14-20 listopada 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Polecamy nasz redakcyjny przegląd najciekawszych książek, które wydawcy opublikowali w dniach od 14 do 20 listopada.
Magdalena Żelazowska „Americana. To, co najlepsze w USA” | Opis wydawcy: Autorka stworzyła osobisty przewodnik po USA, który jest czymś więcej niż listą miejsc i atrakcji turystycznych. Mieszkając w Ameryce i podróżując po niej, poszukuje przede wszystkim niepowtarzalnego nastroju. Podgląda, jak mieszkają ludzie, co robią, noszą i jedzą. Słucha dźwięków lokalnej muzyki, zbiera miejscowe przysłowia, szpera w sklepach, a czasem w śmieciach. Prowadzi prywatny rejestr uroków, ciekawostek i osobliwości, które są jak łatki amerykańskiego patchworku.
„Americana” jest próbą opisania nieuchwytnego czaru Ameryki, który uwodzi cały świat. To kolekcja tego, co w USA najlepsze. Znajdziemy w niej: krótką historię Stanów Zjednoczonych, główne regiony kraju, amerykańskie małe miasteczka, road tripy, przydrożne bary i motele, farmy, rancza i plantacje, wyprzedaże garażowe, sekrety fast foodu, teorie amerykańskich naukowców, opowieści związane z emigracją, polskie ślady w Ameryce i wiele innych.
Sebastian Fitzek „Playlista” | Opis wydawcy: Muzyka to jej życie. Ile jeszcze będzie trwało… zadecyduje 15 piosenek. Miesiąc temu piętnastoletnia Feline Jagow zniknęła bez śladu w drodze do szkoły. Wynajęty przez jej matkę prywatny detektyw, Alexander Zorbach, natrafia w Internecie na serwis muzyczny, w którym Feline słuchała swoich ulubionych piosenek. Zorbach zauważa, że kilka dni wcześniej playlista została zmieniona. Czy wybierając te piosenki, Feline przesłała ukrytą wskazówkę, gdzie jest i jak można ją uratować?
Zorbach gorączkowo próbuje rozwiązać zagadkę playlisty. Nie spodziewa się, że poszukiwania Feline zaprowadzą go w przerażający koszmar z przeszłości. Rozpoczyna się bezlitosny wyścig z czasem, w którym szanse na przeżycie każdego z uczestników są bliskie zeru.
Ta playlista istnieje naprawdę! 15 piosenek zostało skomponowanych, wykonanych i nagranych przez znanych niemieckich i międzynarodowych artystów specjalnie do tego thrillera! „Playlista” to jedyne w swoim rodzaju połączenie muzyki i mocnego thrillera.
Magdalena Zimniak „Piwnica” | Opis wydawcy: W budynku spółdzielni mieszkaniowej na 3 Maja straszy. Dlaczego duch daje znać o swojej obecności po prawie czterdziestu latach spokoju? Dlaczego pojawia się tylko wtedy, gdy dyżur ma ochroniarz Rafał? Rafał i Aneta angażują się w prywatne śledztwo, które prowadzi do lat czterdziestych ubiegłego wieku. Wtedy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła młoda kobieta. Bohaterowie podejrzewają, że jej ciało zostało zamurowane w piwnicy spółdzielni.
Zagadka z przeszłości przeplata się z problemami współczesnych bohaterów, rodzinne tajemnice mieszają z wielką historią. Magdalena Zimniak tworzy powieść psychologiczną na tle wydarzeń historycznych. Tajemnica, elementy kryminału i horroru sprawiają, że książki nie sposób odłożyć, dopóki nie pozna się zakończenia.
Stina Jackson „Fatum” | Opis wydawcy: Szwedzkie pustkowie, wiosna nadchodząca leniwie pośród topniejących śniegów, mała osada. Idealna sceneria dla mrocznej opowieści.
Liv mieszka w domu na uboczu z nastoletnim synem Simonem i starym ojcem Vidarem. Żyją skromnie i stronią od towarzystwa. Liv pracuje jako kasjerka na stacji benzynowej. Trudno jest jej jednak uciec przed przeszłością. A przeszłość Liv ma bardzo bogatą. Co trzyma tę kobietę w tym zapomnianym przez Boga miejscu? Pewnego dnia w pobliżu ich domu rozlega się wystrzał. Ta chwila odmienia życie całej rodziny.
Stina Jackson stworzyła bezkompromisową i poruszającą historię o więziach międzyludzkich. O tym, jak silne mogą być i jak trudno jest je zerwać. Doskonały thriller!
Mary Kelly „Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo” | Opis wydawcy: Istna perełka literatury kryminalnej – powieść trzymająca w napięciu i zapewniająca godziwą rozrywkę. 22 grudnia, Londyn. Nadkomisarz Brett Nightingale oraz sierżant Beddoes otrzymują wezwanie do zaniedbanego mieszkania w dzielnicy Islington. Znajdują ciało starszej kobiety i odkrywają, że należący do niej kufer został niedawno splądrowany. Zmarłą okazuje się księżna Olga Karuchin, emigrantka z trapionej krwawą rewolucją Rosji, z jej kufra zaś zniknął skarb…
W ogarniętej przedświąteczną gorączką stolicy przewija się barwna parada kolejnych podejrzanych: poniewierany przez księżną wnuk, bogaty jubiler, żądni zemsty komuniści… Nightingale oraz Beddoes mają twardy orzech do zgryzienia.
John Steinbeck „Tortilla Flat” | Opis wydawcy: W niewielkim miasteczku Monterey tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie spragnionych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.
Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, John Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelais’go.
Yun Ko-eun „Turystka” | Opis wydawcy: Ko Yona od lat pracuje w tej samej firmie turystycznej, specjalizującej się w organizowaniu wypraw do miejsc spustoszonych przez katastrofy. Kiedy przełożony zaczyna ją napastować, Yona planuje złożyć na niego skargę. Jednak firma, próbując ukryć zarzuty, przedstawia jej atrakcyjną propozycję: urlop zagraniczny. Yona ma zweryfikować jeden z najdroższych programów wyjazdowych. Przyjmuje ofertę, ale na miejscu okazuje się, że wyspa Mui ma niewiele atrakcji. Kiedy w drodze powrotnej Yona przypadkiem odłącza się od grupy (a może to wcale nie przypadek?), zaczyna odkrywać prawdziwe oblicze wyspy. Zostaje też wciągnięta w niebezpieczny plan sfabrykowania katastrofy ekologicznej, a wszystko po to, by dla turystów podróż była bardziej interesująca. „Turystka” Yun Ko-eun porusza tematy zmian klimatycznych, ciemnej strony turystyki, a także ruchu obywatelskiego #JaTeż (org. #MeToo).
Anna Musiałówna „Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki” | Opis wydawcy: Kto mógł przewidzieć, że kapitalistyczny dobrobyt zniewoli ludzkie umysły i dusze skuteczniej niż komunistyczny niedostatek? Że wirtualna rzeczywistość zastąpi żywy świat?
Anna Musiałówna – fotoreporterka prasowa i socjologiczna, autorka reportaży, kuratorka wystaw fotograficznych, publikowała m.in. w „itd”, „Przyjaciółce”, „Odrze”, „Życiu”, „Polityce”. W książce „Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki” opowiada o własnym życiu poprzez wspomnienia i relacje ze spotkań z bohaterami swoich fotoreportaży. Osoby te, mieszkające często na odległej prowincji, odnajdywała i docierała do nich w zaskakujący niekiedy sposób. Posługując się równie biegle fotografią, jak i słowem pisanym, wyczulona na losy i niedole drugiego człowieka, autorka potrafi z dużą precyzją ukazać obraz życia społecznego w epoce PRL-u i po przełomie 1989 roku, a przy tym ujawnić przed czytelnikami własny punkt widzenia na minione i obecne czasy oraz swoją hierarchię wartości. Zwraca też szczególną uwagę na zmiany oczekiwań, jakie w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat zaszły wobec reportażu prasowego.
Barbara Seidler, Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński „Legendy Polskie” | Opis wydawcy: „Legendy Polskie” są zbiorczym powiększonym wydaniem zeszytów komiksowych ukazujących się w latach 70.: „O smoku wawelskim i Królewnie Wandzie”, „Opowieść o Popielu i myszach”, „O Piaście Kołodzieju”. Album dodatkowo wzbogacony został czterema historiami, które ukazały się w magazynie „Relax”: „Klęska wikinga”, „Bolesławowe słupy”, „Zdrada”, „Zasadzka” (w kolorze oraz w czerni i bieli na podstawie oryginalnych plansz).
Andy Greene „The Office. Opowieść o kultowym serialu” | Opis wydawcy: Wcześniej nieznane historie zza kulis kultowego sitcomu, opowiedziane przez jego twórców, scenarzystów i aktorów. Kiedy ostatnio widzieliście się z Jimem, Pam, Dwightem, Michaelem i resztą pracowników Dunder Mifflin? Być może w 2013 roku, kiedy wyemitowano finalny sezon serialu… a może wczoraj wieczorem, kiedy obejrzeliście trzy odcinki z rzędu. Tak czy inaczej, długo po pierwszej emisji ten sitcom nadal cieszy się niesłabnącą popularnością, a jego fani szukają kolejnych informacji o ulubionym serialu.
Andy Greene w swojej książce, napisanej na podstawie szczegółowych badań i ekskluzywnych wywiadów, zabierze czytelników za kulisy „Biura”. Przypomni ulubione sceny i odcinki i opisze historię ich powstania, a także opowie o wcześniej nieznanych szczegółach związanych z serialem, takich jak walka o jego utrzymanie na antenie, gdy NBC chciało zrezygnować z emisji po zaledwie sześciu odcinkach, i nieudana próba obsadzenia Jamesa Gandolfiniego w roli nowego szefa po odejściu Steve’a Carella.
Ta książka jest prawdziwą gratką dla wszystkich fanów serialu, który zmienił nie tylko oblicze telewizji i popkultury, lecz również to, jak postrzegamy pracę w biurze.
Annie Ernaux „Bliscy” | Opis wydawcy: Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy? Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór „Bliscy”. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń.
Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, „dorobieniu się” i szacunku otoczenia. O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Ta, niczym archiwistka pamięci, opisuje dziedzictwo swoich najbliższych, łącząc kobietę, którą jest teraz, z dzieckiem, którym była w przeszłości. I choć twierdzi, że beznamiętna opowieść przychodzi jej naturalnie, opisane przez nią brzemię pamięci porusza czytelnika do głębi. Na tom składają się: „Miejsce (La Place)”, „Pewna kobieta (Une Femme)”, „Druga córka (L’Autre fille)”.
Umberto Eco „Cmentarz w Pradze” | Opis wydawcy: Nowe wyjątkowe wydanie przedostatniej powieści Umberta Eco, która poruszyła miliony czytelników na całym świecie! „Cmentarz w Pradze” to powieść kryminalno-szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Umberto Eco przedstawia w niej genezę okrytych złą sławą tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, które stanowiły dla Hitlera jedno ze źródeł jego obłąkańczej idei zagłady Żydów i były elementem nazistowskiej propagandy. Autor podkreśla, że oprócz głównego bohatera wszystkie postacie w książce są autentyczne. „Cmentarz w Pradze” ukazał się 30 lat po „Imieniu róży” – debiutanckiej powieści profesora semiotyki.
Richard Adams „Wodnikowe Wzgórze” | Opis wydawcy: Klasyka literatury młodzieżowej, porównywana do dzieł J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa, w nowym wydaniu! Mieszkańcy królikarni Sandleford czują niepokój… Ich ukochane miejsce życia ma się wkrótce, z woli ludzi, zmienić nie do poznania, być może nawet zniknąć, trzeba więc uciekać, póki jeszcze czas…
Grupa królików pod przewodnictwem braci, Piątka i Leszczynka, podejmuje trudną decyzję o opuszczeniu domu i wyrusza w długą, pełną przygód, niebezpieczeństw, ale i pięknych chwil oraz wzruszeń podróż w poszukiwaniu nowego, być może jeszcze lepszego miejsca – Wodnikowego Wzgórza. Czytelnicy zaś odbywają tę drogę wraz z nimi, poznając przy tym obyczaje, mitologię i język króliczej społeczności, a także wspaniałą przyrodę – mistrzowsko odmalowane słowem.
Powieść Richarda Adamsa to światowy bestseller, literatura najwyższej próby i uniwersalna opowieść, która porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. W 2018 powstała adaptacja książki wyprodukowana przez platformę Netflix.
Laura Vocelle „Miau. Kompletna historia kota” | Opis wydawcy: Na przestrzeni dziejów – w zasadzie już od neolitu – kot wywierał nieposkromiony wpływ na społeczeństwa i kultury: albo jako bóstwo, albo jako demon, a obecnie jako superbohater i cesarz mediów społecznościowych. Tak czy siak, od dawna wiadomo, że koci początek jest ściśle związany z naszym.
Kot – maskotka żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muza pisarzy, artystów i mężów stanu – zapewnia komfort i inspirację. Nigdy nie jest służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony. Przez wieki odgrywał fundamentalną rolę w kształtowaniu się cywilizacji. Nie powinno zatem dziwić, że pod naszą opieką żyje ich pond sześćset milionów.
Laura Vocelle, wybitna znawczyni kotów i ich historii, opowiada, co łączy kobiety (nie tylko czarownice) i koty. Wyjaśnia, dlaczego uważa się, że czarny kot przynosi pecha, i dlaczego jego wizerunek na statkach i samolotach miałby przynosić szczęście. To oczywiście wierzchołek góry lodowej. W końcu Leonardo da Vinci, wielki artysta i wynalazca, zwykł mawiać, że „nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem”. Oprócz odpowiedzi na te i wiele innych pytań – omówionych barwnym językiem, pełnym humoru i czułości – czytelnicy znajdą też ponad 150 ilustracji i zdjęć.
Aldous Huxley, Fred Fordham „Nowy wspaniały świat” | Opis wydawcy: Opublikowany w 1932 roku „Nowy wspaniały świat” zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku. Głęboko poruszające tematy wszechobecnej kontroli czy wzajemnego oddziaływania człowieka i technologii sprawiły, że klasyk Aldousa Huxleya stał się idealnym odbiciem czasów, w których został stworzony i wciąż pozostaje przerażająco aktualny.
„Nowy wspaniały świat” doskonale wpasowuje się w formę powieści graficznej. Niezwykły artystyczny talent Freda Fordhama oraz jego dbałość o szczegóły i kolory pozwalają przedstawić nowemu pokoleniu tę zmuszającą do refleksji powieść w świeży i przekonujący sposób.
Claire Keegan „Drobiazgi takie jak te” | Opis wydawcy: Bill Furlong od dziecka mieszka w niewielkim irlandzkim miasteczku, pracuje jako handlarz węglem, ma żonę oraz pięć córek. Czasy są trudne, dlatego Bill stara się robić swoje i nie mieszać się w cudze sprawy. Jak każdy w okolicy, słyszał plotki krążące o siostrach magdalenkach, które prowadzą przyklasztorną pralnię. Zakonnice zawsze jednak płacą mu na czas, dlatego tuż przed Bożym Narodzeniem 1985 roku Bill jedzie zawieźć im opał. To, co zobaczy za murami klasztoru, głęboko nim wstrząśnie. Musi zdecydować, czy potrafi to zignorować, czy zareaguje, burząc tym samym spokój swojej rodziny.
Claire Keegan jest mistrzynią krótkiej formy. Z zaledwie kilku słów buduje cały świat, tworząc uniwersalną opowieść o krzywdzie i życzliwości, o ludzkiej dobroci i milczącym przyzwoleniu na zło. Z empatią pochyla się nad tym, co najłatwiej przeoczyć, i nad tymi, których najtrudniej usłyszeć. To również głos w sprawie wstrząsających wydarzeń, do jakich dochodziło w klasztorach sióstr magdalenek w Irlandii, w których zajmowano się „upadłymi kobietami”. „Drobiazgi takie jak te” to poruszająca opowieść o codziennych aktach dobroci, które nieraz wymagają od nas największej odwagi, oraz o drobnych decyzjach, które składają się na nasze życie.
Mark Edwards „Zło pójdzie za tobą” | Opis wydawcy: Daniel i Laura, trzydziestoparolatkowie z Londynu, wyruszają w wielką podróż po Europie. Po powrocie planują się pobrać, założyć rodzinę. Gdy ich poznajemy, są w Budapeszcie – wsiadają właśnie do nocnego pociągu jadącego do Rumunii. Zapowiada się niezapomniana wyprawa. I rzeczywiście, na mocne wrażenia nie trzeba długo czekać. Już wkrótce para ląduje na nieczynnej stacyjce, gdzieś na rumuńskim odludziu. Usunięta z pociągu przez pograniczników za brak dokumentów. Bo dokumenty i plecaki skradziono im, gdy spali w najlepsze w kuszetce.
Postanawiają, idąc wzdłuż torów, dotrzeć do najbliższego miasteczka, ale ponieważ w dziwnych okolicznościach znika ich rumuńska towarzyszka Alina – zapuszczają się w głąb lasu. Gdy szukają dziewczyny, trafiają na rozległą polanę i stojący na niej samotny dom. To, co tam zobaczą, przyprawi ich o dreszcze…
Ta upiorna rumuńska przygoda będzie się odzywać ponurym echem także po powrocie do Londynu. Na zdruzgotane nerwy Laura poszuka pomocy u psychoterapeutki. Daniel wynajmie detektywa, żeby zbadał sprawę. Wrażenia z Rumunii pozostawią trwały, niezbywalny ślad już na zawsze. I Laura, i Daniel będą cierpieć na zespół stresu pourazowego. Co go spowodowało? Jakie mroczne zagadki skrywał dom na odludziu? Edwards po mistrzowsku stopniuje napięcie, zwodzi czytelnika, sprowadza go na manowce wyobraźni i zaskakuje, nie tylko nagłymi zwrotami akcji.
Daniel Silva „Portret nieznanej kobiety” | Opis wydawcy: Legendarny szpieg i konserwator sztuki Gabriel Allon odszedł w końcu z funkcji szefa wywiadu izraelskiego i osiadł w Wenecji – jedynym mieście, w którym zaznał spokoju. Jego piękna żona Chiara przejęła zarządzanie firmą Konserwacja Zabytków Tiepolo, a dwójkę małych dzieci potajemnie zapisali do lokalnej podstawówki. Gabriel całymi dniami szwenda się po uliczkach i kanałach podmokłego miasta, uciekając od demonów ze swojej tragicznej i pełnej przemocy przeszłości. Ale kiedy ekscentryczny londyński marszand Julian Isherwood zwraca się do niego z prośbą o zbadanie okoliczności odkrycia i zyskownej sprzedaży arcydzieła sprzed wieków, Gabriel daje się wciągnąć w śmiertelną zabawę w kotka i myszkę, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.
Allon szybko odkrywa, że obraz, o który chodzi – portret nieznanej kobiety rzekomo pędzla Antoona van Dycka – to nieprawdopodobnie udany falsyfikat. Chcąc znaleźć tajemniczego fałszerza i zdemaskować wielomiliardowy przekręt wśród elity świata sztuki, obmyśla jeden z najbardziej wyszukanych podstępów w swojej karierze. Lecz jeśli plan ma się powieść, Gabriel musi się stać lustrzanym odbiciem człowieka, którego szuka, czyli największym fałszerzem sztuki, jakiego widział świat.
Stylowy, wyrafinowany i niezwykle pomysłowy „Portret nieznanej kobiety” to pasjonująca podróż po ciemnej stronie świata, w którym pozbawieni skrupułów marszandzi na co dzień oszukują swoich klientów, a bogaci inwestorzy traktują wielkie dzieła sztuki jak kolejny towar, który można kupować i sprzedawać z zyskiem. Poczynając od eleganckiego wprowadzenia, aż po nieoczekiwane zwroty akcji w punkcie kulminacyjnym, powieść ta stanowi istny majstersztyk. Jest też kolejnym dowodem na to, że jako autor powieści szpiegowskich i thrillerów Daniel Silva nie ma sobie równych.
Iwona Kienzler „Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale” | Opis wydawcy: Kto uwolnił kobiety z gorsetów? Kim była matka chrzestna stylu punk? Dlaczego zginęli Maurizio Gucci i Gianni Versace? Którego ze słynnych projektantów nazywano „Małym Księciem” mody?
Biografie wybitnych projektantów są często nie mniej ciekawe niż tworzone przez nich kreacje. Wielki świat mody to przede wszystkim pokazy, wybiegi i haute couture, ale również nazwiska znanych kreatorów, których wizje zmieniają oblicze branży i styl ubierania się milionów ludzi. Któż nie zna takich postaci jak: Chanel, Dior, Gucci, Versace czy Yves Saint Laurent? Projektanci mody to zazwyczaj osoby nietuzinkowe, utalentowane, o dużej wyobraźni, silnej osobowości i o życiorysach często naznaczonych traumą.
Najnowsza książka Iwony Kienzler opowiada o najważniejszych dyktatorach światowej mody, ich sukcesach, wzlotach i upadkach, odsłaniając jednocześnie kulisy ich prywatnego życia. „Dyktatorzy mody” to książka znakomita na prezent, bogato ilustrowana, wydana w starannej szacie graficznej.
María Medem „Zenit” | Opis wydawcy: Pod wszechobecnym pomarańczowym słońcem, oświetlającym pustynny krajobraz, dwóch rzemieślników – jeden zajmujący się szkłem, drugi gliną, spotyka się codziennie na lunchu i pogawędce. Obaj są lunatykami, ale doświadczają tego zjawiska w diametralnie różny sposób. Garncarz nienawidzi swojego somnambulizmu, uważa to za krępującą część swojego istnienia, tak jakby dzielił ciało z obcym. Gdy tylko to sobie uświadamia, cierpi, ogarnia go poczucie udręki i rozpaczy. Hutnikowi szkła natomiast lunatykowanie tak bardzo nie przeszkadza. Pewnej nocy budzi się zaskoczony. Ogarnięty bezsennością, udaje się do swojego warsztatu i tam dokonuje przerażającego odkrycia, które doprowadzi do końca tej historii.
Antoni Mączak „Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII wieku” | Opis wydawcy: Podróżowanie to jeden z nieodłącznych elementów ludzkiej aktywności. Mimo różnic wynikających z postępu cywilizacyjnego, podróżny zawsze potrzebował i potrzebuje tych samych rzeczy: środka lokomocji – choćby to miałyby być własne nogi, miejsca do odpoczynku oraz posiłku. Rzecz jasna chciałby też zobaczyć nieco świata, bo turystyka, choć nie na skalę masową jak dziś, także istniała od zawsze.
Profesor Antoni Mączak, wybitny historyk epoki nowożytnej, opisał codzienność – czasem zaskakująco podobną do tej, którą znamy – podróży po Europie w XVI i XVII wieku. Relacje kupców, włóczęgów, arystokratów, żołnierzy czy żaków to tylko część materiału źródłowego. Już w XVI stuleciu powstawały bowiem przewodniki, zestawienia cen, wielojęzyczne „rozmówki” i dokumenty podróżne, a także zupełnie fantastyczne opowieści o odległych krainach. Autor rekonstruuje wszystkie aspekty podróży, problemy towarzyszące w XVI i XVII wieku turystom na Starym Kontynencie oraz przyciągające ich atrakcje.
Którędy jechać, gdzie zjeść, jak nie przepłacić, nie dać się oszukać i co zobaczyć, jak się porozumieć i wrócić cało. Monografia prof. Antoniego Mączaka stanowi nie tylko drobiazgowy opis „turystycznej” codzienności europejskiej XVI i XVII wieku – jest to także pełen anegdot, ciekawostek i porad praktyczny przewodnik po nowożytnej Europie, który może też przydać się dzisiaj.
Gerard Way, Shaun Simon, I.N.J. Culbard „Opowieści z Akademii Umbrella tom 1: Wyglądasz jak śmierć” | Opis wydawcy: Pierwsza poboczna seria „Umbrella Academy”! Gdy osiemnastoletni Klaus zostaje usunięty z Akademii Umbrella i pozbawiony kieszonkowego, wyrusza do Hollywood – miejsca, w którym ludzie docenią jego upiorne talenty. Jednak kontakt z zawartością schowka miejscowego wampira, żyjącego z handlu narkotykami, doprowadzi do sytuacji, w której Klaus będzie potrzebował pomocy. Niestety tym razem nie pomoże mu nikt z rodzeństwa.
Gerard Way, współtwórca Akademii Umbrella, łączy siły z Shaunem Simonem („Neverboy”, „Electric Century”) i rysownikiem I.N.J. Culbardem („Wild’s End”, „Brink”), by opowiedzieć o paranormalnych przygodach bohatera przebojowego serialu Netflix!
Teresa Radice, Stefano Turcioni „Ziemia, niebo, kruki” | Opis wydawcy: Zima 1943. Front Wschodni. Niemiec i Włoch uciekają z sowieckiego więzienia. Nie znając rosyjskiego ani wrogiego terytorium… porywają radzieckiego sołdata. Tak zaczyna się kapitalnie napisana przygoda trzech mężczyzn nieznających swoich języków, wrogich wobec siebie a jednak połączonych wspólnym celem – uciec jak najdalej od wojny. Im jednak bardziej poznajemy ich życie w cywilu, tym bardziej zastanawiają ich postawy przed wojną oraz w jej trakcie. Białe nie zawsze tak jasne, czarne niekoniecznie takie złe…
Teresa Radice i Stefano Turcioni wracają w kolejnej brawurowej opowieści. Tym razem zamiast wilków morskich, sztormów, szant i romantycznych uniesień dostajemy pełnokrwisty komiksy wojenny, w którym postawy żołnierskie ważniejsze są od wybuchów i katalogu sprzętu wojskowego. Rysownik „Zakazanego portu” tym razem zamienił ołówek na akwarele i znowu wyczarował cudeńko!
Peter Flannery „Decimus Fate i Rzeźnik z Guile” | Opis wydawcy: Gdy w mieście Guile giną dwaj młodzi mężczyźni, zaskakujący rozwój wypadków rzuca Decimusa Fate i Opiekuna do rozpaczliwej walki o życie. Czarownice, mroczni zabójcy czy potwory zamieszkujące labirynt podziemnych tuneli – to wszystko tylko preludium. Podążając za prawdą i rozwiązaniem zagadki, przyjdzie im bowiem stanąć twarzą w twarz z osławionym Rzeźnikiem z Guile.
Ale kto wie, czy znacznie większe zagrożenie nie czai się znacznie bliżej domu. Gdzieś, gdzie ucieczka z więzienia i zabójstwo prominentnego maga zdają się tylko drobnymi zdarzeniami dnia codziennego w wielkim portowym mieście. Codzienność jednak, zwłaszcza codzienność niezwykłych ludzi, stanowi często wstęp do wydarzeń, które wstrząsną posadami świata. Ale to, zazwyczaj, okazuje się dużo, dużo później. I o wiele za późno.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi