowieku, dzielącym jego przeklęte brzemię.
Każde życie, które odbierają, przenosi ich w czasie. Ich śmiertelny konflikt rozciąga się na miliony lat, a stawką jest… bieg naszej historii. „Błędne koło” to świetna, zaskakująca i dynamiczna opowieść o podróżach w czasie, ale przede wszystkim to popis niezwykłego rysowniczego talentu Lee Bermejo, który w mistrzowski sposób żonglując technikami, sprawia, że czytelnik nie jest w stanie oderwać wzroku od kart tego komiksu.
Jean-Patrick Manchette, Jacques Tardi „Historie zebrane tom 1” | Opis wydawcy: Jean-Patrick Manchette był francuskim powieściopisarzem, autorem kryminałów, któremu przypisuje się tchnięcie nowego ducha w rozwój tego gatunku we Francji. W latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych napisał dziesięć krótkich powieści i jest powszechnie uznawany za najwybitniejszego francuskiego autora kryminałów tamtego okresu. Jego opowiadania to brutalne analizy kondycji ludzkiej i społeczeństwa.
Jacques Tardi uznawany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących twórców komiksu we Francji. Jego serie jak: „Nestor Burma” czy „Adele Blanc-Sec” są wymieniane jako kanoniczne pozycje wśród najważniejszych dokonań europejskiego świata komiksu.
Któż inny jak nie mistrz subtelnej kreski i gestu, mógł lepiej zilustrować historie Manchette’a utrzymane w stylu czarnego kryminału…
Josef Škvorecký „Tchórze” | Opis wydawcy: Pierwsze zdania Tchórzy, debiutanckiej powieści Josefa Škvoreckiego, należą do najważniejszych zdań w literaturze czeskiej. Dla bohaterów książki ważniejsze od hitlerowców, okupacji, powstania i rewolucji są jazz, miłość i dziewczyny. „Mit walki i ofiary ustąpił mitowi jazzu jako formy sprzeciwu” – pisał Witold Nawrocki w posłowiu do pierwszego i dotychczas jedynego polskiego wydania tej powieści w 1970 roku.
Akcja zaczyna się w piątek 4 maja 1945 roku i trwa tydzień. „Tchórze” opowiadają o powstaniu majowym (częściej zwanym powstaniem praskim) w małym mieście na wschodzie Czech – Kostelcu. Głównym bohaterem jest młodzieniec Danny Smiřický – alter ego pisarza. Danny pojawia się również w kolejnych książkach Škvoreckiego, także w tej najsłynniejszej: „Przypadkach inżyniera ludzkich dusz”. Młodym ludziom z powieści wydaje się absurdalne, że ich ojcowie nagle mieliby się stać bohaterami prawdziwego powstania przeciw okupantom: „To będzie heca, jak mój stary zamknie interes i pójdzie z fuzją na Niemców”. Taką wizję walki ośmieszają słowami: „To są idioci. Takie osły stracą głowę, gówno zwojują, rozeźlą Niemców, a my wszyscy za to zapłacimy”.
Czeską odmianę „Kolumbów. Rocznik 20” Škvorecký napisał między rokiem 1948 a 1949, wyszła jednak dopiero dziesięć lat później. Wywołała nieprawdopodobną wrzawę medialną, nagonkę na autora i książkę, została potępiona przez prezydenta na zjeździe partii, a dyrektor wydawnictwa i kilku redaktorów – w tym redaktor naczelny – stracili pracę. Sam pisarz został zwolniony z redakcji czasopisma „Světová literatura”. Książkę zrehabilitowano – i wydano na nowo – w 1964 roku. „Tchórze” wyznaczyli nowy styl w czeskiej literaturze dzięki użyciu bardzo potocznego języka, a także „autentycznych” dialogów o niczym, które mają celowo odwlekać najmocniejsze punkty akcji.
Josef Škvorecký był chyba pierwszym, który w powojennej Czechosłowacji powiedział na głos, że to, co intymne i osobiste, może być ważniejsze od tego, co publiczne i patriotyczne. Owszem, w czasie drugiej wojny światowej działa się Historia, ale myślenie o dziewczynach było czymś o wiele ważniejszym. „A w rezultacie nie było ważne nic”.
Angie Kim „Iloraz szczęścia” | Opis wydawcy: Podobnie, jak w głośnym filmie „Anatomia upadku”, wszystko zaczyna się od śmierci, a może zaginięcia ojca rodziny. Jedynym świadkiem zdarzenia mógł być najmłodszy syn Adama Parsona, Eugene – chłopiec cierpi jednak na rzadki zespół Angelmana i nie umie mówić. Desperackie poszukiwania zmuszą całą rodzinę do zakwestionowania wszystkiego, co wiedzą o sobie nawzajem i o zaginionym.
W tej obfitującej w zaskakujące zwroty akcji powieści Angie Kim z wielką wirtuozerią miesza różne gatunki literackie: thriller, dramat obyczajowy i tzw. coming of age novel, czyli powieść o dorastaniu, w tym wypadku w neuroróżnorodnej i dwurasowej rodzinie – matka trójki dzieci jest bowiem Koreanką. „Iloraz szczęścia” to chwytający za serce page turner, który stawia pytania o miłość, rolę języka w komunikacji międzyludzkiej, definicję człowieczeństwa, wreszcie o to, czy ostatecznym celem w życiu jest tytułowe szczęście. Za oceanem była to jedna z najgłośniejszych książek jesieni 2023.
Renata Lis „Moja ukochana i ja. Ślub” | Opis wydawcy: Nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” „Moja ukochana i ja” powraca, by opowiedzieć nowe historie. Uważna i czuła, z gracją wymyka się heteronormie i swobodnie miesza gatunki.
Renata Lis ponownie przygląda się złożoności relacji miłosnej między dojrzałymi kobietami w Polsce – wnikliwie i często dowcipnie. Podróż do Kopenhagi, gdzie odbył się jej ślub z Elżbietą, staje się tłem nie tylko dla anegdot o poszukiwaniu obrączek czy gościach. Jest również pretekstem do namysłu nad istotą małżeństwa z punktu widzenia dwóch kochających się kobiet i nad zmianami prawnymi, których wyczekujemy.
Kontynuacja autobiograficznego eseju splata ze sobą zwykłe codzienne sytuacje i wielkie wyzwania, przybliżając czytelnikom mało znane realia, w jakich żyją osoby queerowe. Równie intymna i zaangażowana jak część pierwsza, przynosi wiele niespodzianek. Pisarka zaprasza do świata miłości spełnianej co dnia, dojrzałej i pragnącej wolności, choć przecież niepozbawionej problemów. Zarazem rozprawia się z tymi, którzy tej miłości wzbraniają. Jej książka na swój sposób wpisuje się w historię dążenia do równości małżeńskiej. Przede wszystkim jednak jest afirmatywna i pełna życia – tego na własnych zasadach.
Carlo Ginzburg „Ser i robaki. Wizje świata pewnego młynarza z XVI wieku” | Opis wydawcy: Carlo Ginzburg, profesor historii nowożytnej na Uniwersytecie w Bolonii, należy do pionierów mikrohistorii, a „Ser i robaki” jest mistrzowskim przykładem wykorzystania tej metody w praktyce. Na podstawie akt procesów inkwizycyjnych wytoczonych pod koniec XVI wieku pewnemu młynarzowi z prowincji Friuli w północnych Włoszech, oskarżonemu o herezję, rekonstruuje interesujący i w inny sposób nieuchwytny światopogląd prostego człowieka oraz jego wizję świata. Autor stara się odkryć źródła interesujących poglądów swojego bohatera, osadzając go w konkretnym tle historycznym.
David Sodergren „Haar” | Opis wydawcy: Muriel Margaret McAuley ma osiemdziesiąt cztery lata. Całe życie spędziła w nadmorskiej wiosce Witchaven. Tu się urodziła, tu mieszkała, tu zamierza umrzeć. W ciszy, spokoju i samotności. Dwanaście lat temu straciła męża. Billy jak zwykle wypłynął w morze swoją rybacką łodzią, ale tym razem nie wrócił. Muriel nie może się doczekać, kiedy do niego dołączy. Codziennie budzi się z nadzieją, że to będzie właśnie dzisiaj.
Ale kiedy ten dzień wreszcie nadchodzi, wygląda zupełnie inaczej, niż Muriel sobie wyobrażała. Niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. Znad morza nadciąga Haar. Tajemnicza, nieprzenikniona, zagadkowa mgła. Spowija wszystko i wszystkich, ale każdemu przynosi coś innego. Lęk. Nadzieję. Śmierć.
Tobias Wolff „Oto początek naszej historii” | Opis wydawcy: Te historie dzieją się w Stanach Zjednoczonych, gdzieś między prezydenturą Kennedy’ego a epoką młodszego Busha. Bohaterami są zwykle mężczyźni, z portfelem raczej pustym niż nabitym, częściej żyjący na prowincji niż w metropolii. Żołnierze i eksżołnierze, nauczyciele, uczniowie, myśliwi, różnej maści rozbitkowie. Ktoś żywi urazę do brata, ktoś ma nadwagę i jest pośmiewiskiem kolegów, komuś zepsuł się samochód. Niepozorne sytuacje, osadzone wśród powszednich gestów i przedmiotów, ukradkiem eskalują, by na chwilę ukazać życie z niecodzienną intensywnością.
O Tobiasie Wolffie mówiono, że jest jednym z pisarzy, dzięki którym w Ameryce nastąpił renesans krótkiej formy. Po lekturze tych opowiadań z pełnym przekonaniem powtarzamy za George’em Saundersem: „Ależ mamy szczęście, że istnieje ktoś taki”.
fot. Freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi