15-21 marca 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
W naszym cotygodniowym przeglądzie najciekawszych premier znajdziecie najważniejsze nowości wydawnicze, które ukazały się w dniach od 15 do 21 marca. Sprawdźcie, co dobrego trafiło do księgarń.
Robert Nowakowski „Ojczyzna jabłek” | Opis wydawcy: Historia, która od dawna czekała, by ją opowiedzieć. Okolice Soliny. II wojna światowa dobiegła końca. Oficjalnie. W etnicznym i narodowościowym tyglu południowo-wschodniej Polski koniec świata ma dopiero nadejść.
Jelko Rabik mieszka w Pasice, wiosce, nad którą góruje mała cerkiew. Jak większość tutejszych jest Bojkiem, a jego rodzina, na czele z Fedorem, ojcem siedmiu synów, cieszy się dużym szacunkiem sąsiadów. Nieopodal, we wsi Bereżnica Niżna, żyje rodzina Niny Gocz. Jej matka, katoliczka, pochodzi z jednej z nielicznych w okolicy polskich rodzin, zaś ojciec jest Łemkiem, za którym z Beskidu Niskiego przywędrowały krewniaczki. Nina została wychowana po łemkowsku, mówi po polsku, chodzi do cerkwi.
Jelko kocha się w Ninie. Wie o tym chasyd Mozes Halberstam, którego Jelko odwiedza, by prosić o radę. Do ziemianki pod bojkowską chatą, w której wciąż ukrywa się Żyd, docierają różne plotki. Ciągle jednak brakuje wieści o cadykach, którzy, mimo zakończenia wojny, nadal nie wrócili. Bo co to znaczy „zniknęli”? Wszyscy? Gdzie? Jelko nie wie. Nie wie też jego ojciec, który z coraz większym niepokojem spogląda w przyszłość i na pobliskie lasy. Bo to z nich – po odejściu Niemców i przejściu Sowietów – do wsi przychodzą kolejni „wyzwoliciele”: Ukraińska Powstańcza Armia, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, Wojsko Polskie, Milicja Obywatelska albo bandy podszywające się pod kogo bądź. W końcu – jak twierdzi Mozes – to, że Niemcy odeszli, wcale nie musi oznaczać, że zrobiło się bezpieczniej. I co mieli na myśli sowieccy agitatorzy, którzy namawiali do wyjazdu na wschód, nim będzie za późno? Wkrótce wszystko staje się jasne. Rozpoczyna się akcja „Wisła”. Ruszają przesiedleńcze transporty. Czy tam, gdzie zostaną rzuceni bohaterowie, uda im się odnaleźć siebie nawzajem i własną tożsamość? Recenzja książki.
Marcin Dymiter „Notatki z terenu” | Opis wydawcy: Wieloaspektowe postrzeganie przestrzeni poprzez dźwięk to esencja zbioru miniesejów Marcina Dymitera. Autor stawia pytania między innymi o tożsamość i dźwiękową pamięć miejsc, o funkcjonowanie człowieka w konkretnej audiosferze, o ekologiczne aspekty pejzażu dźwiękowego. Opisuje soundscape wielkich miast, takich jak Berlin, Praga czy Lizbona, i przestrzeni nieoczywistych, jak pracownia Güntera Grassa. Przywołuje brzmienia przeszłości (Huta Uthemanna, Telefon Hírmondó), poddaje się intymnej aurze Oliwy, pustych plaż Pomorza, spalonej słońcem Malty.
Perspektywa, którą proponuje, jest zaproszeniem do refleksji nad dźwiękowym otoczeniem człowieka. Odkrywa przed odbiorcą prawdę, która nie dla wszystkich i nie zawsze wydaje się oczywista, bo dźwięk (także ten wyabstrahowany z kontekstów muzycznych i estetycznych) jest zjawiskiem historycznym, politycznym, społecznym, ekologicznym. Wnioski z tych przemyśleń – inspirujące i napisane z szacunkiem dla znaczeń i brzmienia słów – bywają gorzkie, ale nie sposób przejść obok nich obojętnie.
Istotną odsłoną autorskiej perspektywy myślenia o dźwięku i działania w dźwięku jest cykl zatytułowany „Field Notes”. W książce znajdują się odesłania do tych nagrań. Ich znajomość nie jest konieczna, by dotrzeć do sedna „Notatek z terenu”, ale na pewno pozwoli zrozumieć, a być może także poczuć fascynację dźwiękiem.
Alex Kerr, Kathy Arlyn Sokol „Inne Kioto” | Opis wydawcy: Autorzy książki zabierają nas na spacer po mieście, które przez tysiąc lat było stolicą Japonii. Przemierzając ulice Kioto, opowiadają o jego architekturze, kulturze materialnej i wielowiekowej tradycji, która znalazła w nich swój wyraz. Opisując formę bram i ogrodów, kształt czarek, fakturę i połysk desek podłogowych, sposób obszycia mat tatami czy konwencję malowania parawanów, autorzy zwracają uwagę na zapisaną w nich symbolikę, a także na ich rozmaite, nieraz zaskakujące, funkcje. Szkicują przy tym historię rozwoju japońskiej estetyki, która wykuwała się w dużej mierze pod naporem i w opozycji do kultury chińskiej. A ponieważ wyczucie estetyki ma w Japonii wymiar duchowy i filozoficzny, opowieść o pięknie Kioto dalece wykracza poza jego aspekt materialny, staje się opowieścią o sposobach życia, percepcji świata i czymś jeszcze.
Michał „Śledziu” Śledziński „Komiks dla Pixela 64+” | Opis wydawcy: Sześć lat temu ukazał się pierwszy numer magazynu „Pixel”, a w nim plansza pod hasłem „Komiks Dla Pixela” autorstwa Michała „Śledzia” Śledzińskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych twórców komiksowych.
Wówczas jeszcze nikt nie mógł wiedzieć czy i jak długo „Pixel” utrzyma się na coraz trudniejszym rynku wydawniczym i czy współpraca z Michałem będzie „na stałe”. Magazyn znalazł wygodne miejsce na półkach salonów prasowych oraz zyskał rzeszę wiernych czytelników, a redakcja zdążyła się ze Śledziem zaprzyjaźnić. Rytm kontaktów wyznacza comiesięczny deadline związany z drukarnią, urozmaicony spotkaniami prywatnymi czy choćby podczas kolejnych edycji Festiwalu Pixel Heaven.
Powstał wyjątkowy album komiksowy, opisujący sześć lat z życia autora – artysty, gracza, w końcu ojca. 64 plansze publikowane na łamach magazynu „Pixel”, uzupełnione o crossover, którego nikt się nie spodziewał, ale każdy potrzebował – „Komiks Dla Pixela x Osiedle Swoboda”. 18-stronicowy epizod, w którym Niedźwiedź i Smutny spotykają mistrza gry w „Komumony” (popularnej wśród patriotycznej młodzieży rządowej aplikacji rozrywkowej)… Wyjątkowa lektura dla wszystkich, niekoniecznie fanów gier wideo.
Frederik Pohl, Lester del Rey „Dopuszczalne ryzyko” | Opis wydawcy: „Dopuszczalne ryzyko” to powieść opisująca świat zdominowany przez stowarzyszenia ubezpieczeniowe, które w końcu łączą się w jedną Firmę, decydującą o wszystkim. Wysokość pensji i płaconego ubezpieczenia wpływa na status obywatelski, emeryturę, usługi medyczne, wreszcie jakość kwaterunku czy jedzenia, jakie możesz kupić. Firma rządzi lokalnymi wojnami (także z użyciem broni atomowej), bez niej nie dzieje się na Ziemi nic.
Agnieszka Osiecka „Rozmowy w tańcu” | Opis wydawcy: Autobiograficzny wywiad autorki z samą sobą. O samotnym dzieciństwie w Warszawie, czasie wojny, edukacji, studiach na Uniwersytecie Warszawskim i w łódzkiej „Filmówce”, pierwszych miłościach i przyjaźniach, wspaniałych latach w Studenckim Teatrze Satyryków, zaskakującej więzi z rodzicami i niekończących się relacjach z mężczyznami, córce, nieumiejętności pogodzenia obowiązków matki i żony z życiem poetki, czasem o rozterkach, a nawet problemach z alkoholem.
Skrząca erudycją, inteligentnym dowcipem, pełna dykteryjek i przypowiastek, fragmentów utworów, wspomnień i spostrzeżeń na temat życia, miłości, przemijania oraz roli twórczości autobiografia w pytaniach i odpowiedziach autorki. Osiecka, prowadząc dialog z samą sobą, robi to z dystansem, nie unika pytań trudnych i bardzo osobistych. Najlepsze źródło, by poznać prawdziwą Agnieszkę Osiecką.
Gieorgij Władimow „Wierny Rusłan” | Opis wydawcy: Klasyka literatury łagrowej – poruszająca książka porównywana z dziełami Sołżenicyna czy Szałamowa. Po likwidacji obozu Rusłan i inne psy wartownicze zostają wypędzeni. Cała sfora błąka się po okolicy i nie potrafi zapomnieć o minionym życiu w łagrze, który uważała za raj. Psy były tam wykorzystywane do zadań wartowniczych, a surowa tresura odcisnęła na nich niezatarte piętno. Tęskniący za służbą Rusłan próbuje sam sobie zorganizować łagrowe życie i poszukuje więźniów, których mógłby nadzorować. Książka Władimowa to wstrząsająca metafora dehumanizacji i zniewolenia w totalitarnym świecie.
Ragnar Jónasson „Zaćmienie” | Opis wydawcy: Siglufjörður – małe miasteczko na najdalszym północnym krańcu Islandii jest jak pułapka. Odcięte od świata, zasypane śniegiem, pogrążone w ciemności arktycznej nocy albo w nieznośnym świetle arktycznego lata. Tu wszyscy wiedzą o sobie wszystko i wszyscy milczą.
Właśnie tu Ari Thór Arason dostał pierwszą pracę, a nie jest to dobre miejsce dla kogoś, kto nie ma zbyt grubej skóry. Ari Thór studiował filozofię, żeby lepiej zrozumieć świat i teologię, żeby odnaleźć wiarę… Został policjantem, żeby znaleźć sprawiedliwość…
Na brzegach spokojnego fiordu, w jasną letnią noc brutalnie pobito na śmierć mężczyznę. Kiedy chmura popiołów z wybuchu wulkanu zamienia arktyczny dzień w ciemność, do Siglufjörður przybywa młoda reporterka z Reykjavíku, żeby na własną rękę prowadzić śledztwo. Nie wie, że stawką jest życie niewinnej osoby.
Ari Thór i jego koledzy z komisariatu zmagają się z coraz bardziej niejednoznaczną sprawą, a osobiste dramaty doprowadzają ich do ostateczności. Jakie tajemnice miał zabity i co ukrywa reporterka? Gdy niewypowiedziane koszmary z przeszłości zagrożą im wszystkim, a ciemność się pogłębi, może zginąć ktoś jeszcze…
H.G. Wells „Wehikuł czasu” | Opis wydawcy: „Wehikuł czasu”, wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w niej pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa.
Ted Hughes, Chris Mould „Żelazny Olbrzym” | Opis wydawcy: Pewien mały chłopiec odkrywa, że Żelazny Olbrzym nie ma wrogich zamiarów. Wręcz przeciwnie – tylko on może ocalić Ziemię, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
„Żelazny Olbrzym” to kultowa powieść dziecięca Teda Hughesa, poety należącego do grona najwybitniejszych pisarzy dwudziestego wieku. Najnowsze wydanie tej klasycznej baśni zostało wzbogacone przez mistrzowskie ilustracje Chrisa Moulda, a autorem polskiego przekładu jest Michał Rusinek – jeden z najbardziej cenionych tłumaczy literatury dziecięcej. Opowieść o Żelaznym Olbrzymie to uwielbiana przez wiele pokoleń baśń dla dzieci, poruszająca temat strachu przed nieznanym oraz mówiąca o tolerancji, odwadze i poświęceniu. W 1999 roku książka stała się inspiracją dla filmu „Stalowy Gigant”, uznanego za jedną z najlepszych animacji wszech czasów.
Bogato ilustrowane wydanie „Żelaznego Olbrzyma” to świetny pomysł na prezent dla najmłodszych czytelników. Współczesna przypowieść z superbohaterem w roli głównej. Zaangażowanie autora w temat oraz jego zamiłowanie do szczegółów i nagłych zwrotów akcji sprawiają, że ta krótka opowieść jest pokrzepiająca i zajmująca.
Alan Dean Foster „Obcy. Decydujące starcie” | Opis wydawcy: Po niemal sześćdziesięciu latach hibernacji w przestrzeni kosmicznej Ellen Ripley zostaje odnaleziona i trafia na stację kosmiczną zarządzaną przez korporację Weyland-Yutani. Okazuje się, że księżyc, na którym wraz z załogą Nostromo odkryła obcą formę życia, jest skolonizowany. Kiedy kontakt z osadnikami zostaje utracony, Ripley wraz z oddziałem komandosów wraca na LV-426, by raz jeszcze zmierzyć się z obcym.
„Obcy. Decydujące starcie” to zbeletryzowana wersja scenariusza do jednego z najsłynniejszych filmów science fiction w historii, wyreżyserowanego przez Jamesa Camerona.
Ula Ryciak „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej” | Opis wydawcy: Lubiła opuszczać salony i znikać na peryferiach rzeczywistości, miała talent do wyławiania ludzi na tak zwanych życiowych zakrętach… Kochała i porzucała, choć często i ją porzucano. Pełna nieodwzajemnionej miłości rozdawała czułość w zwrotkach i refrenach. Jej piosenki są śpiewaną kroniką naszej współczesnej historii. Tworzyła z lekkością niezapomniane teksty, które trafiały do szerokiej publiczności. W samo serce!
Ula Ryciak w błyskotliwej biografii brawurowo i skutecznie wydobywa różne prawdziwe i te na niby wersje Agnieszki Osieckiej. Potrafi dotrzeć do sedna i wyświetlić czytelnikom hologramową postać, która prowadziła życie na własną rękę. Osiecka nie pasowała do roli żony i matki, była za to wieczną dziewczyną z końskim ogonem. Pomimo to potrafiła wzbić się na wyżyny altruizmu i odwagi. Choćby wtedy, gdy wstawiła się u władz za internowanym Januszem Andermanem. I wtedy, gdy dla uwięzionego Adama Michnika pisała dziennik.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi