11-17 grudnia 2017 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

13 grudnia 2017


Większość książek, które wydawcy zaplanowali na okres przedświąteczny, jest już dawno dostępna w księgarniach. Wciąż jednak pojawiają się pojedyncze premiery godne polecenia. Dziś prezentujemy tytuły zapowiedziane na tydzień od 11 do 17 grudnia.

Opis wydawcy: Po sukcesie „Angel Wings” czas na kolejne dzieło duetu miłośników lotnictwa i modelarzy: Yanna i Romaina Hugaulta. Tym razem trafiamy na niebo nad zimnymi polami Ukrainy oraz… lasami Polski i Niemiec. Front Wschodni. Radziecka pilotka należąca do słynnej Eskadry Nocnych Wiedźm, z pochodzenia Polka, toczy bezpardonowy bój o przetrwanie w walkach z doświadczonymi i lepiej uzbrojonymi pilotami Luftwaffe. Jeden z nich, doświadczony as, dotknięty przez wojnę w stopniu równym co i jego rosyjska alter-ego, walczy każdego dnia nie tylko z wrogiem ale i samym sobą. Pełen niewiary i przeświadczenia, że służy diabłu… Los spotka ich i na niebie i na ziemi… Najwspanialsze pojedynki lotnicze w komiksie wojennym, pełne detali technicznych rysunki samolotów oraz wspaniałe wojenne krajobrazy. Wydanie zbiorcze jest limitowane i zawiera trzy oryginalnie wydane tomy: „Nocne Wiedźmy”, „Towarzyszka Lilia”, „Wulf & Lilia”.

Opis wydawcy: Komiksowy hołd, jaki Artur Ruducha złożył twórczości Tadeusza Baranowskiego. Dziesiątki motywów z takich albumów, jak „Skąd się bierze woda sodowa”, „Antresolka profesorka Nerwosolka”, „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, „Podróż smokiem Diplodokiem”, „Porady Praktycznego Pana”, „Tffffuj! Do bani z takim komiksem!” oraz wielu innych zostały zebrane i złożone od nowa w niesamowity komiksowy kolaż.

Opis wydawcy: Wznowienie klasycznego kryminału milicyjnego z okresu PRL. Do warszawskiej fabryki K-12 przybywa holenderski inżynier Lobmann, którego firma wydelegowała do skontrolowania prawidłowości ustawienia i do przeprowadzenia pierwszych operacji frezarek zakupionych w Amsterdamie. Po uruchomieniu maszyny mają służyć tajnemu projektowi montażu prototypowego turbinowego silnika dwuprzepływowego M-9-M do samolotów naddźwiękowych, który odbywa się w tej samej fabryce. W tym samym czasie milicja odnajduje w wykopie ciało nieznanego człowieka. Choć to niewiarygodne, oba zdarzenia mają ze sobą wiele wspólnego…

Opis wydawcy: Bogato ilustrowany „Atlas Tolkienowski” to niezbędne kompendium wiedzy miłośnika Tolkiena. W książce Davida Daya znajdziemy tablice chronologiczne, zestawiające najważniejsze wydarzenia z historii Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów czy rozmaitych królestw oraz wojen, barwne mapy ukazujące poszczególne etapy tworzenia Ardy, tablice genealogiczne ras, a także wizualizacje flory Tolkienowskiego świata. Poszczególne wydarzenia, postacie i miejsca są opisane w zwięzłych notkach, ozdobionych ilustracjami licznych autorów, znanych z wcześniejszej publikacji Davida Daya, „Bestiariusza Tolkienowskiego”. Przewodnik jest podzielony na osiem rozdziałów, traktujących o stworzeniu Ardy, o Nieśmiertelnych Krajach, o Śródziemiu, o królestwach Beleriandu w Pierwszej Erze, o imperium Númenoru w Drugiej Erze, o królestwach Dúnedainów w Trzeciej Erze, o wyprawie do Samotnej Góry i o wyprawie z Jedynym Pierścieniem.

Opis wydawcy: Fascynująca biografia sióstr Mitford. Grzesznice w tweedzie, które popijały herbatkę z mlekiem. Najstarsza była przenikliwą pisarką o nieskazitelnych manierach. Druga była miłością brytyjskiego poety. Trzecia stała się zagorzałą faszystką, poślubioną finansowemu baronowi. Czwarta ubóstwiała Hitlera, a gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Trzeciej Rzeszy, z rozpaczy usiłowała popełnić samobójstwo. Piąta była członkinią Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i żoną bratanka Winstona Churchilla Najmłodsza z nich poślubiła lorda Cavendisha, zostając najsłynniejszą księżną Wielkiej Brytanii.

Siostry Mitford ? Nancy, Pamela, Diana, Unity, Jessica i Deborah ? kobiety znane z kontrowersyjnych poglądów i nietypowych zainteresowań. Laura Thompson po mistrzowsku opowiada życiorysy sześciu najbarwniejszych postaci z okresu międzywojennego.

Opis wydawcy: Ostatni, monumentalny tom listów S.I. Witkiewicza (z racji swej objętości podzielony na dwie części) zamyka edycję listów, która ma sprostać beznadziejnemu w istocie zadaniu ujawnienia Czytelnikowi całości Witkacowskiej korespondencji. Co rusz okazuje się jednak, że „Witkacy ciągle pisze”. Dowodem na to choćby niedawno odnaleziona korespondencja z dr. Rouhierem pomieszczona w aneksie. W części głównej tomu przede wszystkim mamy dwa bloki (duży i ogromny) listów o wymiarze filozoficznym ? bloki do Romana Ingardena i niemieckiego filozofa Hansa Corneliusa, którego z Witkacym łączyła szczególna więź. Wśród pozostałych adresatów m.in.: Jan Leszczyński, Maria Zarotyńska, Bruno Schulz, Tadeusz Langier, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Karol Ludwik Koniński, Zofia Żeleńska, Józef Mehoffer, Kazimierz Twardowski, Maria Kasprowiczowa.

Opis wydawcy: Druga część „Rozmów zagranicznych” z Czesławem Miłoszem – to kontynuacja dialogu na odwieczne Miłoszowskie tematy: poezja, język, religia, historia, a także Litwa, Polska, Rosja i szeroko pojęta Europa Środkowa. Licznemu i międzynarodowemu gronu swych rozmówców Poeta niestrudzenie objaśnia meandry środkowoeuropejskiej tożsamości odradzającej się w obliczu dynamicznych przemian zachodzących pod koniec XX wieku.

„Tłumaczyłem studentom, że na funkcjonującej na Zachodzie literackiej mapie Europy znajduje się wiele białych plam: na wschód od Niemiec można by równie dobrze napisać na białym tle ubi leones – kraina dzikich zwierząt! Ubi leones odnosiłoby się zarówno do Pragi, jak i do Warszawy, Budapesztu czy Belgradu…” ? mówił Czesław Miłosz.

Opis wydawcy: Dwutomowy wybór dramatów Moliera otwiera reaktywowaną Bibliotekę Klasyków. Molier znowu staje się autorem niepokojącym i drażliwym, sięgają po niego reżyserzy różnych generacji, znajdując w jego komediach materiał do rozmowy o współczesności. PIW proponuje dziewięć przekładów Bohdana Korzeniewskiego, nigdy dotychczas nieopublikowanych w komplecie, by wypełnić ich dotkliwy brak na rynku wydawniczym i teatralnym.

Zawartość tomu 1: „Szkoła żon”, „Krytyka 'Szkoły żon'”, „Improwizacja wersalska”, „Tartuffe”, „Don Juan”. Zawartość tomu 2: „Mizantrop”, „Grzegorz Niezguła”, „Skąpiec”, „Łotrostwa Skapena”.

fot. sid/Flickr

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi