18-24 listopada 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

24 listopada 2024

Kolejna relacja wprost z księgarskich półek. Co ciekawego znajdziecie wśród nowości książkowych? Wybraliśmy dla was tytuły, które ukazały się w dniach od 18 do 24 listopada.

Albert Camus „Wygnanie i królestwo” | Opis wydawcy: „Wygnanie i królestwo” to ostatnia książka Alberta Camusa wydana za życia autora. Składa się na nią sześć opowiadań, a tytułowe „Wygnanie i Królestwo” opisuje egzystencjalną sytuację bohaterów. Duchowe wygnanie i poszukiwanie wewnętrznego królestwa, w którym człowiek mógłby się odrodzić. Oto Francuzka uwodzona przez odmienność Afryki, okaleczony renegat bliski szaleństwa w obliczu bestialstwa swojego narodu, malarz zagubiony w hipokryzji świata sztuki. Camus planował włączyć do tego tomu „Upadek”, ale ostatecznie opublikował go rok wcześniej, zapewniając mu autonomię. Dziw bierze, że niemal w tym samym czasie pisał tak odmienne stylistycznie utwory. Pierwsza polska edycja tego tomu w tłumaczeniu Joanny Guze ukazała się nakładem PIW-u w roku 1958. Dziś prezentujemy nowy przekład, którego autorką jest Anna Wasilewska.

Jens Bjørneboe „Chwila wolności” | Opis wydawcy: Pierwszy tom trylogii giganta powojennej literatury norweskiej. „Chwila wolności” ukazała się w oryginale w 1966 roku i uważana jest za najwybitniejsze dzieło w całej twórczości Bjørneboe. W tej powieści autor najpełniej przedstawia swój ideologiczny program – misję katalogowania zła, bo jedynie nazywając je i obnażając, jesteśmy w stanie dotrzeć do jego podstaw i pojąć jego istotę. Człowiek ma naturę dwoistą i zdolny jest do czynów najszlachetniejszych i najwznioślejszych, lecz jednocześnie do najpodlejszej nikczemności – stąd programowe stwierdzenie, że świat wypełniają gwiazdy i ekskrementy.

Do tej pory w Polsce ukazały się jedynie dwie powieści Bjørneboe, w tym właśnie „Chwila wolności”, czyli pierwszy tom trylogii zwanej potocznie „Historią bestialstwa”, którą teraz w całości przełoży Karolina Drozdowska.

Patryk Zalaszewski „Luneta z rybiej głowy” | Opis wydawcy: Brzuch Bałtyku unosi się ciężko. Wdech, wydech, wdech, wydech. Na dnie żyją olbrzymy, choć tak naprawdę nikt ich nie widział. A w nadmorskiej wsi dziwy: ksiądz, który zgubił czarnowłose dzieci, Basia, która stała się polną myszą, Gienio, który chciał wypłynąć za horyzont, pies, nad którym było tylko niebo. Narrator i bohater w jednej osobie prowadzi nas przez kolejne opowieści niczym kronikarz spisując prowincjonalne losy. Miraże, senne mary, wytwory wyobraźni, a może po prostu codzienność, która kryje w sobie więcej tajemnic, niż może się wydawać.

Debiut Patryka Zalaszewskiego to czarujące i pełne melancholii literackie zaproszenie do nadbałtyckiej wioski. Nad tymi pulsującymi niepokojem historiami nieustająco unosi się pytanie o istotę życia: i to już wszystko?

Mark Twain „Listy z Ziemi” | Opis wydawcy: Wszystkie teksty znajdujące się w niniejszym zbiorze ukazały się wiele lat po śmierci Twaina. W Polsce, niektóre z nich publikowane są po raz pierwszy. Najbliższa rodzina przez długi czas nie wyrażała zgody na wydanie utworów, w obawie, że ich obrazoburczy charakter może zaszkodzić dobremu imieniu Autora. Należy pamiętać, że żył on w XIX wieku, w bogobojnych wówczas Stanach Zjednoczonych, gdzie krytyka religii i moralności nie przysporzyłyby mu zbyt wielu sympatyków. Ostry i dowcipny ton jego dzieł oraz krytyczna postawa wobec religii były osobliwe jak na tamte czasy.

Heikki Kännö „Wyspa snów” | Opis wydawcy: Heikki Kännö – uznawany za jednego z najznakomitszych współczesnych pisarzy fińskich, z wykształcenia artysta malarz – stworzył w „Wyspie snów” niepokojącą, na poły magiczną opowieść o demonach cudzej przeszłości, egzorcyzmowanych dziełem pisania. Potężne dzieło wyobraźni zasilają tu autentyczne postacie i wydarzenia, lecz nad wszystkim unosi się duch realizmu magicznego.

Oto pisarz, Izaak Severin, jest owładnięty potrzebą spisania dziejów rodziny Bergerów – rodziny niezwykłej, pełnej artystów, łowców lwów, poetów, członków tajnych stowarzyszeń, konfabulantów… Lecz czy na pewno? Rekonstrukcja losów rodu Bergerów wymaga od bohatera zanurzenia się w wydarzenia mistyczne i tragiczne, porywające i przerażające, prowadzi go w mrok Konga, do Niemiec, Austrii, Szwecji i oczywiście na wysepkę Sömnö, gdzie niepojęte staje się rzeczywiste i na odwrót. Ustalenie granicy między tym, co prawdziwe, a co wyobrażone, tym, co historyczne i tym, co magiczne okazuje się niemożliwe, tu zwycięzca jest jeden i jest nią wyobraźnia. I to jej zawdzięczamy tę wyjątkową ucztę literacką, uhonorowaną Nagrodą Runeberga.

Adam Zadworny „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku” | Opis wydawcy: „Mayday, mayday! Jan Heweliusz” – kapitan nadaje komunikat, który na całym świecie oznacza wezwanie pomocy na morzu. Jest 14 stycznia 1993 roku, godzina 4.36. Prom coraz bardziej pogrąża się w wodzie i staje się jasne, że to ostatnie chwile na ucieczkę. Pasażerowie skaczą do lodowatego Bałtyku, choć na pokładzie nie ma dla nich kombinezonów termicznych. Wkrótce do statku zaczynają się wlewać setki ton wody, odcinając drogę pozostałym.

Adam Zadworny opowiada historię największej katastrofy morskiej w powojennej Polsce: z ponad sześćdziesięciu osób, które były na promie, przeżyło zaledwie dziewięć – wyłącznie załoga. Próbując ustalić, co się stało, przegląda stare akta, szuka ocalałych marynarzy, rozmawia z rodzinami ofiar i ekspertami, dociera nawet do ówczesnych decydentów. Interesuje go nie tylko przebieg katastrofy, którą odtwarza niemal minuta po minucie, ale także mozolne śledztwo w tej sprawie i skrywana historia promu. Zawinił wiatr, zły stan techniczny, błędy załogi, a może coś innego? Dlaczego kapitan zadecydował, że pójdzie na dno ze swoim statkiem? Komu najbardziej zależało na ukryciu prawdy? I dlaczego nawet dzisiaj tak trudno się do niej zbliżyć?

Agneta Pleijel „Ślimaki i śnieg” | Opis wydawcy: Czy dla pisarki istnieją jakieś tabu? – zastanawia się Agneta Pleijel w ostatniej części swojej autofikcjonalnej trylogii i podejmuje kolejną odważną próbę zmierzenia się z pamięcią o historii swojego życia. Praca krytyczki literackiej w gazecie, brak wiary w siebie, nieudany związek, niełatwa relacja z córką, opieka nad chorym ojcem stanowią tylko część tej opowieści. Najważniejsze dla kobiety – która raz opisywana jest w pierwszej, raz w trzeciej osobie – są tu bowiem dwa trudne do zrealizowania pragnienia: pisania i miłości. Pisanie wymaga czasu i samotności. Miłość wydaje się mirażem. I właśnie kiedy autorka zaczyna pracować nad powieścią, w jej domu zjawia się M. – młodszy o jedenaście lat polski emigrant… Ta relacja wywróci jej życie do góry nogami i sprawi, że dowie się o sobie rzeczy, których nie była świadoma.

Ta wspaniale napisana książka, która zabiera nas w podróż do Szwecji, Polski, Francji, Meksyku i Indonezji, stawia wiele pytań, a najważniejsze z nich dotyczą granic poznania i wierności sobie.

Paco Roca, Rodrigo Terrasa „Otchłań zapomnienia” | Opis wydawcy: Najnowszy komiks Paco Roki, autora m.in. „Domu” i „Zmarszczek”! Zanim Leoncio Badia zakopie w masowym grobie ciało Joségo Celdy, odetnie mu kosmyk włosów, a obok schowa buteleczkę z ukrytą wiadomością. Ponad siedemdziesiąt lat później córka Joségo, Pepica, po wieloletniej batalii uzyska zgodę na rozpoczęcie poszukiwań ciała ojca. To, co znajdą archeologowie na cmentarzu w Paternie, zadziwi całą Hiszpanię.

W „Otchłani zapomnienia” Paco Roca i Rodrigo Terrasa podążają śladem wspomnień, by zrekonstruować tragiczne losy tysięcy Hiszpanów pochowanych w masowych grobach, do dziś niezbadanych. Towarzyszą też ponad osiemdziesięcioletniej Pepice w walce o prawa do godnego pochówku jej ojca i pokazują, że istniejemy jedynie dzięki pamięci.

Marie Bardiaux-Vaïente, Carole Maurel „Wybór” | Opis wydawcy: W 1971 roku nastoletnia Marie-Claire Chevalier w wyniku gwałtu zaszła w ciążę, którą postanowiła przerwać. Wkrótce potem, po donosie samego gwałciciela, została zatrzymana przez policję. W tamtym czasie we Francji aborcja wciąż była przestępstwem karanym wysoką grzywną i więzieniem. Matka Marie-Claire i wiele innych kobiet zrobiły wszystko, co w ich mocy, by pomóc dziewczynie. One również zostały postawione przed sądem jako współwinne przestępstwa.

Dzięki zaangażowaniu Gisèle Halimi, prawniczki, która reprezentowała Marie-Claire i jej matkę, ta dramatyczna sprawa stała się jednym z przełomowych procesów we Francji. Halimi postanowiła wstrząsnąć mediami, opinią publiczną i całym społeczeństwem. Nie broniła już młodej kobiety „winnej” aborcji, ale atakowała prawo i politykę antyaborcyjną. Wspierana przez intelektualistki, lekarzy, dziennikarki i polityków, Halimi postawiła sobie za cel stworzenie nowego orzecznictwa dotyczącego przerywania ciąży.

Powieść graficzna Marie Bardiaux-Vaïente i Carole Maurel to powrót do historii, które utorowały drogę do nowej ustawy, uchwalonej w 1975 roku w następstwie sprawy Marie-Claire Chevalier. Autorkom udało się stworzyć niezwykle przejmujący komiks, bardzo ważny w dzisiejszym kontekście, gdy nadal wiele kobiet na całym świecie doświadcza niedopuszczalnej niesprawiedliwości.

Anthony Burgess „Człowiek z Nazaretu” | Opis wydawcy: „Człowiek z Nazaretu” to obok „Mechanicznej pomarańczy” chyba najsłynniejsza książka Burgessa. Wcześniej na podstawie jego scenariusza Franco Zefirelli nakręcił film i serial „Jezus z Nazaretu”.

Wydawać się może dziwne, że taki liberał (lewicowy?) jak Burgess pisze o Chrystusie, pewnie bluźni. A tymczasem w książce Burgessa nie ma prowokacji ani bluźnierstwa, a nawet odstępstwa od chrześcijańskiej ortodoksji, jednakże – jak pisze tłumacz Robert Stiller – w tych granicach nie znam nic bardziej wyzywającego: gdyż w najzupełniej ortodoksyjnych sytuacjach Burgess ujawnia prawie bez anachronizmu ich szczegółowe i ludzkie implikacje. A przy tym jest to książka ostra śmiała, sensacyjna, w której Jezus nie jest figurką z dewocjonaliami, ale bardzo rzeczywistym, pełnym człowiekiem, z jego pięknem, ale i wadami, z jego aniołami i demonami. Ewangelia ma cały legion modernizacji. Ale wśród nich ta jedna zaskakuje odkrywczością z pozycji… powściągliwie sceptycznych.

J.R.R. Tolkien „Pan Błysk” | Opis wydawcy: Nowa, wyjątkowa edycja ilustrowana przez samego Tolkiena! Pan Błysk, słynący z niezwykle wysokich cylindrów i z Żyrólika, który mieszka w jego ogrodzie, kierowany kaprysem postanawia pewnego dnia kupić samochód. Lecz jego pierwsza przejażdżka z wizytą do znajomych szybko zamienia się w całą serię katastrof. Niektóre są winą stylu jazdy Pana Błyska, ale nawet on nie był w stanie przewidzieć, że zostanie porwany przez trzy niedźwiedzie…

J.R.R. Tolkien stworzył książeczkę o przygodach pana Błyska dla własnych dzieci, ilustrując tekst mnóstwem szczegółowych i prześmiesznych kolorowych rysunków. W 1936 roku przesłał ją swojemu wydawcy, jako możliwą następną książkę po „Hobbicie”, ale choć porównywano tę ekscentryczną opowieść do bestsellerowej „Alicji w Krainie Dziwów”, wydawnictwa nie stać było na druk ilustracji. Po raz pierwszy „Pan Błysk” został wydany w 1982 roku, już po śmierci pisarza.

W tym wydaniu po raz pierwszy połączono barwne rysunki Tolkiena z polskim tekstem, tak że tworzą integralną całość z komiczną historyjką. Książka zawiera także oryginalne reprodukcje rękopisów autora, pozwalając czytelnikom w każdym wieku cieszyć się tą niezwykłą opowieścią.

Hugh Howey „Latarnia 23” | Opis wydawcy: Doceniony przez krytyków thriller science-fiction autora bestsellerowej serii „Silos”! Od wieków mężczyźni i kobiety obsługiwali latarnie morskie, aby zapewnić bezpieczny ruch statków. To w większości spokojna praca w całkowitej samotni. Do momentu, aż coś pójdzie nie tak. Dopóki statek nie znajdzie się w niebezpieczeństwie.

W XXIII wieku praca ta przeniosła się do przestrzeni kosmicznej. Sieć latarni pozwala statkom bezpiecznie podróżować przez Drogę Mleczną z prędkością wielokrotnie większą od prędkości światła. Latarnie kosmiczne to solidne konstrukcje, które nigdy nie zawodzą. A przynajmniej nie powinny. O tym, że potrafi być inaczej przekona się jeden człowiek. Będzie on zmuszony podjąć walkę z mrocznymi siłami kosmosu.

Dariusz Rzontkowski, Jerzy Ozga „Yorgi tom 5: JJ Ozzi znowu nadaje!” | Opis wydawcy: „Yorgi” powraca! Nug 13-13 jest mechanikiem, ale nie takim zwyczajnym – potrafi naprawić w zasadzie każde urządzenie i rozwiązać każdą matematyczną zagadkę. Wierzy też w rządowy spisek i w to, że obywatele są cały czas okłamywani. 13-13 zafascynowany jest Gretchen, windziarką w biurowcu, w którym pracuje. Jest w niej jakaś trudna do uchwycenia tajemnica. Dziewczyna ma problem, by zapamiętać, na które piętro zawieźć interesantów, i co jakiś czas traci kontakt z rzeczywistością. Nug i Gretchen zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu, ale pojawiają się coraz to nowe pytania i wątpliwości. W tym te najważniejsze: co jest rzeczywistością, a co iluzją? Kim jesteśmy i jaką rolę mamy do odegrania?

W swoim cyklu „Yorgi” Jerzy Ozga i Dariusz Rzontkowski bawią się charakterystycznymi elementami fantastyki naukowej, popkulturą, nostalgią za PRL-em i powszechnymi apokaliptycznymi lękami. Z tej mieszanki powstał fascynujący świat – z pozoru znajomy, a tak naprawdę nieodgadniony.

Dariusz Rzontkowski, Jerzy Ozga „Yorgi tom 6: Maszyna Doświadczeń” | Opis wydawcy: Rzeczywistość nie istnieje. Trzeba ją stworzyć. Przed Państwem kolejny album z cyklu „Yorgi”. W dobie szaleństw komiksowych smoków, elfów i wiedźminów Dariusz Rzontkowski i Jerzy Ozga proponują opowieść z gatunku twardej fantastyki naukowej wzbogaconej o treści postapokaliptyczne. Tym razem akcja toczy się w niedalekiej przyszłości tuż za miedzą, w rozpalonym Berlinie, a wątek alternatywnych wszechświatów, tak intrygująco rozwijany w poprzednich albumach serii, tu również jest obecny.

Główni bohaterowie znajdują się w sytuacji dylanowskiego Pana Jonesa i muszą sobie stawiać wciąż pytania: Co się tu dzieje? Co jest realne, a co nie? Odpowiedź nie jest prosta, a zakończenie zaskakuje. Intrygująca fabuła oraz doskonała warstwa graficzna to podstawowe atuty „JJ Ozzi znowu nadaje!” i „Maszyny doświadczeń” – ostatnich, być może, części cyklu „Yorgi”. Chociaż, jak wiadomo, w przypadku tej pary autorów niczego nie można być pewnym.

Camilla Grebe, Carl-David Pärson „Dłużnik” | Opis wydawcy: Thriller z nadprzyrodzonymi elementami w duchu książek Stephena Kinga, który przeraża i zaskakuje. Młoda policjantka Alba jest przekonana, że Sundby, do którego musiała się przeprowadzić po napaści na kolegę, to małe miasteczko, w którym kompletnie nic się nie dzieje. Myli się. Leo, ojciec żwawej czterolatki, wierzy, że przeprowadzka na idylliczną farmę pomoże całej rodzinie uleczyć rany po stracie starszej córki. Myli się. Żona Leo, Marika, nie może pozbyć się wrażenia, że z farmą jest coś nie tak, a co więcej – że niebawem wydarzy się coś przerażającego. I ma rację.

Smutek po stracie, próby odtworzenia tego, co zostało utracone i rysy, które zostają już na zawsze. Trzymająca w napięciu powieść Camilli Grebe i jej syna, Carla-Davida Pärsona, to thriller, który zwala z nóg.

Jadwiga Stańczakowa „Poezje i prozinki” | Opis wydawcy: Wybór najlepszych wierszy ociemniałej poetki i nieznanej dotąd, odnalezionej po latach prozy. Wojna przecięła życie Jadwigi na pół. Przed jej wybuchem marzyła, żeby studiować kierunki humanistyczne, ale z powodu prześladowań musiała zmienić plany. Podczas okupacji brat zginął, reszta rodziny trafiła do getta, a u Jadwigi wykryto nieuleczalną chorobę oczu. Dzięki pomocy przyszłego męża udało się jej wydostać i uratować rodziców. W 1948 roku, jako dwudziestodziewięciolatka, całkowicie straciła wzrok.

Zawsze chciała pisać, ale dopiero poznanie Mirona Białoszewskiego okazało się katalizatorem twórczości. Debiutowała późno, w wieku sześćdziesięciu lat. Jej pisanie było autobiograficzne, pojawiają się więc postacie przyjaciół i rodziny: Miron Białoszewski, Anna, Tadeusz i Justyna Sobolewscy, Zdzisław Stańczak, Władysław Broniewski. Odkryła też dla siebie haiku i własną formę małej prozy, którą nazwała „prozinką” – były to scenki, a czasem mikroopowiadania, punktowane paradoksalną, czasem żartobliwą puentą. W takim lekkim tonie opowiada nawet o swoich próbach samobójczych.

W twórczości szukała także odpowiedzi, czym jest doświadczenie niewidzenia i czy da się je opisać tak, by mogła je pojąć osoba widząca. Próbowała zjednać dwie rzeczywistości: świat, który zapamiętała, i ten, którego doświadczała na co dzień.

Anna Goc „Biegnij, mała, biegnij” | Opis wydawcy: To kameralne reportaże o intymnych tragediach, zmaganiach z systemem i doświadczeniach nie do zapomnienia. Także o walce o godność i przyszłości, która jest do wygrania. Matka, która nie może zapomnieć uwag nauczycielki tańca: „Pani córka ma za krótkie ręce”. Odchodząca z zakonu dziewczyna, która wreszcie czuje się wolna, ale słyszy od przełożonej: „Tak się siostrze tylko wydaje”. Dorosła kobieta, którą prześladuje powtarzane przez matkę zdanie: „Jesteś gruba”. Egzorcyzmowana nastolatka, która pyta: „Dlaczego ja? Moglibyście zapukać do następnych drzwi. W co drugim domu w tym mieście są opętani”. Pacjentka, która z wizyty u ginekologa zapamiętała tylko jedno zdanie: „Laleczka się nie boi”.

Anna Goc, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Głusza”, pisze w „Biegnij, mała, biegnij” o kobietach. Nie są to historie z pierwszych stron gazet, raczej takie, w których wiele z nas może odnaleźć echa własnych. Reporterka wybrała swoje reportaże z lat 2013-2023 publikowane w „Tygodniku Powszechnym” i dopisała nowe. Opowiada o współczesnej Polsce, która rzadko bywa kobietą.

Ryszard Abraham „Krystyna Feldman. Niekiepska babka” | Opis wydawcy: Aktorka charakterystyczna, która za mężczyznę na scenie przebierała się, zanim stało się to modne. Wybitna odtwórczyni ról praczek, sprzątaczek i służących, która musiała czekać całe życie, by w filmie „Mój Nikifor” zagrać rolę życia. Choć zapewne szerokiej telewizyjnej publiczności kojarzy się głównie z rolą ekscentrycznej babki w serialu „Świat według Kiepskich”. Teatralna rekordzistka Polski, ze sceną związana przez osiemdziesiąt sześć lat. Wielka artystka ukryta w niepozornym ciele, wesoła na poważnie, znana z tego, że nigdy niczego nie ugotowała, a w domu nie miała ani pralki, ani lodówki.

Ryszard Abraham, specjalista od anegdot teatralnych i filmowych, przyjrzał się z bliska długiemu i bujnemu życiu Krystyny Feldman i wybrał z niego najsmakowitsze epizody, najzabawniejsze wspomnienia i najbardziej fascynujące opowieści. Panie i panowie, oto mistrzyni drugiego planu wychodzi na plan pierwszy!

Ursula Parrott „Była żona” | Opis wydawcy: Literacki manifest wyprzedzający swoją epokę. Powieść, która niemal sto lat po premierze wzbudza równie duże zainteresowanie, zachwyt i kontrowersje.

Nowy Jork, szalone lata dwudzieste XX wieku. Patricia i Peter tworzą nowoczesne, „otwarte” małżeństwo – oboje piją, palą, pracują, prowadzą barwne życie towarzyskie i seksualne. Wszystko to trwa do czasu, gdy Peter postanawia odejść. Patricia, ze złamanym sercem, musi odnaleźć się na nowo, jako tytułowa była żona – w istocie singielka.

Parrott, dzięki lekkiej narracji i przenikliwemu zmysłowi obserwacji, z humorem i ironią oddaje nie tylko klimat nowojorskich klubów i barów, pracy w reklamie, kobiecych przyjaźni i całonocnych imprez w olśniewającym mieście, ale także pustkę przelotnych romansów oraz emocje towarzyszące nielegalnym aborcjom, zdradom i walce o wolność seksualną w obliczu podwójnych standardów patriarchalnego świata. Jej bohaterka – której perypetie są w znacznej mierze oparte na przeżyciach autorki – staje się symbolem kobiecej niezależności i poszukiwania tożsamości w świecie, w którym nie ma żadnego oparcia.

Krystian Rosenberg, Krzysztof Gawronkiewicz „Achtung Zelig! – Druga wojna” | Opis wydawcy: Pierwszy epizod tej niezwykłej opowieści ukazał się w 1993 roku na łamach magazynu „AQQ”, a w 2004 roku „Achtung Zelig” doczekał się wydania albumowego. Akcja komiksu osadzona jest w Polsce jesienią 1939 roku, zaraz na początku II wojny światowej. Zelig wraz z ojcem, uciekając od wojennej zawieruchy, natykają się na grupę niemieckich żołnierzy, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji.

Po dwudziestu latach „Achtung Zelig!” powraca w nowym, podwójnym wydaniu. Z oryginalnymi czarno-białymi planszami, ale w większym formacie i z szeregiem dodatków, na które składają się niepublikowane materiały odnalezione w szufladach przez autora. Oraz w nieznanej dotąd w Polsce edycji z kolorami stworzonymi przez Grażynę Kasprzak, autorkę kolorów m.in. do „Thorgala”, na potrzeby francuskiego wydania z 2005 roku. Wersji kolorowej towarzyszy też wstęp Grzegorza Rosińskiego.

Oskar Wilde „Sztuki” | Opis wydawcy: Znamy Oscara Wilde’a jako „króla życia”, lwa salonowego, męczennika, ofiarę moralności wiktoriańskiej, autora „Portretu Doriana Graya”, bajek, esejów i listu z więzienia. Niekiedy zapominamy, że Wilde był przede wszystkim dramatopisarzem i twórcą nowej szkoły estetycznej. Wprowadził do teatru i literatury wrażliwość, która przekracza binarne podziały, łącząc powagę z komizmem, autentyczność ze sztucznością i sztukę wysoką z kiczem. Stworzył estetykę kampu zwanego również przegięciem. Nie przypadkiem właśnie jemu Susan Sontag zadedykowała „Notatki o kampie”.

Przed państwem pierwsze polskie wydanie dramatów zebranych Wilde’a. Wilde’owski kanon ukazuje się w nowych przekładach Macieja Stroińskiego (tłumacza „De profundis” tego samego autora i „Stonera” Johna Williamsa) i z posłowiem Michała Lachmana. Na tom składają się cztery komedie: „Pełna powaga. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru”, „Wachlarz damy. Sztuka o dobrej kobiecie”, „Mąż doskonały” i „Mało ważna pani”, dwie tragedie: „Salome” (przełożona z oryginału francuskiego) i „Tragedia florencka”, fragment dramatyczny „Święta kurtyzana” i trzy zbiory aforyzmów.

Marcin Pyda „Pan coś kręci! Opowieści filmowe” | Opis wydawcy: Marcin Pyda dużo widział, wiele słyszał, a bywało, że trafiał w samo centrum wydarzeń. Plany filmowe nie miały przed nim tajemnic, bo gdy ma się takich rodziców, aż żal nie skorzystać z okazji. Tata – operator, mama – montażystka, a w domu skarby ukryte w kartonowych pudłach. Te dziesiątki zdjęć przywołały wspomnienia o wyjątkowych osobach, niecodziennych zdarzeniach i przeróżnych miejscach. Udało się je nieco okiełznać, co nie było łatwe. Teraz to kilkaset stronopowieści pełnych anegdot.

Przed nami świat filmowy lat 50., 60 i 70. XX wieku. Aktorzy pierwszo- i drugoplanowi, ekipy z całą masą sprzętu, rzeczywiste i fantastyczne miejsca akcji, śmieszne sytuacje, niecodzienne zdarzenia. A na taśmach zachowane obrazy: „Dziewczyny do wzięcia”, „Trędowata”, „Wiosna, panie sierżancie”, „Potop”, „O dwóch takich, co ukradli Księżyc” i wiele, wiele innych. Autor opowiada, wspierając się relacjami zachowanymi w pamięci uczestników tych wydarzeń. Przeszłość przywołują Krystyna Sienkiewicz, Jacek Fedorowicz, Zbigniew Wodecki, Zenon Laskowik, Alosza Awdiejew i inni znani i lubiani.

Oprócz osobistych wspomnień jeszcze jedna gratka – nieznane dotychczas zdjęcia, po raz pierwszy opublikowane w tej książce. Na nich plejada artystów, m.in. Zbigniew Cybulski, Gustaw Holoubek, Janusz Gajos, Cezary Pazura, Teresa Tuszyńska, Elżbieta Starostecka, Kalina Jędrusik, Barbara Kwiatkowska, Aleksandra Śląska. Dla wciąż odczuwających niedosyt odnośniki prowadzące do przywoływanych filmów i rozmów z niektórymi osobami. Jedno jest pewne – ta książka na pewno nas „wkręci”.

Roger Zelazny „Nieśmiertelny / Istoty Światła i Mroku / Wyspa umarłych / Oko kota” | Opis wydawcy: Roger Zelazny był jednym z najbardziej wpływowych pisarzy fantastycznych naszych czasów. Z równą swobodą przemierzającym bezdroża niezwykłych światów fantasy, jak rozrzucone w głębi kosmosu niezliczone uniwersa odległej przyszłości. Często eksperymentując z formą, zyskał miano jednego z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych autorów Nowej Fali. Zdobył wiele nagród, w tym sześć nagród Hugo, trzy nagrody Nebula i dwie nagrody Locus.

Niniejszy zbiór powieści ukazuje wielką fascynację Zelaznego mitami oraz religią. Od wierzeń Indian z plemienia Navajo, poprzez inspiracje mitologią grecką, a skończywszy na niezwykłej wizji odległej przyszłości, zaludnionej przez byty zainspirowanej wierzeniami Egipcjan.

Daniel Warren Johnson, Mike Spicer „Extremity tom 2: Wojowniczka” | Opis wydawcy: Thea była wojowniczką pragnącą pomścić rodzinę. Jednak po ostatniej bitwie zaczyna kwestionować sens własnej postawy. Zagubiona w Przedwiecznej Ciemności spotyka sprzymierzeńców, którzy pokazują jej, że możliwe jest życie inne niż na Dryfujących Równinach, gdzie ojciec Thei prowadzi niosącą bezsensowne cierpienia wojnę z klanem Paznina. Wojnę, która ponownie upomni się o Theę i jej brata.

Publikacja „Extremity” była dla nagrodzonego właśnie Eisnerem za serię „Transformers” Daniela Warrena Johnsona momentem przełomowym. Ta bezkompromisowa, napisana w konwencji dynamicznego postapokaliptycznego fantasy, genialnie zilustrowana historia zapewniła autorowi zasłużony awans do superligi najpopularniejszych twórców amerykańskiego komiksu. Dla fanów takich tytułów jak: „Murder Falcon”, „Mad Max”, „Księżniczka Mononoke”.

Christopher Buehlman „Dwa ognie” | Opis wydawcy: I rzekł Lucyfer: „Powstańmy wszyscy przeciwko Niemu i zburzmy mury niebios…”. Jest rok 1348. Thomas, okryty niesławą rycerz, znajduje w wymarłej normandzkiej wiosce młodą dziewczynę, sierotę, której rodzinę zabrała Czarna Śmierć, irytujące wcielenie niewinności. To od niej dowiaduje się, że zaraza stanowi zaledwie jeden z aspektów znacznie większego kataklizmu – upadłe anioły pod wodzą Lucyfera wypowiedziały właśnie drugą wojnę mieszkańcom Nieba, a areną tego konfliktu stał się świat ludzi. Czy za opowieścią dziewczyny stoi obłęd, czy może głęboka wiara? Ona sama jest pewna, że odwiedzają ją anioły. Wierzy, że w snach przemawiają do niej zmarli. A teraz przekonała niewiernego Tomasza, by przeprowadził ją przez wyniszczony i zdeprawowany kraj aż do Awinionu. Tam ponoć wiedzie dziewczynę misja. Tam ma zmierzyć się z rujnującym świat złem i przywrócić zdradzonemu rycerzowi utraconą szlachetność i nadzieję na zbawienie.

Gdy siły zła rozpętają piekło na ziemi i ujawni się prawdziwa natura dziewczyny, Thomas będzie musiał stanąć do walki na makabrycznym polu bitwy, na którym ścierają się siły aniołów, demonów, świętych i wskrzeszonych zmarłych, a stawką tej wojny okaże się skarb najważniejszy – ludzka dusza.

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi