19 grudnia 2022-1 stycznia 2023 – najciekawsze premiery ostatnich dwóch tygodni roku poleca Booklips.pl
Pod koniec roku większość wydawców udaje się na zasłużony odpoczynek. Do księgarń trafia znacznie mniej godnych polecenia tytułów, dlatego zgodnie z tradycją nasz cykliczny przegląd nowości w tym okresie obejmuje dwa tygodnie.
Nancy Barile „Nie będę stała z tyłu. Pamiętnik z punkowej rebelii” | Opis wydawcy: Nancy Barile przeszła nietypową drogę: przykładna uczennica, rozczarowana realiami katolickiej edukacji, przeżyła fascynację muzyką lat 70. i stała się filarem filadelfijskiej sceny hardcore punk. Organizując jedne z pierwszych koncertów DIY w Filadelfii (między innymi dla Minor Threat i SSD) i udzielając się jako menadżer lokalnych kapel, Nancy znalazła się w samym centrum wydarzeń, podczas gdy pionierskie zespoły, takie jak Dead Kennedys i Black Flag, na nowo pisały historię muzyki popularnej. Nancy przetrwała punkowe zadymy, ostatecznie odnajdując w swoim buncie miłość i zyskując lepsze zrozumienie ludzkiej natury.
„Nancy napisała książkę o swoich punkowych latach w Filadelfii w pierwszej połowie lat 80., kiedy scena hardcore punk znajdowała się na etapie budowania tożsamości plemiennej. To właśnie wtedy po raz pierwszy młodzi ludzie zaczęli zakładać własne kapele, organizować koncerty, wydawać fanziny, tworzyć wytwórnie płytowe i wydawać płyty poza głównym obiegiem branży muzycznej. Punk, zarówno dla mnie, jak i zapewne dla większości z nas, był przede wszystkim metodą nawiązywania kontaktów, ponieważ z wielu różnych powodów wszyscy czuliśmy się zepchnięci na margines społeczny. Wykorzystywaliśmy muzykę jako przestrzeń spotkań albo rodzaj sekretnego języka, dzięki któremu mogliśmy rozpoznać swoich współtowarzyszy. Bywało, że wypatrzyłeś kogoś na ulicy i wiedziałeś, że łączy was wspólna, tajemna wiedza” – pisze Ian MacKaye, wokalista i gitarzysta takich zespołów, jak Minor Threat czy Fugazi. Fragment książki.
Piotr Magik Łuszcz „Excalibur” | Opis wydawcy: Pierwszy książkowy wybór tekstów Piotra Magika Łuszcza, który od ponad dwóch dekad jest ikoną nie tylko polskiego hip-hopu, ale też całej współczesnej kultury. Marcin Jurzysta poprzez wybór i sugestywny układ tekstów, ale też obszerne posłowie pokazuje Magika jako świetnego poetę, mistrzowsko operującego rytmem, rymem, wyrafinowanymi środkami stylistycznymi, niestroniącego od buntu, ironii i krytycznego komentarza do świata, a zarazem niebojącego się liryzmu. Współtwórca Paktofoniki i Kalibra 44 okazuje się autorem zarówno utworów wizyjnych czy psychodelicznych, jak i współczesnych quasi-moralitetów. Magik w duchu postmodernizmu dokonuje licznych nawiązań, nie tylko do kultury popularnej, ale również do sztuki, literatury, mitologii.
Książka wzbogacona o rękopisy wybranych utworów i zdjęcia autorstwa Marka Jurzysty i Mateusza Piechuty ukazuje się w serii Biura Literackiego „33. Piosenki na papierze”, w której wcześniej publikowane były teksty Fisza, Grabaża, Lecha Janerki, Kory, a ostatnio także Nicka Cave’a.
Vojtěch Mašek „Siostry Dietlove” | Opis wydawcy: Historia tajemniczego zła unoszącego się nad dwiema starzejącymi się siostrami. Nastrojem przypomina „Black Hole” Charlesa Burnsa, w specyficznym czeskim wydaniu. Horror kryminalny o dwóch siostrach, których świat stworzony jest z surrealistycznych wizji Vojtěcha Maška, jednego z najbardziej uznanych czeskich autorów komiksów.
Vojtěch Mašek (ur. 1977) t0 scenarzysta komiksowy i plastyk, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych i konceptu Recykliteratura. Z lekką przesadą można by powiedzieć, że niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie macza swoje palce, jego praca zawsze spotyka się z niebywałym sukcesem: był jednym ze scenarzystów filmu „Křižáček” (2017), który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu w Karlowych Warach, a książka dla dzieci „Pajacyk, Pestka, Śliwka, Polano i znów Pajacyk” (2018), napisana przez Maška i zilustrowana przez Chrudoša Valouška, zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award. Najlepiej jednak czuje się w świecie komiksów, które tworzy samodzielnie lub we współpracy z innymi artystami i scenarzystami.
Jang Eun-jin „Nikt nie odpisuje” | Opis wydawcy: Młody mężczyzna podróżuje ze swoim wiernym psim towarzyszem przez Koreę Południową. W plecaku ma tylko empetrójkę, książkę i przybory do pisania. Codziennie przed zaśnięciem pisze list adresowany do osoby, którą poznał podczas podróży. Każdemu, z kim przez krótką chwilę dzieli się opowieściami, nadaje numer: 32, 239, 412, 751…
Jest wśród nich nastolatka, która przyłapała swoich rodziców na zdradzie, sprzedawca słodyczy w pociągu, artysta tworzący instalacje z gum do żucia i pisarka, która próbuje sprzedać swoje książki, akompaniując sobie na harmonijce. Czy wędrówka Jihuna będzie miała swój kres, gdy otrzyma pierwszą listowną odpowiedź?
„Nikt nie odpisuje” to bestseller Jang Eun-jin, laureatki prestiżowej nagrody Munhak Dongne. Wzruszająca i ciepła opowieść o potrzebie rozmowy i różnych sposobach komunikacji urzeka swoją bezpretensjonalnością. Mówi też o więziach, które tworzymy – i o tym, że te chwilowe czasem okazują się bardzo silne, a te, które powinny trwać przez całe życie, bywają przerażająco kruche. To książka, którą powinien przeczytać każdy, kto potrzebuje pocieszenia.
Éric Baratay „Kocie sprawy. Koty tworzą swoją historię” | Opis wydawcy: Kot, jak wszyscy wiemy, chodzi własnymi ścieżkami. Jest niezależny, nieprzewidywalny i tajemniczy… Czy na pewno? Z tym stereotypowym obrazem kota polemizuje w swojej nowej książce Éric Baratay. Korzystając ze świadectw pisanych między połową XVIII a początkiem XXI wieku, skupia się na kocim postrzeganiu świata, doznaniach i emocjach, wrażliwości i charakterze, ekspresyjności cielesnej, interakcjach z otoczeniem, a także z innymi zwierzętami i ludźmi. Pokazuje ewolucję, jaka na przestrzeni ostatnich trzech stuleci dokonała się w naszych relacjach z kotami, oraz niebywałą umiejętność przystosowawczą kotów żyjących w różnych środowiskach. Należy zatem – jak postuluje autor – ostatecznie odrzucić przeświadczenie o niezmiennej naturze kota, a w zamian zauważyć, że jest on zdolny do kreowania oryginalnej i zmieniającej się w czasie kultury, czyli do tworzenia własnej historii.
Brandon Sanderson „Cytoniczka” | Opis wydawcy: Trzeci tom porywającego cyklu o dziewczynie, która w miejscu odleglejszym niż gwiazdy usiłuje uratować przed zagładą swój ukochany świat.
Życie Spensy jako pilota Sił Powietrznych Śmiałych było naprawdę niezwykłe. Okazała się jednym z najlepszych pilotów myśliwskich ludzkiej enklawy na Detritusie i uratowała jego mieszkańców przed zagładą z rąk Krelli – enigmatycznych obcych istot, które więziły ich tam od kilkudziesięciu lat. Później, aby zinfiltrować Zwierzchnictwo – galaktyczny sojusz ciemiężący ludzkość – udała się do jego odległego o lata świetlne centrum dowodzenia, gdzie dowiedziała się o istnieniu galaktyki pełnej zamieszkanych planet. Teraz Zwierzchnictwo rozpoczęło szeroko zakrojoną kampanię wojenną. A Spensa poznała już efekty działania najgroźniejszej broni przeciwnika – wnikaczy, dysponujących tajemniczą mocą zdolną w mgnieniu oka zniszczyć całą planetę. Tylko że Spensa jest cytoniczką, która dzięki mutacji stawiła już czoło wnikaczowi i dostrzegła w nim coś dziwnie znajomego. Może jeśli zrozumie, jak działają te istoty, zdoła ocalić galaktykę…
Paolo Eleuteri Serpieri „Serpieri West” | Opis wydawcy: Paolo Eleuteri Serpieri uważany jest na całym świecie za niezwykłego rysownika i jednego z największych znawców Dzikiego Zachodu. Limitowane wydanie artbooka zawiera prace tego wybitnego włoskiego artysty o tej tematyce i nawiązujące do cyklu jego westernów. Tom zawiera też obszerny wywiad z Serpierim przeprowadzony przez Roberto Guarino i Matteo Pollone.
Peter Milligan, Michael Allred, Darwyn Cooke, Duncan Fegredo „X-Statix tom 1: Sławni i martwi” | Opis wydawcy: Sława! Pieniądze! Pop-art! Gdy X-Men zmagają się z Cassandrą Novą, Magneto i niesfornymi uczniami Instytutu Xaviera, nowe twarze drużyny X-Force znajdują sławę jako świetnie opłacani ulubieńcy mediów i gwiazdy własnego reality show. Żądni nowych fanów oraz intratnych kontraktów reklamowych, Sierota, Anarchista, Dalej Mała i inni życiowi nieudacznicy należący do ekipy zgadzają się wziąć udział w serii brawurowych, surrealistycznych i bez mała śmiertelnie niebezpiecznych przygód, które zawstydziłyby niejedną hollywoodzką produkcję. Czy uda im się odnaleźć w oślepiającym świetle reflektorów, gdy każda misja, konflikt wewnątrz grupy i szalony romans zdają się jedynie chwytem marketingowym?
„X-Statix: Sławni i martwi” to barwna i wywrotowa dekonstrukcja komiksów o superbohaterach, w której nagradzany scenarzysta Peter Milligan („Batman”, „Hellblazer”, „Enigma”) oraz rysownicy Michael Allred („Madman”, „iZombie”, „Silver Surfer”), Darwyn Cooke („Parker”) i Duncan Fegredo („Hellboy”) wprowadzili mutantów Marvela w XXI wiek, podejmując dyskusję o sile mediów, kulturze celebrytów, stereotypach, tożsamości i innych zagadnieniach, które do dziś brzmią znajomo.
Stefan Weinfeld, Jerzy Wróblewski „Figurki z Tilos” | Opis wydawcy: Adam i Ewa to para młodych turystów spędzających wakacje w Grecji. Są tam świadkami eksplozji statku. Robiąc zdjęcia w porcie, nieświadomie wplątują się w aferę, która dotyczy przemytu starożytnych złotych figurek. Na szczęście mogą liczyć na pomoc mieszkającej w Pireusie pięknej Heleny, która jest prywatnym detektywem.
„Figurki z Tilos” to jeden z najlepszych komiksów, jakie wspólnie stworzyli Jerzy Wróblewski i Stefan Weinfeld – pełen akcji, niczym w sensacyjnym filmie. To tytuł kultowy dla pokolenia wychowanego w latach 80.
Rodolphe, Olivier Roman „Sprague” | Opis wydawcy: Życie mieszkańców Goem uległo radykalnej zmianie. Zatoka Sprague wyschła i zamieniła się w pustynię, a jeszcze kilka miesięcy temu była podstawą egzystencji miasteczka i innych miejscowości na wybrzeżu. Sytuację pogarszają także coraz rzadsze opady deszczu.
Kiedy bracia Niels i Vivian dowiadują się, że rada Goem rozważa nawet opuszczenie miasteczka, postanawiają udać się za horyzont. Ryzyko jest wielkie, ponieważ wcześniej wysłano dwie ekspedycje, które nie powróciły…
Jakie niebezpieczeństwa napotkają w trakcie swojej wyprawy z kapitanem O’Gregiem i jego wyjątkową papugą Merlinem? Czy uda się ocalić Goem? Jaki los spotkał wcześniej wysłanych śmiałków i wreszcie co zawiera pewne niepozorne urządzenie?
Clarence Weatherspoon „Toshiro – wydanie zbiorcze” | Opis wydawcy: Mieszanka steampunku, westernu, horroru i opowieści samurajskich. Toshiro to pierwszy metalowy człowiek na świecie, mechaniczny samuraj, który z mieczem w dłoni, ale też wykorzystując najnowsze zdobycze techniki XIX wieku, broni ludzkości przed niezwykłymi zagrożeniami, od Japonii, przez Europę, aż do Stanów Zjednoczonych.
W jednym tomie zostały zebrane wszystkie wydane dotychczas przygody Toshiro: poczynając od pierwszego pojawienia się metalowego wojownika z Kioto w „Produkcie” nr 23 z roku 2004, poprzez publikacje w zinach „Tfur” i „Pirat”, występy w magazynie „Smash!”, antologii „KKK#25” i albumie „Josephine: Tchnienie Czarnego Lądu” z wydawnictwa Mandragora, aż po „Kieszonkową Apokalipsę” – album wydany wcześniej przez Dark Horse i Kulturę Gniewu, tym razem z oryginalnym tekstem oraz zupełnie nowymi planszami.
fot. jcomp/Freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi