13-26 grudnia 2021 – najciekawsze premiery ostatnich dwóch tygodni roku poleca Booklips.pl
Druga połowa grudnia to czas odpoczynku dla wydawców. Na rynku ukazuje się znacznie mniej godnych polecenia tytułów, dlatego też jak co roku nasz cykliczny przegląd nowości w tym okresie obejmuje dwa tygodnie.
Peter Handke „Jestem mieszkańcem wieży z kości słoniowej” | Opis wydawcy: Zbiór tekstów eseistycznych Petera Handkego z lat 1967-1971. Dotyczą one zagadnień teoretycznych z zakresu literatury, teatru czy filmu. Autor zdaje też relację ze spotkania Grupy 47 w Princeton, a także zajmuje się procesami studentów, którzy brali udział w protestach w przełomie 1967 i 1968 roku.
Carlton Mellick III „Dom na ruchomych piaskach” | Opis wydawcy: „Nie wolno Wam wyjść z pokoju dziecięcego. Jeśli to zrobicie, najpewniej umrzecie”. Tick i Polly nigdy nie mieli okazji spotkać swoich rodziców. Dzielą z nimi ten sam dom, śnią o nich każdej nocy, są krwią z ich krwi i ciałem z ich ciała, a jednak z jakiegoś powodu, odkąd się urodzili, ich rodzice nie znaleźli nigdy czasu, by choć raz ich odwiedzić. Żyjąc w ciemnym pokoiku ogromnej i zniszczonej posiadłości rodziców, dzieci tęsknią za dniem, gdy wreszcie będą mogły po raz pierwszy przytulić się do swej kochającej matki… Wydaje im się, że ta chwila nigdy nie nastąpi. Martwią się, że rodzice już dawno o nich zapomnieli.
Kiedy maszyneria dostarczająca im pożywienie i wodę przestaje działać, dzieci zmuszone są znaleźć wyjście z pokoju dziecięcego i odnaleźć rodziców. Lecz reszta domu jest o wiele większa i dziwniejsza niż to sobie wyobrażały. Ciągnące się labirynty ciemnych korytarzy zdają się nie mieć końca, w każdym kącie czają się jakieś zdeformowane stwory, a w opuszczonych magazynach poniewierają zwłoki od dawna zmarłych dzieci. Każda minuta od chwili opuszczenia jest nieustanną walką o przeżycie. Kolejne pomieszczenia objawiają tajemnice dotyczące ich przeszłości i świata, w którym przyszło im żyć, w nadziei, że kiedyś zobaczą swoich rodziców.
Tymon Tymański „Sclavus” | Opis wydawcy: W „Sclavusie” Tymon Tymański opowiada historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku – trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart. Rozpoznaje i przywołuje jej artystycznych antenatów, opisuje happeningi i akcje, wciąga w świat własnych literackich fascynacji i muzycznych olśnień. Książki Tymańskiego nie należy jednak postrzegać jak kolejnej literackiej – zbiorowej i indywidualnej – biografii artystycznej. To pełnowartościowa beletrystyka, napisana brawurowo, z doskonałym czuciem i rozumieniem języka, pełna – także autoironicznego – poczucia humoru.
W książce Tymańskiego obserwujemy, jak terapeutyczna postsztuka Totartu, zrodzona z konieczności odreagowania ponurych lat 80., czasu beznadziei i niemożności, przeradza się w Tymonowy „modus”. Pomieszanie wysokiego z niskim, sowizdrzalskiego z intelektualnym, mądrego z głupim znać w jego juwenilnych wierszach i prozie, słychać w muzyce yassowej, widać w filmie „Polskie gówno”. Prywatny totart Tymańskiego to świat duchowych otwarć, głębokich przyjaźni, seksualności i nieprawdopodobnych wizji.
Z tła opowieści prześwieca panorama Gdańska lat 80. i 90., którą autor odmalowuje, nie stroniąc od politycznych docinek i zakulisowych anegdot. W tekście Tymona spotykają się ci, którzy historię pisali, i ci, o których ona milczy. Jest tu Lech Wałęsa i Tomek Wilmowski, anarchiści i buddyści, prałat Jankowski przepędzający przybyszów z Alfa Centauri, jest i niezapomniany mazurski minstrel Jasiu Karabin. Powieść Tymańskiego, choć nawiązuje do różnorakich tradycji literackich, wymyka się definicjom, nawet pojemnej definicji powieści postmodernistycznej. Autor nazywa swą książkę „posttotartowym imprzejawnikiem”, „profuzyjnym eposem o Totarcie – opowieścią o czasach, zjawisku, grupie waryatów i nieskrępowanej kreacji”. I właśnie „nieskrępowana kreacja” zdaje się najważniejszym kluczem do zrozumienia Totartu i „Sclavusa”. Fragment książki.
Marcin Świetlicki „Wybór” | Opis wydawcy: „Wybór” Marcina Świetlickiego to historia opowiedziana w 444 wierszach ułożonych chronologicznie – od końca lat siedemdziesiątych minionego wieku po współczesność. Na „Wybór” składają się teksty dziś już kultowe, którymi mówi kolejne pokolenie czytelników, ale też te mniej znane, rozproszone, zapomniane. „Powiedzmy, że chciałbym, żeby akurat te wiersze użyte w tej książce po mnie zostały” – napisał we wstępie Marcin Świetlicki.
„Wybór” to historia o jednostce, ale i o tym, co ową jednostkę otaczało i osaczało. To cztery dekady starć wewnętrznego z zewnętrznym. Wzloty i upadki. Miłości i nienawiści. Wiersze i piosenki. „Poezję robi się przeciw. Poezja jest ryzykiem. Poezja jest odwagą. Poezja jest niebezpieczna” – napisał przed laty Świetlicki i zdania nie zmienił.
„Wybór” Świetlickiego to autorskie spojrzenie na własną twórczość, zachęca do przyjrzenia się powracającym tematom, motywom, gestom. Tę książkę można czytać na wiele sposobów, nie tylko od początku do końca – czytelnik może dokonać tu własnego wyboru. To także – jak zaznacza autor – „historia moich wyborów, trafnych i nietrafnych”.
Bill Buford „Między kibolami” | Opis wydawcy: Mają ksywy takie jak Barmy Bernie, Daft Donald i Steamin’ Sammy. Lubią żłopać lagery (w ogromnych ilościach), atakować policję, wdawać się w bójki, sławić królową i kluby piłkarskie (zwłaszcza Manchester United). Są angielskimi kibolami. Kochają siebie i nienawidzą wszystkich innych, czemu dają wyraz, wzniecając zamieszki i terroryzując miasta odwiedzane podczas „wyjazdów”. Bill Buford, dziennikarz prestiżowego czasopisma „Granta”, chce ich poznać i zrozumieć. Wkrada się do hermetycznego świata chuliganów i – z zaangażowaniem przywodzącym na myśl Huntera S. Thompsona – opisuje zarówno ich barbarzyństwo, jak i złowrogi urok.
Ewa Bieńkowska „Co mówią kamienie Wenecji” | Opis wydawcy: George Byron pisał, że widok Wenecji jest snem, a jej historia romansem. Goethe nazywał je „republiką bobrów”, a Napoleon „najpiękniejszym salonem świata”. Miasto zrodzone z wyobraźni budziło zachwyt i zazdrość, inspirowało, poruszało zmysły. Swoją potęgę przekuwało w piękno, wydając kolejne pokolenia malarzy, od Belliniego przez Tycjana po Canaletta. Ewa Bieńkowska przemierza kościoły i muzea, wyszukuje obrazy wyrażające weneckiego ducha. Pragnie zrozumieć to wyjątkowe miasto, sięgając po historię jego republikańskiego ustroju, śledzi dzieje nieustannej pracy na rzecz splendoru Serenissimy. „Co mówią kamienie Wenecji” zajmują miejsce wyróżnione w tradycji europejskiej eseistyki, to książka powstała z tego samego pragnienia, co dzieło Ruskina i Muratowa.
„Co mówią kamienie Wenecji” to autorski przewodnik po weneckich kościołach, galeriach, dziełach sztuki, które najpełniej oddają charakter i historię tego wyjątkowego miasta. Niniejsza edycja to wydanie II, przejrzane i rozszerzone, opatrzone indeksem osób i miejsc.
Różni autorzy „Odwrócona strefa. Dramaty, wiersze i opowiadania na setne urodziny Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza” | Opis wydawcy: W setną rocznicę urodzin Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza wydawnictwo Biuro Literackie przygotowało dla miłośników ich twórczości wyjątkową książkę – antologię z tekstami dedykowanymi obu wielkim mistrzom. Tytułowa „Odwrócona strefa” to miejsce spotkań. Spotkań realnych, jak opisane w posłowiu „wpadnięcie na siebie” Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza na górskim szlaku, i spotkań widmowych, tekstowych, które rozgrywają się w „schronisku poezji” – na kartach antologii. Wielogłosowa rozmowa – rozpisana na 44 teksty poetyckie, prozatorskie i dramatyczne (wraz z komentarzami) autorstwa współczesnych twórców i twórczyń – uderza bogactwem perspektyw, form, rejestrów. To nie laurka na setne urodziny Karpowicza i Różewicza, ale dowód, że twórczość każdego z nich jest wciąż bijącym, żywym źródłem, z którego chętnie czerpią zarówno osoby w świecie literackim już uznane, jak i autorzy dopiero poszukujący swojego literackiego idiomu.
Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęła spora grupa uznanych polskich pisarek i pisarzy, poetek i poetów. Przepustką do antologii była także czwarta edycja konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne”, w której udział wziąć mógł każdy, kto pisze. Wśród uczestników są: Sylwia Chutnik, Tadeusz Dąbrowski, Konrad Góra, Liliana Hermetz, Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, Karolina Kapusta, Bogusław Kierc, Jakub Kornhauser, Zbigniew Machej, Karol Maliszewski, Joanna Mueller, Marta Podgórnik, Kamil Sipowicz, Marta Sokołowska, Dariusz Sośnicki, Mirka Szychowiak i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.
„Ze starymi mistrzami rozmawiają tu pisarze uznani, autorzy kanoniczni, poeci i poetki, prozaicy i prozaiczki o wysokich czy bardzo wysokich umiejętnościach warsztatowych oraz rozpoznawalnym profilu twórczym. (…) W proces kulturowego dialogowania zostają również włączone osoby nowe, stawiające w literaturze pierwsze znaczące kroki – zauważono je dzięki konkursowi towarzyszącemu festiwalowi Stacja Literatura” – pisze w posłowiu do książki Przemysław Dakowicz i dodaje: „To panorama stanowisk pośrednich między naśladowaniem cudzej dykcji, kontynuacją cudzego wątku, rozwinięciem cudzego tematu a ekspresją niepodległego 'ja’ twórczego, które wobec 'nauczyciela i mistrza’ usiłuje się dookreślić, zdefiniować, rozpoznać. Duża część pomieszczonych w książce tekstów to świadectwa pogłębionej, wielokrotnej lektury, długotrwałego obcowania z dziełami patronów tomu”.
Sébastien Vastra „Jim Hawkins – wydanie zbiorcze” | Opis wydawcy: Przyszłość jako kuchcik i rodzinna oberża w spadku. Jim Hawkins wie, że nie pozostanie długo na stałym lądzie. Spogląda gdzie indziej, z oczyma utkwionymi w kierunku linii, którą morze rysuje na horyzoncie; obietnicy nieznanego i wielu tajemnic. Wystarczyłby tylko jeden krok ku kierunku morskiej toni, by odmienić swoje życie i stać się kimś innym.
Wystarczyłby uśmiech losu albo Bill Bones, stary wilk morski, który dopiero co zszedł na ląd ze swoją cenną mapą, by Jim wpadł w wir przygody. Lecz jeśli istnieje na tym podłym świecie jedna niebezpieczna rzecz, to na pewno jest nią kawałek papieru, który prowadzi do wielkiego bogactwa… Komiksowa adaptacja „Wyspy Skarbów” R.L. Stevensona zabierze was w podróż pełną przygód i niebezpieczeństw, na której końcu czekają skrzynie pełne złota!
Philippe Foerster, Andreas „Styks” | Opis wydawcy: W Dock City pojawia się crash, nieznany narkotyk. Zamienia uzależnionych w geniuszy, ale wywołuje niepokojącą falę śmiertelnego przedawkowania. Prywatny detektyw, na razie zdemobilizowany z armii, Laurel Hardy rozpoczyna śledztwo, które prowadzi do parku rozrywki rekonstruującego piekło z jego demonami i przeklętymi duszami.
„Styks” to czarny kryminał w amerykańskim stylu. Efekt współpracy dwóch artystów a równocześnie kolegów ze studiów. Philippe Foerster stworzył mieszankę opowieści noir i fantastyki narysowaną w groteskowym stylu. Andreas zadowolił się nałożeniem tuszu na rysunki przyjaciela, ale w swojej technice drobnych kresek i grawerowania. Powstała wyjątkowa opowieść z połączenia dwóch wyjątkowych talentów.
Zbigniew Herbert „Wiersze zebrane. Wydanie nowe” | Opis wydawcy: Kanoniczny zbiór wszystkich wierszy opublikowanych za życia poety, rozszerzony o wiersze odczytane z rękopisów przez Ryszarda Krynickiego. Czterdzieści dwa lata życia poety rozpięte miedzy symbolicznymi tytułami: „Struna światła” z 1956 roku i „Epilogiem burzy” z roku 1998, ciemnego roku śmierci. Dziewięć tomów, niespełna czterysta wierszy. Do czytania od nowa i na nowo, czytania wielokrotnego i w różnych porządkach, do lektury będącej poszukiwaniem tego Herberta, który jest nam najbliższy. Jak sam pisał, „jeżeli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa”.
Obecna edycja zawiera nowe, odczytane z rękopisów utwory, które nie znalazły się w tomach „Utwory rozproszone (Rekonesans)” oraz „Utwory rozproszone ( Rekonesans 2)”. Tom zredagował, opatrzył przypisami i do druku przygotował Ryszard Krynicki.
Tomasz Bocheński „Myśliwski–Bocheński. Rozmowy istotne” | Opis wydawcy: W wywiadzie z Wiesławem Myśliwskim Tomasz Bocheński zaprasza czytelnika do podroży poprzez najważniejsze wątki i tematy związane z twórczością jednego z najważniejszych polskich prozaików okresu powojennego. W rozmowie odważnie stawia prowokacyjne hipotezy, zaś pisarz twórczo na nie odpowiada, dodając własne refleksje. Wywiadowi towarzyszy słownik pojęć związanych z twórczością pisarza, porządkujący myślenie krytyczne o jego prozie, a także krytyczne komentarze dotyczące poruszanych w rozmowach wątków, tematów, publikacji, problemów, umiejscawiające rozmowę w kontekście literaturoznawczym, kulturowym i historycznym.
Feliks Falk „Wodzirej i inni. Rozmowa z samym sobą” | Opis wydawcy: Feliks Falk – artysta wielu talentów i profesji. Mógł zostać sławnym malarzem i grafikiem. Przyjacielowi zawdzięcza, że jego prawdziwą pasją stał się film. W swoim dorobku reżyserskim ma głośne realizacje, jak m.in.: „Wodzirej”, „Szansa”, „Był jazz”, „Bohater roku”, „Samowolka”, „Komornik” czy „Joanna”, za które otrzymał prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Z sukcesami zajmował się także reżyserią teatralną i telewizyjną. Autor scenariuszy, sztuk oraz słuchowisk. Pedagog i producent filmowy. Jedna z czołowych postaci polskiego kina.
W autobiografii „Wodzirej i inni” Feiks Falk dzieli się opowieścią o swoim niezwykle ciekawym i barwnym życiu. Wspomina dzieciństwo, rozmawia o rodzinie, dorastaniu, pasjach i marzeniach, miłości, drodze twórczej, sukcesach i porażkach, rozterkach, przemijaniu. Odsłania tajniki warsztatu, kulisy pracy na planie filmowym i na scenie, źródła inspiracji. Podsumowuje artystyczne doświadczenia i dokonania. Poznajemy go jako wnikliwego narratora, po mistrzowsku podpatrującego i portretującego rzeczywistość okiem kamery, dla którego najważniejsze są nieopowiedziane jeszcze historie.
Paul Gillon „Rozbitkowie czasu – część 2” | Opis wydawcy: Klasyka europejskich opowieści graficznych! Seria, która wywarła ogromny wpływ na rozwój komiksu science fiction. Pod koniec XX wieku ludzkość przeżywa wielki kryzys, wywołany przywleczoną z kosmosu zarazą. Aby nasz rodzaj mógł przetrwać, w przestrzeń zostają wysłane dwie kapsuły – jedna z mężczyzną, a druga z kobietą. Mają powrócić na Ziemię, kiedy warunki do życia i odnowienia gatunku okażą się sprzyjające dla człowieka. Mija tysiąc lat. Kapsuła z mężczyzną zostaje ściągnięta na Ziemię przez nielicznych ludzi, którzy jeszcze ją zamieszkują. Obudzony po trwającym dziesięć wieków śnie Christopher musi odszukać swoją zaginioną w przestrzeni towarzyszkę, a potem uratować ludzkość przed wrogami z głębin kosmosu i niezwykłymi epidemiami. Drugi tom zbiorczego wydania polskiego zawiera albumy: „Władcy Marzeń”, „Piętno Beseleka”, „Orto-mentasi”, „Terra i Kryptomeria”.
Oscar Wilde „Szczęśliwy książę i inne opowiastki” | Opis wydawcy: Pięć zebranych w tym tomie opowiadań („Szczęśliwy książę”, „Słowik i róża”, „Samolubny olbrzym”, „Prawdziwy przyjaciel”, „Prześwietna petarda”) jak wszystkie bajki z morałem przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych czytelników. Każda z tych pięknie opowiedzianych historii niesie finezyjną aluzję. Baśnie są zdecydowanie odmienne, we wszystkich jednak zawarte jest ważne przesłanie. Mówią o dobru i złu, pokazując, iż zło nie zawsze musi oznaczać nikczemność, gdyż wystarczy mu żywić się samolubstwem – a prawdziwa miłość ostatecznie zatriumfuje. Te czasem mroczne, a zarazem barwne opowieści traktują przede wszystkim o sobkostwie, współczuciu, chrześcijaństwie, wielkoduszności i miłości.
Roberto Recchioni, Gigi Cavenago „Dylan Dog – Mater Dolorosa” | Opis wydawcy: Dylan Dog ponownie odczuwa objawy dziwnej choroby, która kiedyś niemal go zabiła. Tym razem wie już, co to oznacza i z kim przyjdzie mu się zmierzyć. Mater Morbi – matka chorób – powraca! Dylan zanurza się w morzu cierpienia, aby odnaleźć… siebie oraz odkryć sekrety przeszłości, teraźniejszości, a nawet przyszłości… W poetycką, przejmującą podróż ze słynnym włoskim bohaterem komiksowym zapraszają tym razem Roberto Recchioni oraz Gigi Cavenago.
Alfonso Font „Clarke & Kubrick – wydanie zbiorcze” | Opis wydawcy: Chociaż imiona dwóch głównych bohaterów to nazwiska twórców filmu „2001: Odyseja Kosmiczna” (autora Arthura C. Clarke’a i reżysera filmowego Stanleya Kubricka), to ten zbiór opowiadań w większości jest inspirowany opowiadaniami Roberta Sheckleya.
Clarke i Kubrick po raz pierwszy pojawili się w jednym z opowiadań „Opowieści o niedoskonałej przyszłości”, zatytułowanym „Deszcz”. Alfonso Font stworzył serię o tej nazwie dopiero w 1982 roku.
Clarke i Kubrick to dwaj przyjaciele/specjaliści. Ich praca pozwala im odwiedzać odległe światy i podróżować w czasie w celu rozwiązywania skomplikowanych spraw; czasem niezręcznie, czasem z pomysłowością, ale zawsze ich przygody skupiają się na humorze i grotesce.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi