18-31 grudnia 2017 ? najciekawsze premiery ostatnich dwóch tygodni roku poleca Booklips.pl

28 grudnia 2017


Koniec grudnia to okres, kiedy wydawcy odpoczywają po intensywnych dwunastu miesiącach działań i zbierają siły na następny rok. Dla czytelników to dobry czas, aby zapoznać się z książkowymi prezentami otrzymanymi podczas Mikołajek lub świąt Bożego Narodzenia. Do księgarń trafia wówczas znacznie mniej godnych polecenia nowości, dlatego nasz cykliczny przegląd premier obejmuje tym razem dwa tygodnie ? od 18 do 31 grudnia.

Opis wydawcy: W „Złotej pagodzie” wykorzystane jest wydarzenie, które miało miejsce pięć lat po zakończeniu wojny. W 1950 roku młody mnich buddyjski z trudnej do zrozumienia potrzeby popełnia samobójstwo podwójne, samobójstwo zakochanych, wraz z piękną budowlą w roli wybranki serca ? podłożył ogień pod świątynię Kinkaku-ji (Świątynię Złotego Pawilonu). „Złota pagoda” była czytana przez wiele osób i szeroko dyskutowana jako utwór, w którym pisarz, stosując jedyną w swoim rodzaju Mishimowską estetykę, zbeletryzował wydarzenie rzeczywiste, które odbiło się głośnym echem w prasie.

Yukio Mishima ? japoński prozaik, poeta, eseista, dramaturg i reżyser. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku; był wieloletnim kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Wielbiciel i mistrz japońskich sztuk walki: kendo i karate; miłośnik japońskiej tradycji cesarskiej, dziedzictwa samurajskich przodków i kulturystyki. Założył paramilitarne stowarzyszenie Tatenokai (Stowarzyszenie Tarczy). Jego samobójcza śmierć po nieudanym przewrocie wstrząsnęła opinią publiczną.

„Złota pagoda” w Polsce pierwszy raz ukazała się w 1997 roku. To wznowione wydanie zostało przejrzane i poprawione przez autorkę przekładu ? Annę Zielińską-Elliott.

Opis wydawcy: Neil Gaiman, Grant Morrison, Alan Grant, Mark Millar, Peter Milligan, Simon Furman. Tych nazwisk fanom komiksu nie trzeba przedstawiać. To ikony i gwiazdy tej sztuki. W jednym olbrzymim tomie zebrano ich historie, które napisali dla magazynu „2000AD”. To prawdziwa perełka zarówno dla tych, którzy z komiksem są za pan brat od lat, jak i tych, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z tym medium. To także olbrzymia gratka dla fanów szeroko rozumianej fantastyki. Razem z gwiazdami komiksu będziecie podróżować do gwiazd, ale także poza czas i przestrzeń.

Wszystkie te opowieści zilustrowali nie mniej uznani artyści. Jest i Glan Fabry znany ze „Slaina”, jest i Brian Bolland od „Dredda” czy John Hicklenton tworzący narkotyczne wizje w „Nemesis the Warlock”. Tych nazwisk, wielkich nazwisk jest znacznie więcej. Ta antologia to pokaz siły i mocy medium jakim jest komiks, jego różnorodności graficznej i narracyjnej, jego uniwersalności i prawdziwej magii. Dajcie się zaszokować.

Opis wydawcy: Oto pierwszy polski kryminał retro klasy B. Krew, szaleństwo i wymagająca intryga. Groteskowe Giallo pełną gębą! Dobiega koniec lato 1987 roku. Na miejskiej plaży jeziora znaleziono rozczłonkowane ciało człowieka. Kapitan milicji ? Jan Jedyna ? podejmuje zawiłe śledztwo. W toku działań okazuje się, że ślad wiedzie w przeszłość, w której ukryte są kolejne brutalne morderstwa.

Opis wydawcy: Bohaterka „Macochy”, niestroniąca od alkoholu autorka wysokonakładowych romansów, prowadzi swój ekspresyjny monolog w szlafroku, oparta o barek w dużym pokoju lub na balkonie, który jest właściwie jej jedynym oknem na świat. Wspomina, analizuje, rechocze i roni łzy, przypala zupy, pielęgnuje rośliny balkonowe: pizdenię rozkrokową i masturcję, przyjmuje mniej lub bardziej wyimaginowanych gości, pisze i pije, pije i pisze.

Do domu Julie wchodzicie na własne ryzyko. To przedziwna gospodyni. Jej słowotok bawi, lecz może też męczyć, przede wszystkim zaś zmusza do zastanowienia się nad wieloma niewygodnymi kwestiami. Uważajcie więc, czy na dnie słodkiego likieru, którym was częstuje, nie czai się pet.

Opis wydawcy: Kiedy Mojmirowi pęka aorta, jego świat oraz światopogląd ulegają gwałtownym zmianom. Mojmir zmienia się z butnego racjonalisty w? no właśnie, w kogo? W tej brawurowej narracji Michal Viewegh z humorem i autoironią opowiada o byciu pacjentem VIP oraz o poszukiwaniu nowej drogi życiowej po osobistym kataklizmie. Luźna kontynuacja słynnej „Ekożony” ? błyskotliwej powieści o kobietach i mężczyznach.

Michal Viewegh jest najpopularniejszym czeskim pisarzem. Jego powieści zostały przetłumaczone na dwadzieścia cztery języki, a ich nakład przekroczył dwa miliony egzemplarzy.

Opis wydawcy: W świecie Rohappo, otoczonym murem Happaro, żyje wiele różnych plemion. Cztery z nich tworzą nieco przymusową wspólnotę. Wszystkimi rządzi Król i kapłani, zamieszkujący Miasto Rohappado. A w tajemnicy czuwa nad Światem Najmędrszy i bardzo tajemniczy Wielki Czarodziej. Plemiona niezbyt się lubią, jednak w Święto Dorosłości wszyscy mają wspólną troskę: z niepokojem czekają na powrót swoich dwunastoletnich synów z Nocy Próby, podczas której każdy z nich musi wykonać zadanie, jakie wcześniej wylosował. W tę Noc czyhają na chłopców niebezpieczeństwa i nieoczekiwane przygody, a nawet śmierć. Jeden z nich ma niezwykłe zadanie? Czy podoła?

„Święto dorosłości” to powieść typu etno-fantasy, z kunsztowną kompozycją, bogatym rysunkiem osobowości i bohaterów, sztafażem niezbędnych cudowności, wyzwań i prób. Mówi o przyjaźni i odwadze, podstępie i nikczemności, odpowiedzialności i trudach władzy oraz o tajemnicach. Lektura dla każdej grupy wiekowej.

Opis wydawcy: Opublikowany w niniejszej książce wybór pism Heinricha Bölla, odsłania mało w Polsce znaną, lecz w kontekście polskiej recepcji jego twórczości nader istotną kartę z dorobku niemieckiego Noblisty: jego żywe zainteresowanie Polską, osobiste doświadczenia z nią związane i relacje z konkretnymi Polakami, których spotkał na swojej drodze, czy to osobiście, czy to za pośrednictwem ich pisarstwa.

Począwszy od listów wojennych z Bydgoszczy, gdzie przyszły pisarz odbywał szkolenie wojskowe i debiutanckiego opowiadania „Pociąg przyjechał o czasie”, poprzez reminiscencje z podróży do Polski w 1956 roku i prace krytycznoliterackie o polskiej literaturze, aż po apele i odezwy formułowane w latach 70. i 80. XX w., w obronie prześladowanych przez komunistyczne władze działaczy Komitetu Obrony Robotnika i Solidarności, książka prezentuje szeroki i barwny, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami wachlarz dokumentów literackich i publicystycznych, ukazujących autora Utraconej czci Katarzyny Blum jako wielkiego przyjaciela Polski i Polaków.

Osobistymi wspomnieniami o Heinrichu Bollu i refleksjami o jego twórczości dzieli się w ekskluzywnym wywiadzie Adam Michnik, któremu niejednokrotnie dane było doświadczyć od Bölla bezpośredniego wsparcia.

Opis wydawcy: Providence, miejsce wybierane przez pisarzy, artystów, muzyków, ludzi niepraktycznych. Absolwenci tutejszych uczelni zostają na rok po zrobieniu dyplomu, po czym mieszkają do śmierci. Co ich trzyma? O Nowej Anglii i fenomenie Providence, stolicy najmniejszego z amerykańskich stanów, pisze arcyciekawie Agnieszka Taborska. Fotografie Marcina Giżyckiego powstały w 2017 roku podczas spacerów autorów szlakiem Howarda Phillipsa Lovecrafta, Edgara Allana Poe, Phoebe Hicks i innych opatrznościowych duchów. Lektura obowiązkowa dla wyznawców Cthulhu i amatorów zjaw.

Opis wydawcy: „Czterej pancerni i pies” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów polskiej popkultury. Powieść Janusza Przymanowskiego doczekała się znakomitej adaptacji serialowej (z plejadą gwiazd: Januszem Gajosem w roli Janka Kosa, Franciszkiem Pieczką w roli Gustlika Jelenia, Romanem Wilhelmim w roli Olgierda Jarosza oraz Włodzimierzem Pressem w roli Grigorija Saakaszwilego), a także trzech adaptacji komiksowych. I właśnie jedna z nich ukazuje się w serii „Z archiwum Jerzego Wróblewskiego”.

Autorem oprawy graficznej jest jeden z najlepszych polskich rysowników komiksowych ? Jerzy Wróblewski. Jego charakterystyczna realistyczna kreska jest znana z serii „Kapitan Żbik”, a także takich komiksów, jak „Hernan Cortes i podbój Meksyku”, „Czarna róża”, „Figurki z Tilos” czy „Skradziony skarb”. Jest także autorem postaci szeryfa Binio Billa, którego przygody ukazywały się w „Świecie Młodych”.

Prezentowany w tym albumie komiks „Czterej pancerni i pies” pierwotnie był drukowany w latach 1968-69 na łamach gazety „Dziennik Wieczorny” ? w postaci rysunków i osobnego tekstu powieści. Na potrzeby wydania albumowego dokonano modyfikacji do wersji z dymkami ? podobnie jak we wszystkich wcześniejszych tomach „Z archiwum Jerzego Wróblewskiego”, prezentujących komiksy prasowe tego autora.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi