10-16 czerwca 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Kolejna porcja nowości przed wakacjami przygotowana przez polskich wydawców. Tym razem proponujemy tytuły, które ukazały się w dniach od 10 do 16 czerwca.
Jon Fosse „Ktoś tu przyjdzie. Sztuki teatralne” | Opis wydawcy: Antologia ośmiu sztuk teatralnych noblisty pisanych w latach 1995-2000. Książkę uzupełnia mowa noblowska wygłoszona przez Jona Fossego oraz wstęp autorstwa Moniki Grossman-Kliber, która obok Elżbiety Frątczak-Nowotny oraz Haliny Thylwe dokonała przekładu dzieł na język polski. W tomie zawarto następujące sztuki: „Imię” (1995), „Ktoś tu przyjdzie” (1996), „Dziecko” (1997), „Matka i dziecko” (1997), „Syn” (1997), „Noc śpiewa piosenki” (1998), „Letni dzień” (1998), „Odwiedziny” (2000).
Urodzony w 1959 roku Jon Fosse jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych pisarzy naszych czasów. Przez niemal czterdzieści lat tworzył powieści, sztuki teatralne, wiersze, opowiadania, eseje i książki dla dzieci. Jego twórczość, wielokrotnie nagradzana, została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, a sztuki były wystawione na świecie ponad tysiąc razy.
Piotr Sitkiewicz „Człowiek-Brzytwa” | Opis wydawcy: Są pisarze, którzy tną piórem jak mieczem. Są tacy, którzy kłują celnie jak floretem. Antoni Słonimski chlastał brzytwą. Felietonistyczną.
Majcher felietonowy był bronią, której obawiali się zarówno przyjaciele, jak i wrogowie Słonimskiego. Wielu chciało mu ją wytrącić z ręki, bo jego złośliwe żarty zrzucały z piedestału najbardziej surowych kapłanów wszelkich wyznań, poetyk i ideologii. Równie wielu chciało się na nią nadziać, bo napaści AS-a więcej dawały pisarzom popularności niż zdawkowe pochwały krytyków. Były zaproszeniem na ring, na którym walczą zawodnicy najcięższej kategorii.
Bicz na grafomanów, szatan żydowskiej inteligencji, heretyk na ambonie. Lecz również sentymentalny poeta i utopijny marzyciel. Jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, dziś nieco pokryta bibliotecznym kurzem. „Człowiek-Brzytwa” to portret Słonimskiego publicysty – pisarza, który wywarł ogromny wpływ na kilka pokoleń przekornej polskiej inteligencji, w którego życiu i twórczości odbijają się najtrudniejsze problemy polskiej historii, którego odwaga, styl i błyskotliwość także dzisiaj mogą służyć za drogowskaz.
Hiromi Kawakami „Manazuru” | Opis wydawcy: Bohaterka powieści mieszka w Tokio z matką i dorastającą córką Momo. Jej mąż zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, gdy Momo była mała. Kiedy Kei przyjeżdża do nadmorskiego miasta Manazuru, zaczynają jej towarzyszyć cienie – istoty przenikające ze świata fantazji i przeszłości, który płynnie łączy się ze światem realnym. W onirycznej rzeczywistości bohaterka może podążyć jedną z wielu dróg, spośród których ta ku przyszłości nie jest jedyną możliwą.
Hiromi Kawakami zaciera granice między rzeczywistością a wyobraźnią, pozwala dotknąć światów istniejących podskórnie, każe wciąż od nowa szukać odpowiedzi na pytania, czym jest czas i co znaczy „realne”. Język Kawakami hipnotyzuje i urzeka, tworząc opowieść o różnych wymiarach utraty i tęsknoty.
Alberto Laiseca, Nicolas Arispe „Matka i śmierć” | Opis wydawcy: Dwa poruszające i okrutne opowiadania zawiera niniejsza książka. „Matka i śmierć” jest opowieścią legendarnego argentyńskiego bajarza, barda i gawędziarza – Alberto Laiseki. Laiseca na potrzeby radia i telewizji na swój sposób dokonywał mrocznych adaptacji klasycznych dzieł literackich, ale też różnych lokalnych legend, podań i baśni. Nicolas Arispe, genialnie uzdolniony rysownik z Buenos Aires postanowił zilustrować jedną z nich, tą, której pierwowzorem był „Matka” Hansa Christiana Andersena.
Drugą opowieścią jest „Odchodzenie”, tyleż mroczna co groteskowa, nieco przywodząca na myśl twórczość Edwarda Goreya. Tym razem jest to swobodna adaptacja dzieła meksykańskiego pisarza Alberto Chimala.
Opowieści krótkie, lecz wbijające w fotel, zaś artyzm rysunków Nicolasa Arispe na długo zapada w pamięć.
Jacek Getner „Coca to jest to” | Opis wydawcy: Przypadek chodzi po ludziach, czyli kolejna komedia kryminalna z genialnym detektywem Jackiem Przypadkiem w roli głównej! W najnowszej odsłonie swoich przygód bohater rozwiązuje sprawy, w których tle pojawiają się wszechobecne w Warszawie narkotyki. W tytułowej zagadce „Coca to jest to” stara się dowiedzieć, czy piękna Karolina popełniła samobójstwo w trakcie spotkania trzech swoich kochanków, dyrektorów agencji reklamowych, czy też ktoś jej w tym pomógł. W drugim śledztwie o kryptonimie „Jestem półbogiem” wyjaśnia zniknięcie kolekcji cennych butów, które ktoś regularnie kradnie warszawskiemu dziennikarzowi, playboyowi i podróżnikowi, Maksowi Klockowi. W ostatniej ze spraw, zatytułowanej „Kod Leonarda Szczecha”, wyjaśnia zaginięcie syna znanego prawnika, który zostawił za sobą wiele tajemniczych śladów, mających utrudnić jego odnalezienie.
W rozwiązywaniu zagadek tradycyjnie już pomagają Przypadkowi warszawscy bezdomni i zbieracze złomu. Z kolei wieloletni policyjny partner głównego bohatera, komisarz Łoś, postanawia spróbować swoich sił w roli prywatnego detektywa. W życiu matki Jacka pojawi się natomiast Cichy Wielbiciel, a jego współlokatorka przeprowadza się bliżej, niż mógłby się spodziewać…
Mike McCormack „Słoneczny szkielet” | Opis wydawcy: „Słoneczny szkielet” to najgłośniejsza powieść Mike’a McCormacka – autora należącego do pierwszej ligi współczesnych irlandzkich pisarzy, o którym przez lata krytycy lubili się wyrażać, że jest „haniebnie niedoceniany”. I to pomimo licznych nagród literackich oraz nominacji do Bookera. Gdyby popularność twórców miała być wprost proporcjonalna do wielkości ich dzieła, Mike McCormack rzeczywiście powinien zyskać spektakularny rozgłos. Rzadko w końcu mamy do czynienia z tekstami wybitnymi, a „Słoneczny szkielet” niewątpliwie do nich należy.
Odnajdziemy w tej powieści echa celtyckiej tradycji i wielkiej irlandzkiej literatury z charakterystycznym połączeniem metafizyki, humoru i formalnego eksperymentu. „Słoneczny szkielet” to książka napisana jednym zdaniem, chciałoby się powiedzieć na jednym wydechu, gdyby nie fakt, że w pewnym momencie monologu głównego bohatera orientujemy się, że ten już nie żyje. To z perspektywy końca poznajemy biografię Marcusa Conwaya – inżyniera zamieszkującego prowincjonalne hrabstwo Mayo. Porządnego faceta, któremu nie przydarzyło się nic nadzwyczajnego, ale który jak wielu z nas próbował nadać swojej egzystencji znaczenie. Ojca, męża, sąsiada, który rozumiał, że przyzwoitość jest jedynym antidotum na szaleństwo historii.
McCormack buduje subtelną, choć dramatyczną opowieść o wadze drobnych decyzji pojedynczego człowieka, jakie w zderzeniu z wielką polityką – często zgubną dla całej społeczności – ostatecznie mają moc wpływania na rzeczywistość. O „codziennych zwyczajach, rytmach, rytuałach utrzymujących świat ludzki jak słoneczny szkielet”. I wreszcie o miłości – jedynej sile, którą możemy przeciwstawić śmierci.
Emma Cline „Zaproszona” | Opis wydawcy: W tej niezwykłej powieści młoda kobieta udaje kogoś, kim nie jest. Dni Alex upływają na odpoczywaniu przy basenie i pływaniu w oceanie oraz łykaniu podkradzionych leków. Czy goszczący ją u siebie Simon wie, kim ona jest naprawdę?
Na Long Island pod Nowym Jorkiem gorące lato dobiega końca. Alex spędza ostatni tydzień sierpnia w przepięknej posiadłości starszego od siebie mężczyzny, którego poznała na Manhattanie, ale nie jest już tu mile widziana. Nieodpowiednie zachowanie na przyjęciu sprawia, że dotąd zachwycony jej wdziękami Simon każe jej wyjechać – oferuje tylko podwózkę na stację kolejową i bilet powrotny do Nowego Jorku. Z pieniędzmi jest krucho, jej telefon źle działa po przypadkowej kąpieli w basenie, a w mieście nie ma ani własnego lokum, ani przyjaciół, są za to stare długi i zakaz wstępu do kilku lokali… czyha tam również pewien niebezpieczny mężczyzna. Dokąd miałaby wrócić? Wydaje się, że nie ma wyjścia z tej sytuacji.
Alex posiada jednak talent do spełniania pragnień innych ludzi, zwłaszcza mężczyzn, więc zostaje na Long Island i niczym duch przemyka po znaczonych starannie przyciętymi żywopłotami uliczkach, chronionych wielkimi bramami podjazdach i skąpanych w słońcu wydmach elitarnego świata, który pozostaje dla niej niedostępny. Podszywa się pod znajomą znajomych, w basenowym klubiku dla dzieci udaje nową opiekunkę, a gdzie indziej koleżankę w rzeczywistości kompletnie obcych ludzi. Kierowana desperacją, spędza tydzień, wykorzystując swój spryt i zwykłą nieuczciwość, żeby jakoś przetrwać, przenosi się z jednego miejsca do drugiego, w nadziei, że za kilka dni uda jej się wrócić do łask Simona. W USA ten czas to symboliczny koniec wakacji, kiedy miejscowości nadmorskie w pobliżu Nowego Jorku pustoszeją – kto wie, co jesień może przynieść. Pozornie Alex podejmuje racjonalne dla siebie decyzje, ale tak naprawdę samotna i zagubiona kobieta jest jak bezwolny pionek siejący wokół siebie zniszczenie.
Trzymająca w napięciu, porywająca i hipnotyzująca „Zaproszona” Emmy Cline to wyjątkowe osiągnięcie literackie, tylko pozornie jednoznaczne w swojej wymowie. To poruszająca opowieść o klasiźmie, biedzie, zagubieniu, dyskryminacji i dawnych błędach, od których nie da się uwolnić. Powieść autorki bestsellerowych „Dziewczyn” nawiązuje klimatem do pełnych napięcia utworów Patricii Highsmith i wakacyjnej gnuśności filmów Sofii Coppoli, a ironiczna bohaterka, mistrzyni manipulacji, opisana eleganckim, chłodnym stylem Cline, w hipnotyzujący sposób każe nam za sobą podążać.
Antoine Compagnon „Lato z Montaigne’em” | Opis wydawcy: W nowej publikacji z serii „Lato z…” Antoine Compagnon przybliża współczesnemu czytelnikowi postać Montaigne’a. W czterdziestu krótkich, bo będących zapisem pięciominutowych pogadanek radiowych, rozdziałach zaprasza do odkrycia na nowo tego francuskiego renesansowego myśliciela i pisarza. Interpretując w lekki, przejrzysty i zabawny sposób wybrane fragmenty jego najbardziej znanego dzieła, „Prób”, pokazuje, że poruszane w nich tematy – od pojęcia zaangażowania do epikureizmu, przez rozmowę, przyjaźń, edukację, marnowanie czasu, a nawet nadwagę – pozostają nadal aktualne i warto o nich myśleć z uwzględnieniem perspektywy sprzed pięciu wieków. Bo czyż nie jest zaskakujące dla dzisiejszego czytelnika, że chociażby spór o to, czy w edukacji kłaść nacisk na wiedzę, czy na kompetencje, był już żywy w czasach Montaigne’a. Równie ciekawe jest poznanie stanowiska filozofa na temat równości płci: bo co prawda przyznaje, że kobiety są równe mężczyznom, ale już zdolność przekazywania podobieństwa fizycznego, cech charakteru, temperamentu i „humorów” przypisuje jedynie mężczyznom. Te i wiele innych rozważań pozwolą nabrać dystansu do wciąż nurtujących nas problemów, a także zrozumieć ich podłoże głęboko zakorzenione w humanizmie, bez konieczności studiowania opasłych dzieł filozoficznych.
Miika Nousiainen „Korzenie” | Opis wydawcy: Do prywatnej kliniki dentystycznej przychodzi klient z bolącym zębem. Przyjmuje go lekarz, który nosi takie samo nazwisko. Okazuje się, że panowie są braćmi, mają wspólnego ojca, ale obaj wychowali się bez niego: młodszego Pekkę (copywritera w agencji reklamowej) wychowała samotnie matka, a starszy Esko (dentysta) dorastał w rodzinie zastępczej. Obaj postanawiają odszukać ojca. Tak się zaczyna ich ekscytująca podróż.
Alicja Zioło „Krakowianki” | Opis wydawcy: Opowieść o kobietach z Krakowa, które zmieniły bieg historii Polski. Noblistki, artystki, przedsiębiorczynie, filantropki, działaczki, naukowczynie, rewolucjonistki. Odnosiły sukcesy, przełamywały bariery, studiowały, walczyły o swoje prawa.
„Krakowianki” to historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z różnych epok, klas i zawodów. W książce znajdziesz między innymi opowieść o prawdziwym imieniu Wisławy Szymborskiej i skąd wziął się zwyczaj zostawiania papierosów na jej grobie. Przeczytasz, gdzie naprawdę urodziła się Helena Rubinstein i o pierwszej studentce Uniwersytetu Jagiellońskiego Nawojce. Poznasz odpowiedź na pytanie, dlaczego Zofia Stryjeńska przebywała w szpitalu psychiatrycznym oraz jak to się stało, że Janina Ipohorska stała się szarą eminencją „Przekroju”. Poznaj historie, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.
Czy Kraków jest kobietą? Autorka Alicja Zioło, krakowska przewodniczka i badaczka herstorii, przygotowała wnikliwe obrazy życia bohaterek, pełne ich trosk i marzeń. Przeplatają się one z realistycznymi opisami Krakowa dawnych lat, kontrastowanymi ze współczesnością.
Dorota Glica „Kłamstwa mojej żony” | Opis wydawcy: Idealny świat Tomka zawala się, kiedy po powrocie ze służbowego spotkania zastaje pusty dom. Jego żona i synek zaginęli. Policja podejrzewa, że kobieta odeszła od męża, bo nie była z nim szczęśliwa. Mężczyzna przedstawia jednak zupełnie inną wersję wydarzeń.
Po kilku dniach Aneta się odnajduje, ale nie ma z nią dziecka. Twierdzi, że nie pamięta kim jest, ani co się z nią działo. Czy potrafi aż tak dobrze kłamać? Czy ktoś skrzywdził ją i chłopca? Co wydarzyło się w pięknym, zaprojektowanym przez architekta, z pozoru idealnym, domu?
Mroczna historia opowiedziana z perspektywy czworga bohaterów, z których każdy coś ukrywa i boi się, że jego najskrytsze tajemnice ujrzą światło dzienne.
David L. Johnson-McGoldrick, Rex Ogle, Garry Brown „Obecność. Ukochana” | Opis wydawcy: Poznajcie Jessicę. Pozornie zwyczajną studentkę, która właśnie wraca na uczelnię po feriach zimowych, dręczona niepewnością w związku ze słabymi ocenami w zeszłym semestrze, koniecznością stanięcia twarzą w twarz z chłopakiem, z którym wolałaby się nie przespać… i narastającym przekonaniem, że jest obserwowana przez istotę, która zna jej najgłębiej skrywany, najmroczniejszy sekret. To niepokojące uczucie stanowi zaledwie wstęp do serii przerażających wydarzeń, które są albo efektem pogarszającego się stanu psychicznego Jessiki, albo czegoś innego… czegoś demonicznego.
Zanurzcie się w przerażającą opowieść o tajemnicy, szaleństwie i opętaniu, której autorami są Rex Ogle i David L. Johnson-McGoldrick, scenarzysta filmu „Obecność – Na rozkaz diabła”, z zapierającymi dech w piersi ilustracjami Garry’ego Browna („Babyteeth”, „Nightwing”). Poznajcie także pięć krótszych, mrożących krew w żyłach opowieści autorstwa Scotta Snydera, Denysa Cowana, Juana Ferreyry, Tima Seeleya i Kelleya Jonesa i wielu innych piekielnie utalentowanych artystów z branży komiksowej!
Carlo Fruttero & Franco Lucentini „Kochanek bez stałego adresu” | Opis wydawcy: Włoski duet Carla Fruterra i Franca Lucentiniego serwuje czytelnikowi romans subtelny, bo pozbawiony egzaltowanego pustosłowia romantycznego. Rdzeniem historii nie są buchające temperamenty i wylewające się z opisów namiętności, ale usilne poszukiwanie delikatności pierwotnych uczuć. Mr Silvera, bohater romantyczny jest niemal przezroczysty, jest pretekstem do sentymentalnej podróży po urbanistycznej pramatce wszystkich zakochanych i marzycieli – Wenecji.
„Kochanek bez stałego adresu” nie jest bynajmniej odrealniony – to powieść o ludziach, o detalach decydujących o życiowych przełomach i epifaniach, ale opowiedziana zza estetycznego płótna obrazu miasta dożów. W myśl sentencji ars longa, vita brevis, Fruterro & Lucentini zdają się nam mówić, że prawdziwym językiem miłości jest sztuka, w tym wypadku wenecka architektura i malarstwo, a intymny portret miasta stanowi najlepszy klucz do odkrycia tajemnic ludzkich serc.
Jean-François Di Giorgio, Paul Teng „Shane” | Opis wydawcy: Walka o tron Anglii! Matylda, młoda wdowa po niemieckim cesarzu, wraca na dwór swojego ojca, króla Anglii. Zostaje wezwana po tym, jak podczas wyprawy morskiej ginie prawowity następca tronu. Jedynym ocalałym jest młody wojownik Shane, w dzieciństwie partner zabaw księżniczki i, z czasem, jej ukochany. Teraz ich losy ponownie się splatają. Czy miłość tych dwojga ma szansę w czasach wszechobecnych spisków oraz intryg? Komu powrót Matyldy krzyżuje plany? Komu wadzi Shane? W jakim celu król sprowadził swoją córkę?
„Shane” to komiks przygodowy, którego akcja rozgrywa się w XII-wiecznej Anglii. Historia zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami. Autor scenariusza, Jean-François Di Giorgio, jest bardzo dobrze znany polskiemu czytelnikowi z serii „Samuraj”. Także twórca rysunków, Paul Teng, ma już za sobą debiut na naszym rynku. Jest autorem oprawy graficznej w najnowszych cyklach „Skargi Utraconych Ziem”. Dodajmy też, że komiks ten pięknie pokolorowała Graza, czyli Grażyna Kasprzak. Kładła ona kolory w takich hitach, jak „Szninkiel” czy „Thorgal”.
Różni autorzy „Nasz wielki Donald” | Opis wydawcy: Niezwykła kariera Kaczora Donalda rozpoczęła się w 1934 roku występem w animacji „Mądra kurka”, w której ubrany w marynarski strój tańczył i śpiewał na barce. Obdarzony nietuzinkowym charakterem, z czasem Donald stał się megagwiazdą. Jego typowo ludzkie wady i zalety sprawiają, że każdy może odnaleźć w nim cząstkę siebie. Od dzikiej radości po najgłębszą rozpacz – nie ma emocji, której ten impulsywny, pyskaty specjalista od wszystkiego nie wyraziłby w pełni.
Niniejszy tom, wydany z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy debiutu Donalda, obejmuje komiksy różnych scenarzystów i rysowników oraz ukazuje wzloty i upadki najsłynniejszego kaczora na świecie, jego bohaterskie czyny i komiczne błędy, drobne sukcesy i sromotne klęski z dziewięciu dekad historii komiksu.
Sebastian Barry „Czas starego Boga” | Opis wydawcy: Policjant Tom Kettle niedawno przeszedł na emeryturę i zamieszkał w zaciszu nowego domu, przybudówki do wiktoriańskiego zamku z widokiem na Morze Irlandzkie. Miesiącami z nikim się nie widział, pomijając ekscentrycznego właściciela i znerwicowaną młodą matkę, która wprowadziła się tuż obok. Kettle wraca wspomnieniami do swoich bliskich: ukochanej żony June i dwójki dzieci, Winnie i Joego. Kiedy jednak u drzwi staje dwóch byłych kolegów po fachu, którzy pragną rozwikłać sprawę niedającą mu od kilkudziesięciu lat spokoju, Kettle musi wrócić do tego, co pragnął na zawsze zostawić za sobą.
„Czas starego boga” to wspaniała powieść o demonach przeszłości. Sebastian Barry wikła czytelnika w historię, w której nic nie jest takie, jakie z początku się wydaje. Nominowana do Nagrody Bookera powieść irlandzkiego mistrza we wspaniałym przekładzie Agi Zano.
Uładzimier Arłou „Na brzegu innego czasu” | Opis wydawcy: „Na brzegu innego czasu” to wybór wierszy białoruskiego poety, zamieszkałego w Polsce, Uładzimira Arłoua, członka białoruskiego PEN Clubu i Międzynarodowego Związku Pisarzy Białoruskich. Wyboru wierszy i ich przekładu dokonał wybitny polski poeta i tłumacz, Bohdan Zadura, który również napisał do tego zbioru posłowie. Wiersze Arłoua dotykają spraw wolnościowych oraz mówią o historii Białorusi, jest w nich również rys surrealistyczny, dostrzec można ironię oraz autoironię… Poeta nie ucieka też od tematów eschatologicznych. W tomie znajdują się grafiki Hienadza Macura.
Martín Caparrós „Echeverría” | Opis wydawcy: Epicka powieść wybitnego argentyńskiego reportera. Buenos Aires, rok 1830. Argentyna dopiero się rodzi i jeszcze nie wie, czym winna się stać. Młody człowiek, Esteban Echeverría, po powrocie z Paryża uznaje, że jego misją jest nadać kształt swojej ojczyźnie. Zamierza to uczynić poprzez literaturę, zostając wielkim poetą narodowym. Przez całe swe burzliwe życie jest rozdarty między miłością a strachem, pracą a chorobą, miastem a pampasami, wreszcie między poezją a walką z dyktaturą, która zakończy się dla niego ostatecznie wygnaniem. Imponująca rozmachem i stylistycznym mistrzostwem – znaleźć tu można pogłosy Javiera Maríasa i historiozoficznych rozważań Lwa Tołstoja – powieść Martína Caparrósa to biografia jednej z najważniejszych postaci w historii Argentyny, a zarazem podróż przez mroczną, fascynującą epokę.
Różni autorzy „PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce” | Opis wydawcy: Rewolucja przyszła cicho i już pożera swoje dzieci. Nas. Czym jest wiedza? Żyjemy w czasach błyskawicznego przełomu, a zgromadzony przez wieki zasób informacji okazuje się nagle bezużyteczny. Rozwój sztucznej inteligencji, życie online, kultura obrazkowa, gigantyczny przesyt informacji – to tylko niektóre fenomeny, przeformatowujące sposoby, w jakie do tej pory poznawaliśmy świat. Nad specyfiką nauki najbliższej przyszłości już teraz, także w Polsce, prowadzi się intrygujące badania. To ich wyniki stały się punktem wyjścia do wyjątkowego projektu, łączącego świat akademicki (Collegium Da Vinci) z science fiction (Wydawnictwo Powergraph).
„PoznAI przyszłość” to dziesięć brawurowych opowiadań, stworzonych przez pisarki i pisarzy z absolutnej czołówki polskiej fantastyki. Ich odważne i oryginalne spojrzenia to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dokonujący się na naszych oczach intelektualny przewrót i wziąć w nim świadomie udział. Autorzy opowiadań: Radek Rak, Michał Protasiuk, Justyna Hankus, Rafał Kosik, Aleksandra Zielińska, Wojciech Gunia, Olga Niziołek, Michał Cetnarowski, Magdalena Salik i Janusz Cyran.
Takashi Murakami „Pino” | Opis wydawcy: Czy roboty mają duszę? Technologia AI znajduje zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach ludzkiego życia. Pino to nazwa pierwszych masowo produkowanych humanoidalnych robotów wyposażonych w prawdziwie autonomiczną sztuczną inteligencję. Jeden z nich pracuje w laboratorium firmy farmaceutycznej, gdzie zajmuje się opieką nad zwierzętami wykorzystywanymi do testowania nowych leków. Lecz w dniu, w którym dowiaduje się, że miejsce jego pracy ma zostać zlikwidowane, coś się w nim zmienia…
Rafał Kosik i in. „Felix, Net i Nika oraz Fantologia” | Opis wydawcy: 20 lat najlepszej polskiej serii dla nastolatków! Dwie dekady fantastycznych przygód, osiemnaście tomów, ponad milion osiemset tysięcy sprzedanych egzemplarzy i pierwsza lektura szkolna, którą przed próbą całkowitego usunięcia z ministerialnej listy obronili sami uczniowie. Seria „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika dawno przekroczyła granice wyznaczone przez rynek książki. To po prostu popkulturowy fenomen!
Teraz, z okazji dwudziestej rocznicy ukazania się „Gangu Niewidzialnych Ludzi” (czyli tomu, który pierwotnie miał być pierwszym i ostatnim), Wydawnictwo Powergraph zaprosiło społeczność „Felixa, Neta i Niki” do współpracy przy niesamowitym projekcie. Z kilkuset nadesłanych przez fanów opowiadań konkursowe jury wybrało dwadzieścia najlepszych, wróżąc niektórym autorkom i autorom prawdziwą literacką karierę…
„Fantologia” to opowieści o tym, czego fanom serii „Felix, Net i Nika” przez lata brakowało. O bohaterach głównych, ale i tych pobocznych: Laurze, Babci Lusi, Gilbercie i Aurelii, ale też o Golemie Golemie, Cabanie i… Konpopozie! Historie z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Z uniwersum nam najbliższego i ze światów równoległych. A na koniec – dłuuugie opowiadanie Rafała Kosika, bo to przecież od Rafała się wszystko zaczęło!
Autorzy: Konrad Domagała, Mateusz Kaczyński, Krzysztof Kietzman, Miłosz Konarski, Aleksandra Kosowska, Justyna Łuć, Patrycja Łukaszyk, Aleksandra Łukowska, Natalia Maleszewska, Anastazja Nocoń, Michał Tadeusz Noworyta, Alicja Paterek, Kalina Pawełczak, Bartłomiej Przybylski, Robert Solski, Bogna Szymankiewicz, Sebastian Tauer, Katarzyna Wilczyńska, Lidia Wojciechowska i Karolina Zdunek.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi