10-23 marca 2025 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl

23 marca 2025

Nagradzane tytuły, literackie debiuty, odkurzone klasyki, wciągające lektury – wszystko to znajdziecie wśród nowości, które wydawcy opublikowali w dniach od 10 do 23 marca.

Tsering Yangzom Lama „Własnymi ciałami mierzymy tę ziemię” | Opis wydawcy: Tybetańska saga o wygnaniu. Uciekając z zajętego przez Chiny Tybetu, po tragicznej śmierci rodziców dwie siostry, Tenkji i Lhamo, znajdują schronienie w nepalskim obozie dla uchodźców. W ciężkich chwilach źródłem otuchy staje się posążek Bezimiennego Świętego, który czasem znika, ale pojawia się, gdy jest najbardziej potrzebny. Ta cenna dla dziewcząt i całej społeczności relikwia jest symbolem prawa do własnej tożsamości oraz dziedzictwa.

Kilka dekad później siostry żyją z dala od siebie. Do Tenkji mieszkającej w Toronto dołącza córka Lhamo, która marzy o studiowaniu nauk o Tybecie. Kiedy jednak dziewczyna odnajduje figurkę Świętego w domu kolekcjonerki sztuki, staje przed dylematem: czy zaangażować się w sprawę ważną dla swojej wspólnoty, choćby miało to zagrażać jej osobistym planom? Fragment książki.

Tomasz Pindel „Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia” | Opis wydawcy: Dusze krewnych mieszkające w szklankach z wodą i łupiny kokosów, które wyjawiają, co przyniesie los. Kostucha w maryjnych szatach i nieformalni święci, do których można się modlić w grzesznych intencjach. Andyjskie zioła, które leczą ciało, oraz rytuał z użyciem świnki morskiej, który leczy duszę. Obdarzani czcią politycy, celebryci i kowboje oraz tajemniczy święty wyrzeźbiony z ludzkiej kości.

Z sprawą „Śmierci i innych świętych” czytelnik trafi najpierw na Kubę, do wyznawców pochodzącej z Afryki santeríi, potem do Meksyku, gdzie w latach kryzysu rozkwitają kulty świętych nieuznawanych, a czasem wręcz zwalczanych przez katolicki Kościół, następnie w peruwiańskie Andy, gdzie ludzie skutecznie leczą się metodami odziedziczonymi po przodkach, a na końcu do Buenos Aires, czyli miasta oferującego szeroki wachlarz kultów, i na argentyńsko-paragwajskie pogranicze, na którym religijne wpływy europejskie łączą się z rdzennymi wierzeniami Guaranów. I znajdzie tu opowieści o bardzo różnych wierzeniach ludzi z Ameryki Łacińskiej, które odsłaniają fascynujące oblicza tego regionu i uzmysławiają, że to, w co ludzie wierzą, całkiem sporo może powiedzieć o tym, kim są i jak żyją. Fragment książki.

James Joyce „Ibsen” | Opis wydawcy: James Joyce (1882–1941) był zafascynowany twórczością Henrika Ibsena, czemu dawał wyraz w swych odczytach i pismach, począwszy od młodzieńczego omówienia sztuki „Gdy wstaniemy z martwych” z 1900 roku. Tomik zawiera wybór tekstów Joyce’a zainspirowanych dziełami wybitnego norweskiego dramaturga.

Magdalena Genow „Złodziejka matek” | Opis wydawcy: Powieść o kobiecie, która została matką, ale nie rozprawiła się z demonami własnego dzieciństwa. Czy skoro według staropolskich wierzeń poród miał łączyć z zaświatami, to możliwe jest, że Emma urodziła nie tylko dziecko? Bohaterka eksperymentuje, a czasem bezmyślnie naśladuje, by zrozumieć siebie i poczuć się autentyczną. Jednak czy reszta świata jest autentyczna?

„Złodziejka matek” to sensualna i przejmująca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, dorastaniu w latach 90., a także o samotności w czasach dobrostanu i kryzysu klimatycznego. Książka dla wszystkich, którzy mimo lęku próbują przezwyciężać fatum „braku przynależności” oraz zakotwiczać się w rolach społecznych na własnych warunkach i zasadach.

Henry Kuttner „Czytelniku, nienawidzę cię!” | Opis wydawcy: „Czytelniku, nienawidzę cię!” to pierwszy tom opowiadań jednego z mistrzów złotego wieku science fiction. Niezwykły, i niestety nieco zapomniany, talent Kuttnera lśni najjaśniej w krótkiej formie. W tym tomie prezentujemy niewielki wycinek jego twórczości. Są tu m.in. wszystkie historie o genialnym (wyłącznie pod wpływem) wynalazcy Gallowayu Gallegherze i jego narcystycznym robocie, oraz cztery opowiadania po raz pierwszy prezentowane polskim czytelnikom. Podróżujący w czasie prawnicy mafii, własne zwłoki z przyszłości, porośnięci futrem obcy śniący o zawładnięciu Ziemią, to tylko niektóre z zabawnych, błyskotliwych pomysłów, którymi zachwyca nas Kuttner.

Lawrence Durrell „Czarna księga” | Opis wydawcy: Popis literackiego kunsztu autora „Kwartetu aleksandryjskiego” – kanonada szokujących epizodów, brawurowy styl, istne tsunami obsceniczności i mrocznych tajemnic

Herbert „Śmierć” Gregory zniknął, pozostawiając po sobie w obskurnym londyńskim hotelu dziennik, który znalazł początkujący pisarz Lawrence Lucifer. Notatki te opisują barwną grupę osobników: intelektualistów pławiących się w zdeprawowanej egzystencji, literatów i artystów opętanych miłostkami, chuciami oraz pragnieniem stworzenia czegoś nowego. Zaspokajają oni dzikie potrzeby – tak ciała, jak i umysłu – staczając się zarazem w mroczną otchłań…

Lawrence Durrell, napisawszy swoją kontrowersyjną debiutancką powieść „Czarna księga”, określił ją jako „oburęczną napaść na literaturę w wykonaniu młodego gniewnego lat trzydziestych”, za sprawą której po raz pierwszy usłyszał własny głos. Książka, napisana eksperymentalnym stylem właściwym ówczesnej epoce, jest jednak – za sprawą stylistycznej błyskotliwości i bezpardonowej przenikliwości – dziełem, które warto przeczytać także dziś ze względu na jego niekwestionowaną oryginalność.

Samantha Harvey „Orbita” | Opis wydawcy: W przestrzeni kosmicznej, gdzie codzienne sprawy ziemskiego życia wydają się odległe, sześciu astronautów z różnych krajów spędza 24 godziny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, okrążając Ziemię. Każde 90-minutowe okrążenie planety staje się okazją do introspekcji, przemyśleń i pytań, które w przestrzeni kosmicznej nabierają nowego znaczenia.

Astronauci, reprezentujący różne kultury i narodowości, stawiają czoła nie tylko technicznym wyzwaniom misji, ale także własnym emocjom. Odbicia światła Ziemi na kadłubie stacji przywołują wspomnienia o tym, co zostawili za sobą – o rodzinie, utraconych możliwościach, niewykorzystanych szansach oraz pytaniach o przyszłość ludzkości. Ich rozmowy i samotne chwile ciszy splatają się w opowieść o człowieczeństwie, zderzeniu nauki z wiarą i delikatnym balansie między nadzieją a obawą o los planety.

Opowieść, choć osadzona w futurystycznym otoczeniu, dotyka uniwersalnych tematów – miłości, śmierci, relacji międzyludzkich i odpowiedzialności za nasz wspólny dom. Kosmos, niezmierzone i tajemnicze tło wydarzeń, staje się zarazem lustrem odbijającym wewnętrzne światy bohaterów, gdzie każda orbita staje się podróżą zarówno w przestrzeni, jak i w głąb siebie. To opowieść o tym, jak patrzenie na Ziemię z dystansu zmienia perspektywę i każe zastanowić się nad tym, co tak naprawdę liczy się w naszym życiu. W ciszy kosmosu pojawiają się najgłośniejsze pytania, na które odpowiedzi musimy znaleźć sami. Książka wyróżniona Nagrodą Bookera 2024.

Pierre Boulle „Most na rzece Kwai” | Opis wydawcy: Rok 1943, birmańska dżungla. Angielscy jeńcy wojenni w obozie zarządzanym przez pułkownika Saito mają w krótkim terminie wybudować most, którym ruszą japońskie transporty. Saito gardzi Anglikami, lecz natrafia na silny opór ze strony pułkownika Nicholsona, staromodnego brytyjskiego oficera, dla którego realizacja zadania staje się obsesją. Tymczasem brytyjscy agenci z jednostki Force 316 zrobią wszystko, by zburzyć obiekt o strategicznym znaczeniu.

„Most na rzece Kwai” to powieść o dumie i honorze, uporze i kolaboracji, przezwyciężaniu słabości i tym, co arcyludzkie. W 1957 roku na jej podstawie David Lean nakręcił kultowy film, który nagrodzono siedmioma Oscarami.

Caroline O’Donoghue „Przypadek Rachel” | Opis wydawcy: Błyskotliwa i zabawna powieść o przyjaźni, miłości, Irlandii w chaosie i dziewczynie, która próbuje zapanować nad swoim życiem.

Rachel jest studentką i pracuje w księgarni. Kiedy poznaje Jamesa, zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Pełen energii James, którego wszyscy podejrzewają, że jest gejem, wkrótce proponuje Rachel wspólne mieszkanie. Tak zaczyna się przyjaźń, która na zawsze ich odmieni. Razem szlajają się po ulicach Cork, próbują wieść swobodne życie, mimo że zewsząd napływają niepokojące informacje o widmie gospodarczego krachu.

Gdy jakiś czas później Rachel zaczyna się podkochiwać w żonatym profesorze, Fredzie Byrnie, James pomaga jej zorganizować wieczór autorski, aby mogła go uwieść. Jednak nic nie idzie zgodnie z planem… Spotkanie zapoczątkuje misterną sieć intryg i układów, które połączą losy Jamesa, Rachel, Freda oraz jego wpływowej i czarującej żony.

Yan Ge „Gdzie indziej” | Opis wydawcy: W swoim od dawna oczekiwanym anglojęzycznym debiucie Yan Ge podejmuje temat odosobnienia w dziewięciu niezwykłych, dowcipnych i barwnych opowieściach. Osadzone we współczesności, ale też w czasach starożytnych, realistyczne i niesamowite, opowiadania ze zbioru „Gdzie indziej” zabierają czytelnika do Chin, Dublinu, Londynu czy Sztokholmu.

Kalejdoskop bohaterów występuje w opowieściach o tęsknocie, wysiedleniu i doświadczeniu diasporycznym. Znajdziemy wśród nich między innymi poetów żyjących w świecie chaosu, jaki zapanował po trzęsieniu ziemi, mandaryna wygnanego z dworu, który za wszelką cenę stara się ocalić życie, kobietę, która z niewyjaśnionych powodów traci głos, i parę, która przelotnie spotyka się w dublińskim kinie. Postaci w opowiadaniach Yan Ge eksplorują z zaciekawieniem własne wyobcowanie – fizyczne i emocjonalne, wynikające z podróży, emigracji lub wygnania.

„Gdzie indziej” to także błyskotliwa i mądra refleksja nad (nie)przydatnością sztuki stającej w szranki z ludzką samotnością i codziennością. Istotne kwestie, które porusza Yan Ge, to również siła literatury, decyzje podejmowane przez kobiety, narodziny i śmierć, a także kształtowanie tożsamości w dyskursie kolonialnym. Rozpoczynające się często in medias res historie żadnego czytelnika nie pozostawią obojętnym.

António Lobo Antunes „Podręcznik dla inkwizytorów” | Opis wydawcy: „Podręcznik dla inkwizytorów” to przestroga dla wszystkich, którym zamarzyła się władza absolutna, oraz dla tych, którzy, nie zawsze świadomie, umożliwiają im rządzenie.

Antunes stworzył misterny kolaż fragmentów wspomnień (a może zeznań przed inkwizytorem?) składających się na portret psychologiczny głównego bohatera, wysokiego rangą dostojnika państwowego. Ten minister, którego rady cenił sam Salazar, człowiek pazerny i bezwzględny, stojący w cieniu tyrana, ale korzystający z każdej sposobności, by mścić się, zabijać, gwałcić, odzierać ludzi z godności i wykorzystywać ich strach, pod koniec życia trafia do domu starców. Nieświadomy tego, że stracił atrybuty władzy, wykrzykuje historię swojego życia. A jego groteskowa postać staje się symbolem dyktatury Salazara, która u schyłku zmieniła się we własną karykaturę.

Co prawda reżim upadł, a wszystkie jego tajemnice zostały obnażone, lecz emocje i napięcia rozbudzone w ciągu 40 lat bezwzględnego panowania nie opadły. Wspomnienia minionych zbrodni wciąż wywołują strach, doprowadzając do paranoi nie tylko ofiary, ale także katów. To piętno władzy absolutnej odciśnięte tak mocno, że przetrwa pokolenia.

Maria Janion „Kobiety i duch inności” | Opis wydawcy: Maria Janion, inspirowana krytyką feministyczną, układa własną historię kobiet. Pośród jej bohaterek znajdują się kobiety rzeczywiście istniejące oraz kobiety-symbole, obecne w tekstach kultury i zbiorowej wyobraźni, m.in. Maria Komornicka, Lenora, Marianna, Grażyna, Élisabeth Badinter, Izabela Filipiak czy Nicole Müller. W każdym przypadku są to postaci wyraziste, stanowiące istotne punkty odniesienia. Analizując twórczość nie tylko pisarek, lecz także pisarzy (Bürger, Mickiewicz, Kraszewski, Grass), Janion wydobywa obecną tam pod rozmaitymi postaciami, tłumioną przez kulturę inność. Fragment książki.

Laura Evans „Kryminalny atlas sztuki” | Opis wydawcy: Prezentując przykłady dzieł od starożytnych po współczesne, „Kryminalny atlas sztuki” pokazuje zdjęcia mistrzowskich dzieł z całego świata, przestępców, którzy je zbezcześcili, bohaterów, którzy dzieła odzyskali albo przywrócili je do pierwotnego stanu, a w wielu przypadkach także fotografie z miejsc przestępstw.

Przedstawione w książce wstrząsające i intrygujące kryminalne historie, podzielone zostały według trzech kategorii: kradzieże, akty wandalizmu i fałszerstwa. Opowieści ukazują rozmaite motywacje popełniania przestępstw przeciwko sztuce: chciwość, zemstę, chęć władzy i sławy, a także – co zaskakuje – miłość, równość i idealizm.

John McPhee „Plac Zgody. Wieczyście neutralna Szwajcaria” | Opis wydawcy: „Szwajcaria nie ma armii, Szwajcaria jest armią” – takie słowa usłyszał John McPhee, wybitny amerykański reporter, gdy na początku lat osiemdziesiątych towarzyszył szwajcarskiemu Korpusowi Górskiemu podczas manewrów w Alpach. Na wysokości dwóch tysięcy metrów, w zaśnieżonych dolinach i kotłach lodowcowych przyglądał się grom wojennym i symulacjom walk ze Związkiem Radzieckim.

W swoim reportażu McPhee przeplata opisy ćwiczeń wojskowych w zachwycających alpejskich krajobrazach z historiami z cywilnego życia swoich bohaterów. A przy okazji odsłania tajemnicę szwajcarskiej neutralności, za którą stoją ogromna siła militarna, mająca odstraszyć wroga, oraz perfekcyjny plan szkolenia i mobilizacji obywateli. Otrzymujemy nie tylko książkę o szwajcarskiej koncepcji wojny i pokoju, ale przede wszystkim studium jednego z najbardziej nieprzeniknionych społeczeństw Europy Zachodniej.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki „Tu i tam” | Opis wydawcy: „Tu i tam” to zbiór felietonów pisanych od kilkunastu lat przez Huberta Klimko-Dobrzanieckiego do miesięcznika „Odra”. Do wydania książkowego autor zdecydował się wybrać te, które są świadectwem jego życiowej i artystycznej drogi. Od 33 lat mieszka poza Polską, ale utrzymuje stały kontakt z ojczyzną. Stąd tytuł tego tomu, w którym oprócz spostrzeżeń i refleksji dotyczących życia w Anglii, Holandii, na Islandii czy w Austrii znalazły się też zapiski natury ogólniejszej.

Jak przystało na dobrego felietonistę, Klimko-Dobrzaniecki pisze subiektywnie, emocjonalnie, a czasem nawet tendencyjnie i prowokacyjnie. W swoich opiniach jest krytyczny, posługuje się szyderstwem i ironią, wywołuje u czytelników emocje, skłania ich do myślenia i sformułowania własnego zdania na poruszane tematy. Nie stroni też od powagi, która ujawnia się zwykle przy okazji trudniejszych wspomnień. Stwarza również okazję do prześledzenia niektórych wątków przewijających się w powieściach, a mających źródło w zdarzeniach opisanych w felietonach.

Dla wielu miłośników twórczości pisarza nie lada gratką będzie odkrycie jego kolejnego talentu, a mianowicie Hubert Klimko-Dobrzaniecki jest też całkiem niezłym rysownikiem, o czym świadczą ilustracje jego autorstwa uzupełniające teksty w tym zbiorze.

Bertrand Galic, Paul Echegoyen „Przygody Guliwera z Laputy do Japonii” | Opis wydawcy: Brawurowo narysowana adaptacja klasycznej powieści Jonathana Swifta! Tym razem Guliwer trafia do osobliwej krainy Laputa, skąd znowu w fantastycznych okolicznościach
próbuje czmychnąć do Japonii.

Bertrand Galic i Paul Echegoyen zabrali się za jedną z najbardziej znanych opowieści literackich, by ukazać ją w fantastyczny, wręcz baśniowy sposób. Chociaż pamiętać jednak należy, że Swift swoją powieść napisał jako satyrę na stosunki panujące w XVIII-wiecznej
Wielkiej Brytanii. Wielką wartością komiksu są rysunki Echegoyena zapierające dech w piersiach, prawdziwa uczta dla oczu!

Janusz Christa „Kajtek i Koko: Zwariowana wyspa” | Opis wydawcy: Nowa, kolorowa edycja przygód Kajtka i Koka! „Zwariowana wyspa” to przygodowo-fantastyczna historia przedstawiająca perypetie załogi statku poddanej wielu niesamowitym próbom. Na pokładzie parowca „Kakaryka” nagle zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Psuje się dosłownie wszystko: od zegarków przez busolę aż po radio. Na dokładkę ginie komplet map. Cała nadzieja w znalezieniu pomocy na polinezyjskiej wulkanicznej wyspie Mohoanaha.

Niecodzienne wydarzenia na statku okazują się dopiero czubkiem góry lodowej. Kiedy Kajtek i Koko wraz z załogą dopływają na tytułową, „zwariowaną” wyspę, zaczynają mieć do czynienia z pomieszaniem czasu i najróżniejszymi halucynacjami, które okazują się być efektem zbiorowej hipnozy zafundowanej im przez istoty niekoniecznie z naszej planety.

„Zwariowana Wyspa” to ostatnia historia z Kajtkiem i Kokiem wymyślona przez Janusza Christę (1934–2008) przed wysłaniem tych bohaterów na czteroletnią włóczęgę po kosmosie. Komiks pierwotnie ukazywał się na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w roku 1967 (137 odcinków). Niniejsze wydanie zawiera wszystkie pierwotne odcinki komiksu, pokolorowane i poddane obróbce graficznej.

Mike Carey, Peter Gross „Niepisane – tom 2” | Opis wydawcy: Tom Taylor, syn legendarnego autora bestsellerowej serii o czarodzieju Tommym Taylorze, odkrywa, że jego życie jest nierozerwalnie związane z fikcją, którą stworzył jego ojciec, Wilson Taylor. Po latach milczenia autora pojawia się nowa książka o Tommym – jednak to oszustwo, stworzone przez mroczne siły, by zniszczyć dziedzictwo Wilsona i wywabić go z ukrycia. Tom musi zmierzyć się z tajemnicami przeszłości: losem ojca, sekretem najbliższej przyjaciółki i prawdziwą naturą swojego literackiego alter ego. W kolejnych przygodach Tom staje się centralną postacią wojny o słowa – konfliktu, w którym opowieści kształtują rzeczywistość. Chłopak wyrusza w niebezpieczną podróż przez klasyczne dzieła literatury, w tym na łowy za mitycznym białym wielorybem.

Pomysłodawcami i autorami scenariusza serii siedmiokrotnie nominowanej do Nagrody Eisnera są brytyjski scenarzysta komiksowy i powieściopisarz Mike Carey („Hellblazer”, „Lucyfer”) i rysownik Peter Gross („Lucyfer”, „Księgi magii”).

Keigo Higashino „Podejrzany X. Pochodna zbrodni” | Opis wydawcy: Hipnotyzujący thriller mistrza kryminału Keigo Higashino. Ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy.

W Tokio dochodzi do brutalnej zbrodni. Śledztwo prowadzone przez wybitnego detektywa Kusanagiego oraz genialnego fizyka Yukawę, znanego jako profesor Galileo, ujawnia sieć intryg i pozornie niemożliwych do podważenia alibi. W centrum zdarzeń znajduje się matka samotnie wychowująca córkę i cichy matematyk, którzy skrywają tajemnicę większą, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Higashino splata wątki kryminalne i psychologiczne napięcie z intelektualną grą, tworząc historię, od której nie sposób się oderwać aż do ostatniej strony. Kto tak naprawdę jest sprawcą, a kto ofiarą? Odpowiedź może zmienić twoje spojrzenie na miłość i poświęcenie. Autor otrzymał za tę książkę prestiżową Nagrodę Naoki.

Kristen Perrin „Jak odkryć własnego mordercę?” | Opis wydawcy: Kto znajdzie zabójcę, którego przez ponad sześćdziesiąt lat nie odnalazła sama… ofiara?

Annie Adams, dwudziestopięcioletnia początkująca pisarka mieszkająca w Londynie, otrzymuje list z zaproszeniem na spotkanie ze swoją krewną w uroczej miejscowości Castle Knoll. Gdy Annie przybywa na miejsce, okazuje się, że jej zamożna i samotna ciotka Frances została zamordowana. To nie koniec zdumiewających nowin. Annie dowiaduje się, że Frances od niemal sześćdziesięciu lat… wiedziała, że tak się stanie – wróżka przepowiedziała jej taką śmierć, gdy była młodą dziewczyną. Od tamtego czasu Frances, usiłując odkryć, kto chce ją zamordować, drążyła tajemnice mieszkańców Castle Knoll.

Zgodnie z testamentem dziedzicami spadku mają zostać najbliżsi krewni: Annie lub Saxon, ale tylko wówczas, kiedy uda się im się znaleźć zabójcę. Czy Annie dokona tego, czego jej ciotka nie zdołała zrobić przez sześć dekad? Czy właściwie zinterpretuje wskazówki zapisane w jej dziennikach? Czy uda się jej rozwikłać mroczną tajemnicę miasteczka i odkryć, kto jest mordercą?

Riley Sager „W środku nocy” | Opis wydawcy: To miało być typowe lato w New Jersey… Najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się na Hemlock Circle, miała miejsce na podwórku Ethana Marsha. Pewnej lipcowej nocy dziesięcioletni Ethan i jego najlepszy przyjaciel, Billy, zasnęli w namiocie rozstawionym na trawniku cichej, uroczej uliczki w New Jersey. Rano Ethan obudził się sam. W nocy ktoś rozciął namiot i zabrał Billy’ego. Chłopiec nigdy nie został odnaleziony.

Trzydzieści lat później Ethan wraca do rodzinnego domu. Nękany koszmarami i bezsennością, zaczyna dostrzegać dziwne rzeczy dziejące się w środku nocy. Ktoś zdaje się krążyć po cichej uliczce o dziwnych porach, a w ogródku Ethana wciąż pojawiają się ślady obecności Billy’ego. Czy ktoś robi sobie okrutne żarty? A może Billy, którego od dawna uważano za zmarłego, w jakiś sposób powrócił na Hemlock Circle? Czy Ethan odkryje co stało się tamtej nocy?

Aneta Jadowska „Sekret prawie byłego męża” | Opis wydawcy: Nie tylko stare domy mają swoje tajemnice – jak się okazuje, prawie byli mężowie też potrafią zaskoczyć. Zwłaszcza gdy padają trupem w sadzie za domem, gdzie nikt się ich nie spodziewał. A poszlaki jasno wskazują na prawie byłą żonę: popularną autorkę kryminałów Agatę Bunc.

Na miejscu zbrodni staje sierżant sztabowy Straszewicz, który szybko godzi się z tym, że będzie mieć na głowie nie tylko prokuratora, lecz także trzy pisarki o zdecydowanie za dużej ciekawości: Agatę, Ninę i Zuzę. Każda z nich ma swoje zmartwienia – Zuza nie może się uwolnić od natarczywego wydawcy, Nina musi się zmierzyć z brakiem jakiegokolwiek, a Agata… cóż, ona po prostu musi rozwiązać tę sprawę. Inaczej kolejny kryminał napisze zza krat.

„Sekret prawie byłego męża” to wciągająca opowieść o trzech kobietach, które nie boją się wtykać nosa tam, gdzie nie powinny, i które z każdej sytuacji potrafią wyjść z klasą – choć nie zawsze bez szwanku. Humor, tajemnice i zwroty akcji gwarantowane!

Dervla McTiernan „Co się stało z Niną?” | Opis wydawcy: Piękni, młodzi i zakochani w sobie po uszy. Nina i Simon to para jak z obrazka. Ale tylko do czasu, gdy wyjeżdżają na weekend do domu letniskowego jego rodziców, skąd wraca tylko on.

Co się stało z Niną? Nikt tego nie wie. Wyjaśnienia chłopaka są mocno niespójne. Zrozpaczeni rodzice Niny domagają się odpowiedzi, tymczasem rodzice Simona postanawiają go zaciekle bronić. Zatrudniają drogich prawników i agencję piarowską. Bardzo szybko rozkręca się brutalna, pełna jadu kampania medialna.

Jak daleko posunie się rodzina Simona by go chronić? Wkrótce fakty giną w wirze wzajemnych oskarżeń. Jedni opowiadają się po stronie Simona, inni po stronie Niny, a historia zatacza coraz szersze kręgi. Oliwy do ognia dolewają domorośli śledczy i twórcy teorii spiskowych. Małe miasteczko staje się centrum zainteresowania mediów.

Jak daleko posunie się rodzina Niny, by dociec prawdy? Bliscy Niny maja nikłe szanse w starciu z bogatą i wpływową rodziną Simona, jeśli będą grać zgodnie z zasadami. Ale czy będą?

Kristen Perrin „Rozczarowane” | Opis wydawcy: Cztery przyjaciółki: Angélique, która – Bóg mi świadkiem – nie była aniołkiem, Morgane – dziś uznano by ją za osobę z „dużym potencjałem”, Jasmine – w gazetach i raportach policyjnych współczująco przedstawiana jako „córka sprzątaczki”, oraz Sarah Leroy. Oczywiście nikomu nie trzeba przedstawiać Sarah Leroy, chyba że ostatnie dwadzieścia lat spędził, hibernując w igloo na Grenlandii.

Normandia, lata dziewięćdziesiąte. Wtedy wszystko się zaczęło. Zaginięcie piętnastoletniej Sarah Leroy wstrząsnęło nie tylko spokojnym miasteczkiem Bouville-sur-Mer, ale i całą Francją. W każdym domu, w każdym bistro ludzie snuli własne teorie na temat tego, co tak naprawdę się wydarzyło.

Dwadzieścia lat później Fanny, obecnie dziennikarka, powraca do miejsca, gdzie rozegrała się tragedia, która naznaczyła jej młodość. Aby odkryć prawdę skrywaną przez miasteczko, musi stawić czoła własnym demonom. Bo historia Sarah splata się nierozerwalnie z jej własną, a także z losami trzech przyjaciółek, które nazywały siebie „Rozczarowanymi”.

Opowieść pachnąca pierwszymi papierosami i chlorem w lokalnym basenie, przypieczętowana przysięgami wiecznej przyjaźni, pierwszymi imprezami i najgłębszymi tajemnicami.

Erica Ruth Neubauer „Morderstwo w Mena House” | Opis wydawcy: Bogaci podróżnicy z całego świata gromadzą się w hotelu Mena House w sercu Kairu, gdzie popijają koktajle, przygoda rozwiewa zawirowania I wojny światowej, a w cieniu czyhają śmiertelne niebezpieczeństwa…

Egipt, 1926 rok. Amerykanka Jane Wunderly przybywa na miejsce z ciotką Mille, która chciałaby wtrącać się w jej życie miłosne. Młoda wdowa woli jednak patrzeć na Wielkie Piramidy niż w oczy przystojnych nieznajomych. Wszystko zmienia się, gdy poznaje bankiera – Pana Redversa. Chociaż Mena House ma wielu uroczych gości, Anna Stainton nie jest jednym z nich. Ta piękna osobistość daje jasno do zrozumienia, że nie będzie dzielić się z nikim światłem reflektorów, a zwłaszcza z Jane. Ale Jane szybko skupia na sobie uwagę, kiedy to ona stoi nad martwym ciałem swojej niezamierzonej rywalki…

Stawką jest niewinność, a kobieta musi ustalić komu można zaufać i kto miał motyw do popełnienia brutalnego morderstwa w luksusowym Mena House. Czy Jane uda się odkryć straszliwą prawdę? Dzięki egzotycznej, realistycznej scenerii i intrygujących podejrzanych, ten historyczny kryminał jest idealny dla fanów Agathy Christie i Rhysa Bowena.

Lars Findsen Jacob Weinreich „Jedwabna sieć” | Opis wydawcy: Wkrótce do Danii ma przylecieć chińska delegacja. Daniel Hartmann, analityk FE, Wojskowej Służby Wywiadowczej, odkrywa, że jeden z jej członków posługuje się fałszywą tożsamością. Sprawą zajmuje się oficer prowadząca Maja Birk, a Daniel próbuje zwerbować chińską doktorantkę Jię do zinfiltrowania grupy. Niewykluczone jednak, że ktoś Daniela uprzedził – ktoś szczególnie zainteresowany duńskim projektem badawczym dotyczącym dna morskiego u wschodnich wybrzeży Grenlandii.

Kim są ci ludzie i co knują? Czy Daniel może zaufać Jii Ling, która zdaje się uwikłana w śmiertelnie groźną podwójną grę? I czy Jia będzie mogła zaufać duńskim służbom, jeśli zdecyduje się postawić wszystko na jedną kartę i zmienić stronę?

Cienie na jedwabnym szlaku to nad wyraz aktualny, trzymający w napięciu duński thriller szpiegowski o mrocznych interesach i ludziach, którzy ryzykują życie w obronie Danii i Grenlandii.

Małgorzata Oliwia Sobczak „Kolory zła: Błękit” | Opis wydawcy: Małgorzata Oliwia Sobczak po raz kolejny zabiera czytelników do mrocznego i pełnego tajemnic świata „Kolorów zła”!

Nela Soba, przyszła studentka medycyny, nie wraca do domu po treningu biegowym. Jej ciało zostaje znalezione w Lasach Oliwskich, na prowizorycznym stosie z polan. Umierała przez wiele godzin, nie doczekawszy pomocy. Prokurator Leopold Bilski ma tym razem wyjątkowo trudne zadanie. Nela nie miała wrogów, nikomu się nie naraziła. Jedyny trop stanowi tabliczka znaleziona w miejscu zbrodni: „Zmarła śmiercią męczeńską”. Prokurator ściąga do współpracy psychologa sądowego Marcina Chraboła i palinolożkę Janinę Hinc. Wkrótce wychodzi na jaw, że podobna sprawa miała miejsce już wcześniej – w latach dziewięćdziesiątych – a winowajca nigdy nie został schwytany.

„Błękit” to emocjonalna opowieść o stracie. O śmierci, która porusza i przeraża. Zmienia świat na zawsze.

Robert Michniewicz „Agent z Rijadu” | Opis wydawcy: Napięcie, intrygi i wyścig z czasem w cieniu globalnych interesów! W samym sercu Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej, dochodzi do serii zamachów terrorystycznych, za które odpowiedzialność przejmuje rzekoma komórka Al-Kaidy. Jednak prawda jest znacznie bardziej skomplikowana. Za kulisami tych wydarzeń kryje się mroczny spisek, który sięga najwyższych szczebli władzy – rodziny królewskiej. Sytuację dodatkowo zaognia tajny sojusz irańskiego i rosyjskiego wywiadu, który ma na celu zdestabilizowanie globalnego rynku ropy.

Tymczasem do oficera polskiego wywiadu, Aleksa Niwińskiego, zgłasza się rosyjski dyplomata z propozycją niebezpiecznej współpracy. Niwiński musi rozwikłać intrygę, która obejmuje podejrzane działania polskiego ambasadora, zniknięcie żony szefa placówki oraz zapobiec ujawnieniu polskich tajemnic.

Czy to prowokacja SWR? A może część większego, przemyślanego planu wywiadu irańskiego? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa piękna i tajemnicza krewna żony ambasadora?

Agnieszka Graca „Podniebie” | Opis wydawcy: Para krakowskich detektywów, Iga Bagińska i Igor Szot, bada sprawę zaginięcia kobiety, której ślad urywa się na wiślanych bulwarach. Żadnych świadków, żadnych dowodów, żadnych podejrzanych – tylko pytania.

Czy kobiecie coś się stało? A może jej zniknięcie to wyraz desperacji? Ucieczka od życia, które okazało się nieznośne? Pod płaszczykiem wciągającej intrygi kryminalnej Graca kreśli poruszający obraz zwykłego kobiecego losu we współczesnej Polsce i zadaje pytania o to, jak żyjemy i jak chcemy ze sobą żyć.

Graca z charakterystycznym dla siebie literackim kunsztem splata elementy klasycznego kryminału z psychologiczną głębią. Kraków, tak dobrze znany, staje się miastem pełnym cieni i niedopowiedzeń. „Podniebie” to intensywna, wnikliwa i pełna napięcia opowieść o granicach wytrzymałości, wyborach definiujących nasze życie i pragnieniu ucieczki od rzeczywistości, która jest zbyt ciężka do uniesienia.

Przemysław Kowalewski „Raport Kruka” | Opis wydawcy: Czy jesteście gotowi na prawdę? Podczas prac porządkowych w podziemiach starego kościoła dochodzi do odkrycia tajemniczej krypty. Znalezisko wzbudza sensację! Czyżby trafiono na skarby Gryfitów?

Po kilku latach spędzonych na emigracji do kraju wraca światowej sławy archeolog Nikita Wajda. Jego celem jest zbadanie historii tajemniczego znaleziska. Okazuje się, że wiele w Polsce od tego czasu się zmieniło. Tymczasem nad odkryciem zapadła kurtyna milczenia.
Nikita wraz z zespołem współpracowników wyrusza w podróż prowadzącą w odmęty przeszłości. Do świata przemocy, cierpienia i niezagojonych ran, które pozostawiły po sobie głębokie blizny. Na swej drodze będzie musiał stawić czoła potężnym siłom i ludziom, którzy zrobią wszystko w imię „wyższego dobra”.

Czy odkrycie niewygodnej prawdy będzie wyzwoleniem? Czy jest gotowy, by zmierzyć się nie tylko z dramatyczną historią swojego kraju, ale również mroczną prawdą o swoich bliskich?

Naja Marie Aidt „Ćwiczenia z ciemności” | Opis wydawcy: Bohaterka ma 57 lat. Mieszka na drugim piętrze budynku, w którym zostały już tylko kobiety. Ma trzech dorosłych synów, ale jest sama. Myśli, że jest sama. Sypia pod stolikiem do kawy. Jest na długim zwolnieniu lekarskim z powodu traumy i wyniszczającego PTSD; nie może znieść istnienia, bycia gdziekolwiek, ale się nie poddaje. Trwa dzięki czterem przyjaciółkom, które jej pomagają, które ją akceptują, i które podtrzymują ją na duchu, nawet gdy jest wściekła, nierozsądna i nieszczęśliwa. Co tydzień jeździ autobusem do terapeuty, który pomaga jej zrozumieć, co naprawdę się wydarzyło. Jeździ, ponieważ musi nauczyć się, jak wychodzić z wszechogarniającego mroku.

„Ćwiczenia z ciemności” to potężna i wyzwalająca powieść o przyjaźni i determinacji. O dochodzeniu do siebie. O kobietach, których losy łączą się w miłości i trosce.

Lu Xun „Do boju!” | Opis wydawcy: Lu Xun jest powszechnie uznawany za najważniejszego chińskiego pisarza, ojca chińskiej literatury współczesnej. Japoński noblista, Kenzaburo Oe, nazwał go wręcz najwybitniejszym azjatyckim pisarzem XX wieku. Znany przede wszystkim ze swoich opowiadań, pisał również prozę poetycką, eseje, był krytykiem literackim i tłumaczem. Zadebiutował w 1918 roku opowiadaniem „Dziennik szaleńca”, które jako pierwsze zostało napisane potocznym, a nie klasycznym językiem chińskim. Jego twórczość obnażała brutalność i bezwzględność społeczeństwa, władzy i rewolucji, Lu Xun sięgał po satyrę i ironię, w niezrównany sposób oddawał samotność i rozpacz. Sam mówił, że chciałby być jak mucha bzycząca koło uszu broniących status quo dżentelmenów, zostawić trwałe rysy na ich wyidealizowanym obrazie świata. To życzenie ziściło się – jego pisarstwo pozostaje wciąż żywym źródłem inspiracji dla największych pisarzy.

Niniejszy zbiór czternastu opowiadań, które ukazały się w Chinach w 1923 roku, zawiera zarówno nowe tłumaczenia znanych polskim czytelnikom „Dziennika szaleńca” czy „Prawdziwej historii AQ”, jak i dziesięć nowych tekstów, które po ponad stu latach doczekały się swego kongenialnego przekładu.

Przemysław Pawlak „Witkacy. Biografia” | Opis wydawcy: Książka Przemysława Pawlaka to wyjątkowo udana próba ukazania skomplikowanej osobowości Stanisława Ignacego Witkiewicza jako jednostki nieprzeciętnej, prawdziwego Istnienia Poszczególnego. Jawi się on jako wszechstronny geniusz, a jednocześnie bohater niemal pozytywistyczny, morderczo pracowity, wymagający od siebie więcej niż od innych.

Jak pisze Janusz Degler, postać Witkacego została precyzyjnie osadzona w realiach epoki, w jej społeczno-politycznych, naukowych i historycznych kontekstach, zawsze z doskonałą znajomością źródeł, także tych dotąd niepublikowanych lub zapomnianych. Autor zdradza przy tym głęboką intuicję psychologiczną w odtwarzaniu stanów emocjonalnych swojego bohatera i kreśli jego portret z powieściową swadą, niemal jak Bolesław Prus, gdy pisał o Wokulskim. Trudno się od tej książki oderwać, trudno o niej zapomnieć.

Jakub Ćwiek „Drelich. Bad Luck” | Opis wydawcy: Marek Drelich, bohater jednej z najlepszych serii sensacyjnych w Polsce, powraca! Tym razem w opowieści, w której to ty decydujesz o przebiegu wydarzeń! Zbigniew Drozdowski, lokalny polityk z mroczną przeszłością i szansą na wejście do ogólnopolskiej gry, spotyka na swojej drodze mężczyznę potrzebującego podwózki. Kierowany dobrym nastrojem, pomaga, nie wiedząc, że autostopowicz to Drelich, złodziej uciekający po nieudanym napadzie na kantor.

Wkrótce potem, w ciemnym, zamglonym lesie Drozdowski potrąca człowieka. Uszłoby mu to na sucho… gdyby nie siedzący obok pasażer. Weź udział w emocjonującym thrillerze i sprawdź się, podejmując kluczowe fabularne decyzje. To od ciebie zależy, jak ta historia się skończy!

Simon Stålenhag „Zapomniany horyzont. The Electric State” | Opis wydawcy: Hipnotyzująca wizja postapokaliptycznego świata, powstała z połączenia niepokojącej fabuły z wizualnym bogactwem niezwykłych ilustracji.

Jest rok 1997. Nastolatka Michelle przemierza zrujnowane po wojnie Stany Zjednoczone w towarzystwie małego żółtego robota. Podąża ku mitycznemu wybrzeżu Pacyfiku, gdzie być może znajdzie nadzieję dla ginącego świata. Przy autostradach wznoszą się resztki ogromnych machin wojennych i sterty śmieci po upadłym stechnicyzowanym społeczeństwie konsumpcyjnym. Ocalałe resztki ludzkości pogrążają się w marazmie i otępieniu, uciekając w świat wirtualnej rzeczywistości. Kraj przemierzają uzbrojone bandy szabrowników i złomiarzy. W miarę jak bohaterowie zbliżają się do wybrzeża, świat ulega coraz szybszemu rozkładowi, jakby wydrążony rdzeń cywilizacji ostatecznie zniknął za horyzontem…

Na podstawie powieści graficznej Simona Stålenhaga bracia Russo nakręcili wysokobudżetowy film „The Electric State” dla serwisu Netflix.

Aimée de Jongh „Władca much” | Opis wydawcy: Zanim nastały „Igrzyska śmierci”, „Bastion”, „Battle Royale” i „Yelloackets”, był „Władca much”. Na bezludnej wyspie rozbija się samolot. Z katastrofy ocalała jedynie grupka chłopców w wieku szkolnym. Dnie spędzają na penetrowaniu olśniewająco pięknych plaż, nocami zaś prześladują ich koszmary – sny o prymitywnej bestii i o tym, co utracili. Osieroceni przez społeczeństwo, muszą je zbudować sami; wkrótce jednak w grupie tworzą się podziały, a ich niewinne zabawy przybierają niebezpieczny obrót.

Oto pierwsza, stworzona przez cenioną rysowniczkę Aimée de Jongh, powieść graficzna będąca adaptacją tej klasycznej już historii, umieszczonej przez BBC na liście „100 powieści, które ukształtowały nasz świat”.

Wit Szostak „Wylinka” | Opis wydawcy: Fascynujące wprowadzenie dzieci w świat literatury. Dziesięcioletnia Klara budzi się w wakacyjnym domu bez rodziców. Nie jest jednak sama. Na poddaszu odnajduje Janka. I choć widzi go po raz pierwszy w życiu, to chłopiec twierdzi, że mieszka tu od dawna. I że to nie dom letniskowy, tylko sanatorium, do którego przyjechał na kurację. Dzieci stają u progu największej zagadki swojego życia. Aby rozwikłać tajemnicę porzucenia i niezgodności wspomnień, dwoje dziesięciolatków musi zapuścić się w tajemniczy las, z którego można nie wrócić.

Wyjątkowe eksperymenty z językiem i gatunkami literackimi przyniosły Witowi Szostakowi zasłużoną sławę jednego z najbardziej intrygujących polskich pisarzy. Ale nigdy nie zaskoczył czytelników aż tak. „Wylinka” to emocjonalne i intelektualne wyzwanie, które najlepiej podjąć wspólnie. Dzieci zachwyci atmosfera tajemnicy, warstwa przygodowa i nieoczekiwane rozwiązanie zagadki. Rodzice rozpoznają zaszyte w tekście nawiązania do najwspanialszych dzieł kultury. To może być jedna z książek życia Twojego dziecka.

Gyula Krúdy „Wszystkie kobiety Sindbada” | Opis wydawcy: Gyula Krúdy (1878-1933) to wciąż żywa legenda węgierskiej literatury. Powieściopisarz, nowelista, publicysta, który zostawił po sobie kilkadziesiąt tomów zróżnicowanej pod względem tematycznym, lecz wyjątkowo spójnej, jeśli chodzi o styl, prozy. Krúdy stworzył swoje alter ego, publikując w roku 1911 pierwsze opowiadania sindbadowskie. Napisał ich około stu; niniejszy tom stanowi obszerny wybór z tego dorobku. Przez całe życie snuł historię melancholijnego, pogrążonego w marzeniach Węgra, którym był jego Sindbad, żeglujący po osobliwej czasoprzestrzeni, noszącej cechy schyłkowej c.k. monarchii.

Węgierskiego Sindbada poznajemy w momencie, gdy już przemierzył świat, lecz nie urzekły go egzotyczne krainy, bo – „gdy pływał po najpiękniejszych morzach, mając nad głową najciemniejsze chmury i najczerwieńsze żagle, nie widział nic oprócz kąpiącej się przy brzegu córki rybaka”. I właśnie tę córkę rybaka postanawia po latach odwiedzić; ją, a może wszystkie „sto siedem kobiet”, które – jak mniema czy raczej tylko się łudzi – tchną w niego nowe życie.

Pierwsza podróż wiedzie Sindbada do fertycznej Anny, szarookiej i skłonnej do śmiechu. Podróż druga do ciemnowłosej, lekko zezującej Irmy. Trzecia prowadzi do niewinnej Lenke. Czwarta do Amalii o włosach barwy kasztanów… Sindbad gonił za chimerą. „Lubił wszystko, co było kłamstwem, iluzją, zmyśleniem, fabułą – gdybyż tak choć raz mógł w różowym trykocie pohuśtać się na trapezie! – być organistą w książęcym pałacu czy spowiednikiem w jezuickim kościele! Wziętym ginekologiem w Peszcie lub młodym nauczycielem na żeńskiej pensji! Nocną lampką w Sacré Coeur czy inicjałem w tekście modlitwy, którą kobiety odmawiają w intencji ukochanych, u franciszkanów. Szybą, przez która przesyła się pocałunki, świętym obrazkiem pod poduszką, jedwabną wstążką u gorsetu i zakazanym poetą, którego wiersze kobiety czytują ukradkiem”. Fragment książki.

Merethe Lindstrom „Północ” | Opis wydawcy: Gdzieś na wschodzie rozpętała się wojna. To nie tylko koniec życia dla setek tysięcy, ale i koniec świata dla milionów. Masy wygnanych ze swych domów ludzi zmuszane są do marszów bez celu, wśród nich bezimienny chłopak o zniekształconych plecach, któremu udaje się uciec. Rusza w drogę na północ, by odnaleźć spokój. Przeżyć. Towarzyszy mu głód. I pies. „Północ” to postapokaliptyczny majstersztyk. Przejmująca powieść, która jednak nie pozostawia czytelnika bez nadziei.

Jonathan Hickman, Nick Pitarra, Ryan Browne „Projekty Manhattan tom 1: Niedobra nauka” | Opis wydawcy: A gdyby tak Projekt Manhattan był czymś więcej niż tylko programem, który miał na celu wyprodukować pierwszą bombę atomową, a najwybitniejsi naukowcy XX wieku – Einstein, Feynman, Fermi i Oppenheimer – brali udział w tajnych eksperymentach wykraczających poza granice naszych najśmielszych marzeń, budując przyszłość na kłamstwach, krwi i własnym wybujałym ego? A gdyby tak… wszystko szlag trafił?

W „Projektach Manhattan” fantastyka naukowa staje się faktem, gdy nasi antybohaterowie odkrywają tajemnice wszechświatów, stawiając czoła zagrożeniom nie tylko z głębi kosmosu, lecz także z kuluarów własnego rządu. Załóż więc fartuch i gogle ochronne, zapomnij o wszystkim, co wiesz o przeszłości, i śledź małe kroki dla niepoczytalnych geniuszy, ale wielkie skoki dla ludzkości, dzięki duetowi Jonathan Hickman i Nick Pitarra.

Suzanne Collins „Wschód słońca w dniu dożynek” | Opis wydawcy: Piąty tom cyklu „Igrzyska śmierci”. Skoro masz stracić wszystko, co kochasz, po co jeszcze walczyć? W dzień dożynek mieszkańcy Panem budzą się zdjęci strachem. W tym roku, z okazji drugiego Ćwierćwiecza Poskromienia, dwukrotnie więcej trybutów trafi na arenę.

Haymitch Abernathy z Dwunastego Dystryktu woli nie zastanawiać się nad tym, co przyniesie los. Chce tylko przebrnąć przez ten dzień i spotkać się dziewczyną, którą kocha. Gdy słyszy swoje nazwisko, czuje, że jego przyszłość legła w gruzach. Musi zostawić bliskich i jechać do Kapitolu w towarzystwie trójki innych trybutów z Dwunastki: przyjaciółki, która jest jak młodsza siostra, kompulsywnego analityka i największej snobki w mieście.

Haymitch od samego początku wie, że przeznaczono go do odstrzału, lecz coś pcha go do walki… Pragnie tylko jednego: by jej skutki odbiły się echem daleko poza zabójczą areną.

Agnieszka Osiecka, Violetta Ozminkowski „Lubię farbować wróble” | Opis wydawcy: Biografia w rozmowie. Agnieszka o sobie, a nie inni o niej. Osiecka była królową ubierania codzienności w słowa. Jak mówiła: „Nie otwieraj ust, jeśli nie masz puenty”. Cytaty z jej tekstów na stałe weszły do języka potocznego. Lektura udzielonych przez nią wywiadów okazuje się równie inspirująca. Celne podsumowania, poetyckie widzenie świata i ciekawe przemyślenia. Każde słowo wiernie spisane z rozmowy, bez przeinaczeń i nadinterpretacji. Wszystko ubrane przez Violettę Ozminkowski w formę współczesnego wywiadu, tak by słowa zyskały autentyzm i spójność.

To rozmowa o tym, że życia nie da się ułożyć w chronologiczną całość, bo czas wcale nie pędzi do przodu. Dlatego jedne okruchy chwili zapadają nam w pamięć na zawsze, a inne giną bezpowrotnie. To rozmowa o tym, że życie jest czymś innym, niż myśleliśmy, że jest.

Krzysztof Varga „Śmiejący się pies” | Opis wydawcy: Ziutku, łajzo jedna, mały psychopato, miłości mojego życia! Mój piękny kudłaczu o czarnych, mądrych oczach. To ja, Wojtek Borsuk, twój pan, z którym dzielisz życie, nadstaw uszu i posłuchaj, co mam ci do powiedzenia.

Opowiem ci o starzejących się mężczyznach: sfrustrowanych samotnością, znużonych życiem, zirytowanych polską szarzyzną i światową głupotą. Opowiem ci o tym, co się stało z tym krajem, jak wszystko zbrzydło i zidiociało. Mógłbym nawet powiedzieć, że spsiało, ale to nieprawda. Bo pies jest najlepszym, co może się przytrafić człowiekowi. Opowiem ci o zapomnianych geniuszach, zmarnowanych talentach, upadłych autorytetach. O mężczyznach, którzy uwierzyli że mogą zatrzymać czas, ale nie zauważyli, że ich świat już spłonął doszczętnie. O kobietach, które chciały żyć wiecznie, ale nie zrozumiały, że są już martwe.

A ty, Ziutku, chciałbyś po prostu mieć dobre życie, bo każdy normalny pies i każdy człowiek chce mieć dobre życie. A zarazem większość z nas, ludzi, wkłada ogromny wysiłek w to, żeby je spieprzyć i umrzeć samotnie.

Marta Sztokfisz „Umińska. Miłość, która zabiła” | Opis wydawcy: Do czego może być zdolna kochająca kobieta? Młoda, utalentowana warszawska aktorka podjęła heroiczną decyzję, by uwolnić od bólu umierającego narzeczonego. Miłość do niego przysłoniła grożące jej konsekwencje – wieloletnie więzienie, a nawet wyrok śmierci.

Stanisława Umińska zagrała kilkanaście ról w Teatrze Polskim, widownia ją uwielbiała, krytycy chwalili, a ona sama kochała swój zawód. W jej życiu pojawił się Jan Żyznowski – pisarz, dziennikarz i malarz. Starszy od niej o dwanaście lat odwzajemnił uczucie dziewczyny, jednocześnie zawładnął jej duszą i ciałem. Piękna, dobrana para – mówiono o nich w Warszawie. Niestety, mężczyzna zachorował, a operacja nowotworu w warszawskim szpitalu się nie powiodła…

Najnowsza książka Marty Sztokfisz to pasjonująca opowieść biograficzna o Stanisławie Umińskiej, o jej odwadze i poświęceniu. Czynem, którego aktorka dopuściła się w imię miłości, oraz jego następstwami żyła cała Polska i Francja w połowie lat dwudziestych XX wieku. Ze współczuciem pisali o niej m.in. Kornel Makuszyński, Anna Iwaszkiewicz, hrabia Jan Zamoyski. Powracano do tej tragedii wiele razy. Sprawa Umińskiej stała się tematem dysertacji naukowych, a podczas jej procesu płakały nie tylko kobiety. Mężczyźni siedzący w ławach przysięgłych ukradkiem ocierali łzy. Choć trudno w to uwierzyć, ta dramatyczna historia jest prawdziwa!

Olivia Laing „Ogród poza czasem. W poszukiwaniu wspólnego raju” | Opis wydawcy: W przededniu pandemii Olivia Laing wprowadza się wraz z mężem do starego domu w hrabstwie Suffolk. Otacza go piękny, choć zapuszczony ogród, który należał wcześniej do wybitnego członka Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Próbując przywrócić roślinom ich dawną bujność, Laing medytuje nad znaczeniem ogrodów w kulturze. Fachową literaturę ogrodniczą czyta z równym zapałem, co „Raj utracony” Johna Miltona. Przycina cisowy żywopłot, użyźnia glebę z pomocą dżdżownic od firmy Wiggly Wigglers, ale przede wszystkim pyta: czy umiemy jeszcze wyobrazić sobie inny świat?

W tle ogłaszane są kolejne lockdowny, Laing zaś sięga po pisma utopistów, Dereka Jarmana i Williama Morrisa, którzy w ogrodach widzieli metaforę sprawiedliwszego społecznego porządku. „Ogrody są nieuchronnie polityczne” – przekonuje autorka. Gdy trafiają w prywatne ręce, pojawia się ryzyko, że staną się przywilejem dla nielicznych, a nie dobrem wspólnym, ludzkim azylem. Olivia Laing, pisząc wielką pochwałę ogrodu, poszukuje jego utraconego wspólnotowego wymiaru.

Per Olov Enquist „Legioniści” | Opis wydawcy: „Niewielu inspirowało innych pisarzy tak jak on” – to najczęściej spotykane podsumowanie twórczości Pera Olova Enquista. Ten wybitny szwedzki pisarz i dramaturg, doskonale znany również polskim czytelnikom, zyskał międzynarodowe uznanie książką, która – co za paradoks! – dopiero teraz ukazuje się w polskim tłumaczeniu. To właśnie „Legioniści” sprawili, że Enquista okrzyknięto „odnowicielem gatunku powieści dokumentalnej”, a sama książka doczekała się ekranizacji. Opowiada o ekstradycji bałtyjskich żołnierzy, wcielonych do armii niemieckiej, którzy w maju 1945 roku schronili się w Szwecji, by uniknąć sowieckiej niewoli. Podobnie jak dużo liczniejsza grupa Niemców zostali skierowani do obozów, a w listopadzie rząd szwedzki ogłosił, że wszyscy zostaną wydani Sowietom. Internowani protestowali wtedy głodówkami i samobójstwami, co odroczyło termin ekstradycji do stycznia 1946 roku. Wtedy to, zapakowani na statek Biełoostrow, odpłynęli do ZSRS.

Wstrząsająca, oparta na ogromnym, niepublikowanym wcześniej materiale złożonym z dokumentów, dzienników, listów i utajnionych sprawozdań oraz – przede wszystkim – licznych wywiadach ze świadkami i uczestnikami zdarzeń książka Enquista jest przy tym wielkim dziełem literackim, co doceniło jury, honorując ją prestiżową Nagrodą Literacką Rady Nordyckiej.

Oliver Hilmes „Codzienność i groza” | Opis wydawcy: Poruszająca rekonstrukcja codziennego życia obywateli Trzeciej Rzeszy – gdzie beztroskie koncerty przeplatają się z tragicznymi w skutkach bombardowaniami miast, a przejawy odwagi milkną pod presją narodowego socjalizmu.

Katastrofa zaczyna się od kawy i ciasta. Dwudziestosześcioletni Karlrobert Kreiten, niezwykle utalentowany pianista ze świetlaną przyszłością, w marcu 1943 roku wypowiada nieostrożne słowo w nieodpowiednim towarzystwie. Sześć miesięcy później umiera na szubienicy.

Tragiczna historia Kreitena to główny wątek książki Olivera Hilmesa, w której autor śledzi losy różnych osób żyjących w Trzeciej Rzeszy w 1943 roku. Kiedy armia niemiecka zostaje rozbita pod Stalingradem, a Goebbels ogłasza wojnę totalną. Kiedy dzieci dla bezpieczeństwa są zabierane na wieś, a miliony Niemców gromadzą się w kinie, aby zobaczyć Hansa Albersa w roli barona Münchausena. Kiedy miasta są już w ruinie, a ludzie wciąż tańczą.

Podczas gdy nazistowska machina zagłady pracuje na najwyższych obrotach, niektórzy fantazjują o „ostatecznym zwycięstwie”, a inni próbują przeciwstawić się dyktaturze. W mozaice portretów, pomysłowo skomponowanych i znakomicie opracowanych, Hilmes przywraca do życia dramatyczny rok 1943.

Mika Waltari „Błąd komisarza Palmu” | Opis wydawcy: Bruno Rygsack, bogaty playboy z Helsinek, zostaje znaleziony martwy po wydanym przez siebie przyjęciu. Wygląda na to, że poślizgnął się na mydle, skręcił sobie kark i utonął. Jednak wstępne przesłuchanie osób, które wyciągały go z wody i wezwały karetkę oraz policję, wystarcza, aby komisarz Palmu zaczął podejrzewać morderstwo. Im więcej faktów wychodzi na jaw, tym bardziej wrogo nastawieni stają się goście przyjęcia.

Drugi tom trylogii rozpoczętej powieścią „Kto zabił panią Skrof?”, której tom trzeci to „Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu”.

David Pepose, Alex Cormack, Justin Birch „Diabeł o mojej twarzy” | Opis wydawcy: Krwawy i brutalny horror od wielokrotnie nagradzanych autorów. Jest rok 1740 i w Watykanie panuje zamęt. Ojciec Franco Vieri, egzorcysta zmagający się z głębokim kryzysem wiary, zostaje wysłany z niezwykle ważną misją – ma uratować syna hiszpańskiego szlachcica, opętanego przez okrutnego demona, zwanego Legionem. Egzorcyzmy kończą się jednak katastrofą: Vieri odkrywa, że został uwięziony w obcym ciele… i dowiaduje się, do jakich okrucieństw może się posunąć diabeł, który przywdział jego twarz.

Niesamowita historia, stworzona przez zdobywcę nagrody Ringo scenarzystę Davida Pepose’a i nominowanego do nagrody Brama Stokera rysownika Alexa Cormacka. To połączenie „Bez twarzy” i „Egzorcysty”, pełne grozy, akcji i intryg, od których nie można się oderwać!

Alia Bengana, Claude Baechtold, Antoine Maréchal „Beton. Ciemna strona budowania” | Opis wydawcy: Co dzisiaj wiemy o betonie? Czy „betonoza” naprawdę jest nie do uniknięcia? A może inne rozwiązania leżą w zasięgu ręki? Kolejny komiks nakładem Centrum Architektury powstał na podstawie trzech reportaży śledczych autorstwa Alii Bengany, Claude’a Baechtolda i Antoine’a Harariego. Książka dotyka problemów, z jakimi w czasach katastrofy klimatycznej boryka się świat architektury i budownictwa: Z czego budować? Jak budować?

„Glina jest dla biedaków. Trzeba budować z betonu! Tak jest nowocześnie!” – to właśnie usłyszała architektka Alia Bengana, gdy zlecono jej budowę pensjonatu w saharyjskiej oazie. W każdym innym miejscu takie stwierdzenie wywołałoby na twarzy tej zwolenniczki żelbetu uśmiech aprobaty, lecz na widok kolumn ciężarówek wyładowanych piaskiem potrzebnym do produkcji betonu, przemierzających tysiąc dwieście kilometrów przez pustynię, zaczęła się zastanawiać, czy wszyscy aby nie upadliśmy na głowę…

Kilka lat później, spędzając covidowy lockdown z mężem i dwójką ich dzieci w rodzinnej górskiej chacie w Szwajcarii, Alia odkrywa na pobliskim polu osobliwe urządzenie. Maszynę wiertniczą! Nadszedł czas, by nasza architektka ostatecznie zwątpiła w swój ulubiony materiał budowlany.

Wraz z mężem Claude’em Baechtoldem, amatorem przygód, Alia Bengana zagłębia się w mroczny świat betonu i jego bezlitosne uniwersum. Zatrzaskiwanie drzwi przed nosem i urzędnicza nowomowa to najłagodniejsze reakcje, z jakimi się spotykają. Lecz w czasie swojego niekonwencjonalnego śledztwa mają też okazję spotkać największych specjalistów w temacie, fachowców w branży budowlanej i świadomych aktywistów. Czy „betonoza” naprawdę jest nie do uniknięcia? A może inne rozwiązania leżą w zasięgu ręki?

Ed Brubaker, Michael Lark, Sean Phillips „Sceny zbrodni” | Opis wydawcy: Uwielbiana seria kryminalna po raz pierwszy w Polsce! Prywatny detektyw Jack Herriman widział już wiele trupów. To zresztą u Herrimanów rodzinne: jego wuj jest drugim po Weegeem najsłynniejszym fotografem miejsc zbrodni. Skołowany po ostatnim zleceniu, które potoczyło się wyjątkowo pechowo, Jack podejmuje sprawę zaginionej dziewczyny. Miało być łatwo. Znajduje jednak same kłamstwa i sekrety sekty wolnej miłości.

„Sceny zbrodni” Eda Brubakera i Michaela Larka po raz pierwszy ukazały się wiele lat przed tym, jak autorzy wypuścili znane i cenione serie, takie jak Gotham Central. Na długo przed tym, zanim posypały się nominacje do Nagrody Eisnera. Teraz to arcydzieło detektywistycznego noir wraca w odświeżonym wydaniu z nigdy dotąd niepublikowanymi dodatkami i materiałami z kulis powstawania, uzupełnionymi osobistą opowieścią Eda.

Julian Przyboś „Jabłoneczka” | Opis wydawcy: „Jabłoneczka” jest antologią – jak wskazuje podtytuł – polskiej pieśni ludowej ułożoną przez Juliana Przybosia i która pierwszy raz ukazała się w PIW-ie w 1953 roku. Przeszło siedemdziesiąt lat od tej premiery zaskakuje wciąż, w czasie swoistego rewizjonizmu historycznego i ludowej wersji historii Polski, żywość słów, budujących pieśni poruszające najróżniejsze tematy. Jak sam legendarny poeta i teoretyk awangardy napisał we wstępie: „Chciałem ułożyć wybór najlepszych poezyj ludowych, pokusić się o pierwszą tego rodzaju próbę antologii, ułożonej na podstawie znajomości całego zapisanego zasobu pieśni śpiewanych przez lud. Wybór obejmuje więc zarówno epikę, jak lirykę, pieśni buntownicze, obrzędowe, miłosne, rodzinne, pasterskie, taneczne, żołnierskie i humorystyczne”. Niniejsze wydanie zostało rozszerzone o posłowie Rocha Sulimy, który to komentarz odsłania, że z pozoru przeszłe i ludowe tematy są w dzisiejszym świecie wciąż obecne i istotne.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi