18-24 września 2017 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

21 września 2017


„Uwielbiam wchodzić do księgarni. To tak, jakby wszyscy moi przyjaciele siedzieli na półkach, machając do mnie swoimi stronicami” – napisała kiedyś amerykańsko-irańska autorka Tahereh Mafi. Jeśli postrzegacie księgarnie podobnie, to w tym tygodniu na sklepowych półkach znajdziecie kilkunastu nowych przyjaciół. Zapraszamy na przegląd najciekawszych premier książkowych, które trafiły do księgarń w dniach od 18 do 24 września.

Opis wydawcy: Kilkanaście lat temu redaktor z jednego z czołowych wydawnictw komiksowych w Polsce odrzucił scenariusz „Kwaśnego jabłka”. Powiedział wtedy, że pokazał go koleżankom, a one stwierdziły, że nie chciałyby przeczytać tej historii, gdyby została wydana w formie komiksu. Prawdę powiedziawszy, nikt nie chciałby czytać, słuchać czy oglądać tego typu historii, niezależnie od formy, w jakiej zostałyby one zaprezentowane. A jednak są one opowiadane. A są opowiadane, bo się zdarzają: i starszym i młodszym, wykształconym i nie, pobożnym i bezbożnym. Żadna z tych osób nie chciałaby trafić na kwaśne jabłko w koszyku. Niektórym jednak to się zdarza. Dlatego takie historie muszą być opowiadane.

„Kwaśne jabłko” to owoc współpracy Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz, którzy kilkanaście lat temu stworzyli razem kontrowersyjną „Szminkę”. Rysowniczka powiedziała wtedy, że nie chciałaby robić „Kwaśnego jabłka”. Ale po latach zmieniła zdanie.

Opis wydawcy: Esmera, uczennica gimnazjum Sacro Cuore mieszka w internacie prowadzonym przez zakonnice. Dzieli pokój z Rachelą, przyjaciółką, która odkrywa przed nią świat seksualności. Za rękę prowadzi ją do krainy rozkoszy. Esmera jest jednak niezwykła. Orgazm staje się dla niej przypadłością, która wywołuje w niej niespotykaną przemianę. Przez nią jest samotna i wciąż poszukuje swego miejsca na ziemi. Zep i Vince stworzyli pornograficzne arcydzieło.

Zep – Naprawdę nazywa się Philippe Chappius (jego pseudonim to hołd złożony zespołowi Led Zeppelin). Współpracował z magazynem „Spirou”, jest twórcą nagradzanej serii „Titeuf” – zdobywała ona nagrody miedzy innymi na festiwalach komiksowych w Sierre, Paryżu i Angouleme. Vince – paryski rysownik komiksów, tworzący na rynek francuski i amerykański.

Opis wydawcy: „Fanfulla” to opowieść o wyczynach najemnika, Tito da Lodi, w burzliwym okresie państw-miast, kiedy to Francuzi walczyli z Hiszpanami o władzę we Włoszech. Milani oparł scenariusz do przygód słynnego kondotiera na XIX-wiecznej powieści. Rysunki Hugo Pratta powstawały w tym samym okresie co „Corto Maltese” („Opowieści słonych wód”), dlatego odnajdziemy w nich wyraźny, wspólny rys głównego bohatera: szalonego, gwałtownego i nieprzewidywalnego awanturnika. Prawdziwa klasyka!

Opis wydawcy: Samotność? Aplikacja temu zaradzi. Rozpaczający po rozstaniu, młody animator „K”, zostaje zachęcony przez przyjaciela do zainstalowania aplikacji Lovebug i wyruszenia na miłosny podbój. Jego podróż w poszukiwaniu prawdziwej miłości, przeradza się szybko w ciągłe poszukiwanie nowych doznań i pasmo podbojów seksualnych. Wystarczy nacisnąć przycisk, by znaleźć się w cyfrowej krainie miłości, gdzie aplikacja Lovebug oferuje nieskończony strumień dopasowań, posortowanych według algorytmów, które co chwilę podsuwają nam nowe pary. To opowieść o współczesnej miłości w świecie singli wciąż goniących za nieosiągalnym ideałem.

„’Maniak miłości’ Korena Shadmiego to figlarny powrót do komiksowych autobiografii lat 90., a zarazem wyprawa ku lasującym mózg głupawkom nowoczesności. Niewiele komiksowych opowieści potrafi odnaleźć czuły punkcik, gdzie łączą się zmysłowe rysunki, doskonałe dialogi, interesujące postaci i bezszwowa narracja. Shadmiemu ta sztuka – i o wiele, wiele więcej – się udała” – napisał Peter Kuper. Autor komiksu, Koren Shadmi, urodził się w Izraelu. Po zakończeniu służby w Izraelskich Siłach Zbrojnych przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie uczy dziś ilustracji w School of Visual Arts. Jego rysunki publikują „The New York Times”, „Hollywood Reporter”, „Playboy” i wiele innych.

Opis wydawcy: Wyjątkowe wydanie wierszy Jacka Kaczmarskiego z okazji 60. rocznicy urodzin poety.
Jacek Kaczmarski to jeden z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej. Jego mocny głos, genialne teksty i wielka ekspresja, z jaką grał i śpiewał, wciąż porywają nowe pokolenia. Słowa piosenek jego autorstwa ? jak choćby „Naszej klasy”, „Zbroi” czy „Murów” ? weszły na stałe do naszego słownika. „Między nami” to najpełniejsze wydanie wierszy poety. „Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom. Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia” – pisał Kaczmarski.

Opis wydawcy: Inspektor Callanach i detektyw Ava Turner, bohaterowie „Perfekcjonisty”, w rozgrywce z przerażającym seryjnym mordercą o wielu twarzach. Podczas koncertu rockowego w Edynburgu działacz fundacji dobroczynnej ginie przecięty niemal na pół. Nikt z wielotysięcznego tłumu nie zauważył zbrodni? Tej samej nocy pielęgniarka hospicjum zostaje zmiażdżona meblami we własnym domu? Tydzień później w kontenerze na śmieci w jednej z uliczek przypadkowy przechodzień znajduje ciało nauczycielki uduszonej jej własnym szalikiem? Detektywi Luc Callanach i Ava Turner nie znajdują żadnego motywu ani żadnych tropów ? aż do chwili gdy dostają informację o zagadkowych graffiti na murach budynków z opisem każdej z ofiar. Wtedy uświadamiają sobie, że napisy pojawiają się przed każdym morderstwem, a nie po nim. Morderca obwieszcza w ten sposób światu, kim będzie jego następna ofiara. Im bardziej niewinna, tym lepiej?

Opis wydawcy: Wznowienie po latach „Wyspy”, ostatniej powieści Aldousa Huxleya, uważanej przez samego autora za dzieło jego życia. W książce tej Huxley kontruje ironiczną wizję naszych czasów, którą namalował we wcześniejszym „Nowym Wspaniałym Świecie” (1932). W miejsce ponurej satyry „Wyspa” oferuje idylliczny obraz społeczności żyjącej w izolacji, rządzącej się prawami wyprowadzonymi z głębokich przemyśleń filozofii Wschodu. Huxley zaskakuje trafnością niektórych ze swoich przewidywań. Bawi kontrowaniem konsumpcyjnego Zachodu w stosowanej przez wyspiarzy psychologii społecznej i edukacji. W końcu – szokuje antydewocjonalnością i radykalnością niektórych propozycji, m.in. dotyczących sfery seksualnej. Książka ta, wydana pierwszy raz we wczesnych latach 60. XX wieku, dziś jest równie odważna, nowatorska i skłaniająca do dyskusji nad zasadami świata w którym przyszło nam żyć.

Opis wydawcy: Powieść uhonorowana Nagrodą Goncourtów 2016. Gdy Myriam, matka dwójki małych dzieci, postanawia mimo oporów męża wrócić do zawodu i rozpocząć pracę w kancelarii adwokackiej, para zaczyna szukać niani. Po surowym castingu zatrudniają Louise, do której dzieci bardzo szybko się przywiązują, a która stopniowo staje się centralną postacią w rodzinie. Powoli bohaterowie wpadają w pułapkę wzajemnej zależności, aż wreszcie dochodzi do tragedii? Poprzez szczegółowy opis młodego małżeństwa oraz fascynującej i tajemniczej postaci niani czytelnik odkrywa naszą epokę i obowiązujące w niej podejście do miłości i wychowania, relacje opierające się na dominacji i pieniądzu, a także przesądy klasowe i kulturowe. Suchy i bezlitosny styl Le?li Slimani, w którym pobrzmiewają mroczne poetyckie nuty, wciąga i intryguje już od pierwszych stron.

Opis wydawcy: Powieść uhonorowana nagrodą Magnesia Litera. Rytm życia Anny Bartákovej wyznaczają cowtorkowe wizyty w skupie. Zioła, które z pasją zbiera już od dzieciństwa, kontynuując rodzinne tradycje (babcia, za której duchową spadkobierczynię się uważa, słynęła ze swych zielarskich talentów na całą okolicę), stopniowo stają się przedmiotem obsesji, pieczołowicie planowane wyprawy po nie ? jedynym sensem i celem życia.

„W ciemność” to opowieść o życiu w dusznej postkomunistycznej wsi i o kontakcie z przyrodą, która staje się ucieczką, ale również studium rozpadu osobowości. Wszystko, o czym opowiada narratorka, jest jednocześnie przefiltrowane przez zakorzenioną w ludowej, magicznej wizji świata wrażliwość ? rośliny, zwierzęta, rzeki, a nawet strychy bywają tu reprezentantami tajemniczych, nadprzyrodzonych sił.

Opis wydawcy: Tank Girl z szalonym błyskiem w oku sieje zniszczenie tak, jak tylko ona potrafi. Dołącz do naszej ulubionej wariatki na drodze poznaczonej demolką, absurdalnymi przygodami i zleceniami, jakich nie podjąłby się nikt inny. W bogatym CV bohaterki obok zawodu „łowczyni nagród” znajdzie się między innymi dostarczenie pewnej tajemniczej przesyłki prezydentowi Australii czy? bokserskie walki kangurów. A to dopiero początek.

Opis wydawcy: Leo wyciera z krwi podłogę w przedpokoju. Ma czternaście lat i sprząta po swoim ojcu. Ostatni raz. Ojciec poszedł do więzienia, mama leży w szpitalu. On i jego młodsi bracia zostali sami i teraz musi się nimi zaopiekować. Już wie, jak to zrobi. Nałoży maskę i zrobi swój pierwszy w życiu skok. Kiedy ma już na koncie całą serię napadów na banki, trafia do więzienia. Na wolność wychodzi po wielu latach. Teraz ma tylko jeden cel w życiu: popełnić przestępstwo doskonałe i zabrać to, co nie istnieje ? pieniądze, o których społeczeństwo zdążyło już zapomnieć. Tym razem nie zamierza angażować swoich braci ani zostawić śladów, po których policja mogłaby go odnaleźć. Niespodziewanie sytuacja się komplikuje i do akcji wkracza inspektor policji kryminalnej, John Broncks. Zmieniają się reguły gry: „Jeśli ty wkręcisz w sprawę mojego brata, ja wkręcę twojego”.

Opis wydawcy: Martin Pollack zabiera czytelników w pełną nostalgii wędrówkę po świecie, którego centrum były Przemyśl i Drohobycz, „powietrze było pyszne i świeże”, na głównym placu miejskim mieszały się dziesiątki języków, a w lokalnej prasie opryszków traktowało się jak bohaterów. Jednocześnie to świat nierówności społecznych, biednych i brudnych sztetli, korupcji oraz wyzysku robotników z drohobyckich pól naftowych.

Wznowienie w wersji rozszerzonej książki będącej, jak mówi jej autorem, owocem „zakazu wjazdu do Polski”: „Czułem się sparaliżowany faktem, że nie mogę już tam jeździć, aż pewnego dnia mój przyjaciel, austriacki autor Christoph Ransmayr poradził mi, bym wykorzystał swoją wiedzę o polskiej historii oraz literaturze i napisał książkę o tym kraju” (?Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści trzynastu tłumaczy? pod red. Bożeny Dudko).

Opis wydawcy: Pracownik pozarządowej organizacji medycznej działającej na Kaukazie, Christophe André, zostaje porwany podczas swojej pierwszej misji humanitarnej. Zaczyna się dla niego długi okres życia w ukryciu. Zakładnik nie ma pojęcia, czy czas przebywania w niewoli kiedykolwiek się skończy ani czy wyjdzie z tego wszystkiego cało.

Guy Delisle spotkał André i poznał jego historię podczas jednej ze swoich podróży. Wkrótce potem postanowił ją opowiedzieć. Powstał komiks będący wstrząsającą spowiedzią, pełną niepokoju, momentami wręcz absurdalną, w której każdy punkt zwrotny wprowadza niepewność, a długie oczekiwanie nagle może być przerwane. Autor „Pjongjangu”, „Kronik birmańskich” i „Kronik jerozolimskich” z ogromną precyzją przedstawia niezwykłą relację zakładnika.

Opis wydawcy: Surowe, a zarazem czułe i zabawne spojrzenie na relacje między kotami i ludźmi jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy. Koty poruszały czułą strunę w nieprzystępnej duszy Bukowskiego. Były dla niego tajemniczymi czującymi istotami, skrywającymi coś pierwotnego i majestatycznego, zdolnymi jednym palącym spojrzeniem przeniknąć człowieka na wskroś. Bukowski uważał koty za wyjątkową emanację natury, nieuchwytnych posłańców piękna i miłości.

Zbiór „O kotach” to wynik zadumy Bukowskiego nad jego ukochanymi zwierzętami, ich wytrzymałością i żywotnością. Oddaje im hołd jako wojownikom i łowcom, budzącym grozę i szacunek, gdy trzymają w łapach cały otaczający je świat. „Kot jest wyłącznie SOBĄ. emanacją nieustępliwych sił natury”. W tomie tym znajdziemy utwory zabawne, poruszające, surowe, pełne czułości. Bukowski uwiecznia je, gdy domagają się uwagi i jedzenia, polują, dostojnie przechadzają się po klawiaturze jego maszyny do pisania, delikatnie budzą, wbijając pazury w twarz. Ale nie zapomina też o ich oddaniu i przywiązaniu, łagodności i opiekuńczości, o niezwykłej zdolności do inspirowania. Przejmujący, ale pozbawiony pretensjonalności zbiór „O kotach” jest nowym spojrzeniem na tego wyjątkowego pisarza i jego sposób widzenia świata, tym razem z perspektywy zwierząt, które uważał za najdoskonalszych nauczycieli życia. Od 21 września książka dostępna jest w księgarni na stronie wydawnictwa. Od 27 września – w pozostałych księgarniach.

Opis wydawcy: Błąkająca się po bezkresach kosmosu młoda kobieta ląduje na ogarniętej konfliktem planecie. Lythion to świat kraterów zamieszkany przez antropomorficzne rasy. Hodowcy z Wielkiej Oranżerii zmienili bieg podwodnej rzeki, co spowodowało klęskę sąsiedniego ludu. Wojna wisi na włosku. Czy przybycie Barbarelli odmieni los?

„Barbarella” trwale zapisała się w historii komiksu, już od swojej pierwszej publikacji w 1962 roku. Komiks miał problemy z cenzurą. Szokował ówczesną publiczność zachowaniem heroiny wzorowanej na postaci stworzonej przez Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę”. Barbarella to kobieta wyzwolona, biorąca odpowiedzialność za swoje decyzje i świadoma swojej seksualności. Kieruje się instynktem, jest dzika, witalna, wolna, poddaje się swoim zachciankom i potrzebom, ale równocześnie pomaga uciśnionym czy walczy z tyranią.

Jean-Claude Forest (1930-1998) doskonale podkreśla rysunkiem charakter bohaterki. Plansze komiksu rysowane są lekką kreską prawie szkicową a jednak wydają się zręczne i dokładne. Zanużone w klasycznej, wręcz stereotypowej stylistyce SF przełamywanej przez eklektyczne – czy jak dziś nazwalibyśmy – postmodernistyczne elementy. Sukces komiksu ugruntowała adaptacja filmowa Rogera Vadima z Jane Fondą znana również w Polsce. Na postaci Barbarelli wzorowali się kolejni rysownicy, jednak to ona była pierwszą wyzwoloną bohaterką. Jak prezentuje się po latach? Oto pierwsze polskie wydanie.

Opis wydawcy: Profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk przez piętnaście lat zajmował się przygotowywaniem do druku korespondencji Stefana Żeromskiego. Poszukując w archiwach i bibliotekach informacji niezbędnych do objaśnienia pewnych spraw, o których mowa jest w listach, odkrył, że dotychczasowa wiedza o życiu autora „Popiołów”, ukształtowana przez książki Hanny Mortkowicz-Olczakowej, Aliny Kowalczykowej oraz wspomnienia Moniki Żeromskiej mija się z prawdą, często będąc wynikiem jaskrawej manipulacji.

Do tej pory nikt nie napisał pełnej, wiarygodnej biografii Żeromskiego. Najwięcej wiemy o latach młodości autora „Syzyfowych prac”, gdyż sam o to zadbał prowadząc dziennik. O późniejszym jego życiu wiadomo znacznie mniej, co pozostawia otwarte pole dla konfabulacji, koloryzacji, zmyśleń, z czego autorzy dotychczasowych prac o Żeromskim skwapliwie korzystali. Panuje przekonanie, że pisarz prowadził spokojne, wręcz sielskie życie, mieszkając wraz z nową rodziną w Konstancinie, a jego współpraca z Jakubem Mortkowiczem układała się jak najlepiej. Tymczasem nie do końca tak było. Profesor Adamczyk postanowił w iście demaskatorski sposób rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego.

Opis wydawcy: Któż nie słyszał o legendarnym generale Pancho Villi? Ikonie rewolucji meksykańskiej, osieroconym wyrzutku i rozbójniku, który po wejściu Meksyku w 1910 roku w okres rewolucji, przestał być zwykłym bandytą, a stał się zadeklarowanym rewolucjonistą. Rewolucja potrzebowała takich ludzi jak on ? twardych, odważnych, inteligentnych i charyzmatycznych „bandoleros”, naturalnych przywódców zahartowanych w trudnych warunkach i znających rzemiosło wojenne. Nic dziwnego, że ten „Centaur z Północy” stał się czołową postacią rewolucji, ulubieńcem mas i przekleństwem rodzimych obszarników i bogaczy oraz obcych kapitalistów wykorzystujących jego biedną ojczyznę.

Dziś Pancho Villa uważany jest przez większość Meksykanów za ludowego bohatera, generała o wybitnych zdolnościach taktycznych oraz charyzmatycznego rewolucjonistę walczącego o sprawiedliwy podział dóbr, edukację i prawa kobiet. W Stanach Zjednoczonych zaś, mimo kontrowersji, stał się ulubieńcem filmowców, w którego postać wcielały się takie gwiazdy Hollywoodu, jak Yul Brynner, Telly Savalas i Antonio Banderas.

Opis wydawcy: W porę, gdy kwitły kwiaty, a trawy wzbijały wysoko, moskiewski mir wywlókł ciało cara Dymitra związane powrozem. Ciągnęli je za sznur uwiązany do przyrodzenia przez wrota Spaskie na Plac Czerwony. Tam, koło Łubnego Miesta rzucono zwłoki na podwyższenie przygotowane na zabawę. Spalonymi prochami nabito armatę i wystrzelono w stronę Rzeczpospolitej.

A potem się zaczęło. We wszystkich miastach i wioskach moskiewskiej dziedziny zaczęli pojawiać się kolejni Samozwańcy podający się za cudownie uratowanego carewicza Dymitra Iwanowicza, syna cara Iwana Groźnego i prawowitego następcę na moskiewskim tronie. A na tę szansę czekało wielu. Także Lisowczycy których nazywano „diabłami” i „krwawymi psami”. Niemal jak widmo zjawiali się i znikali, byli wszędzie i nigdzie, zostawiając po sobie ruiny i zgliszcza. Teraz nadszedł czas na ich „Dymitriadę”.

fot. Joy VanBuhler

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi