14-20 maja 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Powieści, zbiory opowiadań, biografie i komiksy… dużo komiksów. O ile wydawcy książek intensyfikowali działania już od jakiegoś czasu, przygotowując się do Warszawskich Targów Książki, tak wydawcy komiksów przypuścili szturm na nasze portfele tuż przed samą imprezą. A to nie wszystko, bo część tytułów trafi oficjalnie do sprzedaży dopiero w przyszłym tygodniu. Tymczasem zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości, które pojawiły się w księgarniach w dniach od 14 do 20 maja.
Opis wydawcy: Do katastrofalnego zderzenia asteroidy z Ziemią pozostało już tylko 77 dni. Detektyw Henry Palace stracił pracę. Odkąd policja w Concord zaczęła podlegać Departamentowi Sprawiedliwości, Hank nie rozwiązuje już zagadek kryminalnych. Jednakże jego dawna znajoma zwraca się do niego z błagalną prośbą o pomoc.
Brett Cavatone zniknął bez śladu, co nie jest trudne w świecie, gdzie nie ma telefonów ani samochodów i gdzie nie sposób stwierdzić, czy ktoś znika, by realizować swoje najskrytsze marzenia, czy po prostu znika. Na tle rozpadającego się społeczeństwa Hank zbiera nieliczne dostępne informacje, przemieszczając się od byłego kampusu zamienionego w obóz anarchistyczny po wybrzeże, gdzie antyimigracyjna milicja stara się powstrzymać przed wylądowaniem na amerykańskiej ziemi uciekinierów ze strefy bezpośrednio zagrożonej upadkiem asteroidy.
Druga powieść w cyklu „Ostatni policjant” ? „Countdown City” ? to fascynujący kryminał osadzony w realiach zbliżającej się nieuchronnej katastrofy. Hank Palace raz jeszcze zadaje pytania znacznie przekraczające proste „kto zabił?”. Co ludzie są sobie nawzajem winni? I co znaczy być cywilizowanym w świecie, gdzie cywilizacja dokoła upada? Ben H. Winters zdobył Edgar Award za pierwszy tom cyklu.
Opis wydawcy: Zbiór wcześniej niepublikowanych opowiadań F. Scotta Fitzgeralda, legendarnego amerykańskiego pisarza, autora „Wielkiego Gatsby?ego”, dziś czytywanego częściej niż kiedykolwiek przedtem. Tytuł nawiązuje do słynnego określenia Gertrude Stein, „zagubione pokolenie”, do którego zaliczany jest Fitzgerald.
Autor nie tylko doskonałych powieści, lecz także krótszych form stanowiących kronikę ery jazzu, tworzył opowiadania przez całe życie. Wiele z zebranych w niniejszym tomie złożył w głównych czasopismach amerykańskich i chociaż zostały przyjęte, nigdy nie ukazały się drukiem. Kilka powstało jako propozycje na scenariusze filmowe, jednak nie doczekały się ekranizacji. Napisane w charakterystycznym dlań ciętym i zaskakującym stylu kreślą obraz środowisk filmowych, lekarskich, uniwersyteckich na tle realiów Nowego Jorku, Karoliny Północnej czy Hollywood lat 30. XX wieku, a jednak poruszają kwestie uniwersalne.
Wprowadzenie A.M. Daniel, badaczki twórczości Fitzgeralda, oraz jej wstępy do poszczególnych opowiadań, wzbogacone zdjęciami pisarza i jego rękopisów, stanowią nieocenione źródło wiedzy na temat jego życia, czasów, a także warsztatu. Więcej o książce.
Opis wydawcy: Tom „Zgiełk czasu” ? oprócz prozy tytułowej ? zawiera jeszcze „Teodozję” i „Znaczek Egipski”, trzy prozy Mandelsztama z lat dwudziestych XX wieku w znakomitych przekładach Ryszarda Przybylskiego. Wszystkie trzy układają się w oryginalną autobiograficzną wizję końca Imperium, która zainspirowała m.in. Juliana Barnesa, autora powieści pod zapożyczonym od Mandelsztama tytułem „Zgiełk czasu”.
„Wirtuozeria z pozoru luźnych fragmentów, napędzanych czysto poetycką energią przeistaczających się na naszych oczach obrazów, spojonych logiką snu i nieświadomości, jednocześnie precyzyjną, dziką i dowcipną, wywiera wielkie wrażenie i przywodzi na myśl jeszcze chyba tylko największe dokonania angielskich modernistów” ? pisze we wstępie Renata Lis.
Opis wydawcy: Piąta i ostatnia już odsłona cyklu „Bruderszaft ze śmiercią” to kolejne dwie minipowieści utrzymane w eksperymentalnej konwencji „powieści-filmu”, która ma na celu połączenie tekstu literackiego z wizualnością dzieła filmowego.
Kiedy po wybuchu rewolucji lutowej Rosja staje na progu wielkich przemian politycznych, Niemcy dostrzegają w tym swoją szansę na zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. W „Operacji 'Tranzyt'” nowym zadaniem majora Josefa von Teofelsa jest zapewnienie bezpiecznego przejazdu do Rosji w osławionym zaplombowanym wagonie człowiekowi, który zmienił bieg historii.
„Batalion aniołów” natomiast poświęcony jest tragicznej historii pierwszego w Rosji żeńskiego batalionu śmierci, stworzonego przez Rząd Tymczasowy Rosji w celu zwiększenia morale żołnierzy. Do niezwykłego oddziału dołącza, w roli instruktora, sztabskapitan Aleksiej Romanow, zdeterminowany, aby przygotować podległe mu dziewczęta do wojennej rzeczywistości. Wyborny humor i doskonale skonstruowana fabuła tylko potwierdzają kunszt pisarski Borisa Akunina!
Opis wydawcy: Pierwsza inwazja na Ziemię została odparta przez koalicję wielkich korporacji z międzynarodowymi siłami wojskowymi oraz chińską armię. Chiny zostały spustoszone na początku starań Formidów o wyniszczenie ziemskich form życia i przygotowanie gruntu pod ich własne osadnictwo. Erozja Chin zasiała strach wśród innych narodów Ziemi; strach ten przerodził się w drastyczne działania, kiedy naukowcy stwierdzili, że pojedynczy statek, który spowodował takie zniszczenia, był jedynie statkiem zwiadowczym. Gdzieś za Pasem Kuipera w Układzie Słonecznym znajduje się statek baza, który zmierza w stronę Ziemi, a nie zdoła go powstrzymać żadna broń, jaką ludzkość może wyprodukować.
W celu obrony Ziemia została zreorganizowana. Ma teraz Hegemona, ogólnoświatowego urzędnika odpowiedzialnego za utrzymanie w ryzach wszystkich poprzednio wojujących ze sobą narodów. Jest Polemarcha, odpowiedzialny za zorganizowanie wszystkich wojskowych sił planety w nową Międzynarodową Flotę. Lecz jest też wróg wewnętrzny, wróg tak stary, jak wojny prowadzone przez ludzi: ambicja i polityka. Chciwość i szukanie własnych korzyści. Czy Bingwen, Mazer Rackham, Victor Delgado i Lem Jukes zdołają odeprzeć tych tak bardzo ludzkich wrogów, by stworzyć broń zdolną skutecznie obronić Ziemię w nieuchronnie zbliżającej się Drugiej Wojnie z Formidami?
Opis wydawcy: Zbliża się koniec świata, co nie podoba się królowi Fulgrimowi i jego poddanym. Jak przechytrzyć przeznaczenie? Dowiesz się tego z niezwykłej książki, w której ożyją średniowieczne księgi a spośród bogatych ornamentów wyłoni się opowieść zabawna, choć chwilami ponura.
„Wszechksięgę” stworzył Tomasz „Spell” Grządziela, jeden z najciekawszych polskich twórców komiksów, autor min. wzruszającej opowieści „Przygody Stasia i Złej Nogi” i humorystycznego „Ostatniego przystanku”. Jako twórca komiksów internetowych pamiętany jet głównie za „Stripfield”. Grządziela jest twórcą ambitnym, a jak sam twierdzi: „Chcę dożyć dziewięćdziesiątki i umrzeć nad deską kreślarską”. „Wszechksięga” wygrała Konkurs Stypendialny Gildia.pl.
Opis wydawcy: Nie ma większej tragedii niż śmierć dziecka. Jankowi i Kryśce umiera ukochana córeczka. Świat staje w miejscu. Ale czy ta małpa pójdzie do nieba? Historia realistyczna a strasznie przy tym absurdalna. Nie uciekając przed purnonsensem i humorem, Kulik stworzyła wstrząsającą opowieść o nas samych.
Gosia Kulik jest absolwentką katowickiego ASP, autorką komiksów („V”), ilustratorką książek. „Ta małpa pójdzie do nieba” została wyróżniona w Konkursie Stypendialnym Gildia.pl
Opis wydawcy: Oto trzy eseje, w których Amos Oz mierzy się z problemami historycznymi, politycznymi i społecznymi, ważnymi dziś nie tylko w Izraelu. Co jest istotą fanatyzmu? Skąd się on bierze? A może jego ziarno tkwi w każdym z nas? Czy można mu jakoś przeciwdziałać? Choć autor odnosi się do historii, kultury i uwarunkowań Izraela, jego refleksje są przejmująco uniwersalne i niezwykle aktualne. Zwraca się zaś przede wszystkim do tych czytelników, którzy nie podzielają jego poglądów. Wyraża niepokój o przyszłość, ale też nadzieję, że lepsza przyszłość jest możliwa.
Opis wydawcy: Fistaszki wkraczają w barwną połowę lat osiemdziesiątych wraz z nastolatkami włóczącymi się po centrach handlowych, punkami (Snoopy z irokezem!), zabójczymi pszczołami i kometą Halleya. Dzieciaki wyjeżdżają na obóz przetrwania, asa lotnictwa z czasów pierwszej wojny światowej rozkłada grypa, Charlie pozuje do sesji zdjęciowej w kostiumie kąpielowym, a Peppermint Patty dostaje zrzędliwego korepetytora… Do tego pojawiają się Molly Volley, nieznośna karierowiczka Tapioca Pudding, a także Spike i jego wierny kaktus!
Charles Schulz to amerykański grafik, znany na całym świecie dzięki komiksowi „Fistaszki”. Urodził się w Minneapolis w Minnesocie. Walczył w Europie podczas drugiej wojny światowej. Po powrocie do USA został nauczycielem sztuki. Jego rysunki były publikowane w prasie od 1947 roku; spośród nich największą sławę zdobyły „Fistaszki”. Popularność Schulza jest ogromna ? wyróżniono go licznymi nagrodami, gwiazda z jego nazwiskiem znajduje się w hollywoodzkiej Alei Gwiazd, zorganizowano poświęcone mu muzeum, nazwano jego imieniem lotnisko. W 2001 roku otrzymał pośmiertnie Złoty Medal Kongresu, najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać cywilny obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Opis wydawcy: Klasyczna powieść science fiction, kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami, niezwykle klimatycznymi i sugestywnymi, które stworzył do pierwszego belgijskiego wydania powieści z 1906 roku brazylijski artysta Henrique Alvim Corr?a.
Czytana po latach „Wojna światów” okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie ? zarówno jednostki, jak i całe społeczności ? w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że „Wojnę światów” odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.
Opis wydawcy: Na odleglej wiejskiej drodze znaleziono ciało młodej dziewczyny. Dowody wskazują, że zanim pobito ją na śmierć, została odurzona, wykorzystana seksualnie i wyrzucana z pędzącej furgonetki.
Podczas gdy komisarz Annie Cabbot bada okoliczności brutalnego przestępstwa, którego ofiarą padła czternastolatka, niedawno awansowany nadkomisarz Alan Banks zmaga się z niewyjaśnionym przypadkiem morderstwa sprzed lat. Pół wieku temu Linda Palmer została zaatakowana przez celebrytę Danny?ego Caxtona, ale nie wszczęto wtedy śledztwa. Teraz Caxton zostaje oskarżony, a pierwszym zadaniem Banksa po awansie jest rozwiązanie tej sprawy.
Z czasem coraz więcej kobiet składa doniesienia przeciwko Caxtonowi, natomiast Banks musi poskładać w całość układankę w oparciu o świeże i stare dowody. Dzięki jego śledztwu wychodzą na jaw rzeczy z przeszłości, które inaczej nie ujrzałyby światła dziennego, a sam Banks wejdzie na mroczną ścieżkę, po której jeszcze nie stąpał?
Opis wydawcy: Ekskluzywne wydanie stu tryskających humorem warszawskich scenek mistrzowsko uchwyconych przez Stefana Wiecheckiego, na nowo zilustrowanych przez jednego z najlepszych polskich rysowników satyrycznych Szczepana Sadurskiego ? to książka, która powinna trafić na półkę każdego warszawiaka. Te teksty bawiły naszych dziadków, potem rodziców, a teraz wywołują uśmiech na naszych twarzach. W połączeniu z satyrycznymi rysunkami zyskują nową jakość. Spróbuj się nie zaśmiać, czytając „Warszawa da się lubić”!
Stefan Wiechecki ps. Wiech ? prozaik, satyryk, publicysta i dziennikarz. Autor uznawany jest za uosobienie warszawskości z uwagi na swoją twórczość pisaną stylem gwarowym. Nazywany Homerem warszawskiej ulicy.
Szczepan Sadurski ? satyryk, rysownik satyryczny, karykaturzysta. Opublikował ponad 6 tysięcy rysunków i ilustracji w ponad 200 tytułach prasy polskiej i zagranicznej. Jest zdobywcą m.in. Złotej Szpilki ’86 (nagroda tygodnika satyrycznego ?Szpilki? w konkursie na najlepszy rysunek roku). Satyryczne rysunki Sadurskiego o tematyce politycznej powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Wystawiał swoje prace m.in. w: Nowym Jorku, Melbourne, Kapsztadzie, Moskwie, Wilnie, Barcelonie, Atenach, Newcastle czy Warszawie.
Opis wydawcy: Historia wydaje się znana, a jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem mediów i organów państwowych. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA kochankowie nigdy nie byli sami.
Opowieść Françoisa Forestiera, dziennikarza „Le Nouvel Observateur”, powieściopisarza i biografa, doskonale udokumentowana i świetnie napisana, ukazuje oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę.
Opis wydawcy: Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. Syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną.
Życie Oty Pavla jest wcieleniem dwudziestowiecznego losu mieszkańca Europy Środkowej, modelowym przykładem tego, jak wielkie wydarzenia determinują losy człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależało na tym, by zostać pisarzem. To się udało. I chociaż nie zaznał sławy ani splendorów, wpisał się w wielką tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej, której symbolami są Franz Kafka, Egon Erwin Kisch czy Max Brod, pozostając jednocześnie pisarzem na wskroś czeskim.
Wielu Polaków czytało „Śmierć pięknych saren”, wielu zakochało się w tej książce od pierwszej lektury, ale teraz mamy okazję dowiedzieć się więcej o człowieku, który kiedyś w życiu postanowił: „Najpierw sprawię sobie maszynę do pisania, a zaraz potem piękną wędkę na ryby”.
Opis wydawcy: Trzymający w napięciu thriller osadzony w realiach II wojny światowej. Londyn, rok 1942. Pułkownik Radomski otrzymuje od Naczelnego Wodza polecenie znalezienia kandydata do supertajnej i niebezpiecznej misji w okupowanej Polsce. Rozkaz: przeniknąć do obozu Aschwitz, uzyskać dowody hitlerowskich zbrodni, pomóc w ucieczce rotmistrzowi Pileckiemu. Zadania podejmuje się major Kotwicz ? przedwojenny oficer marszałka Rydza-Śmigłego, jedyny człowiek mający dostęp do tajnego bunkra zbudowanego dla Wodza właśnie? w Oświęcimiu. Zrzucony do Polski, rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną grę z okupantem, której wynik może zaważyć na losach całej wojny.
Opis wydawcy: Wyniszczona trwającą od dwudziestu pięciu lat wojną domową, sterroryzowana samobójczymi atakami terrorystycznymi, doświadczona klęską głodu Somalia od lat plasuje się w czołówce państw, w których panują najtrudniejsze warunki życia. Zagraniczni dziennikarze nie ruszają się nigdzie bez uzbrojonych po zęby ochroniarzy, ale miejscowi muszą radzić sobie sami. Niektórzy ? tak jak Baszir, właściciel hoteli, w których zatrzymują się wszyscy zagraniczni goście w Mogadiszu ? wierzą, że w Rogu Afryki jeszcze będzie lepiej. Wielu straciło nadzieję; poddali się, żyją z dnia na dzień, troszcząc się tylko o to, by zdobyć kolejną porcję khatu, narkotyku, który żuje dziewięćdziesiąt procent somalijskich mężczyzn.
Kobiety nie mogą sobie pozwolić na rezygnację ? mają dzieci. W kraju legendarnej królowej Arawello, która przed wiekami odsunęła mężczyzn od władzy, kobiety wciąż walczą o przetrwanie dla swoich rodzin. Wyplatają koszyki i maty z resztek starych worków wygrzebanych na wysypisku śmieci. Pracują w policji, zakładają organizacje wspierające uchodźców. Sprzedają khat na rogach ulic. W kolorowych czadorach, czasem przymierające głodem, ale wciąż piękne jak modelki. Królowe Mogadiszu.
Opis wydawcy: Charles Bukowski w nowym wydaniu! „Z obłędu odsiać słowo, wers, drogę” to zbiór nowych wierszy, do tej pory niepublikowanych, przygotowanych do druku przez poetę, choć wydanych w 2003 roku, a więc już po śmierci autora. Wydawać by się mogło, że Bukowski to mizogin i twardziel, jednak bohater jego wierszy ujawnia stany ducha nielicujące z emocjonalnością macho ? obezwładniającą bezradność, smutek na granicy rozpaczy, nieprzezwyciężone poczucie osamotnienia i bankructwa ? a pod maską jurnego samca skrywa oblicze głęboko nieszczęśliwego człowieka. Prawdziwym spełnieniem jest śmierć, której nieuchronność popycha bohatera do autodegradacji. On się nie buntuje, ale odmawia uczestnictwa w życiu społecznym, literackim, a nawet prywatnym, zajmując pozycję obserwatora. Bukowski portretuje chwilę, zamyka w słowach codzienne sytuacje, zasłyszane rozmowy, podpatrzone sceny. Jego wiersze to utwory o przemyślanej, miejscami nawet muzycznej konstrukcji. Poeta znakomicie umie operować oszczędną i celną puentą, kontrastem i powtórzeniem, ironią i niedopowiedzeniem, świetnie dynamizuje strukturę wiersza żywym dialogiem, a przytaczane anegdoty, choć mogą sprawiać wrażenie przegadanych, mówią dokładnie tyle, ile chcą powiedzieć.
Opis wydawcy: Jedna z najwybitniejszych powieści graficznych i jednocześnie jeden z najciekawszych komiksów historycznych. Powstające ponad 10 lat arcydzieło komiksu wymienione przez magazyn „Time” wśród szczytowych osiągnięć tego medium.
Berlin. Wrzesień 1928 roku. Zmierzch Republiki Weimarskiej. 10 lat po zakończeniu I Wojny Światowej Niemcy pogrążone są w głębokim kryzysie i rozpaczliwie szukają dla siebie nowej drogi. Na sile przybiera konflikt między socjalistami, zapatrzonymi w radziecką rewolucję, a nacjonalistami coraz głośniej krzyczącymi „Heil Hitler!”. Obie frakcje zupełnie gdzie indziej widzą przyczyny problemów gnębiących kraj i inaczej wyobrażają sobie jego przyszłość. Napięcie staję się trudne do wytrzymania.
To bogate społeczno-polityczne tło pierwszego tomu trylogii Jasona Lutesa, w którym na pierwszy plan wysunięte są skomplikowane losy poszczególnych bohaterów. Marthe Müller, studentka wydziału sztuki, próbuje odnaleźć się w obcym mieście. Dziennikarz Kurt Severing stara się opisywać dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Gudrun Braun, matka trójki dzieci, traci pracę i znajduje pomoc wśród socjalistów. Jej mąż, Otto, przystępuje natomiast do nacjonalistów, w nich widząc jedyną szansę na lepszy los. To tylko kilka z wielu postaci, których losy przetną się na ulicach Berlina. Żydzi i aryjczycy, robotnicy i fabrykanci, czerwone brygady i faszyści, artyści i wojenni weterani. Wszyscy oni są mieszkańcami tego fascynującego miasta, będącego świadkiem małych wielkich dramatów i najważniejszych wydarzeń współczesnej historii.
Opis wydawcy: Opowiedziana z werwą i humorem historia o przyjaźni, odwadze i zaufaniu, o dzieciństwie rozdartym między organizacją pionierską a kościołem, o „zaginionych” ojcach i ukradkowym podsłuchaniu rodziców szepczących o „pryśnięciu na Zachód”, o „zagrywce śmierci” i turnieju tenisa stołowego w przeddzień upadku dawnego ustroju. Z gawędziarską swobodą Mawil kreśli bardzo osobisty i nad wyraz żywy obraz ostatnich dni Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Czy Mirco jest skarżypytą i tchórzem? Odkąd starsi chłopcy zaczęli go dręczyć, siódmoklasista obawia się, że cały świat mógłby go wziąć właśnie za taką osobę. Czy Torsten także? Mirco nie potrafi rozgryźć nowego ucznia, który, jak się wydaje, nie traktuje nikogo poważnie i przyciąga kłopoty jak magnes. Dlaczego ktoś taki jak Torsten w ogóle się z nim zadaje? I czego on sam właściwie oczekuje od tego rozrabiaki? Ach tak, w przeciwieństwie do Mirco Torsten wygląda na takiego, który dokładnie wie, jak wzbudza się szacunek wśród starszych chłopców.
Podczas gdy Mirco walczy wciąż o to, by zdobyć akceptację Torstena, jego rzekomo bezpieczne życie, w którym najważniejsze sprawy to organizacja pionierska, kościół i tenis stołowy, zaczyna walić się w gruzy: coraz gwałtowniejsze przemiany wstrząsające światem dorosłych wdzierają się także do krainy dzieciństwa.
Opis wydawcy: Bycie ryjówką to nic łatwego. Wszędzie czyhają zagrożenia: a to zaczyna się spełniać starożytna przepowiednia o zagładzie, a to norki amerykańskie dokonują inwazji na spokojną Dolinę Ryjówek. Innym razem pożar zagraża życiu wszystkich mieszkańców lasu, a potem nadchodzi zima, śmiertelnie groźna pora roku dla owadożernych i wiecznie głodnych ssaków.
Na domiar złego wybrańcem mającym ocalić wszystkich okazuje się fajtłapowaty Dobrzyk, najgorszy kandydat na bohatera. Razem z wierną drużyną śmiałków musi wyruszyć na epicką wyprawę, by dokonać epickich czynów… Czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków to mrożąca krew w żyłach przygoda oraz mnóstwo prawdziwych informacji o życiu tych fascynujących zwierząt. Więcej o komiksie.
Opis wydawcy: Biogramy wybitnych uczonych w encyklopediach najczęściej ograniczają się do suchego zestawienia najważniejszych faktów. Tymczasem uczeni są przede wszystkim ludźmi, wybitnymi indywidualnościami, i mają ? jak każdy ? przywary, dziwactwa, upodobania, a niekiedy burzliwe życie prywatne. Wszystkie informacje na ten temat są najczęściej wstydliwie pomijane, gdyż panuje przekonanie, że nie wypada odbrązawiać posągowych postaci. Tymczasem kiedy dowiadujemy się, że wielki Arystoteles jąkał się, Albert Einstein podkradał tytoń do fajki, a współtwórca mechaniki kwantowej Erwin Schrödinger miał liczne kochanki, postacie nabierają wreszcie cech ludzkich.
Obecny zbiór tekstów luminarza polskiej nauki Andrzeja Kajetana Wróblewskiego oparty jest na cyklu jego artykułów „Uczeni w anegdocie” publikowanym od ponad 25 lat w miesięczniku „Wiedza i Życie”. Część z nich znalazła się już w zbiorach książkowych „Uczeni w anegdocie” (Prószyński i S-ka 1999), „Uczeni w anegdocie. Poczet drugi” (Prószyński i S-ka 2004) oraz „200 uczonych w anegdocie” (Świat Książki 2010). Wszystkie publikowane wcześniej teksty zostały przejrzane, poprawione, uzupełnione, rozszerzone i przystosowane do obecnego wydania, w którym można znaleźć opowieści o stu nowych postaciach.
Opis wydawcy: Trzeci tom bardzo rozszerzonego wyboru dzienników Sándora Máraiego (1900?1989), jednego z najwybitniejszych pisarzy węgierskich dwudziestego wieku. „Dziennik 1957?1966”, tom trzeci z planowanych pięciu, obejmuje lata spędzone w Ameryce, do której pisarz przyjechał w 1952 roku, między innymi po to, by zdobyć dla siebie i bliskich obywatelstwo amerykańskie, na emigracji stali się bowiem bezpaństwowcami. Ameryka budziła w pisarzu uczucia ambiwalentne, doceniał piękno krajobrazu, możliwości podróży, doskonały poziom bibliotek, ale drażniła go niewrażliwość na kulturę społeczeństwa nastawionego głównie na zdobywanie dóbr materialnych, źle znosił klimat, przeżył również rozczarowanie postawą większości środowisk emigracji węgierskiej. To lata dojrzewania do starości, której pierwsze symptomy zaczęły się pojawiać w życiu pisarza i jego żony. I lata dorastania ich przybranego syna, który ? w przeciwieństwie do nich ? znalazł sobie miejsce w nowej ojczyźnie. I lata odchodzenia od wiary.
„Dziennik 1957?1966” przynosi liczne zapiski dotyczące życia kulturalnego Nowego Jorku lat sześćdziesiątych, refleksje z bardzo różnorodnych lektur, interesujące i formułowane często z dużą umiejętnością przewidywania wnioski dotyczące wydarzeń politycznych na całym świecie; ukazuje też powolne dojrzewanie myśli o powrocie do Europy, do atmosfery której, pomimo rozmaitych rozczarowań, zawsze Máraiemu w Ameryce brakowało. Więcej o książce.
Opis wydawcy: Jak głęboko sięgają kłamstwa? Przenosimy się w nieodległą przyszłość. Pokrywa lodowa Arktyki stopniała. Nowe polarne pogranicze podzieliły między siebie światowe koncerny, morskie wycieczki ścigają się o przywilej zobaczenia wymierającej miejscowej fauny. Pasażerowie Vanira przybyli, by zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Znajdują jednak coś innego: ludzkie zwłoki. To Tom Harding, zaginiony przed trzema laty, odnaleziony w wyniku topnienia lodowca Midgard. Tom przyjechał do Arktyki, by pomóc w uruchomieniu nowego przedsięwzięcia swojego najlepszego przyjaciela, Seana Cawsona, człowieka, którego działalność biznesowa opiera się na dyskrecji i koneksjach wśród wpływowych ludzi ? i który jako ostatni widział go żywego. Ich przyjaźń zrodziła się ze wspólnej pasji do polarnych eskapad. I choć wewnętrzna potrzeba Toma, by ocalić świat, często kłóciła się z pragnieniem Seana, żeby go zawojować, Sean zawsze sądził, że mimo wszystko przyświecały im wspólne cele. Gdy jednak rozpoczyna się dochodzenie w sprawie śmierci Toma, wybory dokonane przez obu mężczyzn ? w miłości i życiu ? zostają osądzone. I kiedy fundamenty wytwornego, komfortowego świata Seana zaczynają kruszeć, zmuszony jest on zadać sobie pytanie, jaką cenę tak naprawdę zapłacił za przystąpienie do establishmentu.
Opis wydawcy: Na przedmieściach Sztokholmu policja znajduje zwłoki mężczyzny, który zginął od postrzału w pierś. W momencie śmierci siedział w fotelu przed kominkiem; na palcu miał ślubną obrączkę swojej córki? W innej dzielnicy miasta przedsiębiorca pogrzebowy szuka brata, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. Nikt inny nie wydaje się przejmować losem zaginionego. Czyżby on też był już martwy? Pewna kobieta walczy o zachowanie resztek kontroli nad swoim mężem, który staje się coraz bardziej niebezpieczny? Czas mija, a jej coraz trudniej ochronić przed nim siebie i dzieci. Nie może jednak odejść.
Według Fredriki Bergman i Alexa Rechta wszystkie te sprawy są ze sobą powiązane. Wciąż natrafiają na ślady, które prowadzą ich do przeszłości. Na jaw wychodzą dawne grzechy. Alex otrzymuje anonimowe listy, których nadawca chce „wszystko naprawić”. Kim jest autor i dlaczego za każdym razem jest o krok przed policją?
„Ostatnia sprawa Fredriki Bergman” ? szósta książka Kristiny Ohlsson z Fredriką Bergman i Alexem Rechtem jako głównymi bohaterami ? to pełna wartkiej akcji i utrzymana w mrocznej atmosferze powieść kryminalna, w której wszystko, co kiedyś zostało ukryte, po latach wychodzi na jaw.
Opis wydawcy: Pierwszy tom nowej serii mistrza komiksu ? Enkiego Bilala! Rok 2041. Po długim rejsie powraca z Marsa statek kosmiczny. Okazuje się, że prawie cała jego załoga zginęła w tajemniczych okolicznościach. Przeżył tylko jeden członek ekspedycji, pilot Kameron Obb, ale i on cierpi na nieznaną chorobę. W tym samym czasie na Ziemi dochodzi do katastrofy: niezwykle złośliwy bug ? błąd oprogramowania ? niszczy wszystkie systemy sieciowe i zasoby archiwów cyfrowych. Ludzie nie potrafią poradzić sobie bez działających urządzeń elektronicznych. Życie na naszej planecie szybko pogrąża się w chaosie, co grozi wybuchem wojen ? nie tylko lokalnych, ale też ogólnoświatowych. Czy powrót marsjańskiej ekspedycji jest związany z kłopotami, które ogarnęły całą kulę ziemską? Prawdy chcą się dowiedzieć nie tylko rządy mocarstw, ale też sam Kameron Obb…
Enki Bilal, z pochodzenia Jugosłowianin, jest jednym z najważniejszych twórców komiksu frankofońskiego. Jego cykle „Trylogia Nikopola” i „Tetralogia Potwora” okazały się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym. Na podstawie pierwszej z tych serii Bilal ? jako reżyser ? nakręcił film kinowy „Immortal ? Kobieta pułapka”.
Opis wydawcy: Pierwszy tom nowej, pięciotomowej serii łączącej kryminał, thriller polityczny i science fiction z opowieścią superbohaterską. Początek XXI wieku, Nowy Jork. Inżynier Mitchell Hundred ulega wypadkowi i w niewytłumaczalny sposób zostaje obdarzony niezwykłymi mocami. Zaczyna rozumieć mowę maszyn i urządzeń. Mężczyzna postanawia wykorzystać swój dar, żeby pomagać ludziom. Kiedy po udaremnieniu zamachu terrorystycznego zostaje bohaterem tłumów, porzuca jednak rolę zamaskowanego obrońcy i postanawia ubiegać się o urząd burmistrza Nowego Jorku. Wierzy, że zdoła doskonale połączyć sprawowanie władzy z działalnością na rzecz społeczeństwa. Nie wie jeszcze, jak wiele napotka przeszkód: intryg politycznych, zagadek kryminalnych, nadnaturalnych mocy, a także problemów miłosnych…
Scenariusz opowieści napisał słynny amerykański twórca Brian K. Vaughan („Y ? Ostatni z Mężczyzn”, „Saga”), zdobywca aż dziesięciu Nagród Eisnera. Rysunki są dziełem Tony?ego Harrisa („Starman”), również laureata Nagrody Eisnera.
Opis wydawcy: Pierwsza kolorowa edycja kosmicznych przygód Kajtka i Koka! Komiks Janusza Christy w fascynujący sposób opowiada o przygodach Kajtka i Koka, przyjaciół uczestniczących w eksperymencie profesora Kosmosika. Zwariowany naukowiec wysyła ich do gwiazdozbioru Oriona. W trakcie ekspedycji bohaterowie poznają mieszkańców odległych planet i ich zadziwiające zwyczaje, przeżywają niezwykłe i ryzykowne przygody, popadają w liczne tarapaty, ale zawsze pozostają pełnymi humoru i optymizmu chłopakami z Ziemi.
Najdłuższy polski komiks stworzony przez Janusza Christę pierwotnie ukazywał się na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1968?1972. Składa się z ponad tysiąca dwustu pasków komiksowych. Po latach wydawnictwo Egmont odtworzyło z pierwodruków prasowych i uporządkowało wszystkie galaktyczne perypetie Kajtka i Koka. Nowa, kolorowa edycja będzie się składać z siedmiu tomów, każdy o objętości 96 stron.
Opis wydawcy: Nowy komiks Jeffa Smitha, znanego z serii dla dzieci „Gnat”. Kiedy RAPP, złodziej i dawny inżynier wojskowy, odnajduje zaginione dzienniki Nikoli Tesli, udaje mu się połączyć zdobycze współczesnej fizyki z tym, co wiedział sławny ? a może niesławny? ? naukowiec. RAPP wkrótce zorientuje się, że ma w rękach największą, a zarazem najgroźniejszą tajemnicę ludzkości. Za przełomowe odkrycie przyjdzie mu jednak słono zapłacić. Szczwany złodziej znajdzie się między szponami podążających jego śladem mrocznych agencji rządkowych, które nie cofną się przed niczym, żeby go złapać, a tajemniczymi mocami wszechświata, które niezbyt korzystnie wpływają na jego zdrowie.
Opis wydawcy: Zbiorcze wydanie wszystkich pięciu tomów przygodowo-fantastycznego cyklu „Kenia”. W 1947 roku w Kenii znikają członkowie safari prowadzonego przez amerykańskiego pisarza i zapalonego myśliwego Johna Remingtona. Niedługo potem do pracy w szkole w Mombasie przyjeżdża angielska nauczycielka. Wraz z nowymi przyjaciółmi organizuje wyprawę w głąb buszu, aby rozwikłać zagadkę zaginięcia Remingtona. W ten sposób rozpoczynają się poszukiwania niezwykłych sekretów słabo rozpoznanego wnętrza Afryki. Sekretów, które okazują się sięgać innych planet…
Seria „Kenia” jest dziełem spółki autorskiej tworzonej przez Leo i Rodolphe?a. Brazylijski twórca Leo znany jest polskiemu czytelnikowi z cykli „Aldebaran”, „Betelgeza” i „Antares”.
Opis wydawcy: Pierwszy ze zbiorczych albumów kultowej serii opowiadającej o przygodach sławnego agenta MI5 i detektywa Cliftona! Publikacja zawiera cztery opowieści: „Kidnaping”, „Czas przeszły złożony”, „Uszkodzona pamięć” i „Ostatni film”.
Emerytura byłego pułkownika MI5, Harolda Wilberforce?a Cliftona, wydaje się niezwykle spokojna ? mieszka w przytulnym domku na malowniczej angielskiej wsi, jada pyszne posiłki przygotowywane przez miss Partridge… Ale to tylko pozory! Clifton nie należy do wspominających dni chwały agentów, którym wystarczy kolekcjonowanie banderoli od cygar. Jako detektyw amator i Bocian Meloman ? dowódca zastępu skautów, ten wieczny pechowiec wciąż wpada w nowe kłopoty. I mimo zasłużonej emerytury Clifton musi ? w imię sprawiedliwości, skautingu i Anglii ? przypominać bandytom wszelkiej maści, że przestępstwo nie popłaca!
Autorem rysunków do trzech spośród czterech zawartych w albumie tomów przygód Cliftona jest znakomity belgijski grafik Bédu (Bernard Dumont), który zyskał w Polsce wielką popularność dzięki serii „Hugo”.
Opis wydawcy: W drugim tomie nagradzanej serii „100 naboi” agent Graves nadal oferuje skrzywdzonym ludziom możliwość dokonania bezkarnej zemsty. Odsłaniają się kolejne elementy tajemnicy Minutemanów i organizacji, która za nimi stoi, a pan Branch rozwija swoje teorie spiskowe. Coraz wyraźniej zarysowuje się konflikt między Gravesem a jego mocodawcami z Trustu. Jednym z ludzi, którym agent wręczył aktówkę z zapasem 100 naboi i niemożliwym do namierzenia pistoletem, jest Milo Garret, prywatny detektyw cierpiący na powypadkową amnezję. Ten tajemniczy człowiek z zabandażowaną twarzą prowadzi sprawę, która zbliża go do mrocznego świata Trustu, a zarazem poszukuje odpowiedzi na pytanie, kim jest i skąd ma aktówkę.
Autorami „100 naboi” są mistrzowie komiksu amerykańskiego, obaj wyróżnieni Nagrodą Eisnera: Brian Azzarello („Wonder Woman”, „Joker”, „Strażnicy ? Początek”) i Eduardo Risso („Batman ? Rozbite miasto”, „Strażnicy ? Początek”, „Dark Knight: A True Batman Story”).
fot. der bobbel / Flickr
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi