15-21 kwietnia 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

21 kwietnia 2019


Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w dniach od 15 do 21 kwietnia.

Opis wydawcy: „Kiedy w 1980 roku ukazał się 'Mickiewicz hermetyczny’, uznano to za wielkie wydarzenie. Książka była zaskoczeniem dla środowiska literaturoznawców, a szczególnie badaczy polskiego romantyzmu. [?] Pierwsze wrażenie było takie: wilk pojawił się w owczarni! Albo lis w kurniku! Bo wcześniej nikt tak o Mickiewiczu nie pisał. Wiele uwagi poświęcono czystości filomackich ideałów, nieszczęśliwej miłości, patriotyzmowi Wieszcza. Ale hermetyzm? Masoneria? Wiedza tajemna? Alchemia? Te zjawiska kulturowe nie były nigdy wcześniej kontekstem dzieł największego polskiego poety”, pisze profesor Andrzej Fabianowski we wstępie do nowego wydania pracy Zdzisława Kępińskiego. 39 lat po premierze „Mickiewicza hermetycznego” propozycja odczytania „Ballad i romansów”, „Dziadów” czy „Pana Tadeusza” przez pryzmat średniowiecznych traktatów alchemicznych nie przestaje budzić kontrowersji, a próba Kępińskiego wyjaśnienia tajemnicy liczby „czterdzieści i cztery” z użyciem magicznych kwadratów liczbowych zaskakiwać zuchwałością.

Wznowienie pracy Zdzisława Kępińskiego, cieszącej się wśród polonistów niemal kultową sławą ukazuje się w 170 rocznicę wciągnięcia Mickiewiczowskich „Prelekcji paryskich” na indeks ksiąg zakazanych.

Opis wydawcy: Siedzą i godzinami klepią w klawiaturę? Z nosami w książkach i słownikach? Ha, tylko z pozoru! Życie tłumaczy to ciąg pasjonujących przygód i nadzwyczajnych doświadczeń, tyle że większość z nich dzieje się we wnętrzu ich głów.

To pierwszy (może nawet na całym świecie, ale co do tego nie mamy pewności) komiks, który opowiada o tłumaczach i tłumaczeniach: o dziejach sztuki przekładu sięgającej czasów prehistorycznych i biblijnych, o łańcuchu, którego tłumacz jest ogniwem, o rodzajach tłumaczeń i nade wszystko o tym, co tak naprawdę dzieje się w mózgu osoby przenoszącej tekst z jednego języka w drugi. To pełna humoru opowieść, która stanowi zaproszenie do nieznanego świata, narysowana przez piątkę wybitnych rysowników komiksowych młodego pokolenia. Komiks powstał z okazji 4. edycji Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w Tłumaczeniu”.

Opis wydawcy: Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża Cora Seaborne rozpoczyna nowe życie z uczuciem ulgi, ale i głębokiego smutku. Cora i jej syn Francis ? chłopiec ekscentryczny i zamknięty sobie ? wyjeżdżają ze stolicy do Essex z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny Wąż z Essex, który w przeszłości miał ponoć panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka-amatorka, nie ma cierpliwości do przesądów: jest zachwycona, i przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia.

Wtedy poznaje Williama Ransome?a, pastora w Aldwinter, który również nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem jednak plotki o wężu tylko odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Pastor stara się uspokoić parafian. Jednocześnie Will i Cora budują intensywną relację: choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nawzajem nieubłaganie ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. Wywrą na siebie wpływ, który dla obojga okaże się zaskoczeniem. „Wąż z Essex” jest pochwałą miłości w jej najprzeróżniejszych postaciach.

Opis wydawcy: Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower, to twierdza i królestwo upadną. Tej katastrofie ma zapobiec jedna osoba, której zadaniem jest strzec siedmiu niezwykłych ptaków i losu Wielkiej Brytanii. Oto opowieść człowieka, który wykonuje najniezwyklejszą pracę ? strażnika kruków w londyńskiej Tower.

W sercu nowoczesnej metropolii Christopher Skaife opiekuje się wyjątkowymi zwierzętami. Zaprasza nas do fascynującego świata ptaków obdarzonych zaskakującą inteligencją i złożonymi osobowościami. Opowiada o karmieniu ich psimi ciasteczkami nasączonymi krwią i o pogoni za krukami-uciekinierami, które należy sprowadzić z powrotem do Tower. Pokazuje, jak bardzo przypominają ludzi, bo potrafią być zarówno okrutne, jak i wspaniałomyślne. Wyjaśnia, czemu odegrały tak ważną rolę w mitach i legendach ? od prastarych podań po „Grę o tron”. Przede wszystkim jednak opisuje niezwykłą przyjaźń, jaką go obdarzyły. W jego książce świat kruków, historia i magia splatają się w opowieść, która zaskakuje i porusza.

Opis wydawcy: Esej „Berlińskie widoki” Marka Zagańczyka, pisarza, wydawcy, zastępcy redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”, ukazuje się w serii książek zapoczątkowanej przez „Szpitalne” Jarosława Mikołajewskiego. „W Berlinie, przynajmniej dla mnie, ważni są inni, wędruję więc, szukając ulotnych cieni, wydeptuję szlak, licząc, że w końcu odnajdę dawny kształt miasta, choćby jego zarys, i wpiszę w niego kilka bliskich mi postaci, mocniej uchwycę ich obecność. Za dużo w tym mieście ścieżek, za dużo tropów, ulice zmieniają się w biblioteki wypełnione podziwianymi książkami. Czytane strony prowadzą do miejsc o odmiennym dziś wyglądzie, linie papilarne literatury i życia nie nakładają się na siebie. Mogę więc jedynie w wyobraźni tworzyć własny Berlin, być kartografem imaginacyjnych przestrzeni. Kreślę w nich kilka miejsc znanych z literatury i kładę na nich jak kalkę obrazy uchwycone podczas spacerów. W Tiergartenie poza Gombrowiczem towarzyszą mi rosyjscy emigranci, Effi Briest i bohaterowie Roberta Walsera”.

Opis wydawcy: Po przypadkowym spotkaniu dwoje byłych bliskich przyjaciół próbuje ocalić wszystko, co pozostało z ich rozpadających się relacji. Niezręczna, bolesna noc, spędzona wspólnie, sprawia, że czują się bardziej samotni, bardziej niepewni i bardziej wyalienowani niż kiedykolwiek wcześniej.

Pierwsza powieść graficzna Parrish to wizualny wyczyn, w którym sprawnie nawigują w nurtujących ich tematach: queerowym pożądaniu, męskości, strachu i stale zmieniającym się stanie przyjaźni.

Parrish malują naładowane emocjami komiksy o codziennych relacjach, wątpliwościach i niepokojach. Psychologiczna przenikliwość artystów idealnie pasuje do stylu graficznego. Kłamstwo i jak to robimy to ekscytująca praca nowego głosu wśród twórców współczesnych powieści graficznych.

Opis wydawcy: Dwóch bandytów cangaceiros ocalałych z pogromu ich szajki wyrusza w poszukiwaniu odciętych głów swych towarzyszy. Będą musieli stawić czoła volante, oddziałowi pościgowemu wojska na trasie wiodącej przez katingę, kolczastą sawannę. Tutaj każdy walczy o swoje. Banda dwóch to western w stylu brazylijskim. „Banda dwóch” Danilo Beyrutha zabarwia opowieść o brazylijskim cangaço klimatem spaghetti westernu ? oto prawdziwa przygoda w kadrach.

Danilo Beyruth rozpoczął przygodę z komiksem w roku 2007, kiedy zaczął własnym sumptem wydawać przygody wymyślonej przez siebie postaci, Necronauty. Od tego czasu pojawił się w istotnych antologiach, m.in. w „Jesus Hates Zombies” i „POPGUN 3” od Image (nagroda Eisnera w roku 2010 dla najlepszej antologii), oraz zdobył najważniejszą brazylijską nagrodę komiksową ? Troféu HQMIX. Swoje kreski stawia pędzelkiem, a inspirują go tacy mistrzowie komiksu jak Kirby, Toth, Cannif, Bernet, Buscema, Otomo i Davis. Z kolei serial „Strefa Mroku” oraz proza Stephena Kinga, Franka Herberta, Raya Bradbury?ego i H.P. Lovecrafta dostarczają mu pomysłów scenariuszowych.

Opis wydawcy: Wznowienie po latach trudno dostępnej, trzeciej ? po „Czarnym echu” i „Czarnym lodzie” ? części kultowej serii z Harrym Boschem w roli głównej. Detektyw Harry Bosch ma kłopoty ? zostaje oskarżony o zabicie psychopatycznego mordercy, którego ofiarami były prostytutki. Cztery lata później staje przed sądem ? rodzina Churcha pozywa jego i policję, twierdząc, że zginął niewłaściwy człowiek. Adwokatka rodziny kwestionuje fakt, jakoby Church miał być Lalkarzem, poszukiwanym mordercą. I ma na to dowody. Kiedy bowiem znalezione zostają zwłoki kobiety wyglądające na ofiarę Lalkarza, okazuje się, że Church nie mógł tego zrobić ? bo już wtedy nie żył?

Opis wydawcy: Wielokrotnie nagradzana poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości, porównywana ze słynnym „Zabić drozda” Harper Lee.

Jesienią 1943 roku spokojny świat pensylwańskiej wsi, gdzie wojna jest tylko dalekim echem, przestaje być dla Annabelle bezpiecznym miejscem. Pewnego ranka w szkole pojawia się nowa uczennica, brutalna i złośliwa Betty. Ofiarą jej prześladowania i intryg staje się nie tylko Annabelle, ale też włóczęga i dziwak Toby, który jest weteranem wojennym i jej przyjacielem. A gdy ma się dwanaście lat, nie jest łatwo stawić czoła złu, które nagle czai się tak blisko?

Opis wydawcy: Rok 1938. Europa stoi nad przepaścią, nad światem wisi widmo wojny. Ahnenerbe, tajemnicza instytucja nazistowska utworzona przez samego Himmlera, przemierza kontynenty, poszukując mitycznych artefaktów wszelakich kultur i religii. Jej członkowie, wiedzeni obsesyjnym pragnieniem zapewnienia Trzeciej Rzeszy wiecznego panowania, usiłują zdobyć skarby słynące z mrocznych mocy, które mogłyby ugruntować pozycję Führera.

Himmler wysyła esesmanów do tybetańskiego sanktuarium w zapomnianej himalajskiej dolinie, sam zaś wyrusza do Hiszpanii, by szukać w jednym z katalońskich klasztorów tajemniczej tablicy. Wierzy, że jego ludzie zdobędą klucz do wielkiej potęgi, ale o jaką moc tak zaciekle zabiegają? Wkrótce Zachód z Winstonem Churchillem na czele odkryje, że wojna z Niemcami będzie nie tylko militarną potyczką, lecz także spirytualnym starciem światła z mrokiem. Do tej walki mogą nie wystarczyć doskonale uzbrojone oddziały wojsk?

„Triumf ciemności” to pierwszy tom sagi, na kartach której spotykają się najważniejsze postaci drugiej wojny światowej i fikcyjni bohaterowie, których losy potoczyły się w niezwykły sposób: Tristan, przemytnik dzieł sztuki, Erika, niemiecka archeolog, Malorley, brytyjski agent opętany żądzą zemsty i Laure, dziedziczka Katarów.

Opis wydawcy: Zwykła ludzka pomyłka sprawia, że całkowicie niewinny człowiek poznaje złowrogie tajemnice rządu, a następnie staje się przedmiotem bezwzględnych działań i politycznych ambicji ścigających go ludzi.

Biznesmen Michael Tanner, wychodząc z lotniskowej kontroli bezpieczeństwa, przypadkowo zabiera laptop należący do innej osoby. Z błędu zdaje sobie sprawę dopiero w domu w Bostonie, gdy nie może już nic zrobić. Kiedy odkrywa, że właścicielką macbooka jest pewna senator Stanów Zjednoczonych i że znajdują się na nim ściśle tajne dokumenty, ciekawość bierze górę?

Tymczasem pomyłkę uświadamia sobie senator Susan Robbins. Spanikowana dzwoni do Willa Abbotta, młodego szefa swojego personelu. Oboje doskonale wiedzą, że parlamentarzystka złamała prawo, przenosząc tajne materiały na osobisty komputer. Jeśli dokumenty dostaną się w niepowołane ręce, wybuchnie afera, a polityczna kariera Robbins legnie w gruzach.

Ponieważ Abottowi nie udaje się namówić Tannera do współpracy, decyduje się podjąć inne, bardziej stanowcze kroki. Nie mogąc pozwolić, aby kradzież supertajnych dokumentów wyszła na jaw, zwraca się o pomoc do pozbawionego skrupułów „fachowca”?

Opis wydawcy: Co to był szewroletariat? Jak zwykły Polak auto zdobywał? Dlaczego nasi projektanci i konstruktorzy mieli pecha? Jak władza oszukała ludzi na przedpłatach? Czemu mały fiat podskakiwał przed Wigilią? Za co powinniśmy kochać syrenki? Co miał sowiecki premier do Polskiego Fiata?

Dzięki samochodom i za pośrednictwem samochodów Czytelnik pozna życie codzienne, politykę i sytuację ekonomiczną Polski Ludowej. Opisywane przez autora pojazdy są zarazem bohaterami historii ? czasem śmiesznej, czasem strasznej, a czasem wręcz absurdalnej. Jest to barwna książka, dziennikarska. Historia motoryzowania ludzi władzy i zwykłych ludzi w Polsce Ludowej nie bez przymrużenia oka.

Książka będzie pasjonującą lekturą dla każdego odbiorcy, a szczególnie dla poszukiwacza absurdów z punktu widzenia perspektywy społecznej. Znajdą w niej także coś dla siebie miłośnicy historii Polski Ludowej, wielbiciele dziejów motoryzacji historycy poszukujący materiału źródłowego (cytaty z prasy, literatury, filmów).

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi