16-29 grudnia 2024 – najciekawsze premiery ostatnich dwóch tygodni roku poleca Booklips.pl
Zapraszamy na przegląd ostatnich tegorocznych nowości książkowych. Z końcem grudnia większość wydawców tradycyjnie udaje się na zasłużony odpoczynek, a do księgarń trafia mniej godnych polecenia tytułów, dlatego nasze zestawienie obejmuje dwa tygodnie.
Jon Fosse „Pies i anioł” | Opis wydawcy: Pierwszy w Polsce zbiór wierszy norweskiego noblisty z 2023 roku, który, choć powszechnie znany z dramatów i prozy, sam siebie uważa przede wszystkim za poetę. Niepowtarzalny pejzaż poezji Jona Fossego tworzą norweskie krajobrazy fiordów, mrocznych lasów, zasypanych śniegiem dróg, bloków skalnych, kamieni i niezamieszkałych domostw na odludziu. Zmieniające się w konkretnych porach dnia i roku barwy – czerwień, żółć, biel – korespondują z grą świateł i cieni, dźwiękami natury, muzyką sfer, „niewytłumaczalną ciszą”, ale też z odczuciami ludzi i zwierząt. W tej nieco odrealnionej, magicznej scenerii pojawiają się niczym w marzeniu sennym „świetliste, białe istoty” – anioły, które otaczają opieką człowieka zagubionego w mrocznym lesie, na drodze, na morzu, wskazując mu kierunek dalszej wędrówki. Poezja Fossego podejmuje fundamentalne tematy współczesności: lęk przed śmiercią, milczenie, samotność, niemożność komunikacji. Z drugiej strony – nie brakuje w niej także wiary w zwycięstwo dobra nad złem oraz w siłę słowa – zarówno biblijnego, jak i poetyckiego.
Kingsley Amis „Alteracja” | Opis wydawcy: Wirtuozerska historia alternatywna pióra jednego z najwybitniejszych powojennych brytyjskich prozaików. Rok 1976. Świat utkwił intelektualnie i duchowo w mrokach średniowiecza, odkąd Marcin Luter został w XVI wieku papieżem. Po ulicach jeżdżą baruchy, elektryczność uchodzi za rzecz niebezpieczną, „schizmatyk” to najgorsza obelga, tymczasem zaś Anglia opłakuje śmierć Jego Pobożnej Wysokości Stefana III. Hubert Anvil, obdarzony niebiańskim głosem dziesięciolatek, śpiewa na pogrzebie władcy. Uroczystość uświetniają swą obecnością Federicus Mirabilis i Lupigradus Viaventosa, którzy przybyli prosto z Rzymu i mają ustalić, czy genialnie utalentowany chłopiec nadaje się do Chóru Sykstyńskiego. Aby ocalić jego dar, konieczna będzie kastracja, sztuka bowiem wymaga ofiar.
„Alteracja”, wyróżniona w 1977 roku Nagrodą im. Johna W. Campbella dla najlepszej powieści science-fiction, to powieść na miarę „Człowieka z Wysokiego Zamku” Philipa K. Dicka.
Marcel Proust „W poszukiwaniu utraconego czasu: Albertyna odeszła” | Opis wydawcy: „Albertyna odeszła” w znacznie zmienionym (względem poprzedniego opublikowanego w PIW-ie i na Wolnych Lekturach), przekładzie Magdaleny Tulli. Jak pisze w posłowiu tłumaczka, główną oznaką tego, że Proust nie zdążył dokończyć pracy nad szóstym tomem, jest nieobecność finału. „Gdy spodziewamy się zapowiedzianego parę stron wcześniej wyjazdu narratora w okolicę, w której w pierwszym tomie zaczynała się cała historia, opowieść urywa się nagle w przypadkowym miejscu. W rękopisach Prousta odnaleziono fragment z opowieścią o tym wyjeździe, został więc wklejony jako zakończenie. Ale i w nim brakuje ostatecznej puenty. Jak autor chciał to zakończyć, nigdy się nie dowiemy – z tą myślą mieliśmy pozostać” – zauważa.
Georges Perec „Myśleć/klasyfikować” | Opis wydawcy: Zbiór esejów „Myśleć/klasyfikować” śmiało można uznać za komentarz Georgesa Pereca do niektórych z jego książek, swego rodzaju drogowskaz, który pozwolił badaczom na lepszą orientację w jego twórczości. A że francuski pisarz nie lubił przemierzać tych samych dróg, wyjaśnia nam to już w pierwszym zdaniu eseju „Uwagi o tym, czego szukam”: „nigdy nie napisałem dwóch jednakowych książek, nigdy nie miałem ochoty powtórzyć w którejś z książek formuły, systemu czy stylu wypracowanego w poprzedniej”.
Jak pisze we wstępie Jacek Olczyk, Perec porównał siebie do rolnika, który uprawia już nie pisarską trójpolówkę (proza, poezja, dramat), ale do rolnika eksperymentującego z wieloma uprawami, z wieloma gatunkami. Jego poszukiwania, najogólniej rzecz ujmując, szły w kierunku socjologii codzienności, autobiografii, przymusów oulipijskich, a także powieści awanturniczych, kryminałów, które czytałoby się jednym tchem. Jako członek Warsztatu Literatury Potencjalnej (Ouvroir de Littrature Potentielle) zaznaczał jednocześnie: „prawie każda z moich książek jest w pewnym sensie autobiograficzna (kiedy na przykład w bieżącym rozdziale wtrącam aluzję do wydarzenia, które zaszło w ciągu dnia); niemal żadna nie powstaje też bez udziału przymusu lub innej struktury oulipijskiej, choćby symbolicznej, lecz nie oznacza to bynajmniej, że dany przymus lub dana struktura do czegokolwiek mnie przymuszają”.
Colin Wilson „W cieniu Słońca” | Opis wydawcy: Dla fanów „Funky’ego Kovala” Bogusława Polcha, „Yansa” Grzegorza Rosińskiego czy „Vahanary!” Jerzego Wróblewskiego.
Autorski komiks Colina Wilsona, mistrza komiksu realistycznego. Polskiemu czytelnikowi jest on świetnie znany jako rysownik westernowych przygód Blueberry’ego. Na tym polu szybko został zresztą okrzyknięty godnym następcą Moebiusa. I choć świetnie sprawdza się w westernie, to tak naprawdę Wilson jest przede wszystkim wielkim fanem science fiction. Dlatego swój w pełni autorski komiks stworzył właśnie w tej konwencji. „W cieniu Słońca” to rewelacyjnie narysowana opowieść w klimacie starej, dobrej szkoły komiksu europejskiego z lat 80.
Stacja kosmiczna „Projekt Genesis” to w praktyce autonomiczny rozległy świat. Rael, Mantell i Alia są tu więźniami dyktatorki, która stara się realizować swój tajemniczy plan. Ta trójka spróbuje obalić despotkę, ale czy ich droga do rzekomej wolności nie stanie się dla nich kolejną pułapką? „Projekt Genesis” pełen jest tajemnic i zagadek. Wyruszcie w tę kosmiczną podróż, by je poznać.
Jacopo De Michelis „Dworzec” | Opis wydawcy: Wciągający thriller o mrocznych tajemnicach skrywanych w murach potężnego dworca w Mediolanie. Riccardo Mezzanotte, młody policjant z burzliwą przeszłością, rozpoczyna służbę w komisariacie policji przy Dworcu Centralnym. Prowadząc śledztwo dotyczące potwornie okaleczonych trucheł zwierząt, szybko domyśla się, że chodzi tu o coś więcej. Nie spodziewa się jednak, że sprawa może mieć związek z peronem, z którego podczas II wojny światowej wywożono Żydów do nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Laura Cordero, piękna i zamożna dziewczyna posiadająca niespotykany dar, który jest dla niej także przekleństwem, zgłasza się do pracy jako wolontariuszka na tym samym dworcu. Pomaga osobom z marginesu społecznego, a jednocześnie stara się odnaleźć dwójkę dzieci, które widywała bez opieki na stacji.
Losy obojga z czasem się splatają, a co więcej, obie sprawy okazują się być powiązane z czymś poważniejszym i bardziej tajemniczym, wyjątkowo mrocznym i niebezpiecznym. Pełen napięcia i zwrotów akcji, a przy tym subtelny i głęboko poruszający, „Dworzec” to mrożący krew w żyłach debiut z umiejętnie skonstruowaną fabułą, trzymający w niepewności do samego końca.
Herman Melville, Bill Sienkiewicz „Moby Dick” | Opis wydawcy: Niezwykła adaptacja arcydzieła literatury światowej, „Moby Dicka” Hermana Melville’a, w interpretacji jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów komiksowych – Billa Sienkiewicza.
„Moby Dick” opowiada o losach Izmaela, marynarza, który zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez ponurego i tajemniczego kapitana Ahaba. Owładnięty szaleństwem dowódca poprzysięga zemstę na wielorybie, który go okaleczył, i rusza w szaleńczą pogoń za nim.
Łukasz Godlewski „Czarne Serce” | Opis wydawcy: „Czarne Serce” opowiada historię dwóch sióstr – Victorii i Claire. Ich życie sprowadza się do rutyny: praca, dom, praca. Victoria dodaje do tego imprezy. Ale czy obfitość może wypełnić wewnętrzną pustkę? Powtarzalność i monotonia frustrują Victorię. Jej siostra przychodzi jej z pomocą i próbuje zainteresować ją nietypowym, nie do końca legalnym hobby.
Jak to wpłynie na siostry? Dokąd zaprowadzą je pragnienia? Dołącz do tej podróży z ulic Detroit do gorących, dusznych Indii. Nielegalna aukcja, starożytny artefakt, ukryty wymiar… „Czarne Serce” inspirowane jest współczesnym horrorem i starożytną historią Indii, a także dziełami takich mistrzów horroru, jak Clive Barker, Dan Simmons i W.H. Hodgson.
Ed Brubaker, Sean Phillips „Incognito” | Opis wydawcy: A gdyby tak być superzłoczyńcą objętym programem ochrony świadków? Rozpaczliwie tęskniącym do dni dawnej świetności, gdy nie obowiązywały go żadne zasady, kiedy nie był jeszcze… taki sam, jak wszyscy? Historia „Incognito” zaczyna się tam, gdzie inne zwykle się kończą, i zabiera nas w rejony, których inne komiksy nie sięgają.
To rozszerzone wydanie, „edycja poufna”, zawiera zarówno „Incognito”, jak i „Incognito: Szemrane podszepty”=, sequel mroczniejszy niż początki. Całość uzupełniają liczne dodatki, niepublikowane dotąd rysunki i warianty okładek, szkice dokumentujące powstawanie komiksu oraz artykuł eksperta od magazynów pulpowych, Jessa Nevinsa.
Krzysztof Jaworski „Jak pisałem powieść kryminalną (w tym biednym kraju)” | Opis wydawcy: Czy masz odwagę odkryć prawdę, która zmieni wszystko? Szalona podróż po świecie, w którym zło nie bierze urlopu. 365 dni w samym sercu niekontrolowanej intrygi. Bez litości, bezpiecznej przystani, pewnego alibi. Wybuchowa mieszanka napięcia, chaosu i adrenaliny, która nie wypuści cię z rąk aż do ostatniej strony. Ta książka to prawdziwy kryminał. Przed użyciem wstrząśnij. Po użyciu… nie zapomnij złapać oddechu.
Louis-Ferdinand Céline „Śmierć na kredyt” | Opis wydawcy: „Śmierć na kredyt” (francuska premiera: 1936 rok) to pełna krzyku i okrucieństwa powieść o czasach dzieciństwa i dojrzewania, o której Louis-Ferdinand Céline (1894–1961) mówił po latach, że w niej właśnie udało mu się uzyskać właściwy ton, rytm, melodię i brzmienie swojego pisarstwa. Uznawany za jednego z największych pisarzy francuskich, laureat prestiżowej Nagrody Renaudot, Céline zrewolucjonizował francuski język literacki poprzez wykorzystanie kolokwializmów, slangu, argot i wprowadzenie swoistego dialogu z czytelnikiem.
Nowy, kompletny przekład powieści na język polski umożliwia świeże spojrzenie na ten literacki fenomen, dzieło niepokojące i do dziś budzące skrajne emocje.
fot. Freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi