17-23 sierpnia 2020 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

23 sierpnia 2020

Zapraszamy na przegląd najciekawszych premier książkowych i komiksowych, które ukazały się w dniach od 17 do 23 sierpnia.

Romain Gary „Latawce” | Opis wydawcy: Ostatnia, dotychczas niepublikowana w Polsce powieść kultowego pisarza francuskiego, jedynego w historii dwukrotnego laureata prestiżowej Nagrody Goncourtów. Słodko-gorzka opowieść o miłości, odwadze i marzeniach.

W czasie gdy Hitler dochodzi do władzy, w małym gospodarstwie w Normandii Ludo dorasta pod opieką wuja Ambrożego, ekscentrycznego listonosza, pacyfisty i konstruktora wymyślnych latawców. Spokój sielskiego życia kończy się jednak z chwilą, gdy Ludo poznaje Lilę, mieszkającą w pobliżu dziewczynę z polskiej arystokratycznej rodziny. Ludo zakochuje się w niej bez pamięci, jednak Lila pozostaje obojętna, nie odwzajemniając uczuć chłopca. W pewnym momencie coś zaczyna między nimi iskrzyć, jednak właśnie wtedy wybucha wojna i dziewczyna nagle znika. Ludo postanawia opuścić Cléry w poszukiwaniu ukochanej – zrobi wszystko, by ocalić miłość, Lilę i nadzieję.

Finezyjna proza, skrząca się humorem, pełna – jak to u Gary’ego – niezapomnianych bohaterów. Jest tu niezłomny szef kuchni, żydowska burdelmama, wirtuoz fortepianu, który zostaje pilotem RAF-u, i wielu, wielu innych.

różni autorzy „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku” | Opis wydawcy: „Prognoza niepogody” to książka podsumowująca piętnaście lat Nagrody Literackiej Gdynia, a jednocześnie ukazująca kondycję literatury polskiej w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Wśród autorów znaleźli się członkowie kapituły oraz zaproszeni pisarze i literaturoznawcy, którzy gdyńską perspektywę poszerzają o własne przemyślenia. W końcu Nagroda Literacka Gdynia jest nie tylko przyznawanym co roku wyróżnieniem, ale także platformą żywej dyskusji o literaturze.

W tej przekrojowej antologii tekstów poświęconych poezji, prozie, eseistyce oraz sztuce przekładu autorzy mierzą się z tematami, które wydają się dziś szczególnie ważne, i podejmują twórczy dialog z literaturą ostatnich lat. Czytelnicy znajdą tutaj odważne propozycje interpretacyjne, próby podsumowań, a przede wszystkim szerokie spojrzenie na problemy literatury najnowszej.

Autorzy i autorki tekstów to: Agata Bielik-Robson, Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Magda Heydel, Jerzy Jarniewicz, Anna Kałuża, Eliza Kącka, Marta Koronkiewicz, Ryszard Koziołek, Zofia Król, Paweł Mościcki, Aleksander Nawarecki, Monika Ochędowska, Magdalena Pytlak, Tomasz Swoboda i Piotr Śliwiński.

Kasper Bajon „Fuerte” | Opis wydawcy: Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustaw Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako „wakacyjny raj”, choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego.

Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości, doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.

Matteo Righetto „Ostatnia ojczyzna” | Opis wydawcy: Jest chłodny listopad 1898 roku. Surowe góry pomiędzy płaskowyżem Asiago i doliną Brenty wyludniły się niemal całkowicie: większość mieszkańców, borykających się ze straszliwą biedą, opuściło w końcu swoje rodzinne strony, by emigrować do Ameryki w poszukiwaniu szczęścia. Jole skończyła dwadzieścia lat i jest coraz piękniejsza, jej młodsza siostra Antonia poczuła powołanie zakonne i postanowiła zostać mniszką, najmłodszy z rodzeństwa Sergio zapadł na tajemniczą chorobę i jego leczenie powierzono „świętej”, znachorce z pobliskiej wsi. Chwilowy spokój mieszkańców Nevady zostaje brutalnie zburzony, gdy dwóch bandytów rabuje De Boerom srebro i miedź zdobytą przez głowę rodziny podczas dawnej przemytniczej wyprawy do Austro-Węgier. Jole będzie zmuszona samotnie stawić czoła nieszczęściu. Wiedziona pragnieniem zemsty i uzbrojona w ojcowski karabin, ruszy na grzbiecie swojego nieodłącznego Samsona śladem niegodziwców, by sprawiedliwości stało się zadość.

Jej towarzyszami będą gwiazdy i wiatr, droga poprowadzi przez zapierające dech w piersiach krajobrazy. Podczas pościgu do ostatniego tchu Jole stawi czoła piętrzącym się trudnościom nigdy nie tracąc swej żelaznej determinacji. W zgodzie z magią natury i wyznawanymi wartościami podejmie wyprawę, która zmusi ją do pójścia znacznie dalej, niż kiedykolwiek sądziła. „Ponieważ w przeciwieństwie do granicy między dwoma państwami, granicy między dobrem a złem nie da się dostrzec samym spojrzeniem”.

„Ostatnia ojczyzna” to druga część „Trylogii Ojczyzny”. Po „Duszy granicy” Matteo Righetto kontynuuje westernową opowieść o przygodach rodziny De Boerów, w centrum uwagi stawiając ludzkie pragnienie sprawiedliwości i odpłaty za zło.

_ mykupyku, Janek Koza „Przyjaciele” | Opis wydawcy: Jest ich troje… Słonik, Żyrafa i Świnka. Słonik nie jest odważny, Żyrafa nie jest mądra, a Świnka nie jest grzeczna. Ale w ich przyjaźni siła! Oto opowieść o trójce przyjaciół, którzy rzucą wyzwanie scenarzyście i rysownikowi własnej historii. A nawet samej książce. Historia, która uczy czytać… między stronami, i przywraca wiarę, że dzięki przyjaźni i wyobraźni można zmieniać świat.

70 stron pełnych zwrotów akcji i niepewności, co się zaraz może zdarzyć. Jak przedostać się na ratunek przyjacielowi… po drugiej stronie kartki? Co zrobić, gdy scenarzysta zmienia naszą historię, a rysownik zmienia nasz wygląd? Oto komiks, który odpowiada na pytanie: Co się stanie, gdy „Człowiek z Wysokiego Zamku” spotka „Kubusia Puchatka”…

Dla małych… i dużych, wszystkich tych, którzy kochają zaskakujące historie. Bo każdy wyczyta w „Przyjaciołach” swoją własną opowieść.

Corinna Bechko, Gabriel Hardman „Niewidzialna Republika tom 1” | Opis wydawcy: Tajemny pamiętnik. Okryty złą sławą reporter. Upadły reżim. Kobieta wymazana z historii. Przeszłość i teraźniejszość przeplatają się na dalekim księżycu Avalon, gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje. „Niewidzialna Republika” rozpoczyna epicką opowieść o rewolucji i kłamstwie, i o tym, jak wielką moc ma jednostka w zmienianiu światów.

To przejmujące, brutalnie szczere spojrzenie na tajną historię świata, który się rozpada. Czytelnicy, którzy szukają czegoś z klimatem klasycznych filmów, takich jak „Informator” i „Wszyscy ludzie prezydenta”, oraz scenerią „Battlestar Galactica” Ronalda D. Moore’a, powinni sięgnąć po „Niewidzialną Republikę”.

Natalia Bieniek „Dom sekretów” | Opis wydawcy: Dawne, od lat skrzętnie zatajane sprawy wychodzą na światło dzienne… Stara kamienica w centrum Łodzi skrywa niejedną tajemnicę. Przekonują się o tym jej lokatorzy, kiedy podczas prowadzonego przez Filipa – właściciela odziedziczonego po ciotce mieszkania – remontu dochodzi do niesamowitego odkrycia. Dorota, młoda absolwentka wydziału historii łódzkiego uniwersytetu, próbuje wyjaśnić zagadkę porażającego znaleziska za ścianą. Powracają wspomnienia o ludziach, którzy tu niegdyś żyli, odżywają dramatyczne wydarzenia sprzed wielu lat.

Przenosimy się do Łodzi lat trzydziestych ubiegłego wieku, poznajemy dawnych mieszkańców kamienicy, jej właścicieli Sarę i Samuela Goldmanów, dumną córkę fabrykanta Annę Wilhelminę, dawnego carskiego żołnierza Siergieja oraz wróżkę Jadwigę Królową, zwaną Królową Żabą, a także wiele innych osób. Wszyscy oni spotykali się na jednym podwórku, kochali się i nienawidzili, kłócili i godzili.

Przyszedł czas trudnych wyborów. Ktoś musiał zapłacić najwyższą cenę, by ktoś inny mógł żyć. Czy warto teraz, po tylu latach, powracać do tamtych spraw? Czy należy zakończyć zmowę milczenia? Może dzięki temu bohaterom uda się zrozumieć, co jest naprawdę cenne, i w końcu zdołają ułożyć sobie życie?

Tomek Samojlik, Marcin Podolec, Agata Mianowska „Bardzo dzika opowieść tom 2: Mistrz Ryś” | Opis wydawcy: Druga część pełnej emocji i zwrotów akcji, a przede wszystkim bardzo dzikiej opowieści! Mistrz Ryś żyje! A zatem jest jeszcze nadzieja na uratowanie Lasu Złamanych Serc. Wystarczy, by zobaczyła go komisja, która zmierza do lasu, by potwierdzić, że w rezerwacie rysi nie ma już ani jednego rysia… Ale łatwo nie będzie. Zły człowiek nie cofnie się przed niczym, a grupka porzuconych zwierząt napotka na nowe, zupełnie niespodziewane, trudności. Czy jedna zagubiona kotka będzie w stanie przekonać starego mistrza do ostatniego, heroicznego wysiłku?

„Bardzo dzika opowieść” to zabawna, wzruszająca, zaskakująca, a momentami straszna i oczywiście dzika historia o poszukiwaniu swojego miejsca i przyjaźni. To także pierwszy wspólny komiks prawdziwych mistrzów gatunku – Tomasza Samojlika i Marcina Podolca, których wspaniałymi kolorami wsparła Agata Mianowska.

Laurence Harlé, Michel Blanc-Dumont „Cartland tom 1” | Opis wydawcy: Po przerażającej śmierci swojej indiańskiej żony Małej Śnieżki, Jonathan Cartland, traper zwykle kochający spokój, bierze udział w serii niesamowitych przygód.

Znakomite scenariusze Laurence’a Harlé z wspaniałymi ilustracjami Michela Blanc-Dumonta. Tom pierwszy wydania zbiorczego składa się z czterech historii: „Jonathan Cartland”, „Ostatnia karawana do Oregonu”, „Widmo Wah-Kee”, „Skarb Kobiety Pająka”.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi