12-18 grudnia 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
W ostatnich tygodniach grudnia, kiedy większość osób ma już prezenty świąteczne zakupione, wydawcy zwalniają tempo, co nie znaczy, że w sprzedaży nie znajdziemy żadnych nowych tytułów godnych polecenia. Prezentujemy najciekawsze nowości, które trafiły do księgarń w tygodniu od 12 do 18 grudnia.
Kazuo Koike, Goseki Kojima „Samotny Wilk i Szczenię tom 1” | Opis wydawcy: Zabójca Ogami Ittō podróżuje wraz ze swoim synem, podejmując się najtrudniejszych zleceń. Jego usługi nie są tanie, a w swojej pracy wykorzystuje strategie zawarte w najsłynniejszych traktatach wojennych. Najbardziej znana seria samurajska powraca do Polski w nowym, powiększonym wydaniu. Samotny Wilk i Szczenię to komiks, który wywarł niesamowity wpływ na popkulturę. Na jego podstawie powstały liczne adaptacje filmowe oraz seriale telewizyjne. Do inspiracji tym cyklem przyznają się tacy giganci jak Frank Miller („Sin City”) czy Max Allan Collins („Droga do zatracenia”). Autorzy serii zwani byli „Złotym Duetem” i są twórcami licznych hitów, w tym cyklu „Poranek ściętych głów”.
Kathy Acker „Krew i flaki w szkole średniej” | Opis wydawcy: Mroczna, niepokojąca metafikcja, okrzyknięta niegdyś literackim odpowiednikiem punk rocka: kazirodztwo, aborcja, gangi uliczne, kradzieże, gwałty, przemoc. Halucynacyjna podróż przez nowojorskie slumsy i Afrykę Północną. Nielinearna, chaotyczna, kolażowa antynarracja, przeplatana obscenicznymi rysunkami oraz fragmentami dramatycznymi i poetyckimi. Brutalny, transgresyjny surrealizm spod znaku Bataille’a, Burroughsa i Geneta – ten ostatni pojawia się zresztą na kartach książki we własnej osobie.
Kathy Acker (1947-1997) to amerykańska powieściopisarka, eseistka, poetka, dramaturżka i performerka. Debiutowała na początku lat 70. jako reprezentantka eksperymentalnego nowojorskiego podziemia literackiego, jednocześnie zarabiając na życie tańcem erotycznym. Na początku lat 80. mieszkała w Londynie, gdzie napisała kilka swoich najbardziej cenionych przez krytykę utworów. Oprócz kilkunastu powieści pozostawiła po sobie kilka zbiorów poezji, scenariusze filmowe, liczne eseje i teksty z teorii literatury oraz nagrywała i występowała z zespołami takimi jak Psychic TV, Mekons czy Oxbow. Zmarła na raka piersi w klinice medycyny alternatywnej w Tijuanie. W Polsce opublikowano dotąd tylko jedną jej powieść, „Kicia, król piratów” w przekładzie Katarzyny Karłowskiej (wyd. Zysk i S-ka, 2002). Fragmenty „Krwi i flaków…” w przekładzie Piotra Siemiona ukazały się w 1990 roku na łamach „bruLionu”.
Brian Baumgartner, Ben Silverman „Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office” | Opis wydawcy: Dołącz do załogi Dunder Mifflin i wróć do Scranton! Przed tobą przezabawna i jednocześnie nieprawdopodobna historia zza kulis uwielbianego serialu „The Office”. W 2020 roku „The Office” było najchętniej oglądanym serialem w amerykańskich serwisach streamingowych. Nie byłoby to zaskakujące, gdyby nie fakt, że miało to miejsce 7 lat po zakończeniu produkcji. Pozostaje też jednym z ulubionych seriali polskich widzów, a niedawno doczekał się nawet polskiej wersji – „The Office PL”.
Oto nieznana historia „The Office”, napisana przez Briana Baumgartnera (aka „Kevin Malone”) i producenta wykonawczego Bena Silvermana w oparciu o setki godzin ekskluzywnych wywiadów z aktorami i twórcami, zawierająca ponad 100 zdjęć zza kulis oraz przedmowę autorstwa Grega Danielsa, który przeniósł serię na rynek amerykański i stanowił jej kreatywną siłę napędową.
Na łamach „Witajcie w Dunder Mifflin” ekipa „The Office” łączy siły po 10 latach, by podzielić się wspomnieniami, anegdotami, sekretami, a także zdradzić, jak ta skromna produkcja ledwie przetrwała pierwszy sezon, by stać się najczęściej oglądanym serialem we wszechświecie. Ta obowiązkowa pozycja dla fanów odsłania przed czytelnikami wszystkie absurdy, geniusz, miłość, pasję i głupi fart, które były niezbędne w tworzeniu serialu.
Judith Schalansky „Spis paru strat” | Opis wydawcy: Autorka „Atlasu wysp odległych”, prowadzona przez strzępy wyblakłych map, dawno przebrzmiałe pieśni i zamazane drogowskazy, wyrusza w fascynującą podróż, w ramach której przemierzy najodleglejsze epoki, kontynenty i gatunki literackie w przekonaniu, że choć pisanie nie przywraca niczego do życia, to jednak pozwala wszystkiego doświadczyć.
Tygrys kaspijski, zaginiona wyspa na Pacyfiku, ekscentryczna encyklopedia w kasztanowym gaju czy NRD-owski Pałac Republiki to tylko niektóre pozycje tytułowego spisu, stanowiącego najlepszy dowód na to, że fenomen utraty jest nie mniej różnorodny niż ogrom rzeczy utraconych, a dzięki połączeniu wyobraźni z rzetelną kwerendą można wypełnić puste miejsca nowymi światami.
John Wagner, Arthur Ranson „Button Man. Cyngiel” | Opis wydawcy: Ta licząca ponad 300 stron cegła to najbardziej kultowy i ikoniczny brytyjski komiks. Opus magnum współpracy dwóch niezwykłych twórców. Ten mroczny thriller stworzyli John Wagner i Arthur Ranson. Obydwaj znani są polskiemu czytelnikowi. Pierwszy choćby z przygód Sędziego Dredda, Lobo czy historii z uniwersów „Obcego” oraz „Gwiezdnych Wojen”. Drugi natomiast z fantastycznych rysunków do historii z Sędzią Anderson. Jednak to właśnie w tym komiksie ich talent dosłownie eksplodował. Niczym kule w głowach ofiar głównego bohatera.
W tym komiksie nie ma dobrych facetów. Harry Exton to profesjonalny zabójca. Kiedyś żołnierz, dziś cyngiel do wynajęcia. W poszukiwaniu pracy wraca do rodzimej Anglii. Wiedzie normalne życie, dopóki nie dowiaduje się o współczesnych zawodach „gladiatorów”. To okrutna gra w której walczy się z przeciwnikiem na śmierć. Nie ma tu jednak żadnej areny, a polem walki jest cały świat. Wysokie nagrody dla zwycięzców, oferowane przez tajemniczych sponsorów, kuszą najlepszych i najgorszych. Harry też staje do gry. Gry wręcz dla niego stworzonej. Jednak czy stając się pionkiem na morderczej szachownicy można z niej bezkarnie zejść?
Jean Van Hamme, Philippe Berthet „Fortuna Winczlavów tom 2: Tom & Lisa 1910” | Opis wydawcy: Oklahoma, rok 1910. Życie Thomasa Winczlava zmienia się radykalnie, gdy otrzymuje wraz z siostrą, bliźniaczką Lisą, ogromny spadek. Wybucha I wojna światowa, Thomas – czasem łatwowierny, a często kapryśny – spróbuje uczynić swój biznes dochodowym, skracając nazwisko na Winch. Tymczasem Lisa, wyzwolona kobieta pasjonująca się lotnictwem, odnajduje swoje miejsce na wojennym niebie zdominowanym przez niejakiego Czerwonego Barona…
Jean Van Hamme powraca do świata Largo Wincha. Tworzy sagę rodzinną, pokazując pochodzenie fortuny Nerio Wincha, którego Largo jest spadkobiercą i adoptowanym synem. Poznaj początki imperium finansowego Largo Wincha!
Reiner Stach „Kafka dzień po dniu” | Opis wydawcy: Drobiazgowe i najpełniejsze kalendarium życia Franza Kafki, obejmujące najbliższe środowisko pisarza – rodzinę, przyjaciół – genezę twórczości, karierę zawodową, podróże oraz najważniejsze dla Kafki wydarzenia kulturalne i polityczne. Rainer Stach streszcza także wszystkie listy i wpisy do pamiętnika, które przybliżają relacje Kafki, pokazują zadziwiające paralele, sprzeczności i powiązania.
Adam Fyda, Arthur Machen „Wielki Bóg Pan” | Opis wydawcy: „Wielki Bóg Pan” to kolejna komiksowa adaptacja klasycznej opowieści grozy, autorstwa Adama Fydy. Napisana przez Arthura Machena i opublikowana w 1894 roku powieść stała się inspiracją dla wielu twórców. „To jeden z najlepszych horrorów jaki kiedykolwiek został napisany” – tak o niej powiedział Stephen King.
Pod koniec XIX wieku londyńską socjetą wstrząsa seria zagadkowych samobójstw. Wydarzeniami tymi interesuje się również trójka przyjaciół, a gdy jeden z nich zostaje znaleziony martwy, zostają oni wciągnięci w wir coraz to bardziej przerażających wydarzeń. Prowadzone przez nich śledztwo prowadzi do domu tajemniczej pani Beaumont…
James Oliver Curwood „Kwiat dalekiej północy” | Opis wydawcy: Bohaterem powieści jest Filip Whittemore, młody biznesmen pracujący w Kanadzie. Razem z niejakim Brokawem założyli spółkę zajmującą się połowem ryb na masową skalę w regionie siedmiu wielkich jezior. Początkowo wspólnicy zebrali sporo inwestorów, ale teraz problemy zaczęły się mnożyć – akurat w momencie rozpoczęcia połowów. W międzyczasie Whittemore poznaje tajemniczą parę: Piotra i Jankę, wyglądających jakby przeniesionych z poprzedniego stulecia. Młoda kobieta wywiera wielkie wrażenie na przedsiębiorcy. Już niebawem ich losy się skrzyżują, ponieważ tajemniczy bandyci ranią Piotra i porywają Jankę, a Whittemore staje w jej obronie. Kim jest Janka, czym jest Fort Boży, o którym ciągle wspomina, i kto chce zrujnować biznes Whittemore’a. W tej powieści przygodowej czytelnik znajdzie solidną dawkę kryminału.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi